Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Piet Hein og Bruno Mathsson. Ellipse spisebord med plade af hvid laminat,
Piet Hein (1905-1996) & Bruno Mathsson (1907-1988). Ellipse spisebord med plade af hvid laminat med senere hvid lakering, med spændben af stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1978. Fremstår med brugsspor. Mærker under nyere lakering.
Warennr.: 5285137
EUR 483 DK, Kolding, Trianglen 27.03.2019
08:36:12
EUR 242
Salongsgrup gustaviansk stil
MATGRUPP / SALONGSGRUPP, 10 dlr, nygotisk/blandstil, slutet av 1900-talet, fanerad med mahogny, bestånde av: 1 vitrinskåp, tvådelat, överdel med dörrar i vitrin och spröjs, invändigt med hyllor i glas/trä samt speglar och belysning, underdel med skåpdörrar, och lådor, beslag i pattinerad metall, ...
Warennr.: 5281769
EUR 382 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27.03.2019
10:12:00
Sehen Sie mehr
Konvolut: Bistrotische / Tische (13)
Konvolut: Bistrotische / Tische (13). Gestell aus massivem Holz. Quadratische Tischplatte in Melamin. Unterschiedliche Formen und Maße. Maße: ca. H. 76 cm, B. 70 cm, T. 70 cm / zwei Sofatische ca. H. 54 cm, B. 80 cm, T. 60 cm. Starke Alters- und Gebrauchsspuren. (13)
Warennr.: 5262361
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27.03.2019
12:23:13
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint 'Natural oil' 180cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt olieret egetræ. H. 45 cm., B. 180 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ. ModelfotoLev. i uåbnet original emballageModelfoto , variationer i åretegning ...
Warennr.: 5284490

Neuware
EUR 430 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27.03.2019
13:49:00
EUR 215
Matbord Bruno Mathsson och Piet Hein
BRUNO MATHSSON och PIET HEIN, soffbord, "Superellips", Fritz Hansen, björk, fyra förkromade spännben, höjd 52, 70x70 cm
Warennr.: 5281863
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27.03.2019
14:24:00
Sehen Sie mehr
Åke Axelsson
ÅKE AXELSSON, ''Rotor'', bord, Gärsnäs, vit laminatskiva, höjd 72, diameter 110 cm
Warennr.: 5281869
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27.03.2019
14:36:00
Sehen Sie mehr
Spisebord m/ hollandsk udtræk & 6 stk. Farstrup stole, 1900-tallets 2. halvdel (7)
Spisebord m/ hollandsk udtræk af fineret teak m.m. & 6 stk. Farstrup stole af fineret lakeret bøg, 20. Årh. 2. halvdel, bord H. 74, L. 145 / ca. 265 cm, B. 90 cm. & stole H. 76 cm / SH. 45 cm. Fremstår m/ bl.a ridser, skjolder, pletter på betræk. (7)
Warennr.: 5262012
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 27.03.2019
14:51:00
EUR 201
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint ' Patina' eg 150 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt 'patina' behandlet og olieret egetræ . H. 45 cm., B. 150 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræLev. i uåbnet original emballageModelfoto , variationer i ...
Warennr.: 5284544

Neuware
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27.03.2019
14:54:00
EUR 201
Esstisch mit vier Stühlen von Casala (5)
Esstisch mit vier Stühle von Casala. Holzkonstruktion mit aufgepolsterter Sitzfläche, Bezug aus Stoff. Maße der Stühle ca. H. 76 cm B. 58 cm T. 52 cm. Tisch: H. 73 cm D. 110 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, mit zahlreichen Kratzer und Bereibungen. (5)
Warennr.: 5285737
15:05:52
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt olieret egetræ. H. 45 cm., B. 180 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ. Modelfoto
Warennr.: 5246516

Neuware
15:07:00
EUR 215
Gubi. Spisebord model Y, beige laminat
Gubi. Spisebord model Y. Sortlakeret stel. Plade af beige laminat. H. 72 cm. L. 180c m. D. 90 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med mærker samt brugsspor.
Warennr.: 5266941

Neuware
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 27.03.2019
15:48:00
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt ' Invisibel' olieret egetræ, 120 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt ' Invisibel' olieret egetræ i olietype der ikke ændre egetræets lyse farve. H. 45 cm., B. 120 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ Lev. i uåbnet original ...
Warennr.: 5284441

Neuware
EUR 376 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27.03.2019
15:56:00
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint ' Dark Brown ' eg 60 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt ' Dark Brown ' bejdset og olieret egetræ . H. 45 cm., B. 60 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræLev. i uåbnet original emballageModelfoto , variationer i ...
Warennr.: 5284560

Neuware
EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27.03.2019
16:07:00
PremiumOak plank table. Danish produced plank table in solid oiled oak, L. 210 cm.
Danish produced plank table in solid ‘natural’ oiled oak. Frame in mat black-varnished metal. L. 210 cm., W. 101.5 cm., H. 73 cm. Thickness of the planks 5.5 cm. Label with serial number on the underside of the table '1188'. PremiumOak is produced in Denmark from sustainable PEFC certified oak...
Warennr.: 5281304

Neuware
EUR 1.544 DK, Roskilde, Store Hedevej 27.03.2019
16:29:00
EUR 752
Superellips bord
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, "Superellips", matbord, Fritz Hansen, Danmark, masurbjörk, etikettmärkt, spännben av förkromad metall, skiva björk, märkt med etiketter, längd ca 216, bredd 80 höjd 70 cm.
Warennr.: 5281911
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27.03.2019
16:30:00
Sehen Sie mehr
Ollie spisebord i fineret amerikansk vild eg og massiv birk.
Ollie spisebord 100x210 cm i fineret amerikansk vild eg og massiv birk. OBS : håndteringsmærker kan forekomme Specifikationer : Materiale: Fineret amerikansk vild eg, mat lak / ben i sortmalet massiv birk. Bredde cm 100,00 Højde cm 75,00 Dybde cm 210,00 Vægt 96.8 kg. Leveres samlet...
Warennr.: 5252088

Neuware
EUR 403 DK, Kolding, Trianglen 27.03.2019
16:45:00
EUR 201
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint 'Natural oil' 90 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt olieret egetræ. H. 45 cm., B. 90 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræLev. i uåbnet origianal emballage Modelfoto , variationer i åretegning forekommer.
Warennr.: 5284476

Neuware
EUR 349 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27.03.2019
16:49:00
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint ' Dark Brown ' eg 150 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt ' Dark Brown ' bejdset og olieret egetræ . H. 45 cm., B. 150 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ Lev. i uåbnet original emballageModelfoto , variationer i...
Warennr.: 5284578

Neuware
16:54:00
EUR 201
Spisebord af teak med stålstel
Spisebord med bordplade af massiv teak, monteret med stel af forkromede stålrør. H. 70 cm. B. 113 cm. D. 75 cm. Fremstår med brugsspor og anløbet stel.
Warennr.: 5261025
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 27.03.2019
17:15:00
Barocker Klappentisch, norddeutsch / dänisch, um 1780
Barocker Klappentisch, norddeutsch / dänisch, um 1780. Kiefer, originale Fassung, aufstellbar mit zwei Gate-Legs, zwei Schubkasten. Maße: ca. H. 71 cm, B. 114 cm, L. 62 cm - 145 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Holz teilweise verzogen, Schubladen klemmen, Reibespuren, Kratzer, Bestoßungen.
Warennr.: 5261276
EUR 500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27.03.2019
18:17:49
EUR 250
Charles Eames. A set of six shell chairs, model DSW (6)
Charles Eames 1907-1978. A set of six shell chairs with shells in black polypropylene, mounted on a Dowelleg frame in black-stained maple and black-varnished steel. Designed 1948. Produced by Vitra, labelled accordingly, model DSW. Unused., with minimal usage-related traces of wear/handling ...
Warennr.: 5275712
EUR 2.148 DK, Odense, Kratholmvej 27.03.2019
19:09:00
EUR 1.074
Hans J. Wegner. Spisebord af teak med hollandsk udtræk, model AT-316
Hans J. Wegner. Spisebord af fineret teaktræ, rektangulær plade med hollandsk udtræk, runde tilspidsede ben. Fremstillet hos Andreas Tuck, model AT-316. H. 72,5 L. 140-250 B. 90 cm. Fremstår med let brugspræg.
Warennr.: 5285143
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 27.03.2019
19:13:00
EUR 376
Matgrupp England 1900-talets andra hälft
MATGRUPP, 9 dlr, England, 1900-talets andra hälft, fanér i mahogny och idegran, 2 karmstolar, 4+2 stolar, bord med hjultrissor, tassavslut i mässing, 2 iläggsskivor medföljer, höjd ca 74, 183x103 (305) cm
Warennr.: 5281987
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 27.03.2019
19:22:00
Sehen Sie mehr
Superellips skrivbord
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, "Superellips", Skrivbord med låda, Fritz Hansen, Danmark, etikettmärkt, spännben av förkromad metall, skiva i bok, märkt med etiketter, höjd 72, 198x101 cm
Warennr.: 5281989
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27.03.2019
19:24:00
Sehen Sie mehr
Ejner Larsen og Aksel Bender Madsen, tilskrevet. Stort spisebord/ konferencebord af mahogni
Ejner Larsen og Aksel Bender Madsen, tilskrevet. Stort spisebord/ konferencebord af fineret og massiv mahogni med profilerede ben. H. ca. 74 L. 239 B. 116 cm. Ant. fremstillet af Snedkermester Willy Beck, 1900-tallets midte. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. ridser, mærker og ...
Warennr.: 5277019
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 27.03.2019
19:25:00
Gubi. Rundt spisebord model, Aoyama
Gubi. Rundt spisebord model, Aoyama. Sort laseret bordplade. H. 73 cm. Ø. 150 cm. Designet af Paul Leroy. Delvis emballage. Modelfoto.
Warennr.: 5268792

Neuware
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 27.03.2019
19:26:00
EUR 832
Piet Hein and Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with extension and extension leaf (2)
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse dining table, white-varnished table top, fitted on span legs in chrome-plated steel. Accompanied by an extension leaf of 60 cm. H. 70 L. 180/240, W. 120 cm. Produced by Fritz Hansen 1997. Professionally revarnished. Extension is ...
Warennr.: 5277128
EUR 1.611 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27.03.2019
19:27:00
EUR 805
Børge Mogensen. Esstisch 'Hunting Table', Teak
Børge Mogensen. Esstisch 'Hunting Table' aus Teak, rechteckige Tischplatte mit abgerundeten Ecken, massives Gestell mit Bügeln aus Messing. Entwurf 1950. Ausführung Søborg Møbelfabrik. H. 72, L. 180, B. 90 cm. Lit. Grete Jalk: 'Dansk møbelkunst gennem 40 aar', Bd. 3, S. 154-155. Neue restauriert ...
Warennr.: 5284774
EUR 1.074 DK, Aalborg, Nibevej 27.03.2019
19:30:00
EUR 537
Søren Nissen & Ebbe Gehl. Naver Collection dining table in walnut model GM 2150
Søren Nissen & Ebbe Gehl, Naver Collection. Oval dining table with table top in solid walnut, full rim steel legs. H. 74 L. 230 W. 120 cm. Produced by Gramrode Møbelfabrik, model 2150. Usage-related traces of wear, scratches and marks.
Warennr.: 5281556
EUR 1.342 DK, Helsingør, Støberivej 27.03.2019
19:32:00
EUR 671
Matbord Danmark 1950-60-tal
MATBORD, Danmark, 1950-60-tal, med 2 illäggsskivor, riopalisander, diameter 115 cm, iläggsskivor vardera 40 cm, höjd ca 73 cm. . Cites intyg finns
Warennr.: 5282001
19:36:00
Sehen Sie mehr
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >>