Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...10»   Waren pro Seite   290 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
To Henry Heerup relieffer(2)
Henry Heerup (1907-1993). Kgl.P. Relieff af stentøj nr. 22213, sign. Heerup. 26 x 25,5 cm. forestillende Agathe og Havmanden i blå og sort glasur. Samt relief af stentøj dekoreret med brun og gul glasur, nr. 22212. Sign. Heerup. 24,5 x 25 cm. cd

Warennr.: 6116314
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
10:52
EUR 295
Anja Kjær. Samling glas (6)
Anja Kjær. Samling glas. Tre vaser, en kande og to karafler. Udført af blå- og grøntonet glas fra Harlekinserien. Karafler H. 39 og 48 cm. Kande H. 30 cm. Vaser H. 23- 37 cm. (6)

Warennr.: 6116333
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
11:03
EUR 228
Samling karafler bl.a. Luigi Bormioli (13)
Samling karafler i glas bl.a. Luigi Bormioli. H. 16-30 cm. Alle med propper, fremstår med mindre brugsspor. (13)

Warennr.: 6116313
11:09
EUR 94
Royal Copenhagen. Jørgen Mogensen mfl. Samling vaser og fade (9 dele)
Jørgen Mogensen mfl. for Royal Copenhagen. Samling vaser og fade: Askebærger nr. F180 sign. JM. Ø 11 cm. Vase nr. 1130 Ø 13 cm. sign. JM. Vase nr. 21921 H 6,5 cm. sign. JM. Vase nr. F286 H. 14 cm. sign. JM. Fad nr. 21871, 21 x 15 cm. Fremstår med små glasur afslag. Sign JM. Skål nr. 21388 ...

Warennr.: 6116327
11:18
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Figurgruppe af stentøj Hest med føl
Knud Kyhn (1880 - 1969 )for Royal Copenhagen. Figurgruppe af stentøj dekoreret med Sungglasur i form af Hest med føl, nr. 21727. H. 32. L. 32 cm. Sign. monogram. 1. sort.

Warennr.: 6116336
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
11:24
EUR 188
Knud Kyhn. Royal Copenhagen, Faun nr. 20501
nud Kyhn (1880 - 1969) for Royal Copenhagen. Figur af stentøj i form af faun, spisende druer, dekoreret med sung glasur. Sign. monogram, nr. 20501, 1. sort. H. 33 cm

Warennr.: 6116338
11:27
EUR 174
Aldo Londi for Bitossi. To vaser (2)
Aldo Londi for Bitossi. Rød trekantet vase. H. 16,5 cm. Mærket Italy V700 / 18. Fremstår med revne på bunden. Vase med blå, brun samt orange glasur. H. 21 cm. Mærket Italy B6 / 20. Små chip glasur afslag. (2)

Warennr.: 6116597
EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
11:47
Lis Grytter. Fad, stentøj
Lis Grytter. Fad af delvist blåglaseret stentøj. H. 9 Ø. 42 cm.

Warennr.: 6115930
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
12:30
Susan Lange. Fire dele glaseret stentøj (cd)
Susan Lange. Fire dele stentøj med blanke og matte glasurer i irgrønne, grå og blå nuancer, bestående af to vaser, en krukke og en skål. H. 9, 16, 17 og 24 cm.

Warennr.: 6116772
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
12:43
EUR 161
Bing & Grøndahl 'Offenbach' kaffeservice (19)
Bing & Grøndahl 'Offenbach' kaffeservice i porcelæn, hvidt med guldstaffering,bestående af: 7 kaffekopper, 4 underkopper, 7 kagetallerkener, 1 flødekande. Fremstår med brugsspor. (19).

Warennr.: 6120551
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
12:58
Mineralvands flaske af Hamilton type. H. P. Salmon Slagelse
Mineralvands flaske af Hamilton type. H. P. Salmon Slagelse. Fremstillet omkring 1860. L 25 cm. Citat fra Glashistorisk selskab, Holbæk: Mineralvands flaske af Hamilton type, dette er den ældste flasketype til mineralvand, og er en sjælden flaske som kun findes i ganske få eksemplarer. Flasken ...

Warennr.: 6121685
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
13:35
Royal Copenhagen, Blå Blomst Suppeterrin af porcelæn
Royal Copenhagen, Blå Blomst Suppeterrin af porcelæn. Ø. 29 cm, H. 15 cm.(kantslag/rep). 1. sortering

Warennr.: 6121917
13:37
Kunstglas. Fade af glas i form af konkylie. (4)
Kunstglas. Fade af glas i form af konkylie. L. 19 til 47 cm. H. 6 til 15 cm. (4)

Warennr.: 6112424
14:59
Kähler. Vase i lys glasur med kohornsglasur.
Herman A. Kähler. 70 år gl. vase i kohornsglasur. Sign. i bunden HAK. H. 27 cm. Fremstår med reparation ved bunden.

Warennr.: 6119473
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
15:07
EUR 295
Murano og Holmegaard mm. (7)
Murano elefant Made in Italy', H 26 cm - B 15 cm. Holmegaard to blomsterformede fyrfadsstager H. 7/10 cm. to Vmc lysetager H. 5 cm. To vaser af krystalglas H. 17/24 cm. (7)

Warennr.: 6112223
EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
15:15
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl figurer mm.(4)
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl figurer mm bestående afLæsende Amagerpiger nr. 1395(afslag på ene kyse), 2. sort.Vase m/svaner nr. 1955/1217(ujævn kant), 4. sort.Skål m/hus på Grønland nr. 4939, 2. sort.Mor m/Barn nr. 1642(afslag på stoleben)2. sort.Fremstår med brugsspor.(4)

Warennr.: 6121987
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
15:28
Bing & Grøndahl 'Danmarksblomster' hjemmemalet Kaffe- og spiseservice.(96)
Bing & Grøndahl 'Danmarksblomster' hjemmemalet Kaffe- og spiseservice bestående af12 Kaffekopper12 Underkopper12 Kagetallerkner1 Kaffekande m/låg1 Flødekande1 Sukkerskål m/låg1 Bakke1 Kagefad med ører Ø. 25 cm1 trekantet Fad 24 cm x 23 cm1 rund Skål Ø. 16 cm, H. 5 cm1 bladformet Skål11 ...

Warennr.: 6120597
EUR 188 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
16:29
EUR 121
Knabstrup gulvvase
Gulvvase af lertøj , riflet korpus dekoreret med orange glasur. H. 40 cm. Enklete små glasurafslag.

Warennr.: 6122940
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
16:38
Samling kiksespande med låg.(9)
Samling Engelske ældre kiksespande af glas med låg og hank af metal. En fra Fyns glasværk. Starten af 1900 tallet. H.14 cm-18 cm. Aldersrelateret stand med brugsspor.(9)

Warennr.: 6121557
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
16:41
EUR 174
Knud Kyhn. 10 bjørne og 2 aber (12)
Knud Kyhn (1880-1969) for Royal Copenhagen. Samling figurer af glaseret stentøj. 'Abemor med unge' nr. 20199, 2. sort. i sungglasur. 'Lille siddende abe' nr. 20188. Par 'Bjørneunge' nr. 21435. 'Bjørneunge med løftet venstre pote' nr. 21433, én 3. sort. Par 'Liggende bjørneunge' nr. 21434, én...

Warennr.: 6116329
EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
16:41
EUR 148
Majolica opsats, omkr. 1900
Majolica opsats med blomsterdekoration, muslingeformet skål monteret på trebenet stamme, omkr. 1900. H. 31 cm. B. 41 cm. Fremstår med revner i skålen.

Warennr.: 6122014
16:55
Bing & Grøndahl. Empire. Terrin samt tre kander, to med sølvtud. (4)
Bing & Grøndahl. Empire. Bestående af: 2 kander nr. 91A. Påsat sølvtud af professionel. Ene med afslag på låg. 1 kande med låg. Fremstår med afslag på låg. 1 lågterrin med låg nr. 3. Samtlige dele 1. sortering. (4)

Warennr.: 6103924
EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
17:30
EUR 215
Royal Copenhagen'Blå Blomst' service.(18)
Royal Copenhagen'Blå Blomst' service bestående af6 Underkopper, tre i 2. sort.5 Kagetallerkner, to i 2. sort.1 Kaffekande m/låg1 Sukkerskål m/låg1 Sovseskål1 FyrfadsvarmerFremstår med alm. brugsspor og 1. sortering medmindre andet er beskrevet.(18)

Warennr.: 6121919
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
18:05
Bing & Grøndahl m.fl. En samling figurer af porcelæn og stentøj (12)
En samling figurer, heraf: Bing & Grøndahl: En samling figurer af porcelæn, bestående af mandolinspiller nr. 1600, mælkepige nr. 2181, læsende børn nr. 1567, børn med kopper nr. 2175, pige med lille dreng nr. 1568, pige med dukke nr. 1526, strikkende pige nr. 1656 (2. sort.), klappende dreng ...

Warennr.: 6120927
18:07
EUR 201
Kunstglas. Skulptur i flerfarvet glas
Kunstglas. Skulptur i flerfarvet glas. h. 40 cm.

Warennr.: 6073909

Neuware
18:25
EUR 215
Bowle, karafel og glas (16)
Bowle, karafel, snapseglas og kopper af glas dekoreret med sorte og røde cirkler. Bowle H. 27 cm. Kant af bowle med små kanthak (16)

Warennr.: 6116655
18:27
Bjørn Wiinblad. 'Moster Ella' figur
Bjørn Wiinblad (1918-2006). 'Moster Ella' figur i form af kvinde af glaseret lertøj. H. 24,5 cm. Sign. monogram 84 samt M14.

Warennr.: 6119787
18:50
EUR 349
Royal Copenhagen/Bjørn Wiinblad. Årskrus, vase samt månedsplatter (6)
Royal Copenhagen/Bjørn Wiinblad. 3 årskrus 1974, 1975, 1983, Bjørn Wiinblad vase fra nymølle H. 13 cm samt 3 månedsplatter Ø 15 cm. Fremstår med få brugsspor (6)

Warennr.: 6117899
19:04
Aluminia. Vase
Aluminia. Kugleformet vase af glaseret fajance. H. 16,5 cm.

Warennr.: 6121967
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
19:05
Aluminia. 'Fætteren fra Amager'. Børnehjælpsfigur
Aluminia. 'Fætteren fra Amager'. Børnehjælpsfigur af fajance med polykrom bemaling, tegnet af Herluf Jensenius, H. 13,5-14,5 cm. 'Fætteren fra Amager' fremstår med reparation. (2)

Warennr.: 6120924
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
19:18
12345...10»