Kategorie  Schätzpreis
12345678...24» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Parti Empire
PARTI EMPIRE, 5 delar, porslin, bla KPM Berlin, delvis förgyllda, urna med dekor av dekor av landskap och djur höjd 28 cm, gallerskål höjd 14 cm, kanna med lock höjd 18 cm koppar med fat höjd 9 respektive 10 cm
Warennr.: 5499296
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15.11.2019
16:18:00
Sehen Sie mehr
Gunnar Nylund Rörstrand
GUNNAR NYLUND, skålar, 4 st., stengods, Rörstrand, 1900-talets mitt, glaserade i varierande färger, diameter ca 15-20 cm
Warennr.: 5499301
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
16:26:00
Sehen Sie mehr
Vinglas modell större
GLASSERVIS, omkring 1900, 7 rödvinsglas, 3 dricksglas, olivslipad dekor, vinglasens höjd 16,5 cm
Warennr.: 5499304
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
16:30:00
Sehen Sie mehr
Vase i terracotta med stiliseret dekoration
Vase i terracotta med stiliseret dekoration i jordfarver h. 25 cm Ø30 cm.
Warennr.: 5484974

Neuware
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15.11.2019
16:44:00
EUR 94
Kunstglas. Snegl med hus
Kunstglas. Snegl med hus på ryggen i flerfarvet glas h. 12 x 20 cm. Usign.
Warennr.: 5477344

Neuware
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15.11.2019
16:47:00
Arthur Percy Diana Gefle Porslinsfabrik
ARTHUR PERCY (1886-1976), "Diana", figurin, porslin, för Gefle Porslinsfabrik, vit glasyr, höjd ca 26, längd 20 cm
Warennr.: 5499314
17:00:00
Sehen Sie mehr
Gunnar nylund häst Rörstrand
GUNNAR NYLUND, skulptur föreställande häst, Rörstrand, chamotterat stengods med emaljglasyr, signerad R SVERIGE G.N, höjd ca 17 cm, längd 23 cm
Warennr.: 5499320
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15.11.2019
17:12:00
Sehen Sie mehr
Servantestel mrk. Crecian (2)
Servantestel mrk. Crecian udsmykket med roser. 1930'erne. H 38 cm. Ø 43 cm. Fremstår med reparation ved rand af fadet. (2)
Warennr.: 5471680
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 15.11.2019
18:10:00
Royal Copenhagen Blå Blomst
KUNGLIG DANSK "Blå Blomst", matservis, 50 dlr., porslin, Danmark, 1900-talets mitt, bestående av: 11 mattallrikar (1621), 9 djupa tallrikar (1616), 8 förrättstallrikar (1623), 10 assietter (1624), 5 äggkoppar (1568), 3 skålar (1522, 1527, 1532), saladière, 2 ytterfoder (8501-4, 8501A) samt sockerskål (8139), de djupa tallrikarnas diameter ca 22 cm
Warennr.: 5499344
EUR 464 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
18:12:00
Sehen Sie mehr
Maria servis
ROSENTHAL, "Maria", servis, 55 delar fördelat på 9 tekoppar + 7 extra fat, 12 runda assietter, 12 kantiga assietter, 12 fat för kaffekoppar, 1 kaffekanna, 1 tekanna, 1 mjölkkanna, 2 gräddkannor, 1 stort serveringsfat, 1 rektangulärt serveringsfat, 1 sockerskål
Warennr.: 5499350
EUR 232 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15.11.2019
18:24:00
Sehen Sie mehr
Axel Salto. Vase aus Steinzeug, cd
Axel Salto. Vase aus Steinzeug mit stilisierten Blumen. Modell 20824. Unterseite signiert sowie Monogramm. H 17 cm. 1. Wahl.
Warennr.: 5496688
EUR 2.685 DK, Roskilde, Store Hedevej 15.11.2019
19:00:00
EUR 2.013
Karl Ens figurin
KARL ENS, porslin, figurin i form av papegoja, Tyskland, tidigt 1900-tal, porslin, höjd ca 36 cm
Warennr.: 5499362
19:00:00
Sehen Sie mehr
Karin Björquist ytterfoder
KARIN BJÖRQUIST, ytterfoder, keramik, singerade undertill, höjd ca 48 cm, diameter 60 cm
Warennr.: 5499370
EUR 557 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
19:08:00
Sehen Sie mehr
Keramik vase
Keramik vase i Art-Deco stil rigt dekoreret h. 40 cm.
Warennr.: 5410111

