Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Rud Thygesen og Johnny Sørensen. Skrivebord. (2)
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Skrivebord af mahogni bordplade med sort linolium. H. 72, L. 180, D. 90 cm. Tilhørende skuffemodul med tre skuffer. H. 65 B. 50,5 D. 83 cm. Fremstillet hos Magnus Olesen. (2)
Warennr.: 5250781
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 26.03.2019
15:35:00
EUR 228
Jørgen Rasmussen/Fritz Hansen. Kevi kontorstol
Jørgen Rasmussen. Kevi kontorstol med sæde og ryg af lakeret formbøjet træ, højdejusterbar, monteret på fempasfod med hjul. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, herunder bl.a. ridser og små afskalninger.
Warennr.: 5284188
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 26.03.2019
16:20:00
Skrivbord i barockstil
SKRIVBORD, barockstil, träskuren dekor, 1900-tal, höjd 76, ca 78x153 cm
Warennr.: 5279995
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26.03.2019
18:08:00
Sehen Sie mehr
Trip Trap. Skrivebord samt armstol af teak (2)
Trip Trap. Væghængt skrivebord af teak med gummifuge. Buet front. H. 73 cm. B. 112 cm. D. 76 cm. Armstol af teaktræ, sæde polsteret med lyst møbelstof. H. 70,5 cm. B. 64 cm. SH. 42 cm. Fremstillet til Admiral Hotel, København. Fremstår med mærker samt brugsspor. (2)
Warennr.: 5284799
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 26.03.2019
18:52:38
Jacob Kjær, tilskrevet. Fritstående skrivebord, mahogny
Jacob Kjær, tilskrevet. Fritstående skrivebord af fineret mahogni, plade med affasede kanter, front med otte skuffer samt to udtræksplader. Skuffegreb af messing, bagside med rum, to skuffer samt to låger bag hvilke hylder. H. 74 L. 166 D. 85 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor / lettere ...
Warennr.: 5283216
EUR 376 DK, Aarhus, Egå Havvej 26.03.2019
19:08:00
Skrivebord af teak, 1960'erne
Skrivebord af fineret og massiv teaktræ, tre skuffer i hver side, bagside med låger. H. 72 B. 179 D. 79 cm. Brugsslitage; lade med nogle ridser og mærker. Nøgle medfølger.
Warennr.: 5282672
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 26.03.2019
19:13:00
EUR 295
Arch. Egon Eiermann, Schreibtisch / Zeichentisch, Ausführung von Richard Lampert
Schreibtisch / Zeichentisch, deutsches Design von Arch. Egon Eiermann. Entwurf von 1953, Ausführung von Richard Lampert. Konstruktion mit Gestell aus verchromtem Stahlrohr, lose aufliegende Tischplatte aus massiver Buche. Mit Aufkleber bezeichnet. Maße ca.: H. 76-86 cm, B. 200 cm, T. 100 cm. ...
Warennr.: 5251341
EUR 250 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26.03.2019
19:14:04
EUR 45
Charles Eames. Zwei Bürostühle, Aluminium Group, schwarzes Leder (2)
Charles Eames. Bürostühle aus ’Aluminium Group Executive Chair’ mit Armlehnen aus poliertem Aluminium, höhenverstellbarer Drehschaft, 5-Stern-Fußkreuz aus Aluminium mit Rollen. Sitz und Lehne mit schwarzem Lederbezug; Kippfunktion. Entwurf: 1958. Ausführung: Herman Miller. Mit mehreren Kratzern/ ...
Warennr.: 5262905
EUR 1.342 DK, Roskilde, Store Hedevej 26.03.2019
19:15:00
EUR 671
Antonio Citterio, Satz von Armlehn-Bürostühlen, für Vitra (2)
Antonio Citterio, Satz von Armlehn-Bürostühlen, für Vitra. Fünfsternfuß auf Rollen, mit Höhenverstellung, Rückenlehne und Sitzkissen mit Stoffbezug, an der Unterseite mit Vitralabel bezeichnet. H. ca. 94 - 106 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer und Bereibungen, teils kleine Bestoßungen, ...
