Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12»   Waren pro Seite   39 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
To Henry Heerup relieffer(2)
Henry Heerup (1907-1993). Kgl.P. Relieff af stentøj nr. 22213, sign. Heerup. 26 x 25,5 cm. forestillende Agathe og Havmanden i blå og sort glasur. Samt relief af stentøj dekoreret med brun og gul glasur, nr. 22212. Sign. Heerup. 24,5 x 25 cm. cd

Warennr.: 6116314
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
10:52
EUR 295
Mineralvands flaske af Hamilton type. H. P. Salmon Slagelse
Mineralvands flaske af Hamilton type. H. P. Salmon Slagelse. Fremstillet omkring 1860. L 25 cm. Citat fra Glashistorisk selskab, Holbæk: Mineralvands flaske af Hamilton type, dette er den ældste flasketype til mineralvand, og er en sjælden flaske som kun findes i ganske få eksemplarer. Flasken ...

Warennr.: 6121685
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
13:35
Kunstglas. Fade af glas i form af konkylie. (4)
Kunstglas. Fade af glas i form af konkylie. L. 19 til 47 cm. H. 6 til 15 cm. (4)

Warennr.: 6112424
EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
14:59
Samling kiksespande med låg.(9)
Samling Engelske ældre kiksespande af glas med låg og hank af metal. En fra Fyns glasværk. Starten af 1900 tallet. H.14 cm-18 cm. Aldersrelateret stand med brugsspor.(9)

Warennr.: 6121557
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
16:41
EUR 174
Majolica opsats, omkr. 1900
Majolica opsats med blomsterdekoration, muslingeformet skål monteret på trebenet stamme, omkr. 1900. H. 31 cm. B. 41 cm. Fremstår med revner i skålen.

Warennr.: 6122014
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
16:55
Kastrup / Holmegaard Glasværk. Otto Brauer. Gulvvaser, blåt glas (3)
Kastrup / Holmegaard Glasværk. Otto Bauer standflasker el. gulv vaser m/ høj hals, fladt mundstykke, blåt glas, H. 38-45(m/ chip)-50 cm. Brugsspor bl.a. ridser m.m. (3)

Warennr.: 6116699
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
19:31
EUR 201
Bing & Grøndahl. En samling juleplatter og jubilæumsplatte. ()
Bing & Grøndahl. En samling juleplatter, bestående af årgang: 1903-1905-1906-1911-1912-1913-1914 - 1915 -1916-1918-1919-1920-1922-1926-1931- samt en jubilæumsplatte '1895 Juleaften1920'. Årgang 1914, 1915 og jubilæumsplatte fremstår med reparation på kant. (16).

Warennr.: 6120673
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:17
EUR 101
Michael Andersen. Blandet keramik (8)
Michael Andersen. Blandet glaseret keramik: 6 kander H. 10-16 cm, To med fiskeform. 1 vase H. 12 cm. 1 skål Ø 15 cm. (8)

Warennr.: 6123475
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 29.11.2021
14:08
EUR 228
Christina Præstgaard. Keramik skål.
Christina Præstgaard. keramik skål med blå glasur, med mønster i bunden. Signeret CP i øverste udvendige kant Ca. L. 24 cm.

Warennr.: 6113351
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29.11.2021
15:54
Arnold Krogh for Royal Copenhagen. Mindeplatte 1849-1899
Royal Copenhagen. Mindeplatte. Fredericia 6. Juli 1849-1899, 'Frem Gik De Danske Drenge Til Sejr Og Til Død'. Formgivet af Arnold Krogh. Fremstillet i oplag af 200 eksemplarer til 50 årsdagen for Fredericiaslaget den 6. juli 1849. Ø 32 cm, 1. sort.

Warennr.: 6122795
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 29.11.2021
16:01
EUR 101
Bing & Grøndahl. Skrivesæt af hvidt porcelæn, 1800 tallet (4)
Bing & Grøndahl. Skrivesæt af porcelæn bestående af to bakker med sandbøsse og blækhus. L. 23 cm. 1800-tallet. Den ene bakke med brændingsrevne under bunden. (4)

Warennr.: 6099028
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 29.11.2021
16:50
Bing & Grøndahl. Porcelænsplakette af Fregatten Jylland
Bing og Grøndahl. Porcelænsplakette efter maleri af Carl Frederik Sørensen (1818-1879). Motiv af "Fregatten Jylland under Island 1874". Nr. 1845/2500. H. 21 x 30 (31 x 39) cm.

Warennr.: 6122563
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29.11.2021
18:57

Warennr.: 6121777
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29.11.2021
19:10
Holmegaard bordlampe , skål og vase (3)
Holmegaard Sakura' bordlampe 20/46 cm. Nanna Backhaus ( fra Backhaus.brown studio) skål af glas med stribet dekor. H. 10,5 Ø 25 cm. Vase af sort glas med hvid stribe H 30 cm Uden mærke (3)

Warennr.: 6111307
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29.11.2021
19:35
Kähler, fad og kande af lertøj med uranglasur (2)

Warennr.: 6104284
EUR 201 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29.11.2021
19:44
EUR 134
Erik Stockmarr for Kähler. Sparebøsse
Erik Stockmarr for Kähler. Sparebøsse i form af høne med kyllinger af glaseret keramik, sign. HAK samt Stochmarrs monogram. H. 13 cm. Fremstår med brugsspor herunder chipafslag forekommer. Nøgle medfølger ikke. Litteratur: Ane Marie & Annimi Holst Schmidt, 'Kähler og keramikken' (2001), s. 221.

