Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...9»   Waren pro Seite   259 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Jacob Plejdrup. Long table/plank table oil-treated wild oak, display model
Jacob Plejdrup. Long table/plank table in solid oil-treated wild oak with natural edge, sled base shaped frame in black-varnished metal. Designed in 2017. Produced by dk3, model highlight table, labelled accordingly. H. 74 L. 300 D. 100 cm. Display model, with slight usage-related traces of wear....

Warennr.: 5686633
EUR 2.416 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15.08.2020
08:52
EUR 148
Kristensen&Kristensen. Elliptical table with extension and two integrated extension leaves.
Kristensen&Kristensen. Dining table with a tabletop in solid oak with a rustic touch, black-varnished legs. End extension and two integrated butterfly extension leaves. Castors under the legs at the end with extension. H. 77. L. 210/310. W. 100 cm. Display models with minimal usage-related traces...

Warennr.: 5723940

Neuware
EUR 1.879 DK, Esbjerg, Oddesundvej 15.08.2020
10:04
EUR 403
Dansk møbelproducent. Plankebord med plade i 30 mm massiv ask.
Dansk møbelproducent.. Plankebord med to-delt plade i 30 mm massiv stavlimet ask, Stel i stål. H. 75. L. 220. B. 100 cm. Vejl. udsalgspris 10.999 kr. Udstillingsmodel.

Warennr.: 5695450

Neuware
EUR 805 DK, Esbjerg, Oddesundvej 15.08.2020
10:06
Kristensen&Kristensen. Spisebord med plade i massiv lys ask.
Kristensen&Kristensen. Spisebord med plade i massiv lys ask, stel i stål. Fremstår med få brugsspor, dog område i den ene ende med slibning ved bordkant (lidt ujævn) H. 75. L. 200. B. 95 cm. Vejl. udsalgspris 8.999 kr.

Warennr.: 5723781

Neuware
EUR 752 DK, Esbjerg, Oddesundvej 15.08.2020
12:08
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt 'White oil' olieret egetræ, 60 cm
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt 'White Oil' olieret egetræ i olietype der ikke ændre egetræets lyse farve. H. 45 cm., B. 60 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ. Modelfoto , variationer i ...

Warennr.: 5702508

Neuware
EUR 174 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15.08.2020
12:17
Piet Hein og Bruno Mathsson . Super Ellipse spisebord med udtræk 150/250 cm.
Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 50 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2007, model B618. H. 72 cm. L. 150/250 cm....

Warennr.: 5738452
EUR 805 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15.08.2020
13:00
EUR 349
Henrik Pedersen for Houe.com, Spisebord Model GATE. Black 208
Henrik Pedersen. Spisebord model Gate med bordplade af sort linoleum, stel med lettere skråtstillede ben af massiv olieret eg. k. H. 75, L. 208, B. 95 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. Modelfoto

Warennr.: 5738454

Neuware
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15.08.2020
13:41
EUR 349
Historismus Tisch, Eiche, Deutschland, um 1900
Historismus Tisch, Eiche, Deutschland, um 190o. Beine mit passigen Wulstringen. Unterhalb der rechteckigen Tischplatte mit geschrägten Kanten eine kleine Ablage in profilierter Umrandung. HxBxT: 8 x 120 x 74 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. auf der Platte Wasserfleck, leichte Kratzspuren und ...

Warennr.: 5721445
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 15.08.2020
15:55
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint ' Patina' eg 60 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt 'patina' behandlet og olieret egetræ . H. 45 cm., B. 60 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm.Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ Lev. i uåbnet original emballage. Modelfoto, Variationer i ...

Warennr.: 5704028

Neuware
16:17
Dansk møbelproducent 1960-erne. Spisebord af teak
Dansk møbelproducent 1960-erne. Spisebord af teak, kvardratisk bordplade med hollandsk udtræk. H. 73. L. 100/194. B. 100 cm. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor, lette mærker/ringe.

Warennr.: 5738334
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 15.08.2020
16:37
EUR 201
Henrik Pedersen. Spisebord model Gate med bordplade af sort linoleum, stel med lettere skråtstillede ben af sort laseret ask. H. 75, L. 208, B. 95 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. Modelfoto.

