Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Ukendt kunstner. Motiv med liggende kvinde. Olie på lærred
Ukendt kunstner. Motiv med liggende kvinde. Olie på lærred. 50 x 70 cm (65 x 85 cm)
Warennr.: 5258736
EUR 242 DK, Herning, Engdahlsvej 22.03.2019
10:59:00
Philips Wouverman hans efterföljare
PHILIPS WOUWERMAN, hans efterföljare, omkring 1800: "A fair with horses for sale", olja på pannå, 29x38 cm
Warennr.: 5276437
EUR 765 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
11:44:00
Sehen Sie mehr
Oidentifierad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (troligen Norge, 1800-talets andra hälft): Lotskvinna, gouache, motivmått ca 60x45 cm
Warennr.: 5276441
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 22.03.2019
12:02:00
Sehen Sie mehr
Philippe De Rougemont oljemålning
PHILIPPE DE ROUGEMONT (1891-1965): Naken kvinna, signerad Ph de Rougemont, olja på duk, ca 74x55 cm
Warennr.: 5276444
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
12:08:00
Sehen Sie mehr
Georg Achen. Portræt af soldat i uniform. Olie på plade
Georg Nicolai Achen (1860-1912). Portræt af soldat i uniform. Olie på plade. Sign. G. Achen. 35 x 27 cm. (44 x 36 cm.). På bagsiden udstillingsmærket.
Warennr.: 5274544
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 22.03.2019
12:21:00
EUR 94
Oljemålning Georg Arsenius
GEORG ARSENIUS (1855-1908): tillskriven, häst, olja på pannå, ca 28x26 cm
Warennr.: 5276453
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
12:26:00
Sehen Sie mehr
Eugenio Benvenuti akvarell
EUGENIO BENVENUTI (1881-1959): (2) Motiv från Venedig, Canal Grande resp Dodgepalatset, signerade E Benevenuti, akvarell, vardera bildmått ca 16,5x30,5 cm
Warennr.: 5276463
12:46:00
Sehen Sie mehr
Jacob Ek oljemålning
JACOB EK (1802-1862): Porträtt föreställade ung man, signerad och daterad Jacob Ek, olja på duk, ca 39x29 cm
Warennr.: 5276492
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22.03.2019
14:04:00
Sehen Sie mehr
Torpa kyrka oljemålning
CO HALL (1900-tal): "Torpa kyrka", signerad och daterad CO Hall 1945, olja på pannå, ca 87x98 cm
Warennr.: 5276522
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
15:16:00
Sehen Sie mehr
Theodor Philipsen og Otto Bache. To tegninger (2)
Theodor Philipsen (1840-1920). 'Ungkvæg ved Stranden', pen på papir, usign. 18,3 x 22 (34 x 37) cm. Rammen er løs i samlingerne. Proveniens: Kunstforeningens samling af håndtegninger, auktion 1933, no 736. Otto Bache (1839-1927). Studie af to figurer, bly på papir, sign. samt dateret 1861. 18 x ...
Warennr.: 5258258
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 22.03.2019
17:01:00
EUR 215
Jules Frédéric Ballavoine oljemålning
JULES FRÉDÉRIC BALLAVOINE (Frankrike, 1855-1901):. Kvinna och svan, signerad J. Ballavoine, olja på duk, ca 33,5x41,5 cm
Warennr.: 5276567
EUR 574 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
17:06:00
Sehen Sie mehr
Philips Wouwerman hans efterföljare oljemålning
PHILIPS WOUWERMAN, hans efterföljare, omkring 1800: "A Dappled Horse outside the Smithy" olja på pannå, 29x38 cm
Warennr.: 5276571
17:14:00
Sehen Sie mehr
Carl Brandt oljemålning
CARL BRANDT (1852-1930): Vinterlandskap, signerad C Brandt, olja på duk, 96x130 cm
Warennr.: 5276573
EUR 669 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22.03.2019
17:18:00
Sehen Sie mehr
Ukendt kunstner. Blomstermotiv. Olie på plade
Ukendt kunstner. Blomstermotiv. Olie på plade. 40 x 30 cm (49 x 39 cm)
Warennr.: 5258753
EUR 161 DK, Herning, Engdahlsvej 22.03.2019
17:36:00
Fritz von Dardel pastell
FRITZ VON DARDEL (1817-1901): Sällskap i eka, enligt uppgift Långängen sett från norra Djurgården, signerad och daterad FD 1835, pastell, bildyta ca 34x47,5cm
Warennr.: 5276653
20:08:00
Sehen Sie mehr
Vilhelm Rosenstand. Portræt af en italiensk kvinde siddende ved kysten
Vilhelm Rosenstand (1838-1915). Portræt af en italiensk kvinde siddende ved kysten, olie på lærred, sign. monogram VR. 52 x 43 cm (66 x 58 cm). Fremstår med tre reparationer.
Warennr.: 5243729
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 22.03.2019
20:43:00
EUR 201
Vilhelm Kyhn. Landskabsparti fra Ry, 1880
Vilhelm Kyhn (1819-1903). Landskabsparti fra Ry, olie på lærred, svagt sign. Kyhn samt dateret og stedsbetegnet Rÿ - 5/8 80. Betegnet på blændrammen. 22 x 28 cm (29 x 35 cm). Fremstår med små afskalninger.
Warennr.: 5243746
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 22.03.2019
20:44:00
EUR 148
Johan Rohde. Samling grafik (19)
Johan Rohde. Samling raderinger og litografier, enkelte sign. 19 x 24 - 56 x 78 cm. Uindrammede. Blandet stand. Proveniens: Efterkommere til Johan Rohde 1856-1935.
Warennr.: 5271738
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
11:29:00
Axel Hansen. Kompositioner fra Bornholm cd (2)
Axel Hansen (1896-1935). To kompositioner fra Bornholm, sign. henholdsvis Axel Hansen, Gudhjem og Axel Hansen. 32x43 cm (44x53,5 cm) og 31x41 cm (44x54 cm). Med huller i lærred (2)
Warennr.: 5262898
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
12:00:00
Louis Bendtsen 1900-tallet og ubekendt maler cd. To malerier (2).
Louis Bendtsen 1900-tallet og ubekendt maler, To malerier Parti fra Sandvig, olie på lærred, Sign Louis Bendtzen 50 x 68 cm ( 59,5 x 77,5 cm.) Landskab med høstarbejdere, i baggrunden bjerge, olie på pap, sign. Gaurel 50 x 70 cm. (61 x 80,5 cm.) (2).
Warennr.: 5278373
13:25:00
Henriëtte Ronner-Knip, oljemålning
HENRIËTTE RONNER-KNIP (Belgien 1821-1909): Get i grönskande landskap, signerad Henriette Ronner, olja på pannå, 54,5x71,5 cm.
Warennr.: 5277967
EUR 1.434 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
13:36:00
Sehen Sie mehr
Robert Högfeldt akvarell
ROBERT HÖGFELDT (1894-1986): Riddaren och jungfrun, signerad R Högfeldt, akvarell, bildmått ca 47x64 cm
Warennr.: 5277982
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
14:18:00
Sehen Sie mehr
Joseph Bunker akvareller
JOSEPH BUNKER (18/1900-tal) (2): Frukt, signerade J. Bunker, akvareller, en daterad 1902, ca 19x30,5, 19x27 cm
Warennr.: 5277991
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
14:36:00
Sehen Sie mehr
Christian Aigens. Almue interiør, olie på lærred
Christian Aigens (1870-1940). Almue interiør, olie på lærred, sign. Chr. Aigens. 60x52 cm(76x68,5 cm). Fremstår med lette krakeleringer, samt mindre afskalninger langs rammekant.
Warennr.: 5260658
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 23.03.2019
14:45:00
Hans Lillemark, Landskab
Hans Lillemark 1901-1978, Sommer landskab. olie på lærred. Sign. H.Lillemark 73x53 cm (49x59)
Warennr.: 5260399
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 23.03.2019
15:11:00
Rasmus Karlin, strandparti (cd)
Rasmus Karlin (1911-1991), strandparti, olie på lærred, sign. Karlin-53, 50x61 cm. (59,5x70,5 cm).
Warennr.: 5278763
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 23.03.2019
15:12:55
EUR 87
Alf Wallander akvarell
ALF WALLANDER (1862-1914): Motiv från Brugge, signerad och daterad Alf Wallander Brugge 1913, akvarell, ca bildmått 37x56 cm
Warennr.: 5278029
16:16:00
Sehen Sie mehr
Olof Thunman blyerts
OLOF THUNMAN (1879-1944): Orkide, blyerts, signerad och daterad Olof Thunman Vessland 1926, blyerts på papper, bladmått 59x32 cm
Warennr.: 5278031
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
16:20:00
Sehen Sie mehr
Emil Wennerwald. skovparti cd
Emil Wennerwald (1859-1934). skovparti med åløb, olie på lærred, sign. E. Wennerwald, 78 x 102 cm. (98x122 cm.), cd
Warennr.: 5245621
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
16:56:28
EUR 201
Théophile Louis Deyrolle oljemålning
THEOPHILE LOUIS DEYROLLE (1844-1923): Sluss, signerad TH Deyrolle, olja på duk, bildmått 56x76 cm
Warennr.: 5278072
18:06:00
Sehen Sie mehr
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >>