Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12»   Waren pro Seite   37 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Lille diamantbroche af 18 kt. guld i form af blomsterbi med rubinøjne. Ca. 1900
Diamantbroche af 18 kt. guld i form af blomsterbi med små cabochonslebne rubinøjne og 30 rosenslebne diamanter. Ca. 1900. Vægt ca. 4,5 g. 2 x 1,5 cm. Fremstår ustemplet med aldersrelateret brugsspor.

Warennr.: 5705746
EUR 1.074 DK, Vejle, Dandyvej 07.08.2020
20:26
Ring mit Diamanten
Ring gefertigt aus 585er Gelbgold, besetzt mit einem Smaragd in der Mitte und Diamanten von total ca. 0.30ct. Farbe.: Wesselton - Top Crystal (H-I), Reinheit.: VS-SI. Ringgröße ca. 50. Gewicht ca. 5,5 Gramm.

Warennr.: 5704257
EUR 350 DE, Hamburg, Große Elbstraße 08.08.2020
19:40
EUR 50
Vintage ALA Fischbrosche
Brosche in Fischform, gefertigt aus 10K Gelbgold, besetzt mit Diamanten von total ca. 0.07 ct. und ein Rubin im Auge. Maße ca. Broschenlänge 3,5 cm. Gewicht ca. 4,1 Gramm. Tragespuren.

Warennr.: 5704264
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 08.08.2020
20:18
750er Weißgold Brosche
Brosche gefertigt aus 750er Weißgold, besetzt mit 10 Saphire und 10 Perle von Durchmesser Ø ca. 5 mm. Maße ca. Broschendurchmesser 3 cm. Gewicht ca. 5,7 Gramm. Tragespuren.

Warennr.: 5704266
EUR 450 DE, Hamburg, Große Elbstraße 08.08.2020
20:48
EUR 350
Victorianische Smaragd und Perlenbrosche aus 18 kt. Gelbgold mit Emaille. Ende 19.Jh.
Victorianische Smaragd und Perlenbrosche aus 18 kt. Gelbgold mit Emaille mit zwei Smaragden im Facettenschliff zus. ca. 0.44 ct. umkränzt von 8 sehr kleinen natürlichen Perlen und schwarzer Emaille. Ende 19.Jh. Gewicht ca. 8,4 g. 4,7 x 1,6 cm. Perlen Ø ca. 1,79 mm. Nicht gestempelt, Perlen nicht ...

Warennr.: 5705816
EUR 2.416 DK, Vejle, Dandyvej 08.08.2020
20:54
Brosche der Froschkönig
Brosche gefertigt aus 925 Silber rohdiniert und teils vergoldet (punziert), besetzt mit einem Topaz (Swiss Blue) von ca.: 8 x 6 mm, Rodoliten, Tsavoriten ca 1 mm und Tansaniten ca.: 2 mm im facettierten Tropfen und Rundschliff. Maße ca.: 56,5 x 25 mm. Gewicht ca.: 11 g.

Warennr.: 5710206

Neuware
EUR 550 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 09.08.2020
17:17
Antike Brosche mit Amethyst
Antike Brosche gefertigt aus 14Kt. Gold und Silber (punziert), besetzt mit einem Amethyst und Makasiten. Maße ca.: 30 x 15 mm. Gewicht: 4,9 g.

Warennr.: 5660516
EUR 350 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 09.08.2020
19:22
Georg Jensen. To 'Kongemærker' af 14 kt. guld, prydet med farvet emalje (2)
Georg Jensen. To 'Kongemærker' af 14 kt. guld, prydet med farvet emalje. Stemplet "GJ 585". Samlet vægt: ca. 8 gr. Fremstår med brugsspor, den ene med lille emaljeskade i højre hjørne. (2)

Warennr.: 5720221
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 09.08.2020
EUR 228
Blumenbrosche aus Platin und 18 kt. Gelbgold mit zahlreichen Diamanten, Saphiren, Smaragden und Rubinen. Erste Hälfte 20.Jh.
Brosche aus Platin und 18 kt. Gelbgold in Form von Blume mit 11 größeren und kleineren Diamanten im Amsterdamer Feinschliff zus. ca.1.94 ct. Farbe: Crystal-Top Cape (J-K). Reinheit: SI. flankiert von 22 runden Rubinen, Smaragden und Saphiren im Facettenschliff sowie zahlreichen Diamanten im ...

Warennr.: 5680722
EUR 5.906 DK, Vejle, Dandyvej 09.08.2020
20:49
EUR 2.953
Brosche aus Gold mit Perlen und Diamant
Brosche aus Gold mit Perlen und Diamant, 0,50ct, Gewicht: 5,1g, Länge: 7,5cm.

