Kategorie  Schätzpreis
12345...8» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Ove Kunert. Skovparti fra Tisvilde (cd)
Ove Kunert (1893-1975). Skovparti fra Tisvilde, olie på lærred. Sign. og dat. n.th. Ove Kunert 1956. 80 x 100 (89 x 109) cm.
Warennr.: 5526466
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
12:08:00
Ubekendte kunstnere. Fire kompositioner, 1800-1900-tallet (4)
Ubekendte kunstnere. Fire kompositioner, tusch, akvarel hhv. bly på papir, delvist sign. Rammemål 49 x 23 - 31 x 23 cm.
Warennr.: 5532453
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
13:26:38
EUR 537
Alfred Larsen, gårdexteriør
Alfred Larsen (1886-?), gårdexteriør, olie på lærred, sign. Alfred Larsen, 56x67 cm. (72x82 cm).
Warennr.: 5514257
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
13:59:00
John Noble Barlow England oljemålning
JOHN NOBLE BARLOW (England 1861-1917): Höstlandskap, olja på duk, signerad, bildmått ca 126x150 cm, mått inkl. ram ca 142x166. . Utställd vid "The Exibition of the Royal Academy of Arts 1916", London, England. . Katalognr 76
Warennr.: 5531826
EUR 1.883 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 16.12.2019
14:30:00
Sehen Sie mehr
Oljemålning 17/1800-tal
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (17/1800-tal): Borgscen, olja på pannå, ca 24 x 32 cm
Warennr.: 5531850
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16.12.2019
15:34:00
Sehen Sie mehr
Ubekendt kunstner, kvindeportræt 1800 tallet
Ubekendt kunstner, olie på lærred. Motiv med siddende kvinde under træ, i baggrunden gående par og bygninger, usigneret. Starten af 1800 tallet. H.68 x 55 cm (76 x 63 cm) Flere reparationer og retoucheringer, enkelte steder med farve bortfald.
Warennr.: 5401021
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
16:12:00
Harry Kluge. Kystparti, olie på lærred, cd
Harry Kluge (1879-1963). Kystparti, olie på lærred. Sign. Harry Kluge. 31x56 cm(43,5x69 cm)
Warennr.: 5532217
EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 16.12.2019
16:44:00
Ubekendt kunstner, interiør, olie på lærred 1800 tallet
Ubekendt kunstner, interiør med personer, olie på lærred, utydeligt signeret, antagelig England 1800 tallets anden halvdel. H.63,5 x 76 cm (90 x 103 cm)
Warennr.: 5519339
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
17:09:00
Ubekendt kunstner, studie af hjorte, olie på lærred
Ubekendt kunstner, studie af hjorte, olie på lærred monteret på pap, usigneret. Ca.1900. H.24 x 32,5 cm (25,5 x 34 cm)
Warennr.: 5497889
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
17:54:00
Ernst Carl Walter Retzlaff, Berglandschaft
Ernst Carl Walter Retzlaff (1898-1976), Berglandschaft, um 1950, signiert, 60 x 80 cm, mit Rahmen ca. 71 x 91 cm.
Warennr.: 5529886
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.12.2019
18:04:00
EUR 45
Anshelm Dahl oljemålning
ANSHELM DAHL (1897-1964): Glittrande hav, signerad Anshelm Dahl, olja på pannå, ca 18x28 cm
Warennr.: 5531903
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
18:10:00
Sehen Sie mehr
Emanuel A Petersen . Olie på lærred (cd)
Emanuel A. Petersen (1894-1948). Parti fra Grønland, olie på lærred monteret på plade, sign. Em.A.P. Mål. 23 x 27 cm. (27 x 31) (cd)
Warennr.: 5531605
EUR 403 DK, Aalborg, Nibevej 16.12.2019
18:40:00
EUR 376
Alexandre Defaux, Gemälde, Dorflandschaft
Alexandre Defaux (1826-1900), Gemälde, Dorflandschaft, Öl auf Holz. Darstellung einer Szene am Rande eines Dorfes mit einem Teich und schemenhaften Figuren, unten links signiert, 36,5x25cm (46,5x35cm).
Warennr.: 5528088
EUR 250 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16.12.2019
18:59:00
EUR 45
Ubekendt kunstner, motiv fra havneby middelhavet, akvarel
Ubekendt kunstner, motiv fra havneby middelhavet, akvarel, signeret og dateret 1922. H.28,5 x 42,5 cm (50 x 62 cm). Aldersrelateret stand.
Warennr.: 5520363
19:01:00
Just Michael Hansen. Portræt af Oberstlieutenant Wilhelm Tugendreich von Barner
Just Michael Hansen (1812-1891). Portræt af Oberstlieutenant Wilhelm Tugendreich von Barner (1800-1880), portrætteret som Ritmester ved Siællandske Landseneer-Regiment. Olie på lærred. Sign. og. Dat. IM Hansen 1838. 35 x 29 cm (44,5 x 34,5 cm). Fremstår dubleret, mindre afskalning.
Warennr.: 5530336
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
19:09:00
Fred Darge, Breaking the Land
Fred Darge (1900-1978), Breaking the Land, Öl auf Malkarton, signiert 'F. Darge', rückseitig betitelt sowie mit einer Invantarnummer versehen (H...16), 30 x 40 cm (mit Rahmen ca. 42 x 52 cm). Der Künstler Friedrich Ernst (Fred) Darge wurde in Rendsburg/Deutschland geboren und emigrierte 1923 ...
