Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Lille hjerteformet brillantvedhæng af 18 kt. guld
Lille brillantvedhæng i form af hjerte af 18 kt. guld og hvidguld, prydet med 18 brillantslebne diamanter i alt ca. 0.20 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Stemplet med israelsk lyre. Vægt ca. 1,1 g. hjerte B. 0,8 cm. H. inkl. øsken 1,4 cm.
Warennr.: 5487348
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 13.11.2019
11:24:00
EUR 215
Dreireihiges Zuchtperlencollier mit Verschluss aus 18 kt. Gelbgold
Dreireihiges Zuchtperlencollier mit 193 runden und semirunden hellen perlmuttfarbenen Meerwasserzuchtperlen, Abschluss mit ovalem Retroverschluss aus 18 kt. Gelbgold. 2. Hälfte 20. Jh. Perlen Ø ca. 6,82 - 7,27 mm. 2. Hälfte 20. Jh. Gewicht ca. 1.6 g. Verschluss 2,1 x 2,45 cm. L. 48 cm. ...
Warennr.: 5495617
EUR 1.611 DK, Vejle, Dandyvej 13.11.2019
11:42:00
EUR 161
Infinity diamond necklace in 14k 1.60ct
Diamond "Infinity" Necklace in 14K white rhod gold set with 25 brilliant cut diamonds approx 1.60ct Colour : (F-G) Top Wesselton Clarity: VS-SI Chain length: 46 cm. Ø 2,3 cm Recommended retail price : 4.900 Euro
Warennr.: 5209274

Neuware
EUR 3.500 BE, Antwerpen 13.11.2019
11:47:43
EUR 550
Scrouples, Vida Solitaire vedhæng med brillant på ca. 0.20 ct, med brillanter, ca. 0.20 ct. 8 kt. guld
Scrouples, Vida vedhæng udført i 8 kt. guld, prydet med brillant på ca. 0.20 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: P. Vejl. pris er 3.795,-. Ligger i gaveæske.
Warennr.: 5452930

Neuware
EUR 376 DK, Odense, Kratholmvej 13.11.2019
12:07:00
Bismark halskæde i 14 kt. guld 16.5 gr.
Bismark halskæde i forløb med indskudslås monteret med dobbelt sikkerhedshasp l. 44.5 cm, vægt 16.5 gr. Med alm. brugsspor
Warennr.: 5489287
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13.11.2019
13:22:00
EUR 215
Kurt Nielsen, halskæde med Moon vedhæng med sort onyx, sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, halskæde med stort "Moon" vedhæng prydet med sort onyxperle, diam. Ø 20 mm. udført i sterling sølv. Længde på halskæden er 80 cm. med er justerbar. Vejl. pris er 1.690,-.
Warennr.: 5418699

Neuware
EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 13.11.2019
13:27:00
Ole Lynggaard. 'My Friend' vedhæng med halskæde af sterlingsølv (2)
Ole Lynggaard. 'My Friend' vedhæng i form af pingvin med halskæde af sterlingsølv. H: ca. 2,2 cm. Formgivet af Charlotte Lynggaard. Halskæde af oxideret sølv, ikke Ole Lynggaard. Længde: 71 cm. (2)
Warennr.: 5496650
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 13.11.2019
13:32:44
EUR 101
Necklace with heart motive in 14k
Necklace with heart motive in 14k rhod. white gold hallmarked. Heart measurements: 11x10mm Necklace length: 42cm
Warennr.: 5069203

Neuware
EUR 200 BE, Antwerpen 13.11.2019
13:33:00
Georg Jensen. Vedhæng og kæder i sterlingsølv (5)
Georg Jensen. Fem vedhæng i sterlingsølv (årssmykker årg. 2013 og 2014) heraf tre med integrerede kæder. L. 44-47 cm. Med alm. brugsspor Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Sydsjællands-og Lolland Falsters Politi (5)
Warennr.: 5494927
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13.11.2019
13:40:00
EUR 121
Dobbeltradet perlekæde med 14 kt. guldlås
Dobbeltradet kæde trukket med ferskvands kulturperler monteret med lås i 14 kt. guld, stemplet KJa (Kjeld Jacobsen) l. 43 cm. Alm. brugsspor
Warennr.: 5490656
13:57:00
Necklace in 14k bicolour gold
Necklace in 14k bicolour gold (rhod. white gold & yellow gold) Necklace with rectangles & squares. Rectangles in rhod. white gold & squares and chain in yellow gold Necklace length: 44cm
Warennr.: 5069115

