Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 388  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Creoler m/ diamanter, 18 kt hvidguld. Et par (2)
Et par hvidgulds creoler udført af 18 kt prydet med i alt 10 brillanter på tilsammen ca. 0.40 ct. Farve: Wesselton- Top Crystal (H-I). Klarhed: VS-SI. Ø. ca. 2,2 cm. Vægt ca. 4,8 gram. (2)
Warennr.: 5326200
EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20.05.2019
18:27:00
EUR 456
Cloisonné Wasserkanne
Asiatische Cloisonné Wasserkanne, polychrome verziert mit Fabelwesen und Schweifwerk. Maße ca.: H. 32 cm, T. 30 cm, B. 20 cm. Die Wasserkanne befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5322701
EUR 350 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20.05.2019
18:27:00
Bing & Grøndahl. Porcelænsbillede. 'The Statue of Liberty'
Bing og Grøndahl, Porcelænsbillede 'The Statue of Liberty', nr. 1708/2500. Plakette med teksten 'The Unveiling Of The Statue of Liberty. Enlightening The World. From An Original Painting By Edward Moran', 30 x 21,5 (39 x 30 cm).
Warennr.: 5332969
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 20.05.2019
18:27:00
Peter J. Lassen. Tre Montana moduler, model ASH Limited edition, D. 30 cm. (3)
Peter J. Lassen. Tre Montana moduler produceret i 12 mm MDF, der er lakeret med lak farve 38 Snow. Fronter monteret med glaslåger, dekoreret med silketryks med motiver af grønne blade, Ash snow. Designet i 1982, fremstillet hos Montana i 2007. H. 69,6 cm. x B. 69,6 cm. D. 30 cm. Glashylder ...
Warennr.: 5335580
EUR 403 DK, Aalborg, Nibevej 20.05.2019
18:27:00
EUR 121
Vægur 17-1800 tallet (2)
Vægur i bemalet kasse af træ, udskæringer og profileret top, urskive med blykrans og arabisk talangivelse, lod medfølger løst. 1700 -1800 tallet. H.54 x 30 x 14 cm. Aldersrelateret stand. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Warennr.: 5323285
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20.05.2019
18:27:00
EUR 188
Franskt 1700-tals fickur
FICKUR, Chastelain Paris, 1700 tal, spindelgång, urverket signerat "Chastelain A Paris", boetten i förgylld mässing, diameter 60 mm, vikt 174 g.
Warennr.: 5330723
EUR 2.200 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 20.05.2019
18:28:00
Sehen Sie mehr
Finn Pedersen, abstrakt maske komposition,
Finn Pedersen (1944-2014), abstrakt maske komposition, akryl på plade. 59 x 42 (62 x 45) cm.
Warennr.: 5334846
EUR 349 DK, Aalborg, Nibevej 20.05.2019
18:29:00
EUR 161
Haslev Møbelfabrik. Sofabord i stål og glas
Haslev Møbelfabrik. Fra 'Piano' serien. Ovalt sofabord i stål og glas. Stålsokkel og glasplade. Sofabord nr. 08. L.120 x B.73 cm
Warennr.: 5297008

Neuware
EUR 322 DK, Helsingør, Støberivej 20.05.2019
18:29:00
Persisk Nain m/ Silke, 145 x 105 cm
Persisk Nain tæppe. Håndknyttet udført i uld og silke på bomuldstrend med lys bundfarve, rød midte med lyseblå medaljon. Rigt dekoreret med blomster og bladværk. Mål: 145 x 105 cm.
Warennr.: 5281623

