Kategorie  Schätzpreis
12345» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Servantestel mrk. Crecian (2)
Servantestel mrk. Crecian udsmykket med roser. 1930'erne. H 38 cm. Ø 43 cm. Fremstår med reparation ved rand af fadet. (2)
Warennr.: 5471680
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 15.11.2019
18:10:00
Karin Björquist ytterfoder
KARIN BJÖRQUIST, ytterfoder, keramik, singerade undertill, höjd ca 48 cm, diameter 60 cm
Warennr.: 5499370
EUR 557 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
19:08:00
Sehen Sie mehr
Glimma Glasbruk
SKÅLAR / LJUSSTAKAR, 2 st, varav 1 etikettmärkt Glimma Glasbruk, Glimåkra, diameter 14 och 16 cm, höjd 44 respektive 50 cm
Warennr.: 5499381
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15.11.2019
19:19:00
Sehen Sie mehr
Piero Fornasetti ADAMO ED EVA
PIERO FORNASETTI, "Adamo ed Eva", coasters, 8 st, porslin, Milano, Italien. föreställande Adam märkta ADAMO ED EVA, copyright PIERO FORNASETTI 1965, MADE IN ITALY, ADAMO 1-8, diameter ca 10,5 cm.
Warennr.: 5499386
EUR 743 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15.11.2019
19:24:00
Sehen Sie mehr
Møller & Bøgely. Vase af lertøj
Møller & Bøgely. Vase af mørk glaseret keramik. Mrk. MB. H. 13,5 cm. Rep. af afslag på fodrand.
Warennr.: 5478561
EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 15.11.2019
19:50:00
Kjell Engman kanna
KJELL ENGMAN, kanna, Kosta Boda, etikettmärk, osignerad, höjd 41 cm
Warennr.: 5499473
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15.11.2019
20:51:00
Sehen Sie mehr
Jultallrikar 10 st porslin Bing & Gröndahl
BING& GRÖNDAHL, jultallrikar, 10 st., Danmark, 1897,1898,1899,1900,1901,1902,1903,1904,1905,1906
Warennr.: 5499534
EUR 464 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
21:50:00
Sehen Sie mehr
Per John Rasmussen, samling glaseret keramik (4)
Per John Rasmussen, samling glaseret keramik bestående af: Krukke/skål med uoriginalt låg, H. 13 cm. Ø. 23 cm. Samt figur, H. 16 cm. Sign. R. John. Rund skål, H. 10 cm. Ø. 10,5 cm. samt en lille skulptur, H. 7 cm. B. 13 cm.
Warennr.: 5476778
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
12:06:00
Strömberg karafler samt isspand (3)
Strömberg. To karafler med sølvmontering, Højde uden prop 16-24 cm. Mærket i bund. Isspand med tang af sølvplet. H. 13 cm. Alle dele fremstår med afslag samt kalk aflejring i karafler. (3)
Warennr.: 5484813
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
12:13:00
Bing & Grøndahl, porcelænsbilleder 'Danske skibsportrætter' (2)
Bing & Grøndahl, skibsportrætter på porcelæn af Kuffen 'Haabet' efter maleri af Jacob Petersen nr. 371/3500 og 'Frederik den Siette' efter maleri af Jacob Petersen 1253/3500. Begge 21 x 30 cm (30 x 38 cm)(2)
Warennr.: 5489330
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 16.11.2019
14:18:08
Julkaraff med glas omkring år 1900
KARAFF MED GLAS, 7 st, omkring år 1900, handmålad dekor av tomtar, karaffens höjd ca 26 cm, muggarnas höjd ca 6,5 cm
Warennr.: 5499625
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 16.11.2019
14:27:00
Sehen Sie mehr
B&G. Rosenthal, Kgl. P. En samling porcelæn, fajance og glas(14)
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Tre platter af glas 'Weihnachtsteller' årgange: 1976, 1977 og 1978, Ø. 28,5 cm. Bjørn Wiinblad Jahresteller 1972 af porcelæn Rosenthal nr. 794/3000. L. 35,5 cm. Bjørn Wiinblad. Vase af porcelæn, dekoreret med figursceneri. Fremstillet hos Rosenthal. H. 22 cm. Royal ...
Warennr.: 5489325
EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 16.11.2019
14:52:54
Kandelaber Royal Copenhagen
ROYAL COPENHAGEN, kandelaber, porslin, "Musselmalet helblond", för 2 ljus, modellnummer 1169, delvis genombruten dekor, höjd ca 25 cm.
Warennr.: 5499663
EUR 371 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 16.11.2019
16:33:00
Sehen Sie mehr
Skålar på fot Erik Höglund
ERIK HÖGLUND, tårtfat samt skål, signerade Erik Höglund Chribska, 1990-tal, höjd på tårtfat 14 diamater 26, höjd på skål ca 10, diamater 16 cm
Warennr.: 5499668
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.11.2019
16:48:00
Sehen Sie mehr
Flasksigill 1700-talets andra hälft
FLASKSIGILL, 3 st, 1700-talets andra hälft, brun och grön glasmassa, Biörknäs 2/3 stop, Casmirsborg, Sandö krönt med krona, 3,2 x 4, diameter 3,9 respektive 3 cm
Warennr.: 5499692
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.11.2019
18:09:00
Sehen Sie mehr
Fürstenberg Tisch-Schreibset, Porzellan (3)
Fürstenberg Tisch-Schreibset, Porzellan, floral polychrom handbemalt. Tablett auf Prankenfüssen oval, ca. Länge 20 cm x Breite ca.14, Höhe ca. 4,2 cm, Tintenfässchen mit Deckel, Löschwiege. Altersgemäße Gebrauchsspuren. (3)
Warennr.: 5487446
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.11.2019
19:12:00
Royal Copenhagen. Konvolut Weihnachtsteller (14).
