Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...7»   Waren pro Seite   181 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Kurt Nielsen, Cylinder armlænke af sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, Cylinder armlænke udført i sterling sølv, model " KNDK22" Str. M. Armlænken er monteret med skruelukke. Længde ca. 18½ cm. Bredde ca. 2,4 cm. Vægt ca. 77 gram. Vejl. udsalgspris er 9.900,-. Modelfotos.

Warennr.: 6102632

Neuware
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
11:23
EUR 201
Spinning armbånd af læder med 8 kt. guld
Spinning armbånd af læder med en "samler" og endedupper af 8 kt. guld

Warennr.: 6109172

Neuware
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
11:24
Diamantarmbånd, 9 kt guld, 0.12 ct.
Diamantarmbånd udført af 9 kt guld monteret med små brillantslebne diamanter på tre ovale led samlet ca. 0.12 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI. Variabel længde fra 15-17,5 cm. Vægt ca 2 gram

Warennr.: 6100131

Neuware
EUR 295 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
11:43
EUR 228
Samling vintage brocher i sølv (23)
Samling vintage brocher i sølv, hvoraf enkelte med halvædelstene og rav. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor (23)

Warennr.: 6120638
EUR 483 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
12:11
EUR 349
House of Amber. To små armbånd af ravperler, ca. 6 g (2)
House of Amber. To armbånd med runde polerede perler af mælkerav i forløb, Ø ca. 4 cm, armbånd til børn, perler Ø ca. 0,5 cm. Med forgyldt charm. Vægt ca. 6 g. (2) Vejl. udsalgspris 1.990 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of ...

Warennr.: 6111597

Neuware
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
13:25
Georg Jensen, Marcia Armring med brillanter, ca, 1.03 ct
Georg Jensen, Marcia armring udført i Rhodiumbelagt sterling sølv. Åbent design, str. M. prydet med brillanter. Samlet ca. 1.03 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Bredde ca. 23 mm. Vægt ca. 36 gram. Ligger i gaveæske fra Georg Jensen. Vejl. pris er 25.000,-. Udstillingsmodel.

Warennr.: 6081897

Neuware
EUR 2.416 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
13:45
EUR 1.745
Ole Lynggaard Sweet Drop Dugdråbe, 18 kt. guld og rosa guld, dertil et Sweet Drop Armbånd af læder
Ole Lynggaard Sweet Drop " Dew Drop" Dugdråbe, udført i 18 kt. guld og rosa guld, dertil et Sweet Drop Armbånd af Karryfarvet læder. Længde ca. 35 cm.

Warennr.: 6082298
EUR 1.208 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
13:46
EUR 940
Ole Lynggaard, Sweet Drop Dugdråbe med røgkvarts og brillanter, Samt Sweet Drop armbånd af læder
Ole Lynggaard, Sweet Drop "Dew Drop" Dugdråbe charm, udført i 18 kt guld, prydet med røgkvarts og 3 brillanter,samlert ca. 0.03 ct. Farve: Top Wesselton/G. Klarhed: VS. Samt Sweet Drop armbånd af vinrødt læder. Længde ca. 35 cm.

Warennr.: 6082250
EUR 1.409 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
13:47
EUR 1.128
Ole Lynggaard, Sweet Drop af 18 kt. hvidguld, samt Sweet Drop armbånd af læder
Ole Lynggaard, Sweet Drop charm udført i 18 kt. hvidguld, samt Sweet Drop armbånd af lys lavendelfarvet læder. Længde ca. 35 cm.

Warennr.: 6082296
13:51
EUR 940
Ole Lynggaard, 'Sweet Drop' Armband mit 'Sweet Drop' Charm mit Onyx und Brillanten
Ole Lynggaard, 'Sweet Drop' Armband aus grüner Seide mit einem 'Sweet Drop' Charm Modell 'Dew Drop' aus 18 kt. Weißgold mit 3 Brillanten zus. ca. 0.03 ct. Farbe: Top Wesselton/G. Reinheit: VS. L. ca. 37 cm. In Geschenkschachtel von Ole L.

Warennr.: 6082366

Neuware
EUR 1.611 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
13:52
EUR 1.289
Armlænke af 14 kt. guld
Armlænke udført i 14 kt. guld, Længde ca. 18 cm. Vægt ca. 4,8 gram. Vejl. pris er 6.995,-.

