Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 388  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Dansk møbelarkitekt. Sofabord palisander med medeformede ben
Dansk møbelarkitekt. Sofabord, plade fineret med palisander, medeformet ben af massiv palisander, H. 40 cm, L. 119 cm, B. 34 cm. 1960'erne. Aldersvarende brugsspor.
Warennr.: 5334875
EUR 201 DK, Aalborg, Nibevej 20.05.2019
18:22:45
EUR 201
Emhætte væghængt i stål med fjernbetjening
Emhætte væghængt i stål. Suge effekt 800 m³/t., intern motor 220/240 volt. med 3 hastigheder. Model 8809S-13GR. 155 W motor, 2x1,5 w LED lys. 56 DB. Vægt ca 25 kg. Emhætten måler (HxBxD) 50 x 90 x 45 cm., skjuler til afgangsrør måler (HxBxD) 40 x 28 x 28 cm. Der medfølger diverse tilbehør. ...
Warennr.: 5329945

Neuware
EUR 295 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20.05.2019
18:23:00
Rud Thygesen og Johnny Sørensen, fire stole 'Kongeserien' (4)
Rud Thygesen & Johnny Sørensen: Fire armstole af massiv eg, sæder betrukket med rødt læder. H. 83 cm. Sh. 44 cm. B. 54 cm. Ryg med rørflet. Formgivet 1985, som en del af 'Kongeserien'. Fremstillet hos Botium. Fremstår med brugsspor, stel med stedvist enkelte ridser og småmærker (4)
Warennr.: 5336308
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 20.05.2019
18:23:00
EUR 188
Pillivuyt af hvidt porcelæn. (4)
Pillivuyt af hvidt porcelæn. Terrin H. 15 Ø 21 cm, tilhørende låg, 7 suppeskål H. 11 Ø 14 cm, suppeskål H. 9 Ø 11 cm, separationsskål H 8 cm. L 16 cm.. (4)
Warennr.: 5335685
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 20.05.2019
18:23:00
Porcelænsfigur i form af en Gris
Ubekendt fabrikant. Figur i bemalet porcelæn forestillende siddende gris h. 26 cm.
Warennr.: 5311097

Neuware
EUR 188 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20.05.2019
18:23:00
Alexei Michailovich Korine
ALEXEI MICHAILOVICH KORINE (1865-1923) Pojkar vid stranden, signerad, olja på pannå, 23x33 cm
Warennr.: 5330721
EUR 2.000 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 20.05.2019
18:24:00
Sehen Sie mehr
Hanne Hermann. Komposition
Warennr.: 5336484
EUR 228 DK, Herlev, Dynamovej 20.05.2019
18:24:00
EUR 201
Christina Drewsen. Motiv med Sisyfos. Akryl på lærred
Christiana Drewsen. Motiv med Sisyfos. Akryl på lærred. Signeret 'Christina Drewsen 2017'. 79cm x 59cm(83cm x 63cm)
Warennr.: 5335541
18:24:00
Sofabord, Haslev Møbelsnedkeri, Egetræ
Sofabord fra Haslev Møbelsnedkeri, plade af eg med marmor indlæg. stående på egetræs ben. H. 51 L. 127 B. 76 cm. Udstillingsmodel
Warennr.: 5297184

Neuware
EUR 537 DK, Helsingør, Støberivej 20.05.2019
18:25:00
EUR 268
Lange øreringe m/ topaser og chrom diopsid.Hvidguldsbelagt sterling sølv. L. 6,2 cm. (2)
Et par øreringe udført af hvidguldsbelagt sterlingsølv hver prydet med topas samt små chrom diopsid, L. 6,2 cm. Vægt ca. 11 gram (2)
Warennr.: 5327552

