Kategorie
Zeit
Schätzpreis
1234»   Waren pro Seite   98 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Howeni Eurosafe
Howeni Eurosafe H. 89 B. 69 D. 64 cm. Base med ben medfølger. H. 10 cm.

Warennr.: 6121953
EUR 228 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
09:02
Charles Eames. Kontorstol model EA-117 i sort læder.
Charles Eames 1907-1978. Kontorstol med stel af forkromet aluminium, drejelig stamme og fempas fod med hjul, polstret med sort læder på front og hopsak på bagtøj, vippefunktion, højdeindstillelig med gaspatron. Model EA-117. Formgivet 1958. Fremstillet hos vitra. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6117343
EUR 1.289 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
10:23
EUR 1.020
Howeni brandskab
Howeni brandskab dobbeltenhed. H. 190 B. 105 D. 71 cm. Nøgler medfølger. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6121951
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
13:38
Ubekendt møbelproducent. Cafebord / arbejdsbord / spisebord
Ubekendt møbelproducent. Cafebord / arbejdsbord / spisebord med stel af sortlakeret metal, plade af sort laminat. H. 76 B. 120 D. 70 cm. Fremstår med minimale brugsspor, manglende selvskærende montageskruer.

Warennr.: 6114771
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
14:47
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbar kontorstol, model Aeron, str. B
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbar kontorstol, model Aeron. Udført i aluminium og genbrugsplast, læderbetrukne armlæn. Formgivet i 1992. Fremstillet hos Herman Miller med logo herfra. Str. B. Fremstillet af 66% genbrugsmateriale, 94% af stolen er genanvendelig. Fremstår med lette ...

Warennr.: 6119322
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
14:58
EUR 644
Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren', model 3117, Brown Label
Arne Jacobsen 1902-1971. Kontorstol, 'Syveren' med original sort læder, 'Brown Label'. Drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet og mærket hos Fritz Hansen. model 3217. Fremstår med få brugsspor.

Warennr.: 6111212
EUR 1.020 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
17:16
EUR 805
Ubekendt møbeldesign. Skrivebord, L. 120 cm
Ubekendt møbeldesign. Skrivebord af fineret mørk træ, front med to skuffer, runde tilspidsede ben af massiv bejdset træ. Af nyere dato. H. 77 L. 120 B. 60 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Warennr.: 6116309
EUR 537 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
19:07
EUR 268
Fritstående skrivebord af Svenstrup junior for AP møbler
Fritstående skrivebord af Svenstrup junior for AP møbler, fineret teaktræ, front med seks skuffer, bagside med rum og hylder, runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 73 L. 130 B. 70,5 cm. Fremstår med brugsspor, finerafslag, nøgle medfølger.

Warennr.: 6122357
EUR 161 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
19:09
Charles Eames. Kontorstol. Vitra model EA-117, hopsak
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol EA-117 med stel af forkromet aluminium, drejelig stamme og fempas fod på hjul. Sæde og ryg med betræk af sort hopsak med vippefunktion, højdeindstillelig med gaspatron. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med brugsspor samt afskalning på armlæn.

Warennr.: 6122571
EUR 1.208 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
19:33
EUR 940
Fritstående skrivebord af massivt lakeret ask
Fritstående skrivebord. Udført i lakeret ask. Tilspidsede ben. Tre skuffer med med soft close. Mål: L. 140 cm. D. 80 cm H. 77 cm Materiale: 20 mm massiv asketræ, massive askeben Skuffer: 3 stk med mål b. 45 cm H. 10 cm , skuffedybede (indvendigt) 38 cm, indvendig højde 6,8 cm Skuffebund ...

Warennr.: 5904219

Neuware
EUR 1.074 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
19:34
EUR 617
Ubekendt møbelproducent. Retro kontorstol
Ubekendt møbelproducent. Retro kontorstol på firepasfod af træ. Med regulerbart sæde og ryg som er monteret med grønt kunstlæder. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Warennr.: 6122797
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Højrygget kontorstol, model FK 86
Preben Fabricius 1931-1984 & Jørgen Kastholm 1931-2007. Højrygget lounge kontorstol model FK-86. Drejelig fempasfod i helstøbt poleret aluminium monteret med hjul, fast sædehøjde, armlæn i forkromet stål. Glasfiber skal polstret med originalt, brunt patineret læder. Formgivet 1965. Fremstillet ...

