Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...11»   Waren pro Seite   325 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Vägglampor "Saturn" Louis Poulsen
VÄGGLAMPOR, "Saturn", design Joachim Lepper för Louis Poulsen, Danmark, vitlackerad, höjd 34, djup 23,5, bredd 31 cm

Warennr.: 5733095
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07.08.2020
18:00
Sehen Sie mehr
Asger Bay, loftpendler, hvidlakeret metal, model Faidon (4)
Asger Bay, fire loftpendler af hvidlakeret metal, uplight med spot, model Faidon, Ø. 45 cm, H 77 cm. Fremstår med brugsspor samt enkelte småmærker. (4)

Warennr.: 5717415
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07.08.2020
18:21
Pendler, antik messing, inkl. pærer, model Ohio (3)
3 pendler med sort ledning, model Ohio, fatning af antik messing med rund pære, Ø. 12,5 cm. Fremstår ubrugte & i org. emb. (3)Vedr. forsendelse garanteres ikke for pærens stand.

Warennr.: 5733799

Neuware
EUR 174 DK, Odense, Kratholmvej 07.08.2020
18:36
Par pendler, model Lucy wood (2)
Par pendler, model Lucy, metal og lakering i imiteret træ, Ø. 20 cm. Nye og i ubrudt emballage. (2)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. HD-15

Warennr.: 5726739

Neuware
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 07.08.2020
18:50
Ljuskrona
LJUSKRONA, plafondmodell, 6 ljuspunkter, höjd (t om koppen) ca 67, diameter 40 cm

Warennr.: 5733130
20:03
Sehen Sie mehr
Pendler, antik kobber, inkl. pærer, model Ohio (3)
3 pendler med sort ledning, model Ohio, fatning af antik kobber med rund pære, Ø. 12,5 cm. Fremstår ubrugte & i org. emb. (3)Vedr. forsendelse garanteres der ikke for pærens stand.Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte...

Warennr.: 5726720

Neuware
20:23
Poul Henningsen. Pendelleuchte 'PH Zapfen' Ø 60 cm, weiß
Poul Henningsen 1894-1967. Pendelleuchte 'PH Zapfen' mit 72 Lamellen aus weiß lackiertem Metall an 12 Bögen aus verchromtem Stahl. Komplett mit Fassungsgehäuse aus verchromtem Aluminium, Drahtseilaufhängung, weißem Stoffkabel, Spule. Rohr oben fehlt. Entwurf 1957-1959 für den Langeliniepavillon ...

Warennr.: 5594355
EUR 4.698 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07.08.2020
20:34
EUR 2.550
Mads Odgård. Above Pendel. Sort - Louis Poulsen. Ø. 55 cm.
Mads Odgård. Above Pendel. Sort - Louis Poulsen. Ø. 55 cm. Udstillingsmodel. Bøs for ledning mangler på top. Baldakin medfølger.

Warennr.: 5478818
EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07.08.2020
21:30
Takkrona
TAKKRONA, 1900-tal, stomme i mässing, slipade prismor, höjd ca 80 cm exkl upphäng, elektrifierad, för tre ljus, diameter ca 42 cm

Warennr.: 5733168
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07.08.2020
21:57
Sehen Sie mehr
Taklampa
TAKLAMPA, 1950-tal, mässing samt lackerade detaljer i trä, mönstrade kupor i glas, höjd ca 60, diameter 50 cm

Warennr.: 5733183
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08.08.2020
11:08
Sehen Sie mehr
Pendler, model Olive, kobber (2)
Pendler, model Olive, hammerslået kobber lakeret, Ø 21 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2)

Warennr.: 5726823

Neuware
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 08.08.2020
11:55
Silvio Vinella for Another Story. 16 pendler af mundblæst glas, 'POPP Lamp Silver' (16)
Silvio Vinella for Another Story. 16 pendler af sølvfarvet og klart mundblæst glas, model 'POPP Lamp Silver', lyskilde max 4W LED eller 40 W Halogen. H. 50, Ø 16-17 cm. Ubrugt og i original emballage (16)

Warennr.: 5708852

Neuware
EUR 1.074 DK, Herlev, Dynamovej 08.08.2020
12:46
To Pendler af metal, model Reno (2)
2 pendler af metal med sort finish. Model Reno. H. 15 cm. Ø. 24 cm. (2) Fremstår ubrugte & i org. emb.Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom.

Warennr.: 5726840

Neuware
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 08.08.2020
13:18
Carl Fagerlund for Orrefors. Loftslampe /plafond af glas
Carl Fagerlund for Orrefors. Loftslampe /plafond af glas og messing, H. 7 cm, Ø. 38 cm. Alm. brugsspor.

Warennr.: 5731281
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08.08.2020
13:48
Tre pendler, model Station, gunmetal (3)
3 Pendler, model Station, gunmetal lakeret, metal, Ø 30 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (3) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. HD-09

Warennr.: 5727181

Neuware
14:49
Svend Aage Holm Sørensen, pendel af flammeskåret messing
Svend Aage Holm Sørensen, pendel af flammeskåret messing. H.

Warennr.: 5710643
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08.08.2020
14:49
Christian Flindt for Louis Poulsen. Par pendler, model Flindt (2)
Louis Poulsen. Christian Flindt. Par pendler, model Flindt 220. Skærmens konstruktion fremstår som en kombination af en ydre cylinder og en indre keglestub. Flet i hvid gummisnor. Fremstår med alm. brugsspor. (2)

Warennr.: 5714710
EUR 242 DK, Helsingør, Støberivej 08.08.2020
16:40
Taklampa
TAKLAMPA, 1930/40-tal, 3 ljuspunkter, stomme i målat och patinerat järn, ring som håller samman armarna, höjd ca 350, ljusarmarnas vidd 62 cm

Warennr.: 5733252
EUR 386 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08.08.2020
17:00
Sehen Sie mehr
Home Collection pendler, model Safir (3)
Pendler fra Home Collection, model Opal i farven antik messing. H. 32cm, Ø. 14cm. Fremstår nye og ubrugte i originale kasser. (3)

Warennr.: 5725257
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 08.08.2020
17:17
Industrilampa
INDUSTRILAMPA, omgjord till taklampa, 1900-talets första hälft, märkt K. Wienert, Berlin - S.0.36, numrerad 93379, pulverlackerad plåt, textilsladd, diameter ca 65, höjd ex sladd 60 cm

Warennr.: 5733258
EUR 241 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08.08.2020
17:24
Sehen Sie mehr
To pendler, model Mathilde, nickel, Ø 20 cm (2)
2 Pendler, model Mathilde, hammerslået nickel, Ø 20 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. HD-28

Warennr.: 5726788

Neuware
EUR 174 DK, Odense, Kratholmvej 08.08.2020
17:30
Le Klint. Cylinderlampe
LeKlint. Cylinderformet plisseret pendel, model Prismelygte. H. 53 cm. Formgivet af Tove & Edvard Kindt-Larsen. Fremstillet hos Le Klint. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder enkelte små tryk.

Warennr.: 5711887
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 08.08.2020
17:33

Warennr.: 5725256
17:38
Pendler, model Lucy Woodlike (2)
Par pendler, model Lucy Woodlike, metal, sortlakeret og lakering i imiteret træ, H. 42 cm. Ø. 18 cm. Nye og i ubrudt emballage. (2)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses ...

Warennr.: 5726736

Neuware
EUR 188 DK, Odense, Kratholmvej 08.08.2020
17:43
Skomakarlampa
TAKLAMPA, sk. skomakarlampa, vitt glas och mässing, höj- och sänkbar, porslinstrissor, diameter ca 23 cm

Ingår i temaauktionen "Med inspiration från Österlen"

Warennr.: 5733265
18:00
Sehen Sie mehr
Home Collection pendler, model Opal (3)
Pendler fra Home Collection, model Opal i farven antik messing. H. 51,5cm, Ø. 15cm. Fremstår nye og ubrugte i originale kasser. (3)

Warennr.: 5725250
18:38
Ampel af glas med motiver
Ampel med skærm af sandblæst glas med blomster mønster samt malet motiver, stamme og baldakin af patineret messing, H. 35/70 cm . Med patinering og brugsspor

Warennr.: 5731283
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 08.08.2020
18:45
Schneid Studio. To 'Eikon' pendler af valnød og sillicone (4)
Schneid Studio. 'Eikon' To pendler bestående af armatur af drejet valnød, to aftagelige / udskiftelige skærme af hhv. marmoreret hvid og lyserød silicone, som fastgøres med magnetplader. To forskellige stofledninger medfølger. H. armatur 20 cm, Ø på skærme 25,5 cm. Ubrugte (4)

Warennr.: 5710282

Neuware
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 08.08.2020
18:52
Poul Henningsen.PH 5 pendel, hvid
Poul Henningsen for Louis Poulsen PH5 pendel. Skærme af hvidlakeret metal. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 50 cm. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5732567
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 08.08.2020
19:05
EUR 94
Par 'Manhattan' pendler, med kugletop. sort (2)
Par "Manhattan" pendler, med kugletop, sorte. H. 35 cm. Ø. 25 cm. Fremstår i original emballage. Emballage str.: 28 x 29 x 40 cm. (2)

Warennr.: 5643516

Neuware
EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 08.08.2020
19:14
12345...11»