Kategorie  Schätzpreis
123» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Serveringsfad / dækketallerken af sølv
Serveringsfad / dækketallerken af sølv med ligeknækket fane og rillet bord. Udført 1946. Ø 27 cm. Vægt ca. 498 g. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5437144
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 15.11.2019
20:12:00
EUR 148
Senempire hovedvandsæg af sølv, mester Johan Christian Winther, København ca. 1830
Senempire hovedvandsæg af sølv med vaseformet korpus på kvadratisk fod, stemplet med mestermærke for Johan Christian Winther (borgerskab i København 1823, d. 1843). H. 9 cm. Vægt ca. 25 g. Fremstår med patina, enkelte småbuler.
Warennr.: 5444164
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 15.11.2019
20:13:00
Gran & Laglye, Magasin du Nord m.fl. Morgenmadssæt af sølv (7)
Morgenmadssæt af sølv, bestående af: 4 æggebægre, de tre med glasindsats udført hos Gran & Laglye, det fjerde hos Carl M. Cohr, H. 3,5 og 6 cm. Sennepskrukke med glasindsats udført hos Magasin du Nord anno 1939 (H. 10 cm) samt to servietringe, den ene Hans Jensen, den anden Hugo Grün. Samlet vægt...
Warennr.: 5453093
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 15.11.2019
20:18:00
EUR 114
Sigvard Bernadotte für Georg Jensen. Art dèco Eiskübel aus Sterlingsilber
Sigvard Bernadotte für Georg Jensen. Art dèco Eiskübel aus Sterlingsilber mit Harlekinmuster Nr. 819D. Entwurf: 1938, Inskription unter der Standfläche 1/7 1949. H. 20 cm. Ø 12 cm. Gewicht 498 g. Minimaler Verschleiß.
Warennr.: 5489368
EUR 8.591 DK, Aalborg, Nibevej 16.11.2019
10:17:26
EUR 2.953
En samling mortere af pistler, messing og malm (6)
En samling mortere med pistler, fem af messing en af malm. højde fra 7-11,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (6)
Warennr.: 5489926
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
19:36:00
Hans Jensen & Co m.fl. Samling strøbøsser af sølv (5)
Hans Jensen & Co m.fl. Fem salt-/peberbøsser af sølv bestående af to æggeformede par og en dekoreret med vindrueklaser. H. 5,5-6,5 cm. Samlet vægt ca. 116 g. Fremstår med brugsspor, et par med buler. (5)
Warennr.: 5467320
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 16.11.2019
20:00:00
P. Hertz. Stand til skrivesæt af sølv, anno 1895
P. Hertz. Stand til skrivesæt af sølv med plads til to blækhuse (disse mangler), bagerst to stave med slanger omkring - æskulapstave som symboliserer lægevidenskaben - samt skjoldformet plakette, udført i 1895. H. 11,5. L. 20 cm. Vægt ca. 260 g. Fremstår med brugsspor, gravering på skjold.
Warennr.: 5449300
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 16.11.2019
20:01:00
Empire skål af sølv, mester Mogens J. Klarschow, København, 1800-tallets begyndelse
Empire skål af sølv med to hanke og korsformet fodstykke hvorunder kuglefødder, udformet med løvefødder, guirlander, kanneleringer, blomster og bladværk, stemplet med mestermærke for Mogens J. Klarschow (ca. 1760-ca. 1830, borgerskab i København 1799). H. 22. L. 20 cm. Vægt ca. 308 g. Glasindsats...
Warennr.: 5449195
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 16.11.2019
20:22:00
Jørgen Jensen. 'Skønvirke' Pokal aus Silber, Stockholm 1925
Jørgen Adolf Harding Jensen (1895-1966, Sohn von Georg Jensen). 'Skønvirke', dänischer Jugendstil, Pokal aus gehämmertem Silber mit glatter Kuppa und ornamentiertem Stiel mit durchbrochenem Blattdekor, gefertigt Stockholm 1925. H. 23 cm. Gewicht ca. 320 g. Mit Gebrauchsspuren, Kuppa mit ganz ...
