Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...13»   Waren pro Seite   362 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Akoya pearl necklace in 14kt gold
Akoya pearl necklace with a 14kt yellow gold claspColour: White with pink overtoneSize 6.5x7mmGood luster and clean surfaceshapeNecklace length: 90cm

Warennr.: 6110410

Neuware
EUR 1.300 BE, Antwerpen 28.11.2021
10:32
EUR 650
Kurt Nielsen, halskæde mini moon vedhæng med agat
Sølvsmed Kurt Nielsen, halskæde med mini "Moon" vedhæng prydet med grå agatperle, diam. Ø 10 mm. udført i sterling sølv. Længde på halskæden er 80 cm. men er justerbar. Vejl. pris er 1.690,-.

Warennr.: 6105247

Neuware
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
11:26
Brillantsolitäranhänger, 14 kt Weißgold, 1.70 ct
Italienischer Brillantsolitäranhänger aus 14 kt. Weißgold mit Brillant ca. 1.70 ct. Farbe: Top Cape (K). Reinheit: SI2. Mit Kette aus 14 kt Weißgold, L. 41,5 cm, gestempelt Italy/ 585/ N.Y. In Schmucketui mit Zertifikat. Kein/ minimaler Verschleiß.

Warennr.: 6103375
EUR 4.832 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
11:55
EUR 3.758
House of Amber. Vedhæng af forgyldt sølv med rav og emalje, ca, 2,7 g
House of Amber. Vedhæng af forgyldt sølv prydet med cherryrav, Ø ca. 1,6 cm. Dekoreret med blomster af emalje. H. ca. 3,5 cm. Vægt ca. 2,7 g. Vejl. udsalgspris 1.795 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere...

Warennr.: 5925972

Neuware
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
12:00
Diamantanhänger, 14 kt Weißgold, Fancy Intens Yellow, 0.60 ct.
Diamantanhänger aus 14 kt Weißgold mit seltenem natürlichem 'Fancy Intens Yellow' Diamant im Asscher-Schliff ca. 0.60 ct, Reinheit: VVS2. H. ca. 5 mm, feine italienische Halskette aus 14 kt Weißgold, L. 46 cm inkl. Neu/ unbenutzt. In Geschenketui mit Zertifikat.

Warennr.: 6057512
EUR 2.416 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
12:11
EUR 1.611
Kurt Nielsen, halskæde med stort Red Currant vedhæng af sterling sølv
Kurt Nielsen, halskæde med stort "Red Currant" vedhæng, sterling sølv. Længde ca, 8 cm. Længde på kæden er 70 cm., men er justerbar. Vejl. udsalgspris er 750,-. for kæden og 990,- for vedhænget.

Warennr.: 6119273

Neuware
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
12:35
EUR 94
Aagaard, vedhæng med caméskæring, 8 kt. guld
Aagaard, vedhæng udført i 8 kt. guld., prydet med camé skæring i form af kvinde i profil. Mål incl. øsken 4,5x3 cm Vægt ca. 6 gram.

Warennr.: 6033776

Neuware
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
12:40
EUR 268
Halskæde Regnbue Flouritperler med Connectionlås
Halskæde "råslebne" Regnbue Flouritperler med Connectionlås af sterling sølv. Længde ca. 44 cm.

Warennr.: 6081249

Neuware
12:45
EUR 295
House of Amber. Halskæde af ravperler, ca. 12 g
House of Amber. Halskæde med perler af cognacrav, Ø ca. 0,6 cm. Længde ca. 44 cm. Vægt ca. 12 g. Vejl. udsalgspris 4.995 DKK / 666 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her. ...

Warennr.: 5959386

Neuware
EUR 188 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
12:51

Warennr.: 6122606

Neuware
12:51
EUR 87
Randers Sølv, halskæde med trekantede led, sterling sølv
Randers Sølv, halskæde af sterling sølv, klassisk design, i form af sammensatte trekantede led. Længde ca. 46 cm. Vægt ca. 51 gram. Er stemplet RS, Handmade, 925 Denmark. Vejl. pris er 3.550,-.

