Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Färglitografi efter Georges Braque
GEORGES BRAQUE (Frankrike, 1882-1963), efter: Komposition med fåglar, färglitografi, dagermått ca 21,5x34,5 cm
Warennr.: 5276396
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22.03.2019
10:12:00
Sehen Sie mehr
Peter Dahl färglitografi
PETER DAHL (född 1934): Motiv från KB, signerad Peter Dahl, EA, färglitografi, bladmått ca 59x86 cm
Warennr.: 5276401
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
10:22:00
Sehen Sie mehr
Ewa Rudling 50 år som fotograf 1968-2018
EWA RUDLING (född 1936): "Andy Warhol - 1975", signerad Ewa Rudling,c-print, ca 45,5x30,5 cm;. . Ewa Rudling om ANDY WARHOL:. "- Klädde honom i min svärfar George Duthuits skotska sjömanströja, för att ytterligare framhäva hans blekhet.. När han klädde om, åkte peruken på sned och blottade hans eget hår. Det var korpsvart.". . Ur ALMOST ALL ABOUT EWA:. Andy Warhol. In 1970 I was having dinner with some friends at La Coupole in Montparnasse when Andy Warhol and his retinue turned up. He was frighteningly pale and colourless with his silver-grey hair; reminiscent of a spectre. The picture has etched itself into my memory. A few weeks later we met again, at a reception at Yves Saint Laurent's. Andy was calm, unobtrusive and friendly. He was in Paris to film L'Amour under the direction of Paul Morrissey who created most of Andy's films. I told him that I dreamed of making a film myself and that I would love to be present while they were filming to learn the trade. I also hoped to be able t
Warennr.: 5276402
10:24:00
Sehen Sie mehr
Filmaffish
FILMAFFISH, "Bullen Berglund", 1932, originalaffish. Oramad. Bladmått 100x70 cm.
Warennr.: 5276415
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
11:00:00
Sehen Sie mehr
Litografi Ryssland
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, litografi, Kolomenskoje Moskva, Ryssland, signerad, ca 41x52 cm
Warennr.: 5276421
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 22.03.2019
11:12:00
Sehen Sie mehr
Ernst billgren litografi
ERNST BILLGREN (född 1957): Komposition med rådjur och möblemang, signerad och numrerad 274/330, färglitografi, bladmått ca 46x38 cm
Warennr.: 5276446
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22.03.2019
12:12:00
Sehen Sie mehr
Vernissagekort Roy Lichtenstein
ROY LICHTENSTEIN (1923-1997), efter: Vernissagekort, signerat R Lichtenstein, dagermått ca 20,5x18 cm
Warennr.: 5276448
EUR 382 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22.03.2019
12:16:00
Sehen Sie mehr
Lennart Jirlow färglitografi
LENNART JIRLOW (född 1936): Kurtis i trädgård, signerad L Jirlow, 386/450, färglitografi, bildmått 42x34,5 cm
Warennr.: 5276451
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
12:22:00
Sehen Sie mehr
Joan Miro
JOAN MIRO (1893-1983): Komposition, 1965, Mourlot 389, färglitografi, ca 37x27 cm.
Warennr.: 5276455
12:30:00
Sehen Sie mehr
Marc Chagall utställningsaffisch
MARC CHAGALL (1887-1985), efter: Utställningsaffisch, Galerie Maeght, 1969-1970, dagermått ca 30x22 cm
Warennr.: 5276459
12:38:00
Sehen Sie mehr
Raoul Ubac färglitografi
RAOUL UBAC (1910-1985), Komposition, (1965), signerad i trycket Ubac, färglitografi, ca 37x27 cm
Warennr.: 5276470
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
13:10:00
Sehen Sie mehr
Joan Miró färglitografier
JOAN MIRÓ (1893-1983) (2) ur DLM nr 139-140 och 164-165, trippelsidiga orginallitografier i färg (Mourlot 276 och 442), bladmått ca 38x83 cm vardera, oramade
Warennr.: 5276473
13:16:00
Sehen Sie mehr
Affisch från sekelskiftet 18/1900-tal
AFFISCH, "Manufacture de Bicyclettes - A.Dutheil et Cie" signerad L. Corrois i trycket, färglitografisk affisch, omkring sekelskiftet 18/1900-tal, bladmått ca 100x66 cm
Warennr.: 5276477
EUR 382 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22.03.2019
13:24:00
