Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345»   Waren pro Seite   145 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Kurt Nielsen, Dew Drop armlænke af sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, en klassisk armlænke udført i sterling sølv, model " Dew Drop" Længde ca. 18 cm. Bredde ca. 3 cm. Vægt ca. 123 gram. Vejl. udsalgspris er 6.900,-. Udstillingsmodel med små spor deraf. Udstillingsmodel med minimale spor deraf.

Warennr.: 5727849

Neuware
EUR 456 DK, Odense, Kratholmvej 03.08.2020
14:13
Kurt Nielsen, armring, model Ocean Colliding
Sølvsmed Kurt Nielsen, modernistisk armring udført i sterling sølv, model " Oceans Colliding" Indvendig diam. ca. 15½ cm. Vægt ca. 62 gram. Vejl. udsalgspris er 3.590,-.

Warennr.: 5723779

Neuware
EUR 322 DK, Odense, Kratholmvej 03.08.2020
15:13
Armbånd med facetslebne sorte onyx perler, samt guldkugler og lås af 8 kt. guld
Armbånd med facetslebne sorte onyx perler, samt endekugle, gennembrudt pyntekugle samt lås af 8 kt. guld. Omkreds ca. 15½ cm.

Warennr.: 5717797

Neuware
EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 03.08.2020
16:17
Ankelkæde / Armlænke af 14 kt. guld, 23 cm
Ankelkæde / Armlænke af 14 kt. guld, Pansermønster. Længde ca. 23 cm. Vægt ca. 1,55 gram.

Warennr.: 5689586

Neuware
EUR 215 DK, Odense, Kratholmvej 03.08.2020
17:20
Sølvsmed Kurt Nielsen, en klassisk armlænke udført i sterling sølv, model " Dew Drop" Længde ca. 19 cm. Bredde ca. 3 cm. Vægt ca. 118 gram. Vejl. udsalgspris er 6.900,-. Udstillingsmodel med små spor deraf. Ligger i gaveæske fra Kurt Nielsen.

Warennr.: 5722685

Neuware
18:26
Vintage armlænke af 18 kt. guld
Vintage armlænke udført i 18 kt. guld. Lukke er forsynet med sikkerheds hasper. Længde ca. 16½ cm. Bredde ca. 15 mm. Vægt ca. 15,7 gram. Fremstår nypoleret.

Warennr.: 5727057
EUR 752 DK, Odense, Kratholmvej 03.08.2020
19:26
EUR 114
Tennis- / Diamantarmband, 14 kt. Weißgold , 1.00 ct.
Tennisarmband aus 14 kt. Weißgold mit zahlreichen Brillanten zus. ca. 1.00 ct. Farbe: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Reinheit: SI1. Integrierter Verschluss mit Sicherheitsschließe. L. 18 cm. Gewicht ca. 9 g. gestempelt 585/ FHP für Diamonds by Frisenholm. In Schmuckschachtel.

Warennr.: 5679822

Neuware
EUR 1.879 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03.08.2020
19:45
EUR 430
Brillantbesat charm 'N' af 18 kt. hvidguld monteret på sort knyttet armbånd
Brillantbesat charm 'N' af 18 kt. hvidguld monteret på sort knyttet justérbart armbånd, Charm prydet med 14 små hvide brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.07 ct. Charm B. 0,82 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Warennr.: 5718852
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 03.08.2020
19:58
Millé Copenhagen. 'Eternite' armring af håndsmedet sterlingsølv
Millé Copenhagen. 'Eternite' armring af håndsmedet sterlingsølv, indvendig L. af hver oval ring: ca. 7,5 og 8 cm. Vægt: ca. 114 gr. Fremstår med lettere håndteringsspor.Vejl.udsalgspris: DKK 9.900,-

Warennr.: 5730249

Neuware
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 03.08.2020
20:03
Italienisches Armband aus 18 kt. Gelbgold, ca. 53 g
Italienisches Armband aus massivem 18 kt. Gelbgold mit Kastenverschluss mit doppelter Sicherheitsschließe. L. 17,5 cm, B. 2,7 cm. Gestempelt 750. Gewicht ca. 53 g

Warennr.: 5715778
EUR 2.215 DK, Herlev, Dynamovej 03.08.2020
20:07
EUR 1.678
Brillantarmlænke 'Happiness' i 18 kt. hvidguld
Armlænke i 18 kt. guld med ordet 'Happiness' i svungne bogstaver prydet med små brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.31 ct. Justerbar længde på 15-18 cm. Vægt 2,7 g. Fremstår med lette brugsspor.

