Kategorie  Schätzpreis
12345678...11» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Kurt Nielsen, armlænke model KNDK2, sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, en klassisk armlænke udført i sterling sølv, model " KNDK22" Er monteret med skruelukke. Længde ca. 19 cm. Bredde ca. 2,4 cm. Vægt ca. 88 gram. Vejl. udsalgspris er 6.700,-. Udstillingsmodel med små spor deraf. Ligger i gaveæske fra Kurt Nielsen.
Warennr.: 5418215

Neuware
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 15.11.2019
18:39:27
EUR 228
Knud Hejl. Armbånd af 14 kt guld
Knud Hejl. Armbånd af 14 kt guld front med ciseleringer, integreret lås med sikkerheds hasp. Stemplet K.He samt 585. Vægt 18,4 gram. Indvendig mål 51 x 57 mm. Fremstår med almindelig brugsspor.
Warennr.: 5492771
EUR 617 DK, Aalborg, Nibevej 15.11.2019
18:45:00
EUR 430
Randers sølv, armring af sterling sølv, hammerslået overflade
Randers sølv, massiv armring udført i sterling sølv, hammerslået overflade. Bredde ca. 8 mm. Vægt ca. 46,4 gram. Omkreds ca. 20 cm. Vejl. pris er 3.275,-
Warennr.: 5470691

Neuware
EUR 188 DK, Odense, Kratholmvej 15.11.2019
19:02:00
Kurt Nielsen, armring model Oceans Colliding, sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, modernistisk armring udført i sterling sølv, model " Oceans Colliding" Indvendig diam. ca. 17 cm. Vægt ca. 70 gram. Vejl. udsalgspris er 3.590,-. Udstillingsmodel med småridser og mærker. Ligger i velourpose
Warennr.: 5463338

Neuware
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 15.11.2019
19:07:51
Sølvsmed Kurt Nielsen, en klassisk armlænke udført i sterling sølv, model " KNDK22" Er monteret med skruelukke. Længde ca. 18 cm. Bredde ca. 2,4 cm. Vægt ca. 75,6 gram. Vejl. udsalgspris er 6.700,-. Udstillingsmodel med minimale spor deraf. Ligger i gaveæske.
Warennr.: 5412087

Neuware
EUR 403 DK, Kolding, Trianglen 15.11.2019
19:19:22
Kurt Nielsen, armlænke model Dew Drop, sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, en klassisk armlænke udført i sterling sølv, model " Dew Drop" Længde ca. 17½ cm. Bredde ca. 3 cm. Vægt ca. 114 gram. Vejl. udsalgspris er 6.900,-.
Warennr.: 5462932

Neuware
EUR 456 DK, Kolding, Trianglen 15.11.2019
19:25:52
Sølvsmed Kurt Nielsen, en klassisk armlænke udført i sterling sølv, model " Dew Drop" Længde ca. 19 cm. Bredde ca. 3 cm. Vægt ca. 123 gram. Vejl. udsalgspris er 6.900,-. Udstillingsmodel med små spor deraf. >br> Ligger i gaveæske fra Kurt Nielsen.
Warennr.: 5469638

Neuware
EUR 510 DK, Odense, Kratholmvej 15.11.2019
19:29:00
Ole Lynggaard. 'Sweet Drop' charm af blankt oxideret sterlingsølv prydet med røgkvarts og brillant samt to armbånd i silke og læder (3)
Ole Lynggaard. 'Sweet Drop' charm af blankt oxideret sterlingsølv prydet med en cabochonslebet røgkvarts og en brillantsleben diamant på 0.01 ct., farve: Top Wesselton (G), klarhed: VS1. H. 2,3 cm. Endvidere to Ole Lynggaard-armbånd i hhv. læder og silke, str. S (L. inkl. knude 37 og 36 cm). Art....
Warennr.: 5424018

Neuware
EUR 456 DK, Vejle, Dandyvej 15.11.2019
19:31:00
Kurt Nielsen, Armband Modell 'Dew Drop', vergoldetes Sterlingsilber
Silberschmied Kurt Nielsen, klassisches Armband aus 22 kt. vergoldetem Sterlingsilber, Modell 'Dew Drop'. L. ca. 18 cm, B. ca. 3 cm. Gewicht ca. 119 g. Unverbindliche Preisempfehlung DKK 9.100,-.
Warennr.: 5432053

Neuware
EUR 671 DK, Odense, Kratholmvej 15.11.2019
19:51:00
Georg Jensen. 'Magic' Armreif aus 18 kt. Weißgold, 1.15 ct.
Georg Jensen. 'Magic' Armreif aus 18 kt. Weißgold mit zahlreichen Pavé-Brillanten zus. ca. 1.15 ct. Farbe: Wesselton (H), Reinheit: SI. Dessin Nr. 1513 A L, Gr. L, Ø 67 mm. Gestempelt 750 sowie GJ. Gewicht 9,4 g. Georg Jensen Schmuckschachtel inkl. Mit normalen Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5492721
EUR 2.685 DK, Aalborg, Nibevej 15.11.2019
20:13:00
EUR 1.879
Diamantarmbånd af 14 kt. hvidguld med Davids Stjerne
Diamantarmbånd af 14 kt. hvidguld prydet med Davids Stjerne sat med talrige små hvide enkeltslebne diamanter, i alt ca. 0.70 ct., monteret i tynd flettet kæde. 1900-tallets midte. Vægt ca. 2,3 g. Stjerne Ø ca. 2,2 cm. L. 17 cm.
Warennr.: 5487131
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 15.11.2019
20:22:00
Brillantarmbånd af 18 kt. hvidguld
Brillantarmbånd af 18 kt. hvidguld, cirkelformet front med 18 brillantslebne diamanter og bevægelig brillant fattet i guld bag safirglas, brillanter i alt ca. 0.16 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. Vægt ca. 10,2 g. Front Ø 1,28 cm. L. 19 cm. Stemplet med dobbelt D i logo samt 750. Fremstår ...
Warennr.: 5486802
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 15.11.2019
20:24:00
Brillantarmbånd af 18 kt. hvidguld prydet med 15 større og 56 små brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.70 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: SI. Monteret med sikkerhedshasp. Vægt ca. 8,3 g. B.0,35 cm. L. 17,8 cm.
Warennr.: 5486814
EUR 1.477 DK, Vejle, Dandyvej 15.11.2019
20:38:00
Armlænke med diamanter i dråber, 9 kt hvidguld, 0.11 ct
Armbånd udført af 9 kt hvidguld prydet med 5 'dråber', hvoraf de tre er monteret med 15 små brillanter, samlet ca. 0.11 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI. Variabel længde fra 15-17,2 cm. Vægt ca. 2 gram.
Warennr.: 5457713

Neuware
EUR 215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 15.11.2019
20:45:00
Multicharms-armbånd af 9 kt. guld med 29 forskellige charms
Multicharms-armbånd af 9 kt. guld med 29 forskellige charms, monteret med sikkerhedskæde og hjertehængelås. 1900-tallets anden halvdel. Vægt ca. 48,5 g. L. 18 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.
Warennr.: 5449387
EUR 2.215 DK, Vejle, Dandyvej 15.11.2019
21:20:00
EUR 430
Tennisbracelet with brilliant cut diamonds 5.10ct
Tennisbracelet in14kt white rhod gold set with 57 brilliant cut diamonds total approx.5.10ct Colour: (F-G) Top Wesselton Clarity: VS-SI Length; 18cm
Warennr.: 5495687

Neuware
EUR 7.800 BE, Antwerpen 15.11.2019
21:25:00
EUR 3.800
Tennisarmband Diamanten im Brillantschliff 3.00 ct
Tennisarmband aus 14 Karat Gelbgold, besetzt mit 73 Diamanten im Brillantschliff von ca. 3,00 ct. Farbe: (H-I) Wesselton-Top-Kristall Reinheit: VS Länge: 18 cm Handgefertigt in Antwerpen
Warennr.: 5476364

Neuware
EUR 3.800 BE, Antwerpen 15.11.2019
21:50:00
EUR 1.900
Roland Mellin armband
ROLAND MELLIN, armring, 18 k guld, Helsingfors 1865, bredd 7 mm, inre omkrets 15,5 cm, vikt ca 8 g
Warennr.: 5499566
EUR 300 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 16.11.2019
11:12:00
Sehen Sie mehr
Armbånd m/ turmaliner, rosaguld belagt sterlingsølv. Variabel længde.
Armbånd af rosaguld belagt sterlingsølv prydet med talrige pink turmaliner og mindre zirkonia. Variabel længde, 14-24 cm.
Warennr.: 5459294

Neuware
EUR 174 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16.11.2019
14:41:00
Murstens armlænke af 14 kt. guld
Murstens armlænke udført i 14 kt. guld, Der medfølger et lille extra led. Lukke er forsýnet med, men mangler også én sikkerheds hasp. Samt enkelte led er løst i den ene ende. Og lås er løs. Længde ca. 19 cm. Vægt ca. 8,7 gram.
Warennr.: 5496956
EUR 242 DK, Odense, Kratholmvej 16.11.2019
15:23:30
EUR 161
Armring med rav, sterling sølv
Armring udført i sterling sølv, prydet med oval cabochonsleben varmebehandlet ravindsats. Omkreds ca. 18 cm. Vægt ca. 19 gram. Lette ridser og anelse skæv.
Warennr.: 5480809
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 16.11.2019
15:27:00
Diamantarmbånd m/ Blomster, 9 kt rosaguld, 0.11 ct.
Armbånd udført af 9 kt rosaguld prydet med 5 diamantblomster monteret med 20 små brillanter, samlet ca. 0.11 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: P. Variabel længde fra 15-17,2 cm. Vægt ca. 2 gram.
Warennr.: 5471228

Neuware
EUR 215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16.11.2019
15:57:00
Læderarmbånd med brillantbesat charm
Læderarmbånd, brunt læder med et fastmonteret charm af 14 kt. guld, prydet med talrige pavéfattede brillanter. Samlet ca. 0.30 ct. Farve: Wesselton/ Klarhed: VS-SI. Ligger i gaveæske.
Warennr.: 5456113
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 16.11.2019
16:22:00
Kurt Nielsen, Ripple armbånd af sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, "Ripple" armbånd udført i sterling sølv, bred i en klassisk model. Bredde ca. 4 cm. Længde ca. 17 cm. Vægt ca. 75 gram. Ligger i gaveæske fra Kurt Nielsen. (lyserød pude medfølger ikke.) Vejl. udsalgspris er 4.490,-.
Warennr.: 5470853

Neuware
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 16.11.2019
16:23:00
Sølvsmed Kurt Nielsen, modernistisk armring udført i sterling sølv, model " Oceans Colliding" Indvendig diam. ca. 15½ cm. Vægt ca. 67 gram. Vejl. udsalgspris er 3.590,-. Ligger i gaveæske fra Kurt Nielsen.
Warennr.: 5462935

Neuware
EUR 322 DK, Kolding, Trianglen 16.11.2019
16:49:00
Armlænke af 14 kt. guld, ca. 22 g..
Armlænke af 14 kt. guld monteret med dobbelte sikkerhedshaspe.. Længde 18,5 cm. B. 1,1 cm. Fra 1960-erne. Vægt ca. 22 g..
Warennr.: 5497983
EUR 752 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
18:20:00
EUR 215
Bismarck armlænke af 8 kt. guld
Bismarck armlænke udført i 8 kt. guld, Lukke er forsynet med sikkerheds hasper. Længde ca. 19½ cm. Vægt ca. 5,9 gram.
Warennr.: 5496957
18:22:00
Tennisarmband im Brillantschliff 4.35 ct
Tennisarmband aus 18 Karat Weißgold mit 67 Diamanten im Brillantschliff von ca. 4.35 ct Farbe: (H) Wesselton Reinheit: VS Länge: 18 cm Handgefertigt in Antwerpen
Warennr.: 5476369

Neuware
EUR 5.800 BE, Antwerpen 16.11.2019
18:50:00
EUR 2.900
Bismark armbånd i 14 kt. guld med charms 17.8 gr.
Bismark armbånd i 14 kt. guld med indskudslås monteret med dobbelt sikkerhedshasp l. 19 cm, monteret med fire charms. Vægt 17.8 gr.
Warennr.: 5489289
EUR 483 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.11.2019
19:01:00
EUR 161
Tennisarmband aus 18 kt. Weißgold mit Brillanten, 4.00 ct.
Tennisarmband aus 18 kt. Weißgold besetzt mit Brillanten, 4.00 ct. Farbe: Wesselton (H) - Crystal (J), Reinheit: SI. L. 18,5 cm. Gewicht 10,1 g. Bitte beachten: Textänderung.
Warennr.: 5456077
EUR 5.101 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
19:02:00
EUR 1.047