Kategorie  Schätzpreis
12» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. Moderne pokal af sterlingsølv med Mærsk-logo. Vægt 607 g.
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. Moderne pokal af sterlingsølv, i fronten udformet i relief med logo for Mærsk samt årstal. Højde 18,5 cm. Ø 11,7 cm. Vægt ca. 607 gram. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5496378
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10.12.2019
19:03:00
Tiffany & Co. Lille bæger af sterlingsølv efter barokbæger
Tiffany & Co. Lille, amerikansk bæger af sterlingsølv, dessin nr. 20634, 1900-tallet, udført med forlæg i et barokbæger af Ludwig Heck, Lancaster ca. 1760. H. 6 cm. Vægt ca. 114 g. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5524091
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
19:37:00
Bladformet visitkortbakke af sterlingsølv
Bladformet visitkortbakke af hammerslået sterlingsølv. L. 16. B. 9,5 cm. Vægt ca. 48 g. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5524147
19:44:00
Dansk sølvsmed. Strøbøsse af sølv i barokform, anno 1936
Dansk sølvsmed. Strøbøsse af sølv i barokform, granatformet korpus med bladværk, lågknop i form af fugl, udført i 1936. H. 19 cm. Vægt ca. 302 g. Fremstår med brugsspor, mindre buler på låg.
Warennr.: 5523829
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
20:11:00
Hugo Grün. Strøbøsse af sølv i rokokoform, anno 1950
Hugo Grün. Strøbøsse af sølv i rokokoform, skævknækket korpus og lågknop i form af blomst, udført i 1950. H. 19.,5 cm. Vægt ca. 166 g. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5523834
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
20:18:00
Cigaretetui af sterlingsølv
Cigaretetui af sterlingsølv, indvendigt forgyldt, uidentificerede stempler. L. 12. B. 8,5 cm. Vægt ca. 182 g. Fremstår med brugsspor, indridsede tal indvendigt.
Warennr.: 5524177
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
20:27:00
Lilje Sølvsmedie. Massiv kop af sølv, 1970'erne
Lilje Sølvsmedie (Fredericia 1976-1979). Massiv kop af hammerslået sølv med kantet hank. H. 4. Ø 8,5 cm. Vægt ca. 140 g. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5524138
20:42:00
F. Dahl. Lille bakke af sølv, anno 1900
F. Dahl. Lille, rektangulær bakke af sølv, udført år 1900. L. 15,5. B. 10,5 cm. Vægt ca. 116 g. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5524149
20:46:00
Christoph Widmann, Schale / Dose, Pforzheim, versilbert
Christoph Widmann, Schale / Dose, Pforzheim, versilbert. Längliche Konstruktion mit aufklappbarem Deckel, Herstellerprägung und Punzierung am unteren Rand, altersbedingte Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzer sowie Klebereste am Boden.
Warennr.: 5273204
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10.12.2019
21:44:00
EUR 45
Service / Teeservice, 2,4 kg Silber, Elfenbein, wohl Frankreich, 1920er Jahre (5)
Service / Teeservice, Silber, Metall, versilbert, Elfenbein, wohl Frankreich, 1920er Jahre. Konvolut bestehend aus zwei Tee-/ Kaffeekannen, einem Milchkännchen und einer Zuckerdose, Silber, jeweils unterseitig punziert mit die Minervakopfmarke 1, 950er Silber, Gewicht: 2,4 kg. Ein versilbertes ...
Warennr.: 5414890
EUR 1.700 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10.12.2019
21:48:00
EUR 50
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. Moderne pokal af sterlingsølv med Mærsk-logo
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. Moderne pokal af sterlingsølv, i fronten udformet i relief med logo for Mærsk samt årstal. H. 18,5 cm. Vægt ca. 584 gr. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5523735
EUR 483 DK, Vejle, Dandyvej 11.12.2019
20:14:00
EUR 188
Georg Jensen. Traubenaufsatzschale aus Sterlingsilber, Dessin Nr. 264A
Georg Jensen (1866-1935). Große Traubenaufsatzschale aus gehämmertem Sterlingsilber mit Reben, gedrehter Schaft auf rundem Fußteil. Entwurf: Georg Jensen, 1918. Dessin Nr. 264A. Hergestellt 2006 (Jahreskode H11). H. 27,5. Ø 25,5 cm. Gewicht ca. 1336 g. Geringer Verschleiß. Literatur: Janet ...