Warennr.: 6116118
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:05
EUR 349
Kevi Kontorstol model 2534U læder.
Kevi kontor- og arbejdsstol med sæde og ryg i 9 mm formspændt finér som derefter er polstret med læder. Et 5-benet drejestel med hjul, manuel højdeindstilleligt stel af satin poleret aluminium Stolen er tegnet af Jørgen Rasmussen og produceret af Engelbrechts, model 2534U. Nypolsteret ved ...

Warennr.: 6049209
EUR 376 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
20:09
EUR 268

Warennr.: 6108628
20:12
EUR 644
Fritstående skrivebord af mahogni, Chippendale form
Fritstående skrivebord af fineret mahogni, cabriole ben på "ball and claw" fødder. H. 76 B. 90 L. 165 cm. Fremstår med slitage; to løse greb(medfølger) samt smådefekter mm. Nøgle medfølger ikke.

Warennr.: 6120357
EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
20:13
Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren', 'anilin læder, model 3117
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Kontorstol, 'Syveren' med formbøjet skal på drejelig fempasfod af forkromet stål med hjul, højdejusterbar med gaspatron, sæde H. 47 - 57 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolster med cognacfarvet ...

Warennr.: 6112374
EUR 1.208 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:14
EUR 859
Montana. Hilow elektrisk hæve- sænke skrivebord
Peter J. Lassen, Montana. Hilow elektrisk hæve- sænke skrivebord, str. L. 224 x B. 90 cm. Bordplade i 19 mm MDF, der er belagt med PERSTOF laminat i farve 'Black'. Bordpladens har affaset kanter. Bordpladen har tre kabelgennemføringer, der er udført i massiv aluminium samt bordkontakter under ...

Warennr.: 6122051
EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
20:15
Lievore Altherr Molina. Kontorstol, model Catifa 46, blå uld
Lievore Altherr Molina. Kontorstol, model Catifa 46, stel af stål med fempasfod af aluminium afsluttet på hjul, højderegulering og drejefunktion, skal polstret med blå uld Fremstillet hos Arper, Italien med fane herfra. Sæde H. 40/54 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Warennr.: 6108635
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:15
EUR 268
Kevi Kontorstol model 2534U Mokkafarvet læder.
Kevi kontor- og arbejdsstol med sæde og ryg i 9 mm formspændt finér som derefter er polstret med mokkafarvet læder. Et 5-benet drejestel med hjul, højdeindstilleligt stel af satin poleret aluminium Stolen er tegnet af Jørgen Rasmussen og produceret af Engelbrechts, model 2534U. Nypolsteret ved ...

Warennr.: 6049193
20:16
EUR 268
Lievore Altherr Molina. Kontorstol, model Catifa 46, grå uld
Lievore Altherr Molina. Kontorstol, model Catifa 46, stel af stål med fempasfod af aluminium afsluttet på hjul, højderegulering og drejefunktion, skal polstret med grå uld Fremstillet hos Arper, Italien med fane herfra. Sæde H. 44/52 cm. Fremstår med lette brugsspor, mærker på ben.

Warennr.: 6112368
20:17
EUR 268
Charles Eames. Sechs Armstühle/Bürostühle, Modell EA 108, 5-Stern-Fuß mit Rollen, schwarzer Hopsak (6)
Charles Eames 1907 - 1978. Sechs Armstühle/Bürostühle aus der Serie 'Aluminium Group' Modell EA-108. Jüngste Generation mit Chromring. Gestell mit 5-Stern-Fuß mit Rollen und Armlehnen aus verchromtem Aluminium, Bezug in schwarzem Hopsak. Entwurf: 1958. Ausführung: Vitra 2008 mit Label von dort. ...

Warennr.: 6087061
EUR 6.174 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:25
EUR 4.430
Charles Eames. Bürostuhl, Modell EA-109
Charles Eames. Bürostuhl mit fester Höhe aus der Serie 'Aluminium Group', 5-Stern-Gestell und Armlehnen aus poliertem Aluminium, mit Rollen mit Stahlkappe. Sitz und Lehne mit schwarzem Leder bezogen, Rückseite mit schwarzem Hopsak. Entwurf: 1958. Ausführung: Vitra, mit Label von dort, Modell ...

