Kategorie
Zeit
Schätzpreis
Showroom
Neuwaren
Liste speichern   Suchagenten einrichten
   Waren pro Seite   9 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Gebot
Hans J. Wegner. Freistehendes 2-Sitzer-Sofa, Modell CH-102
Hans J. Wegner 1914-2007. Freistehendes 2-Sitzer-Sofa, Modell CH-102, Kufen und sichtbarer Rahmen aus gebürstetem Stahl, komplett mit grauem Leder 'Thor 301' bezogen. Ausführung Carl Hansen & Søn, von dort bezeichnet. L. 151 cm, T. 77 cm H. einschl. Rückenpolster 72 cm. Ausstellungsstück, ...

Warennr.: 5362384

Neuware
EUR 4.698 DK, Helsingør, Støberivej 06.07.2020
19:49
EUR 2.416
Spejl, Menu, Darkly
Spejl, fra Menu, Darkly spejl stort, børstet aluminium, designet af Nick Ross Ø. 40 H. 12,5 cm. Modelfoto! ny og ubrugt original emballage

Warennr.: 5380661

Neuware
EUR 188 DK, Helsingør, Støberivej 08.07.2020
13:54
EUR 40
Iskos-Berlin, for Muuto. Visu Lounge chair.
Iskos-Berlin, for Muuto model 'Visu Lounge chair' Stel af træ, sæde skål af komposit. Farve model Dusty Green H. 74,4 B. 60 D. 69 Sh. 38 cm. Udstillingsmodel.

Warennr.: 5320864

Neuware
EUR 671 DK, Helsingør, Støberivej 08.07.2020
15:48
EUR 40
Arne Jacobsen. Barhocker 'Munkegaard'/'Die Mücke' (6)
Arne Jacobsen 1902-1971. Munkegaard/Mosquito barstools. oak veneer shell. White-powder-varnished tubular steel legs. S.H. 77cm. Produced by Howe, Middelfart. Display models. Minor/no wear. (6)

Warennr.: 5653356

Neuware
EUR 1.745 DK, Odense, Kratholmvej 08.07.2020
19:25
EUR 40
Arne Jacobsen, Munkegaardsstole, rød læder (2)
Arne Jacobsen. Munkegaards stole, model 3105 'Myggen' af formspændt finér originalt betrukket med rød (Col. 5200) Panama læder fra Italienske Gruppo Dani, monteret på ben af forkromet stål. Fremstillet hos Howe, Middelfart. Fremstår uden brugsspor, dog uden original emballage. (2)

Warennr.: 5450542

Neuware
EUR 1.074 DK, Odense, Kratholmvej 08.07.2020
20:00
EUR 47
PremiumOak. Dansk produceret sofabord af massivt olieret egetræ 120 cm.
PremiumOak. Dansk produceret sofabord af massivt 'patina' behandlet olieret egetræ. H. 45 cm., B. 120 cm., D. 69 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ.

Warennr.: 5371506

Neuware
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.07.2020
16:02
EUR 40
Arne Jacobsen. Bestik og tatøj (37)
Arne Jacobsen for Georg Jensen, bestik af mat rustfrit stål bestående af 8 skeer, 8 gafler, 8 knive, 8 teskeer. Samt et salatsæt, et serveringssæt og en kagekniv. Designet i 1957. I originale æsker (37)

Warennr.: 5572056

Neuware
EUR 376 DK, Roskilde, Store Hedevej 11.07.2020
13:22
EUR 40
Børge Mogensen. Sessel, Modell 2207, grüner Velours
Børge Mogensen 1914-1972. Sessel mit Beinen aus massiver, schwarz lackierter Eiche, lose Daunenpolster mit grünem Velourbezug. H. 80 cm, B. 70 cm. Sitzhöhe ca. 42 cm. Entwurf: 1972. Ausführung: Fredericia Furniture, Modell 2207.

Warennr.: 5456198

Neuware
EUR 1.208 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11.07.2020
20:50
EUR 40
Eero Saarinen. Loungestuhl 'Womb Chair' mit Hocker, mit 'Cato' Wollbezug (2)
Eero Saarinen 1910-1961. Loungestuhl 'Womb Chair' mit passendem Hocker, mit 'Cato' Wollstoff (80% Wolle / 20% Viskose) bezogen, lose Sitz- und Rückenpolster, Gestell aus schwarz lackiertem Stahl. Entwurf 1946. Ausführung Knoll mit Logo ins Gestell geprägt. H. 95/42, B. 105, T. ca. 95 cm. ...

Warennr.: 5410190

Neuware
EUR 6.174 DK, Vejle, Dandyvej 13.07.2020
20:35
EUR 3.087
Meine Suchagenten