Kategorie  Schätzpreis
123» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Rumania. Very good and comprehensive coll. in 13 binders.
Rumania (1858-2009). Very good and comprehensive coll. in 13 binders. Collection you need to see for yourself. Starting with doubtfull Bullheads isuues, but here after collected through the enire collection with all sorts of perorations, watermarks, papertypes, perfins etc. etc. Karl I issues ...
Warennr.: 5512225
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
14:06:00
EUR 725
Samling frimærker (4)
Samling frimærker i fire flyttekasser fra hele verden. Deriblandt flere almindelige album og Schaubek. Brugsspor. Meget opdelt i poser. (4)
Warennr.: 5519302
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.12.2019
15:24:00
EUR 322
FINLAND+Åland. ½+½ flyttekasse med diverse materiale.
FINLAND+Åland. ½+½ flyttekasse med diverse materiale. Der er bl.a. Finland samling i 2 LT album til 2009 med klemlommer, meget tom fra 1990 og frem, diverse samlinger på sider. Små kasser fyldt med løse mærker både stemplet og ubrugt, hvor der kunne gemme sig bedre ting. Også lidt frimærkehæfter...
Warennr.: 5523973
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
16:52:00
Diverse frimærker inkl. Tyskland og Kina
Diverse frimærker inkl. Tyskland og Kina. 4 indstiksbøger og 2 ringbind med frimæker, desuden også lidt diverse i poser.
Warennr.: 5526316
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
19:28:00
SVERIGE. Velfyldt samling + diverse lager.
SVERIGE. Velfyldt samling + diverse lager. Hovedsamling i 3 LT album (1855-2009) med klemlommer. Indeholder ikke de bedste værdier og lidt tynd i det ældste tilgengæld velfyldt fra omkring 1900 og bl.a. set flere med vandmæker (stikprøver viser det er korrekt sat op) og lidt bedre 3+4 takninger....
Warennr.: 5526520
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
19:49:00
EUR 161
TEMA. EUROPAMÆRKER + REFUGEE.
TEMA. EUROPAMÆRKER + REFUGEE. Ringbind med diverse udgaver mest postfriske, også lidt breve. Meget i 4-blokke også set lidt bedre værdier bl.a. Miniark fra Belgien osv. Bemærk. Slet ikke alle sider der er scannet.
Warennr.: 5526760
19:49:00
ISLAND + FÆRØERNE og FISK. 2 kasser med frimærker
ISLAND + FÆRØERNE og FISK. 2 kasser med frimærker. Island 2 tomme LT album med klemlommer til 2009, diverse frimærker på gamle sider og andet. Færøerne samling komplet (1975-2007) og med sider til 2009, diverse dublet lagerbøger. Desuden god samling FISK i 2 album og på plancher.
Warennr.: 5526488
20:24:00
Samling ældre Italienske kolonier, Eritrea samt lidt Tripoli
Samling ældre Italienske kolonier, Eritrea samt lidt Tripoli. Forskellige mærker fra 1893 og fremefter. Stemplet, hængslet, postfrisk.
Warennr.: 5511128
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10.12.2019
21:17:00
SVERIGE + andet. Stor grå plast kasse med låg fyldt med diverse albums.
SVERIGE + andet. Stor grå plast kasse med låg fyldt med diverse albums. 4 indstiksbøger fyldt med frimærkehæfter fra Sverige i perioden 1968-85, desuden diverse i indstiksbøger, løse sider mv. Set er bl.a. PRAGT-stemplet 4 sk. Gammel verdenssamling og løse sider med ældre mærker. Årsmapper fra ...
Warennr.: 5527484
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 11.12.2019
10:09:20
EUR 228
En samling diverse frimærker, skillingsmærker mm
En samling diverse skillingsmærker og frimærker. FDC Danmark og Grønland. Enkelte årsmapper og lidt afklip. Ligger i tre album. Meget tyndt besat. Blandet stand.
Warennr.: 5525283
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 11.12.2019
16:48:00
FINLAND. Stemplet samling (181866-2001) i 2 album samt ubrugt samling og 2 lagerbøger
FINLAND. Stemplet samling (181866-2001) i 2 album samt ubrugt samling og 2 lagerbøger. Fine grundsamlinger velegnet til at bygge videre på. Indeholder et par pænere end normalt Stortakkede udgaver, diverse Våben og Løver, pænt afsnit velgørenhedsmærker og også lidt "BoB".
