Kategorie  Schätzpreis
12345» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Stig Lindberg "Carrera"
STIG LINDBERG, skål, "Carrera", Gustavsberg, snäckformad, längd 24 cm
Warennr.: 5525721
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 10.12.2019
13:12:00
Sehen Sie mehr
Timo Sarpaneva Claritas glasskulptur
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, "Claritas", signerad Timo Sarpaneva Iittala 51/1986, klart och svart glas, handformad, slipad och polerad, höjd 15 cm.
Warennr.: 5525746
EUR 600 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 10.12.2019
13:37:00
Sehen Sie mehr
Berndt Friberg
BERNDT FRIBERG (1899-1981): Skål och vas, Gustavsberg, stengods, harpälsglasyr, höjd ca 4-9 cm
Warennr.: 5525751
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
14:04:00
Sehen Sie mehr
Bertil Vallien vas/flaska samt oljelampa
BERTIL VALLIEN, Blue Galaxy, vas/flaska samt oljelampa, blåmelerat glas med överfång i vitt och blått, osignerade, 2000-tal, Kosta Boda, höjder 29,5 respektive 9 cm
Warennr.: 5525767
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 10.12.2019
14:20:00
Sehen Sie mehr
Mona Morales-Schildt Ventana
MONA MORALES-SCHILDT (1908-1999), Ventana, 1 vas samt 1 äggformat objekt, delvis slipat glas med underfång, omkring 1900-talets mitt, Kosta, signerade, höjder ca 11-12 cm
Warennr.: 5525773
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 10.12.2019
14:26:00
Sehen Sie mehr
Stig Lindberg fat
STIG LINDBERG, fajans, fat i form av fisk, märkt med studiohanden, Gustavsberg, längd 21 cm.
Warennr.: 5525806
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 10.12.2019
15:21:00
Sehen Sie mehr
Markku Salo Konungarnas Dal
MARKKU SALO, skrin, konstglas, "Konungarnas Dal"-serien, signerad Markku Salo Nuutajärvi Notsjö 92/500, grönt glas, kubformad, lock, ca 15x15 cm, höjd 20 cm
Warennr.: 5525823
EUR 235 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10.12.2019
16:00:00
Sehen Sie mehr
Vicke Lindstrand fat
VICKE LINDSTRAND (1904-1983), fat, båtformat, klarglas med vitt underfång, slipad kant, märkt Kosta LS 683, längd 30,5 cm
Warennr.: 5525837
16:14:00
Sehen Sie mehr
Servisdelar
SERVISDELAR, Rörstrand, 1920/30-tal, 6 dlr, bestående av: 2 terriner, varav en med lock och fat, 2 upplägningskålar, 1 upplägninsfat, 1 fiskfat
Warennr.: 5525839
16:16:00
Sehen Sie mehr
Kandelabrar von Schierholz
KANDELABER, 2 st snarlika, för fem ljus, porslin, omkring 1900-talets mitt, Tyskland, von Schierholz, varav 1 med pousserande blommor, höjd 37 cm
Warennr.: 5525844
16:21:00
Sehen Sie mehr
Bertil Vallien ljuslyktor samt glasskulptur 3 dlr
BERTIL VALLIEN (född 1938), 2+1, ljuslyktor samt skulptur, glas, ljuslyktor ur serien ''Starlight'', Kosta Boda, signerade Bertil Vallien och numrerade 7090644 samt skulpur signerad och numrerad 7091144, etikettmärkta, höjd ca 14 resp. ca 15 cm inkl. sockel
Warennr.: 5525846
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10.12.2019
16:23:00
Sehen Sie mehr
Figuriner
FIGURINER, 4 st, fågel Waldemar Lindström för Rörstrand höjd 15 cm, trollslända troligen Albert Caasmann för Rosenthal höjd 3,5 cm, fisk Metzler & Ortloff höjd 6,5 cm, fisk Svend Jespersen Bing & Grøndahl längd 10 cm,
Warennr.: 5525862
17:01:00
Sehen Sie mehr
Adam Jablonski vas
ADAM JABLONSKI (Polen, född 1936), vas/objekt, egen hytta, klart glas med rött underfång, inneslutningar och påklipp, signerad Adam Jablonski, höjd 19 cm
Warennr.: 5525898
17:37:00
Sehen Sie mehr
Helen Krantz vas
HELEN KRANTZ, vas underfång i neongrönt glas, 2000, signerad Orrefors 953581 Helen Krantz Unique 2000 samt egenhändig signatur, höjd ca 29 cm
Warennr.: 5525907
EUR 565 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
18:08:00
Sehen Sie mehr
Schale / Gefäß, Alabaster, China
Schale / Gefäß, Alabaster, China. Schale mit grün-gelbem Farbverlauf und floralem Muster, H.13cm, L.18,5cm, B.8cm, altergemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Warennr.: 5521829
EUR 130 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10.12.2019
19:02:00
Assietter Royal Copenhagen
KUNGLIG DANSK, "Blå Vifte", assietter, 10 st, Danmark, porslin, nr 1212/11533, diameter ca 16 cm. PROVENIENS: Galleri
Warennr.: 5525939
19:02:00
Sehen Sie mehr
Lisa Larson for Gustavsberg, maske af porcelæn
Lisa Larson for Gustavsberg, maske af glaseret stentøj. H. 23 cm. Mærket på bagsiden 'Gustavsberg Asia, Lisa.
