Kategorie
Zeit
Schätzpreis
Meine Suchagenten   Liste speichern   Suchagenten einrichten
   Waren pro Seite   21 Ergebnisse Liste Galerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
To Skønvirke sølvbrocher (2)
To Skønvirke sølvbrocher bestående af en rund broche. Diam. 4,5 cm. Aflang broche af sølv Bredde 4,0 cm. (2)

Warennr.: 6145417
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 19.01.2022
19:06
Perlebroche af 14 kt guld
Perlebroche af 14 kt guld, prydet med akoya kulturperler. B. 3,4 cm. Kan bruges som vedhæng. Vægt 7,0 g.

Warennr.: 6125030
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 19.01.2022
19:17
EUR 242
Vintage broche af 14 kt. guld med syntetisk ametyst
Vintage broche udført i 14 kt. guld fattet med en centreret syntetisk ametyst. Ø: ca. 43 mm. Vægt: 7.5 gram. Lødighed konstateret ved syretest.

Warennr.: 6124629
EUR 242 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20.01.2022
10:59
EUR 188
Brillant-hjertebroche af 18 kt. guld med blomster, i alt ca. 0.67 ct
Brillant-hjertebroche af 18 kt. guld med tre rotérbare blomsterrosetter, brochen sat med 77 pavéfattede større og mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.67 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Stemplet delvis utydeligt CB, 750 på nålen. Vægt ca. 6,3 g. Roset Ø 0,9 cm. Hjerte 3 x 3,1 ...

Warennr.: 6116607
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 20.01.2022
18:26
EUR 752
A. Michelsen. Tofarvet guldbroche 14 kt. - 9,9 g.
A. Michelsen. Håndæavet broche af 14 kt. guld og rosaguld i form af sløjfe. Mål: 2,7x4,8 cm. Vægt: 9,9 g. Ca. 1940-50erne.

Warennr.: 6145680
EUR 403 DK, Nivå, Stejlepladsvej 20.01.2022
20:20
EUR 268
Georg Jensen. Broche af sterlingsølv, dessin nr.165
Georg Jensen. Broche af sterlingsølv prydet med fugl og krans, dessin nr.165. Ø. ca. 4,2 cm, vægt ca. 11g.

Warennr.: 6147782
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 22.01.2022
19:36
Retro Diamant-, Smaragd-, Korallen- und Perlenbrosche aus 18 kt. Gelbgold, ca. 1950er Jahre
Retrobrosche aus 18 kt. Gelbgold, Blätter aus Gelbgold mit Diamanten im Brillant- und 8/8-Schliff zus. ca. 0.40 ct. Farbe: Top Wesselton (F-G), Reinheit: VS-SI. zwei 2 Smaragden im Facettenschliff sowie Trauben aus kleinen Perlen und Korallenperle, ca. 1950er Jahre. Maße 4,8 x 6 cm. Gewicht 24,3 ...

Warennr.: 6141936
EUR 1.611 DK, Vejle, Dandyvej 22.01.2022
20:13
EUR 1.289
Retro Smaragd- und Brillant-Panterhalskette aus 18 kt. Gelbgold (2)
Retro Smaragd- und Brillant-Panteranhänger/Brosche aus 18 kt. Gelbgold mit zahlreichen kleinen Smaragden zus. ca. 0.60 ct. umkränzt von zahlreichen kleinen Brillanten zus. ca. 0.40 ct. Augen in Form von winzigen Rubinen im Facettenschliff. Broschennadel undeutlich gestempelt. Dazu Halskette aus ...

Warennr.: 6132015
EUR 2.013 DK, Vejle, Dandyvej 22.01.2022
20:18
EUR 1.611
Retro skildpaddebroche af 18 kt. guld prydet med brillanter og emalje, ca. 1980'erne
Broche i form af skildpadde med krop, ben og hale af 18 kt. gulguld, skjoldmønstret udført med sort og hvid emalje, hovedet af hvidguld prydet med enkelslebne diamanter, nålen af 9 kt. hvidguld. Diamanter i alt ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: VS-SI. Ca. 1980'erne. L. 4,3 cm. Vægt 13,6...

Warennr.: 6108814
EUR 1.074 DK, Vejle, Dandyvej 22.01.2022
20:24
EUR 832
Blomstervase-broche i 18 kt. guld med emalje og diamanter
Emalje og diamantbroche af 18 kt. guld i form af klassisk vase med ti blomsterstilke, rigt dekoreret i orangerød og gyldengul emalje, hver blomst sat med lille enkeltsleben hvid diamant, i alt ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. 1900-tallets midte. Vægt ca. 13,5 g. H. 4,75 cm. ...

Warennr.: 6138281
EUR 859 DK, Vejle, Dandyvej 22.01.2022
20:31
EUR 671
Fransk vintage diamantbroche af 18 kt. guld prydet med safirer, ca. 1900-1910
Fransk vintage diamantbroche af 18 kt. guld prydet med to større ovale facetslebne kornblå safirer, i alt ca. 4.00 ct., omkranset 28 mindre gråsorte diamanter med ældre slibninger i alt ca. 0.84 ct. Samt senere udskiftet centerdiamant med brillantslib på ca. 0.24 ct. flankeret af to old-cut ...