Warennr.: 5527637
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 11.12.2019
19:00:00
Corneille. 'Trois images d'un été' (cd3)
Corneille (f. 1922). 'Trois images d'un été', litografisk serie, alle 3/250, alle sign. og dateret Corneille 92, bladmål 34 x 24 cm. I original mappe. (3)
Warennr.: 5445289
EUR 510 DK, Aarhus, Egå Havvej 11.12.2019
19:01:00
FN samling + noget Nato, Europa mv.
FN samling + noget Nato, Europa mv. Pæn postfrisk samling FN NY i indstiksbog med bl.a. 2 stk. Blokke nr. 1, mappe med 40 stk flag miniark, lidt Nato og Norden mv. Fylder i alt 3 indstiksbæger og 2 små ringbind.
Warennr.: 5527603
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 11.12.2019
19:33:00
Færøerne. Samling
Samling Færøerne fra 1975-2012 komplet med miniark hæfter og blokke, alle stemplet.Fra 1919 afa nr. 1 og afa nr. 1a med attest.Fra 1940 findes 2a-3-4-5a og 6a. Indstiksbog med u/stemplet fra 1975 og frem, blokke og hæfter. Sider med stempler fra Færøerne.Julemærker helark fra 1976 til 2014, ...
Warennr.: 5508721
EUR 805 DK, Roskilde, Store Hedevej 11.12.2019
20:13:00
EUR 537
Sverige julemærker helark samling 1905-2003 **
Sverige julemærker helark samling med 1905-08 incl. 1907 overtrykket, 1910-13, 1920, 22, 24-25, 27-29, 32-35. 38-39, 41-42, 45-47-48, 51, 53-57, 59-62, 1964-2000, 2002-03 og hæfte pakkemærker 1964. Ialt ca. 76 forskellige helark og 3 hæfter Alle ark ufoldet, enkelte ark med små skader i margin ...
Warennr.: 5489629
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 11.12.2019
20:29:00
EUR 87
Rodekasser (5)
Rodekasser. Parti i 5 store flyttekasser med bl.a. indstiksbøger/ringbind med frimærker fra alverdens lande, en del FDC, bundter fra flere land inkl Norske m.m.
Warennr.: 5526798
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 12.12.2019
19:31:00
EUR 134
Hele Verden samling (8)
Hele Verden samling. Samling i 8 springbind, med bl.a. flere skillingsmærker fra flere lande, dog i lidt blandet stand. (8)
Warennr.: 5524062
EUR 537 DK, Helsingør, Støberivej 12.12.2019
19:41:00
EUR 430
Norge. LUX/Pragt stempler og andet inkl. Skilling.
Norge. LUX/Pragt stempler og andet inkl. Skilling. Plancher med diverse sat umiddelbart helt tilfældigt op. Mange flotte stempler set inkl. små lancher med kun LUX/Pragt stempler.
Warennr.: 5519006
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 12.12.2019
19:55:00
Danmark, Grønland og Færøerne
Danmark samling årsmapper peroden 1980-1998 komplet samt lidt andre og souvenirmapper m.v.samt indtiksbog med lagerparti Danmark postfrisk. Hertil små samlinger fra Danmark, Grønland og Færøerne incl. noget dubletmateriale og 2 mapper med julemærker og noget i FDC kuverter samt pengekasse og ...
Warennr.: 5522354
EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 12.12.2019
20:00:00
EUR 161
Samling. Danmark og Europa
Samling i 6 flyttekasser med Danmark og Europa, primært indstiksbøger. Mange mærker fra Tyskland og Polen, Ungarn i 6 mapper fra 1916-1979. Færøerne i album fra 1975-2007, postfrisk og stemplet. Danmark i Leuchtturm album 1851-1991, ikke komplet.Af forsk. lande kan også nævnes Frankrig, Belgien, ...
Warennr.: 5500829
EUR 591 DK, Roskilde, Store Hedevej 12.12.2019
20:02:00
EUR 456
NORGE. God velbesat samling inkl. stor dublet parti.
