Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Loose brilliant cut diamond 0.52ct
Loose brilliant cut diamond 0.52ct Colour: (J) Crystal Clarity:V VS Accompanied by a IGI certificate
Warennr.: 5245002

Neuware
EUR 2.300 BE, Antwerpen 22.03.2019
14:58:00
EUR 1.100
Brosch i 18 k guld
BROSCH, 18 k guld, i form av en trollslända, briljanter totalt ca 1,20 ct, höjd 4,5 cm, vikt ca 14,5 g
Warennr.: 5276629
EUR 478 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
19:20:00
Sehen Sie mehr
Modeschmuckbroschen u.a. der Kakadu von Coro (3)
Modeschmuckbroschen u.a. der Kakadu von Coro und Art. Brosche (Taube): H. 6 cm, B. 5 cm. Brosche (Kakadu blau): H.13 cm, B. 4 cm. Brosche (Kakadu mit rotem Bauch): H. 8,5 cm, B. 2,5 cm. Die Broschen befinden sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen Tragespuren. (3)
Warennr.: 5256974
EUR 600 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.03.2019
20:20:00
EUR 425
Hänge/ Brosch spänneformad
HÄNGE/ BROSCH, 18 k guld, spänneformad med applicerad blomster dekor, John Petterson, Stockholm, 1877, höjd ca 6.5 cm, totalvikt ca 7.7 g, etui medföljer
Warennr.: 5276660
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22.03.2019
20:22:00
Sehen Sie mehr
Französische Diamantbroschennadel aus Gelbgold, zus. ca. 3.20 ct. Ca. 1890-1900
Diamantbroschennadel aus Gelbgold mit 19 größeren und kleineren Diamanten älteren Schliffs zus. ca. 3.20 ct. Farbe: Crystal- Top Cape (J-K). Reinheit: SI-P1. Frankreich 1890-1900. Gewicht ca. 8,8 g. Rosette Ø 1,2 cm. L. 5,5 cm. Nicht gestempelt, Säuretest für 18 kt. Gelbgold.
Warennr.: 5261871
EUR 1.342 DK, Vejle, Dandyvej 22.03.2019
20:40:00
EUR 671
Broche in 18K with diamonds
Vintage broche in 18K white & yellow coloured gold with Rose & Old cut diamonds total approx 1.90ct Colour: (H) wesselton Clarity : SI -P1 Diameter: 35mmWeight: 12.4g
Warennr.: 5258833
EUR 1.200 BE, Antwerpen 23.03.2019
15:53:00
EUR 600
Broche af 8 kt hvidguld og rødguld med diamanter 1,2 ct
Vintage broche af 8 kt hvidguld og rødguld prydet med diamanter 'old cut samt rosenslebet' på i alt ca 1,2 ct farve: Crystal (J) Wesselton (G). Klarhed: PI /SI samt facet slebet syntetisk blå sten . Vægt 3,7 gram. Fremstår med almindelig brugsspor, herunder diamanter med kanthak.
Warennr.: 5184167
EUR 483 DK, Aalborg, Nibevej 23.03.2019
18:43:00
EUR 242
To skønvirke brocher, heraf en af sølv (2)
To skønvirke brocher, bestående af: Oval broche af sølv prydet med cabochonsleben rav, stemplet mester samt 830S 46 x 39 mm samt broche med med cabochonsleben rav L. 83 mm, B. 58 mm stemplet "NYSØLV". Fremstår med almindelig brugsspor. (2)
Warennr.: 5274389
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23.03.2019
19:20:00
Vivianna Torun Bülow-Hübe broche for Georg Jensen.
Vivianna Torun Bülow-Hübe for Georg Jensen. Stor Möbius broche af 925 sterlingsølv. Stemplet Georg Jensen, efter 1945. Mål ca. 5,7 x 6,8 cm. Senere omgjort /monteret med øsken til kæde (sterling) som medfølger L. 70 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser (2)
Warennr.: 5261888
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.03.2019
19:55:00
EUR 134
Jade- og saltvandskulturperlebroche af 14 kt. guld
Jade- og saltvandskulturperlebroche af 14 kt. guld i form af oval plade af udskåret jade, flankeret af to let barokke saltvandskulturperler. 1900-tallets første halvdel. Uidentificeret logostempel. Vægt ca. 9,1 g. Perle Ø ca. 6,03 - 6,10 mm. Jadeplade 2,4 x 1,8 x 0,19 mm. L. 5,75 cm. Jaden har to...
Warennr.: 5277401
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 23.03.2019
20:09:00
Brosche, 750er Gelbgold
Brosche aus 750er Gelbgold in Schleifenform mit drei Brillanten: Wesselton (H)-Vs, Gewicht: 11,2g, Maße: 5,5x2,2cm.
Warennr.: 5249579
EUR 325 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23.03.2019
21:17:00
EUR 225
Brosche mit Opal und Brillanten, 750er Gold
Brosche aus 750er Gold mit 1 Opal und 2 Brillanten: zus. ca. 0.03ct, Gewicht: 12g, Maße:2,3x4,8cm.
Warennr.: 5249551
EUR 275 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23.03.2019
21:18:00
EUR 250
Diamantbrosche
Brosche gefertigt aus 14kt. Gold (punziert) und mit Silber doubliert. Besetzt mit ca. 46 Diamantrosen. Die 3 größten besitzen einen Durchmesser von ca.: 4,6 mm, 5,3 mm, 10 mm. Gewicht ca.: 3.50ct. Farbe: Top Cape (L), Reinheit: P. Gewicht ca.: 14,3 g. Maße ca.: L. 8,5 cm, B. 1,2 cm. ...
Warennr.: 5264066
EUR 3.950 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23.03.2019
21:28:00
EUR 1.900
Vintage Broche with coral & rubies
Vintage Broche with turqoise & rubies & 9 small single cut diamonds 0.10ct Diameter: 46x35mmWeight: 28.3g
Warennr.: 5196949
EUR 1.400 BE, Antwerpen 24.03.2019
15:52:00
EUR 700
Jørgen Toftegaard Broche, 14 kt. guld
Stor Jørgen Toftegaard broche udført i 14 kt. guld, svunget design. Blank og satineret overflade. Mål: L. 9 cm. Vægt ca. 7,3 gram. Ligger i gaveæske.
Warennr.: 5229865