Warennr.: 5652024
EUR 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 09.08.2020
21:36
Konvolut antiker Silberschmuck (6)
Konvolut antiker Schmuckstücke bestehend aus folgenden Positionen: 3 x Schmucknadeln gefertigt aus Silber. 3 x Anhänger gefertigt aus Silber und Metall (vergoldet). (6)

Warennr.: 5645424
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 10.08.2020
18:40
A. Michelsen, Berhard Hertz m.fl. Samling brocher samt vedhæng med halskæde af sølv og sterlingsølv (11)
A. Michelsen, Berhard Hertz m.fl. Ni brocher, bl.a. prydet med presset rav samt hjertevedhæng med halskæde af sterlingsølv, L. 80 cm. Samlet vægt: ca. 125,5 gr. Fremstår med brugsspor, én broche med gravering på bagside. (11)

Warennr.: 5725384
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 10.08.2020
19:56
Lille victoriansk fasannål af guld, sølv og metal med emalje og rosenslebne diamanter.1800-tallets slutning
Lille victoriansk fasannål af guld, sølv og metal dekoreret med emalje i farver og 23 rosenslebne diamanter.1800-tallets slutning. Vægt i alt ca. 3,6 g. 1,6 x 2,75 cm. H. inkl. nål 4,7 cm. Fremstår ustemplet med aldersrelateret brugsspor.

Warennr.: 5705712
EUR 510 DK, Vejle, Dandyvej 10.08.2020
20:03
Diamantbroche af 14 kt. guld og hvidguld
Moderne diamantbroche af 14 kt. guld og hvidguld prydet med 3 enkeltslebne diamanter, i alt ca. 0.08 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Utydeligt stemplet FB 585 antageligt for Frede Bonnichsen 1985 - 1997. Vægt ca. 4,9 g. Måler 2,3 x 4,8 cm. fremstår med aldersrelateret brugsspor.

Warennr.: 5728892
20:18
Hermann Siersbøll. Broche 14 K guld.
Hermann Siersbøll. Broche af 14 K guld i form af blomst, prydet med klar facetslebet sten. Ø 3,4 cm. Vægt ca. 4,3 g. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5734548
EUR 215 DK, Vejle, Dandyvej 10.08.2020
20:38
Victorianische 'en tremblant' Diamantbrosche aus Gelbgold und Silber. 6.00 ct. Ca. 1880
Große victorianische 'en tremblant' Diamantbrosche aus Gelbgold und Silber in Form von Blume mit beweglicher Blüte, mit ca. 247 weißen Diamanten im Rosenschliff sowie größerem Light Yellow Mitteldiamant älteren Schliffs ca. 0.50 ct. Reinheit: SI. Insgesamt ca. 6.00 ct. Nicht gestempelt. Ca. 1880....

Warennr.: 5705819
EUR 6.443 DK, Vejle, Dandyvej 10.08.2020
20:46
EUR 3.221
Diamantnadel aus 14 kt. Gelb- und Weißgold, zus. ca. 2.04 ct. Ca. 1920
Diamantnadel aus 14 kt. Gelb- und Weißgold mit 7 größeren Diamanten im Alt- und Amsterdamer Feinschliff zus. ca. 2.04 ct. Farbe: Wesselton -Top Cape ( H- K). Reinheit: SI-P1., flankiert von 50 kleineren Diamanten im Rosenschliff. Ca. 1920. Gewicht ca. 8,3 g. B. 0,69 cm, L. 5,6 cm. Mit ...

Warennr.: 5704681
EUR 3.221 DK, Vejle, Dandyvej 10.08.2020
21:22
Granatbrosche
Brosche gefertigt aus 8kt. Gold (punziert), besetzt mit 16 Granaten im Sternschliff mit einem Durchmesser von je 4 mm. Durchmesser: 29 mm. Gewicht: 3,8 g.

Warennr.: 5603748
EUR 180 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 11.08.2020
11:30
Hermann Siersbøl. Perlebroche - 14 kt guld
Hermann Siersbøl. En perlebroche udført af 14 kt guld. Ferskvands kulturperler. Stemplet HS/ 585. Ø 3,3 cm. Vægt ca 6,6 gr. Brugsspor, 1 perle limet fast, rester af lim på bagside af broche.

Warennr.: 5734970
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11.08.2020
15:17
A. Michelsen. Guldbroche 14 kt. rosaguld og guld, ca. 14,6 g.
A. Michelsen. Guldbroche 14 kt. massiv rosaguld og guld udformet som en sløjfe. Mål: 4 x 3,5 cm. Vægt 14,6 g.

Warennr.: 5713842
EUR 483 DK, Herlev, Dynamovej 11.08.2020
19:29
Karen Strand for A. Dragsted. Broche af 18 kt guld
Karen Strand (1924 - 2000) for A. Dragsted. Broche af 18 kt guld i æske. Stemplet AD, 750, Strand. Vægt: 33 gram. Ø 55 mm.

Warennr.: 5736372
EUR 1.342 DK, Roskilde, Store Hedevej 11.08.2020
19:41
EUR 456
Antike florale Silberbrosche mit Citrin
Antike florale Brosche gefertigt aus 830 Silber vergoldet (punziert) u.a. besetzt mit einem Citrin im facettierten Ovalschliff von ca.: 15 x 10 mm. Maße ca.: 65 x 15 mm. Gewicht: 9,7 g.

Warennr.: 5660515
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 11.08.2020
19:45
Unikale Brillant-, Rubin- und Saphirbrosche aus 18 kt. Gelbgold
Unikale Brillant-, Rubin- und Saphirbrosche aus 18 kt. Gelbgold mit fünf Rubinen im Facettenschliff, vier Saphiren im Facettenschliff sowie fünf Brillanten zus. ca. 0.35 ct. Farbe: Top Wesselton (G), Reinheit: VS. Ø 4,6 cm. Mit doppelter Broschennadel. Gewicht 23,4 g. Mit minimalen ...

Warennr.: 5730593
EUR 1.611 DK, Hørsholm, Hammervej 1 11.08.2020
19:55
EUR 1.101
Karneol- og diamantbroche af guld og sølv. 1900-tallets begyndelse
Karneol- og diamantbroche af guld og sølv prydet med større oval cabochonsleben karneol omkranset af blade med små rosenslebne diamanter. Ustemplet. 1900-tallets begyndelse Vægt ca. 9,8 g. L. 5,9 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor og brud i yderste bladkrans.

Warennr.: 5693482
EUR 1.208 DK, Vejle, Dandyvej 11.08.2020
20:05
Hans Hansen. 'Peak' broche af sterlingsølv
Hans Hansen. 'Peak' broche af sterlingsølv, L. 7,7 cm. Vægt: ca. 17,7 gr. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5730164
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 11.08.2020
20:21
Diamantlogobrosche/Anhänger aus Gelbgold und Silber, zus. ca. 2.25 ct. Ende 19.Jh.
Diamantlogobrosche/Anhänger aus Gelbgold und Silber mit zahlreichen größeren und kleineren Diamanten älteren Schliffs und Diamanten im Rosenschliff, zus. ca. 2.25 ct. Farbe: Top Crystal-Crystal (I-J). Reinheit: SI-P1. Rückseite mit Nadel sowie zwei Ösen für Anhänger. Ende 19.Jh. Mit ...

Warennr.: 5680735
EUR 2.215 DK, Vejle, Dandyvej 11.08.2020
20:33
Lille brillantbroche i form af potte med kaktus, sommerfugl og blomster af 18 kt. hvidguld
Lille brillantbroche i form af potte med kaktus, sommerfugl og blomster af 18 kt. hvidguld, prydet med grøn agat sat med 4 facetslebne rubiner samt 34 brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.50 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 6,9 gr. H. 2,5 cm.

Warennr.: 5701862
EUR 859 DK, Vejle, Dandyvej 11.08.2020
20:36
Herman Siersbøl. To brocher af 14 kt. guld
Herman Siersbøl. To brocher af 14 kt. guld med akoya saltvandskulturperle. Bredde 4-5,2 cm. Stemplet 585. Samlet vægt 9,3 g.

Warennr.: 5736167
EUR 376 DK, Herlev, Dynamovej 12.08.2020
20:15
Hans Hansen. Moderne broche af 14 kt. guld, Dessin nr. 100
Hans Hansen. Moderne broche udført i 14 kt. guld. Dessin nr. 100. Mål ca. 7,6x2 cm. Vægt ca. 8,2 gram. Stemplet Hans Hansen, 585, Denmark 100. Fremstår med brugsspor. Hans Hansen (1884-1940) stod i lære som sølvsmed hos Cohr i Fredericia fra 1898-1903 og arbejdede der indtil han i 1906 åbnede...

Warennr.: 5722622
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 12.08.2020
20:35
Christian Møhl-Hansen for Georg Jensen. 'Due i bladkrans' broche/vedhæng af sølv
Georg Jensen. Broche/vedhæng i sølv, i form af Due i bladkrans, designet af Christian Møhl-Hansen, stemplet "Georg Jensen GI 830 S" samt franske importstempler. Dessin nr. 123. Vægt: ca. 14,4 g. Ø. ca. 4,5 cm. Fremstår med brugsspor, reparation på nål, senere monteret øsken til ...

Warennr.: 5725366
EUR 215 DK, Vejle, Dandyvej 12.08.2020
20:40
12»