Warennr.: 5267462
19:18:00
Warennr.: 5267473
19:18:00
48 stabelbare konferencestole (48)
48 stabelbare konferencestole af sortlakeret metal. Betrukket med gråt møbelstof i ryg og på sæde . Sædehøjde 45 cm. Stolene kan kobles sammen via greb i siderne. (48)
Warennr.: 5262955

Neuware
EUR 1.289 DK, Roskilde, Store Hedevej 26.03.2019
19:20:00
EUR 644
Charles Eames. Bürostuhl Modell EA 117, schwarzes Leder
Charles Eames 1907-1978. Bürostuhl aus der Serie 'Aluminium Group Konference', Modell EA 117. Gestell sowie 5-Stern-Fußkreuz aus verchromtem Aluminium, Sitz und Rückenlehne mit schwarzem Leder bezogen. Dreh- und Kippfunktion sowie höhenverstellbar. Entwurf 1958, Ausführung Vitra. Mit normalen ...
Warennr.: 5281373
EUR 1.611 DK, Roskilde, Store Hedevej 26.03.2019
19:27:00
EUR 886
Schreibtisch / Zeichentisch, deutsches Design von Arch. Egon Eiermann. Entwurf von 1953, Ausführung von Richard Lampert. Konstruktion mit Gestell aus verchromtem Stahlrohr, lose aufliegende Tischplatte aus massiver Buche. Maße ca.: H. 76-86 cm, B. 200 cm, T. 90 cm. Gebrauchsspuren, Kanten ...
Warennr.: 5251324
19:27:00
EUR 110
Skrivebord, mahogni, 1960'erne
Skrivebord af fineret mahogni. Mål ca. H. 71, 134 x 65 cm. Der medfølger nøgle. Dansk møbelproducent, 1960'erne. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, herunder bl.a ridser, skrammer og mærker; ben med løshed.
Warennr.: 5218758
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 26.03.2019
19:30:00
Empire klapbord af mahogni med indlægninger af lyst træ,
Empire klapbord af mahogni med indlægninger af lyst træ, front med to skuffer på skråtstillede ben. 1800-tallets begyndelse. H. 77 cm. L. 89 cm. b. 73 cm. klap L. 30,5 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser og mærker, finer skader, nøgle medfølger.
Warennr.: 5276983
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26.03.2019
19:30:00
Per Øie for Stokke. Ståstøtte/ stol, model Move
Per Øie / Stokke. Ståstøtte/taburet betrukket med sort skind, stel af sortlakeret metal. Fremstillet hos Stokke, model Move1. Fremstår med lettere brugsspor.
Warennr.: 5283091
EUR 161 DK, Aarhus, Egå Havvej 26.03.2019
19:31:00
Per Øie for Stokke ståstøtte/ stol, model Move
Stokke ståstøtte/stol, model Move, sæde monteret med sort læder. Designet af Per Øie. Fremstillet hos Stokke. Variabel højde ca. 55-82 cm. Fremstår med lettere brugsspor
Warennr.: 5283090
19:33:00
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group Konference'
Charles Eames 1907-1978. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group Konference'. Stel samt fempasfod af poleret aluminium, sæde og ryg betrukket med sort skind. Drejefunktion samt højdejusterbar. Formgivet i 1958, fremstillet hos Herman Miller. Fremstår med alm. brugsspor.
Warennr.: 5271477
EUR 1.074 DK, Roskilde, Store Hedevej 26.03.2019
19:36:00
EUR 591
Charles Eames. Kontorstol, Aluminium Group, læder
Charles Eames. Kontorstol fra Aluminium Group Executive Chair med armlæn af poleret aluminium, drejelig stamme med højdejustering, fempasfod i aluminium med hjul. Sæde og ryg med betræk af chokolade farvet læder med vippefunktion. Formgivet 1958. Fremstillet hos Herman Miller. Fremstår med ...
Warennr.: 5285555
19:37:00
EUR 295
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group Konference', læder
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group Konference'. Stel samt fempasfod af poleret aluminium, sæde og ryg betrukket med læder. Drejefunktion samt manuel højdejustering. Formgivet i 1958, fremstillet hos Herman Miller. Alm. brugsspor, enkelte ridser og skrammer.
Warennr.: 5264115
EUR 1.208 DK, Roskilde, Store Hedevej 26.03.2019
19:40:00
EUR 591
Lievore Altherr Molina. Seks kontorstole, model Palm(6)
Lievore Altherr Molina. Seks kontorstole, model Palm. Monteret på firpasfod med hjul. Skal af formstøbt plast. Fremstår med brugsspor(6)
Warennr.: 5279519
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 26.03.2019
19:42:00
EUR 403
Charles Eames 1907-1978. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group Konference'. Stel samt fempasfod af poleret aluminium, sæde og ryg betrukket med gråt skind. Drejefunktion samt højdejusterbar. Formgivet i 1958, fremstillet hos Herman Miller. Fremstår med alm. brugsspor.
Warennr.: 5277110
19:42:00
EUR 537
Charles Eames. Kontorstol, model EA-117 med alcantara
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol, model EA-117 med stel af poleret aluminium, drejelig stamme og fempas fod med hjul. Sæde og ryg med betræk af alcantara med vippefunktion,. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med brugsspor på alcantara.
Warennr.: 5235203
EUR 859 DK, Aarhus, Egå Havvej 26.03.2019
19:45:00
EUR 430
Charles Eames. Soft Pad Bürostuhl, schwarzes Leder
Charles Eames. Soft Pad Bürostuhl, Ausführung: Herman Miller, um 2010. Entwurf: 1969. Original bezogen mit schwarzem Leder, 5-Stern-Fußkreuz und Armlenen aus verchromtem Aluminium, höhenverstellbar. Minimaler Verschleiß.
Warennr.: 5268109
EUR 1.879 DK, Roskilde, Store Hedevej 26.03.2019
19:48:00
EUR 1.020
Trip Trap.To bænke af teaktræ (2)
Trip Trap.To bænke af teaktræ. H. 50 B. 85 D. 45 cm. Fremstillet til Admiral Hotel, København. Fremstår med brugsspor, mærker og ridser. (2)
Warennr.: 5262452
19:50:00
EUR 128
Charles Eames. Soft Pad Loungestuhl, Modell EA-219
Charles Eames. Bürostuhl EA 219 mit Armlehnen aus verchromtem Aluminium, Bezug aus schwarzgrauem Leder sowie höhenverstellbarem Drehschaft auf 5-Stern-Fußkreuz aus verchromtem Aluminium mit Rollen. Kippfunktion. Entwurf 1958. Ausführung Vitra. Normale Gebrauchsspuren, einzelne kleinere Schrammen.
Warennr.: 5258279
19:53:00
EUR 805
Skrivebord af palisander
Fritstående skrivebord af palisander, front med låger, greb af messing, bagside med nedfaldsklap og rum, der medfølger ikke nøgle, Svendestykke af Jens Christian Kappel fra 1961. H. 74 cm. L. 130 cm. B. 85 cm. Fremstår med brugsspor, nedfaldsklap er røget af, men medfølger, ridser, sort mærke, ...
Warennr.: 5275935
EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 26.03.2019
19:56:56
EUR 215
Charles Eames. Kontorstol /armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108
Charles Eames. Kontorstol /armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn af poleret aluminium med drejefunktion. Sæde og ryg betrukket med sort hopsak. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med brugsslitage på armlæn.
Warennr.: 5230129
EUR 671 DK, Aarhus, Egå Havvej 26.03.2019
19:59:00
EUR 456
200 stapelbare Konferenzstühle (200)
200 stapelbare Konferenzstühle aus schwarzlackiertem Metall. Lehne und Sitz mit grauem Möbelstoff bezogen. Sitzhöhe 45 cm. Die Stühle lassen sich durch Griff an den Seiten miteinander verbinden. (200)
Warennr.: 5284251

Neuware
EUR 5.369 DK, Roskilde, Store Hedevej 26.03.2019
20:00:00
EUR 2.685
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm, Kill International, Tisch / Schreibtisch, Modell 'FK-196', 1960er Jahre
Jørgen Kastholm & Preben Fabricius, Schreibtisch Modell ST 196 für Kill International mit verschließbarem Container. Entwurf aus den 60er Jahren. Zerlegbare Konstruktion aus abgerundetem Flachstahl, Oberflächen in Wengefurnier. Die Fronten der Schubladen, sowie die Rückseiten des Kasten mit ...
Warennr.: 5269535
EUR 3.950 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26.03.2019
20:00:00
EUR 1.900
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>