Kategorie  Schätzpreis
12345678...10» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Okänd konstnär akvarell
OKÄND KONSTNÄR, akvarell, 1800-tal, Kungelf (Kungälv), signerad EM, bildmått 15,5x22,5 cm
Warennr.: 5499359
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15.11.2019
18:42:00
Sehen Sie mehr
Georg Pauli Solnedgång
GEORG PAULI (1855-1935): Medelhavsvy, signerad GP, akvarell på papper, bildmått ca 23 x 29 cm
Warennr.: 5499361
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
18:46:00
Sehen Sie mehr
Blomsterstilleben 1800-tal
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, daterad 1844, Stilleben med pioner, monogramsignerad, på papper, bildmått 71 x 56 cm
Warennr.: 5499374
EUR 557 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
19:12:00
Sehen Sie mehr
Michael Ancher. Porträt eines Fischers, Öl auf Platte, signiert
Michael Ancher (1849-1927). Porträt eines Fischers, Öl auf Platte, signiert MA. 35 x 27 cm (46x 38 cm). Verso bezeichnet 'Skagens Fisker Loddrup'.
Warennr.: 5449510
EUR 6.711 DK, Aalborg, Nibevej 15.11.2019
19:55:00
EUR 3.356
Unbekannter Künstler, Glockenturm
Unbekannter Künstler, Glockenturm Öl auf Leinwand, gerahmt. Maße: H. 21 (38), B. 17 (34) kaum Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5463254
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15.11.2019
20:05:00
Arthur J Meadows olja
ARTHUR J. MEADOWS (England 1843-1907): Kustmotiv med fiskebåtar, signerad och daterad Meadows 1867, olja på duk, 46x81 cm.
Warennr.: 5499456
EUR 464 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
20:34:00
Sehen Sie mehr
Jørn Glob. Landskab med køer. cd
Jørn Glob 1913-1998. Landskab med køer, olie på lærred. Signeret. Mål 29,5 x 34 cm. (47 x 52 cm). Fremstår med løst lærred. cd
Warennr.: 5477016
EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 15.11.2019
20:48:00
Bertil Norén målning
BERTIL NORÉN,(1889-1934): Modell från Orienten, signerad, blandteknik, på papper, ca 76x56 cm
Warennr.: 5499511
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15.11.2019
21:27:00
Sehen Sie mehr
Porträtt 1700-tal
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1700-talets andra hälft, Rysk skola, porträtt, olja på duk, ca 65x55 cm
Warennr.: 5499513
EUR 743 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
21:29:00
Sehen Sie mehr
Tom Whitehead oljemålning
TOM WHITEHEAD (1886-1959): motiv med fårhjord och herde, signerad Tom Whitehead, otydligt daterad, olja på duk uppfodrad på pannå, mått ca 72x51 cm
Warennr.: 5499552
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.11.2019
10:24:00
Sehen Sie mehr
Axel P. Jensen, landskab
Axel P. Jensen (1885-1975), landskab, olie på lærred, sign. Alex P.J., 36x48,5 cm. (54,5x67,5 cm).
Warennr.: 5495638
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 16.11.2019
11:12:17
Kustbild oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Kustbild, otydlig monogramsignering LL 1941, olja på duk, ca 66x100 cm
Warennr.: 5499567
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.11.2019
11:15:00
Sehen Sie mehr
Thomas Tråsdahl, interiør med mor og barn
Thomas Tråsdahl (1925-2002), interiør med mor og barn, olie på lærred, sign. Tråsdahl, 30,5x40,5 cm. (48x58 cm).
Warennr.: 5495633
11:46:01
Jørn Glob, landskaber (cd) (2)
Jørn Glob (1913-1998), landskaber, olie på lærred, sign. Jørn Glob, 27x38 cm. (45x55,5 cm). (2)
Warennr.: 5495637
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 16.11.2019
11:50:00
Ubekendt kunstner, bjerglandskab
Ubekendt kunstner. Bjerglandskab, olie på lærred. Utydeligt signeret n.th. 33 x 40 (37,5 x 46) cm. Fremstår med enkelte mindre krakeleringer.
