Kategorie  Schätzpreis
12» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Georg Jensen. Broche af sterlingsølv med månesten, dessin nr. 100 B
Georg Jensen. Broche af sterlingsølv i skønvirkestil i form af tulipan med cabochonslebet månesten designet af Georg Jensen. Dessin nr. 100 B. Udført efter 1945. L. 4,3 cm. H. 3 cm. Vægt 10,3 gr. Litteratur: Typen er afbildet på s. 11 i Janet Drucker: 'Georg Jensen. A Tradition of Splendid ...
Warennr.: 5437338
EUR 174 DK, Vejle, Dandyvej 15.11.2019
20:30:00
Bernhard Hertz m.fl. To brocher af 14 kt. guld (2)
To brocher af 14 kt. guld. Den ene fra Bernhard Hertz prydet med lyseblå facetsleben glassten, L. 5,3 cm, den anden prydet med en facetsleben safir, L. 6,1 cm. Samlet vægt 4,1 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Warennr.: 5444198
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 15.11.2019
20:44:00
EUR 94
Vivianna Torun Bülow-Hübe for Georg Jensen. 'Möbius' vedhæng af sterlingsølv
Georg Jensen 'Möbius' vedhæng af sterlingsølv, dessin nr. 374B. L. 4,2 cm. Design: Vivianna Torun Bülow-Hübe. Vægt: ca. 19,6 gr. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5496220
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 16.11.2019
20:20:00
EUR 148
Brillant- und Diamantbrosche aus 18 kt. Weißgold, zus. ca. 2.50 ct. 1930er Jahre
Brillant- und Diamantbrosche aus 18 kt. Weißgold mit Doppelnadel, Front mit 63 größeren und kleineren Brillanten und Diamanten im Baguetteschliff, zus.ca. 2.50 ct. Farbe: Wesselton (H). Reinheit: VS-SI. 1930er Jahre. Gewicht ca. 8,2 g. L. 3,8 cm. Nicht gestempelt, Test für 18 kt. Weißgold. ...
Warennr.: 5499123
EUR 2.685 DK, Vejle, Dandyvej 16.11.2019
20:28:00
EUR 537
Georg Jensen. Broche af sterlingsølv, dess. 266, 1930-45
Georg Jensen. Broche af sterlingsølv, udført med firkantet ramme, hvori gennembrudt mønster med buet flet og kugler, dessin nr. 266, stemplet med mesterstempel for perioden 1930-45. L. 5,3 cm. Vægt: ca. 13,2 gr. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5496258
20:40:00
Björn Weckström brosch Argos fören
BJÖRN WECKSTRÖM, brosch, Argos fören, 14K guld, odlade pärlor, längd 45 mm, vikt ca 9,5 g, Lapponia 1977, ursprunglig påse.
Warennr.: 5499759
EUR 450 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 16.11.2019
20:42:00
Sehen Sie mehr
Georg Jensen. Tidlig broche af sølv med bær- og bladværk, ca. 1904-08
Georg Jensen. Tidlig broche af sølv, prydet med stiliseret bær- og bladværk, udført hos Georg Jensen i perioden 1904-08, dessin nr.: 212. L. 4,3 cm. Vægt: ca. 8,9 gr. Fremstår med brugsspor, reparation ved lukke.
Warennr.: 5496265
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 16.11.2019
20:45:00
Brosch antik silver/ 14K
BROSCH, antik, silver/ 14K, i form av stiliserad kvist med blommor och blad, diamanter med äldre slipning samt rosenslipning, längd ca 55 mm, vikt ca 9.0 g
Warennr.: 5499871
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 17.11.2019
11:29:00
Sehen Sie mehr
Brosch 18K
BROSCH, 18K, rödguld, Guldateljen Fryklund & Pålsson, Stockholm, 1964, i form av rosett, odlad pärla ca 5.5 mm, ristad dekor, bredd ca 35 mm, vikt ca 6.5 g
Warennr.: 5499875
EUR 232 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 17.11.2019
11:33:00
Sehen Sie mehr
Katzen Brosche
Brosche gefertigt aus 925 Silber vergoldet und rohdiniert (puntziert). Besetzt mit Smaragden im facettierten Rundschliff mit einem Durchmesser von ca.: 2 mm, sowie mit einem Amethyst im facettierten Tropfenschliff von ca.: 7 x 5 mm. Maße ca.: 39 x 21 mm. Gewicht ca.: 8,9 g.