Neuware
EUR 300 BE, Antwerpen 13.11.2019
14:29:00
EUR 45
Halskæde med vedhæng i 14 kt. guld 16.1 gr.
Vintage halskæde i 14 kt. guld med indstikslås monteret med en sikkerhedshasp l. 50 cm monteret med en vedhæng i 14 kt. guld prydet med en synt. lyseblå spinel mål incl. øsken h. 2.5x1.6 cm. Samlet vægt 16.1 gr.
Warennr.: 5490650
14:57:00
EUR 295
Solitaire vedhæng med halskæde af 14 kt hvidguld, ca. 0.04 ct-
Solitaire vedhæng med halskæde af 14 kt hvidguldmed brillant på ca. 0.04 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: VS. Længde: 42 cm. Samlet vægt ca. 4,2 g.
Warennr.: 5496135
16:19:00
Ole Lynggaard, halskæde og vedhæng i sterlingsølv samt ørehænge (3)
Ole Lynggaard. Halskæde af sort silkesnor med vedhæng i form af hjerte af sterling sølv. Kæde med ender af sterling sølv mrk. "Ole L. 925, CL Scandinavian Design" L. ca. 60 cm Fremstår med alm. brugspræg. Desuden et par ørehænge (ubekendt stempel) i anløbet sterlingsølv med cabochonslebne ...
Warennr.: 5494875
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13.11.2019
17:52:00
Georg Jensen. 'Zephyr' vedhæng samt kæde (3)
Georg Jensen. "Zephyr" vedhæng udført i sterlingsølv. Dessin nr. 500. H: 74 mm. Georg Jensen ærtekæde i sterlingsølv med lukke i form af et blad l. 46 cm. Der medfølger en sort bomuldssnor med forsølvet lukketøj. Med alm. brugsspor (3) Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra ...
Warennr.: 5495365
EUR 188 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13.11.2019
18:00:00
Vedhæng i 9 kt. og ring i 8 kt. guld ialt 5.6 gr.
Vedhæng i 9 kt. guld med isat slebet mosagat med tilhørende kæde l. 41 cm. Vægt 3.8 gr. Ring i 8 kt. guld prydet med cubic zirkonia. Ringstr. Ø16/50. Vægt 1.8 gr. Med alm. brugsspor (2) Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Sydsjællands-og Lolland Falsters Politi
Warennr.: 5495430
18:10:00
EUR 101
Kurt Nielsen, halskæde med KNDK Heart vedhæng, sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, halskæde med stort "KNDK Heart" vedhæng, udført i sterling sølv. Længde på halskæden er 70 cm. Vejl. pris er 1.202,- for halskæden og hjertevedhæng er 1.450,-. Ligger i gaveæske fra Kurt Nielsen.
Warennr.: 5393241

Neuware
EUR 242 DK, Kolding, Trianglen 13.11.2019
18:20:00
Troldekugler. 'Troldetræ' vedhæng og halskæde af sterlingsølv med med ferskvandskulturperle
Troldekugler. 'Troldetræ' vedhæng og halskæde af sterlingsølv prydet med en hvid ferskvandskulturperle og Murano glas kugle. Stemplet LAA og 925 S. Længde: 82 cm.
Warennr.: 5496207
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 13.11.2019
18:22:00
Smaragd- og brillanthalssmykke af 14 kt. guld og hvidguld
Moderne smaragd- og brillantvedhæng monteret i wire af 14 kt. guld og hvidguld, prydet med rundt rosetvedhæng sat med facetsleben smaragd på ca. 0.26 ct, omkranset af 24 mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.28 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: VS. Vedhæng Ø 0.87 cm. Halswire 43 cm.
Warennr.: 5454213
EUR 456 DK, Vejle, Dandyvej 13.11.2019
18:35:00
EUR 128
Randers sølv, halskæde af sterling sølv
Randers Sølv, halskæde udført i sterling sølv. Delvis satinerede og polerede blanke led. Længde 45 cm. Vægt ca. 47 gram. Vejl. pris er 2.975,-.
Warennr.: 5448190

