Kategorie  Schätzpreis
12» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Guldbroche med diamanter
Broche af 14 kt. guld i form af to diamantblomster der mødes. Prydet med to rosetter af sølv prydet med tilsammen 18 old-cut diamanter på i alt ca. 0.45 ct. Farve: Wesselton - Crystal (H-J), Klarhed: SI-P. Mål: 6,0 x 1,3 cm. Vægt: 4,9 g. Fremstår med let bøjet nål.
Warennr.: 5471202
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 10.12.2019
14:10:00
Björn Weckström brosch Argos fören
BJÖRN WECKSTRÖM, brosch, Argos fören, 14K guld, odlade pärlor, längd 45 mm, vikt ca 9,5 g, Lapponia 1977, ursprunglig påse.
Warennr.: 5525919
EUR 450 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 10.12.2019
18:20:00
Sehen Sie mehr
Safir- og perlebroche, 18 kt hvidguld.
Safir og pelrlebroche udført af 18 kt hvidguld. Akoya kulturperler, Ø. ca. 5 mm og 10 facetslebne safirer monteret i krans, Ø. ca. 32 mm. Stemplet 750 mm. Vægt ca. 6 gram.
Warennr.: 5449517
EUR 456 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10.12.2019
19:46:00
EUR 322
Vintage vedhæng af 14 kt. guld med månesten og diamanter
Vintage vedhæng udført i 14 kt. guld prydet med oval cabochonslebet månesten (ca. 25x13 mm.) omkranset af 30 små diamanter - tilsammen ca. 0.90 ct. samt tre større diamanter på tilsammen ca. 0.45 ct. Farve: Top cape-Wesselton (K-H). Klarhed: Si-P. Højde: ca. 66 mm. Vægt: 18.3 gram.
Warennr.: 5526426
EUR 671 DK, Herning, Engdahlsvej 10.12.2019
19:50:00
EUR 101
Chr. Rasmussens Eftf. Citrine and diamond brooch
Chr. Rasmussens Eftf., Copenhagen 1937-1990. A citrine and diamond flower-shaped brooch set with a round-cut Madeira citrine encircled by eight brilliant-cut diamonds totalling app. 0.24 ct. mounted in 14 kt. gold. Diamond colour: Wesselton (H), Clarity: VS. Measures: 3.5 x 4.3 cm. Weight: 11.4 ...
Warennr.: 5426595
EUR 403 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10.12.2019
20:00:00
EUR 188
Georg Jensen. Vintage broche, 18 kt. guld
Georg Jensen broche af 18 kt. guld. prydet med akoya saltvands kulturperle. Ø 4,5 mm. Design Georg Jensen, Dessinnr. 281. Mål ca. 5,7x1,0 cm.
Warennr.: 5525147
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
20:08:00
EUR 101
Fransk guldbroche med emalje, ca. 1910
Fransk broche af 18 kt. guld med oval af guillocheret blå emalje med guldblomster i vase, i midten af espalier med blomster. Mål: 20x35 mm. Vægt: 9,4 g. Stemplet med fransk ørn og mesterstempel: Rudeform med AC eller AG med trekløver i midten. Ca. 1910. Fremstår med bulet nål og et kantafslag i...
Warennr.: 5512334
EUR 537 DK, Helsingør, Støberivej 11.12.2019
15:30:00
EUR 430
Georg Jensen. Broche af sterlingsølv dessin nr. 323 udført af Henning Koppel
Georg Jensen. Broche af sterlingsølv med indlagt sort emalje. Dessinnr. 323. Udført af Henning Koppel for Georg Jensen prydet. B. 6.3 x 5,4 cm
Warennr.: 5503343
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 11.12.2019
19:32:00
EUR 148
Grann & Laglye m.fl. Tre skønvirkebrocher af sølv med månesten og rav (3)
Tre skønvirkebrocher af sølv, den ene med et vedhæng og to månesten, udført hos Grann & Laglye, de to øvrige med rav. L. 3,8, 6,5 og 7,5 cm. Samlet vægt ca. 36 g. Fremstår med brugsspor, brochen med månesten fremstår med lodning og nålen er taget af den, så den kan bruges som vedhæng. (3)
Warennr.: 5524210
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 11.12.2019
20:07:00
EUR 128
Grann & Laglye. Skønvirkebroche af sølv med rav, omkr. 1920
Grann & Laglye. Skønvirkebroche af sølv, gennembrudt med organisk ornamentik, centralt prydet med cabochonsleben ravklump, omkr. 1920. H. 4,8. L. 6,5 cm. Vægt ca. 18 g. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5524935
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 11.12.2019
20:31:00
EUR 174
Thorvald Bindesbøll für Holger Kyster. Zwei Broschen aus Silber (2)
Thorvald Bindesbøll (1846-1908) Zwei Jugendstil-Broschen aus Silber. Rückseite gestempelt mit Monogramm von Thorvald Bindesbøll, H.Kyster/Holger Kyster sowie Kolding Stadtwappen. Gesamtgewicht 11,3 g, L. 7,4 und 7,6 cm. Mit Gebrauchsspuren, so u. a. Schiefheiten. Eine Brosche ohne Nadel sowie ...
Warennr.: 5520719
EUR 483 DK, Roskilde, Store Hedevej 11.12.2019
20:50:00
EUR 215
Escada broscher
ESCADA, broscher, 3 st, gulmetall, i form av hjärta, kärve samt nyckel med nyckelskylt, märkta Escada, höjd 2,5-7 cm, dustbag medföljer
Warennr.: 5528205
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 12.12.2019
14:28:00
Sehen Sie mehr
Henning Koppel for Georg Jensen, broche af sterling sølv, dessin 342
Georg Jensen, broche udført i sterling sølv, dessin 342, formgivet af Henning Koppel. Mål ca. 35x40 mm. Vægt ca. 14,9 gram. Er stemplet Georg Jensen i perlestaf925s Denmark, samt 342. Fremstår med minimale brugsspor.
Warennr.: 5479580
EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 12.12.2019
19:34:00
EUR 121
Broscher silver
BROSCHER, 2 st., silver, varav en Georg Jensen, "Dove brooch", design nr. 134, Denmark 1933-1944 resp. i form av fågel med dekor av guld och röd emalj samt markasiter, längd 5,2 cm
Warennr.: 5528330
19:34:00
Sehen Sie mehr
Margit E. Collections. Moderne broche i 14 kt. guld med brillanter, 0.14 ct.
Moderne broche i 14 kt. guld prydet med 2 brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.14 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: SI. B. 7,5 cm. Vægt 8 g. Fremstår med lette håndteringsspor. Hidrører fra virksomhedsophør.
Warennr.: 5358126
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 12.12.2019
19:53:00
Toftegaard. Broche i 14 kt. guld med brillant og perle
Broche i 14 kt. guld prydet med en brillantslebet diamant på 0.07 ct., farve: Wesselton (H), klarhed: VVS, og en saltvandskulturperle. L. 9 cm, vægt 8,6 g. Ø perle 0,75 cm. Fremstår med lette håndteringsspor. Hidrører fra virksomhedsophør.
Warennr.: 5359877
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 12.12.2019
19:57:00
Broche af 8 kt. guld med cubic zirkonia
Broche i form af stiliseret sommerfugl, udført i 8 kt. guld, prydet med 4 facetslebne klare cubic zirkonia. Mål ca. 2,7x2,8 cm. Vægt ca, 5,2 gram.
Warennr.: 5516270

Neuware
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 13.12.2019
18:15:00
Goldbrosche mit Diamanten sowie drei Jadeperlen, 18 kt. Gelbgold, L. 9,6 cm
Vintage Goldbrosche aus 18 kt. Gelbgold mit acht Diamanten im Rosenschliff zus. ca. 0.08 ct. sowie drei kleinen Jadeperlen. Gestempelt 750, L. ca. 9,6 cm, Gewicht ca. 15,6 g.
Warennr.: 5449522
EUR 617 DK, Esbjerg, Oddesundvej 13.12.2019
19:00:00
Kolossal broche m/ lemongul kvarts, hvidguldsbelagt sterlingslv, 140 ct
Håndlavet unika vedhæng/broche af guld- og hvidguldbelagt sterlingsølv prydet med stor, facetsleben, lemongul kvarts på ca. 140 ct omkranset af talrige mindre smaragder. Mål ca. 45.0 X 36.0 mm. Vægt ca. 44 gram.
Warennr.: 5459292

Neuware
EUR 376 DK, Esbjerg, Oddesundvej 13.12.2019
19:07:00
Brillant- und Diamantbrosche aus 18 kt. Weißgold, zus. ca. 2.50 ct. 1930er Jahre
Brillant- und Diamantbrosche aus 18 kt. Weißgold mit Doppelnadel, Front mit 63 größeren und kleineren Brillanten und Diamanten im Baguetteschliff, zus.ca. 2.50 ct. Farbe: Wesselton (H). Reinheit: VS-SI. 1930er Jahre. Gewicht ca. 8,2 g. L. 3,8 cm. Nicht gestempelt, Test für 18 kt. Weißgold. ...
Warennr.: 5499123
EUR 2.483 DK, Vejle, Dandyvej 13.12.2019
20:50:00
EUR 403
George Jensen og BH. Christian X manchetknap, brocher (5)
George Jensen. Kongemærker Christian X 1870-1940 i sterlingsølv med emalje i form af: Tre nåle og et knapmærke. B.N. Broche/nål i sølv 830 l. 6.6 cm. (5)
Warennr.: 5530305
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 14.12.2019
15:41:42
Brosch silver Lund
ANDERS NILSSON, monogrambrosch, sterlingsilver, Lund 1946, föreställande bokstäverna AL, längd ca 6 cm
Warennr.: 5529101
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 14.12.2019
15:46:00
Sehen Sie mehr
Miniatyrmöbler broscher allmoge
MINIATYRMÖBLER, 10 dlr, filigranarbete, troligen underhaltigt silver, i form av toilettebord med spegel, soffa, pelarbord, fotpall, stolar i olika modeller. BROSCHER, 5 st., HÄNGE, i form av kors, ARMBAND, 2 st., ÖRHÄNGEN, 1 par, filigran, delvis silver. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5529114
16:16:00
Sehen Sie mehr
Ole Lynggaard broche af 14 kt. guld med akoyaperle
Ole Lynggaard broche af 14 kt. delvis satineret guld prydet med en akoya saltvandskulturperle. Perlemål: 6,3 mm. Bredde: 5,0 cm. Vægt 6,9 g.
Warennr.: 5529889
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 14.12.2019
18:29:00
Vintage broche af 1 kt hvidguld med diamanter, ca. 1.00 ct
Vintage broche af 14 kt hvidguld, prydet med otte diamanter samt mindre der er enkelt slebet. Farve: Wesselton-Cape (H-N), Klarhed: Si-P1. Endvidere prydet med enkelt ferskvands kulturperle. Stemplet 585 samt EH. Vægt 7,7 gram. Fremstår med brugsspor, herunder under afslag på små diamanter.
Warennr.: 5526221
EUR 671 DK, Aalborg, Nibevej 14.12.2019
18:50:00
Broscher hängen
BROSCHER, 5 st., oädel metall, bl a i form av en fisk resp. stiliserad rosett som kan plockas isär till 2 clip, med olikfärgade glasstenar samt föreställande ett kvinnohuvud i 1940-talsstil resp. ett ridspö med dekor av ett hundhuvud HÄNGEN, 2 st., i form av kors varav ett i silver med pastestenar, höjd 7,5-8 cm
Warennr.: 5529187
18:50:00
Sehen Sie mehr
Brosch 18k guld
BROSCH, 18k guld, i form av ett blad, genombruten dekor, längd 5,5 cm, vikt 5 gram.
Warennr.: 5529209
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 14.12.2019
19:38:00
Sehen Sie mehr
Bernhard Hertz. Skønvirkebroche i sølv med granater
Skønvirkebroche i sølv med vedhæng, begge led prydet med bladværk og rødbrune cabochonslebne granater. H. 8,6 cm, B. 5,6 cm. Vægt 19,5 g. Stemplet BH og guldsmed for Bernhard Hertz, København. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5467647
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 14.12.2019
20:16:00
Art déco Brosche aus 9 kt. Weißgold, zus. ca. 4.93 ct. 1920er Jahre
Art déco Brosche aus 9 kt. Weißgold mit einem größeren Diamanten älteren Schliffs ca. 1.00 ct. umgeben von 98 größeren und kleineren Diamanten im 8/8-Schliff und älteren Schiffs zus. ca. 3.93 ct. Mitteldiamant: Farbe: Crystal (J), Reinheit: P1. Sonstige Diamanten: Farbe: Top Wesselton-Top Crystal...
Warennr.: 5510248
EUR 5.101 DK, Vejle, Dandyvej 14.12.2019
20:47:00
EUR 2.550
Brosche mit Opalen und Smaragden, 585er Gold
Brosche aus 585er Gelbgold: 9,6g, mit drei Opalschnitzereien und 31 facettierten Smaragden, zus.ca.0,70ct, L.6cm, B.3,5cm, Zustand: minimale Tragespuren.
Warennr.: 5495958
EUR 850 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 14.12.2019
20:52:00
12»