Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345»   Waren pro Seite   136 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
6 stole med 2 caféborde (8)
6 stole af mørkbejdset bøg, sæder med sort kunstlæder h.82 cm sh.49 cm samt to caféborde med fod af støbejern med plader af lys mahogni h.71 cm Ø 59 cm. Alm. brugsspor, ene understel skal strammes.

Warennr.: 5716411
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07.08.2020
18:21
Twelve stackable conference chairs (12)
Twelve stackable conference chairs in black-varnished metal. Upholstered in grey upholstery fabric on the back and seat. Seat height 45 cm. The chairs can be connected by fasteners on the sides. Model photo. (12)

Warennr.: 5620062

Neuware
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 07.08.2020
19:10
Henrik Tengler, Chairman stole samt konferencebord (13)
Henrik Tengler. Sæt på 12 armstole, model 'Chairman' med stel af børstet stål, kopstykke af kirsebær, sæde og ryg betrukket med sort møbelstof. Udført hos Hansen & Sørensen Furniture. H. 76/42. B. 56. D. 53 cm. Konferencebord med plade i kirsebær og stel i grålakeret stål. L. 360 cm. B. 130 cm. ...

Warennr.: 5729283
EUR 1.208 DK, Odense, Kratholmvej 07.08.2020
19:18
EUR 698
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i poleret aluminium. Sæde og ryg med sort net-væv. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med brugsslitage på armlæn og fod.

Warennr.: 5404393
EUR 617 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07.08.2020
19:25
EUR 148
Charles Eames. Kontorstol /armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108
Charles Eames. Kontorstol /armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn af forkromet aluminium med drejefunktion. Sæde og ryg betrukket med sortlæder, bagside med sort hopsak. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med lille afskalning på et armlæn.

Warennr.: 5442822
EUR 1.154 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07.08.2020
19:26
EUR 121
Skrivebord, valnød
Skrivebord i finéret valnød og ben i gummitræ. Front med 2 skuffer. H. 75/83 cm. L. 120 cm. D. 60 cm. Fremstår delvis usamlet (kun ben skal monteret) i original emballage. Emballage mål: 127x67x29 cm.

Warennr.: 5693428

Neuware
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07.08.2020
19:34
EUR 101
Howe, Teachers cabinet, skab med hylder
Howe, Teachers cabinet, aflåseligt skab i hvid laminat, med og aflåselige låger, ligeledes i hvid laminat, hvorbag hylder. Kraftig konstruktion. Fremstillet af Howe, Odense. H. 129 cm. B. 75 cm. D. 48 cm. Der medfølger ialt 4 nøgler. Fremstår ubrugt i original emballage.

Warennr.: 5634713

Neuware
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 07.08.2020
19:45
EUR 148
Skrivebord, Rustikt design.
Skrivebord i Rustikt design udført af genbrugstræ og metal. Mål. H. 104 L. 130 D. 63 cm.

Warennr.: 5616996

Neuware
EUR 215 DK, Roskilde, Store Hedevej 07.08.2020
19:55
Arne Jaccobsen. 7'er kontorstol, nybetrukket
Arne Jacobsen. Kontorstol 'Syveren', drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul af sort plast, højdejusterbar. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket med sort læder af anden dansk professionel møbelpolster i Danmark.

Warennr.: 5385030
20:45
EUR 376
200 stapelbare Konferenzstühle (200)
200 stapelbare Konferenzstühle aus schwarzlackiertem Metall. Lehne und Sitz mit grauem Möbelstoff bezogen. Sitzhöhe 45 cm. Die Stühle lassen sich durch Griff an den Seiten miteinander verbinden. (200)

Warennr.: 5508834

Neuware
EUR 5.369 DK, Roskilde, Store Hedevej 07.08.2020
21:00
EUR 2.685
Egon Eiermann. Skrivebord
Egon Eiermann. Skrivebord med stel af sortlakeret metal med justerbar højde, løs plade af sort linoleum. H. fra 72 - 86 cm. L. 180 cm B. 90 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for at alle skruer medfølger.

