Kategorie
Zeit
Schätzpreis
   Waren pro Seite   21 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Samling vintage brocher i sølv (25)
Samling på 25 brocher i sølv, hvoraf enkelte er forgyldte. Fremstår med brugsspor og alm. slitage samt enkelte mangler.

Warennr.: 6120636
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
11:51
EUR 295
Siam sterling brocher, sommerfugle i forgyldt søv mm (6)
Tre Siam brocher med hhv. hvid og blå emaljearbejde udført i sterling sølv, Højde 4,5 og 5,5 cm, bredde vifte ca. 6 cm, to sommerfugle udført i 800 sølv md forgyldning, Bredde ca. 6 cm samt filigran blomst i sølv. Samlet vægt ca. 63 gram (6)

Warennr.: 6107699
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
12:19
Blumenbrosche mit Diamanten, 18 kt. Weißgold, 2.00 ct
Brillantbrosche aus 18 kt. neu rhodiniertem Gold in Form von Blume mit zahlreichen Brillanten zus. ca. 2.00 ct. Farbe: Top Wesselton (F-G). Reinheit: SI, (zwei kleine Brillanten P1). Gestempelt Gia/ 750. L. ca. 6,5 cm, B. ca. 2,5 cm. Gewicht 13,6 g. Sicherheitsnadel am Verschluss. ...

Warennr.: 6032276
EUR 1.879 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
14:43
EUR 1.342
Retro Brosche aus 18 kt. Gelbgold in Form von Katze mit Türkisen und Rubinen
Retro Brosche aus 18 kt. Gelbgold in Form von Katze, Augen in Form von kleinen Türkisperlen und Halsband mit fünf runden Rubinen im Facettenschliff. Nadel undeutlich gestempelt. Gewicht ca. 10,9 g. 2,5 x 3,7 cm. Zweite Hälfte 20.Jh. Altersbedingte Gebrauchsspuren.

Warennr.: 6117153
EUR 1.020 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
18:58
EUR 805
Diamant- und Saphirbrosche im Art déco Stil aus 18 kt. Weißgold, zus. ca. 3.70 ct.
Diamant- und Saphirbrosche aus 18 kt. Weißgold, Art déco Stil, mit Saphiren im Smaragdschliff zus. ca. 1.60 ct. Flankiert von 7 größeren und kleineren Diamanten im Amsterdamer Feinschliff, größter Diamant ca. 0.50 ct. zus. ca. 2.10 ct. Farbe: Cape (N) - Light Champagne. Reinheit: VS-SI-P1. ...

Warennr.: 6100480
EUR 1.611 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
19:18
EUR 1.289
Samling vintage brocher og vedhæng i sølv (10)
Samling vintage brocher og vedhæng i sølv prydet med emalje, turkiser mm. Overvejende danske og norske. Største Ø5.5 cm. Med alm. brugsspor (10)

Warennr.: 6120639
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
20:13
EUR 201
Eigil Jensen for A. Michelsen. Bladformet broche af 18 kt. guld
Eigil Jensen for A. Michelsen. Bladformet broche af 18 kt. guld, stemplet "EJ AM 750". L. 7,4 cm. Vægt: ca. 10,8 gr. Fremstår med lettere brugsspor.

Warennr.: 6113148
EUR 617 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
19:13
EUR 483
House of Amber. Ring af sølv og granater, ca. 5,5 g
House of Amber. Ring af sølv prydet med granater. Ring str. 57. Vægt 5,5 g. Vejl. udsalgspris 1.475 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 effekter, ...

Warennr.: 6106729

Neuware
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 29.11.2021
19:18
Hermann Siersbøl. Perlebroche i 14 kt guld
Hermann Siersbøl, perlebroche med kultur ferskvandsperle udført af 14 kt guld, stemplet HS/ 585, L. 5,8 cm, vægt ca. 5,7 gram.

Warennr.: 6106141
EUR 188 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29.11.2021
19:59
EUR 134
Vintage Diamantbrosche aus 18 kt. zweifarbigem Gold mit 27 Diamanten älteren Schliff, zus. ca. 2.00 ct. Ca. 1960
Vintage Diamantbrosche aus 18 kt. Gelb- und Weißgold mit 27 Diamanten älteren Schliff im dosiertem leicht geschwungenem Verlauf, zus. ca. 2.00 ct. Farbe: Wesselton-Top Crystal (H-I). Reinheit: VS-SI-P1. Ca. 1960. Gewicht ca. 10,2 g. Front B. 0,8 cm. L. 7,4 cm. Nicht gestempelt, Säuretest für 18 ...

Warennr.: 6101217
EUR 1.208 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
20:09
EUR 886
Art nouveaubroche af guld og sølv med perle og diamant, ca. 1900-1920
Art nouveaubroche af guld og sølv prydet med perle og rosenslebne diamanter på i alt 0.25 ct. samt i lille vedhæng en facetsleben safir på ca. 0.10 ct. Ca. 1900-1920. B. 4,6 cm, H. 4 cm. Vægt 6,4 g. Fremstår med alm. brugsspor.

Warennr.: 6108570
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
20:13
EUR 322
Vintage broche af 18 kt. guld prydet med diamanter, ca. 1920-30'erne
Bladformet vintage broche af 18 kt. guld prydet med prydet med 3 større diamanter med rosenslib samt 12 mindre enkeltslebne diamanter, i alt, ca. 0.60 ct. Farve: Cape (M). Klarhed SI-P1. Ca. 1920-30'erne. Vægt ca. 9,8. 4 x 2,1 cm.

Warennr.: 6101206
EUR 725 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
20:23
EUR 564
Stor smaragd broche af 14 kt. hvidguld
Stor smaragd broche af 14 kt. hvidguld prydet med smaragdslebne smaragder. B. 6,5 cm. Vægt 15,8 g.

Warennr.: 6092874
EUR 940 DK, Herlev, Dynamovej 30.11.2021
10:50
EUR 752
Toftegaard. Lille moderne brillantbroche af sterlingsølv og guld
Toftegaard. Lille moderne brillantbroche af sterlingsølv med detaljer af guld, prydet med brillantsleben diamant på 0.03 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VVS. Vægt ca. 3 g. L. 4,6 cm. Fremstår med håndteringsspor.

Warennr.: 6123819

Neuware
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 30.11.2021
18:20
House of Amber. To brocher af forgyldt messing, ca. 13 g (2)
House of Amber. To brocher af forgyldt messing prydet med cognacrav og en zirkonia sten. H. ca. 2,5-3,5 cm. Vægt ca. 13 g. (2) Vejl. udsalgspris 1.845 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om ...

Warennr.: 6111696

Neuware
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 01.12.2021
18:00
Vintage diamant- og kulturperlebroche af 14 kt. hvidguld
Vintage diamant- og kulturperlebroche af 14 kt. hvidguld i form af svungen mandelformet øje prydet med to lyse perlemorsfarvede saltvandskulturperler og 28 let doserede enkeltslebne diamanter, i alt ca. 0.30 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P1. 1900-tallets midte. Vægt ca. 7,6 g. L. 6 cm. ...

Warennr.: 6101191
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 01.12.2021
18:52
EUR 671
Blomstervase-broche i 18 kt. guld med emalje og diamanter
Emalje og diamantbroche af 18 kt. guld i form af klassisk vase med ti blomsterstilke, rigt dekoreret i orangerød og gyldengul emalje, hver blomst sat med lille enkeltsleben hvid diamant, i alt ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. 1900-tallets midte. Vægt ca. 13,5 g. H. 4,75 cm. ...

Warennr.: 6100446
EUR 859 DK, Vejle, Dandyvej 01.12.2021
19:46
EUR 671
Französische Rubin- und Diamantbrosche aus 14 kt. Weißgold, zus. ca. 5.78 ct. Erste Hälfte 20.Jh.
Französische Rubin- und Diamantbrosche aus 14 kt. Weißgold mit Doppelnadel, Front mit 14 größeren und kleineren Rubinen im Cabochonschliff zus. ca. 2.80 ct. sowie zwei größeren Diamanten im Amsterdamer Feinschliff zus. ca. 0.90 ct. Farbe: Top Cape-Cape (L-M). Reinheit: SI-P1. sowie 113 größeren ...

Warennr.: 6101917
EUR 2.013 DK, Vejle, Dandyvej 01.12.2021
20:18
EUR 1.544
Dansk guldsmed. Broche af 14 kt. guld prydet med citrin, 1800-tallet
Dansk guldsmed. Broche af 14 kt. guld, prydet med facetslebet citrin, udført 1800-tallet. Stemplet "FM 14 K". L. 4,6 cm. Vægt: ca. 10,4 gr. Fremstår med brugsspor, nål af metal, skade på venstre side, ældre reparation.

Warennr.: 6088177
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 01.12.2021
20:54
EUR 242
House of Amber. Broche af sølv og granater, ca. 6,9 g
House of Amber. Broche af sølv prydet med granater. Ø ca. 3 cm. Vægt 6,9 g. Vejl. udsalgspris 2.975 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 effekter, ...

Warennr.: 6106722

Neuware
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 02.12.2021
13:26
Par Flora Danica blomster brocher
Par Flora Danica brocher. Begge forsølvede i Sterling sølv og derefter dyppet i 24 carat guld. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6121161
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 02.12.2021
19:09