Warennr.: 5677428
EUR 779 DK, Vejle, Dandyvej 03.08.2020
20:08
Bismarks armlænke af 14 kt. guld, ca. 9 g.
Bismarks armlænke af 14 kt. guld monteret med sikkerhedshaspe. En sikkerhedshaspe mangler. Længde 19,5 cm. Bredde 0,5 cm. Vægt ca. 9 g.

Warennr.: 5704447
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 03.08.2020
20:09
EUR 121
Murstens armbånd af 14 kt. guld
Murstens armbånd udført i 14 kt. guld med indstikslås monteret med sikkerhedskroge. Længde: 18 cm. Bredde: 5 mm. Vægt: 11.8 gram. Fremstår med brugspræg.

Warennr.: 5721000
EUR 671 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03.08.2020
20:12
EUR 174
Murstens armlænke af 14 kt. guld
Murstens armlænke udført i 14 kt. guld med indstikslås monteret med sikkerhedskroge. Længde: 18.5 cm. Bredde: 12 mm. Vægt: 23.2 gram. Fremstår med brugsslitage/ridser.

Warennr.: 5720993
EUR 1.074 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03.08.2020
20:12
EUR 617
Lapponia. Breites Armband aus 14 kt. Gelbgold in organischem Design, anno 1977
Lapponia. Breites Armband aus 14 kt. Gelbgold in organischem Design, anno 1977. B. ca. 25 - 27 mm. L. ca. 18,5-19 cm. Gewicht ca. 79,9 g. Mit leichteren Gebrauchsspuren.

Warennr.: 5729156
EUR 3.758 DK, Vejle, Dandyvej 03.08.2020
20:16
EUR 2.215
Dansk guldsmed. Oplukkelig armring af 14 kt. guld
Dansk guldsmed. Oplukkelig armring af 14 kt. guld, uidentificeret mesterstempel. Indvendig mål (lukket): 50 x 62 mm. Max B. ca. 12,7 mm. Vægt: ca. 34,5 gr. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5689446
EUR 1.879 DK, Vejle, Dandyvej 03.08.2020
20:18
Armband 18k guld
ARMBAND, 18k guld, x-länk, svenska stämplar Stockholm 1964, säkerhetslås, längd ca 19,5 cm, bredd ca 2,2 cm, vikt ca 35 g

Warennr.: 5731006
EUR 1.448 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 03.08.2020
20:21
Sehen Sie mehr
Jørn Arne Backhausen. Breites Armband im Genève Muster aus 14 kt. Gelbgold
Breites Armband im Genève Muster aus 14 kt. Gelbgold. Ausführung Jørn Arne Backhausen, Skovlunde. L. 23,3 cm, B. 1,7 cm. Gewicht 48,5 g. Mit Gebrauchsspuren.

Warennr.: 5720073
EUR 2.148 DK, Vejle, Dandyvej 03.08.2020
20:32
EUR 1.128
Armlænke med charms af 18 kt.guld, ca. 13 g
Armlænke med charms af 18 kt.guld med seks charms med motiv af sol, måne og stjerne. L. 21 cm. Vægt 13,2 g,

Warennr.: 5712721
EUR 725 DK, Herlev, Dynamovej 03.08.2020
20:38
EUR 591
O. Helm, Tureby. Breites Armband aus 14 kt. Gelbgold mit Malachits, ca. 1960er Jahre
O. Helm, Tureby. Breites Armband aus 14 kt. Gelbgold mit Malachits im Cabochonschliff sowie Kastenverschluss mit doppelter Sicherheitsschließe, hergestellt ca. 1960er Jahre. L. 19 cm, B. ca. 18,5 mm. Gewicht ca. 50 g. Mit Gebrauchsspuren, ein Malachit mit kleinem Randschaden.