Warennr.: 6122608

Neuware
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
12:52
EUR 148
House of Amber. Halskæde af ravperler, ca. 49,1 g.
House of Amber. Halskæde af polerede cognacfarvede ravperler i forløb på elastiksnor, samt tre mælkefarvede ravperler placerede i mønster. Ravperler cognacfarve Ø. ca. 0,9 cm. Ravperler i Mælkefarve Ø. ca. 0,8 cm. Kæde længde ca. 100 cm. Vægt ca. 49,1 g. Vejl. udsalgspris 20.995 DKK / 2.799 ...

Warennr.: 5940129

Neuware
EUR 859 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
13:00
EUR 349
House of Amber. Bedekæde af ravperler, ca. 58 g
House of Amber. Bedekæde af polerede perler af mælkerav i forløb med 5 små kugler af 14 kt guld. L. ca. 100 cm, perler Ø ca. 0,6 - 0,8 cm. Vægt ca. 58 g. En perle fremstår med defekt. Vejledende udsalgspris 30.800 DKK / 4.106 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ...

Warennr.: 5897509

Neuware
EUR 1.074 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
13:08
EUR 295
Kranz & Ziegler Couture, halskæde med vedhæng med brillant, 14 kt. guld
Kranz & Ziegler Couture, halskæde med vedhæng udført i 14 kt. guld, prydet med brillant på ca. 0.02 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Længde på halskæden er justerbar på 42 og 45 cm. Længde på selve vedhænget er ca. 3 cm. Vægt ca. 4 gram.

Warennr.: 6034913

Neuware
EUR 510 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
13:16
EUR 349
Halskæde med 5 rækker facetslebne med Connectionlås
Halskæde med 5 rækker facetslebne pyritperler, hvori sat en Connectionlås af sort-oxyderet sterling sølv. Længde incl. lås er ca. 46 cm.

Warennr.: 6081253

Neuware
13:16
EUR 295
Halskæde med vedhæng med cabochonsleben rosenkvarts, 14 kt. guld
Kranz & Ziegler, Couture halskæde med vedhæng udført i 14 kt. guld, prydet med cabochonsleben rosen kvarts. Længde er justerbar på 42 og 45 cm. Vægt ca. 4,9 gram.

Warennr.: 6034927

Neuware
EUR 483 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
13:23
EUR 349
Halskæde med labradoritperler med Connectionlås af sterling sølv
Halskæde med facetslebne labradoritperler montret med udskiftelig hjerteformet Connectionlås af sterling sølv. Længde incl. lås er 47 cm. Perlemål ca. 10 mm.

Warennr.: 6081258

Neuware
13:25
EUR 295
Vedhæng i form af uendelighedsknude af 14 kt. guld, dertil en kæde af forgyldt sterling sølv
Moderne vedhæng udført i 14 kt. guld, i form af "uendelighedsknude". Vedhænget er monteret en halskæde af forgyldt sterling sølv. Længde på halskæden er 45 cm. Vægt ca. 3.4 gram.

Warennr.: 6122615

Neuware
EUR 456 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
13:45
EUR 215
Kurt Nielsen, halskæde med hjertevedhæng
Sølvsmed Kurt Nielsen, halskæde med hjertevedhæng, mål ca. 50x37 cm. udført i sterling sølv. Længde på halskæden er 80 cm. men er justerbar på 70 og 60 cm.

Warennr.: 6122677

Neuware
13:46
Georg Jensen, Halskette mit 'Fusion' Anhänger mit Brillanten, 18 kt. Weißgold
Georg Jensen, Halskette mit 'Fusion' Anhänger aus 18 kt. Weißgold, Anhänger mit Brillanten zus. ca. 0.09 ct. Farbe: Top Wesselton/G. Reinheit: VS. Kette L. ca. 45 cm. Geschenkschachtel von Georg Jensen inkl.

Warennr.: 6082324

Neuware
EUR 1.154 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
13:50
EUR 886
Halskæde med sølvgrå ferskvands kulturperler med Connectionlås
Halskæde med semirunde/let ovale sølvgrå ferskvands kulturperler monteret med udskiftelig Connectionlås af sterling sølv og delvis forgyldt sterling sølv, prydet med cubic zirkonia.. Perlemål ca. 7-7½ mm. Diam. Ø på selve låsen 13 mm. Længde incl. lås er 46½ cm.

Warennr.: 6081265

Neuware
13:53
EUR 295
Solitaire brillantvedhæng med brillant på ca. 0.15 ct. Dertil en kæde af sterling sølv
Solitaire brillantvedhæng, udført i 14 kt. hvidguld, prydet med brillant på ca. 0.15 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Vægt ca. 2,3 gram. Der medfølger en halskæde af sterling sølv. Længde ca. 45 cm.

Warennr.: 5919047

Neuware
13:54
EUR 255
Connectionlås af sterling sølv, med ferskvands kulturperler
Connectionlås udført i sterling sølv, dertil en kæde med hvide ferskvands kulturperler, perlemål ca. 8,5mm. Længde incl. lås 46 cm.

Warennr.: 6032473

Neuware
13:55
EUR 295
House of Amber. Vedhæng af sølv, rav og emalje, ca. 13 g
House of Amber. Vedhæng af cognacfarvet rav i ramme af forgyldt sterlingsølv og hvid emalje. H. ca. 3,2 cm. Vægt ca. 13 g. Modelfoto Vejl. udsalgspris 3.200 DKK / 426 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs ...

Warennr.: 5900264

Neuware
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
13:57
House of Amber. Halskæde af sølv og rav, ca. 5 g
House of Amber. Halskæde af sterling sølv monteret med perler af mælkerav, Ø ca. 0,9 - 1,1 cm. Design af Bukkehave. Længde ca. 21,5 cm. Vægt ca. 5 g. . Vejl. udsalgspris 1,495 DKK / 201 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne vare er en del ...

Warennr.: 5923541

Neuware
14:00
Kranz & Ziegler Couture, halskæde med brillantvedhæng, 14 kt. guld
Kranz & Ziegler Couture, halskæde med brillantvedhæng udført i 14 kt. guld, vedhæng er prydet med pavéfattede brillanter. Samlet ca. 0.085 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Længde på halskæde er justerbar på 42 og 45 cm. Vægt ca. 3,2 gram. Vejl. pris er 9.800,-.

Warennr.: 6034921

Neuware
EUR 859 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
14:21
EUR 537
Kranz & Ziegler, Couture halskæde med vedhæng udført i 14 kt. guld, prydet med cabochonsleben rosen kvarts. Længde er justerbar på 42 og 45 cm. Vægt ca. 4,7 gram.

Warennr.: 6034928

Neuware
14:23
EUR 322
Vedhæng med ferskvands kulturperle af 14 kt. guld, dertil en kæde af forgyldt sterling sølv
Vedhæng med ferskvands kulturperle af 14 kt. guld, dertil en kæde af forgyldt sterling sølv. Længde på halskæden er 45 cm.

Warennr.: 6036926

Neuware
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
14:35
EUR 174
House of Amber. Vedhæng af mælkerav og 14 kt guld, ca. 13 g
House of Amber. Vedhæng af ovalt mælkerav. Øsken af 14 kt guld. H. inkl øsken 4,7 cm. Vægt ca. 13 g. Vejl. udsalgspris 13.800 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her. Varelageret ...

Warennr.: 6111721

Neuware
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
14:44
House of Amber. Amber pendant, approx. 47.9 g
House of Amber. Milky amber pendant. Silver eyelet. H. approx. 5.5 cm. Weight approx. 47.9 g List price DKK 32,600/EUR 4,346. This lot is part of an auction of exclusive amber items and amber jewellery from House of Amber, which is undergoing bankruptcy proceedings. Read more about the ...

Warennr.: 5750498

Neuware
EUR 1.208 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
15:00
EUR 188
12345...13»