Neuware
EUR 188 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20.05.2019
18:25:00
EUR 174
Von Backhaus, Damecykel. 5493
Von Backhaus. Damecykel. str. 55, 7 gear. stelnummer: WVBA09023E. Fremstår med brugsslitage og mærker samt overskåret lås. Fejl og mangler må forventes. Krank defekt. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her
Warennr.: 5335816
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 20.05.2019
18:25:00
Juul Kristensen, 2-Sitzer und Sessel, Glostrup Møbelfabrik (2)
Juul Kristensen 2-Sitzer und Sessel, Glostrup Møbelfabrik. Konstruktion aus Teakholz mit lose aufliegenden Sitz- und Rückenkissen, bezogen mit beigefarbenem Stoff. Der Sessel unterseitig mit Herstelleretikett versehen. Maße des Sofas: B. 139 cm, T.80 cm, H. 82 cm. Maße des Sessels: B. 79cm, ...
Warennr.: 5326272
EUR 350 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20.05.2019
18:25:00
EUR 85
Persisk Keshan tæppe, 295x200 cm.
Persisk Keshan tæppe, uld på bomuld. 295x200 cm.
Warennr.: 5309285

Neuware
EUR 671 DK, Roskilde, Store Hedevej 20.05.2019
18:26:00
EUR 591
Kinesisk kaffeservis i förgyllt silver och emalj
KAFFESERVIS, 10 delar, förgyllt silver med emalj och turkoser, Kina, gjord för export, finländska importstämplar Georg Buchert Oy, Helsingfors 1974, höjd 9-28,5 cm, totalvikt 3454 g, originallåda.
Warennr.: 5330722
EUR 6.000 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 20.05.2019
18:26:00
Sehen Sie mehr
Norm.Architects for&Tradition. Barstol samt taburet model Norm NA8 og NA3 (2)
Norm.Architects for&Tradition. Barstol model Norm NA8. Sortlaseret egetræ. H. 75 cm. B. 52cm. Taburet model NA3 af sortlaseret egetræ, H. 46 cm. B. 49 cm. Fremstillet af &Tradition. Udstillingsmodeller. Fremstår med enkelte skrammer samt mindre brugsspor. (2)
Warennr.: 5336319

Neuware
EUR 188 DK, Herlev, Dynamovej 20.05.2019
18:26:00
Skænk af eg, 1900-tallets 1. halvdel
Skænk af eg, 1900-tallets 1. halvdel. H. 121, 186 x 50. Nøgler medfølger.
Warennr.: 5329117
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 20.05.2019
18:26:00
Creoler m/ diamanter, 18 kt hvidguld. Et par (2)
Et par hvidgulds creoler udført af 18 kt prydet med i alt 10 brillanter på tilsammen ca. 0.40 ct. Farve: Wesselton- Top Crystal (H-I). Klarhed: VS-SI. Ø. ca. 2,2 cm. Vægt ca. 4,8 gram. (2)
Warennr.: 5326200
EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20.05.2019
18:27:00
EUR 456
Cloisonné Wasserkanne
Asiatische Cloisonné Wasserkanne, polychrome verziert mit Fabelwesen und Schweifwerk. Maße ca.: H. 32 cm, T. 30 cm, B. 20 cm. Die Wasserkanne befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5322701
18:27:00
Bing & Grøndahl. Porcelænsbillede. 'The Statue of Liberty'
Bing og Grøndahl, Porcelænsbillede 'The Statue of Liberty', nr. 1708/2500. Plakette med teksten 'The Unveiling Of The Statue of Liberty. Enlightening The World. From An Original Painting By Edward Moran', 30 x 21,5 (39 x 30 cm).
Warennr.: 5332969
18:27:00
Peter J. Lassen. Tre Montana moduler, model ASH Limited edition, D. 30 cm. (3)
Peter J. Lassen. Tre Montana moduler produceret i 12 mm MDF, der er lakeret med lak farve 38 Snow. Fronter monteret med glaslåger, dekoreret med silketryks med motiver af grønne blade, Ash snow. Designet i 1982, fremstillet hos Montana i 2007. H. 69,6 cm. x B. 69,6 cm. D. 30 cm. Glashylder ...
Warennr.: 5335580
EUR 403 DK, Aalborg, Nibevej 20.05.2019
18:27:00
EUR 121
Vægur 17-1800 tallet (2)
Vægur i bemalet kasse af træ, udskæringer og profileret top, urskive med blykrans og arabisk talangivelse, lod medfølger løst. 1700 -1800 tallet. H.54 x 30 x 14 cm. Aldersrelateret stand. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Warennr.: 5323285
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20.05.2019
18:27:00
EUR 188
Franskt 1700-tals fickur
FICKUR, Chastelain Paris, 1700 tal, spindelgång, urverket signerat "Chastelain A Paris", boetten i förgylld mässing, diameter 60 mm, vikt 174 g.
Warennr.: 5330723
EUR 2.200 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 20.05.2019
18:28:00
Sehen Sie mehr
Persisk Nain m/ Silke, 145 x 105 cm
Persisk Nain tæppe. Håndknyttet udført i uld og silke på bomuldstrend med lys bundfarve, rød midte med lyseblå medaljon. Rigt dekoreret med blomster og bladværk. Mål: 145 x 105 cm.
Warennr.: 5281623

Neuware
EUR 913 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20.05.2019
18:29:00
EUR 456
Haslev Møbelfabrik. Sofabord i stål og glas
Haslev Møbelfabrik. Fra 'Piano' serien. Ovalt sofabord i stål og glas. Stålsokkel og glasplade. Sofabord nr. 08. L.120 x B.73 cm
Warennr.: 5297008

Neuware
EUR 322 DK, Helsingør, Støberivej 20.05.2019
18:29:00
Bordlampe med opstillings af figurer.
Bordlampe udført med dekorativ opstilling af plast forestillende Charles Chaplin samt hund. Af nyere dato.H. 57 cm.
Warennr.: 5333096
18:29:00
EUR 121
Finn Pedersen, abstrakt maske komposition,
Finn Pedersen (1944-2014), abstrakt maske komposition, akryl på plade. 59 x 42 (62 x 45) cm.
Warennr.: 5334846
EUR 349 DK, Aalborg, Nibevej 20.05.2019
18:29:00
EUR 161
Korbliege/ deck chair erste Hälfte 20. Jahrhundert
Korbliege/ deck chair aus der ersten Hälfte des 20ten Jahrhunderts. Handgefertigte Konstruktion aus gebogenem Bambus und Korbgeflecht. Maße ca. H.102 cm, B. 66 cm, T. 162. Altersgemäße Gebrauchsspuren, Gestell teils mit Kratzern, Armlehnen mit minmalen Abrieb und Farbspuren, Geflecht mit ...
Warennr.: 5291437
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20.05.2019
18:30:00
EUR 45
Persisk Kermanshah nomade-kelim, 234x122 cm.
Persisk Kermanshah nomade-kelim, 234x122 cm. Tæppet er håndknyttet og efterfølgende vasket og behandlet for at opnå et antikt look.
Warennr.: 5282194
EUR 188 DK, Roskilde, Store Hedevej 20.05.2019
18:30:00
Regalsystem / Wandregal, 1960/70er Jahre (8)
Wandregal / Systemregal bestehend aus vier Schrank-Modulen mit Innenböden und vier Brettern, Drei Schrankmodule mit Flügeltüren und ein Schrankmodul mit Schubladen. Die Regalbretter haben z.T. Seitenwände. Schienen zur Wandmontage sind nicht vorhanden. Schrank-Module und Bretter aus furniertem, ...
Warennr.: 5323696
18:30:00
EUR 130
Akseli Gallen-Kallela oljemålning
AKSELI GALLEN-KALLELA (1865-1931) Solbelyst talltopp, signerad samt daterad Ruovesi 1898, olja på pannå, 19,5x13 cm.. . Målningen är en detaljbild av verket "Skridskoåkare vid Kalelas strand". . Mary och Axel Gallén hade flyttat till ett nytt hem julen 1895. De hade flyttat till hemmet, som senare kom att heta Kalela. Det nybygda timmerhuset var fortfarande oavslutat i många avseenden. Det var en sällsynt novembermånad det året. Tung, våt snö hade fallit och frusit på tallgrenarna. Strax gav frosten sjön Isoselkä i Ruovesi en spegelblank yta.. . Den 12 november skriver Mary Gallén till sin mamma hur "Axel målar den frusna sjön ur alla vinklar och från alla vädersträck i avsikt att skapa försäljningsverk". . . De soliga dagarna och spegelblanka isen lockade ungdomen i Ruovesi till vintersport. Grannarnas pojkar snörde sina skridskor och började skrinna på den tunna isen mot Kalela från det närbelägna Koppeliniemi. Konstnären behövde gå bara några steg ner till den nordvästra stranden oc
Warennr.: 5330724
EUR 30.000 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 20.05.2019
18:30:00
Sehen Sie mehr
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 388  >>