Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Matservis Louise Adelborg
LOUISE ADELBORG, "Nationalservisen", matservis, 64 dlr, Rörstrand, brättet med dekor av stiliserat veteax i relief, bemålad dekor, guldkant, bestående av 12 djupa tallrikar, 12 mattallrikar,12 assietter, 12 desserttallrikar, 4 uppläggningsfat, 4 skålar, kanna, såsskål med lock, 6 tekoppar med fat. HISTORIK: Servisen lanserades under Stockholmsutställningen 1930
Warennr.: 5276442
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
12:04:00
Sehen Sie mehr
Lillemor Mannerheim figuriner
LILLEMOR MANNERHEIM, figuriner, 2 st, stengods, zebra och pingvin, WWF, Arabia, Finland, märkt Lillemor höjd ca 14,5 cm
Warennr.: 5276484
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22.03.2019
13:38:00
Sehen Sie mehr
Meissen moccaservis
MEISSEN, moccaservis, 14 dlr, porslin, handmålad dekor föreställande olika växtarter, bestående av 8 moccakoppar med fat, 1 serveringsfat, 1 kaffekanna 1 sockerskål, 1 gräddkanna, 2 små skålar
Warennr.: 5276491
EUR 478 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22.03.2019
14:02:00
Sehen Sie mehr
Mona Morales Schild vas ljusstake
MONA MORALES SCHILDT, vas, ljusstake, Kosta ,blått underfång resp. klarglas, höjd ca 20 rersp 15 cm,
Warennr.: 5276493
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
14:06:00
Sehen Sie mehr
Nils Landberg for Orrefors. Glasbesætning model 'Prelude' (114)
Nils Landberg for Orrefors. Glasbesætning model 'Prelude', bestående af: 23 rødvinsglas, 12 hvidvin, 6 champagneglas, 3 øl glas, 10 champagneskåle, 12 vandglas, 12 høje snapseglas, 12 sherryglas, 12 portvinsglas, 12 cognacglas (cognacglassene er ikke profilerede, men er antageligt også fra ...
Warennr.: 5258257
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 22.03.2019
14:06:00
EUR 510
Stig Lindberg servisdelar
STIG LINDBERG, servis, 16 dlr, Terma, Gustavsberg, brunglaserad novarlit keramik, bestående av: karotter, tallrikar, kastruller mm. Historik: Terma presenterades på H55 (Helsningborgsutställningen 1955). En ugnssäker serie som skulle klara av stora temperaturskillnader och passa både för matlagning och servering
Warennr.: 5276496
14:12:00
Sehen Sie mehr
Samling glas, Orrefors, Boda, Boda Nova
SAMLING GLAS bestående av 12 st ölglas Picnic av Bertil Vallien för Boda Åfors Bruk, höjd ca 14,5 cm, 6 st tjeckiska glas Rona, höjd ca 11 cm, 6 + 5 st glas Boda Nova, 14 st små fat Orrefors
Warennr.: 5276503
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 22.03.2019
14:26:00
Sehen Sie mehr
Ulrika Hydman-Vallien Tulipa
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, "Tulipa", matservis, 35 dlr., porslin, polykrom dekor, bestående av: 9 mattallrikar, 10 djupa tallrikar, 9 assietter, 6 skålar samt skålfat, diameter ca 14-27 cm
Warennr.: 5276506
14:32:00
Sehen Sie mehr
Design Stig Lindberg modell Coq
STIG LINDBERG, servis, 52 dlr, "Coq", Gustavsberg, glaserat stengods, bestående av 10 mattallrikar, 9 tallrikar( diam 20), 10 djupa tallrikar, 6 tekoppar med fat, 7 små smålar, 1 uppläggningsfat, 1 karott med lock, 1 skål(14 diam), 1 skål(18 diam)
Warennr.: 5276514
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22.03.2019
15:00:00
Sehen Sie mehr
Rörstrand Skåne matservis