Warennr.: 5489425
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
12:41:00
Evald Pedersen & Lars Larsen, landskaber med huse (2)
Evald Pedersen & Lars Larsen, landskaber med huse, olie på lærred, begge sign. 78x98 cm. (92x112 cm). 40x45 cm. (48x53 cm). (2)
Warennr.: 5495630
12:58:00
Carl Leopold Nielsen oljemålning
CARL NIELSEN (Norge, 1848-1908); "Balestrand", signerad Carl Nielsen, daterad 1898, olja på duk, ca 45x31 cm. . HISTORIK: C. Nielsen fick sin konstnärsutbildning under 1870-talet vid Knud Bergslien samt Morten Müllers konstnärsskola i Christiania, senare elev hos Hans Gude i Karlsruhe. Senare studier i Tyskland. Blivit utställd på bl.a. Nordiska utställningen i Köpenhamn 1888 samt Världsutställningen i Paris 1889. Finns verk av honom utställd på Nasjonalgalleriet i Oslo samt Nationalmuseet i Stockholm. Litteratur bl.a.: Äldre nordiska målninger, katalog Nationalmuseum, Stockholm, 1952, s. 208.. . Direktlänk till info: https://nkl.snl.no/Carl_Nielsen
Warennr.: 5499601
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.11.2019
13:09:00
Sehen Sie mehr
Ingemann Jørgensen cd. Tidlig aften i september, St. Vildmose.
Ingemann Jørgensen (1908-1993) Tidlig aften i september, St. Vildmose. Olie på lærred. Sign. Ingemann J. 79. Fremstår med krakeleringer 60 x 80 cm. (78 x 98 cm.)
Warennr.: 5483074
13:11:00
Albert Elmstedt, marklandskab (cd)
Albert Elmstedt (1895-1976). Marklandskab, olie på malepap. Sign. n.tv. med monogram og dat. AJ 1916. 24 x 30 (34 x 40) cm. NB Tekst rettet
Warennr.: 5490915
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
13:32:00
JOHN KINDBORG olja på duk
JOHN KINDBORG (1861-1907): man på skogsväg, signerad och daterad Johan Kindborg 1885, olja på duk, ca 55x40 cm.
Warennr.: 5499609
EUR 371 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 16.11.2019
13:33:00
Sehen Sie mehr
Ingeborg Debois, opstilling med blomster
Ingeborg Debois (1897-1970), opstilling med blomster, olie på lærred, sign. I B Debois, 58x50 cm. (67x59 cm). Fremstår med flere afskalninger.
Warennr.: 5495639
14:19:00
Emile Bressler cd. Belgisk landskab med bakker og huse og køer i forgrunden
Emile Bressler (1886-1966) Belgisk landskab med bakker, huse og køer i forgrunden, olie på lærred, sign Bressler. 46,5 x 61 cm. ( 60 x 75 cm.)
Warennr.: 5478845
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
14:38:00
Herbert Moxon Cook
HERBERT MOXON COOK(1844-1928/29): landskapsmotiv, signerad H Moxon Cook, akvarell, mått ca 50x74 cm
Warennr.: 5499630
EUR 232 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.11.2019
14:42:00
Sehen Sie mehr
Alfred Clint, oljemålning
ALFRED CLINT(1807-1883: tillskriven, motiv med båtar intill vass, olja på duk, osignerad, mått 60x46 cm
Warennr.: 5499631
14:45:00
Sehen Sie mehr
John Teasdale, motiv fra Norham Castle, Northumberland, olie på lærred
John Teasdale (1848-1926). Motiv fra Norham Castle, Northumberland, olie på lærred, signeret og dateret 1895. H.51 x 61 cm (72 x 83 cm) Stor samtidig forgyldt ramme med skader.
Warennr.: 5496677
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.11.2019
14:56:16
Svend Andersen cd. Landskab fra Mors.
Svend Andersen (f. 1931). Landskab fra Mors, olie på lærred, sign Sv. på bagsiden Sv. Andersen 50 x 60 cm. ( 68,5 x 78 cm.)
Warennr.: 5485818
15:06:00
Evald Pedersen, opstilling m.m. (3)
Evald Pedersen, opstilling m.m., olie på plade / lærred, sign. Evald P, 47x60 cm. (58,5x70,5 cm). 21,5x27,5 cm. (29,5x35,5 cm). 35,5x18,5 cm. (43,5x26,5 cm). (3)
Warennr.: 5497627
15:07:00
James Edward Grace oljemålning
JAMES EDWARD GRACE, tillskriven, olja på duk, gårdsbild, osignerad, ca 29x40 cm
Warennr.: 5499639
EUR 232 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 16.11.2019
15:15:00
Sehen Sie mehr
Ubekendt kunstner, efter W. Marstrand. 'Erasmus Montanus'
Ubekendt kunstner, 1900-tallet. Efter W. Marstrand, 'Erasmus Montanus'. Olie på lærred. Sign. A.R. 86 x 139,5 cm (99 x 152 cm). Fremstår med enkelte ridser samt lille hul i lærred.
Warennr.: 5498797
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.11.2019
15:21:24
Arne Skottenborg Frederiksen, marine (cd)
Arne Skottenborg Frederiksen (1932-1990), marine, olie på lærred, sign. A.S. Frederiksen, 36x46 cm. (44x54 cm).
Warennr.: 5497855
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 16.11.2019
15:34:24
EUR 228