Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...8»   Waren pro Seite   235 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Poul Henningsen, PH5 pendel - hvid
Poul Henningsen. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal. Ø. 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, buler og skrammer.

Warennr.: 6122180
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
11:06
Par Holmegaard apotekerlamper (2)
Holmegaard. Par apotekerlamper af hvidt opalglas. Formgivet af Sidse Werner, fremstillet hos Holmegaard. Ø 29,5 og 39 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Warennr.: 6116323
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
11:38
Poul Henningsen. PH4 pendel samt reservedel (2)
Poul Henningsen (1894-1967). Reservedel til pendel PH 4½-4: fatningshus/ophæng af forkromet metal, H. 34 cm, samt en PH4 pendel af hvidlakeret metal, Ø 40 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsmærker, PH4 med slitage, pletter, afskalninger, mangler. (2)

Warennr.: 6120921
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
11:42
Poul Henningsen, PH5 pendel - lilla/hvid
Poul Henningsen. PH5 pendel med skærme af lilla- og hvidlakeret metal. Ø. 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, buler og skrammer.

Warennr.: 6122181
12:06
Partie Pendelleuchten, Modell Reno, schwarz, 30 cm (302)
Partie Pendelleuchten, Modell Reno, schwarzes Finish auf gehämmertem Metall, Ø 30 cm. In Originalverpackung. (30)

Warennr.: 6103710

Neuware
EUR 671 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
12:57
EUR 228
2 pendler model Mathilde silver, diam. 20 cm. (2)
2 Pendler, model Mathilde, hammerslået silver, Ø 20 cm. Ligger i org. emb. (2)

Warennr.: 6122682

Neuware
EUR 174 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
13:49
Model Peppercorn, 24 pendler og 6 bordlamper med skærme (30)
Model Peppercorn, 24 pendler og 6 bordlamper med skærme, bemalet metal, sort / sølv, Diam. Ø på pendlerne er 14 og 25 cm. Diam. Ø på bordlamperne er 25 cm. H. 35 cm. Ligger enkeltindpakkede i org. emballage i org. emb. (30)

Warennr.: 6087168

Neuware
EUR 564 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
14:05
EUR 268
Poul Henningsen. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal. Ø. 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fatning mangler, ledningsholder medfølger. Fremstår med brugsspor, buler og skrammer.

Warennr.: 6122183
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
14:07
Parti på 30 pendler, model Reno, silver, Diam. Ø 24/30 cm. (30)
Parti på 30 pendler, model Reno, sort samt sølvfinish på hammerslået metal, Diam. Ø 24/30 cm. Ligger enkeltindpakkede i org. emballage. Modelfoto, emballage kan afvige fra det afbilledet. (30)

Warennr.: 6103711

Neuware
14:39
EUR 228

Warennr.: 6122184
15:07
Poul Henningsen. Stel til tre-armet bombardementskrone, 1930/40'erne.
Poul Henningsen (1894-1967). Ste til tre-armet bombardementskrone i bruneret metal. Bund og baldakin i bakelit. Udført hos Louis Poulsen i 1930-40-erne. Ø. ca. 50 cm., H. 60 cm. Trådbensstel mærket patented og PH 2/2.

Warennr.: 6121890
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
15:13
EUR 456
Pendel. Håndlavet lampe af kobber, model XL.
Håndlavet lampe i massiv kobber. Lampen giver et flot og naturligt varmt lys på grund af den indvendige håndbankede kobber. Lampen er håndlavet og hver lampe er unik. . Ø. 45 H. ca 44 cm. Model fotos

Warennr.: 6119061

Neuware
EUR 430 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
15:39
EUR 322
Pendel/Gulv. Håndbanket lampe af kobber.
Håndlavet lampe i massiv udvendigt oxideret kobber med håndbanket naturlig kobber indvendigt. Lampen giver et flot og naturligt varmt lys på grund af den indvendige håndbankede kobber. Lampen er håndlavet og hver lampe er unik pga. oxideringen. Lampen kan bruges som loftlampe eller som gulvlampe ...

Warennr.: 6119060

Neuware
EUR 322 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
15:47
EUR 255
Pendel/Gulv. Håndlavet lampe af kobber.