Warennr.: 5398845

Neuware
EUR 350 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17.11.2019
12:55:40
Spiralbrosche mit Perle und Saphiren
Brosche gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit einer Akoyaperle mit einem Durchmesser von ca.: 6,5 mm. Sowie mit zwei Saphiren im facettierten Rundschliff von ca.: 2 mm. Maße ca.: 31 x 36 mm. Gewicht ca.: 11,7 g.
Warennr.: 5500742
EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17.11.2019
15:35:00
Carl Hoff. Jadebrosche aus Weißgold, 1941
Carl Hoff, Helsingborg. Jadebrosche aus 18 kt. Weißgold mit geschnitzter Jade in Form von Drachen. Maße: 1,8 x 5,4 cm. Gestempelt P8 für 1941. Etui inkl.
Warennr.: 5427333
EUR 1.611 DK, Hørsholm, Hammervej 1 17.11.2019
19:10:00
EUR 188
Mexikansk broche af sterlingsølv med grøn sten, 1900-tallets midte
Mexikansk broche af sterlingsølv prydet med to grønne cabochonslebne sten. B. 5 cm. Vægt 12,3 g. Stemplet med ørnemærke fra perioden 1948-1955 mærket for Mexico City. Brugsspor.
Warennr.: 5496322
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 17.11.2019
19:25:00
585er Gold Brosche
Brosche gefertigt aus 585er Gold, besetzt mit einem synthetischer Saphir in der Mitte, sowie mit Diamanten nicht facettierte an den seiten. Maße ca. Länge 6 cm. Gewicht ca. 2,8 Gramm. Tragespuren.
Warennr.: 5477396
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 17.11.2019
19:34:00
Schmucknadel / Brosche mit Engelshautkoralle
Schmucknadel / Brosche gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 3 Engelshautkorallen im runden Cabochonschliff von ca.: 8,2 - 10,2 mm. Zusätzlich besetzt mit 8 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.14ct. Farbe: Wesselton (H), Reinheit: VSI. Maße ca.: 82 x 9 mm. Gewicht ca.: ...
Warennr.: 5467878
EUR 550 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17.11.2019
19:40:00
Henning Koppel for Georg Jensen, broche af sterling sølv, dessin 342
Georg Jensen, broche udført i sterling sølv, dessin 342, formgivet af Henning Koppel. Mål ca. 35x40 mm. Vægt ca. 14,9 gram. Er stemplet Georg Jensen i perlestaf925s Denmark, samt 342. Fremstår med minimale brugsspor.
Warennr.: 5479580
EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 17.11.2019
20:00:00
Skotsk hornformet broche af sølv prydet med agat, heliotrop og bjergkrystal
Skotsk hornformet broche af sølv med graveret ornamentik, prydet med slebne plader af agat og heliotrop og på toppen prydet med en facetslebet bjergkrystal. L. 7,3 cm. Vægt 11,8 g. Fremstår med brugsspor, sikkerhedshaspe ved låsen med afknækket stykke (men fungerer), heliotropen sidder lidt ...
Warennr.: 5496368
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 17.11.2019
20:08:00
Brosche mit Opal und Spinell, 585er Goldgelb
Brosche aus 585er Gelbgold, 9,6g, mit zwei Opalschnitzereien und zwölf facettierten Spinellen, zus.ca.7.00ct, oval und rund, 52x22mm, L.5,5cm, B.2,5cm, Zustand: minimale Tragespuren.
Warennr.: 5495892
EUR 900 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17.11.2019
20:14:00
Brosche, Opal, Amethyst, 585er Gelbgold
Brosche aus 585er Gelbgold, 11,4g, drei Opalschnitzereien, vier Amethysten, zus.ca.5.00ct, L.5,5cm, B.3,5cm, Zustand: minimale Tragespuren.
Warennr.: 5495875
EUR 800 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17.11.2019
20:17:00
Runde Diamantbrosche aus 18 kt. Gelbgold. Anfang 20. Jh.
Runde Diamantbrosche /Anhänger aus 18 kt. Gelbgold in Form durchbrochener 'Spitze’, umkränzt von größeren und zahlreichen kleineren Diamanten im Rosenschliff, Center-Diamant Ø ca. 5,46 mm. Mit Öse und Anstecknadel. Anfang 20. Jh.. Gewicht ca. 18,3 g. Ø 4,7 cm. Ungestempelt, auf 18 kt. Gelbgold ...
Warennr.: 5462954
EUR 3.087 DK, Vejle, Dandyvej 17.11.2019
20:17:00
Art Deco Smaragd- und Diamantbrosche aus 14 kt. Weißgold, Diamanten zus. ca. 4.34 ct. 1920er
Art Deco Smaragd- und Diamantbrosche aus 14 kt. Weißgold mit größerem Diamant im europäischen Altschliff ca. 0.90 ct. Farbe: Top Wesselton (G) Reinheit: VS. Flankiert von 12 größeren und kleineren Smaragden im Smaragd- und Carréschliff sowie zahlreichen größeren und kleineren Diamant im ...
Warennr.: 5462290
EUR 6.711 DK, Vejle, Dandyvej 17.11.2019
20:51:00
EUR 3.356
Broche/vedhæng af 9 kt. guld med opal, rubiner og naturlige perler. 1800-tallets slutning
Broche/vedhæng af 9 kt. guld med lille cabochonsleben rund opal flankeret af 6 facetslebne rubiner og små naturlige perler. 1800-tallets slutning. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, afslag på opal. Vægt ca. 5 g. Ø. 3 cm.
Warennr.: 5495889
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 17.11.2019
20:56:00
Brosche mit Opalen und Smaragden, 585er Gold
Brosche aus 585er Gelbgold: 9,6g, mit drei Opalschnitzereien und 31 facettierten Smaragden, zus.ca.0,70ct, L.6cm, B.3,5cm, Zustand: minimale Tragespuren.
Warennr.: 5495958
EUR 850 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17.11.2019
21:11:00
Willy Junget. Broche i 14 kt. guld med brillanter, 0.20 ct.
Broche i 14 kt. guld prydet med fem brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.20 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: VS-SI. Mål 3,7 x 4,4 cm. Vægt 6 g. Udført hos Willy Junget, København. Fremstår med alm. brugsspor.
Warennr.: 5490625
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 18.11.2019
13:34:47
Willy Jagert für A. Halberstadt. Unikale Brillantbrosche - ca. 3.00 ct.
Willy Jagert für A. Halberstadt. Handgefertigte unikale Brillantbrosche aus 18 kt. Gelbgold mit einem Brillanten ca. 0.40 ct. sowie 24 Brillanten zus. ca. 2.60 ct. Insgesamt ca. 3.00 ct. Farbe: Top Wesselton (F-G), Reinheit: VVS-VS. Maße: 5,8 x 4,7 cm. Gewicht 28,8 g. Auch als Anhänger nutzbar. ...
Warennr.: 5471842
EUR 4.295 DK, Hørsholm, Hammervej 1 18.11.2019
20:22:00
Karen Elisabeth Strand for A. Michelsen. Modernistisk broche af sterlingsølv
Moderne broche af sterlingsølv i organisk design, udført hos Anton Michelsen, tegnet af Karen Elisabeth Stand. L. 6,5 cm. Vægt: ca. 23 gr. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5471971
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 18.11.2019
20:23:00
Antik broche af 18 kt. guld prydet med emaljearbejde, 1800-tallet
Antik broche af 18 kt. guld, udført med stiliserede bladværk, prydet med emaljearbejde, 1800-tallet sidste halvdel. L. 5,8 cm. Vægt: ca. 12,4 gr. Fremstår med brugsspor, emaljeskader, manglende nål, syreprøvet.
Warennr.: 5470898
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 18.11.2019
20:32:00
Hans Hansen. Moderne broche af 14 kt. guld - dessin 103
Hans Hansen. Moderne broche af 14 kt. guld, L. 5,6 cm., dessin nr. 103. Vægt: ca. 10,4 gr. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5494062
EUR 510 DK, Vejle, Dandyvej 18.11.2019
20:34:00
EUR 121
Hans Hansen. Moderne broche af 14 kt. guld - dessin 106
Hans Hansen. Moderne broche af 14 kt. guld, L. 6,5 cm., dessin nr. 106. Vægt: ca. 14,2 gr. Fremstår med brugsspor, indridset cpr. nummer på bagside.
Warennr.: 5494064
20:38:00
Black Hills Gold Co. Amerikansk broche af trefarvet 10 kt. guld
Black Hills Gold Co. Amerikansk broche af trefarvet 10 kt. guld, udført med stiliserede vinranker, L. 4,5 cm. Vægt: ca. 3,7 gr. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5444157
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 18.11.2019
20:42:00
12»