Kategorie
Zeit
Schätzpreis
Meine Suchagenten   Liste speichern   Suchagenten einrichten
12345...6»   Waren pro Seite   151 Ergebnisse Liste Galerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Axel Schovelin. Dreng med får og ko i skovlysning, 30 x 42 cm
Axel Schovelin (1827-1893). Dreng med får og ko i skovlysning, olie på lærred, sign. AS, 30 x42 cm (41x53). Fremstår med aldersrelaterede spor og skrabemærke/rids.

Warennr.: 6113427
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21.01.2022
12:57
EUR 322
Kay Birkemose, heste på mark
Kay Birkemose (1933-?), heste på mark, olie på lærred, sign. Kay Birkemose, 50x71 cm. (59x79 cm). Ridse med begyndende krakeleringer.

Warennr.: 6138026
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 21.01.2022
13:31
Ubekendt kunstner, 1800-tallet. Josef og Jesubarnet
Ubekendt kunstner, 1800-tallet. Josef og Jesubarnet. Olie på metalplade. Usign. 34 x 26,5 cm (46,5 x 38,5 cm).

Warennr.: 6137474
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 21.01.2022
19:15
EUR 201
Harald Pryn. Vinterparti med snedækket landevej
Harald Pryn (1891-1968). Vinterparti med snedækket landevej. Olie på lærred. Sign. Harald Pryn. 70,5 x 100,5 cm (91 x 122 cm).

Warennr.: 6143748
EUR 671 DK, Roskilde, Store Hedevej 21.01.2022
19:23
EUR 268
Christian Eckardt. Öl auf Leinwand. Marinemotiv
Christian Eckardt (1832-1914), Öl auf Leinwand. Marinemotiv mit Schonerbrigg und Barke in leichtem Sturm. Signiert und datiert 1899. H. 160 x 104 cm (193 x 142 cm)

Warennr.: 6139938
EUR 1.342 DK, Aalborg, Nibevej 21.01.2022
19:24
EUR 671
H.A. Brendekilde. Allee nach Rønnebækholm, Næstved
H. A. Brendekilde (1857-1942). Allee nach Rønnebækholm, Næstved. Öl auf Leinwand, signiert und datiert H.A. Brendekilde 1911. 50 x 68,5 (67,5 x 85,5) cm. Mit Craquelé. Rahmen mit Abplatzern.

Warennr.: 6143747
EUR 3.221 DK, Roskilde, Store Hedevej 21.01.2022
19:33
EUR 1.342
Ubekendt kunstner. Præsteportræt
Ubekendt kunstner, 1800/1900-tallet. Dansk præsteportræt. Olie på lærred. Sign. og dat. L. Hansen 1904. 69 x 58,5 cm. UR. Fremstår med krakelering og hul i lærred.

Warennr.: 6142898
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 21.01.2022
19:36
Ubekendt kunstner, 1800-tallet. Interiør med siddende kvinde
Ubekendt kunstner, 1800/1900-tallet. Interiør med siddende kvinde. Olie på lærred. Sign. og dat. JW 83. 62,5 x 51 cm (82 x 71 cm). Fremstår dubleret og med restaurering i lærred.

Warennr.: 6142906
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 21.01.2022
19:47
EUR 268
Hans Schøsler-Pedersen (cd). Motiv fra Københavns Frihavn, gouache på papir
Hans Schøsler-Pedersen (1898-1980). Motiv fra Københavns Frihavn med lodsbåd og færge i forgrunden. Sign. H. Schøsler-Pedersen 57. Gouache på papir. 28 x 40 cm. (40 x 52) cm. Indrammet bag glas.

Warennr.: 6146978
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 21.01.2022
19:56
Reuben Chappell of Goole. Skibsportræt af 'Fyn af Thurø', gouache på papir
Reuben Chappell of Goole (1870-1940). Skibsportræt af 'Fyn af Thurø', sign. R. Chappell Goole. Gouache på papir. 35 x 53 cm. (42 x 61) cm. Indrammet bag glas.

Warennr.: 6146979
EUR 537 DK, Nivå, Stejlepladsvej 21.01.2022
20:17
EUR 228
Ole Bjørn. Komposition (cd)
Ole Bjørn (f. 1934). Komposition. Olie på lærred. Sign. og dat. Ole Bjørn 63. 37 x 51 cm (39,5 x 53 cm). Fremstår med afskalninger.

Warennr.: 6138954
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 21.01.2022
20:38
Anna Smidth, træer ved kirkegårdsmur, akvarel (cd)
Anna Smidth (1861-1951). Motiv med kirkegårdsmur og træer ved sø, akvarel, signeret. H.49 x 62 cm (52 x 65 cm) Indramning uden glas.

Warennr.: 6135897
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21.01.2022
20:55
Johan Rohde. Parti fra Sønderho, Fanø
Johan Rohde (1856-1935). Parti fra Sønderho, Fanø, olie på lærred opklæbet på plade, usign.32 x 41 (45 x 53) cm.

Warennr.: 6141685
EUR 349 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22.01.2022
11:15
EUR 268
Søren Christiansen. Landskabsparti med heste
Søren Christiansen (1858-1937). Landskabsparti med heste. Olie på lærred. Sign. samt plakette. 54 x 82 (73 x 100) cm.