Sehen Sie mehr
Propaganda
PROPAGANDA affisher för högern, 2 st, bladmått ca 84x60 - 100x70 cm, oramade
Warennr.: 5276486
13:42:00
Sehen Sie mehr
Carl Wilhelmsson etsning
CARL WILHELMSSON (1866-1928): Figurscen, signerad C Wilhelmsson, monogramsignerad och daterad i plåten CW 1918, 36/50, etsning, bildmått ca 15x10,5 cm
Warennr.: 5276488
13:46:00
Sehen Sie mehr
Henri Matisse efter färglitografi
HENRI MATISSE, efter, "Lierre", 1958, färglitografi, Ed. Verve, no 35-36, bildmått ca 23x24 cm
Warennr.: 5276500
14:20:00
Sehen Sie mehr
Serigrafi efter Marino Marini
MARINO MARINI (1901-1980), efter: "Cavallo",signerad i trycket, serigrafi, Handpresse Dietz, München 1968, ed. Schünemann, dagermått ca 27x37 cm
Warennr.: 5276507
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22.03.2019
14:34:00
Sehen Sie mehr
Samling grafik. Elleve kompositioner. (11)
Samling grafik af div. kunstnere. Elleve kompositioner. sign. Variable rammemål 67 x 49 cm. - 96 x 73 cm. (11)
Warennr.: 5272716
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 22.03.2019
14:36:00
Grafiska blad efter J.F. Martin 1800-tal
JOHAN FREDRIK MARTIN (1800-tal) efter: Stockholm sedt från Mose-Backe på Södermalm, efter förlaga av Elias Martin, ur Svenska Vyer No 1; Kongl. Lust Slottet Haga & Carlbergs slott (3), akvatint över konturetsning, två med blindstämpel, monterade i mahognyfanerade ramar med hörnfleuronger i förgylld mässing, 46,5 x 72 resp. 37 x 52 cm
Warennr.: 5276511
14:42:00
Sehen Sie mehr
Wassily Kandinsky färglitografi
WASSILY KANDINSKY (1866-1944): efter, "Variegation in the triangle / Bauhaus", monogramsignerad i trycket, färglitografi efter komposition från 1927, Grohmann 273, ca 49x36 cm
Warennr.: 5276513
14:48:00
Sehen Sie mehr
Cirkus Scott
CIRKUS SCOTT, affisher, 2 st, reklam posters, 1900-talets mitt, bladmått ca 70x 100 cm. Oramade.
Warennr.: 5276517
15:06:00
Sehen Sie mehr
James Bond
JAMES BOND, filmaffisher, 3 st, från 1960-1987, originalaffisher, "Goldfinger", "007 ser rött", "Iskallt uppdrag", mått ca 100x70 cm.
Warennr.: 5276519
15:10:00
Sehen Sie mehr
Färglitografisk affish Charles Sourlier
FÄRGLITOGRAFISK AFFISH, Charles Sourlier, Mourlot, Paris, affish för utställning med Raoul Dufy, published by and for the French Government ed 64/14 - IMP. Bladmått ca 62x100 cm, oramad
Warennr.: 5276536
15:44:00
Sehen Sie mehr
Olle Olsson Hagalund litografi
OLLE OLSSON HAGALUND (1904-72): Flicka med fruktkorg, signerad Olle Olsson Hagalund, 35/360, färglitografi, ca 65X42 CM
Warennr.: 5276538
15:48:00
Sehen Sie mehr
Marc Chagall färglitografi
MARC CHAGALL (1887-1985): "Rêverie", dubbelsidig orginallitografi i färg ur Derriere le Miroir no 182, 1969, Mourlot 605, bladmått ca 38x56 cm, oramad
Warennr.: 5276540
16:02:00
Sehen Sie mehr
Utställningsaffisch efter Léger
FERNAND LÉGER (1881-1955), efter: "Les Constructeurs et Sculptures Polychromes", reproduktion av utställningsaffisch, Mourlot, Paris, dagermått ca 24x17 cm
Warennr.: 5276546
16:14:00
Sehen Sie mehr
Joan Miró färglitografier
JOAN MIRÓ (1893-1983) (3) ur DLM nr 151-152, en dubbelsidig (Mourlot 364) och två enkelsidig orginallitografier i färg (Mourlot 377 & 379) , bladmått ca 38x56 resp. 38x28 cm
Warennr.: 5276552
16:26:00
Sehen Sie mehr
Litografi efter Chagall
MARC CHAGALL (1887-1985), efter: Figurkomposition, litografiskt tryck, arkstorlek ca 32x34 cm
Warennr.: 5276577
17:26:00
Sehen Sie mehr
Utställningsaffisch efter Picasso
PABLO PICASSO (1881-1973), efter: "Exposition Vallauris", reproduktion av utställningsaffisch, dagermått ca 29x20 cm
Warennr.: 5276583
17:38:00
Sehen Sie mehr
Marc Chagall färglitografi
MARC CHAGALL (Frankrike, 1887-1985): Figurkomposition, dubbelsidig orginallitografi i färg ur Derriere le Miroir nr 147, 1964, Mourlot 412, ca 37x27 cm, oramad.
Warennr.: 5276591
17:48:00
Sehen Sie mehr
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>