Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...8»   Waren pro Seite   238 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Tisch PK52A 'Students Table'
Tisch PK52A 'Students Table' mit Gestell aus pulverlackiertem Stahl und Tischplatte aus geölter Esche. 140 x 85, H.70 cm.

Warennr.: 6117877
EUR 2.013 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
11:23
EUR 1.074
Børge Mogensen. Shaker table / dining table made in solid oakwood, model 6289
Børge Mogensen (1914-1972). Shaker table / Dining table made in solid oakwood. Produced by Fredericia Stolefabrik labelled accordingly, model 6289. H. 70 cm. L. 150 cm. W. 98 cm. Features regular usage-related patina.

Warennr.: 6106111
EUR 1.342 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
11:39
EUR 1.074
Henrik Pedersen, Spisebord model Four, 205x100. Grå
Henrik Pedersen for Houe. Model Four. Spisebord med rektangulær plade af grå linoleum, kant af oliebehandlet egetræ, stel af sortlakeret metal, runde ben. H. 74, L. 205, B. 100 cm. Fremstår usamlet og i original emballage. Modelfoto.

Warennr.: 6115195

Neuware
EUR 537 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
13:20
EUR 403
Dansk møbelproducent. Kvadratisk spisebord med klapper, teaktræ
Dansk møbelproducent. Kvadratisk spisebord med stel af fineret teaktræ, ben af massiv teaktræ. H. 70 B. 83-165 D. 83 cm. Fremstår med brugsspor, ridser på plade.

Warennr.: 6116537
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
14:10
EUR 268
Kristensen&Kristensen. Dining table with two extension leaves. (3)
Kristensen&Kristensen. Dining table with a tabletop in white laminate, frame in black-glazed ash. Including two extension leaves. H. 75. L. 220/320. W. 80/100 cm. recommended retail price: 2.150 Euro. Display model. (3)

Warennr.: 6091570

Neuware
EUR 1.477 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
14:19
EUR 1.181
Cane-Line spisebord, model Joy
Cane-Line spisebord, model Joy. 90 x 180 cm. Stel af aluminium i farven lava grey. Bordplade med kompakt-laminat. Stedvise brugsspor, plade med enkelte ridser. H. 73. 90 x 180 cm.

Warennr.: 6116564
EUR 1.074 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
15:07
EUR 671
Dansk møbelproducent. Kvadratisk spisebord med klapper, palisander
Dans møbelproducent. Kvadratisk spisebord med plade med udtræk og to klapper, to tillægsplader medfølger af fineret palisander, ben af massiv palisander. 1960'erne. H. 72 B. 85 D. 73-163-257 cm. Fremstår med brugsspor, ridser på plade.

Warennr.: 6116554
15:10
EUR 403
Christian Taube for Lasko. Klapbord med kvadratisk plade med fire halvrunde klapper af hvid laminat
Christian Taube for Lasko. Klapbord med kvadratisk plade med fire halvrunde klapper af hvid laminat, stel af forkromet stål. Fremstillet for Lasko med label herfra, Tyskland 1970-erne. H. 72. B. 92. D. 92 cm. Udslået 130 x 130 cm. Fremstår med brugsspor og mærker, revner og afskalninger i klapper

Warennr.: 6087399
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
15:14
EUR 201
Spisebord af massiv oregon pine.
Spisebord af massiv oregon pine med shakerstel. H. 72 cm L. 180 cm B. 89 cm. tykkelse på bord plade 5 cm. Fremstår med alm brugsspor.

Warennr.: 6114807
EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
16:34

Warennr.: 6115191

Neuware
16:44
EUR 403
Kristensen&Kristensen. Spisebord med plade i massiv lys ask.
Kristensen&Kristensen. Spisebord med plade i massiv lys ask, stel i stål. Fremstår med få brugsspor, dog område i den ene ende med slibning ved bordkant (lidt ujævn) H. 75. L. 200. B. 95 cm. Vejl. udsalgspris 8.999 kr.

Warennr.: 5723781

Neuware
EUR 752 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
16:50
EUR 537
Hans J. Wegner. Dining table made in teak/oakwood model AT312
Hans J. Wegner (1914-2007). Dining table made in veneered teakwood with extension, round tapered legs made in solid oakwood. Produced by Andreas Tuck, model AT312. H. 72, L. 140/240, W. 90 cm. Features regular usage-related traces of wear and shade differences on the extension leaves.

Warennr.: 6117048
EUR 1.342 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
16:51
EUR 591
Piet Hein / Bruno Mathsson, Super Ellipse spisebord.
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipse bord, med plade af hvid laminat, alukant, spændben af forkromet stål model. Udført hos Fritz Hansen 1992. L. 150 cm, B. 100 cm, H. 71 cm. Fremstår med brugsspor, alukant med mærker samt ben og plade med ridser.

Warennr.: 6116620
EUR 805 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
16:57
EUR 564
Asger Bay Christensen. Fire bordlamper, model BC1 (4)
Asger Bay Christensen, model BC1, fire bordlamper af sortlakeret metal, flexi arm af forkromet metal , justerbar i højden, H. 48 cm. Fremstår med brugsspor. (4)

Warennr.: 6119137
EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
17:00
Henrik Pedersen. Spisebord, model Four, 205x100. Sort
Henrik Pedersen for Houe. Model Four. Spisebord med rektangulær plade af sort linoleum, kant af oliebehandlet egetræ, stel af sortlakeret metal, runde ben. H. 74, L. 205, B. 100 cm. Fremstår usamlet og i original emballage. Modelfoto.

