Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Mona Morales Schild vas ljusstake
MONA MORALES SCHILDT, vas, ljusstake, Kosta ,blått underfång resp. klarglas, höjd ca 20 rersp 15 cm,
Warennr.: 5276493
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
14:06:00
Sehen Sie mehr
Design Stig Lindberg modell Coq
STIG LINDBERG, servis, 52 dlr, "Coq", Gustavsberg, glaserat stengods, bestående av 10 mattallrikar, 9 tallrikar( diam 20), 10 djupa tallrikar, 6 tekoppar med fat, 7 små smålar, 1 uppläggningsfat, 1 karott med lock, 1 skål(14 diam), 1 skål(18 diam)
Warennr.: 5276514
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22.03.2019
15:00:00
Sehen Sie mehr
Gino Cenedese. Paar Leuchter
Gino Cenedese. Paar Leuchter "vetro a scavo". 1965. Maße Großer Leuchter H. 50 x 14 cm. Maße kleinere Leuchter ca. 43 x 12 cm. Kein Chip.
Warennr.: 5224311
EUR 450 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22.03.2019
19:02:00
EUR 225
Gino Cenedese. Leuchter, Vase (3)
Gino Cenedese. Leuchter und Vase "vetro a scavo". 1965. Glas am Schaft rot und blau unterfangenes Glas. Maße kleine Vase ca. H. 29 cm. Kerzenleuchter weiß ca. 42 cm, Kerzenleuchter bunt ca. 49 cm. (3)
Warennr.: 5224318
EUR 650 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22.03.2019
19:04:00
EUR 325
Kräftskål assietter
KRÄFTSKÅL, ASSIETTER, 5 st, 1900-talets första hälft, Rörstrand resp Jaeger & Co Malmaison, flintgods resp porslin, diameter ca 25 resp 21,5 cm
Warennr.: 5276664
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
20:30:00
Sehen Sie mehr
Royal Copenhagen stor apotekerkrukke af porcelæn 'Dextrinum', Boulevard Apoteket, Ålborg ca. 1915
Royal Copenhagen stor apotekerkrukke af porcelæn, prydet med ugle i cartouche samt inskriptionen 'Dextrinum', udført som original inventar til Boulevard Apoteket, Ålborg ca. 1915. Uglen er apotekets bomærke. H. 23 cm.
Warennr.: 5260679
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 22.03.2019
20:39:00
Royal Copenhagen Musselmalet
KUNGLIG DANSK, "Musselmalet", matservis, 36 dlr., porslin, halvblond, bestående av: 12 flata mattallrikar (571), 12 flata förrättstallrikar (572), 12 assietter (574), mattallrikens diameter ca 25 cm
Warennr.: 5277953
EUR 765 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
13:08:00
Sehen Sie mehr
Bing & Grøndahl, Empire kaffestel af porcelæn (30)
Bing & Grøndahl, Empire kaffestel af porcelæn 1-3 sort. Bestående af: 1 Opsats, H. 15 cm. 2 små kander, 1 sovsekande, 1 rund skål, 2 små bladfade, det ene med minimal skår, 1 stjerneskål, 3 aflange fade, B 27 cm. D. 16 cm. 2 ovale fade, B. 25 cm. D. 17 cm. 12 Spisetallerkner, Ø. 24 samt 5 ...
Warennr.: 5275632
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
13:17:00
EUR 376
Samling porcelæn og fajance, engelsk og tysk (8)
Samling porcelæn og fajance, engelsk og tysk bestående af, Crown Pottery Burslem, Servante sæt. Kande H. 28,5 cm. Fad Ø. 41 cm. Potte med revner H. 14 cm. Losolware, 'June' to skåle Ø. 20 cm. Ø. 31,5 cm. Lågskål, rokoko stil mrk. PMP 1817, made in GDR. H. 13 cm. B. 18 cm. To vaser af porcelæn H. ...
Warennr.: 5277164
14:07:00
Konvolut Porzellan u.a. von Meissen (7)
Konvolut Porzellan, bestehend aus folgenden Positionen: 1 Teller mit der Abbildung einer Autobahn, 1. Wahl, D. 30,5 cm. 1 Teller mit der Abbildung einer Kirche, 4 Schleifstriche (Depotat/Braqueware), D. 30,5 cm. 1 Teller mit der Abbildung von Blumen und Insekten, 1. Wahl. D. 33,5 cm. 1 ...
Warennr.: 5262464
EUR 350 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23.03.2019
15:27:00
Skål och vas Italien
DINO MARTENS, figuriner /skålar, Aurelio Toso, Italien, dekor i vitt, påklipp av gul glasmassa, VAS, Murano, höjd ca 20-21,5 cm
Warennr.: 5278025
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
16:08:00
Sehen Sie mehr
Bojaner porslin Kina
BOJANER, 3 st, 1900-tal, porslin, Kina, dekor i underglasyrblått, höjd ca 13 cm
Warennr.: 5278053
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
17:16:00
Sehen Sie mehr
Royal Copenhagen Musselmalet buljongkoppar
KUNGLIG DANSK, "Musselmalet", 12 buljongkoppar med lock och fat (nr 764), (524, 703-764), porslin, diameter ca 16,5, höjd inkl. lock 10 cm
Warennr.: 5278063
EUR 574 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
17:36:00
Sehen Sie mehr
Samling div. Kähler keramik (4)
Samling div. Kähler keramik, bestående af, Vase H: 23,5 cm. Urtepotteskjuler Ø 11,5 cm, lille saltkar Ø 8,3 cm, aflangt fad L. 24,5 cm. (4)
Warennr.: 5247809
EUR 403 DK, Aarhus, Egå Havvej 23.03.2019
18:01:00
EUR 201
Valado-alcobaca Vase samt to lysestager af porcelæn (3)
Vase samt to lysestager af porcelæn med blå underglasurdekoration samt håndmalet overglasur blomstredekorationer. Under bundet sign: P.L. L.R. Valado-alcobaca A:R. 100 Portugal. H 24 cm. (3)
Warennr.: 5262988
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 23.03.2019
18:13:00
Flintgods 1800-tal
TERRINER OCH GALLERSKÅL, 4 dlr, vitglaserat flintgods, 1800-talets första hälft, största mått: längd ca 33 cm, höjd ca 30 cm
Warennr.: 5278082
EUR 172 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 23.03.2019
18:26:00
Sehen Sie mehr
JARDINIERE, lergods, omkring år 1900.
JARDINIERE, lergods, omkring år 1900. Grön glasyr. Längd 51cm, bredd 28 cm, 23 cm.
Warennr.: 5278085
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
18:32:00
Sehen Sie mehr
Bing & Grøndahl. Porcelænsbillede efter Paul Fischer, 'Fiskerkonerne på Gammel Strand'
Bing & Grøndahl efter Paul Fischer. Porcelænsbillede, 'Fiskerkonerne på Gammel Strand', 1082/1750. H. 24 x 30,5 cm. (36 x 42) cm.
Warennr.: 5279127
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.03.2019
18:47:00
Vas
VAS, glas, sannolikt "Barolac", Josef Inwald, omkring 1900-talet mitt, dekor av sjöhästar och fiskar, höjd ca 17,5 cm
Warennr.: 5278093
19:00:00
Sehen Sie mehr
Samling Aluminia vaser og skåle (7)
Samling Aluminia fra 1907-1919 bestående af kugleformet vase af fajance dekoreret i farver med blomster og bladværk. nr 740/822. H. 10,5 cm., (fremstår med lille afslag ved foden), Skål dekoreret med blomst nr. 447/396 Ø 17 cm. H 5,5 cm., Skål dekoreret i farver med bladværk og blomst nr. 863/352...
Warennr.: 5278664
19:15:00
Saxbo.Tekande med varmer af stentøj (2)
Saxbo.Tekande med varmer af stentøj dekoreret med lys harepels glasur. Varmer med gennembrudt mønster i form af Saxbos logo. Højde tekande, 13 cm. Højde varmer 7 cm. Ø 12,5 cm. (2)
Warennr.: 5276187
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
19:32:00
EUR 121
Par orientalske vaser samt tetermokande (3)
Orientalske vaser, 20/21.århundrede. Den ene H.26,5cm dekoreret med floralmønster samt små håndtag udformet som katte. Den anden H.26cm i støvet blå dekoreret med grene og blomster. Tetermokande 20/21.århundrede. Bestående af underdel med termoindlæg, tekande med håndtag samt låg og en ...
Warennr.: 5263386
19:45:00
Royal Copenhagen. Sitzende Dogue. Porzelanfigur.
Royal Copenhagen. Sitzende Dogue. Porzelanfigur. Unterseite mit blauer Stempel. Maße ca. L. 19 cm, H. 9 cm. Kein Chip.
Warennr.: 5275778
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23.03.2019
19:47:00
EUR 45
Zwei Fenster / Buntglasfenster, Bleiverglasung, Tiermotive (2)
Paar Fenster / Buntglasfenster, Bleiverglasung, Tiermotive. Bleiglasfenster in weiß lackierter Holzrahmung, Darstellung eines Eichhörnchen und eine Darstellung zweier Eulen, unten rechts unleserlich signiert, 48,5x86cm, altersbedingte Gebrauchs- und Reibespuren, Bohrungen und Verfärbung am ...
Warennr.: 5263971
EUR 250 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23.03.2019
20:11:00
Royal Copenhagen apotekerkrukke af porcelæn 'Capsul-C-Salol-0.50', Boulevard Apoteket, Ålborg ca. 1915
Royal Copenhagen apotekerkrukke af porcelæn, prydet med ugle i cartouche samt inskriptionen 'Capsul-C-Salol-0.50', udført som original inventar til Boulevard Apoteket, Ålborg ca. 1915. Uglen er apotekets bomærke. H. 14,5 cm.
Warennr.: 5261281
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 23.03.2019
20:42:00
Bjørn Wiinblad, Wandteller für Rosenthal
Bjørn Wiinblad (1918-2006), Wandteller für Rosenthal studio-linie. Porzellan. Unterseitig gemarkt. Maße: ca. 25 x 32 cm Minimalste Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5258669
EUR 150 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24.03.2019
15:39:13
Samling af platter, Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen (5)
Platte fra 1926 i anledning af Fregatten Jylland saluterede udfor Kronborg. Design af Chr. Benjamin-Olsen. Royal Copenhagen, 194. Ø20,5cm. Platte fra 1930 i anledning af 10-året for genforeningen af Sønderjylland med motiv af Kong Christian X, der rider over grænsen. Design af Richard ...
Warennr.: 5258008
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 24.03.2019
17:51:00
Emile Gallé glasvase
Emile Gallé Art nouveau vase af glas. Gennemslebet overfang med motiv af bjerglandskab. Senere slebet hul i bund for lampemontage. H. 16 cm. Sign. Gallé.
Warennr.: 5281181
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 24.03.2019
19:49:00
EUR 268
Konvolut diverse Keramiken, Rosenthal, Arabia (19)
Konvolut diverse Keramiken, Rosenthal, Arabia, handgefertigt und handstaffiert, teils mit Stempel/Bodenmarke versehen. Maße ca.: H. 6-28 cm, D. 10-30 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und kleinen Bestoßungen. (19)
Warennr.: 5273974
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24.03.2019
19:50:00
Kachel Villeroy und Boch im Stile des Art Déco (4)
Kachel Villeroy und Boch im Stile des Art Déco, gefertigt aus Fayence, handstaffiert und galsiert, Oberfläche krakeliert. Maße ca.: 14,5 x 14,4 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5228818
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24.03.2019
19:54:00
EUR 45
 1 2 3 4  >>