Warennr.: 6145588
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22.01.2022
11:29
Knud Sinding, interiør, olie på lærred
Knud Sinding (1875-1946). Interiør, olie på lærred, signeret og dateret 1945. H.76 x 112 cm (94 x 129 cm)

Warennr.: 6145489
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22.01.2022
11:49
EUR 87
A. Jacobsen ('Skovjacob'). Skovparti
A. Jacobsen ('Skovjacob', 1800-1900 tallet). Skovparti, olie på lærred, sign. A. Jacobsen. 32 x 45 (58 x 70) cm. Minimale afskalninger ved signatur.

Warennr.: 6144557
EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22.01.2022
12:00
Svend Drews, marine i Øresund ud for Kronborg, olie på lærred (cd)
Svend Drews (1919-2003). Marine i Øresund ud for Kronborg, olie på lærred, signeret. H. 66 x 96 cm (85 x 115 cm).

Warennr.: 6147465
12:49
EUR 188
Rudolf Bissen, Jæger holder hvil efter jagten, olie på lærred
Rudolf Bissen (1846-1911). Motiv med jæger der holder hvil efter jagten, olie på lærred, signeret og dateret 1893. H.55 x 65 cm (72 x 82 cm) Nyere blændramme montering.

Warennr.: 6146766
EUR 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22.01.2022
13:31
EUR 228
Peder Brøndum Sørensen. 'Huse ved havet' (cd)
Peder Brøndum Sørensen (1921-2003). 'Huse ved havet', olie på lærred. Sign. og dat. monogram PBS samt plakette, 1976. 51 x 61 (68 x 78) cm.

Warennr.: 6142589
14:35
Heinrich Tervooren, opstilling med blomsterbuket, olie på lærred
Heinrich Tervooren 1900 tallet. Opstilling med blomsterbuket, olie på lærred, signeret. H.60 x 50 cm (77 x 67 cm) Lille hul nederst i lærred.

Warennr.: 6146775
14:50
Rasmus Christiansen. Landskabsparti
Rasmus Christiansen (1863-1940). Landskabsparti. Olie på lærred. Sign.: 'Rx Chr.' 23 x 50 (35 x 62) cm.

Warennr.: 6146252
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22.01.2022
15:05
Ludvig Jacobsen. To Ludvig Holberg scener. cd (2)
Ludvig Jacobsen (1890-1957). To Ludvig Holberg scener, 'Erasmus Montanus' og 'Jacob von Tyboe'. Olie på lærred. Sign.: 'Ludvig Jacobsen'. 43 x 34 (56 x 47) cm.

Warennr.: 6146077
EUR 188 DK, Herlev, Dynamovej 22.01.2022
16:20
Ludvig Jacobsen. 'Fantasia Goyescas' samt scene fra Molières 'Misantropen'. cd (2)
Ludvig Jacobsen (1890-1957). 'Fantasia Goyescas' samt scene fra Molières 'Misantropen'. Olie på lærred. Sign.: 'Ludvig Jacobsen'. 43 x 32 (58 x 49) cm. (2)

Warennr.: 6146081
16:26
EUR 121
Ludvig Jacobsen. To scener fra Fredmans epistel nr. 33. cd (2)
Ludvig Jacobsen (1890-1957). To scener fra Fredmans epistel nr. 33. Olie på lærred. Sign.: 'Ludvig Jacobsen'. 43 x 34 (58 x 49) cm. (2)

Warennr.: 6146079
16:32
Ludvig Jacobsen. To scener fra Fredmans epistel nr. 80. cd (2)
Ludvig Jacobsen (1890-1957). To scener fra Fredmans epistel nr. 80. Olie på plade og olie på lærred. Sign.: 'Ludvig Jacobsen'. 27 x 19 (37 x 29) cm. og 44 x 34 (60 x 50) cm. (2)

Warennr.: 6146083
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 22.01.2022
16:38
Ludvig Jacobsen. Ludvig Holberg scene. cd
Ludvig Jacobsen (1890-1957). Ludvig Holberg scene, 'Jeppe på Bjerget'. Olie på lærred, monteret på plade. Sign.: 'Ludvig Jacobsen'. 38 x 40,5 (56 x 58,5) cm.

Warennr.: 6146085
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 22.01.2022
16:44
EUR 121
Troels Trier. Kystparti. cd
Troels Trier (1879-1962). Kystparti. Olie på lærred. Sign. og dateret: 'T. Trier 1934'. 48 x 65 (57 x 74) cm.

Warennr.: 6146817
16:54
Troels Trier. Landskabsparti med jæger. cd
Troels Trier (1879-1962). Landskabsparti med jæger. Olie på lærred. Sign. og dateret: 'T. Trier 1933'. 48 x 74 (58 x 84) cm.

Warennr.: 6146818
16:58
Arne A. Hansen. Interiør med pige
Arne A. Hansen (1921-2009). Interiør med pige, olie på lærred, sign. 76 x 61 (92 x 77) cm.

Warennr.: 6144615
17:11
Niels Peter Christiansen. Parti fra Dyrehaven. cd
Niels Peter Christiansen (1873-1960). Parti fra Dyrehaven. Olie på lærred. Sign.: 'N. Chr.' 45 x 66 (57,5 x 78,5) cm.

Warennr.: 6147020
17:34
12345...6»