Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12»   Waren pro Seite   56 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Figurer af sølv i form af fly og helikopter (6)
Seks figurer af sølv i form af fem fly og en helikopter. L. største fly 11 cm, L. mindste fly 2,4 cm, L. helikopter 10,7 cm. Samlet vægt 186 g. Alm. brugsspor. (6)

Warennr.: 6108699
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
18:51
EUR 201
Fire dyrefigurer af sølv (4)
Fire dyrefigurer af sølv i form af elefant, giraf, hjort og kænguru. H. højeste (giraf) 5,6 cm, H. laveste (kænguru) 4 cm. Samlet vægt 188 g. Alm. brugsspor. (4)

Warennr.: 6108696
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
19:30
EUR 188
Skål af sølv
Skål af sølv, skævknækket korpus med hank. H. 73,5. L. 28,5 cm. Vægt 549 gram. Brugsspor og enkelte små buler

Warennr.: 6115889
EUR 376 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
19:38
EUR 268
E. Dragsted. Vinkande af sølv i pompejansk stil, anno 1937
E. Dragsted. Vinkande af sølv i pompejansk stil, svungen hank prydet med maske, anno 1937. H. 27 cm. Vægt ca. 604 g. Fremstår med brugsspor, mindre bule på hank.

Warennr.: 6104939
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
19:40
EUR 430
Evald Nielsen. Skønvirke skål af sølv
Evald Nielsen. Skønvirke skål af sølv, fod med stiliseret bladværk. H. 9 cm. Ø 22 cm. Vægt 632 g.

Warennr.: 6121211
EUR 537 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
19:41
EUR 403
Ovalt fad af sølv
Ovalt fad af sølv med ligeknækket fane, stemplet . Prydet med monogram. L. 50 cm. B. 35 cm. Vægt 1102 g.

Warennr.: 6121212
19:48
EUR 430
Syv dyrefigurer af sølv (7)
Syv dyrefigurer af sølv i form af hest, elefant, skildpadde, frø, snegl, puddelhund og gravhund. Frøen dekoreret med pletter af emalje, hunde delvist oxiderede. H. højeste (hesten) 5 cm, H. laveste (skildpadden) 1,5 cm. Samlet vægt 112 g. Alm. brugsspor. (7)

Warennr.: 6108776
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:09
EUR 134
Kalk af sølv, 1800-tallet
Kalk af sølv, antagelig italiensk, 1800-tallet. Indvendigt forgyldt cuppa på sekspas-formet fod drevet med kerubhoveder, Kristus, Jomfru Maria og Johannes Døberen, . H. 21 cm. Vægt 364 g. Graveret inskription under bunden. Fremstår med brugsspor, bægerrenden med et par trykmærker.

Warennr.: 6108829
EUR 430 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:32
EUR 349
Senempire vaseformet hovedvandsæg af sølv, mester Peter Lund
Senempire vaseformet hovedvandsæg af sølv, mester Peter Lund, indvendig forgyldt. Låg til gemme, nålepunslet med navnetræk, 1833. H. 9 cm, vægt ca. 40g. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, gennemtæring, buler

Warennr.: 6117212
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:34
EUR 134
Jørgen Jensen für Georg Jensen. Kanne aus leicht gehämmertem Sterlingsilber, Dessin 385 A
Jørgen Jensen für Georg Jensen. Kanne aus leicht gehämmertem Sterlingsilber, Henkel aus gerilltem Ebenholz. Dessin 385 A. Entwurf: 1923. Ausführung nach 1945. Gewicht ca. 616 g. H. 17 cm. Mit Verschleiß. Literatur: Janet Drucker, Georg Jensen, A Tradition of Splendid Silver. Ähnliches Modell ...

Warennr.: 6021029
EUR 3.221 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:36
EUR 2.282
Cigaretetui af sølv, ca. 1940'erne
Cigaretetui af sølv med ternet mønster, indvendigt med elastik, ca. 1940'erne. 10,5 x 7,5 cm. Vægt ca. 110 g. Fremstår med brugsspor, gravering indvendigt, gaber let (men lukker fint).