Warennr.: 5450329
EUR 9.396 DK, Vejle, Dandyvej 11.12.2019
20:20:00
EUR 698
Jørgen Jensen. 'Skønvirke' Pokal aus Silber, Stockholm 1925
Jørgen Adolf Harding Jensen (1895-1966, Sohn von Georg Jensen). 'Skønvirke', dänischer Jugendstil, Pokal aus gehämmertem Silber mit glatter Kuppa und ornamentiertem Stiel mit durchbrochenem Blattdekor, gefertigt Stockholm 1925. H. 23 cm. Gewicht ca. 320 g. Mit Gebrauchsspuren, Kuppa mit ganz ...
Warennr.: 5449412
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 11.12.2019
20:26:00
EUR 174
Georg Jensen. Sahnekännchen 'Dessin Nr. 71' aus gehämmertem Sterlingsilber, 1933-45
Georg Jensen. Sahnekännchen 'Dessin Nr. 71' aus gehämmertem Sterlingsilber, ovaler Fuß mit Kugeldekor, Griffe mit stilisiertem Blattwerk, Entwurf Georg Jensen 1920, Dessin Nr. 71A, gefertigt im Zeitraum 1933-45. L. 13 cm. Gewicht ca. 149,5 g. Mit Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5502176
EUR 1.074 DK, Vejle, Dandyvej 11.12.2019
21:03:00
P. Hertz. To skåle af sølv (2)
P. Hertz. To moderne skåle af sølv, glat korpus, stemplet P. Hertz og københavnerstempel 1951. H. 5 cm. Ø 12 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Warennr.: 5493203
EUR 268 DK, Hørsholm, Hammervej 1 12.12.2019
12:04:00
L. Werner. Tysk kandisskål af sølv i empireform, 1900-tallets begyndelse
L. Werner. Tysk kandisskål af sølv i empireform med hank og buklet korpus og fod, dessin nr. 26779, 1900-tallets begyndelse. Mål ekskl. hank: H. 13 cm. Ø 11 cm. Vægt ca. 236 g. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5523749
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 12.12.2019
20:02:00
EUR 161
J. Chr. Moe & Søn. Stort, rundt fad af sølv, 1932
J. Chr. Moe & Søn, København. Stort, rundt fad af sølv med ligeknækket fane og svungen kant, udført i 1932. Ø 36 cm. Vægt ca. 980 g. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5515367
EUR 644 DK, Vejle, Dandyvej 12.12.2019
20:14:00
Champagnekøler / vinkøler af pletsølv, antagelig primo 1900-tallet
Champagnekøler / vinkøler af pletsølv, pokalformet køler med flaskeindsats, hanke dekoreret med blomster og bladværk, monteret på firkantet base stående på fire fødder, basens sider dekoreret med blomster kranse, løs top dekoreret med blomster. Ustemplet. Erhvervet på auktion af rekvirents ...
Warennr.: 5520699
EUR 201 DK, Helsingør, Støberivej 12.12.2019
20:15:00
EUR 87
Georg Jensen. Große Traubenaufsatzschale, Dessin Nr. 264B
Georg Jensen (1866-1935). Große Traubenaufsatzschale aus gehämmertem Sterlingsilber mit Reben, gedrehter Schaft auf rundem Fußstück. Entwurf: Georg Jensen in 1918, Dessinnr. 264B. Nach 1945 gearbeitet. H. 31. Ø 31 cm. Gewicht ca. 1584 g. Geringer Verschleiß. Literatur: Janet Drucker: 'Georg ...
Warennr.: 5518880
EUR 13.423 DK, Vejle, Dandyvej 12.12.2019
20:22:00
EUR 7.248
Georg Jensen. Dækketallerken af sterlingsølv, dessin 600Y
Georg Jensen. Dækketallerken af sterlingsølv tegnet af Harald Nielsen, dessin nr. 600Y, udført hos Georg Jensen i perioden 1945-77. Ø 28 cm. Vægt ca. 544 g. Fremstår med brugsspor, lille stødmærke på fanen, gravering under bunden.
Warennr.: 5522841
EUR 456 DK, Vejle, Dandyvej 12.12.2019
20:32:00
EUR 148
Bent Knudsen m.fl. Kertestage, istang, lille skål og bakke af sølv og sterlingsølv (4)
Fire dele sølv og sterlingsølv bestående af moderne kertestage fra Bent Knudsen, istang fra Dansk Guldsmede Håndværk, lille skønvirkeskål og lille bakke. L. mellem 5,5 - 20,5 cm. Samlet vægt ca. 216 g. Fremstår med brugsspor, skål med navnetræk eller logo udformet i relief. (4)
Warennr.: 5480122
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 14.12.2019
19:43:00
P. Hertz. Stand til skrivesæt af sølv, anno 1895
P. Hertz. Stand til skrivesæt af sølv med plads til to blækhuse (disse mangler), bagerst to stave med slanger omkring - æskulapstave som symboliserer lægevidenskaben - samt skjoldformet plakette, udført i 1895. H. 11,5. L. 20 cm. Vægt ca. 260 g. Fremstår med brugsspor, gravering på skjold.
Warennr.: 5515050
20:02:00
Empire skål af sølv, mester Mogens J. Klarschow, København, 1800-tallets begyndelse
Empire skål af sølv med to hanke og korsformet fodstykke hvorunder kuglefødder, udformet med løvefødder, guirlander, kanneleringer, blomster og bladværk, stemplet med mestermærke for Mogens J. Klarschow (ca. 1760-ca. 1830, borgerskab i København 1799). H. 22. L. 20 cm. Vægt ca. 308 g. Glasindsats...
Warennr.: 5515045
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 15.12.2019
19:46:00
Italiensk sølvsmed. Vinkande af sølv, 1900-tallets midte
Italiensk sølvsmed. Vinkande af sølv i klassicistisk stil dekoreret med akantusblade, 1900-tallets midte. H. 27,5 cm. Vægt ca. 378 g. Fremstår med brugsspor, let skævhed på fod.
Warennr.: 5476625
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 15.12.2019
20:00:00
Cohr. Moderne bordskål af sterlingsølv
Cohr. Moderne bordskål af sterlingsølv, ovalt korpus med ombukket kant. H. 4,5. L. 23. B. 17,5 cm. Vægt ca. 402 g. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5515033
EUR 295 DK, Vejle, Dandyvej 15.12.2019
20:07:00
A. Michelsen. Tre små skåle af sterlingsølv (3)
A. Michelsen. Tre små skåle af sterlingsølv. Ø 6,5 cm. Samlet vægt ca. 123 g. Fremstår med brugsspor. (3)
Warennr.: 5480223
EUR 128 DK, Vejle, Dandyvej 15.12.2019
20:09:00
Georg Jensen. Bordskål af sterlingsølv, dessin nr. 424, 1925-32
Georg Jensen. Bordskål / opsats af hammerslået sterlingsølv på tikantet fod dekoreret med stiliseret bladværk og kugler. Designet af Georg Jensen, dessin nr. 424. Udført i perioden 1925-32. H. 9,5. Ø 16,5 cm. Vægt ca. 228 g. Fremstår med brugsspor. Litteratur: En skål med en variant af dette ...
Warennr.: 5502313
EUR 1.074 DK, Vejle, Dandyvej 15.12.2019
20:09:00
Dansk sølvsmed. Strøbøsse og sennepskrukke af sølv i empirestil, anno 1904 (2)
Dansk sølvsmed. Strøbøsse og sennepskrukke af sølv i empirestil med vaseformet korpus på kvadratisk fod og graveret dekoration, udført i 1904. H. 13 cm. Samlet vægt ca. 190 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Warennr.: 5471652
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 15.12.2019
20:10:00
P. Hertz. Kandisskål af sølv, København 1872
P. Hertz. Kandisskål af sølv med to hanke, fire svungne fødder udformet med bladdekoration, korpus graveret med bladdekoration, indvendigt forgyldt, København 1872. H. 10. L. 16,5. Ø ekskl. hanke 10 cm. Vægt ca. 158 g. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5493561
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 15.12.2019
20:14:00
Kaffeeservice von Kühn, 925er Sterling Silber (3)
Kaffeeservice aus der Silbermanufaktur Kühn, gefertigt aus 925 Sterling Silber (punziert). Das Service besteht aus folgenden Positionen: 1 x Kaffeekanne, Maße ca.: 25,5 x 27,5 x 16 cm. 1 x Sahnegießer, Maße ca.: 10,5 x 13,5 x 10 cm. 1 x Zuckerdose, Maße ca.: 14 x 16,5 x 11 cm. ...
Warennr.: 5496702
EUR 1.500 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15.12.2019
20:15:00
12»