Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
  ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Tanagafigurin
TANAGRAFIGUR samt grekiska kärlfragment, 3 dlr, figurinen från ca 300-0 och fragmenten ca 500-300 f Kr, lergods, figurinens höjd ca 15 cm. . Proveniens:Svea Svensson (1916-2019): Inköpt i Grekland och hemförd till Sverige på 1950/60-talet. . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Warennr.: 5277882
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23.03.2019
10:10:00
Sehen Sie mehr
Ushebti
USHEBTI, Egypten, sentid/ptolemeisk tid, ca 672-30 f Kr, glaserad piplera, höjd ca 12 cm. . Proveniens: Kate von Arnold (1928-2018). Föremålet förvärvades av henne under resor i Orienten och hemfördes till Sverige mellan ca 1959-1972. . . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Warennr.: 5277886
EUR 478 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23.03.2019
10:18:00
Sehen Sie mehr
Flintredskap
FLINTREDSKAP, 9 st, äldre stenålder Egypten från Nildeltat, förvarade i träschatull, redskapen mellan ca 2,5-4 cm. . Proveniens: Engelsk samling, tidigt 1900-tal. . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Warennr.: 5277904
11:06:00
Sehen Sie mehr
Oinochoe
OINOCHOE, Grekland, geomterisk stil, ca 700-500 f Kr, lergods, höjd ca 17, största diameter 12 cm. . Proveniens: Allan Dahlander (1894-1955): Inköpt unde resa i Mellanöstern och hemfört till Sverige på 1930-talet. . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Warennr.: 5277934
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23.03.2019
12:18:00
Sehen Sie mehr
Romerskt glas
GLAS, romarriket, ca 0-400 e Kr, höjd ca 24,5, största vidd 14 cm. . Proveniens: Husauktion, Djursholm, 1970-tal
Warennr.: 5277936
EUR 382 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23.03.2019
12:22:00
Sehen Sie mehr
Lekyt
LEKYT, Grekland, ca 400-300 f Kr, svartfigurig, lergods, höjd ca 15 cm. . Proveniens:Svea Svensson (1916-2019): Inköpt i Grekland och hemförd till Sverige på 1950/60-talet. . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Warennr.: 5277945
12:40:00
Sehen Sie mehr
Artefakter
Grekiska och ROMERSK artefakter, 10 st, huvuden, möjligen grekiska arkaiska, ca 600-500 f Kr, grekiska och romerska kärlfragment, ca 300 f Kr-400 e Kr, 2 fragment i marmor, största mått ca 17 cm. . Inköpt på resa i Italien och hemfört till Sverige på 1960/70-talet. . . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Warennr.: 5277952
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23.03.2019
13:06:00
Sehen Sie mehr
Skyphos
SKYPHOS Grekland, ca 500-300 f Kr, svartfigurig dekor med bl a hästspann, glaserat lergods, höjd ca 7,5, största vidd 22 cm. . Proveniens:Svea Svensson (1916-2019): Inköpt i Grekland och hemförd till Sverige på 1950/60-talet. . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Warennr.: 5277975
EUR 574 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23.03.2019
14:04:00
Sehen Sie mehr
Romerskt kärl
KÄRL, Rom, ca 0-400 e Kr, lergods, höjd ca 32 cm. . Inköpt på resa i Italien och hemfört till Sverige på 1960/70-talet. . . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Warennr.: 5277987
14:28:00
Sehen Sie mehr
Skyphos
SKYPHOS, Grekland, ca 500-300 f Kr, lergods med enklare dekor, höjd ca 5,5, diameter 9,5 cm. . Inköpt på resa i Italien och hemfört till Sverige på 1960/70-talet. . . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Warennr.: 5278054
17:18:00
Sehen Sie mehr
Græsk/Romersk: Smykkesten/vægtlodder (9)
Gæsk/Romersk: Smykkesten/vægtlodder af sten Ø 1-4,5 cm. Fra år 0-500. Aldersrelateret stand. Dette er en del af en større samling antikker bestående af diverse brugsting og smykker i keramik, guld og bronze fra Ægypten, Hittitterriget, Romerriget og Grækenland som er blevet registreret og ...
Warennr.: 5277235
EUR 188 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.03.2019
17:49:00
Ushebti
USHEBTI, 2 st, Egypten, sentid/ptolemeisk tid, ca 672-30 f Kr, glaserad piplera, höjd ca 6 samt 7 cm. . Proveniens: Kate von Arnold (1928-2018). Föremålet förvärvades av henne under resor i Orienten och hemfördes till Sverige mellan ca 1959-1972 . . . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Warennr.: 5278071
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23.03.2019
18:04:00
Sehen Sie mehr
Ushebti
USHEBTI, Egypten, sentid/ptolemeisk tid, ca 672-30 f Kr, glaserad piplera, höjd ca 17 cm. . Proveniens: Kate von Arnold (1928-2018). Föremålet förvärvades av henne under resor i Orienten och hemfördes till Sverige mellan ca 1959-1972. . . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Warennr.: 5278127
20:08:00
Sehen Sie mehr
Kantharos
KANTHAROS, 2 dlr, Grekisk, ca 500-300 f Kr, lergods med rester av dekor, samt ett hellenistiskt/romerskt kärl i lergods höjd ca 8-9 cm . . Proveniens: Inköpt i Grekland och Libanon och hemfört till Sverige på 1960-talet
Warennr.: 5278147
20:48:00
Sehen Sie mehr
Oljelampa
OLJELAMPA, samt kärl, hellenistiska ca 300-30 f Kr, höjd ca 5,5 samt 9 cm. . Proveniens: Inköpt i Grekland och Libanon och hemfört till Sverige på 1960-talet
Warennr.: 5278156
21:06:00
Sehen Sie mehr
Romersk glas
GLASKÄRL, romerskt, ca 0-400, höjd ca 8 cm . . . Proveniens: Inköpt i Grekland och Libanon och hemfört till Sverige på 1960-talet
Warennr.: 5278164
21:22:00
Sehen Sie mehr
Egyptiska amuletter
EGYPTISKA AMULETTER, 3 st, i form av 2 skarabeér samt gudinnan Taweret sentid/ptolemeisk tid, ca 672-30 f Kr, den minsta skarabén är möjligen ej från antiken, glaserat lergods, längd mellan 1,3-1,7 cm. . . Proveniens: Kyrkoherde Gunnar Rundgren (1920-2001) Inköpta av honom i bl a Paris och hemförda till Sverige på 1960/70-talet. . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Warennr.: 5278171
21:36:00
Sehen Sie mehr
Konvolut antike Lampen / Öllampen, Ton (4)
Konvolut antike Lampen / Öllampen, Ton. Eine byzantinische Öllampe mit Zapfgriff, Nase mit Linien, Strichen und Punkten dekoriert, L.10cm, B.7cm. Eine hellenistische Öllampe mit rundem Körper und lang herausgezogener Schnauze, L.9cm, B.5cm. Eine hellenistisch Öllampe, runde Lampe mit ...