Warennr.: 5476987
EUR 600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.12.2019
19:10:00
INGEGERD YLLNER MATTSON olja på duk
INGEGERD YLLNER MATTSON (1926-2018); Kopia efter A.Watteau, Réunion en plein air,1948, olja på duk, mått ca 74x61 cm
Warennr.: 5531934
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 16.12.2019
19:13:00
Sehen Sie mehr
David Monies. Portræt af Generalmajor Friderick Adolph von Wedelfeldt
David Monies (1812-1894). Portræt af Generalmajor Friderick Adolph von Wedelfeldt (1785-1874). Olie på lærred. Sign. D. Monies. 33,5 x 27 cm (44 x 37 cm).
Warennr.: 5530353
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
19:28:00
Eduard Edler, Portrait des Frachtschiffs 'Adelina'
Eduard Edler (1887-1969), Portrait des Frachtschiffs 'Adelina', Öl auf Leinwand, signiert, 60 x 90 cm. mit Rahmen ca. 70 x 100 cm. Edler war als Marinemaler in Hamburg tätig und die Erforschung seines Lebens und Werks ist noch nicht abgeschlossen. Er arbeitete meist im Auftrag verschiedener ...
Warennr.: 5507132
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.12.2019
19:35:00
EUR 140
Ubekendt kunstner. Portræt af Oberst Nicolai Stabel Brock
Ubekendt kunstner, 1800-tallet. Portræt af Oberst Nicolai Stabel Brock (1803-1885), portrætteret som oberstløjtenant og stabschef for kavaleriet (1859-64). Olie på lærred, monteret på pap. Usign. 20,5 x 17 cm (31 x 27 cm).Fremstår med krakelering, enkelte afskalninger langs rammekanten.
Warennr.: 5530840
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
19:39:00
John Andrew McColvin. Kvinde og svane i vandkanten
John Andrew McColvin (1864-1920). Kvinde og svane i vandkanten. Olie på lærred. Sign. monogram. 38,5 x 31 cm (49 x 40,5 cm). Fremstår med enkelte afskalninger.
Warennr.: 5531227
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
19:45:00
EUR 87
Ubekendt kunstner. Militær portræt
Ubekendt kunstner, 1800-tallet. Militær portræt. Olie på pap. Usign. 28 x 22,5 cm (37 x 32 cm).
Warennr.: 5530886
19:49:00
Camille Magnus oljemålning
CAMILLE MAGNUS (född 1850-?), Landskap med figurer, olja på duk, signerad, ca 54x45 cm
Warennr.: 5531972
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 16.12.2019
19:51:00
Sehen Sie mehr
Emil Gregersen. Porträt.
Emil Gregersen (1921 - 1993 Dänemark). Sitzender Mann. 1946. Öl auf Leinwand. Unten rechts und Verso signiert und datier
t. Verso "Als Erinnerung an der Zeit in Zeit in Ryesgade ". Maße ca. 78 x 66 cm
.
Warennr.: 5525144
EUR 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.12.2019
19:52:00
Knud Erik Larsen, Dünenlandschaft
Knud Erik Larsen (1965-1922), Studie einer Dünenlandschaft, 1916, Öl auf Leinwand, monogrammiert und datiert, 42 x 70 cm (mit Rahmen ca. 56 x 83 cm)
Warennr.: 5476671
EUR 500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.12.2019
19:53:00
Louis Raoelina. Landsbymotiv fra Antsahabe, Madagascar
Louis Raoelina, 18/1900-tallet. Landsbymotiv fra Antsahabe, Madagascar. Maleri på linnen, monteret på pap. Sign. L. Raoelina. Fremstår med brune pletter samt lille hul i lærred. 85 x 67 cm (105 x 87 cm).
Warennr.: 5515065
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
19:53:00
Nikolai Grigorenko. Sommer.
Nikolai  Grigorenko. Sommer. 1970. Öl auf Leinwand. Rechts unten signiert. Gerahmt. Maße ca. 98 x 130 cm
Warennr.: 5525139
EUR 1.500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.12.2019
19:53:00
EUR 300
Ubekendt kunstner. Portræt af Premierløjtenant Peter Christian Rulffs
Ubekendt kunstner, 1800-tallet. Portræt af Premierløjtenant Peter Christian Rulffs (1791-1853), portrætteret som Sekondløjtenant ved det Oldenburgske Inf. Rgmt., fhv. Toldbetjent. Pasteltegning, indrammet bag glas. Usign. 22,5 x 18 cm (32 x 27 cm).
Warennr.: 5530841
19:56:00
Ubekendt kunstner, 1800-tallet. Militær portræt. Olie på lærred. Usign. 32 x 25,5 cm (43 x 36,5 cm). Fremstår med krakelering og enkelte afskalninger nederst langs rammekant. Proveniens: ABR 251/404.
Warennr.: 5530904
19:58:00
Oljemålning kustlandskap
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Kustlandskap, monogramsignerad, olja på duk, ca 73 x 95 cm
Warennr.: 5531986
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16.12.2019
20:05:00
Sehen Sie mehr
12345...8»