RÖRSTRAND, "Skåne" (1916-1971), matservis, 75 dlr., flintgods, tryckt dekor i blått, bestående av: 12 mattallrikar, 12 djupa mattallrikar, 11 assietter, 13 brödassietter, 5 uppläggningsfat, 2 skålar, 2 saladièrer, såsskål, tillbringare, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål samt 9 kaffekoppar med fat, mattallrikens diameter ca 24 cm
Warennr.: 5276516
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
15:04:00
Sehen Sie mehr
Kastrup. 'Aase'. Glasservice med slibninger (27)
Kastrup. 'Aase'. Glasservice med slibninger: 11 vand /sodavand H. 12 cm(1 med chip, samt 1 med afslebet kant), 4 portvin H. 11,5 cm, samt 12 snapseglas H. 9 cm(27)
Warennr.: 5243551
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 22.03.2019
15:19:00
Arabia "Hovi" matservis
SERVIS, Arabia 1960-tal, "Hovi", Olga Osol, 60 delar. 12 flata tallrikar diam 24 cm. 12 djupa tallrikar diam 24 cm. 12 mindre tallrikar diam 19 cm. 12 assietter diam 17 cm. 2 såsskålar. 2 karotter. 4 ovala fat. 3 serveringskärl. mjölkkanna
Warennr.: 5276532
EUR 500 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 22.03.2019
15:36:00
Sehen Sie mehr
Glasservis
GLASSERVIS, 117 dlr., klar glasmassa, 1900-talets första hälft, snarlika, bestående av 27 vitvinsglas, 15 rödvinsglas, 10 snapsglas, 12 glöggmuggar med grepe och på fot, 10 likörglas, 1 Master snapsglas, samt 11 mindre dricksglas, 11 vattenglkas på fot, samt 3 ngt mindre än vattenglasen.. 4 champagneglas graverade, 3 släta champagneglas.. 4 graverade karaffer med proppar, ett par släta karaffer med proppar. 3 extra proppar samt en skål på tre fötter, diam ca 24 cm. . . Proveniens Kammarherre James Keiller, Särö
Warennr.: 5276570
17:12:00
Sehen Sie mehr
Kaffekoppar "Nejlika" ikea
KAFFEKOPPAR, 12 st. "Nejlika", handmålat fältspatporslin, 12 koppar med 12 underfat, Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal
Warennr.: 5276580
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22.03.2019
17:32:00
Sehen Sie mehr
Servis "Nejlika" Ikea
SERVIS, 54 dlr. "Nejlika", handmålat fältspatporslin, Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal, servisen består av: 16 middagstallrikar 26 cm, 14 förrättstallrikar 22 cm, 8 djupa tallrikar 22 cm, 1 serveringsfat, 1 uppläggningsskål, 2 såssnipor samt 12 kaffekoppar med underfat
Warennr.: 5276599
EUR 574 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22.03.2019
18:12:00
Sehen Sie mehr
Gino Cenedese. Paar Leuchter
Gino Cenedese. Paar Leuchter "vetro a scavo". 1965. Maße Großer Leuchter H. 50 x 14 cm. Maße kleinere Leuchter ca. 43 x 12 cm. Kein Chip.
Warennr.: 5224311
EUR 450 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22.03.2019
19:02:00
EUR 225
Gino Cenedese. Leuchter, Vase (3)
Gino Cenedese. Leuchter und Vase "vetro a scavo". 1965. Glas am Schaft rot und blau unterfangenes Glas. Maße kleine Vase ca. H. 29 cm. Kerzenleuchter weiß ca. 42 cm, Kerzenleuchter bunt ca. 49 cm. (3)
Warennr.: 5224318
EUR 650 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22.03.2019
19:04:00
EUR 325
Figurin Lisa Larson
LISA LARSON, "Beata", figurin, Gustavsberg, stengods, cromotryckt dekor av olivkvistar, inpressad märkning Lisa L Gustavsberg Made in Sweden bemålad märkning Beata D, längd ca 20 cm
Warennr.: 5276636
EUR 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
19:34:00
Sehen Sie mehr
Bitossi, Obstschale / Keramik Schale, Italien
Rötliche Bitossi-Schale mit klassischem Kreis- und Punktemuster. Italienische Keramik.H. 13,4 cm, D. 34 cmGeringe Gebrauchsspuren, ein Haarriss im Randbereich.