Warennr.: 6000585

Neuware
16:03
EUR 322
Tim Rundle for Menu. Fire TR Bulps (4)
Tim Rundle for Menu. Fire TR Bulps. Hvod opalglas, LED lyskilde. Ø. 20 cm. I original emballage. Modelfoto. (4)

Warennr.: 6094830

Neuware
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
16:18
EUR 134
Iskos-Berlin, for Muuto 'Under the bell lamp'
Iskos-Berlin, for Muuto 'Under the bell lamp'. Af 60 % genbrugs plastfibre. Ø.82 cm. Farve grå. Udstillings model i original emballage. Modelfoto.

Warennr.: 6109608

Neuware
17:11
EUR 134
Poul Henningsen. Stel/reservedele til fire-armet bombardementskrone, 1930/40'erne
Poul Henningsen. Stel/reservedele til bombardementskrone i bruneret metal, fire lysarme. Bund og baldakin i bakelit. Udført hos Louis Poulsen i 1930-40-erne. Ø. ca. 58 cm., H. 60 cm. Der medfølger et trådbensstel mærket patented og PH 2.5. Delvist samlet.

Warennr.: 6121875
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
17:14
EUR 295

Warennr.: 5996698

Neuware
17:42
EUR 322

Warennr.: 6122186
18:07
Poul Henningsen. Reservedele til bombardementskrone, 1940/50'erne
Poul Henningsen (1894-1967). Reservedele til bombardementskrone, 1940/50'erne. Bestående af 5 Overskærme i Zink med hvidmalet underside, samt seks arme med trådbensstel stemplet Patented PH 2.

Warennr.: 6121923
18:15
EUR 779
H. J. Wegner for Louis Poulsen. Tre pendler model Opala (3)
Hans J. Wegner. Tre Opala pendler af hvid plast, montage af grålakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 52 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser og mærker, en pendel med afslag på kant samt en pendel med lettere løs montage. (3)

Warennr.: 6121255
EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
18:15
Paolo Rizzatto for Luceplan. Pendel model 'Constanzina'
Paolo Rizzatto for Luceplan. Pendel model 'Constanzina' med hvid skærm og wire ophæng. Ø. 26 cm. Model D13spi. Fremstår ubrugt og usamlet i original kasse.NB: Første billede er modelfoto

Warennr.: 6117875
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
18:21
Carl Fagerlund, tilskrevet. Loftlampe, messing
Carl Fagerlund, tilskrevet. Loftlampe med tre skærme af krystal glas, montage af patineret messing. B. ca. 55 Ø. ca. 12 cm. Antageligvis fremstillet hos Orrefors. Fremstår med brugsspor, patineret messing.

Warennr.: 6117557
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
18:24
Louis Poulsen. Badmintonpendel, hvide (2)
Louis Poulsen. Badmintonpendel, 1950'erne. Overskærm samt underskærm af lakeret metal. Ø 40 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2)

Warennr.: 6119870
EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
18:44
EUR 148
Fire Lemvigh Müller loftslamper (4)
Fire Lemvigh Müller loftslamper i hvidt metal Ø 55 cm. Fremstår med brugsspor (4)

Warennr.: 6122016
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
18:45
Poul Henningsen. PH 4½ / 4 pendel
Poul Henningsen (1894-1967). PH 4½/4 pendel med skærme af hvidt opal glas og fatningshus af forkromet metal. Udført hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor med revnet mellemskærm samt afslag på overskærmen.

Warennr.: 6108282
EUR 671 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
19:02
EUR 483
Poul Henningsen. PH4/3 pendel
Poul Henningsen 1894-1967. PH4/3 pendel af hvidlakeret metal Ø. 40 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, let skævhed på overskærm.

Warennr.: 6122203
19:08
Sven Middelboe for Nordisk Solar. 'Verona' pendel, messing
Sven Middelboe for Nordisk Solar. 'Verona' pendel med lameller af messingfarvet og hvidlakeret aluminium. Ø. 50 cm. Fremstillet hos Fog & Mørup. Fremstår med lettere brugsspor.

Warennr.: 6121106
19:28
EUR 201
Poul Henningsen, to PH4 pendler - hvid/blå (2)
Poul Henningsen. To PH4 pendler med skærme af hvid/blålakeret metal. Ø. 40 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fatning og ledningsholder mangler. Fremstår med brugsspor, buler og skrammer. (2)

Warennr.: 6122202
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
19:33
Komplot Design. Calabash pendler model P2, forgyldt (2)
Komplot Design. Et par Calabash pendler udført i forgyldt aluminium, model P2. H. 30 cm, Ø. 21,5 cm. Fremstillet hos Lightyears. Fremstår med lette brugsspor (2)

Warennr.: 6110261
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
19:36
EUR 101
12345...8»