Kategorie  Schätzpreis
12345...8» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
HÅG. Peter Opsvik. Fire kontorstole, model Credo (4)
Peter Opsvik.Fire kontorstole, model H04 Credo. Fremstillet hos HÅG. Fempasfod og indstillelig ryg og sæde. (4)
Warennr.: 5524395
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
12:58:00
Lievore Altherr Molina. Et par kontorstole, model Catifa 53, lyst læder. (2)
Lievore Altherr Molina. Et par kontorstole, model Catifa 53, stel af stål med fempasfod af aluminium afsluttet på hjul, højderegulering og drejefunktion, skal polstret med lyst læder. Fremstillet hos Arper, Italien. Sæde H. 44/57 cm. Fremstår med lette brugsspor. (2)
Warennr.: 5496043
EUR 725 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
15:17:00
Schreibtisch / Kinderschreibtisch, 1960er Jahre
Schreibtisch / Kinderschreibtisch, 1960er Jahre. Holzkorpus mit Rolltür, innen mit Kunststoffschüben. Maße: ca. H. 71 cm, B. 90 cm, T. 50 cm. Gebrauchsspuren, Kratzer, Bestoßungen, Abrieb und partielle Risse am Holz.
Warennr.: 5525187
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.12.2019
15:54:48
Bolia. Kontorstol, hvidt læder
Bolia. Kontorstol med stel af forkromet metal. Betrukket med banesyet hvidt læder. Højdejusterbar. Stående på firpasfod hvorunder hjul. Fremstår med brugsspor, slitage på armlæn.
Warennr.: 5526141
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 16.12.2019
16:10:00
CHARLES & RAY EAMES, 2 st kontorsstolar
CHARLES & RAY EAMES, 1-par kontorsstolar, modell "EA107", med karmar, stomme och kryssfot i aluminium, klädsel i svart textil, märkt Herman Miller, sitthöjd ca 40 cm
Warennr.: 5531868
EUR 565 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.12.2019
16:26:00
Sehen Sie mehr
Wesco. Skraldespand, Kickmaster 33L
Wesco. Skraldespand, Kickmaster 33L Sort Wesco. Skraldespand, Kickmaster, sortlakeret stål med flap i rustfrit stål, metalhåndtag og pedalfunktion, 33 L.. H. 71 cm. B. 35 cm. Inderspand: 49x30cm Fremstår i original emballage.
Warennr.: 5522306

Neuware
EUR 201 DK, Helsingør, Støberivej 16.12.2019
18:01:00
Skrivebord udført i massiv birk samt asketræ
Skrivebord udført i massiv birk samt asketræ. Med 6 skuffer samt en låge. H. 78,5 cm. B. 161 cm. D. 78 cm. Udstillingsmodel.
Warennr.: 5423176

Neuware
EUR 483 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16.12.2019
19:28:00
Skrivebord af teak, 1960'erne
Lille skrivebord af fineret og massiv teak, svævende bordplade, bagsiden med hylder, front med hylde og skuffer, opsat på udvendige runde ben, H. 72 B. 110 D. 56 cm. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. ridser, mærker samt enkelte afslag.
Warennr.: 5531582
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
19:30:00
Charles Eames. Bürostuhl EA 219
Charles Eames. Bürostuhl EA 219 mit Armlehnen aus verchromtem Aluminium, Bezug aus schwarzgrauem Leder, mit höhenverstellbarem Drehschaft auf 5-Stern-Fußkreuz aus verchromtem Aluminium mit Rollen. Kippfunktion. Entwurf 1958. Ausführung Vitra. Normale Gebrauchsspuren, einzelne Schrammen.
Warennr.: 5430140
EUR 1.611 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
19:31:00
Charles Eames. Soft Pad lounge stol, model EA-219
Charles Eames. Kontorstol EA 219 med armlæn af forkromet aluminium betrukket med sortgrå læder, monteret med højdejustérbar, drejelig stamme med fempas fod ligeledes i forkromet aluminium med hjul. Vippefunktion. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Alm. brugsspor, enkelte skrammer.
Warennr.: 5516999
EUR 1.074 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
19:51:00
Charles Eames. Soft Pad Loungestuhl, Modell EA-219
Charles Eames. Bürostuhl EA 219 mit Armlehnen aus verchromtem Aluminium, Bezug aus schwarzgrauem Leder sowie höhenverstellbarem Drehschaft auf 5-Stern-Fußkreuz aus verchromtem Aluminium mit Rollen. Kippfunktion. Entwurf 1958. Ausführung Vitra. Normale Gebrauchsspuren, einzelne kleinere Schrammen.
