Kategorie  Schätzpreis
12345...16» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Nils Landberg tulpanglas
NILS LANDBERG, tulpanglas, 5 st, Orrefors, rökfärgat samt klarglas, ej signerade, höjd 21-25 cm
Warennr.: 5531752
EUR 235 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.12.2019
11:14:00
Sehen Sie mehr
Bertil Vallien Domino Kosta Boda
BERTIL VALLIEN, "Domino", fat, 2 st., klas glasmassa, Kosta Boda, en signerad Kosta Boda B. Vallien 70018, ca 10,5x10,5 resp. 15x15 cm
Warennr.: 5531759
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
11:28:00
Sehen Sie mehr
Hertha Bengtsson vas
HERTHA BENGTSSON, vas, Rörstrand, unik, numrerad 226, stengods, diameter 12 cm, höjd 14,5 cm
Warennr.: 5531761
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 16.12.2019
11:32:00
Sehen Sie mehr
Dahl-Jensen. 'Lille pige Bente', 'Dreng med trompet', 'Dreng med pibe', 'Dreng med bog', 1295, 1218, 1027, 1096 (4)
Dahl Jensen. Fire figurer af porcelæn bestående af: 'Lille pige Bente' 1295 (1. sort), 'Dreng med trompet' 1218 (2. sort), 'Dreng med pibe' 1027 (1. sort), 'Dreng med bog' 1096 (1. sort). H. 15-16 cm. Med reparation på trompet (4)
Warennr.: 5532176
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
11:52:26
EUR 161
Antti Salmenlinna Riihimäen 1930/40-tal
ANTTI SALMENLINNA, Riihimäen Lasi, skål "Sju bröder", 1930/40-tal, klarglas, etsade figur, höjd 15, bredd ca 18 cm
Warennr.: 5531771
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.12.2019
12:08:00
Sehen Sie mehr
Lockurna fajans Bo fajans
EVA JANCKE BJÖRK (1882-1978), lockurna, Bo fajans, glaserad med blå fiskar, märkt Bo - 3420 AK, höjd ca 52 cm
Warennr.: 5531779
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 16.12.2019
12:24:00
Sehen Sie mehr
Vicke Lindstrand Orrefors
VICKE LINDSTRAND (1904-1983), vaser/vinkylare, 2 st., frostad glasmassa, Orrefors, en signerad OF LW 154/67, den andra of 981, höjd ca 20-24 cm
Warennr.: 5531784
12:34:00
Sehen Sie mehr
Bing & Grøndahl. 'Valhalla' spisestel af porcelæn (39)
Bing & Grøndahl. "Valhalla" spisestel af porcelæn, bestående af: 8 middagstallerkener 25, 11 dybe tallerkener 22, 11 kagetallerkener 28A, 1 skål 44, 1 skål 43, 2 sovseskåle8, 1 terrin m. låg 5, 2 ovale fade 39, 1 ovalt fad 15, 1 ovalt fad 16. I alt 39 dele alle 1. sort. (39)
Warennr.: 5524041
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
12:42:00
Stig Lindberg vas
STIG LINDBERG, vas, 1961, Gustavsberg, stengods, spräcklig glasyr i grönt och brunt, signerad Stig L, höjd ca 27 cm
Warennr.: 5531790
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
13:02:00
Sehen Sie mehr
Servis Hertha Bengtsson
HERTHA BENGTSSON, "Koka Blå", 50 dlr, mat- och kaffeservisdelar, Rörstrand, porslin, bestående av 8 mattallrikar, 8 djupa, 6 förrätttallrika, 4 assietter, 2+1 skål, 2 formar, 2+1 uppläggningsfat, 3 karotter med lock, burk med lock, 7 kaffekoppar med fat, 2 äggkoppar, kanna, gräddkanna och sockerskål
Warennr.: 5531800
EUR 471 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
13:22:00
Sehen Sie mehr
Vas Mona Morales Schildt
MONA MORALES SCHILDT, vas, Kosta, klart glas med blått underfång, signerad Kosta SH 182, höjd ca 19,5 cm
Warennr.: 5531806
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16.12.2019
13:34:00
Sehen Sie mehr
Lisa Larson luciatåget
LISA LARSON, figuriner, 4 st, ur serien "Advent", stjärngosse, tomte, lucia samt tärna, höjd ca 11-17,5 cm, orginalförpackninga
Warennr.: 5531809
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16.12.2019
13:40:00
Sehen Sie mehr
Glas
GLAS, (24) kristall, tysk tillverkning,etikettmärkta 9 mindre vinglas, 7 större vinglas, 5 whiskeyglas, 1 karaff, höjd ca 9,5 -22 cm. . Tillhör temaauktion "En kristallklar jul"
Warennr.: 5531811
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.12.2019
14:00:00
Sehen Sie mehr
Bing & Grøndahl m.fl. 'Blåmalet' (20)
Bing & Grøndahl 8 bouillonkopper 481, 2 skåle 161, 1 skål 43, 1 cirkulært fad 1009, opsats H. 14,5, Ø. 20 cm. 1 Bavaria gennembrudt frugtkurv af fajance 30 x 19 cm. 1 riflet lågkrukke H. 7, Ø. 10 cm. 2 lysestager med printet dekoration H. 15 cm. 1 fad/bakke 25 x 15 cm. 2 serveringsbakker af ...
Warennr.: 5532169
14:17:59
EUR 242
Michael Andersen & Søn, Bornholm, gulvvase 40 cm
Michael Andersen & Søn, Bornholm. Stor vase af stentøj med blå glasur, h.43 cm.
Warennr.: 5524959
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
14:31:00
EUR 94
Aluminia/Royal Cpoenhagen. Skåle, lampe mm (5)
Aluminia. Marselis skål nr. 2630 mål 17.5x17.5 cm. Aluminia bordfad med fugl Ø32 cm (kanthak) Aluminia skål nr. 3126 Ø18 cm, Aluminia bordlampe nr. 870/3819 h. 29 cm excl. montering. Aluminia/Kgl. fad dekoreret med fugle nr. 2015 Ø25.5 cm. (5)
Warennr.: 5526448
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
15:01:12
Gunnar Nylund fågel skålar
GUNNAR NYLUND, 5 delar, chamotte, glaserat stengods, i form av fågel höjd 15 cm, 2 skålar samt två vaser, 1960/70-tal, signerade bl.a GN Rörstrand
Warennr.: 5531835
15:04:00
Sehen Sie mehr
Gunnar Nylund fat
GUNNAR NYLUND, fat, Rörstrand, stengods, gråbrun glasyr, märkt GN, längd ca 42 cm
Warennr.: 5531838
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
15:10:00
Sehen Sie mehr
Skrivbordsuppsats
SKRIVBORDSUPPSATS, 6 dlr, 1900-talets första älft, slipad kristall, bläckhornets höjd 18 cm
Warennr.: 5531839
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
15:12:00
Sehen Sie mehr
Samling Aluminia af fajance dekoreret i farver med blomster og bladværk (6)
Samling Aluminia af fajance dekoreret i farver med blomster og bladværk bestående af : En sovseskål nr. 738 L. 29 cm. Et julekrus H.12,5 cm. Et sekskantet fad Ø. 21 cm. En juleplatte nr. 1153 Ø.16,5cm. To Juleplatter nr. 1125 og 1235. Ø 31cm. Sovseskål fremstår med et par mindre afslag, krus med ...
Warennr.: 5466115
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
15:15:00
EUR 94
Stig Lindberg
STIG LINDBERG, 13 dlr, porslin, "Berså", Gustavsberg, 12 kaffekoppar med fat, gräddkanna, höjd ca 6,5 cm
Warennr.: 5531844
15:22:00
Sehen Sie mehr
De tre Gratier. Figurgruppe af porcelæn
De tre Gratier. Figurgruppe af porcelæn h. 50 cm b. 30 cm.
Warennr.: 5514667

Neuware
EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
15:29:00
Monica Backström Kosta Boda
MONICA BACKSTRÖM (född 1939), skulptur, glas, Kosta Boda, i form av ägg, höjd ca 23 cm
Warennr.: 5531856
16:02:00
Sehen Sie mehr
Melike Ababiyanik Royal Copenhagen
MELIKE ABABIYANIK, vas, för Royal Copenhagen, glaserat stengods, modellnr 22131, stämplad med mästarsignatur, höjd 7, diam 12 cm
Warennr.: 5531857
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.12.2019
16:04:00
Sehen Sie mehr
Edward Hald "Åskväder" Orrefors
EDWARD HALD, "Åskväder", skål, Orrefors, överfång i blått, graverad dekor av ljungande blixtar, skrämda djur och människofigurer, signerad Orrefors, Hald, 291. 116 SP, höjd ca 11, diameter 14,5 cm
Warennr.: 5531859
EUR 377 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
16:08:00
Sehen Sie mehr
Jens Harald Quistgaard. Flamestone. Diverse dele til kaffestel(23)
Jens Harald Quistgaard. Flamestone. Diverse dele til kaffestel: 2 flade tallerkener Ø. 18,5 cm, 1 øreskål /sukkerskål Ø. 12 cm(med mindre skår og revne). 10 underkopper Ø. 13 cm(1 stk. med min. skår under kant). 9 kaffekopper /krus H. 9 cm, samt 1 flødekande H. 11 cm. Fremstår med brugsspor, samt...
Warennr.: 5531481
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 16.12.2019
16:20:00
Johnson Bros
JOHNSON BROS, ''Fish'', servisdelar, 9 dlr, bestående av: 8 tallrikar och uppläggningsfat
Warennr.: 5531866
16:22:00
Sehen Sie mehr
Paraplyglas 1800-tal
PARAPLYGLAS, 22 st., klar glasmassa, 1800-talets mitt/andra hälft, fot med knapp, höjd ca 10-13 cm
Warennr.: 5531869
16:28:00
Sehen Sie mehr
Figurin Royal Copenhagen
ROYAL COPENHAGEN, figurin, porslin, Juliane Marie, nr 12415, höjd ca 14 cm
Warennr.: 5531872
EUR 377 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16.12.2019
16:34:00
Sehen Sie mehr
Vaser och ljusstakar glas
VASER, LJUSSTAKAR, 8 st., färgad glasmassa, främst Finland, 1900-talets andra hälft, "Carmen", "Pompadour", med flera, höjd ca 14-24 cm
Warennr.: 5531873
16:36:00
Sehen Sie mehr
12345...16»