Warennr.: 5449412
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 16.11.2019
20:23:00
Just Andersen. To kander med basthåndtag (2)
Just Andersen, kander med basthåndtag samt enkelt med låg, nr. 2661 og 2483. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. (2)
Warennr.: 5469609
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 17.11.2019
13:05:58
Pralinenschale und Zuckerzange (2)
Pralinenschale im Stil des Rokoko, durchbrochen gearbeitet, verziert mit Putten. Maße ca.: 12,5 x 11 cm. Zuckerzange in der Form von Vogelklauen. Länge ca.: 9 cm. Beide Gegenstände sind aus 800 Silber gefertigt (punziert). Das Gesamtgewicht beträgt ca.: 91 g. (2)
Warennr.: 5363981
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17.11.2019
16:25:00
Cohr: Kaffe/Theservice af sølv (4)
Cohr: Kaffeservice med skævknækket korpus af sølv bestående af kaffekande H 27 cm, Thekande H. 20cm, sukkerskål H 9,5 cm samt flødekande H 9 cm. Alle dele med københavnerstempel. Samlet sølvvægt 1625 gr. Fremstår med brugsspor herunder thekande med dato-gravering på side. (4)
Warennr.: 5498449
EUR 671 DK, Aalborg, Nibevej 17.11.2019
19:05:00
EUR 456
Grann & Laglye. To skønvirke salt-/peberbøsser af sølv, 1910'erne (2)
Grann & Laglye. To skønvirke salt-/peberbøsser af sølv, udført hhv. 1914 og 1919. H. 9,5 og 11 cm. Samlet vægt ca. 99 g. Fremstår med brugsspor, den ene med gravering, enkelte små stødmærker. (2)
Warennr.: 5479467
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 17.11.2019
19:50:00
A. Dragsted. Skønvirke skrin af sølv, anno 1924
A. Dragsted. Skønvirke skrin af hammerslået sølv med kugledekoration og rundede sider og låg, bund ej af sølv, indvendigt beklædt med træ, anno 1924. H. 8. L. 24. B. 14,5 cm. Vægt ca. 756 g. Fremstår med brugsspor, mindre stødmærke på bagsiden.
Warennr.: 5473122
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 17.11.2019
19:59:00
Frank M. Whiting, U.S.A. 'Champlain' lågskål af sterlingsølv, 1900-tallets midte
Frank M. Whiting, U.S.A. Amerikansk lågskål af sterlingsølv i empirestil med punslet dekoration, dessin nr. 7185: 'Champlain'. 1900-tallets midte. H. 20 cm. Vægt ca. 464 g. Fremstår med brugsspor, buler.
Warennr.: 5489497

Neuware
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 17.11.2019
20:02:00
Judge Inocuivre. Samling kobbertøj (10)
Judge Inocuivre, Belgium. Samling kobbertøj bestående af: Tre fade L. 31-41 cm. Syv pander og gryder H. 5 cm. Ø 17 cm. - H.16 Ø 34 cm. Mrk. i bunden. Fremstår med brugsspor. (10)
Warennr.: 5496991
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 17.11.2019
20:05:00
P. Hertz. Kandisskål af sølv, København 1872
P. Hertz. Kandisskål af sølv med to hanke, fire svungne fødder udformet med bladdekoration, korpus graveret med bladdekoration, indvendigt forgyldt, København 1872. H. 10. L. 16,5. Ø ekskl. hanke 10 cm. Vægt ca. 158 g. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5493561
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 17.11.2019
20:09:00
Cohr. Moderne bordskål af sterlingsølv
Cohr. Moderne bordskål af sterlingsølv, ovalt korpus med ombukket kant. H. 4,5. L. 23. B. 17,5 cm. Vægt ca. 402 g. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5444165
20:12:00
S. Chr. Fogh, København. Lille kasserolle af sterlingsølv
S. Chr. Fogh, København. Lille kasserolle af sterlingsølv, monteret med hank af træ, fodstykke dekoreret med mønster. L. inkl. hank: 19,5 cm. H. 6 cm. Vægt: ca 174 gr. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5442576
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 17.11.2019
20:13:00
Bent Knudsen m.fl. Kertestage, istang, lille skål og bakke af sølv og sterlingsølv (4)
Fire dele sølv og sterlingsølv bestående af moderne kertestage fra Bent Knudsen, istang fra Dansk Guldsmede Håndværk, lille skønvirkeskål og lille bakke. L. mellem 5,5 - 20,5 cm. Samlet vægt ca. 216 g. Fremstår med brugsspor, skål med navnetræk eller logo udformet i relief. (4)
Warennr.: 5480122
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 17.11.2019
20:18:00
Harald Nielsen for Georg Jensen. Håndspejl af let hammerslået sterlingsølv, 1930-45
Harald Nielsen for Georg Jensen. Håndspejl af let hammerslået sterlingsølv, bagside prydet med delfin, hank flankeret af stiliseret bladværk, rundt let facetslebet spejlfelt. Udført hos Georg Jensen i perioden 1930-45. L. 23 cm. Vægt inkl. glas: ca. 272 gr. Fremstår med brugsspor, mærker samt ...