Neuware
EUR 913 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20.05.2019
18:29:00
EUR 456
Bordlampe med opstillings af figurer.
Bordlampe udført med dekorativ opstilling af plast forestillende Charles Chaplin samt hund. Af nyere dato.H. 57 cm.
Warennr.: 5333096
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 20.05.2019
18:29:00
EUR 121
Regalsystem / Wandregal, 1960/70er Jahre (8)
Wandregal / Systemregal bestehend aus vier Schrank-Modulen mit Innenböden und vier Brettern, Drei Schrankmodule mit Flügeltüren und ein Schrankmodul mit Schubladen. Die Regalbretter haben z.T. Seitenwände. Schienen zur Wandmontage sind nicht vorhanden. Schrank-Module und Bretter aus furniertem, ...
Warennr.: 5323696
18:30:00
EUR 130
Ole Saabye, olie på lærred abstrakt komposition
Ole Saabye 1900-tallet. Komposition, olie på lærred. Sign. samt dat. Ole Saabye 95. 120 x 150 cm. (123 x 153 cm).
Warennr.: 5336499
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20.05.2019
18:30:00
Persisk Kermanshah nomade-kelim, 234x122 cm.
Persisk Kermanshah nomade-kelim, 234x122 cm. Tæppet er håndknyttet og efterfølgende vasket og behandlet for at opnå et antikt look.
Warennr.: 5282194
EUR 188 DK, Roskilde, Store Hedevej 20.05.2019
18:30:00
Akseli Gallen-Kallela oljemålning
AKSELI GALLEN-KALLELA (1865-1931) Solbelyst talltopp, signerad samt daterad Ruovesi 1898, olja på pannå, 19,5x13 cm.. . Målningen är en detaljbild av verket "Skridskoåkare vid Kalelas strand". . Mary och Axel Gallén hade flyttat till ett nytt hem julen 1895. De hade flyttat till hemmet, som senare kom att heta Kalela. Det nybygda timmerhuset var fortfarande oavslutat i många avseenden. Det var en sällsynt novembermånad det året. Tung, våt snö hade fallit och frusit på tallgrenarna. Strax gav frosten sjön Isoselkä i Ruovesi en spegelblank yta.. . Den 12 november skriver Mary Gallén till sin mamma hur "Axel målar den frusna sjön ur alla vinklar och från alla vädersträck i avsikt att skapa försäljningsverk". . . De soliga dagarna och spegelblanka isen lockade ungdomen i Ruovesi till vintersport. Grannarnas pojkar snörde sina skridskor och började skrinna på den tunna isen mot Kalela från det närbelägna Koppeliniemi. Konstnären behövde gå bara några steg ner till den nordvästra stranden oc
Warennr.: 5330724
EUR 30.000 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 20.05.2019
18:30:00
Sehen Sie mehr
Vietnamesisk æggekrukke
Vietnamesisk æggekrukke i keramik. dekoreret med drager i relief. indvendig grøn glasur. Oprindelig anvendt til at opbevare æg i vådt sand. Proveniens: Hjembragt fra Vietnam 1985.
Warennr.: 5332601
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 20.05.2019
18:30:00
Korbliege/ deck chair erste Hälfte 20. Jahrhundert
Korbliege/ deck chair aus der ersten Hälfte des 20ten Jahrhunderts. Handgefertigte Konstruktion aus gebogenem Bambus und Korbgeflecht. Maße ca. H.102 cm, B. 66 cm, T. 162. Altersgemäße Gebrauchsspuren, Gestell teils mit Kratzern, Armlehnen mit minmalen Abrieb und Farbspuren, Geflecht mit ...
Warennr.: 5291437
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20.05.2019
18:30:00
EUR 45
Wainö Aaltonen skulptur
WÄINÖ AALTONEN (1894-1966) Kvinnohuvud, signerad samt daterad 1917, brons, höjd ca 33 cm + granitsockel 2 cm
Warennr.: 5330725
EUR 2.500 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 20.05.2019
18:32:00
Sehen Sie mehr
Bjørn Wiinblad, lysestage i form af kvinde med fugle 1978
Bjørn Wiinblad 1918-2006. Lysestage af lertøj dekoret i blåt på hvid bund i form af kvinde med fugle, sign. Bjørn Wiinblad 78, H. 28 cm. Fremstår med afslag på 1 fugl (højre arm)
Warennr.: 5334386
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 20.05.2019
18:32:00
EUR 188
Tom Krøjer. Komposition, litografi
Tom Krøjer (1946-2015). Komposition, litografi 30/280, sign. og dateret Tom Krøjer 1983. Lysmål 39 x 57 (72 x 62) cm.
Warennr.: 5332641
18:32:00
Kresten Iversen 1886 - 1955. parti fra Sjælland, olie på lærred.
Kresten Iversen 1886 - 1955. parti fra Sjælland, olie på lærred. Sign. K.I. 78 x 55 cm. (81 x 60 cm.)
Warennr.: 5323398
18:33:00
Sofabord i massiv elmetræ.
Sofabord i massiv elmetræ. H. 40. L. 140. B. 80 cm.
Warennr.: 5308059

