Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...43»   Waren pro Seite   1264 Ergebnisse Liste Galerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Heinrich Dohm. Strandparti fra Fanø, Sønderho
Heinrich Dohm (1875-1940). Strandparti fra Fanø, Sønderho. Olie på lærred, monteret på plade. Sign. og dat. H. Dohm 24. 21,5 x 25 cm (27 x 30 cm).

Warennr.: 6230545
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 02.07.2022
16:44
EUR 228
Antoine Klinkhamer. 'Golden Dreams', 120 x 100 cm
Antoine Klinkhamer (f. 1952). 'Golden Dreams'. Olie på lærred fra serien 'Nature', signeret Antonie Klinkhamer, 2021, 120 x 100 cm, UR. Læs mere her

Warennr.: 6216856
EUR 966 DK, Kolding, Platinvej 02.07.2022
16:51
EUR 698
Bertil Widbrant, cd. Landskabsparti med urfugle.
Bertil Widbrant (1914-1988). Landskabsparti med urfugle, olie på lærred, signeret B. Widbrant, 50 x 61 cm. (68 x 79 cm.) Fremstår med afskalning samt lille hul i lærred.

Warennr.: 6197604
EUR 201 DK, Kolding, Platinvej 02.07.2022
16:55
James Matthews, efterårsmotiv med svampesamlere i skoven , olie på lærred
James Matthews 18-1900 tallet. efterårsmotiv med svampesamlere i skoven, olie på lærred, signeret. H.30 x 46 cm (47 x 63 cm). Mindre afslag på indramning.

Warennr.: 6230765
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02.07.2022
17:09
Ubekendt kunstner, motiv fra Spanien, oliekridt
Ubekendt kunstner, motiv fra Spanien, oliekridt, signeret. H.29 x 39 cm (39 x 49 cm)

Warennr.: 6222141
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02.07.2022
17:16
Peter Nyborg. 'Nine rivers of Aarran'
Peter Nyborg, født 1937. 'Nine rivers of Aarran' . Olie på lærred. Sign. og dat. på bagsiden. 130 x 70 cm. ( 133 x 73 cm.)

Warennr.: 6201957
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 02.07.2022
17:26
EUR 403
Peter Nyborg. 'Angels Falling'
Peter Nyborg, født 1937. 'Angels Falling' . Olie på lærred. Sign. og dat. på bagsiden. 160 x 90 cm. ( 162 x 92 cm.)

Warennr.: 6201640
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 02.07.2022
17:37
EUR 268
Molly Laursen. Kystlandskab, Hornbæk
Molly Laursen (1928-2022). Kystlandskab, Hornbæk, akryl på plade, usign. 78,5x120 cm (83x125,5 cm) Proveniens kunstnerens familie

Warennr.: 6226224
EUR 268 DK, Nivå, Stejlepladsvej 02.07.2022
17:44
EUR 161
Svend Palvor Caskall, 'Store pilehegn, Borup', olie på lærred
Svend Palvor Caskall 20 årh. Motiv betitlet 'Store pilehegn, Borup' olie på lærred, signeret. H.40 x 45 cm. UR.Svend Palvor Caskall er uddannet på det Kgl. Kunstakademi ved professor Niels Lergaard og har en fortid som teatermaler på det kgl.Teater under Svend Johansen.

Warennr.: 6228250
17:52
Hanne Hermann Komposition.
Hanne Hermann (f. 1960). Komposition, akryl på lærred, s/b. H. Hermann. 115 x 130 cm.

Warennr.: 6174395
EUR 376 DK, Herlev, Dynamovej 02.07.2022
18:00
EUR 295
Fernando Varela. 'Offrenda'. cd
Fernando Varela (født 1951). 'Offrenda'. Olie på lærred. Sign. og dateret: 'Varela 96', betitlet på bagsiden. 109 x 99 (112 x 102) cm.Fremstår med let overfladeridse i nedre højre hjørne.

Warennr.: 6208687
EUR 1.074 DK, Herlev, Dynamovej 02.07.2022
18:06
EUR 671
Ida Brabæk, 'Jeg ser', olie på lærred
Ida Brabæk 20.årh. (Mønsk kunstner). 'Lysets engel går med glans', olie på lærred, signeret og dateret 2010. H.84 x 73 cm (79 x 89 cm)

Warennr.: 6222481
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02.07.2022
18:09
Richard Mortensen. Komposition, litografi
Richard Mortensen (1910-1993). Komposition, sign. Mortensen 81. Litografi 56/100. 75 x 56 (100 x 78) cm. Indrammet bag glas. Fremstår med brugsspor. (cd)

Warennr.: 6229999
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 02.07.2022
18:10
Oluf Høst, Østerlars Rundkirche auf Bornholm, teilweise handkoloriertes lithographischer Druck (cd)
Oluf Høst (1884-1966). Lithographischer Druck, teilweise handkoloriert, Østerlars Rundkirche auf Bornholm, mit Bleistift signiert und datiert 1954. H. 60 x 80 (65 x 85 cm) cm. Blatt leicht vergilbt.