Warennr.: 5666774
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 08.08.2020
12:45
EUR 161
Peter Opsvik, Wing Balans, ergonomisk stol, Stokke
Peter Opsvik. Wing Balans ergonomisk stol med stel af bøgetræ, betrukket med blåt møbelstof, afsluttet på fempasfod med hjul. Højdejusterbar. Fremstillet hos Stokke. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5732813
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 08.08.2020
18:10
Fem barstole (5)
Fem barstole af mørkbejdset bøg med sæder af sort kunstlæder. H.108 cm, sædehøjde 78 cm. Et sæde med hul/brændemærke og en fodstøtte gået op i samling.

Warennr.: 5733635
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08.08.2020
19:01
Arbejdsbord i stål og mdf.
Arbejdsbord i med ramme i hvidlakeret stål. Plade med afrunede kanter i lamineret mdf. Plade kan vinkles som tegnebord. L. 160, B. 80, H. 67 cm. fremstår med brugsspor, herunder ridser, mærker og to skruehuller i plade.

Warennr.: 5726734
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 08.08.2020
19:11
Nanna Ditzel. Freistehender kassettenförmiger Schreibtisch aus Teak
Nanna Ditzel (1923-2005). Freistehender kassettenförmiger Schreibtisch aus Teak, Zarge mit vier integrierten Schubladen, runde kegelförmige Beine, furnierte Platte, massive Schubladen und Gestell. Entwurf: 1958. Ausführung: Søren Willadsen, Vejen. H. 72. L. 175 B. 75 cm. Einzelne Fehlstellen an ...

Warennr.: 5730118
EUR 3.356 DK, Herlev, Dynamovej 08.08.2020
19:15
EUR 2.819
Fire skabsmoduler udtræksskuffe (4)

Warennr.: 5651710
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 08.08.2020
19:20
Kusch+Co. Paar Sessel Modell 'Vega' 5070 (2)
Kusch+Co. Paar Sessel Modell 'Vega' 5070 mit rotbraunem Lederbezug und verchromten Kufenbeinen, Entwurf Dieter Kusch. H. 77, B. 65, T. 69 cm, Sitzhöhe 42 cm. Minimale Gebrauchsspuren. (2)

Warennr.: 5716415
EUR 1.342 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08.08.2020
19:53
EUR 87
48 stackable conference chairs (48)
48 stackable conference chairs in black-varnished metal. Upholstered in grey upholstery fabric on the back and seat. Seat height 45 cm. The chairs can be connected via fasteners on the sides. (48)

Warennr.: 5682210

Neuware
EUR 1.289 DK, Roskilde, Store Hedevej 08.08.2020
19:55
Skrivebord, valnød

Warennr.: 5693363

Neuware
EUR 564 DK, Esbjerg, Oddesundvej 08.08.2020
20:12
EUR 128
Partnerdesk, Eiche, 1900/1930
Partnerdesk, Eiche, 1900/1930. Auf 4-schübigem Container, seitlich mit 4-facher Verstrebung, davon 1 Container mit nachträglich gesägter Aussparrung in der Fußleiste . Die Schubfronten mit Griffmulden vor Kassettenfüllungen Ablagen über den Schüben und die Mittelschübe fehlen. HxBxT: 80 x 150 x ...

Warennr.: 5718889
EUR 450 DE, Hamburg, Große Elbstraße 08.08.2020
20:15
Charles Eames. Soft Pad Bürostuhl, Modell EA-217, schwarzes Leder
Charles Eames. Soft Pad Bürostuhl, Modell EA-217, Ausführung Vitra. Entwurf 1969. Bezug aus schwarzem Leder, 5-Stern-Fußkreuz und Armlehnen aus verchromtem Aluminium. Höhenverstellbar mit Kippfunktion. Mit normale Gebrauchsspuren, Kanten mit Schrammen. Armlehnen sind neu poliert.