Warennr.: 6090764
EUR 1.477 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:29
EUR 1.128
Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Et par stole, 'Dråben', model 3110, Brown label 2016 .(2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Et par stole, 'Dråben', model 3110, Polstret med lyst uldtekstil, ben af forkromet stålrør Fremstillet hos Fritz Hansen Brown label 2016 med label herfra. H. 89/47 cm. Fremstår med alm. brugsspor, plettet skjoldet betræk.

Warennr.: 6116120
20:29
EUR 617
George Nelson für Herman Miller. Schreibpult 'Action Office' und George Nelson Arbeitsstuhl/Barhocker Modell 'Aborre' (2)
George Nelson für Herman Miller. Schreibpult 'Action Office' aus schwarz lackiertem Holz, oben Rolltür, darunter schräge Schreibplatte aus grauem Laminat sowie größeres Fach, Front mit drei Schubladen mit Stiftetabletts und kleineren Fächern, Gestell aus verchromtem Aluminium. Ausführung Herman ...

Warennr.: 6103900
EUR 2.685 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:39
EUR 2.013
Keilhauer. Kontor-/ konferencestole, model 'Filo' (2)
Keilhauer. Kontor-/ konferencestole med sæde og ryg af udspændt polyester net, armlæn af sort plast, fempasfod af forkromet stål monteret med hjul, justerbar højde. Design Eoos. Fremstår med kraftige brugspræg, herunder ene stof med hul i polyester net mm.

Warennr.: 6120922
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
21:00
ICF. Par armstole / kontorstole med sort læder, model 'Una' (2)
ICF. Par højdejustérbare armstole / kontorstole, model 'Una' betrukket med sort læder, stel af poleret aluminium, fir-pas fod af poleret aluminium. Fremstår med brugspræg, herunder stel ridser og mærker samt ene stol med manglende sko 'dupper' (2)

Warennr.: 6120780
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
21:01
Edmund Brouer. Fritstående skrivebord, palisander
Edmund Brouer. Fritstående skrivebord af fineret og massiv palisander, front med seks skuffer samt bagside med hyldeindretning, nøgle medfølger. 1960'erne. Fremstillet hos Brouers Møbelfabrik. H. 71 B. 144 D. 74 cm. Fremstår med brugsspor, stedvise mindre skjolder på topplade.

Warennr.: 6121210
21:02
EUR 403
Dansk møbelsnedker. Fritstående skrivebord, mahogni, 1940erne
Dansk møbelsnedker. Fritstående skrivebord af mahogni, sarg med seks skuffer, sarg med kanneleret kant. H. 76 cm. L. 160 cm. B. 78 cm. 1940erne. Fremstår med brugsspor/ridser, brændmærke på pladen. Nøgler medfølger.

Warennr.: 6122009
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
13:35
Charles Eames. Model EA119 Armstuhl
Charles Eames (1907-1978). Bürostuhl aus der Serie "Aluminium Group Konference" Modell EA119 in schwarzem originalem Hopsak, mit hoher Lehne. Gestell und 5-Stern-Fuß mit Rollen aus verchromtem Aluminium. Höhenverstellbar und Drehstuhl, Lehne mit Kippfunktion. Entwurf: 1958. Armlehnen und Fuß ...

Warennr.: 6060009
EUR 1.879 DK, Herlev, Dynamovej 29.11.2021
15:39
EUR 1.409
Arne Jacobsen. Bürostuhl mit Rollen, Modell 3107
Arne Jacobsen. Bürostuhl Modell 3107 (Serie 7), formgebogene Schale mit schwarzem 'Basic' Lederbezug auf höhenverstellbarem 5-Stern-Drehfußkreuz mit Rollen. Ausführung Fritz Hansen. Von professionellem Möbelpolsterer neu bezogen. Minimale Gebrauchsspuren. Nummernurkunde inkl.

Warennr.: 6062445
EUR 1.208 DK, Herlev, Dynamovej 29.11.2021
18:36
EUR 940