NORGE. God velbesat samling inkl. stor dublet parti. Fylder 3 kasser! Samling (1855-2009) i 2 LT klemlomme album. Hovedsamling med flere gode værdier og med Posthorn opdelt i typer og takninger (ikke tjekket om det er korrekt, dog tjekket at de fleste grovtakket faktiske er grovtakket), i den ...
Warennr.: 5526437
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 12.12.2019
20:04:00
EUR 537
Danmark diverse
Danmark planche med AFA nr, 6, 11A (tynd ), 13a og 81. Hertil pose med 100 stk nr. 40 og 100 stk nr. 108.
Warennr.: 5516331
EUR 161 DK, Aalborg, Nibevej 12.12.2019
20:05:00
Hele verden diverse (2)
Hele verden verden ca. 35 indstiksbøger / album med små samlinger fra alverdens lande, men en del Sverige. Hertil poser og kasser med løse mærker og kilovare m.v. Fylder 2 store flyttekasser.
Warennr.: 5519166
EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 12.12.2019
20:10:00
Rusland / Sovjetunionen samling1857-2015 **/*/o
Rusland / Sovjetunionen samling monteret i 10 bind fra Leuchtturm. Perioden 1857-1923 og 1945-2015 er med originale fortrykssider med klemlommer og i god stand. Perioden frem til ca. 1960 er samlingen tyndt besat postfrisk/ustemplet og stemplet, perioden 1960-1991 er meget tæt besat postfrisk og ...
Warennr.: 5406318
EUR 1.611 DK, Aalborg, Nibevej 12.12.2019
20:15:00
EUR 94
Berlin samling 1949-1990
Berlin postfrisk / ustemplet / stemplet samling monteret i DAVO album med klemlommer. Samlingen er blandet i den ældre del, men fra fra ca. 1972 og frem forekommer den postfrisk. Samlingen er udbygget med breve etc. AFA katalogværdi anslået 60-70.000,-
Warennr.: 5495801
EUR 671 DK, Aalborg, Nibevej 12.12.2019
20:20:00
EUR 121
Danmærk samling (1851-2017) inkl. Slesvig med CIS
Danmærk samling (1851-2017) inkl. Slesvig med CIS Stemplet/ubrugt/postfrisk samling til ca. 1920, og derefter næsten komplet til 2017 inkl. miniark givende meget høj pålydende. I den gamle del set flere bedre udgaver men også meget blandet kvalitet før år 1900, herefter pænere med nogen ...
Warennr.: 5522243
20:22:00
EUR 859
Aalborg julemærker helark samling og lagerparti m.v.
Aalborg julemærker fra Aalborg alm. Understøttelsesforening samling og lagerparti. For nærmere specifikation se liste under billeder. Hertil A4 kasse med fejltryk, fejlperforeret, omv. overtryk bl..a. 1970/61 samt stor bunke med ark og arkrester, samt bunke med ark og arkrester. Ialt 65 gode ...
Warennr.: 5375032
EUR 1.342 DK, Aalborg, Nibevej 12.12.2019
20:25:00
EUR 671
Danmark 1870 krone/septer/sværd linietakket
Danmark AFA nr. 11A, 14A og 15A stemplet.
Warennr.: 5516326
EUR 483 DK, Aalborg, Nibevej 12.12.2019
20:30:00
EUR 128
Sverige, England, Norge og Island samlingeer m.v.
Sverige mindre samling monteret i 2 stk Leuchturm album 1855-2000 og æske med samling årsmapper 1977-1988 komplet m.v England samling monteret i 2 Leuchtturm album med kasetter 1961-2001, den ældre del stemplet men perioden 1994 til 2001 forekommer tæt på komplet postfrisk. Norge 1855-2000 og ...
Warennr.: 5522622
20:35:00
EUR 174
Bundesrepublikken og Berlin samlinger
Vesttyskland og Berlin stemplede samlinger monteret i gl. Schaubek album. Den Vesttyske del forekommer komplet i hovednumre for perioden 1949-17 og Berlin stemplet samling 1949-1990 dog med enkelte ustemplede i de første par sider. Samlingen er tæt besat frem til 1954, og herfra til 1988 ...
Warennr.: 5495807
20:40:00
EUR 403
123»