Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...13»   Waren pro Seite   363 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Oidentifierad konstnär oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800/1900-tal, landskap med vattendrag, olja på duk, ca 113x88 cm

Warennr.: 5996080
EUR 294 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.04.2021
13:30
Sehen Sie mehr
Carl August Fahlgren oljemålning
CARL AUGUST FAHLGREN (1819-1905): Insjölandskap, signerad och daterad C A Fahlgren -0, olja på duk, ca 37x57 cm

Warennr.: 5996091
EUR 196 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.04.2021
14:12
Sehen Sie mehr
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-talets mitt): Man vid frukostbordet, iklädd morgonrock och nattmössa, olja på duk, ofullbordad, osignerad, ca 25x18 cm

Warennr.: 5996107
EUR 196 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.04.2021
15:04
Sehen Sie mehr
Emil Poulsen. Landskabsparti (cd)
Emil Poulsen (1873-1963). Landskabsparti, olie på lærred. Sign. Emil Poulsen. 49 x 73 (60 x 85) cm.

Warennr.: 5987171
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 16.04.2021
16:53
Edwin Toovey
EDWIN TOOVEY (1826-1906): Landskap med får, signerad och daterad Edwin Toovey 1861, akvarell, ca 45x32 cm

Warennr.: 5996151
EUR 294 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.04.2021
17:12
Sehen Sie mehr
Carl Peter Hallberg oljemålning
CARL PETER HALLBERG (1809-1879): Insjölandskap, monogramsignerad CH, olja på duk, ca 31x40 cm

Warennr.: 5996237
EUR 245 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.04.2021
20:40
Sehen Sie mehr
John French. Portrait von Edith French
John French (1869-1957). Portrait der Schwester des Künstlers Edith Eleanor Julia French, später Edith Timm, Öl auf Leinwand, nicht signiert. 153,5x122 (166x135) cm. Zwei Kratzer. Provenienz: Edith Timms Familie.

Warennr.: 5916430
EUR 1.074 DK, Herlev, Dynamovej 17.04.2021
13:11
Olaf Rude, Landschaft, Bornholm (cd)
Olaf Rude (1886-1957), Landschaft, Bornholm, Öl auf Leinwand, signiert Olaf Rude, 56x67 (72x83) cm.

Warennr.: 5982510
EUR 5.369 DK, Odense, Kratholmvej 17.04.2021
13:19
EUR 228
Ubekendt kunstner. Landskabsparti, 1800 tallet
Ubekendt Kunstner. Landskabsparti. Olie på lærred. Usign. 1800 tallet. 23 x 30 cm. Fremstår med krakeleringer og reparationer og huller i lærred.

Warennr.: 5965091
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 17.04.2021
13:28
JOHAN KROUTHÉN
JOHAN KROUTHÉN (1858-1932): Man i frack, signerad och daterad Johan Krothén 1931, olja på duk, 81x64 cm.

Warennr.: 5996365
EUR 393 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 17.04.2021
14:12
Sehen Sie mehr
Axel Søeborg, gårdmotiv fra Sverige, olie på lærred
Axel Søeborg (1872-1939). Gårdmotiv fra Sverige, olie på lærred, signeret AS. H.37 x 32 cm (49 x 44 cm)

Warennr.: 5994989
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17.04.2021
14:30
Holger Topp Pedersen, parti Skt. Knuds marked
Holger Topp Pedersen (1868-1938), parti Skt. Knuds marked, olie på lærred, H. Topp Pedersen, 23x30 cm. (28x35 cm). Lille afskalning.

Warennr.: 5997104
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 17.04.2021
15:09
Johannes Meyer Andersen, havnemotiv
Johannes Meyer Andersen (1918-2005), havnemotiv, olie på lærred, sign. Johs. Meyer Andersen, 54x68 cm. (67x81 cm).

Warennr.: 5997113
15:22
Th. Skeel Ankersen, motiv fra klosterkirken i Nykøbing F, akvarel
Th. Skeel Ankersen (1900-1982), motiv fra klosterkirken i Nykøbing F, akvarel, signeret og dateret 1952. Lysmål 52 x 72 cm (59 x 78 cm)

Warennr.: 5972112
17:40
Unbekannter Künstler, Stadsilhouette mit Brücke
Unbekannter Künsler, Stadsilhouette mit Brücke, Öl auf Leinwand, zweite Hälfte 20. Jahrhundert, unleserlich signiert links unten sowie rechts unten bezeichnet in rot 'Wilson', ca. 60 x 50 cm, mit Rahmen ca. 67 x 58 cm.

Warennr.: 5972781
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 17.04.2021
17:54
Ubekendt dansk maler. Portræt af Julie Glad .
Ubekendt dansk maler. Portræt af Julie Glad f. Kanneworff (1821-1886). Usign. Olie på lærred 92x66 cm ( 88x115 cm). Fremstår i Damborg ramme.