Warennr.: 6115210

Neuware
17:08
EUR 403
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint ' Dark Brown ' olieret egetræ 180 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt ' Dark Brown ' olieret egetræ . H. 45 cm., B. 180 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ Lev. i uåbnet original emballage Modelfoto , variationer i åretegning ...

Warennr.: 6009484

Neuware
EUR 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
17:24
EUR 228
Dansk møbelarkitekt. Spisebord 156 x 78 cm.
Dansk møbelarkitekt. Spisebord med laminat i lysbrun med sortlakeret stel. Fremstår med brugsspor herunder ridser og mærker forekommer.

Warennr.: 6078095
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
17:36
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint ' Natural oil' 180 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt 'Natural' olieret egetræ i olietype der ikke ændre egetræets lyse farve. H. 45 cm., B. 180 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ Lev. i uåbnet original ...

Warennr.: 6009509

Neuware
18:20
EUR 228
Ole Wanscher. 'Rungstedlund' Spisebord med udtræk af mahogni
Ole Wanscher. 'Rungstedlund' Spisebord med udtræk af mahogni, H. 73 L. 146 B. 106 cm. Fremstillet hos P Jeppesen møbelfabrik, etiket herfra. Fremstår medbrugsspor.

Warennr.: 6122044
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
18:32

Warennr.: 6115207

Neuware
18:40
EUR 403
Warm Nordic. Esstisch Modell 'Be My Guest', Entwurf Charlotte Høncke
Warm Nordic. Esstisch Modell 'Be My Guest', Entwurf Charlotte Høncke, aus massiver schwarz geölter Eiche, mit 'Forest Green' Kacheln. Gestell aus schwarz lackiertem Stahl, Farbe 'Black Noir'. L. 220, T. 100, H. 74 cm. Ausstellungsstück mit sehr wenigen Gebrauchsspuren.

Warennr.: 6042393
EUR 2.013 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
18:42
EUR 1.342
Dansk møbelproducent, tre indskudsborde af palisander
Dansk møbelproducent, tre indskudsborde af palisander H. 49-53 L. 47,5-64,5 D. 37-39 cm. Fremstår med brugsspor, herunder mærker på plade (3) Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til andre lande. Ved udførsel fra Danmark, bedes man ...

Warennr.: 6121942
19:00
Dansk møbelproducent. Spisebord, palisander
Dansk møbelproducent. Spisebord af fineret palisander, rektangulær plade med to medfølgende tillægsplader, stel med runde tilspidsede ben. 1960'erne. H.71 L. 170-280 B. 95 cm. Fremstår med lettere brugsspor og flere mindre trykmærker på plade.

Warennr.: 6115365
EUR 456 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
19:00
EUR 430
Plank table in suar wood
Unikt plankebord af massivt olieret Suar wood med live edge kanter, monteret på kraftigt stel af sort pulverlakeret jern. L. 300 cm B. 89/104 cm. H. ca. 78 cm. Pladen er ca. 9 cm tyk. Fremstår med svindrevner ved samling, hvor større revner er fyldt ud med epoxy i ravlook. GUANACASTE ...

Warennr.: 6094389
EUR 2.013 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
19:00
EUR 1.101
Børge Mogensen. Shakerbord, massivt egetræ.
Børge Mogensen 1914-1972. Shakerbord af massiv egetræ. Fremstillet i 1982 hos Fritz Hansen med etiket derfra. H 71 L. 200 B.90 cm. Fremstår med alm. aldersrelaterede brugsspor, enkelte mærker på pladen.

Warennr.: 6120674
EUR 1.074 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
19:01
EUR 805
Christian Hvidt. SM-76. Halvbord af lakeret elmetræ
Christian Hvidt. SM-76. Halvbord af lakeret elmetræ. H. 73 B. 140 D. 70 cm. Fremstillet hos Søborg Møbler, SM-76 nr. 415.

Warennr.: 6111458
EUR 268 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
19:08
Reol/skab
Reol/skab af fineret teak, 1960'erne. H 178, B 89 x 42 cm. Nogle ridser og skrammer

Warennr.: 6122355
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
19:11
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, sort bordplade med alukant, monteret med spændben af forkromet stål. H. 72 L. 135 B. 90 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med . brugsspor; nogle ridser samt anløbninger på stel.

Warennr.: 6120920
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
19:13
EUR 295
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super-Ellipse spisebord, sort
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super-Ellipse spisebord, plade beklædt med sortlakeret fineret træ, monteret med spændben af forkromet stålrør. Udført hos Fritz Hansen. H. 73, 180 x 120 cm. Fremstår med brugspræg, herunder topplade med mærker.

Warennr.: 6120765
EUR 671 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
19:14
EUR 403
Spisebord med udtræk og to tillægsplade (3)
Spisebord med udtræk og to tillægsplader, sortlaseret plade, stel af matforkromet stål. H. 75 cm. L. 220/320 cm. B. 100 cm. Fremstår med brugsspor, reparation og mærker.

Warennr.: 6120572
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
19:15
12345...8»