Warennr.: 5476363
20:19:00
Frank M. Whiting, U.S.A. 'Champlain' kande af sterlingsølv, 1900-tallets midte
Frank M. Whiting, U.S.A. Amerikansk kande af sterlingsølv i empirestil med punslet dekoration, dessin nr. 7185: 'Champlain'. 1900-tallets midte. H. 18 cm. Vægt ca. 314 g. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5489485

Neuware
EUR 228 DK, Vejle, Dandyvej 17.11.2019
20:21:00
Frank M. Whiting, U.S.A. 'Champlain' kandisskål af sterlingsølv, 1900-tallets midte
Frank M. Whiting, U.S.A. Amerikansk kandisskål af sterlingsølv i empirestil med punslet dekoration og hanke i siden, dessin nr. 7185: 'Champlain'. 1900-tallets midte. H. 16,5 cm. Vægt ca. 400 g. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5489452

Neuware
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 17.11.2019
20:25:00
Aage Weimar. To moderne etuier af sølv og sterlingsølv (2)
Aage Weimar. To moderne etuier af sølv og sterlingsølv, prydet med henholdsvis stiliserede blomster og organisk design, mål: 6,3 x 8 cm. og Ø. 7,5 cm. Samlet vægt: ca. 145,5 gr. Fremstår med brugsspor, én med indvendig gravering (2)
Warennr.: 5476658
20:25:00
J. Chr. Moe & Søn. Stort, rundt fad af sølv, 1932
J. Chr. Moe & Søn, København. Stort, rundt fad af sølv med ligeknækket fane og svungen kant, udført i 1932. Ø 36 cm. Vægt ca. 980 g. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5444142
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 17.11.2019
20:29:00
Fritz Heimbürger m.fl. To potaler og en stand af sølv (3)
Fritz Heimbürger, pokal anno 1933 i jugendstil med gennembrudt ornamentik langs foden. H. 21, Ø. 13,5 cm. Pokal anno 1931. H. 15, Ø. 12 cm. Lille stand/fad Ø. 12,5 cm. Alle tre dele fremstår med patina, begge pokaler fremstår med personlige indskrifter. Samlet sølvægt ca. 900g (3)
Warennr.: 5496471
EUR 376 DK, Herlev, Dynamovej 17.11.2019
20:29:00
Dansk sølvsmed. Strøbøsse og sennepskrukke af sølv i empirestil, anno 1904 (2)
Dansk sølvsmed. Strøbøsse og sennepskrukke af sølv i empirestil med vaseformet korpus på kvadratisk fod og graveret dekoration, udført i 1904. H. 13 cm. Samlet vægt ca. 190 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Warennr.: 5471652
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 17.11.2019
20:37:00
Cohr kaffeservice og askebæger af pletsølv. (4)
Cohr kaffeservice af pletsølv, svungen og ligeknækket korpus. Kaffekande H. 21 cm. Samt askrbæger af pletsølv, drevet med figursceneri. Ø ca. 22 cm. (4)
Warennr.: 5479160
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 17.11.2019
20:46:00
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. Moderne pokal af sterlingsølv med Mærsk-logo. Vægt 607 g.
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. Moderne pokal af sterlingsølv, i fronten udformet i relief med logo for Mærsk samt årstal. Højde 18,5 cm. Ø 11,7 cm. Vægt ca. 607 gram. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5496378
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17.11.2019
21:00:00
EUR 295
Karl J. Ottesen. Par tre-armede lysestager af sølv (2)
Karl J. Ottesen. Par tre-armede lysestager af sølv (830). Signerede, stemplede og mrk. Den norske stats oljeselskap a.s. 1972-1997. H. 27 cm. Vægt 1457,5 g. Alm. brugsspor, begge en anelse skæve. (2)
Warennr.: 5497553
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18.11.2019
14:32:00
EUR 376
123»