Neuware
EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 24.03.2019
19:32:00
Elefantbroche med rosenkvarts, guldbelagt / sortrhod. sterling sølv.
Rosenkvartsbroche af rosaguldbelagt og sort rhodineret sterling sølv i form af elefanter prydet med stor rosen kvarts på ca. 16.50 ct samt mindre blå og gule safirer. Mål ca. 30 x 25 x 9 mm. Vægt ca. 14,5 gram.
Warennr.: 5245605

Neuware
EUR 148 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24.03.2019
20:01:00
Vintage broche af 14 kt. guld
Vintagebroche udført i 14 kt. guld i form af 4 sammenslyngede bånd. Diam. Ø 3,6 cm. Vægt ca. 8,8 gram. Er stemplet 585 samt BH.
Warennr.: 5278847
EUR 322 DK, Odense, Kratholmvej 24.03.2019
20:10:00
EUR 134
Brosche mit Brilliant, Rubine, Saphire, Smaragde, 750er Gold29g
Brosche aus 750er Gold: 29g, mit 1 Brillant ca.0.15ct Wesselton(H)-VSI, 3 Saphire zus. ca. 0.30ct, 2 Smaragde zus. ca. 0.10ct , 3 Rubine zus. ca.0.15ct. Maße: ca. 6 x 5 cm. Zustand: minimale Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5263311
EUR 1.500 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24.03.2019
20:24:00
EUR 800
Sommerfugle broche m/ Tanzanitter. Hvidguldsbelagt sterling sølv.
Broche af hvidguldsbelagt sterlingsølv i form af sommerfugl fattet med talrige facetslebne tanzanitter samt mindre rhodolit granater. Mål ca. 3,8 x 5,2 cm. Vægt ca 11 gram.
Warennr.: 5268868

Neuware
EUR 188 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24.03.2019
20:39:00
Stor broche/ vedhæng. Håndlavet m/ lemon kvartz, 22,3 gram
Håndlavet unika broche/vedhæng i guld- og hvidguldsbelagt sterlingsølv fattet med stor lemon kvarts på ca. 45.00 ct samt mindre ametyst. Monteret med nål og øsken, H. 4,6 cm. Vægt ca. 22,3 gram.
Warennr.: 5248708

Neuware
EUR 215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24.03.2019
20:54:00
EUR 101
Französische Saphir- und Diamantbrosche aus Platin, zus. ca. 7,94 ct. Ca. 1940
Französische Saphir- und Diamantbrosche aus Platin mit größerem Saphir ca. 2.44 ct. Maße ca. 8,87 x 6,95 x 3,75 mm, flankiert von 74 Diamanten älteren Schliffs und zwei Diamanten im Smaragdschliff, zus. ca. 5,50 ct. Farbe: Wesselton - Top Cape (H-K). Reinheit: VS-P1. Nadel undeutlich gestempelt. ...
Warennr.: 5261560
EUR 3.490 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
21:35:00
EUR 1.745
Safir- og diamantbroche af guld og sølv i form af kors, i alt 1.80 ct
Safir- og diamantbroche af 9 kt. guld og sølv i form af kors monteret med 3 større carréslebne safirer, i alt ca. 1.05 ct. Flankeret af 26 større og mindre diamanter med ældre slibninger, i alt ca. 0.75 ct. Farve: Crystal -Top Cape (J-K). Klarhed: SI-P2. 1900-tallets første halvdel. Fremstår med ...
Warennr.: 5262476
EUR 617 DK, Vejle, Dandyvej 25.03.2019
11:30:00
EUR 295
Schmetterlings Brosche
Schmetterlings Brosche gefertigt aus 925 Silber (punziert) und rhodiniert. Besetzt mit Rhodolit, Smaragd, Rubin und Saphir im facettierten Rund,- und Navetteschliff von ca.: 1 mm, 2 mm, 3 mm sowie 7 x 3,7 mm. Maße ca.: 52 x 45,6 mm, Gewicht ca.: 14,8 g.
Warennr.: 5278610

Neuware
EUR 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25.03.2019
15:55:00
EUR 200
Schwanenanhänger / Brosche mit Brillanten
Schwanenanhänger / Brosche gefertigt aus 18kt. Gold (punziert), besetzt mit ca.: 86 Brillanten von ca.: 1.50ct. Farbe: Wesselton (H), Reinheit: VSI-SI. Sowie besetzt mit einem "taubenblutroten" Rubin im facettierten Tropfenschliff von ca.: 4,8 x 3,5 mm. Zusätzlich besetzt mit einem Smaragd im...
Warennr.: 5258356
EUR 1.400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25.03.2019
18:40:00
EUR 700
Brillantbrosche aus 18 kt. teilweise satiniertem Gelb- und Weißgold, zus. ca. 1.40 ct.
Brillantbrosche aus 18 kt. teilweise satiniertem Gelb- und Weißgold mit 39 größeren und kleineren Brillanten und Diamanten im 8/8-Schliff zus. ca. 1.40 ct. Farbe: Top Wesselton-Wesselton (F-H). Reinheit: VS-SI. Gewicht ca. 18,2 g. Brosche: 4,2 x 3,5 cm. Ungestempelt, Test für 18 kt. Gold. Mitte ...
Warennr.: 5275467
EUR 1.020 DK, Vejle, Dandyvej 25.03.2019
19:34:00
EUR 510
Jens Bjerring Sørensen. Broche af 14 kt. guld med opal og brillanter, ialt ca. 0.11 ct.
Jens Bjerring Sørensen. Broche af 14 kt. guld prydet med opal og ni brillanter, ialt ca. 0,11 ct. Farve: Top Crystal (I), klarhed: VS-SI. Mål på broche: 5,3 x 4,8 mm. Vægt 13,0 g.
Warennr.: 5281711
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 25.03.2019
20:12:00
EUR 295
Nanna og Jørgen Ditzel for Georg Jensen. Moderne broche af sterlingsølv, dessin 329
Georg Jensen. Moderne broche af sterlingsølv, dessin nr. 329, formgivet af Nanna og Jørgen Ditzel ca. 1950'erne. Mål: ca. 45 x 40 mm. Vægt ca. 13,6 gr. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5261784
EUR 295 DK, Vejle, Dandyvej 25.03.2019
20:13:00
EUR 161
Vintage broche af 14 kt. hvidguld med enkeltslebne diamanter, ialt 0.66 ct.
Vintage broche af 14 kt. hvidguld, delvis satineret med svungen form prydet med 15 enkeltslebne diamanter, ialt 0.66 ct. Farve: Top Crystal (I), klarhed: VS-SI. Mål på broche: 5 x 3 cm. Vægt 12,6 g.
Warennr.: 5281713
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 25.03.2019
20:13:17
EUR 201
Unika broche i form af skildpadde m/ stor cabochonsleben rosen kvarts.
Håndfremstillet unika broche i form af skildpadde udført i guld- og sortrhodineret sterling sølv fattet med cabochonsleben rosen kvarts på ca. 45.00 ct. Måler 37 x 35 x 17 mm. Vægt ca. 21 gram
Warennr.: 5229146

Neuware
EUR 215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25.03.2019
20:20:00
David Rosas. Moderne italienische Brosche in Form von Grashüpfer aus 18 kt. Weißgold mit Mondstein und Brillanten
Moderne italienische Brosche in Form von Grashüpfer aus 18 kt. Weißgold mit größerem geschliffenem weißem Mondstein und 34 kleineren Brillanten zus. ca. 0.25 ct. Farbe: Top Wesselton-Wesselton (G-H). Reinheit: VS-SI. Gestempelt mit italienischen Gold Hallmarks, wohl Entwurf David Rosas. Gewicht ...
Warennr.: 5260075
EUR 1.181 DK, Vejle, Dandyvej 25.03.2019
20:49:00
EUR 591
 1 2  >>