Warennr.: 6123075
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 29.11.2021
20:20
Michael Andersen og L. Hjorth. Fire Bornholmske døbefonte.

Warennr.: 6123754
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30.11.2021
12:03
Eigil hinrichsen, L. Hjort. To vaser (2)
Eigil hinrichsen. Vase af stentøj dekoreret med mørkeblå glasur, H. 10 cm. Signeret i bunden med monogram EH og mærket Denmark. Samt L. Hjort vase af sort terracotta med dekoration i form af fisk, H. 14 cm. Signeret i bunden med L. Hjort Bornholm 732. Ene vase fremstår med brændingsfejl på hals. ...

Warennr.: 6120573
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30.11.2021
14:42
EUR 134
Nils Thorsson skål, samt relief af Johannes Hedegaard. (2)
Nils Thorsson for Royal Copenhagen. skål af stentøj. Indvendigt dekoreret med fisk. sign. monogram. Ø 19 cm. Samt relief af Johannes Hedegaard. nr. 2798, 32,5 x 25 cm. (2)

Warennr.: 6122610
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 30.11.2021
16:05
Ubekendt kunstner. Stor sparebøsse - skulptur af stentøj
Ubekendt kunstner. Stor sparebøsse - skulptur af stentøj i form af fugl. Usign. H. 64 cm.

Warennr.: 6075585
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30.11.2021
18:51
Paul Fischer. Fire plaketter af porcelæn, Bing & Grøndahl. (4)
Paul Fischer. Fire plaketter af porcelæn, Bing & Grøndahl, med motiver efter Paul Fisker, bestående af: 'Fiskerkonerne på Gammel Strand', 24x 30,5 cm. (36,5 x 42,5 cm.). 'Vinterdag på Gammeltorv'. 21,5 x 35,5 cm. (33,5 x 47 cm.). 'Højbro Plads set mod Anagertorv'. 24,5 x 30 cm. (35,5 x 41,5 ...

Warennr.: 6124163
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30.11.2021
19:14
EUR 134
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl m.fl. Mindeplatter samt juleplatter af porcelæn (16)
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl m.fl. Mindeplatter samt juleplatter af porcelæn. Ø. 18,5 - 24 cm. Mindeplatte; '1947-1972 Frederik d. 9. 25 års jubilæum', fremstår med skår. Se billeder for oversigt. (16)

Warennr.: 6119073
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 30.11.2021
19:23
B&G. Tre plaketter /platter i bisquit efter Thorvaldsen (3)
B&G. Tre plaketter /platter i bisquit efter Thorvaldsen mål ca. Ø29 cm og 12x30,5 cm (3)

Warennr.: 6123708
19:40
Bodil Eje fad med emalje dekoration (2)
Bodil Eje (1931-2006). Fad af kobber dekoreret med emalje. Ø. 29,5 cm. Ubekendt kunstner kobberplade dekoreret med emalje sat i ramme Sign H. 08 38 x 15 cm. (2)

Warennr.: 6111308
20:06

Warennr.: 6122321
20:15
Aluminia. Hjerteformet stage/ vase, 'Julehjerte' af fajance
Aluminia. Hjerteformet stage/ vase, 'Julehjerte' af fajance, blå model. H. 7,5 cm

Warennr.: 6118543
EUR 201 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30.11.2021
20:22
EUR 161
Aluminia juleplatter (8)
Aluminia juleplatter bestående af 1930, Ø 31 cm. Samt 1931, 1932, 1933, 1936 (små kanthak), 1937 (limet), 1938. Vedlagt Royal Copenhagen jubilæumsplatte, nr. 190, 1779-1929. Ø 20,5 cm.

Warennr.: 6122950
EUR 161 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30.11.2021
20:26
Større samling effekter af glas, ca. 100 dele
Større samling effekter af glas, ca. 100 dele . Brugsspor.

Warennr.: 6120792
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 30.11.2021
20:32
Royal Copenhagen blå blomst service af porcelæn (56)
Royal Copenhagen blå blomst service af porcelæn, Kantet: 1 ovalt fad 1 oval skål 1 høj opsats ( med hårrevne på kant) 1 lav opsats 1 chokoladekande 1 kaffekande 9 kaffekopper 18 underkopper 12 kagetallerkner 2 stager 1 sukkerskål med afslag. Flettet: 1 vase 1 lav vase 1 ...

Warennr.: 6116991
EUR 403 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30.11.2021
20:40
EUR 268
Jacob Petersen. 'Danske skobsportrætter'. Fire plaketter af porcelæn, Bing & Grøndahl. (4)
Jacob Petersen. 'Danske skobsportrætter'. Fire plaketter af porcelæn, Bing & Grøndahl, bestående af: Skonnerten Prindsesse Caroline af Kiöbenhavn, 338/3500. 21,5 x 30 cm. (30 x 38 cm. Briggen Sara, 152/3500. 21,5 x 30 cm. (30 x 38 cm.). Det Kongelige Danske Østasiatiske Compagnie Skib ...

Warennr.: 6124187
21:11
EUR 87
12»