Warennr.: 5263846
EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.03.2019
19:44:00
Deckelvase aus der Manufaktur Fürstenberg
Deckelvase aus der Manufaktur Fürstenberg. Porzellan, Unterseitig mit Bodenmarke versehen und nummeriert. Maße ca: H. 58 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5259169
EUR 900 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22.03.2019
19:48:00
EUR 450
Konvolut Glasobjekte (7)
Konvolut Glasobjekte, handgeschliffe Schale mit geometrischem Muster mit einer Vase mit floralem Motiv. Maße ca.: D. 7-13 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5248030
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.03.2019
20:05:00
Kräftskål assietter
KRÄFTSKÅL, ASSIETTER, 5 st, 1900-talets första hälft, Rörstrand resp Jaeger & Co Malmaison, flintgods resp porslin, diameter ca 25 resp 21,5 cm
Warennr.: 5276664
20:30:00
Sehen Sie mehr
Royal Copenhagen 'Strøblomst-let Henriette' spisestel af porcelæn (96)
Royal Copenhagen. 'Strøblomst-let Henriette' spisestel af porcelæn med håndmalet blomsterdekoration på kantet stel med guldstaffering, bestående af: 11 middagstallerkener, Ø 25 cm, 12 frokosttallerkener, Ø 21,5 cm, 10 desserttallerkener, Ø 20,7 cm, 12 kaffekopper med 12 underkopper, 1 ...
Warennr.: 5254395
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 22.03.2019
20:37:00
EUR 349
Samling sparegrise. Forskellige størrelser. Glaseret keramik (13)
Samling sparegrise i forskellige størrelser af glaseret keramik med håndmalede detaljer. H. 8-18 cm. (13)
Warennr.: 5275921
EUR 134 DK, Herning, Engdahlsvej 22.03.2019
20:39:00
Royal Copenhagen stor apotekerkrukke af porcelæn 'Dextrinum', Boulevard Apoteket, Ålborg ca. 1915
Royal Copenhagen stor apotekerkrukke af porcelæn, prydet med ugle i cartouche samt inskriptionen 'Dextrinum', udført som original inventar til Boulevard Apoteket, Ålborg ca. 1915. Uglen er apotekets bomærke. H. 23 cm.
Warennr.: 5260679
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 22.03.2019
20:39:00
Samling porcelænsfigurer. Royal Copenhagen, Bing og Grøndahl (8)
Samling porcelænsfigurer. Royal Copenhagen bestående af: Fad nr. 878, 2 sort., fad nr. 981, 1 sort., ræv nr. 1475, 1 sort., vaskebjørn nr. 053, 1 sort., vaskebjørn på sten nr. 057, 1 sort., dyrekid nr. 2648, 1 sort., Anna nr. 161, 1 sort., legende børn nr. 294, 1 sort. Fremstår med få brugsspor. ...
Warennr.: 5270060
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 22.03.2019
20:47:00
EUR 174
Gino Cenedese. Vasen und Flakon(3).
Gino Cenedese. Vasen und Flacon, Glas "vetro a scavo" (3) farbig. Alle Objekte sind signiert und mit Etikett. Maße Oktogonale Vase ca. H. 28 x D. 12 cm. Maße Flacon H. 21 x D. 22 cm, Maße Vase ca. H. 21 x D. 10 cm. Kein Chip.
Warennr.: 5258843
EUR 550 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22.03.2019
20:47:00
EUR 275
Reijmyre glasbruk ''Slottet'' vinglas
TOMAS HARILA CARLGREN och LARS SJÖBERG, "Slottet" vinglas, 8 st, Reijmyre glasbruk, inspirerad av 1700-tals-glas, rök, blåsta glas med driven kant, ben med luftblåsa, höjd 16,5 cm
Warennr.: 5276674
20:50:00
Sehen Sie mehr
Vicke Lindstrand servis City
VICKE LINDSTRAND, glasservis, "City", Kosta, 57 delar, bestående av: 9 vinglas, 12 grogglas, 12 whiskeyglas, 13 starkvinsglas, 11 snapsglas
Warennr.: 5276693
21:28:00
Sehen Sie mehr
Stig Lindberg Berså Gustavsberg
STIG LINDBERG, "Berså", servis, 15 dlr, Gustavsberg, formgivningsår 1960, bestående av: 4 kaffekoppar med fat, skål, marmeladburk, smörask med lock, tekopp med fat, assiett, 4 äggkoppar, 2 fat, gräddkanna
Warennr.: 5277883
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
10:12:00
Sehen Sie mehr
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >>