Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...24»   Waren pro Seite   717 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Royal Copenhagen skål och vas
ROYAL COPENHAGEN, (2) skål samt fat, vas med dekoration i form av lndskap, 2776, skå med kräfta, 3277, vasens höjd ca 19 cm, skålens diameter 15,5 cm

Warennr.: 5733084
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07.08.2020
17:12
Sehen Sie mehr
Lomonsov teservis
LOMONOSOV "Förgätmigej" teservis bestående av 4 koppar med fat, höjd ca 9 cm

Warennr.: 5733087
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07.08.2020
17:24
Sehen Sie mehr
Figurin Rosenthal
LORE FRIEDRICH GRONAU, figurin, porslin, 1900-talets första hälft, Rosenthal, aktstudie, numrerad 1734, höjd ca 21 cm

Warennr.: 5733111
19:06
Sehen Sie mehr
Royal copenhagen servis
FULL SACHSISK BLOMST (21) "Full sachsisk blomst", 9 moccakoppar + 3 extra fat, 1221/1546, höjd med fat ca 6 cm

Warennr.: 5733127
19:54
Sehen Sie mehr
Liana Nakashidze. Lika. Porzellanschale.
Liana Nakashidze (1969 in Rustavi/ Georgien - lebt in Berlin). Lika. Schale. Porzellan mit Glaspulver. Unterseite signiert und datiert. Maße ca. 30 x 20 cm. Liana Nakashidze studierte erst Grafikdesign an der Kunsthocshule in Batumi. Dann schloß sie 1989 ihr Studium der Malerei an der ...

Warennr.: 5607005
EUR 150 DE, Hamburg, Große Elbstraße 07.08.2020
20:24
"Nobelservisen"
KARIN BJÖRQUIST, "Nobelservisen", 28 delar, kaffeservis, benporslin, Rörstrand, formgiven 1990, 12 kaffekoppar med fat, kaffekanna, 12 assietter, gräddkanna, skål samt uppläggningsfat.

Warennr.: 5733165
EUR 579 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 07.08.2020
21:48
Sehen Sie mehr
Figurin
FIGURIN, sent 1900-tal, i form av papegoja, fajans, höjd ca 74 cm

Warennr.: 5733172
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08.08.2020
10:12
Sehen Sie mehr
Gunnar Nylund tjäder
GUNNAR NYLUND, figurin, tjäder, för Rörstrand, stengods, signerad undertill, höjd ca 25 cm

Warennr.: 5733175
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08.08.2020
10:24
Sehen Sie mehr
Stig Lindberg vas
STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg studio 1940-tal, fajans, handmålad polykrom dekor, signerad med Gustavsbergs studiohand samt målarsignatur för Maja Snis (anställdes på Gustavsberg 1941, död 1950), höjd ca 26 cm

Warennr.: 5733184
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08.08.2020
11:12
Sehen Sie mehr
Vicke Lindstrand & Ingrid Atterberg Upsala Ekeby
VICKE LINDSTRAND & INGRID ATTERBERG, Upsala Ekeby, glaserat lergods, 4 skålar diameter 14, 17 och 23 cm, 1 vas höjd 13 cm, 1 såsterrin med fat längd 16 cm, 1 lockask diameter 12,5 cm

Warennr.: 5733186
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 08.08.2020
11:20
Sehen Sie mehr
Samling bøhmisk krystal m.m., 1900-tallets 2. halvdel (10)
Samling böhmisk krystal m.m., bestående af vase, servietholder ( afstød el. chip i bunden), bonbonnierer, klokke uden kugle, kurv, skål ( afstød el. chip) m.m., 20. Årh. 2. halvdel, H. 7,5-26 cm, Ø 8,5-20 cm. Brugsspor. (10)

Warennr.: 5710059
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 08.08.2020
12:00
Terriner m/ orientalske motiver, af nyere dato (6)
Terriner m/ låg m/ orientalske motiver m.m. af porcelæn, af nyere dato, L. 14-21 cm. Brugsspor. (6)

Warennr.: 5710245
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 08.08.2020
12:05
Samling glas / presset glas bl.a. skåle m.m., 1900-tallets 2. halvdel (29)
Samling glas / presset glas bl.a. skåle m.m., bestående af likørsæt m/ kande m/ prop , 5 glas & bakke m/ guld & afstød / chip, rundt fad m/ små skåle, 7 bådformede asietter bl.a. Fyens Glasværk Rolf jardiniere m.m. - 1 stk. m/ afstød el. chip, 9 skåle m.m., 20. Årh. 2. halvdel, H. 1-23 cm, Ø ...

Warennr.: 5710061
12:10
Ovale pateforme / lågskåle, porcelæn, af nyere dato (7)
Ovale pateforme / lågskåle m/ fisk / ænder m.m., porcelæn, af nyere dato, L. 18 cm. Brugsspor. (7)

Warennr.: 5710244
12:22
Erik Höglund 7 delar
ERIK HÖGLUND, askfat 6 st samt vas, glasmassa, signerade och numrerade, höjd vas ca 14, askfaten ca 10x5 - 14x14 cm

Warennr.: 5733204
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 08.08.2020
13:00
Sehen Sie mehr
Walter Hickman "Pippi" Kosta Boda
WALTER HICKMAN, "Pippi", Kosta Boda, 12 glas, i oroginalkartong, höjd 13 cm

Warennr.: 5733205
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 08.08.2020
13:04
Sehen Sie mehr
Adams. Landscape. Diverse dele stel (63)
Adams. Landscape. Diverse dele stel af fajance, bestående af: 1 terrin m/ låg 27 x 27 cm 1 terrin m/ låg 23 x 23 cm 1 kande m/ hårrevne H. 17 cm 1 kaffekande m/ låg H. 21 cm 1 flødekande H. 10 cm 1 sukkerskål m/ låg H. 11 cm 2 saucekander på fad 19 cm 1 skål m/ hårrevne 24 x 24 cm 1 ...

