Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...9»   Waren pro Seite   247 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Vicke Lindstrand & Ingrid Atterberg Upsala Ekeby
VICKE LINDSTRAND & INGRID ATTERBERG, Upsala Ekeby, glaserat lergods, 4 skålar diameter 14, 17 och 23 cm, 1 vas höjd 13 cm, 1 såsterrin med fat längd 16 cm, 1 lockask diameter 12,5 cm

Warennr.: 5733186
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 08.08.2020
11:20
Sehen Sie mehr
Samling bøhmisk krystal m.m., 1900-tallets 2. halvdel (10)
Samling böhmisk krystal m.m., bestående af vase, servietholder ( afstød el. chip i bunden), bonbonnierer, klokke uden kugle, kurv, skål ( afstød el. chip) m.m., 20. Årh. 2. halvdel, H. 7,5-26 cm, Ø 8,5-20 cm. Brugsspor. (10)

Warennr.: 5710059
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 08.08.2020
12:00
Samling glas / presset glas bl.a. skåle m.m., 1900-tallets 2. halvdel (29)
Samling glas / presset glas bl.a. skåle m.m., bestående af likørsæt m/ kande m/ prop , 5 glas & bakke m/ guld & afstød / chip, rundt fad m/ små skåle, 7 bådformede asietter bl.a. Fyens Glasværk Rolf jardiniere m.m. - 1 stk. m/ afstød el. chip, 9 skåle m.m., 20. Årh. 2. halvdel, H. 1-23 cm, Ø ...

Warennr.: 5710061
12:10
Chr. Joachim for Aluminia. Stage af fajance
Chr. Joachim for Aluminia. Stage af fajance, dekoreret med blå blomster og guirlander. Formgivet i 1909. Nr. 737/629. I. sort. H. 24 cm.

Warennr.: 5710828
EUR 268 DK, Hørsholm, Hammervej 1 08.08.2020
15:10
Nymölle, Rosenthal & Iittala. Bjørn Wiinblad & Tapio Wirkkala. Vase & platter (5)
Nymölle, Rosenthal & Iittala. Bjørn Wiinblad (1918-2006) & Tapio Wirkkala. Pinus vase H. 23 cm & 3 stk. BW platter - Orientalische Nachtmusik 1/1976 & motiv 2 Ø 15 cm & 'Tatiana' platte nr. 3672 H. 20 cm samt skål i grønglaseret stentøj H. 10, Ø 21 cm. Brugsspor. (5)

Warennr.: 5721615
15:25
2 Teedosen, Weißporzellan, KPM-Berlin (2)
2 Teedosen, Weißporzellan, KPM-Berlin, unter anderem 1 Teedose aus der Serie "Arcadia" mit einer Biskuitkartusche nach dem Entwurf von Siegmund Schütz. Deckel der glatten Ausführung fehlt. HxBxT: 10/11 x 9/5 cm. Unterglasurblaue Zeptermarke und 1 x mit Firmenbez. (2)

Warennr.: 5730157
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 08.08.2020
17:06
EUR 45
Ann Wåhlström for Kosta Boda stage, samt to stager Orrefors
Ann Wåhlström for Kosta Boda stage, samt to stager fra Orrefors. Alle tre sign. i bunden. (3)

Warennr.: 5728739
EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 08.08.2020
17:39
Royal Copenhagen Samling fajance (6)
Royal Copenhagen Samling fajance, bestående af Vase nr 417/3115 Vase nr 436/3121 Fadene nr 221/2885, 429/2883, 144/2885 Årskrus 1985 Blandede sorteringer (6)

Warennr.: 5730836
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 08.08.2020
18:38
Søholm To vægrelieffer af glaseret keramik
Søholm To vægrelieffer af glaseret keramik, nr 3567 H 40 B 45 cm samt nr. 3592 3, H/B 34x 34 cm (2)

Warennr.: 5732428
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 08.08.2020
18:52
Aluminia. Fem platter af fajance (5)
Aluminia. Fem platter af fajance.Skagen, 352/229. Fanø, 709/229. Ø 24 cm.Fur, 939/761. Læsø, 923/761. Haudrup, 925/761. Ø 25 cm.Enkelte brændingsfejl samt chips under bund. (5)

Warennr.: 5721233
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 08.08.2020
19:10
Holmegaard. Hyacintglas af blåt glas med emalje, 1800-tallet
Holmegaard. Hyacintglas, 'Blomsterglas nr. 7', af blåt glas med emaljedekoration, balusterformet på rund fod, 1800-tallet. H. 21 cm. Indvendige brugsspor.

Warennr.: 5719284
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 08.08.2020
19:54
EUR 114
2 Teller aus der Manufaktur Meissen (2)
2 Teller aus der Manufaktur Meissen, gefertigt aus weißem Porzellan, handstaffiert und galsiert, der Korpus verziert mit floralem Motiv, 3.Wahl, Maße ca.: D. 10 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (2)

Warennr.: 5707125
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 08.08.2020
Tom Wesselmann für Rosenthal, Titel: Blonde Vivienne
Pop Art Künstler Tom Wesselmann für Rosenthal, Titel: Blonde Vivienne 1990. Wandteller, Durchmesser ca.: 31 cm. Original Verpackung.

Warennr.: 5331054
EUR 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 08.08.2020
21:04
Brännvinskaraff
BRÄNNVINSKARAFF, sk fyllehund, glas, längd ca 22 cm

Warennr.: 5733352
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 08.08.2020
21:28
Sehen Sie mehr
Muminmugg samt fat Midsommar
MUMINMUGG, porslin, "Midsommar" samt med tillhörande fat, Arabia, Finland, 2016

Warennr.: 5733997
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 09.08.2020
10:00
Sehen Sie mehr
Krus 5 st stenmassa
KRUS, (5), från Gustavsberg och Rörstand, glaserat stengods, sk "stenmassa", i olika storlekar, med hängklar samt blomdekor, märkta undertill, höjd mellan 22-14 cm, diameter 30-14,5 cm

Warennr.: 5734023
11:27
Sehen Sie mehr
Alessandro Mandruzzato, Murano
ALESSANDRO MANDRUZZATO: (2) för Murano, vas och askfat skål, delvis färgat glas, vasen etikettmärkt, höjd mellan ca 6-21 cm

Warennr.: 5734034
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 09.08.2020
12:06
Sehen Sie mehr
Skulptur glas 1900-talets adra h
SKULPTUR, glas, 1900-talet andra hälft, underfång i guld och blått, längd ca 51 cm

Warennr.: 5734041
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 09.08.2020
12:27
Sehen Sie mehr
Vinkaraffer 1 par art nouveau
VINKARAFFER, 1 par, gröntonat glas och nysilver, art nouveau, sekelskiftet 1900, riklig dekor av bladrankor, glas med slipad dekor, höjd ca 33 cm

Warennr.: 5734044
12:36
Sehen Sie mehr
Kryddställ 6 delar
KRYDDSTÄLL, 6 delar, omfattande 2 st ströare, 3 st oljeflaskorm, glas, uppsats i bemålad plåt och mässing, höjd ca 21, diameter ca 18,5 cm

Warennr.: 5734055
13:15
Sehen Sie mehr
Muminmugg Toves Jubileum med glasögon
MUMINMUGG, porslin, "Toves Jubileum med glasögon" med glasögon, Arabia, Finland, 2014

Warennr.: 5734081
14:39
Sehen Sie mehr
Tapio Wirkkala glasskål 1940-tal
TAPIO WIRKKALA, skål, signerad Tapio Wirkkala iittala, 1940-tal, klart glas med refflor, diameter 15,5 cm, höjd 7 cm

Warennr.: 5734096
EUR 200 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 09.08.2020
15:30
Sehen Sie mehr
Mats Jonasson glasskulptur
MATS JONASSON, skulptur, glas, i form av rådjur, signerad Mats Jonasson Sweden, höjd ca 15 cm

Warennr.: 5734118
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 09.08.2020
16:39
Sehen Sie mehr
Birger Kaipiainen fat
BIRGER KAIPIAINEN, fat, keramik, märkt Birger Kaipiainen Arabia, Finland, blomdekor, iriserande glasyr samt reliefdekor med keramikpärlor, 41 x 36 cm.

Warennr.: 5734127
EUR 500 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 09.08.2020
17:09
Sehen Sie mehr
Holmegaard. Div. (5)
Michael Bang for Holmegaard. Fire vaser af glas. (4). 1 vase af glas med farvet mønster. H:16-31 (5)

Warennr.: 5407119
EUR 510 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 09.08.2020
18:40
Bing & Grøndahl. Juleplatter (6)
Bing & Grøndahl. Juleplatter i 1.sort. årgang 1932(2)-34-46-48 og 1949 (6)

Warennr.: 5733527
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 09.08.2020
18:55
Holmegaard m.m. Palet m.m. Samling skåle, vaser m.m. (9)
Holmegaard m.m. Palet m.m. Samling skåle, vaser m.m., bestående af Kastrup - Holmegaard Michael Bang. Palet 2 stk. sildeskåle Ø 9-12 cm, kande H. 15 cm, 3 stk. olivengrønne sildeskåle Ø 9-15 cm & skål m/ opal m/ grøn stribe Ø 15 cm & 2 stk. Normann Swing vaser H. 30-19 cm. Brugsspor. (9)

Warennr.: 5710424
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 09.08.2020
19:25
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn, Bing og Grøndahl m.m. Samling platter (27)
Royal Copenhagen / Kgl. P., Bing og Grøndahl m.m. Samling platter af porcelæn, bestående af RC Mindeplatte, Frederik Den IX 19 47-1972 1. sort., RC Mindeplatte, Frederik Den IX 19 47-1972 2. sort., B&G Mindeplatte, Sønderjylland 1. sort., 2 stk. RC Silhuet af Dronning Ingrid og Dronning ...

Warennr.: 5710427
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 09.08.2020
19:35
Holmegaard m.m. Samling skåle, vaser m.m. (19)
Holmegaard m.m. Samling skåle, vaser m.m., bestående af 3 stk. Royal Copenhagen Torben Jørgensen Lotus stager Ø 9-11 cm, HG Sidse Werner Åkande fyrfadsstage / skål Ø 11 cm, HG Michael Bang Atlantis vase af opalglas H. 19,5 cm,Kastrup - Holmegaard Sidse Werner SW skål & stager Ø 10,5-18 cm, HG ...

Warennr.: 5719837
19:50
Brännvinsflaska 1800-talets mitt
BRÄNNVINSFLASKA, ca 1850, klart glas med graverat monogram, höjd 20 cm.

Warennr.: 5734189
19:56
Sehen Sie mehr
12345...9»