Warennr.: 6087435
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
09:30
A. Dragsted. Pokal af sølv, 1913
A. Dragsted. Pokal af sølv udført i nationalromantisk stil. Københavnerstempel fra 1913. H. 15 cm, Ø. ca. 10 cm. Vægt. ca. 264 gram. Mærket i bunden med AD og krone, guardeinstempel samt Københavns Bymærke. Fremstår med inskription, bl.a. 'Vær glad og tilfreds i de næste halvtres' samt hilsen ...

Warennr.: 6117604
EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29.11.2021
12:10
Christian Michelsen. Fad af sølv
Christian Michelsen. Fad af sølv, Ø. 36 cm. Vægt 891 g. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker.

Warennr.: 6105338
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 29.11.2021
13:18
EUR 403
En samling div. stager og vaser af sølv. (11)
Fire vaser, tre par lysestager samt bæger af sølv. Vaser H. 16-22,5 cm. Stager 5-8 cm. Alle dele udfyldte. Samt lille bæger af sølv i sknvirkestil. H. 6 cm. Vægt 21 gr. Alle dele med graveringer. (11)

Warennr.: 6117101
EUR 349 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29.11.2021
17:25
EUR 268
Carl M. Cohr. Moderne kaffekande af sterlingsølv
Carl M. Cohr. Moderne kaffekande af hammerslået sterlingsølv med hank af sort træ, lågknop i form af stiliseret blomst. H. 19 cm. Vægt ca. 616 g. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6114324
EUR 591 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
18:48
EUR 456
Viggo Christensen. Kaffeservice af sølv fra 1935 (3)
Viggo Christensen (1922-37). Kaffeservice af sølv fra 1935 m/ sort greb, æggeformet kaffekande m/ blomsterknop m/ stjert greb & svungen sukker / fløde sæt m/ stjert greb, stemplet m/ stjert greb, VCHR m.m., H. 7-18 cm. Enkelte brugsspor bl.a. lette tryk m.m. Samlet vægt for dele m/ sølv m.m. ca. ...

Warennr.: 6116638
EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 29.11.2021
19:43
EUR 295
Fire hundefigurer af sølv (4)
Fire hundefigurer af sølv i form af bokser, schnauzer, setter og mynde. H. 3,2-4,9 cm. Samlet vægt 134 g. Alm. brugsspor. (4)

Warennr.: 6108695
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
19:50
EUR 148
Georg Jensen. Magnolia Salz- und Pfefferset aus Sterlingsilber (2)
Georg Jensen. Magnolia Salz- und Pfefferset aus Sterlingsilber. Gestempelt mit der Periode nach 1945. H. 6 - 6,5 cm. L. ca. 6 cm, Gewicht ca. 90 g. (2)

Warennr.: 6086615
EUR 1.342 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29.11.2021
19:55
EUR 805
Seks dyrefigurer af sølv (6)
Seks dyrefigurer af sølv i form af perserkat og ænder. To ænder prydet med emalje og én med oxidering. H. højeste (emaljeand) 4,3 cm, H. laveste (lille and) 2,7 cm. Samlet vægt 108 g. Alm. brugsspor. (6)

Warennr.: 6108703
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
19:59
EUR 134
Tre figurer af sølv i form af lamaer (3)
Tre figurer af sterlingsølv i form af lamaer i forskellige størrelser, H. 7-8,5 cm. Samlet vægt 418 g. Fremstår med alm. brugsspor. (3)

Warennr.: 6108697
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
20:08
EUR 564
Sukkerskål og flødekande af sølv. (2)
Sukkerskål og flødekande af tretårnet sølv med skævknækket korpus. Stemplet med tre tårne, 828 og monogram. Vægt:: 302 gr.

Warennr.: 6102231
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 29.11.2021
20:21
EUR 188
A. Michelsen, Aage Albing. To Margrethebægre (2)
A. Michelsen/ Aage Albing. To Margrethebægre af sterlingsølv. Ene Margrethebæger af sterlingsølv, indvendigt forgyldt, stemplet med årstalskode B10. H. 9,5 cm. Vægt 283 g. Fremstår med brugsspor, gravering under bunden. Andet bæger H. 6 cm. Vægt 81 g. Stemplet Sterling Albing Denmark. (2)

Warennr.: 6121601
EUR 322 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29.11.2021
20:24
EUR 376
En samling saltskeer, -kar og salt-/peberbøsser af sølv (19)
En samling på 16 saltskeer, et saltkar og to salt-/peberbøsser i form af hammer og fugl af sølv, hammeren med skaft af sortlakeret træ, saltkarret er udført hos W. Christésen i 1800-tallets anden halvdel og er graveret med adelskronet monogram. L. 4-8,5 cm. Samlet vægt ca. 204 g. Fremstår med ...

Warennr.: 6107613
20:33
EUR 161
Georg Jensen. Traubenaufsatzschale aus gehämmertem Sterlingsilber
Georg Jensen (1866-1935). Traubenaufsatzschale aus gehämmertem Sterlingsilber, verziert mit Reben, gedrehter Schaft auf rundem Fußstück. Entwurf: Georg Jensen, 1918, Dessin Nr. 263. Hergestellt 1915-1930. H. 19. Ø 18,3 cm. Gewicht ca. 540 g. Geringer Verschleiß. Literatur: Janet Drucker: 'Georg ...

Warennr.: 6121702
EUR 4.295 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29.11.2021
20:36
EUR 3.221
Georg Jensen. Saucenschale Dessin 290
Georg Jensen. Saucenkanne aus gehämmertem Sterlingsilber auf Fuß mit Perlstab, Dessin Nr. 290. Hergestellt im Zeitraum 1915-1930 (Stempel von 1919). H. 11,5. L. 17,5 cm. Gewicht ca. 414 g.

Warennr.: 6121744
EUR 1.879 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29.11.2021
20:47
EUR 1.342
A. Michelsen. Skævknækket kasserolle af sterlingsølv, ca. 1949
A. Michelsen. Skævknækket kasserolle af sterlingsølv, monteret med håndtag af sort bakelit, udført ca. 1949. L. inkl. håndtag: ca. 25 cm. Vægt: ca. 224 gr. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6104306
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
20:55
EUR 188
Cohr. Kaffesæt af sølv (3)
Cohr. Kaffesæt med kande, sukkerskål og flødekande af sølv. Kande stemplet sterling sukker og flødekande er stemplet 830. H: 6, 10 og 20,5 cm. Vægt inkl. kandens greb: 898 gr. (3)

Warennr.: 6075022
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 30.11.2021
14:11
EUR 403
Zwei Vorlegeteller aus Silber. Fischteller und runder Teller, 1.953 g (2)
Zwei Vorlegeteller aus Silber mit Kopenhagener Stadtpunze: Länglicher Teller/Fischteller, L. 55 cm, B. 37 cm, mit Kopenhagener Stadtpunze, 1939 sowie Beschaumeisterpunze von Jens Sigsgaard gestempelt. Gewicht ca. 1.471 g, dazu runder Teller, Ø 28 cm, mit Kopenhagener Stadtpunze, 1940, ...

Warennr.: 6115479
EUR 805 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30.11.2021
15:32
EUR 644
Fad samt to skåle i sølv, 471 gram (3)
Fad i sterling sølv med glasindsats. Inskription 'Fra samtlige arbejdere 1901-1951', Ø. ca. 18 cm, stemplet MBA for Mogens Bjørn-Andersen (1935-2004), Birkerød, 925, Denmark, Vægt ca. 268 gram samt to skåle udført i 830 sølv med præget bort, Ø. 14 cm, H. 2,5 cm, begge med inskription fra 70'erne,...

Warennr.: 6115473
EUR 215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30.11.2021
16:48
EUR 174
Kaffeservice af sølv, skævknækket rococoform. (3)
Kaffeservice af sølv, svungen og skævknækket korpus, bestående af kaffekande, sukkerskål og flødekande. Kaffekande H. 22,5 cm. Udført 1955. Samlet vægt ca. 1.152 gr. Kaffekande med gravering under bunden. (3)

Warennr.: 6120610
EUR 805 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30.11.2021
19:45
EUR 617
12»