Warennr.: 5710241
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 08.08.2020
13:19
Uppläggningsfat
UPPLÄGGNINSFAT, glaserad keramik, Coimbra, Portugal, 1900-talets andra hälft, polykrom dekor av hund och frukter, längd 48 cm.

Warennr.: 5733217
14:04
Sehen Sie mehr
Anna Ehrner Colombine Kosta Boda 41 dlr
ANNA EHRNER, "Colombine", glasservisdelar, 41 dlr, för Kosta boda, bestående av: 7 champagnestrutar, 9 rödvinsglas, 3 likörglas, 21 starkvinsglas, 1 tumbler, höjd på champagne ca 24, höjd på vinglas ca 21 cm

Warennr.: 5733218
14:08
Sehen Sie mehr
Bålskål, ´Svea´, Gustafsberg.
Bålskål, ´Svea´, Gustafsberg, 1900-talets början. Höjd 13,5 Ø 26 cm. Bruksslitage, två nagg på foten.

Warennr.: 5694530
EUR < 125 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 08.08.2020
14:33
EUR 34
Minigrytor ´Le Creuset´ Frankrike (4)
Minigrytor ´Le Creuset´ Frankrike Höjd 8 Ø 10 cm Nyskick (4)

Warennr.: 5685051
14:33
EUR 29
Michael Andersen, Bornholm. Vase model 4882-3 med rillet korpus
Michael Andersen, Bornholm. Vase model 4882-3 med rillet korpus og glasur H. 25 cm. Stemplet modelnummer, byvåben samt gamle klistermærker fra Michael Andersen.

Warennr.: 5733696
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08.08.2020
14:37
EUR 134
Vas Vicke Lindstrand Kosta
VICKE LINDSTRAND, vas, Kosta, klar glasmassa, etsad dekor av nätmöster samt två katter, gravyrmärkt Kosta Lg260, höjd ca 31 cm

Warennr.: 5733226
EUR 290 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08.08.2020
14:40
Sehen Sie mehr
Inger Persson Rörstrand
INGER PERSSON, Rörstrand, Ateljé, 2 skålar, delvis glaserat stengods, diameter 11,5 och 14 cm, höjd 8,5 och 7,5 cm

Warennr.: 5733229
15:04
Sehen Sie mehr
Bing & Grøndahl. Tre figurer og vase af porcelæn (5)
Bing & Grøndahl. Harmonikaspiller nr. 1661. Tom og Willy nr. 1648. Lille dreng, vase og asiet. I. sort. (5)

Warennr.: 5712618
EUR 134 DK, Hørsholm, Hammervej 1 08.08.2020
15:09
Chr. Joachim for Aluminia. Stage af fajance
Chr. Joachim for Aluminia. Stage af fajance, dekoreret med blå blomster og guirlander. Formgivet i 1909. Nr. 737/629. I. sort. H. 24 cm.

Warennr.: 5710828
EUR 268 DK, Hørsholm, Hammervej 1 08.08.2020
15:10
Nymölle, Rosenthal & Iittala. Bjørn Wiinblad & Tapio Wirkkala. Vase & platter (5)
Nymölle, Rosenthal & Iittala. Bjørn Wiinblad (1918-2006) & Tapio Wirkkala. Pinus vase H. 23 cm & 3 stk. BW platter - Orientalische Nachtmusik 1/1976 & motiv 2 Ø 15 cm & 'Tatiana' platte nr. 3672 H. 20 cm samt skål i grønglaseret stentøj H. 10, Ø 21 cm. Brugsspor. (5)

Warennr.: 5721615
15:25
Royal Copenhagen og Dahl Jense. Isbjørn, vase og skåle af porcelæn (4)
Royal Copenhagen. Isbjørneunge nr. 729. Vase dekoreret med svaner i landskab, nr. 1955/1217. Skål dekoreret med Dansk Esso hovedsæde i København, nr. 4506. Dahl Jensen. Skål med krakele glasur dekoreret med blomster og bladværk, nr. 120/244. I. sort. (4)

Warennr.: 5712630
EUR < 125 DK, Hørsholm, Hammervej 1 08.08.2020
15:29
West Germany: 5 kander/vaser (5)
West Germany: 5 kander/vaser med brugn rød og blå glasur. H 14-21 cm. Brugsspor. (5)

Warennr.: 5733379
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08.08.2020
15:37
Glasbesætning, krystal (17)
Glasbesætning, krystal, bestående af: Seks rødvinsglas. Fire hvidvinsglas. Seks portvinsglas. (17)

Warennr.: 5708727
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 08.08.2020
16:40
12345...24»