Warennr.: 6138302
EUR 1.208 DK, Vejle, Dandyvej 22.01.2022
20:49
EUR 886
To vintage brocher af sølv og guld (2)
To vintage brocher. En skønvirke broche af sølv med rav og to grønne agater. B. 5,1 cm. En broche af 14 kt. guld med ametyst. B. 6 cm. (2)

Warennr.: 6146616
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23.01.2022
15:15
EUR 148
Art déco Brosche aus Platin mit Perlen, Saphiren und Diamanten
Art déco Brosche aus Platin mit Akoya Zuchtperlen, Saphiren sowie Diamanten im Alt-, Brillant- und Rosenschliff zus. ca. 2.06 ct. Farbe: Top Crystal- Crystal (I-J). Reinheit: SI-P2. B. 6,1 cm. Gewicht 21,4 g. Dieser Artikel ist Teil der exklusiven Sonderauktion mit ausgesuchten Uhren, ...

Warennr.: 6124197
EUR 2.013 DK, Herlev, Dynamovej 23.01.2022
15:31
EUR 1.611
Tre vintage brocher af 8, 14 og 18 kt. guld (3)
Tre vintage brocher af guld. En 14 kt. guldbroche med syntetisk rød safir. L. 2,5 cm. En 14 kt. skønvirke broche, med bladornamentik. L. 2,8 cm. Samt en 18 kt. guldbroche med grøn kvarts ornamentik. L. 4,1 cm. (3)

Warennr.: 6146614
EUR 349 DK, Herlev, Dynamovej 23.01.2022
16:04
EUR 242
Belle Epoque diamantbroche af sølv og guld
Belle Epoque diamantbroche af sølv og guld af sølv med guldbelagt bagside og prydet med talrige rosenslebne diamanter. Mål: 4,5 x 5,7 cm. Vægt: 20,9 g. Ca. 1900. Denne vare er en del af en udsøgt temaauktion over eksklusive ure, stilfulde smykker og elegant vintage fashion i december. Se og ...

Warennr.: 6124377
16:43
EUR 1.611
Vintage diamant- og kulturperlebroche af 14 kt. hvidguld
Vintage diamant- og kulturperlebroche af 14 kt. hvidguld i form af svungen mandelformet øje prydet med to lyse perlemorsfarvede saltvandskulturperler og 28 let doserede enkeltslebne diamanter, i alt ca. 0.30 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P1. 1900-tallets midte. Vægt ca. 7,6 g. L. 6 cm. ...

Warennr.: 6138298
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 23.01.2022
18:39
EUR 671
Unoaerra. Italiensk safir- og rubinbroche af 18 kt. hvidguld, ca. 1950-60'erne
Unoaerra. Italiensk safir- og rubinbroche af 18 kt. hvidguld i form af blomsterstilk med delvis satinerede blade, blomster prydet med 36 små facetslebne rubiner og safirer, i alt ca. 0.50 ct. Ca. 1950-60'erne. Stemplet Unoaerra, 750 med italiensk gold Hallmark. Vægt ca. 13,3 g. L. 5,7 cm. ...

Warennr.: 6141920
19:32
EUR 671
Diamant- und Saphirbrosche im Art déco Stil aus 18 kt. Weißgold, zus. ca. 3.70 ct.
Diamant- und Saphirbrosche aus 18 kt. Weißgold im Art déco Stil mit 4 Saphiren im Smaragdschliff zus. ca. 1.60 ct. flankiert von 7 größeren und kleineren Diamanten im Amsterdamer Feinschliff, größter Diamant ca. 0.50 ct. zus. ca. 2.10 ct. Farbe: Cape (N) - Light Champagne. Reinheit: VS-SI-P1. ...

Warennr.: 6139444
EUR 1.611 DK, Vejle, Dandyvej 23.01.2022
20:04
EUR 1.289
Brillant- und Diamantbrosche aus 18 kt. Weißgold, zus. ca. 2.50 ct. 1930er Jahre
Brillant- und Diamantbrosche aus 18 kt. Weißgold mit Doppelnadel, Front mit 63 größeren und kleineren Diamanten im Brillant- und Baguetteschliff zus. ca. 2.50 ct. Farbe: Wesselton (H). Reinheit: VS-SI. 1930er Jahre. Gewicht ca. 8,2 g. L. 3,8 cm. Nicht gestempelt, Test für 18 kt. Weißgold. ...

Warennr.: 6148429
EUR 2.685 DK, Vejle, Dandyvej 23.01.2022
20:35
EUR 2.013
Französische Rubin- und Diamantbrosche aus 14 kt, ca. 5.78 ct., Erste Hälfte 20.Jh
Französische Rubin- und Diamantbrosche aus 14 kt. Weißgold mit Doppelnadel, Front mit 14 größeren und kleineren Rubinen im Cabochonschliff zus. ca. 2.80 ct. sowie zwei größeren Diamanten im Amsterdamer Feinschliff zus. ca. 0.90 ct. Farbe: Top Cape-Cape (L-M). Reinheit: SI-P1. sowie 113 größeren ...

Warennr.: 6136982
EUR 2.013 DK, Vejle, Dandyvej 23.01.2022
20:39
EUR 1.544
Diamantbroche af guld og sølv i vintagestil
Broche i vintagestil, udført i gennembrudt arbejde af sølv med rankeprydet ramme og nål af 18 kt. guld, prydet med 21 rosenslebne diamanter. B. 7,7 cm. Vægt 8,1 g. Brugsspor, front med lille bøjning.

Warennr.: 6119500
EUR 644 DK, Vejle, Dandyvej 23.01.2022
21:28
EUR 510