Neuware
EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20.05.2019
18:33:00
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Fire armstole af ask, kongestolen (4)
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Sæt på fire armstole i ask fra "Kongeserien", model 7512 med fransk rørflet i ryg, sæder betrukket med læder. H. 83 cm. B. 54 cm. SH. 43 cm. Fremstår med mindre defekter i flet samt pletter, mærker, huller og brugsspor. (4)
Warennr.: 5336502
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 20.05.2019
18:33:00
Ubekendt snedkermester. Hepplewhite. Lav skænk fineret med mahogni
Ubekendt snedkermester. Hepplewhite. Lav skænk fineret med mahogni, front med fire låger, bag hvilke hylder samt fire skuffer med indlagte blomsterformede nøglehuller af elfenben, tilspidsede ben. ca. 1950. H. 90 L. 220 D. 50 cm. Nøgler medfølger. Fremstår med aldersvarende brugsspor samt enkelte...
Warennr.: 5335606
EUR 161 DK, Aalborg, Nibevej 20.05.2019
18:33:00
Klapbord med lyreben, stel og plade af massivt mahogni,
Klapbord med lyreben, stel og plade af massivt mahogni, profileret sarg samt løvefødder. H. 76 cm, L. 110/149 cm, B. 76 cm. 1900'tallets begyndelse. Fremstår med aldersvarende brugsspor.
Warennr.: 5335618
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 20.05.2019
18:33:00
Eugen Taube oljemålning
EUGEN TAUBE (1860-1930) Kvällsrodnad, signerad, olja på duk, 48x29 cm
Warennr.: 5330726
EUR 600 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 20.05.2019
18:34:00
Sehen Sie mehr
Kipster daybed & sovesofa
Kipster daybed/ sovesofa i massiv hvidbejset eg. L: 196 H: 65 B: 75/138. Hyndesæt med skum og aftageligt betræk medfølger. fremstår uåbnet i original emballage. Modelfotos.
Warennr.: 5336505

Neuware
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 20.05.2019
18:34:00
EUR 617
Brillantring
Ring gefertigt aus 14kt. Weißgold (punziert), besetzt mit 13 Brillanten von gesamt ca.: 0.26ct. Farbe: Crystal (J), Reinheit: SI - P. Ringgröße ca.: 50-51, Durchmesser ca.: 16,2 mm. Gewicht ca.: 5,6 g. Der Ring befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen Tragespuren.
Warennr.: 5319139
18:34:00
EUR 100
Diamant ørestikkere, 14 kt hvidguld. Et par, ca. 0.36 ct (2)
Et par diamant ørestikkere udført af 14 kt hvidguld prydet med talrige mindre brllantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.36 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P. Mål ca. 9 x 9 mm. Monteret med skruelås for ekstra sikkerhed. (2)
Warennr.: 5308120

Neuware
EUR 483 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20.05.2019
18:35:00
EUR 255
Moderne tæppe, model Verona, 240 x 170 cm.
Moderne tæppe, model Verona, viscose. 240 x 170 cm. Modelfoto
Warennr.: 5329821

Neuware
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 20.05.2019
18:35:00
Franskt 1800-tals skrivbord
SKRIVBORD, Frankrike, sent 1800-tal, fanerad med mahogny, skinnbeklädd skrivskiva, 3 sarglådor, beslag och listverk förgylld brons, längd 185 cm, bredd 88 cm, höjd 76 cm.
Warennr.: 5330727
EUR 2.000 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 20.05.2019
18:36:00
Sehen Sie mehr
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 388  >>