Warennr.: 5721329
20:40
EUR 805
Larry. Retro Brillantarmband aus vergoldetem 18 kt. Weißgold, zus. ca. 1.68 ct.
Larry. Retro Brillantarmband aus vergoldetem 18 kt. Weißgold mit 21 Brillanten zus. ca. 1.68 ct. 20 Brillanten Farbe: Wesselton -Top Crystal. (H - I). Reinheit VS. Sowie cognacfarbener Brillant am Verschluss Farbe: Cognac. Reinheit: P1. Gestempelt Larry 750. Gewicht ca. 18,9 g. B. 0,49 cm. L. ...

Warennr.: 5728830
EUR 2.953 DK, Vejle, Dandyvej 03.08.2020
20:40
EUR 1.409
Italiensk armbånd af 18 kt. guld med emalje og sort PVD behandlet led
Italiensk armbånd af 18 kt. guld carabonlås dekoreret med blå og hvid emalje samt tre sorte PVD behandlet led.1900-tallets anden halvdel. Vægt ca. 11 g. Kæde Ø ca. 0.48 cm. L. 19 cm. Fremstår med brugsspor på emalje.

Warennr.: 5699869
EUR 1.262 DK, Vejle, Dandyvej 03.08.2020
20:50
EUR 268
O.Helm, Tureby. Bismarckarmlænke af 14 kt. guld
O.Helm, Tureby. Bismarckarmlænke af 14 kt. guld. monteret med kasselås med dobbelte sikkerhedshaspe, stemplet "HELM 585". L. 18 cm. B. ca. 6,6 mm. Vægt: ca. 9,8 gr. Fremstår med brugsspor,

Warennr.: 5720238
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 03.08.2020
20:50
EUR 174
Klassisches Rubin- und Brillantarmband aus 18 kt. Weißgold, zus. 6.57 ct.
Rubin- und Brillantarmband aus 18 kt. Weißgold in Form von 24 Rosetten mit ovalen Rubinen im Facettenschliff zus. 4.85 ct. umkränzt von 336 kleineren Brillanten zus. 1.72 ct. Farbe: Wesselton (H). Reinheit: VS-SI. Gesamtcarat der Diamanten und Rubine sind ins Armband gestempelt. Gewicht ca. 15,4 ...

Warennr.: 5701797
EUR 3.893 DK, Vejle, Dandyvej 03.08.2020
21:03
EUR 1.946
Armbånd med vedhæng og lukke af 9 kt. hvidguld
Armbånd af sort silikone, monteret med justerbart lukke samt lille vedhæg prydet med cubic zirkonia. Længde er justerbar på 15, 17 og 18 cm.

Warennr.: 5717831

Neuware
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 04.08.2020
09:22
Gert Thysell armring silver
GERT THYSELL, armring, silver, Gussi Malmö 1967, stenar av kvarts, största bredd cirka 7 cm, vikt ca 25g

Warennr.: 5731592
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 04.08.2020
10:42
Sehen Sie mehr
Kurt Nielsen, Ripple armbånd af sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, "Ripple" armbånd udført i sterling sølv, bred i en klassisk model. Bredde ca. 4 cm. Længde ca. 17 cm. Vægt ca. 75 gram. Vejl. udsalgspris er 4.490,-.

Warennr.: 5724034

Neuware
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 04.08.2020
12:21
Sildebensmønstret armbånd af 14 kt. guld, 16.9 gram
Sildebensmønstret armbånd udført i 14 kt. guld med indstikslås monteret med sikkerhedskroge. 18 cm. Bredde: 6 mm. Vægt: 16.9 gram. Fremstår med brugsspor/ridser.

Warennr.: 5720991
EUR 1.020 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04.08.2020
12:40
EUR 456
Armbånd af 14 kt. guld
Armbånd med gennembrudt mønster udført i 14 kt. guld med indstikslås monteret med sikkerhedskroge. Længde: 18.5 cm. Bredde: 8 mm. Vægt:24 gram. Fremstår med brugspræg.

Warennr.: 5721014
EUR 1.154 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04.08.2020
12:45
EUR 94
Ankelkæde / Armlænke af 14 kt. guld, 25 cm
Ankelkæde / Armlænke udført i 14 kt. guld, Klassisk Ankermønster. Længde ca. 25 cm. Vægt ca. 6,06 gram.

Warennr.: 5576430

Neuware
EUR 644 DK, Odense, Kratholmvej 04.08.2020
13:06
EUR 295