Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Cardeilhac, Paris. Paar Platten aus Sterlingsilber, Ende 19. Jh. (2)
Cardeilhac , Paris. Paar Neorokoko-Platten aus Sterlingsilber, oval mit profiliertem Rand mit Rocailles, Ende 19. Jh. Gestempelt mit Meistermarke E.C. für Maison Cardeilhac, Ernest Cardeilhac (1851-1904), französischer Minerva Silberstempel für Sterlingsilber 950 sowie 'Cardeilhac, Paris'. L. ...
Warennr.: 5259867
EUR 1.074 DK, Vejle, Dandyvej 22.03.2019
20:47:00
EUR 832
Hugo Grün m.fl. Servietringe, krus og potageske af sølv (5)
Bordsølv bestående af et barnekrus fra Hugo Grün, 3 servietringe samt en stor dobbeltriflet potageske, L. 38,5 cm. Samlet vægt ca. 284 g. Fremstår med brugsspor, krus med buler, potageske og servietringe med graveringer. (5)
Warennr.: 5249196
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 22.03.2019
20:49:00
Carmelo Cappello for Alessi. 'Forma Orizzontale Circolare'
Carmelo Cappello for Alessi. 'Centerpiece' / skulpturelt fad af stål 'Forma Orizzontale Circolare'. Formgivet 1974 fremstillet af Alessi, mærket under bund 'Alessi Daprès Carmelo Cappello AFR116'. Ø. 34 cm. Lette brugsspor.
Warennr.: 5258124
EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 23.03.2019
16:24:35
Carl M Cohr. 14 glasbakker i sølv (14)
Carl M Cohr. 13 glasbakker i sølv Ø: 8 cm.. Stemplet med 3 tårne. Samlet vægt: 360 gr. Fremstår med alm. brugsspor. (14)
Warennr.: 5278352
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 23.03.2019
18:53:00
EUR 87
Nanna Ditzel for Georg Jensen. Skål i sterling sølv, dessinnr. 1282 i org. æske
Nanna Ditzel for Georg Jensen. Skål af sterling sølv, indvendig prydet med stjerne for Mærsk. Højde ca. 5,5 cm, Ø. ca 21 cm. I bund indgravering: 1987 - 15 juni 2012 samt stemplet ND, N11, Georg Jensen, Sterling, dessinnr: 1282. Vægt ca. 410 gram. Fremstår i original Georg Jensen æske foret med ...
Warennr.: 5274176
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24.03.2019
16:31:01
EUR 215
Cohr ’Dobbeltriflet’ Silbersbesteck (82)
Carl M. Cohr, 'Dobbeltriflet' Besteck- und Servierteile aus Silber, bestehend aus: 12 Menümesser (20 cm), 12 Menügabeln (L. 19 cm), 3 Menülöffel (17,2 cm), 12 Frühstücksmesser (18,5 cm), 11 Frühstücksgabeln ( 17 cm) 13 Dessertlöffel (15 cm), 9 Teelöffel (12 cm), 1 Kartoffellöffel ...
Warennr.: 5262802
EUR 1.342 DK, Helsingør, Støberivej 24.03.2019
19:55:00
EUR 779
Johan Rohde für Georg Jensen. Großer Pfefferstreuer aus Silber, Dessin Nr. 277
Georg Jensen. Großer Pfefferstreuer aus leicht gehämmertem Silber, eckiger Korpus. Dessin Nr. 277. Entwurf Johan Rohde. Hergestellt im Zeitraum 1933-44. H. 12 cm. Gewicht ca. 92 g. Mit wenigen Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5280199
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:10:00
EUR 483
Kaffeservice af sølv, rokoko stil (3)
Kaffeservice af sølv i rokoko stil bestående af kaffekande, 830S med utydelige stempler. Flødekande og sukkerskål, københavnerstempel. Guardeinstempel Jens Sigsgaard. Samlet vægt ca. 1327 gram. (3)
Warennr.: 5225072
EUR 483 DK, Roskilde, Store Hedevej 24.03.2019
20:20:00
EUR 322
Georg Jensen. 'Pyramide' Deckelschale aus Sterlingsilber, Dessin Nr. 600A
Georg Jensen. 'Pyramide' Deckelschale aus Sterlingsilber mit zwei Griffen und breiter, waagerechter oberer Kante. Dessin Nr. 600A. Design: Harald Nielsen, 1930. Hergestellt im Zeitraum 1933-44. H. ca. 12 cm. L. inkl. Griff 25 cm. Ø ohne Griff 21,3 cm. Gewicht ca. 1022 g. Geringer Verschleiß.
Warennr.: 5254099
EUR 4.564 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:20:00
EUR 2.282
Art decò, Kaffee/Teeservice
Art decò, Kaffee/Teeservice, versilberter Korpus mit Holzgriffen, unterseitg 'Qvist.Ian' bezeichnet, das Service besteht aus: 1 Kaffeekanne, 1 Teekanne, 1 Milchkanne, 1 Zuckerdose, 1 Tablett, Maße ca.: H. 9-20 cm, L.34 cm (Tablett). Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. ...
Warennr.: 5248872
EUR 800 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24.03.2019
20:20:00
EUR 400
Reed & Barton. 'Francis I' to rigt dekorerede skåle af sterlingsølv (2)
Reed & Barton. To rigt dekorerede skåle af sterlingsølv, model 'Francis I', udført med stiliseret blomst- og bladværk, stående på fire let buede ben. Ø. 20 cm. Samlet vægt: ca. 684 gr. Fremstår med brugsspor. (2)
Warennr.: 5263117
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:22:00
EUR 268
Jørgen Møller für Georg Jensen. Moderne Cocktailkanne aus Sterlingsilber, Dessin Nr. 1403, anno 1984
Georg Jensen. Moderne Cocktailkanne aus Sterlingsilber, zylindrisch mit geripptem Dekor, Deckel mit Messbecher, Deckel mittels Stange aufgehängt und kippt beim Eingießen. Dessin Nr. 1403. Design: Jørgen Møller. Gestempelt u. a. mit Jahreszahlkode für 1984. H. 23 cm. Ø ohne Tülle 8,5 cm. Gewicht ...
Warennr.: 5235151
EUR 6.711 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:30:00
EUR 3.356
Hans Hansen. Art deco Schale aus Sterlingsilber, anno 1938
Hans Hansen. Art deco Schale aus leicht gehämmertem Sterlingsilber, die Form ist angelehnt an eine griechische Vase mit zwei hohen Henkeln und niedrigem, rundem Fuß, gefertigt 1938. H. 10,7 cm. L. 17. Ø exkl. Henkel 14 cm. Gewicht ca. 346 g. Geringer Verschleiß.
Warennr.: 5280200
EUR 1.477 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:33:00
EUR 725
K. C. Hermann m.fl. Strøbøsser samt skrin af sølv (4)
Tre strøbøsser samt skrin af sølv, strøbøsserne bl.a. udført af K. C. Hermann, en anden tysk. H. 12-21 cm, skrinet: H. 7,5, L. 11 cm. Samlet vægt ca. 740 g. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (4)
Warennr.: 5271701
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:34:00
EUR 201
Bing & Grøndahl, O. Mogensen. Marmeladekrukke med låg og ske af sølv og sterlingsølv (3)
Marmeladekrukke i krakelé-porcelæn udført hos Bing & Grøndahl i perioden 1915-1948 med sølvlåg prydet med vindrueklaser og hertil kompotske i delvist hammerslået sterlingsølv fra O. Mogensen, København. H. krukke 9 cm, L. ske 13,5 cm. Samlet vægt sølv ca. 72 g. Brugsspor, lille hak på kant af ...
Warennr.: 5274561
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:36:00
Gustav Pedersen für Georg Jensen. Toasthalter aus Sterlingsilber, Dessin Nr. 510
Georg Jensen. Seltener Toasthalter aus Sterlingsilber in organischem Design, mit drei kleinen Füßen. Design: Gustav Pedersen (1895-1972) in ca. 1927. Ausführung: Georg Jensen im Zeitraum 1933-1944, Dessinnr. 510. L. 15 cm. B. 11 cm. Gewicht ca. 214 g. Geringer Verschleiß.
Warennr.: 5246498
EUR 2.685 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:40:00
EUR 1.342
Bernhard Hertz. Skønvirkevase i sølv
Skønvirkevase i sølv med slank svungen profil, graveret med stiliserede frøstande på korpus. H. 11,3 cm. Vægt 98 g. Stemplet for kgl. hofjuvelér Bernhard Hertz.
Warennr.: 5274396
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:42:00
Harald Nielsen for Georg Jensen. Seks saltkar af let hammerslået sterlingsølv, dessin 575 A. (6)
Harald Nielsen for Georg Jensen. Seks saltkar af let hammerslået sterlingsølv, på profileret fodstykke. Dessin 575 A. Udført efter 1945. H. 2,5 cm. Ø 6,5 cm. Vægt ca. 166 gr. Fremstår med brugsspor. (6)
Warennr.: 5250233
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:52:00
EUR 322
W. Pasielak, Kopenhagen. Eierbecher und Löffel aus 14 kt. Gelbgold (2)
W. Pasielak, Kopenhagen. Eierbecher und Löffel aus 14 kt. Gelbgold, Eierbecher mit oberem Rand und Fußteil mit satinierter Kante, H. Eierbecher: ca. 6 cm. L. Löffel: ca. 12,3 cm. Gesamtgewicht: ca. 93,8 g. Leichter Verschleiß. (2)
Warennr.: 5274088
EUR 3.356 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
21:03:00
EUR 1.678
Samling diverse sølvæsker, pudderdåser, læbestift holdere, Danmark, Sverige, England (19)
Samling diverse sølvæsker: pudderdåse prydet med musikanter ved kro, stemplet H.J 830 S, Ø ca. 6 cm. (spejl defekt indvendigt), Gran og Laglye pudderdåse med frisebort, stemplet GL København 1945 Ø 6,5 cm. (ridser og små bule), læbestift holder med rillet korpus, stemplet Hans Jensen og 830 S, H....
Warennr.: 5268529
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 25.03.2019
19:05:00
EUR 87
Evard Andersen, Albing. To Margerethebægre (2)
Edvard Andersen. Margrethebæger af sølv, stemplet 925, Edv. Andersen. H. 10,5 cm. Vægt: 271 gram. Albing. Lille Margrethebæger af sølv, sterling, Albing/Denmark. H. 6 cm. Vægt: 80 gram. Samlet vægt 351 gram. Fremstår begge bulet på fod. (2)
Warennr.: 5279465
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 25.03.2019
19:08:00
Harald Nielsen for Georg Jensen. Håndspejl af sterlingsølv, dessin 150
Harald Nielsen for Georg Jensen. Håndspejl af let hammerslået sterlingsølv, bagside prydet med delfin, hank flankeret af stiliseret bladværk, rundt let facetslebet spejlfelt. Udført hos Georg Jensen iperioden 1930-45. L. 23 cm. Vægt inkl. glas: ca. 272 gr. Fremstår med brugsspor, mærker samt ...
Warennr.: 5263352
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 25.03.2019
19:48:00
EUR 201
Georg Jensen cigaretetui af sterlingsølv, dessin nr. 133
Georg Jensen cigaretetui af sterlingsølv, prydet med kannelerede kanter, dessin nr. 133. Udført i perioden 1933-1944. B. 7,5 cm. L. 8,5 cm. Fremstår med brugsmærker, indvendig med gravering.
Warennr.: 5242249
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 25.03.2019
20:03:00
Hugo Grün m.fl. Diverse dele sølv, bæger, skål, salt-/peber m.m. (12)
Diverse dele sølv bestående af et bæger, en skål, to æggebægre hvoraf det ene med 'Fransk Lilje', et salt-/pebersæt fra Hugo Grün, 6 servietringe. Fremstår med brugsspor, 7 dele med graveringer, æggebægre med trykmærker. (12)
Warennr.: 5277811
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 25.03.2019
20:04:00
EUR 161
Engelsk sølv kaffesæt, saltkar, peberbøsser m.m (12)
Engelsk kaffesæt i Queen Anne stil bestående af kaffekande, flødekande og sukkerskål H. 10,5 - 28 cm ( rep på hank efter brud) Stemplet med Chester bymærke ca 1898 , fire saltkar, fra Birmingham ca 1924 fire peberbøsser hvoraf tre af dem har stempler fra Birmingham ca 1901, to med utydelige ...
Warennr.: 5262801
EUR 671 DK, Helsingør, Støberivej 25.03.2019
20:07:00
EUR 322
Lille engelsk bakke af sterlingsølv med centralt skibsmotiv, London 1970
Lille engelsk bakke af sterlingsølv med centralt skibsmotiv, London 1970. Ø 10 cm. Vægt ca. 56 g. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5255826
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 25.03.2019
20:12:00
Grigory Sbetnayev, Moskva. Russisk saltkar af sølv i form af kovsh, ca. 1890'erne
Grigory Sbetnayev, Moskva. Russisk saltkar af sølv i form af kovsh, prydet med farvet emaljearbejde, udført ca. 1890'erne. L. 10 cm. Medfølges af tilhørende saltske, L. 7 cm. Samlet vægt: ca. 66 gr. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5277314
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 25.03.2019
20:14:00
EUR 188
Georg Jensen. 'Magnolia' längliche Servierplatte aus Sterlingsilber, Dessin 2 D
Georg Jensen. Längliche 'Magnolia' Servierplatte aus Sterlingsilber, Griff dekoriert mit stilisiertem Blüten- und Blattwerk, Dessin Nr. 2D, Ausführung: Georg Jensen nach 1945. L. 33,5 cm. B. 15,5 cm. Gewicht: ca. 618 g. Mit Verschleiß.
Warennr.: 5278775
EUR 3.758 DK, Vejle, Dandyvej 25.03.2019
20:15:00
EUR 1.879
Søren Sass for A. Michelsen. Solifleur vase af sterlingsølv
Søren Sass for A. Michelsen. Solifleur vase af sterlingsølv H. 14 cm. Formgivet 1950. Udført 1965. Vægt 93 gr. Fremstår med brugsspor. Litteratur: 'Hofjuveler A. Michelsen' af Malene Dybbøl og Sabrina Ulrich Vinther, lignende vase afb. side 162.
Warennr.: 5263302
20:15:00
Silverco. Moderne sukker- og flødesæt af sølv (2)
Silverco. Moderne sukker- og flødesæt af sølv med glat korpus, sukkerskål med asymmetrisk monteret hank. Stemplet Silverco 830S. Flødekande: H. 4,5 cm. Sukkerskål: Ø 10 cm. Samlet vægt ca. 140 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Warennr.: 5250305
20:16:00
 1 2  >>