Warennr.: 5633260
EUR 1.879 DK, Roskilde, Store Hedevej 08.08.2020
20:17
EUR 295
Charles & Ray Eames, großer Tisch / Konferenztisch Modell Segmented Table für Vitra
Charles & Ray Eames, großer Tisch / Konferenztisch Modell Segmented Table für Vitra. Entwurf von 1964. Tischplatte in schwarzem Eichenholz mit abgerundeten Ecken, Stahlrohrgestell auf Auslegern aus verchromtem Aluminiumguss. Maße: ca. 350 x 140 cm. Ausstellungsstück mit leichten Gebrauchsspuren....

Warennr.: 5652356
EUR 2.600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 08.08.2020
20:17
EUR 110
Servierwagen / Barwagen der 1970er Jahre
Servierwagen / Barwagen der 1970er Jahre. Rollbare Konstruktion mit Messinglegierung. Zwei Ablageflächen aus Glas und Flaschenhalter. H. 69cm, B. 70cm, T, 68cm. Leichte altersgemäße Gebrauchsspuren.

Warennr.: 5699588
EUR 150 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 08.08.2020
20:29
Kontorstol, 1900-tallets 1. halvdel
Kontorstol på firpasfod af eg, monteret med hjul; sæde betrukket med lysebrunt skind. 1900-tallets 1. halvdel. H 88 cm. Betræk med defekter.

Warennr.: 5729659
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 08.08.2020
20:32
Skrivebord, Rustikt design.

Warennr.: 5688641

Neuware
EUR 215 DK, Roskilde, Store Hedevej 08.08.2020
20:36
Charles Eames. Kontorstol, EA-117 in grauem Hopsak
Charles Eames 1907-1978. Bürostuhl, EA-117. Neueste Generation mit Chromring, Gestell aus verchromtem Aluminium, Drehschaft und 5-Stern-Fußkreuz auf Rollen. Sitz und Lehne aus grauem Hopsak, mit Kippfunktion, höhenverstellbar mittels Gasdruckfeder. Entwurf: 1958. Ausführung: Vitra. H. 83/ 95 cm. ...

Warennr.: 5721039
EUR 1.342 DK, Vejle, Dandyvej 09.08.2020
14:32
Syv børne-skolestole samt en voksenstol med ryg og sæde af formspændt bøg (8)
Syv børne- samt en voksen skolestole med ryg og sæde af formbøjet fineret bøg. Højdejustering på børnestolene kører lidt trægt, men virker. Udført hos MH Stålmøbler. Fremstår med kraftige brugsspor. (8)

Warennr.: 5726988
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 09.08.2020
16:04
Preben Fabricius og Jørgen Kastholm. Stol 'Tulip' chair
Preben Fabricius og Jørgen Kastholm. Stol 'Tulip' chair, originalt betrukket med brunt læder. Monteret på drejelig trepasfod af aluminium. Udført hos Walter Knoll. Fremstår med alm. brugsspor/mærker

Warennr.: 5722509
EUR 805 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09.08.2020
17:30
24 stackable conference chairs (24)
24 stackable conference chairs in black-varnished metal. Upholstered in grey upholstery fabric on the back and seat. Seat height 45 cm. The chairs can be connected by fasteners on the sides. (24)

Warennr.: 5637169

Neuware
EUR 644 DK, Roskilde, Store Hedevej 09.08.2020
19:15
Peter J. Lassen: Montana skrivebord med to skuffemoduler (3)
Peter J. Lassen, f. 1930. Montana skrivebord med plade i kirsebær, stel af stål. To grålakeret kassetter på hjul, skuffefronter af kirsebær. Bord: Mål H. 72. 105 x 205 cm. Kassette: H. 58. B. 41. D. 47 cm. fremstår med brugsspor i form af ridser og mærker (3)

Warennr.: 5734366
EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09.08.2020
19:50