Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12»   Waren pro Seite   42 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Forsølvet metal kande, tysk 1900.
Forsølvet kande af metal. Tysk 1900 tallet. Fremstår med brugsslitage.

Warennr.: 5729813
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 08.08.2020
14:03
Peter Behrens, Jugendstil Kaffee-, Teeservice, Zinn, Lüdenscheid, u, 1904 (4)
Peter Behrens, Jugendstil-Kaffee-, Teeservice, Zinn, Metallwarenfabrik Eduard Hueck, Lüdenscheid, um 1904. Zylindrischer, konischer Korpus mit passigem geometrischem Ornamentdekor. Gebrauchsspuren, Deckel der Zuckerdose fehlt. Boden der Kaffeekanne und die Scharniere der Kannen-Deckel ...

Warennr.: 5707129
EUR 250 DE, Hamburg, Große Elbstraße 08.08.2020
20:15
EUR 80
Karl Gustav Hansen. Kaffeeservice aus Sterlingsilber, gehämmert. Für Hans Hansen (4)
Karl Gustav Hansen: Gehämmertes Kaffeeservice aus Sterlingsilber, bestehend aus: vasenförmige Kaffeekanne, Griff aus Ebenholz und Silber, H. 22 cm, gestempelt 'Anno 1932, Hans Hansen, 925s.'; Zuckerschale und Sahnekännchen, H. 9,5 - 10,5 cm, gestempelt 'Anno 1932' sowie 'Hans Hansen 925s.'; ...

Warennr.: 5715742
EUR 4.832 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09.08.2020
19:54
EUR 2.416
Halberstadt, København. Askebæger af sølv med gennembrudt bladværk, anno 1941
Halberstadt, København. Askebæger af hammerslået sølv, korpus prydet med gennembrudt bladværk, aftagelig top, udført 1941. Ø. 11 cm. H. 6,8 cm. Vægt: ca. 180 gr. Fremstår med brugsspor, indsats mangler.

Warennr.: 5725506
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 09.08.2020
19:58
Tysk kopholder af sølv udført i louis seize-stil, Hanau ca. 1910-20
Tysk kopholder af sølv, udført i louis seize-stil, prydet med guirlander, vædderhoveder og gennembrudte dekorationer, udført Hanau ca. 1910-20. H. 5,5 cm. Ø. ved top: ca. 6 cm. Vægt: ca. 77,4 gr. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5725495
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 09.08.2020
20:01
Tysk kaffeservice af sølv, 1900-tallets begyndelse (3)
Tysk kaffeservice af hammerslået sølv bestående af kaffekande med lågknop af sort træ, sukkerskål og flødekande, 1900-tallets begyndelse. H. 9,5-25 cm. Samlet vægt ca. 912 g. Fremstår med brugsspor, kaffekande med indvendige aflejringer og lidt løstsiddende lågknop, bule på flødekande. (3)

Warennr.: 5729694
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 09.08.2020
20:13
EUR 121
Orientalt salt- og pebersæt af sterlingsølv udført som japanske geisha-sko (2)
Orientalt salt- og pebersæt af sterlingsølv udført som japanske geisha-sko, L. 5 cm. Samlet vægt: ca. 37,8 gr. Fremstår med brugsspor, mindre buler/trykmærker. (2)

Warennr.: 5711683
20:48
Frantz Hingelberg m.m. Samling blandet sølv & sterling (3)
Frantz Hingelberg m.m. Samling blandet sølv & sterlingsølv, bestående af Frantz Hingelberg bæger samt snapsglas, begge af sterling & stemplet, H. 7-12 cm samt Scandia Affinerings Værk skål af sølv fra 1946, stemplet, H. 7, Ø 11 cm. Brugsspor. Samlet vægt for sterling ca. 121 gr. Vægt for sølv ...

Warennr.: 5660483
EUR 255 DK, Odense, Kratholmvej 09.08.2020
20:51
EUR 94
Cigaretetui af sterlingsølv
Cigaretetui af sterlingsølv. Stemplet 900. Indvendig med monogram. 9,5 x 8,5 x 1 cm. Vægt 140 g.

Warennr.: 5718015
EUR < 125 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10.08.2020
17:03
Dele bordsølv med blåt glas Louis XVI stil (4)
Dele bordsølv med blåt glas i Louis XVI stil bestående af rund sukkerskål på tre ben dekoreret med guirlander og maskaroner h.7,5 cm Ø 8,5 cm, lav rund sukkerskål med guirlander og otte ben h.3,5 cm Ø 10 cm, lille ovalt saltkar h.3,5 x 5,5 x 4 cm samt cylinderformet peberbøsse med skruelåg h.8,5 ...

Warennr.: 5735343
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.08.2020
18:40
Holger Rasmussen. Thekande af sterling sølv, med håndtag af ben
Holger Rasmussen. Thekande af sterling sølv, med håndtag af ben. H 18 cm, vægt ca 597 gr.

Warennr.: 5734411
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.08.2020
19:33
EUR 228
Jugendstil-Anbietschale, WMF, Geislingen, um 1910
Jugendstil Anbietschale, WMF, Messing/Zinn. Geislingen, um 1910. 3-fach gegliederte, blattförmige Schale. Henkel als gebogener Blattstiel von einer stehenden Frau im bewegten Gewand gehalten. HxBxT: 19 x 27 x 32 cm. Stempel des Herstellers, "I/O" und "Plated". Restaurierter Zustand. Kleine Delle...

Warennr.: 5735268
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10.08.2020
19:34
EUR 45
Sølv: Kaffekande, thekande, sukkerskål mm (7)
Sølv: Kaffekande, thekande, sukkerskål, flødekande, to strådåser samt senneps/marmeladekrukke med glasindsat. Alt stemplet med 3 tårne. Samlet vægt uden glasindsats ca 1900 gr. (7)

Warennr.: 5734407
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.08.2020
19:40
EUR 698
Arje Griegst. Et par bægre af sterlingsølv (2)
Arje Griegst (1938-2016). Et par glatte bægre af sterlingsølv. H. 6. Ø 6,4 cm. Samlet vægt ca. 227 g. Fremstår med brugsspor, mindre mærker, graveringer under bund, en med lille bule på fodkant. (2)

Warennr.: 5725507
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 10.08.2020
20:14
A. Dragsted. 'Skønvirke' Bonbonnière aus Silber, mit getriebener Blumenornamentik, 1913
Bonbonniere aus Silber, Deckel und Korpus mit getriebener Blumenornamentik, u.a. Osterglocken, und den Jahres Zahlen 1888 und 1913 sowie Monogramm A M, innen vergoldet. Ausführung Hofjuwelier A. Dragsted 1913. Ø 9,5 cm. Gewicht 186 g.

Warennr.: 5733412
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 10.08.2020
20:27
Edvard Andersen. Margrethe-bæger af sterlingsølv
Edvard Andersen. Margrethe-bæger af sterlingsølv. H. 10,5 cm. Vægt ca. 270 g. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5732506
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 10.08.2020
20:29
EUR 101
Erik Herløw for A. Michelsen, tilskrevet. Etui af sølv prydet med emaljearbejde
Erik Herløw for A. Michelsen, tilskrevet. Etui af sølv, prydet med emaljearbejde i form af små blå blomster, spejl i låg, stemplet "AM 900". Ø. 7,1 cm. Vægt inkl. spejl: ca. 91,8 gr. Medfølges af indlæg og pudderkvast samt original kasse.Smykker med tilsvarende dekoration er med sikkerhed ...

Warennr.: 5710736
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 10.08.2020
20:33
EUR 114
To barokbægre af sølv, Aalborg og Randers, 1700-tallet (2)
To barokbægre af sølv med nålepunslet og graveret dekoration, det større stemplet med mestermærke for Jens Kjeldsen Sommerfeldt (1692-1772, borgerskab i Aalborg 1726-1767), det mindre med mestermærke for Peter Normand (etableret i Randers 1719, borgerskab 1747, d. 1761). H. 6 og 8,5 cm. Samlet ...

Warennr.: 5729052
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 10.08.2020
20:49
EUR 215
E. Dragsted og Per Lütken for Holmegaard. 'Aristokrat' karaffel med sølvmontering samt Carl M. Cohr. Moderne cocktailske af sterlingsølv. (2)
E. Dragsted og Per Lütken for Holmegaard. 'Aristokrat' karaffel af glas, prydet med montering af sterlingsølv, udført hos E. Dragsted, prop med organisk form. H. 37 cm. Samt Carl M. Cohr, moderne cocktailske af sterlingsølv, top i form af stiliseret blomst. L. 34 cm. Vægt: ca. 56 gr. Fremstår ...

Warennr.: 5735014
20:59
Birks m. fl. Nadversæt af sølv, ca. 1900
Birks m. fl. Nadversæt af sølv, best. af: Oblatæske, oblat disk, kalk indvendigt forgyldt samt ske Tilhørende etui. Ca. 1900. H. 1-8 cm. Vægt samlet ca. 125 gr. Flaske af plast medfølger.

Warennr.: 5729234
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 11.08.2020
10:45
Fem sølvpokaler (5)
Fem sølvpokaler med graveringer. Samlet vægt ca 420 gr, H op til 15 cm. (5)

Warennr.: 5733485
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11.08.2020
18:00
Sovsekande i sølv, (320 g. )
Sovsekande i sølv med riflet kant og på tre løvefødder. Bladværk og riller på hank. Engelske sølvmærker. (320g)

Warennr.: 5735155
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 11.08.2020
19:07
EUR 101
Jens Agger Braae, København. Moderne kasserolle af sølv, ca. 1930'erne
Jens Agger Braae, København. Moderne kasserolle af sølv, håndtag af træ, udført ca. 1930'erne. L. 24 cm H. 4 cm. Vægt: ca. 192 gr. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5725423
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 11.08.2020
20:12
Peter Bruckmann & Söhne samt Grann & Laglye. Kaffe- og teservice af sølv, 1800-1900-tallet (4)
Kaffe- og teservice af sølv i rokokoform, heraf sukkerskål og flødekande udført hos Peter Bruckmann & Söhne, Heilbronn, Tyskland, 1800-tallets anden halvdel, tekande udført hos anden tysk sølvsmed, 1800-tallets anden halvdel samt kaffekande udført hos Grann & Laglye i samme stil i 1943, ...

Warennr.: 5729746
EUR 1.074 DK, Vejle, Dandyvej 11.08.2020
20:13
EUR 752
F. Hingelberg, Aarhus. Moderne sukker- og flødesæt af sterlingsølv, ca. 1960 (2)
F. Hingelberg, Aarhus. Moderne sukkerskål og flødekande af sterlingsølv, begge med hank, dessin nr. 32907, ca. 1960. Fremstår med brugsspor, gravering under bunden. (2)

Warennr.: 5713472
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 11.08.2020
20:14
Carl M. Cohr. Skønvirke kasserolle af sølv, 1920'erne
Carl M. Cohr. Skønvirke kasserolle af hammerslået sølv med perlestaf, hank af udskåret ibenholt, 1920'erne. L. 30 cm. Ø ekskl. hank 17 cm. Vægt ca. 406 g. Fremstår med brugsspor, hanken sidder lidt løst.

Warennr.: 5729281
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 11.08.2020
20:31
Messing tekande med fyrfad.
Messing tekande med fyrfad, i empirestil. Greb og låg-knap i sortlakeret træ. Fyrfad med indsats i jern. Ornamenter langs side og tre fødder. Samlet H. 27 cm.

Warennr.: 5734608
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 11.08.2020
20:37
Hans Hansen. Moderne skål af sterlingsølv, anno 1933
Hans Hansen. Moderne skål af sterlingsølv, bådformet med svungen hank og to svungne ben, anno 1933. Antageligt en variant af dessin HH 89 designet af Karl Gustav Hansen (1914-2002) i 1932. H. 5,5. L. 18 cm. Vægt ca. 246 g. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5729053
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 11.08.2020
21:02
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Konge/Acorn' proptrækker
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Konge/Acorn' proptrækker med håndtag af hammerslået sterlingsølv, udført hos Georg Jensen i perioden efter 1945. L. 11 cm. Vægt inkl. montering: ca. 50 gr. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5735185
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12.08.2020
13:11
2 osmanische Wasserkannen aus Kupfer (2)
2 osmanische Wasserkannen aus Kupfer. Altersgemäße Gebrauchsspuren. H 25,5 cm und 57 cm, (2)

Warennr.: 5715834
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 12.08.2020
16:01
12»