Warennr.: 5269731
EUR 200 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24.03.2019
20:35:00
Romersk/Cypriotisk olielampe
Romersk/Cypriotisk olielampe af terracotta L 9,5 cm. Fra år 0-400. Aldersrelateret stand. Dette er en del af en større samling antikker bestående af diverse brugsting og smykker i keramik, guld og bronze fra Ægypten, Hittitterriget, Romerriget og Grækenland som er blevet registreret og ...
Warennr.: 5269491
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25.03.2019
13:29:00
Romersk/Cypriotisk olielampe
Romersk/Cypriotisk olielampe af terracotta L 6 cm. Fra år 0-400. Aldersrelateret stand. Dette er en del af en større samling antikker bestående af diverse brugsting og smykker i keramik, guld og bronze fra Ægypten, Hittitterriget, Romerriget og Grækenland som er blevet registreret og verificeret...
Warennr.: 5269495
14:31:00
Romersk/Cypriotisk olielampe
Romersk/Cypriotisk olielampe af terracotta L 5,5 cm. Fra år 0-400. Aldersrelateret stand. Dette er en del af en større samling antikker bestående af diverse brugsting og smykker i keramik, guld og bronze fra Ægypten, Hittitterriget, Romerriget og Grækenland som er blevet registreret og ...
Warennr.: 5275551
14:45:00
Romersk/Cypriotisk tenvægte (4)
Romersk/Cypriotisk tenvægte af terracotta H 4-7,5 cm. Fra år 0-400. Aldersrelateret stand. Dette er en del af en større samling antikker bestående af diverse brugsting og smykker i keramik, guld og bronze fra Ægypten, Hittitterriget, Romerriget og Grækenland som er blevet registreret og ...
Warennr.: 5269494
15:28:00
Romersk/Cypriotisk olielampe
Romersk/Cypriotisk olielampe af terracotta L 9 cm. Fra år 0-400. Aldersrelateret stand. Dette er en del af en større samling antikker bestående af diverse brugsting og smykker i keramik, guld og bronze fra Ægypten, Hittitterriget, Romerriget og Grækenland som er blevet registreret og verificeret...
Warennr.: 5275554
15:32:00
Romersk/Cypriotisk olielampe
Warennr.: 5269485
15:35:00
Romersk/Cypriotisk olielampe
Romersk/Cypriotisk olielampe af terracotta L 8,5 cm. Fra år 0-400. Aldersrelateret stand. Dette er en del af en større samling antikker bestående af diverse brugsting og smykker i keramik, guld og bronze fra Ægypten, Hittitterriget, Romerriget og Grækenland som er blevet registreret og ...
Warennr.: 5275563
16:00:00
Romersk/Cypriotisk olielampe
Romersk/Cypriotisk olielampe af terracotta L 8 cm. Fra år 0-400. Aldersrelateret stand. Dette er en del af en større samling antikker bestående af diverse brugsting og smykker i keramik, guld og bronze fra Ægypten, Hittitterriget, Romerriget og Grækenland som er blevet registreret og verificeret...
Warennr.: 5275564
16:10:00
Grækenland: Amphora
Grækenland: Amphora af terracotta H 11 cm. 400-100 f.kr. Aldersrelateret stand. Dette er en del af en større samling antikker bestående af diverse brugsting og smykker i keramik, guld og bronze fra Ægypten, Hittitterriget, Romerriget og Grækenland som er blevet registreret og verificeret i ...
Warennr.: 5269492
16:27:00
Romersk/Cypriotisk olielampe
Romersk/Cypriotisk olielampe af terracotta L 10 cm. Fra år 0-400. Aldersrelateret stand. Dette er en del af en større samling antikker bestående af diverse brugsting og smykker i keramik, guld og bronze fra Ægypten, Hittitterriget, Romerriget og Grækenland som er blevet registreret og ...
Warennr.: 5275566
16:30:00
Stenyxor
STENYXOR, 7 st, yngre stenålder,ca 2400-1500 f Kr, trindyxor, bl a spetsnackiga, 1 skafthålsyxa, två är slipade, främst basiska bergarter, längd mellan ca 5-14 cm. . Proveniens: Helmer Öhrnstedts museum, exponerat 1956-1966
Warennr.: 5283619
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28.03.2019
20:28:00
Sehen Sie mehr
Båtyxa
BÅTYXA, senneolitisk, längd ca 17,5 cm
Warennr.: 5284985
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29.03.2019
17:08:00
Sehen Sie mehr