Warennr.: 5738384

Neuware
16:48
Henrik Pedersen for Houe.com. Spisebord model Atlas. Grey 205
Henrik Pedersen for Houe.com, spisebord, model Atlas, bordplade af grå linoleum, kant af eg, bukkeben af sortmalet træ. Produceret hos houe.com. L. 205, B. 80 cm. Modelfoto, leveres usamlet.

Warennr.: 5737302

Neuware
17:58
Dansk produceret plankebord med stole (13)
Plankebord. Dansk produceret plankebord af massivt 'natural' olieret egetræ. Stel af hvid lakeret træ. L. 220 cm., B. 90 cm., H. 78 cm. Tykkelse på planker 3,5 cm. tillægsplade 70 cm. kommer med 12 stole af bambus flet. Fremstår med spor efter brug i form af afslag ridser og mærker samt flækket ...

Warennr.: 5710806
EUR 1.074 DK, Hørsholm, Hammervej 1 15.08.2020
18:10
EUR 161
Henrik Pedersen, 356-north.com. Spisebord, model Air, 240 x100 cm
Henrik Pedersen, 356-north.com. Spisebord med rektangulær plade af sort linoleum, runde skråtstillede tilspidsede ben af massiv olieret egetræ med skråstiver af sortlakeret metal. H. 75. L. 240 B. 100 cm. Produceret siden 2012 af Houe.com, model Air. Leveres usamlet i original emballage. ...

Warennr.: 5737437

Neuware
18:12
EUR 101
H. W. Klein. Seks spisestole, egetræ (6)
H. W. Klein. Seks spisestole med stel af massivt egetræ, indlægninger af mørkt træ, sæder betrukket med møbelstof. Fremstillet hos Bramin. 1960'erne. Sædehøjde ca. 46 cm. Fremstår med brugsspor herunder enkelte pletter på stof. Se vare nr. 5729383 (6)

Warennr.: 5738356
EUR 805 DK, Aalborg, Nibevej 15.08.2020
18:13
EUR 483
Konferansbord Akaba
KONFERANSBORD, La Vuelta, Perry King, Santiago Miranda för Akaba, 1900-talets andra del, skiva med masurbjörk, höjd ca 75, 220 x 140 cm

Warennr.: 5738049
EUR 483 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 15.08.2020
18:36
Sehen Sie mehr
Bord
BORD, tidigt 1900-tal, klassicerande stil, fanérat i mahogny, fleuroner samt benavslut i mässing, höjd ca 75, diameter 100 cm

Warennr.: 5738055
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15.08.2020
19:00
Sehen Sie mehr
Heppelwhite spisestue, hvidlakeret (10)
Hvidlakeret Heppelwhite spisestue bestående af: Skænk, H 90, 190 x 45 cm. Seks spisestole. Spisebord med udtræk samt enkelt plade. H 75, Ø 110, plade á 48 cm. Alm. brugsspor; nogle ridser og skrammer. (10)

Warennr.: 5735939
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 15.08.2020
19:02
Johannes Andersen, tilskrevet. Spisebord af palisander med hollandsk udtræk
Johannes Andersen, tilskrevet. Spisebord af fineret og massiv palisander med hollandsk udtræk, H. 74 L. 159/ 253 B. 90 cm. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder bl.a. pladerne med farveforskelle, ridser og skjolder; steder med løs finr/ fineren har rejst sig samt enkelte revner i finer.

Warennr.: 5736921
EUR 349 DK, Roskilde, Store Hedevej 15.08.2020
19:06
EUR 148
Hepplewhite spisestuemøblement, hvidlakeret (9)
Hepplewhite spisestuemøblement af hvidlakeret træ, best. af seks stole med sæder betrukket med stribet mønstret møbelstof, spisebord med cirkulær plade med to medfølgende tillægsplader, heraf en med sarg, lav skænk, med to låger og tre skuffer, hjørneskab med to vitrinelåger og to låger. Nøgler ...

Warennr.: 5730576
EUR 859 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15.08.2020
19:25
EUR 617
Matgrupp England 1900-talets andra hälft
MATGRUPP, 9 dlr, England, 1900-talets andra hälft, mahognyfanér, bestående av: matbord på hjultrissor, 1 iläggsskiva a 46 cm, höjd ca 74, 184 x 115 cm, 6 stolar samt 2 karmstolar, sitthöjd ca 45 cm

Warennr.: 5738078
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 15.08.2020
19:46
Sehen Sie mehr
Runder Esstisch / Ausziehbarer Tisch
Runder Esstisch / Ausziehbarer Tisch. Gestell aus massivem Teakholz, Tischplatte furniert, erweiterbar durch zwei Einlegeplatten aus massivem Holz, B. je 55 cm. Maße ca. H. 70 cm, Dm. 120 cm. Leichte Gebrauchsspuren.

Warennr.: 5727541
EUR 500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 15.08.2020
19:49
EUR 50
Dansk Møbelproducent, Spisebord, sortlaseret eg. Model Calluna. L. 160 cm
Dansk Møbelproducent, Rektangulært spisebord, model Calluna, plade med afrundede hjørner i sortlaseret egetræ og ben i olieret egetræ. L. 160 cm. B. 80 cm. H. 75 cm. Fremstår usamlet i original emballage.

Warennr.: 5662237

Neuware
EUR 483 DK, Odense, Kratholmvej 15.08.2020
19:50
Jacob Plejdrup for dk3. Long table/plank table in oil-treated wild oak. Model Highlight
Jacob Plejdrup. Long table/plank table in solid oil-treated wild oak with natural edge, sled base shaped frame in black-varnished metal. Designed in 2017. Produced by dk3, model highlight table, labelled accordingly. H. 74 L. 240 D. 100 cm. Display model, with slight usage-related traces of wear....

Warennr.: 5683897
EUR 2.148 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15.08.2020
19:53
Henrik Pedersen, Spisebord, model Air, White 208.
Henrik Pedersen, 356-north.com. Spisebord med rektangulær plade af hvid laminat, runde skråtstillede tilspidsede ben af massiv olieret egetræ med skråstiver af sortlakeret metal. H. 75. L. 208, B. 95 cm. Produceret siden 2012 af Houe.com, model Air. Leveres i original emballage.

Warennr.: 5738835

Neuware
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Spisebord / arbejdsbord
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Spisebord / arbejdsbord med plade af hvid laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af stål. H. 70 L. 120 B. 80 cm. Udført hos Fritz Hansen. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. ridser og mærker.

Warennr.: 5735327
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 15.08.2020
20:04
EUR 87
Kristensen&Kristensen. Spisebord med plade i hvid laminat.
Kristensen&Kristensen. Spisebord med plade i hvid laminat, runde tilspidsede ben i bejdset ask. Udstillingsmodel med få brugsspor. H. 75. L. 170. B. 95 cm. Vejl. udslagspris: 5.999 kr.

Warennr.: 5723034

Neuware
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 15.08.2020
20:05
Alvar Aalto. Rektangulært spisebord
Alvar Aalto. Rektangulært spisebord med plade beklædt med grå laminat. H. 71 L. 150 B. 75 cm. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5735321
20:05
EUR 201
Langer Tisch/Esstisch mit Tischplatte aus massivem Padouk
Langer Tisch/Esstisch mit Tischplatte aus massivem Padouk, Stärke 6 cm, geschliffen und geölt. Beine aus schwarz lackiertem Metall. H. 71 cm, L. 230 cm, B. 80 cm. Tischkante mit kleinerem Druckschaden.

Warennr.: 5711892
EUR 1.611 DK, Hørsholm, Hammervej 1 15.08.2020
20:14
Piet Hein/Bruno Mathsson. Superellipse, hvid laminat
Piet Hein. Super-Ellipse spisebord med plade af hvid laminat, med kantliste af børstet stål monteret på spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1992 med mærkat herfra.. H. 70,5 L. 180 D. 120 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og skrammer på underside.

Warennr.: 5734351
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 15.08.2020
20:26
12345...9»