Warennr.: 6209919
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02.07.2022
18:13
EUR 403
Sacedon, komposition, akryl på lærred
Sacedon f.1978. Komposition, akryl på lærred, signeret. H.80 x 80 cm. UR.

Warennr.: 6222363
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02.07.2022
18:17
EUR 268
Ubekendt kunstner, keramik relief med nøgen kvinde, usigneret
Ubekendt kunstner, keramik relief med nøgen kvinde, usigneret. H.43,5 x 30 cm. 1900 tallets anden halvdel.

Warennr.: 6225403
18:19
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann f. 1960. Komposition, akryl på lærred, Signeret på bagsiden. H. Hermann. Nr. 120. H: 100 B: 100 cm.

Warennr.: 6135692
18:19
EUR 295
Jørgen Larsen, komposition, akryl på papir (cd)
Jørgen Larsen f.1942, Abstrakt komposition, akryl på papir, signeret. Ark h.56 x 38 cm (78 x 59 cm)

Warennr.: 6227724
18:21
Tage Klee, 'Forfaldent hus med udsigt'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Forfaldent hus med udsigt', digital galleritryk på silkemat acryl monteret på Dibond sandwichplade. Signeret. Uden ramme, men monteret med alu. ophæng på bagsiden. H. 100 x 67 cm.

Warennr.: 6219371

Neuware
18:29
EUR 349
Rasmus Nellemann. Komposition (cd)
Rasmus Nellemann (1923-2004). Komposition, radering. Sign. og dat. "Rasmus Nellemann, 1977". 31,5 x 29 cm (70,5 x 63) (cd)

Warennr.: 6229645
18:30
William Skotte Olsen. Olie på plade komposition med figurer, hus og fugl. (cd)
William Skotte Olsen. Olie på plade, komposition med figurer, hus og fugl, sign. WSO, 62,5 x 83,5 cm. (65 x 86 cm).(cd)

Warennr.: 6222695
EUR 1.342 DK, Aalborg, Nibevej 02.07.2022
18:32
EUR 805
Jozef Reusch, modelstudie, olie på lærred (cd)
Jozef Reusch (1887-1976). Modelstudie olie på lærred monteret på plade, usigneret. Lysmål h.68,5 x 52 cm (82 x 52 cm) Starten af 1900 tallet med senere indramning.

Warennr.: 6221404
18:33
EUR 403
Arne Overbye. Landskabs maleri (cd)
Arne Overbye. Landskabs maleri, olie på lærred. 'Oksbøl plantage'. Signeret Overbye. 46x66 cm.(48x68 cm). (cd)

Warennr.: 6191728
18:35
Hans Georg Skovgaard. Linoliums tryk
Hans Georg Skovgaard (1898-1969) Portræt. Linoleums tryk. Signeret H G Skovgaard samt dateret 1914. 22 x 18 (67 x 53) cm

Warennr.: 5959660
18:35
Truus Menger, Skulptur aus Bronze und Granit (cd)
Truus Menger (1923-2016). Skulptur aus Bronze und Granit, nicht signiert. H. 53,5 x 28 x 40 cm.

Warennr.: 6217475
EUR 1.342 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02.07.2022
18:39
EUR 1.074
Sacedon, komposition med sommerfugl. Akryl på lærred
Sacedon f.1978. Komposition med sommerfugl, akryl på lærred, signeret. H.80 x 100 cm. UR.

Warennr.: 6192038
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02.07.2022
18:41
EUR 268
Erik Steffensen, Komposition, print (cd)
Erik Steffensen (f. 1961). Komposition, print, signeret og dateret 95 samt nummereret 2/25. 47 x 54 cm. (54 x 60 cm). (cd)

Warennr.: 6223523
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02.07.2022
18:43
Anne Vilsbøll. ' La Nature Classific', Mixed media.
Anne Vilsbøll, f. 1951. ' La Nature Classific', Mixed media på lærred, sign. Anne Vilsbøll 1990 på bagsiden sign, dat. og betitlet. 45 x 45 cm UR.

Warennr.: 6219559
18:49
EUR 201
Søren Christian Bjulf cd. ' Fiskere ved et slæbested' , olie på lærred
Søren Christian Bjulf (1890-1958). ' Fiskere ved et slæbested' , olie på lærred, signeret. Bjulf. På bagside betitlet og signeret. 53x59 cm (66 x 72 cm)

Warennr.: 6227408
18:49
EUR 121
Sacedon, komposition med gople, akryl på lærred
Sacedon f.1978. Komposition med gople, akryl på lærred, signeret. H.60 x 80 cm. UR.

Warennr.: 6222368
EUR 349 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02.07.2022
18:53
EUR 161
12345...43»