Warennr.: 5448771
20:03:00
Charles Eames. Soft Pad Bürostuhl, Leder
Charles Eames. Soft Pad Bürostuhl, Ausführung: Herman Miller. Entwurf: 1969. Original mit Leder bezogen. 5-Stern-Fußkreuz aus verchromtem Aluminium, manuell höhenverstellbar. Leichter Verschleiß.
Warennr.: 5335321
EUR 1.879 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
20:05:00
EUR 161
Charles Eames. Stol, model EA-105 - grå net
Charles Eames (1907-1978). Stol fra serien 'Aluminium Group' model EA-105 med stel i forkromet aluminium, fast sæde og ryg med grå net-væv. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 82/46 cm. Fremstår med mindre brugsspor.
Warennr.: 5522941
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:09:00
Arne Jacobsen. Oxford’ Bürostuhl, Modell 3291, schwarzes Classic Leder, 2017, mit Zertifikat
Arne Jacobsen 1902-1971. ‚Oxford’ Bürostuhl mit niedriger Lehne mit Armlehnen, Modell 3291, mit schwarzem ‚Classic’ Leder bezogen. Mit Kippfunktion. Höhenverstellbares 5-Stern-Fußkreuz aus Aluminium, mit Rollen mit Stahlkappe. Entwurf: 1965. Ausführung: Fritz Hansen, 2017. Zertifikat inkl. ...
Warennr.: 5527988

Neuware
EUR 1.879 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:20:00
EUR 148
Arne Vodder, skrivebord af mahogni, Sibast Møbler
Arne Vodder, f. 1926: Skrivebord af (fineret) mahogni, fremstillet hos Sibast Møbler. H. 76. 95 x 204 cm. Stedvise brugspræg, herunder enkelte mærker og ridser. Hidrører fra Albani Bryggeriets administrationskontor.
Warennr.: 5527684
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
20:20:00
EUR 134
Donald Chadwick & William Stump. Mehrfach verstellbarer Bürostuhl, Modell Aeron, Größe B
Donald Chadwick & William Stump: Mehrfach verstellbarer Bürostuhl, Modell Aeron. Aus poliertem Aluminium und Recyclingkunststoff. Entwurf 1992. Ausführung Hermann Miller, mit Label von dort. Größe B. Aus 66% Recycling-Material, 94% sind aus wiederverwertbarem Material. Unbenutzt in ...
Warennr.: 5498377
EUR 1.342 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:25:00
EUR 430
Charles Eames. Bürostuhl in weißem Leder, Modell EA-117, 'Full Leather'
Charles Eames 1907-1978. Bürostuhl. Neueste Generation mit Chromring. Modell EA-117 mit Gestell aus verchromtem Aluminium, Drehschaft und 5-Stern-Fußkreuz mit Rollen, Bezug aus weißem Leder, Kippfunktion, höhenverstellbar mit Gasdruckfeder. Entwurf 1958. Ausführung Vitra. Sitzhöhe 45/56 cm. Mit ...
Warennr.: 5519880
EUR 1.611 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:31:00
EUR 966
Charles Eames Soft Pad höhenverstellbarer Bürostuhl Modell EA-219 Full leather, braun
Charles Eames 1907 - 1978. Soft Pad höhenverstellbarer Bürostuhl Modell EA-219, Full leather, mit Armlehnen aus verchromtem Aluminium, Sitz und Lehne mit braunem Lederbezug, höhenverstellbarer Drehschaft mit 5-Stern-Fußkreuz aus verchromtem Aluminium mit Rollen. Neueste Generation mit Chromring. ...
Warennr.: 5511221
EUR 2.685 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:42:00
EUR 698
Karl Erik Ekselius, Set Stühle / Armlehnstühle / Konferenzstühle für JOC Vetlanda (4)
Set Stühle / Armlehnstühle / Konferenzstühle, schwedisches Design von Karl Erik Ekselius für JOC Vetlanda. Unterseitig mit Aufkleber bezeichnet. Drehbare Holzkonstruktion mit kapitonierten, cremefarbenen Lederbezügen, fünfstrahlige Untergestelle aus poliertem und teils schwarz lackiertem ...
Warennr.: 5518069
EUR 750 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16.12.2019
20:43:00
Skrivbord Karl Johan 1800-talets mitt
SKRIVBORD, Karl Johan, 1800-talets mitt, fanerat med mahogny, skiva med infällt konstläder, sarg med tre lådor, höjd 76, 138x72 cm
Warennr.: 5532028
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 16.12.2019
20:47:00
Sehen Sie mehr
Charles Eames. Acht Soft Pad Armstühle, Modell EA-208, schwarzes patiniertes Leder (8)
Charles Eames 1907-1978. Acht Soft Pad Armstühle, Modell EA-208. Sitz und Rückenlehne mit Bezug aus schwarzem, patiniertem Leder, Rückseite mit schwarzem Hopsak, Drehfußkreuz und Armlehnen aus verchromtem Aluminium. Entwurf 1969. Ausführung Vitra für Herman Miller, mit Label von dort. H. 83/51 ...
Warennr.: 5450322
EUR 8.054 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:51:00
EUR 4.027
Charles Eames. Vintage Loungestuhl 'Time Life Lobby Chair', patiniertes braunes Leder
Charles Eames. Vintage Loungestuhl 'Time Life Lobby Chair' mit Kippfunktion, mit braunem, durchgeknöpftem, patiniertem Leder bezogen. Gestell und 5-Stern-Fußkreuz aus verchromtem Metall mi Rollen, manuell höhenverstellbar.. Ausführung Herman Miller. Mit altersbedingten Gebrauchsspuren, ...
Warennr.: 5522560
20:56:00
EUR 779
Wilhelm Riphahn, Tisch / Konferenztisch, Holz
Wilhelm Riphahn (1889-1963), Tisch / Konferenztisch, Holzkonstruktion mit vier ausgestellten konischen Beinen, vorderseitig mit einer Schublade, H.76cm, L.ca.325cm, T.81cm, altersbedingte Gebrauchs- und Reibespuren, minimale Kratzer.
Warennr.: 5310044
EUR 1.700 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16.12.2019
21:17:00
EUR 170
Niels Jonnson for Troeds, tilskrevet.. Skrivebord i teaktræ
Niels Jonnson for Troeds, tilskrevet. Skrivebord i fineret teaktræ, let svungen plade, front med seks skuffer, bagside med rum. H. 72. B. 135. D. 74 cm. Nøgle medfølger. Klargjort til at montere benene yderst som anvist på sidste foto.
Warennr.: 5532555
EUR 322 DK, Kolding, Trianglen 17.12.2019
09:37:00
EUR 87
Makulator, Agent 004.
Makulator, Agent 004, til industrielt brug. Grønt lakeret stål. H. 127, B. 64, D.58. Fremstår med kraftige brugsspor og løse sidepaneler. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Warennr.: 5519692
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 17.12.2019
13:45:00
Arne Jacobsen. Paar hochlehnige ‚Oxford’ Bürostühle mit Armlehnen, Modell 3292 (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Paar hochlehnige ‚Oxford’ Bürostühle mit Armlehnen, Modell 3292, mit 5-Stern-Fußkreuz aus Aluminium. Sitz, Armlehnen und Lehne mit originalem Wollbezug. Entwurf: 1965. Ausführung: Fritz Hansen. Normale Gebrauchsspuren. Die Wolle sitzt - außerhalb des Blickfeldes – unter ...
Warennr.: 5371010
EUR 940 DK, Kolding, Trianglen 17.12.2019
13:46:00
Staples kontorstol / direktørstol
Staples kontorstol / direktørstol betrukket med sort stof. Justerbar sædehøjde: 47-56,5 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker.
Warennr.: 5531418
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 17.12.2019
14:53:00
Christian Hvidt. Fritstående skrivebord af mahogni model 413
Christian Hvidt. Fritstående skrivebord af mahogni, med skuffer, greb af messing. Fremstillet hos Søborg Møbler. Model 413 serie SM-76. H. 73 cm, L. 200 cm, D. 100 cm. Fremstår med brugsspor,
Warennr.: 5514586
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 17.12.2019
14:56:00
Donald Chadwick & William Stump. Et par Multijusterbare kontorstole, model Aeron, str. B. (2)
Donald Chadwick & William Stump. Et par Multijusterbare kontorstole, model Aeron. Udført i aluminium og genbrugsplast. Formgivet i 1992. Fremstillet hos Herman Miller med logo herfra. Str. B. Fremstillet af 66% genbrugsmateriale, 94% af stolen er genanvendelig. Fremstår med alm. brugsspor, lette ...
Warennr.: 5518397
EUR 1.074 DK, Vejle, Dandyvej 17.12.2019
15:14:00
Skrivebord, Bambus model. Mondrian
Skrivebord, fremstillet af bambus, model Mondrian. H. 74 D. 60 L. 130 cm. Udleveres i en kolli af ca. 15x140x70 cm. vægt ca. 20 kg.
Warennr.: 5502145

Neuware
EUR 322 DK, Helsingør, Støberivej 17.12.2019
15:36:00
12345...8»