Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...233»   Waren pro Seite   6984 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Verner Panton. Vier Loungestühle, Modell C1 (4)
Verner Panton 1926-1998. Vier Loungestühle, Modell C1, komplett mit roter Hallingdal Wolle bezogen, Drehfußkreuz aus satingebürstetem, rostfreiem Stahl. Ausführung: Vitra, mit Bezeichnung von dort. H. 74/42 cm. Mit Verschleiß, leicht offenen Nähten, Flecken und Fehlstellen. (4)

Warennr.: 5653463
EUR 1.879 DK, Vejle, Dandyvej 02.06.2020
07:40
EUR 101
Haslev sofabord af teak
Haslev sofabord af teak, på lige ben, medfølgende klap. Splitter mangler til montering af klap. H. 32 cm. L. 120/152 cm. B. 79 cm. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5650218
EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 02.06.2020
09:27
Lladro. Figurer af porcelæn (3)
Lladro, samling af porcelænfigurer bestående af : Pige med blomsterkurv, Dreng med hund samt Gabende dreng. Mrk. Hand made in Spain. Daisa. H. 17-22 cm. Fremstår med mindre afslag på en enkel blomst. (3)

Warennr.: 5673105
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02.06.2020
09:31
Par kunstige træer, lykkekastanje (2)
Par kunstige lykekastanjetræer med realistisk snoet stamme med blade af polyester, potte af plastic. Højde: 170 cm. Højde på potte: 17 cm. Grene kan foldes i diverse retninger. Fremstår uåbnet i orginal emballage. Modelfotos. (2)

Warennr.: 5674199
09:42
Indian Joe
Alps Tin Toys. Indian Joe, batteridrevet. Japan, 1960'erne. Fremstår med brugsslitage. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fejl og defekter kan forekomme.

Warennr.: 5672119
09:42
IKEA. Standerlampe (7)
IKEA. Standerlampe best. af fire med skærme af plast, samt tre af børstet metal, med skærme af lyst stof. H. 138-154 cm. Fremstå med brugsspor, mindre mærker på skærme. (7)

Warennr.: 5673163
09:42
Sæt på seks sæde-hynder til Nanna Ditzel's Trinidad stole (6)
Sæt på seks sæde-hynder i sort læder til Nanna Ditzel's Trinidad stole. 2. sortering. (6)

Warennr.: 5650648
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02.06.2020
09:56
EUR 101
Reklamskylt 1900-talets mitt
REKLAMSKYLT, 1900-talets mitt, rödlackerad metall samt röd plast, bokstaven I, höjd ca 120, 26x19,5 cm

Warennr.: 5678744
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 02.06.2020
10:00
Sehen Sie mehr
Bokskåp 1800-tal
BOKSKÅP, 1800-talets slut, nyrenässans, mahognyfanér, beslag i mässing, dekor av kannelerade pilastrar, höjd 200, 100x58 cm

Warennr.: 5678745
EUR 368 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 02.06.2020
10:03
Sehen Sie mehr
Saxofon Pierret
PIERRET, saxofon, Frankrike, längd ca 70 cm, väska medföljer

Warennr.: 5678746
EUR 184 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 02.06.2020
10:06
Sehen Sie mehr
Kolosal ring med ravindsats, 14 kt. guld
Ring udført i 14 kt guld, prydet med cabochonsleben ravindsats. Ringstr. 17,25 mm. = Str. 54. Vægt ca. 11,5 gram. vejl. pris er 7.995,-.

Warennr.: 5573189

Neuware
EUR 617 DK, Odense, Kratholmvej 02.06.2020
10:08
EUR 148
Oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Landskap, otydligt signerad, olja på duk, ca 60x80 cm

Warennr.: 5678747
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 02.06.2020
10:09
Sehen Sie mehr
Sæt på seks hynder til Charles Eames skalstole (6)
Hynder til Charles Eames skalstole, model DAR, DAW og HAY AAC22 / AAC26, af sortfarvet læder, bagside med skridsikker gummi. 2. sortering. (6)

Warennr.: 5650698
10:09
Henri Matisse
HENRI MATISSE (1869-1954), efter, 3 färglitografier, varav en enkelsidig "Rosace", 35x26 cm en dubbelsidig "La Gerbe", (mittveck med skåra) 53x36 cm, och en trippelsidig "Decoration - Fruits", 78x35 cm, ur Verve nr 35-36

Warennr.: 5678748
EUR 138 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 02.06.2020
10:12
Sehen Sie mehr
Kurt Nielsen, halskæde med Moon vedgæng med agat, sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, halskæde med stort "Moon" vedhæng prydet med agat, diam. Ø 20 mm. udført i sterling sølv. Længde på halskæden er 75 cm. men er justerbar på 55 og 65 cm. Vejl. pris er 1.690,-. Udstillingsmodel med små håndteringsspor.