Warennr.: 6033663

Neuware
EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
13:56
EUR 376
Georg Jensen, Auora Armband mit Brillanten, 18 kt. Weißgold
Georg Jensen, Auora Armband aus 18 kt. Weißgold mit Brillanten Farbe: Top Wesselton/G. Reinheit; VS. Länge verstellbar 15-15½ und 18 cm. Gewicht ca. 4,5 g. Geschenkschachtel von Georg Jensen inkl.

Warennr.: 6082352

Neuware
EUR 1.745 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
13:57
EUR 1.342
Finsk Armbånd. Patineret messing.
Finsk rustikt armbånd. Leddelt, udført i patineret messing. L. 18 cm, B. 18 mm, monteret med integreret lås og sikkerhedshaspe. Stemplet Made in Finland. Vægt ca. 39 gram.

Warennr.: 6093732
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
14:27
Troldekugle armbånd med 26 charms & Soldier armbånd (2)
Troldekugle armbånd af sort læder med ialt 26 charms af sterling sølv med forskellige udtryk og dekorationer, enkelte med detaljer af guld, enkelt med 2 små brillanter. Længde er justerbar. Samt From Soldier armbånd fra Aagaard, sort faldskærmsline med hjerte af forgyldt sterling sølv med lille...

Warennr.: 6118880
EUR 483 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
14:31
EUR 349
Armlænke m/ diamanter, 9 kt guld, 0.21 ct.
Armlænke udført af 9 kt guld prydet med små brillanter og baguetteslebne diamanter på tilsammen ca. 0.21 ct. Farve: Wesselton- Top Crystal (H-I), Klarhed: P. Variabel længde fra 15,5 cm til 17,5 cm. Certifikat medfølger.

Warennr.: 6108590

Neuware
EUR 349 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
14:38
EUR 242
House of Amber. Armbånd af polerede ravperler, ca. 14 g
House of Amber. Armbånd af polerede cognacfarvet ravperler, Ø ca. 1 cm. Indvendig Ø ca. 5,5 cm. Vægt ca. 14 g. Vejl. udsalgspris. 7.800 DKK / 1.040 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen ...

Warennr.: 5899602

Neuware
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
15:52
EUR 128
House of Amber. Armband mit Bernsteinperlen, ca. 48 g
House of Amber. Armband mit runden polierten cognacfarbenen Bernsteinperlen im Verlauf, Ø ca. 6 cm, Perlen Ø ca.1,8 cm. Gewicht ca. 48 g. Provenienz: Ausgestellt und im Besitz von Museum House of Amber in Kopenhagen.

Warennr.: 5748274

Neuware
EUR 1.879 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
16:00
EUR 322
Gliederarmband, 18 kt. Gelbgold, 36,6 g
Vintage Gliederarmband aus 18 kt. Gelbgold mit Details aus 18 kt. Weißgold sowie integriertem Verschluss mit Sicherheitsschließe. L. 20 cm, B.13 mm. Gewicht ca. 36,6 g. Kleinere Gebrauchsspuren.

Warennr.: 6107222
EUR 1.611 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
16:00
EUR 1.289
Ziegelarmband, 14 kt. Gelbgold, 41,2 g
Breites Armband im Ziegelmuster aus 14 kt. Gelbgold mit integriertem Verschluss mit zwei Sicherheitsschließen, L. 19,3 cm, B. 13 mm. Gestempelt 585 / EWK for Erik Walther Krohn (1956-1973). Gewicht ca. 41,2 g. Mit leichten Gebrauchsspuren.

Warennr.: 6106961
16:30
EUR 1.208
House of amber. Cognac amber bracelet, approx. 74 g
House of Amber. Bracelet of oval, polished pieces of cognac amber with insects on elastic string. H. approx. 4 - 5.5 cm. Ø approx. 5 cm. Weight approx. 74 g. List price DKK 18,500 / EUR 2,467. Provenance: Has been owned and exhibited by the Copenhagen Amber Museum at House of Amber, ...

Warennr.: 5748974

Neuware
EUR 671 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
17:51
EUR 94
Brillant armbånd af 14 kt hvidguld, 0.35 ct
Armbånd af 14 kt hvidguld prydet med diamant, der er brillant slebet på 0.35 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI1. Kæden kan reguleres i længde 16,5-19 cm. Vægt 1,25 gram. Ligger i æske. Fremstår ny og ubrugt.

Warennr.: 6071092
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
18:48
EUR 430
House of Amber. Håndknyttet armbånd med perler
House of Amber. Designet af Ann Sindlev. Justerbart håndknyttet armbånd med ravperler, guld og diamanter på i alt ca. 1,62 ct. Klarhed: SI-P2. Farve: Champagne/lup gul. Vejl. udsalgspris 19.500 DKK / 2.600 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ...

Warennr.: 5912084

Neuware
EUR 752 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
18:52
EUR 349
Brillantarmlænke af 18 kt. hvidguld, 0.45 ct.
Armlænke af 18 kt. hvidguld prydet med syv runde led fattet med brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.45 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: VS. L. 18 cm. Vægt: ca. 2,2 g. Fremstår med lette brugsspor.

Warennr.: 6100455
EUR 644 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
19:01
EUR 510
Vintage Armband mit Perlen, Saphiren, Rubinen, Smaragden und Brillanten
Vintage Gliederarmband aus 18 kt. Gelbgold, ca. 1960, mit zahlreichen ovalen Smaragden, Rubinen und Saphiren im Facettenschliff, weißen Salzwasserzuchtperlen sowie zahlreichen Brillanten zus. ca. 2.50 ct. Farbe: Wesselton/H. Reinheit: VS-P. Mit einer Sicherheitsschließe und einer ...

Warennr.: 6121896
EUR 2.685 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
19:06
EUR 1.208
H. C. Kaufmann. Bismarck armbånd med charms, 8 kt. guld
H. C. Kaufmann. Bismarck armbånd udført i 8 kt. guld med elleve charms i form af kløvere, terning, hest, elefant m.v. Længde: 20.5 cm. Bredde: 7 mm. Vægt: 26 gram. Utydelige stempler på charms. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6110594
EUR 591 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
19:18
EUR 430
Sting HD. Brillantarmband aus 18 kt. Gelbgold mit Schlangenleder
Sting HD. Brillantarmband aus 18 kt. Gelbgold mit Schlangenleder sowie fünf verschiebbaren Brillantcharms mit 89 größeren und kleineren Brillanten zus. ca. 2.08 ct. Farbe: Wesselton (H). Reinheit: VS-SI. Verschluss gestempelt Sting HD, 750. Gewicht ca. 27,6 g. Front B. 1,18 cm, L. 22 cm. ...

Warennr.: 6116503
EUR 3.356 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
19:18
EUR 2.550
Armbånd af 18 kt. delvis satineret hvidguld med brillanter og lapis lazuli
Moderne armbånd af 18 kt. delvis satineret hvidguld front med rombeformet led prydet med cabochonsleben lapis lazulii omkranset af 32 små hvide brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.19 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Stemplet med SK logo samt 750 i tynd justérbar kæde afsluttet med ...

Warennr.: 6119590
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
19:28
EUR 430
Brillanttennisarmband aus 18 kt. Weißgold, zus. ca. 1.74 ct.
Schmales Tennisarmband aus 18 kt. Weißgold mit Brillanten zus. ca. 1.74 ct. Farbe: Crystal (J), Reinheit: VS, SI, einzelne P1. L. 18,5 cm, B. 0,2 cm. Gewicht 7,2 g. Mit leichteren Gebrauchsspuren.

Warennr.: 6100468
EUR 2.349 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
19:29
EUR 1.879
Diamant armbånd, 9 kt hvidguld, 0.25 ct
Diamant armbånd udført af 9 kt hvidguld prydet med små brillanter på tilsammen ca. 0.25 ct. Farve: Wesselton- Top Crystal (H-I), Klarhed: P2. Variabel længde fra 15,5 cm til 17,5 cm. Certifikat medfølger.

Warennr.: 6114641

Neuware
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
19:34
EUR 349
Randers Sølv armring af sterling sølv
Randers Sølv - Armring udført i sterling sølv, bredt blankpoleret let buet design. Omkreds ca. 17½ cm. Bredde ca. 20 mm. Vægt ca. 27,5 gram. Ligger i gaveæske.

Warennr.: 6122587

Neuware
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
19:42
12345...7»