Warennr.: 5525368
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
19:14:00
Vas Gustav Klimt
VAS, glas, tryckt dekor med motiv av Gustav Klimt "Judith I", Goebel Artis Orbis, höjd ca 16,5, bredd ca 11,5 cm
Warennr.: 5525981
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10.12.2019
19:44:00
Sehen Sie mehr
Møller & Bøgely. Vase af lertøj
Møller & Bøgely. Vase af mørk glaseret keramik. Mrk. MB. H. 13,5 cm. Rep. af afslag på fodrand.
Warennr.: 5478561
EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 10.12.2019
19:59:00
Nanny Still Sultan ljusstakar
NANNY STILL, ljusstakar, ett par, "Sultan", Riihimäen Lasi, 1960-tal, ljusrött glas, höjd 23 cm.
Warennr.: 5526010
EUR 150 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 10.12.2019
20:13:00
Sehen Sie mehr
Näsduks skålar och natt ljusstake i glas
NÄSDUKSSKÅLAR OCH EN NATT LJUSSTAKE, den vita"Fazzoletto" skålen har etsad signatur Venini Murano, 1900-talets andra hälft, höjd 7-16 cm
Warennr.: 5526014
EUR 200 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 10.12.2019
20:17:00
Sehen Sie mehr
Alvar Aalto Savoy vaser
ALVAR AALTO, Savoy vaser 4 st, bruntonat glas, märkt Alvar Aalto 5064/1991, höjd 16 cm,. blå, märkt Alvar Aalto 570/1993, höjd 16 cm,. vit, märkt Alvar Aalto, höjd 12 cm och klar märkt Alvar Aalto, höjd 12 cm
Warennr.: 5526021
EUR 250 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 10.12.2019
20:24:00
Sehen Sie mehr
Dahl Jensen. Figur af porcelæn, nr. 1292
Dahl-Jensen. Figur af porcelæn nr. 1292, 'Pompejansk danserinde'. H. 26 cm. Fingre på ene hånd med reparation. 2. sort.
Warennr.: 5526710
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 10.12.2019
20:25:00
Royal Copenhagen und B & G, Copenhagen, Weihnachtsteller und Glocken (ca. 41)
Royal Copenhagen und B & G, Copenhagen, Weihnachtsteller und Glocken aus Porzellan, jeweils mit Untermarke. Eine Glocke mit Chip. Alters- und Gebrauchsspuren. (ca. 41)
Warennr.: 5526217
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10.12.2019
20:37:00
EUR 50
Mona Morales-Schildt "rumssmycken"
MONA MORALES-SCHILDT (1908-1999), 2 + 2 "rumssmycken", dekorativa små glasobjekt, 2 slipade, 2 svampliknande med underfång, signerade, höjder 5,5 respektive 11,5 cm
Warennr.: 5526040
20:43:00
Sehen Sie mehr
Wilhelm Kåge
WILHELM KÅGE, 2 delar, "Argenta", Gustavsberg, tandpetshållare och mindre fat, 1931 samt 1943, tandpetshållare höjd 5,5 cm, mindre fat diameter 10,5 cm
Warennr.: 5526044
20:47:00
Sehen Sie mehr
Samling brevpressar 35 dlr
BREVPRESSAR, 35 dlr, 1900-talets andra hälft, glas, invändig dekor i olika färger, varav en signerad Kosta Wärff unika, en sinerad och daterad Snapphane glasbruk -89, en signerad Orrefors A 4346-120, delvis etikettmärkta, höjd ca 5-11 cm
Warennr.: 5526060
21:03:00
Sehen Sie mehr
Königliche Porzellan-Manufaktur Berlin, Tasse / Sammeltasse, Porzellan
Königliche Porzellan-Manufaktur Berlin, Tasse / Sammeltasse, Porzellan. Tasse und Untertasse in goldfarbener Fassung auf weißem Grund, florale Ornamentik, Tasse vorderseitig mit Schriftzug, jeweils unterseitig mit Manufakturmarke versehen, Untertasse: D.14,5cm, Tasse: H.10cm, D.8cm, altersgemäße ...
Warennr.: 5461718
EUR 200 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10.12.2019
21:51:00
EUR 45
Uppsatsskål
UPPSATSSKÅL, omkring 1900, sannolikt Tyskland, majolika, i form av fisk uppbäranade nautilussnäcka, höjd ca 59 cm
Warennr.: 5526110
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
21:53:00
Sehen Sie mehr
Skulptur stengods
SKULPTUR, stengods, brungaserad, föreställande handväska, monogramsignerad HA, höjd ca 14, 17x5 cm. UTSTÄLLD: Galleri Abante, Hornsgatan, Stockholm
Warennr.: 5527076
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 11.12.2019
11:22:00
Sehen Sie mehr