Warennr.: 5606603

Neuware
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 02.06.2020
10:14
Charles Eames. Bürostuhl aus der Serie 'Aluminium Group' Modell EA-108
Charles Eames 1907 - 1978. Bürostuhl aus der Serie 'Aluminium Group' Modell EA-108 mit Gestell und Armlehnen aus verchromtem Aluminium, 5-Sternfußkreuz mit Drehfunktion, Kipp- und Rückholfunktion. Sitz und Lehne sowie Rückseite komplett mit schwarzem Leder bezogen. Ausführung: Vitra. Geringer ...

Warennr.: 5432506
EUR 1.745 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02.06.2020
10:15
EUR 832
Vägglampa
VÄGGLAMPA, 1930-tal, mässing samt bemålad plåt, längd ca 50 cm

Warennr.: 5678749
EUR 184 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 02.06.2020
10:15
Sehen Sie mehr
Skyltdocka
SKYLTDOCKA Omkr 1900-talets mitt, höjd ca 180 cm

Warennr.: 5678750
EUR 276 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 02.06.2020
10:18
Sehen Sie mehr
Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 Syveren (6)
Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 (7éren) af sort læder. Bagside med skridsikret materiale. 2. sortering. (6)

Warennr.: 5650731
10:20
Skrivbord NK
NORDISKA KOMPANIET, skrivbord, 1920-tal, fanérat i björk, skyltmärkt R 308 14 C15 235 samt brännmärkning CM, höjd ca 75, 130x70 cm, nycklar finns att avhämta vid Utlämningen

Warennr.: 5678751
10:21
Sehen Sie mehr
Skålar Eric Löfman MGAB
SKÅLAR, 1 par, silver, Eric Löfman, MGAB 1984, totalvikt ca 560 g

Warennr.: 5678752
EUR 276 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 02.06.2020
10:24
Sehen Sie mehr
Godfried Schalken Holland 1643-1706.
GODFRIED SCHALKEN (1643-1706): Hans art, interiör, olja på pannå, ca 35x29 cm

Warennr.: 5678753
EUR 184 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 02.06.2020
10:27
Sehen Sie mehr
Royal Copenhagen figurin
CHRISTIAN THOMSEN (1860-1921), figurin, porslin, Kunglig Dansk, pojke med fiskespö, 1900-talets mitt, signerad och numrerad (1659), höjd ca 30 cm

Warennr.: 5678754
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 02.06.2020
10:30
Sehen Sie mehr
Matta Kelim ca 143 x 177 cm
MATTA, Kelim, klassiskt geometriskt mönster i olika toner, turkos bård, ca 143 x 177 cm

Warennr.: 5678755
EUR 276 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 02.06.2020
10:33
Sehen Sie mehr
Spegel Malmqvist Kalmar
SPEGEL, rokoko, Anders Malmqvist spegelmakare 1773-1778), monogramsignerad AM samt märkt med Kalmars Hallstämpel, bronserad, dekor av rocailler, fasettslipat glas ca 79x37 cm

Warennr.: 5678756
10:36
Sehen Sie mehr
Ralph Lauren halterneckklänning med paisleymönster
RALPH LAUREN, halterneckklänning med pastellfärgat paisleymönster på turkos sidenbotten, US storlek 6

Warennr.: 5678757
10:39
Sehen Sie mehr
Persisk Kelim Tæppe 250 x 105 cm.
Persisk Kelim Tæppe. Uld på bomuld. 250 x 105 cm. Nyvasket. Fejl i vævning og farver kan forekomme.

Warennr.: 5502255
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 02.06.2020
10:41
Samling äldre kameror
SAMLING ÄLDRE KAMEROR, 8 st, bla Zeiss ikon, Canon, Praktica, Klimax, Voigtländer

Warennr.: 5678758
EUR 138 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 02.06.2020
10:42
Sehen Sie mehr
Brillant- og diamantring af 9 kt. guld og hvidguld
Brillant- og diamantring af 9 kt. guld og hvidguld prydet med 20 større og mindre brillant- og baguetteslebne diamanter, i alt ca. 0.25 ct. Farve: Crystal- Cape (J-M). Klarhed: SI-P2. Ca. 2014. Front B 1,74 cm. Vægt ca. 4,9 g. Ringstr. 54/17,25.Fremstår med lette aldersrelateret brugsspor.

Warennr.: 5679204
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 02.06.2020
10:44
EUR 174
Bates
BATES, (född 1971), "Bits and pieces", 2013, signerad och daterad a tergo, spray på duk, 80x120 cm

ÖVRIGT:
Bates tillhör andra generationens graffitimålare och började måla under tidigt 80-tal. Han har ett eget formspråk, stilrent, influerat av de traditionella bokstavsformerna från New York. Bates har målat i graffiti i mer än 30 år och har haft ett oräkneligt antal separat- och grupputställningar.

Warennr.: 5678759
10:45
Sehen Sie mehr
12345...233»