Royal Copenhagen. Konvolut Weihnachtsteller aus Porzellan, jeweils mit Untermarke. Maße ca. 18 cm. Konvolut bestehnd aus dem Jahren: 1928, 1926, 1923, 1928 1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974. Kein chip.
Warennr.: 5473899
EUR 250 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.11.2019
19:14:00
EUR 45
Bertil Vallien
BERTIL VALLIEN, 2 delar, glas, flaska/vas samt glas, Boda Artist Collection, signerade "Boda Artist Col B Vallien 48015" respektive "Kosta Boda Artist coll B Vallien 98014", höjd 19,5- 26,5 cm.
Warennr.: 5499736
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 16.11.2019
19:56:00
Sehen Sie mehr
52 Parfümflaschen / Flakons / Vasen, Kristallglas (52)
Sammlung Parfümflaschen / Flakons / Vasen, Kristall. Konvolut bestehend aus 37 polychromen Parfümflaschen mit Deckel, fünf runden, floral reliefierten Schalen aus Kristallglas mit Fuß, zwei nachfüllbaren Parfüm- Zerstäubern, drei tetragonalen Prismen mit spitzem Ende, fünf zusätzlichen Flakon- ...
Warennr.: 5478191
EUR 900 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16.11.2019
19:59:00
EUR 110
Diverse Marken. Konvolut Weihnachtsteller (14).
Diverse Marken, Dänemark. Konvolut Weihnachtsteller. Porzellan, jeweils unterseitig mit Marke. Jahre: 1909, 1912, 1920, 1950, 1952, 1953, 1956, 1964, 1975, 1976, 1977, 1978, 1979. 1908/1983 Jubiläumsteller.Kein Chip (14).
Warennr.: 5473910
20:25:00
Piedestal majolika
PIEDESTAL, majolika, omkring 1900, stämplad i godset med bl.a. JWORY N1 LL, höjd ca 96 cm
Warennr.: 5499752
EUR 232 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.11.2019
20:28:00
Sehen Sie mehr
Whisky Karaffe mit 6 Gläsern (7)
Whisky Karaffe mit 6 Gläsern, gefertigt aus Kristallglas, handgeschliffen, Maße ca.: H. 10-28 cm, D. 8-11 cm, Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren. (7)
Warennr.: 5449352
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16.11.2019
20:30:00
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Weihnachtsteller juleplatter. (7)
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Syv Weihnachtsteller juleplatter bestående af årstal 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980 samt 1981. Ø 29 cm.
Warennr.: 5496382
EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16.11.2019
20:37:00
Ruth Nissen, 'Pigkrukke', stentøj.
Ruth Nissen, 'Pigkrukke' stentøj med beige/gul glasur, h. 40 cm.
Warennr.: 5488236
EUR 591 DK, Aarhus, Egå Havvej 16.11.2019
21:20:00
EUR 174
Vas sannolikt Frankrike
VAS, 1900-talets första hälft, sannolikt Frankrike, munsblåst i ett stycke, spiralformad fot, trumpet-liknande överdel, frostad glasmassa, ihålig ner till fot, höjd ca 52, diameter ca 33 cm
Warennr.: 5499793
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.11.2019
21:50:00
Sehen Sie mehr
Edward Hald skål med fat
EDWARD HALD, skål med fat, "Korgmönstret", Orrefors, graverad dekor av blomsterkorgar samt kantbård, signerad Of. H.213.27.P, diameter 28, höjd 9,5 cm
Warennr.: 5499796
21:56:00
Sehen Sie mehr
Royal Copenhagen, tallerkner med motiver efter H.C Andersens eventyr (12)
Royal Copenhagen, tallerkner med motiver efter H.C Andersens eventyr. Tolv forskellige motiver, forgyldt kant. Stemplet 'The Hans Christian Andersen Plates', Ø. 19 cm. Holder medfølger. (12).
Warennr.: 5500338
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 17.11.2019
09:24:59
Bohemia Kristall (4)
Bohemia Kristall: zwei Vasen und zwei Kerzenhalter aus Klarglas mit Einschmelzungen in rosa. H. 5- 13,5 cm. (4)
Warennr.: 5469585
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 17.11.2019
10:18:44
Kuznetsov fat
KUZNETSOV FAT med förgyllning och svart dekor, 48 x 32 cm.
Warennr.: 5499903
EUR 150 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 17.11.2019
12:27:00
Sehen Sie mehr
Lars Hellsten 3 vaser Skruf
LARS HELLSTEN, 3 vaser, Skruf, d två mindre vaserna signerade, delvis etikettmärkta, höjd ca 23-35 cm
Warennr.: 5499937
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17.11.2019
13:26:00
Sehen Sie mehr