Neuware
EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15.11.2019
19:18:00
EUR 174
Glimma Glasbruk
SKÅLAR / LJUSSTAKAR, 2 st, varav 1 etikettmärkt Glimma Glasbruk, Glimåkra, diameter 14 och 16 cm, höjd 44 respektive 50 cm
Warennr.: 5499381
19:19:00
Sehen Sie mehr
Piero Fornasetti ADAMO ED EVA
PIERO FORNASETTI, "Adamo ed Eva", coasters, 8 st, porslin, Milano, Italien. föreställande Adam märkta ADAMO ED EVA, copyright PIERO FORNASETTI 1965, MADE IN ITALY, ADAMO 1-8, diameter ca 10,5 cm.
Warennr.: 5499386
EUR 743 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15.11.2019
19:24:00
Sehen Sie mehr
Hans Hedberg Biot
HANS HEDBERG (1917-2007), skål med lock, starkeldsfajans, Biot, Frankrike, spräcklig glasyr i vitt och brunt, signerad, höjd ca 14,5, 36x26 cm
Warennr.: 5499398
EUR 1.114 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
19:36:00
Sehen Sie mehr
Kunstglas. Vase iform af et ansigt
Kunstglas. Vase af flerefarvet glas i form af et kvindeansigt. H. 37 cm. Usign.
Warennr.: 5477278

Neuware
EUR 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15.11.2019
19:41:00
EUR 215
Møller & Bøgely. Vase af lertøj
Møller & Bøgely. Vase af mørk glaseret keramik. Mrk. MB. H. 13,5 cm. Rep. af afslag på fodrand.
Warennr.: 5478561
EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 15.11.2019
19:50:00
Glasservis
GLASSERVIS, 63 dlr, slipad dekor, bestående av: 14 vinglas, 25 starkvinsglas, 10 likörglas, 14 selterglas, höjd 8-11 cm
Warennr.: 5499422
20:00:00
Sehen Sie mehr
Konvolut Murano Weingläser (6)
Konvolut Murano Weingläser, handgefertigt aus transparentem Glas mit goldenen Einschmelzungen, Maße ca.: H. 21 cm, D. 6-12 cm, Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren. (6)
Warennr.: 5448810
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15.11.2019
20:05:00
EUR 110
Figurin Goldscheider
GOLDSCHEIDER, figurin föreställande Mozart, Wien, Österrike, porslin, polykromt bemålad, stämplad undertill 5519 3, höjd ca 26 cm
Warennr.: 5499430
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15.11.2019
20:08:00
Sehen Sie mehr
Royal Copenhagen figurin
KUNGLIG DANSK, figurgrupp, porslin, Danmark, 1900-talets mitt, föreställande lantarbetare, polykromt bemålad, nr 1352, höjd ca 43 cm
Warennr.: 5499447
20:25:00
Sehen Sie mehr
Lisa Larson figurin Stora katten
LISA LARSON (född 1931): figurin, "Stora katten" ur serien Jura 1971-77, glaserat lergods, Gustavsberg, etikettmärkt, höjd 14 cm
Warennr.: 5499453
EUR 232 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
20:31:00
Sehen Sie mehr
Kjell Engman kanna
KJELL ENGMAN, kanna, Kosta Boda, etikettmärk, osignerad, höjd 41 cm
Warennr.: 5499473
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15.11.2019
20:51:00
Sehen Sie mehr
Jais Nielsen for Royal Copenhagen. Keramik vase.
Jais Nielsen 1885-1961 for Royal Copenhagen. Vase af glaseret keramik dekoreret med ansigter H. 15,5 cm. Nummereret 20641. 1 sort.
Warennr.: 5478574
EUR 201 DK, Herning, Engdahlsvej 15.11.2019
21:01:00
EUR 148
Johnson Brothers fish England 9 dlr
JOHNSON BROTHERS, "Fish", servis, 9 dlr, England, vitglaserad med polykrom dekor av fiskar och skaldjur, undertill märkta Fish Made in England by Johnson Bros, bestående av 8 tallrikar, såsnipa
Warennr.: 5499498
21:15:00
Sehen Sie mehr
Väggfigur Goldsheider 1900-talets mitt
VÄGGRELIEF, keramik, Goldscheider, 1900-talets mitt, kvinna, höjd ca 24 cm
Warennr.: 5499514
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 15.11.2019
21:30:00
Sehen Sie mehr
Keramos 2709 figurin porslin
KERAMOS, figurin, föreställande 2 flamingos, porslin, omkring 1900-talets mitt, stämplad undertill 2709, höjd ca 21 cm
Warennr.: 5499527
21:43:00
Sehen Sie mehr
Jultallrikar 10 st porslin Bing & Gröndahl
BING& GRÖNDAHL, jultallrikar, 10 st., Danmark, 1897,1898,1899,1900,1901,1902,1903,1904,1905,1906
Warennr.: 5499534
21:50:00
Sehen Sie mehr