Warennr.: 5996815
EUR 671 DK, Aalborg, Nibevej 17.04.2021
18:00
EUR 510
Bror drake avkarell
BROR DRAKE (1875-1960): "Strandvägen, Filipstad", signerad samt daterad Bror Drake -09, akvarell på papper, ca 21x13,5 cm

Warennr.: 5996450
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17.04.2021
18:14
Sehen Sie mehr
Edvard Petersen. Vaskekoner på søbred. Olie på lærred
Edvard Petersen. Vaskekoner på søbred. Sign E. P. 1880. Olie på lærred. 46x74 ( 63x94 cm)

Warennr.: 5996810
18:40
EUR 1.047
Lauritz Andersen Ring, portræt af Hans, skolelærer i Næstved. olie på lærred,
Lauritz Andersen Ring 1854-1933, portræt af Hans, skolelærer i Næstved. olie på lærred, Ægthedsgaranteret verso ægthedsgaranteret af Ole Ring d. 25.01. 1934, 22 x 27 cm. (40 x 36 cm.)

Warennr.: 5996859
EUR 456 DK, Aalborg, Nibevej 17.04.2021
18:42
I.L. Jensens skole. Rosenbuket i mørk vase. Olie på lærred.
I.L. Jensens skole. Rosenbuket i mørk vase. Olie på lærred. Usigneret. 94 x 69 cm, (106x82). 1800-tallets midte. Monteret i forgyldt ramme.

Warennr.: 5995476
EUR 430 DK, Aalborg, Nibevej 17.04.2021
18:46
EUR 215
Ubekendt kvindelige tysk kunstner. Blomstermotiv. Olie på lærred
Ubekendt kvindelige tysk kunstner. Blomstermotiv. Olie på lærred. Sign 'Gertrude Gotte'. og dateret 1903. 49x74 cm. (63x88 cm). Afrensning må påregnes. Skade på ramme. På blændramme påtegnet: 'Frau Levin Kurfürstenstr. Berlin' Samt udstillingsetiket '758'

Warennr.: 5995466
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 17.04.2021
18:47
Otto Nielsen, bymotiv, olie på lærred (cd)
Otto Nielsen (1877-1959). Bymotiv antagelig fra København, olie på lærred, signeret. H.28,5 x 39,5 cm (39 x 49 cm)

Warennr.: 5949388
19:01
Walter Greaves
WALTER GREAVES (1846-1930): Motiv från Froggatt Edge, nära Chatsworth, Derbyshire, signerad W. Greaves, daterad 1878, olja på duk, ca 30x45 cm

Warennr.: 5996483
EUR 294 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.04.2021
19:19
Sehen Sie mehr
Gouacher Indien
GOUACHER, 3 st, Indien, 1900-tal, erotiska figurscener, målade på sten, ca 14,5x9,5 cm

Warennr.: 5996485
EUR 245 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.04.2021
19:21
Sehen Sie mehr
Hugo Kauffmann oljemålning
HUGO KAUFFMANN (1844-1915): man i trappa, osignerad, tillskriven a tergo, olja på duk uppfodrad på pannå, ca 20x28 cm

Warennr.: 5996497
EUR 1.178 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17.04.2021
19:33
Sehen Sie mehr
Johannes Martin Grimelund
JOHANNES MARTIN GRIMELUND (Norge, 1842-1917): Fjordlandskap, signerad och daterad Grimelund 1908, olja på pannå, ca 15x24 cm

Warennr.: 5996498
19:34
Sehen Sie mehr
Ikon Ryssland
IKON, silverrizza, Ryssland, 1800-tal, madonnan med barnet, ca 15x12 cm

Warennr.: 5996513
EUR 196 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.04.2021
19:49
Sehen Sie mehr
Altarfragment Heiliger Antonius von Padua mit dem Jesuskind
Unbekannter Künstler, Altarfragment Heiliger Antonius von Padua mit dem Jesuskind, Öl auf Holz (wohl Lindenholz), 17. Jahrhundert, im Unterrand bezeichnet, ca. 72 x 30 cm. ZUSTAND: Lindenholztafel mit starken Spuren von altem Wurmfraß, Ränder dadurch unregelmäßig.

Warennr.: 5979924
EUR 550 DE, Hamburg, Große Elbstraße 17.04.2021
19:52
EUR 425
Simon Simonsen. Stall mit Kühen
Simon Ludvig Ditlev Simonsen (1841-1928). Stall mit Kühen, Öl auf Holz. Signiert und datiert S. Simonsen 1873. 26 x 17 (38,5 x 29,5) cm

Warennr.: 5996846
EUR 1.342 DK, Herlev, Dynamovej 17.04.2021
20:10
EUR 698
SIGURD BERNHOLM
SIGURD BERNHOLM (1890-1969): kulla klädd i Orsadräkt, olja på duk, signerad, ca 65x55 cm

Warennr.: 5996536
EUR 147 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17.04.2021
20:12
Sehen Sie mehr
12345...13»