Neuware
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 13.11.2019
18:40:00
To halskæder i sterlingsølv (2)
Leddelt halskæde i sterlingsølv med carabinlås l. 52 cm, Leddelt halskæde i sterlingsølv l. 50 cm. Samlet vægt 86 gr. (2)
Warennr.: 5490655
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13.11.2019
18:40:00
Kurt Nielsen, vedhæng med stort Moon vedhæng med grå agat
Sølvsmed Kurt Nielsen, halskæde med stort "Moon" vedhæng prydet med grå agat, diam. Ø 20 mm. udført i sterling sølv. Længde på halskæden er 75 cm. men er justerbar på 55 og 65 cm. Vejl. pris er 1.690,-. Udstillingsmodel med små håndteringsspor. Ligger i æske.
Warennr.: 5457697

Neuware
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 13.11.2019
18:51:00
Halskæder i guld med vedhæng samt ørestikkere (7)
To halskæder i 14 kt. guld l. 38.5-42 cm. Et vedhæng i form af hjerte i 14 kt. guld. Par 'kugle' ørestikkere i 14 kt. guld Ø 0.5 cm. Vedhæng i form af elefant i 9 kt. guld h. 1.3 cm incl. øsken. Kæde i 8 kt. guld l. 44 cm med hjerte i 8 kt. guld (med trykmærker) vægt 3 gr. Total vægt 8.5 gr. Alm....
Warennr.: 5495315
18:53:00
EUR 188
Thyra Vieth halssmykke af sølv med månesten og grøn karneol
Thyra Vieth, halssmykke af sølv prydet med en månesten og karneol. Stemplet Thyra Vieth København 830 S. 3,5 x 2 cm med kæde af sølv. Længde på kæde: 46 cm. Thyra Vieth (1866-1939) var den første kvindelige smykkekunstner i Danmark, med eget værksted fra 1897. I 1907 oprettede hun tillige en ...
Warennr.: 5495616
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 13.11.2019
19:03:00
EUR 121
Brillant- og kulturperlecollier af 18 kt. guld og hvidguld. 1900-tallets anden halvdel
Brillant- og kulturperlecollier af 18 kt. guld med detaljer af hvidguld, front prydet med 43 større og mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.50 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VS-SI., monteret med talrige små semirunde saltvandskulturperler hvorimellem mindre guldperler, afsluttet...
Warennr.: 5465652
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 13.11.2019
19:05:00
Kurt Nielsen, halskæde med vedhæng
Kurt Nielsen, halskæde med "Red Currant" vedhæng, sterling sølv. Længde ca, 6 cm. Længde på kæden er 60 cm., men er justerbar.
Warennr.: 5421020

Neuware
19:06:00
EUR 101
Diamond
Diamond "Infinity" Necklace in 14K yellow gold set with 25 brilliant cut diamonds 1.00ct Colour : (J-K) Crystal- Top Cape Clarity: VS-SI Chain length: 46 cm. Ø 2,5 cm
Warennr.: 5246160

Neuware
EUR 1.700 BE, Antwerpen 13.11.2019
19:06:00
EUR 55
Kurt Nielsen, halskæde med perler model
Kurt Nielsen, halskæde med perler model "KNDK 45", udført i sterling sølv, prydet med sølvperler. Længde ca. 113 cm. Men længde er justerbar mellem 90 og 100 cm. Vejl. udsalgspris er 4.900,-.
Warennr.: 5478533

Neuware
EUR 430 DK, Odense, Kratholmvej 13.11.2019
19:13:00
Halskæde med smaragd og brillanter
Halskæde med integreret vedhæng udført i 10 kt. guld, prydet med en oval facetsleben smaragd, omkranset og flankeret af brillanter. Samlet ca. 0.30 ct. Farve: Crystal/I. Klarhed: SI/P. Længde ca. 43 cm. Vægt ca. 3,5 gram. Ligger i gaveæske.
Warennr.: 5496839
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 13.11.2019
19:29:00
EUR 114
Diamantvedhæng med halskæde
Diamantvedhæng og halskæde af 14 kt. guld, prydet med 19 enkeltslebne mindre diamanter på tilsammen ca. 0.08 ct. L. 40 cm. Vedhæng: 5x11 cm. æske medfølger.
Warennr.: 5480885
EUR 161 DK, Hørsholm, Hammervej 1 13.11.2019
19:30:00
EUR 188
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >>