Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...11»   Waren pro Seite   308 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Pyramid International, Poster / Grafik, 'This looks like a Job for Superman'
Pyramid International, Poster / Grafik, 'This looks like a Job for Superman'. Poster mit der Darstellung Supermans mit Sprechblase, 96x83cm.

Warennr.: 5569888
EUR 200 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21.09.2020
20:59
Ulrica Hydman-Vallien
ULRIKA HYDMAN VALLIEN (1938-2018): "Kärleksbild", signerad Ulrica HV, numrerad 952/1600, färglitografi, bildmått ca 57x73 cm

Warennr.: 5775001
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21.09.2020
21:03
Sehen Sie mehr
Kurt Mühlenhaupt, Radierung auf Papier, 'Ohne Titel'
Kurt Mühlenhaupt, Radierung auf Papier, 'Ohne Titel', limitiert: 16/71, unten rechts signiert, hinter Glas gerahmt, Bildmaße ca.: 30 x 45 cm, Rahmenmaße ca.: 46 x 65 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.

Warennr.: 5768896
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21.09.2020
21:18
Kurt Mühlenhaupt, Radierung auf Papier, 'Karneval'
Kurt Mühlenhaupt, Radierung auf Papier, 'Karneval', unten rechts handsigniert und datiert: '1972', limitiert:16/60, hinter Glas gerahmt, Bildmaße ca.: 27 x 29 cm, Rahmenmaße ca.: 49 x 61 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.

Warennr.: 5768937
21:18
EUR 45
Johan Fredrik Martin Stockholm
JOHAN FREDRIK MARTIN, STOCKHOLM: "Utsigt af Stockholm från Castelholmen på Stadens östra sida", No 2, etsning och akvatint, ca 35x55 cm

Warennr.: 5775025
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
21:27
Sehen Sie mehr
Kurt Trampedach. Litografi. Kvindeportræt, 1978.
Kurt Trampedach (1943-2013). Komposition med kvinde. Sign. Trampedach '78. Litografi 80/113, indrammet i passepartoute: 83,5 x 59,5 cm, (100x74) Indrammet bag glas.

Warennr.: 5757999
EUR 940 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21.09.2020
21:27
EUR 174
Amos Yaskil, Farbserigraphie, 'Landschaft'
Amos Yaskil (1935), Farbserigraphie, 'Landschaft', limitiert: 133/250, unten rechts handsigniert, hinter Glas und Passepartout gerahmt, Bildmaße ca.: 44 x 60 cm, Rahmenmaße ca.: 75 x 85 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.

Warennr.: 5775995
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21.09.2020
21:28
3 st grafiker
GRAFIK, 3 st etsningar ur portfolion "La Mysticité Charneille de René Crevel, 1976", signerade samt numrerade 58/100, kompositioner av Arpad Szenes, Maria Elena Viera da Silva, Vladimir Velickovic, mappen, som totalt innehåller 14 etsningar, är publicerad i 2 upplagor varav dessa är ur 100-upplagan, tryckta hos Ateliers Georges Visat, Paris, 1976, storlekar 28x13 cm, 23,5x15,5 cm, 24,5x19,5 cm

Warennr.: 5775029
EUR 400 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 21.09.2020
21:31
Sehen Sie mehr
JOHAN FREDRIK MARTIN, STOCKHOLM: (2) "Utsigt af Stockholm från Långholmen på Stadens vestra sida", 1 numrerad 4, 1 etsning och akvatint samt 1 planschverk , ca 35x53 cm

Warennr.: 5775045
21:47
Sehen Sie mehr
P. Chapellier. 'Motocyclette Rochet', Vintage Reklameplakat, ca. 1910
Vintage Reklameplakat, 'Motocyclette Rochet' gezeichnet von P. Chapellier, gedruckt bei Affiches Artis, Paris, ca. 1910. Lithographie. Lose in Rahmen montiert. Lichtmaß 93 x 113 (99 x 137) cm. Restauriert.

Warennr.: 5605129
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 22.09.2020
10:00
Helmut Newton
HELMUT NEWTON (1920-2004), "Jane Kirby, Avenue Kleber, Paris 1977." Offsetlitografiskt fotografi, ur sviten Special Collection från 1979, bildmått, ca 35x23 cm.

ÖVRIGT:
Special Collection är en mapp som innehåller 24 bilder som Helmut Newton själv har valt ut. Bilder som är representativa för hans framgång inom modefotografi. I mappen finns studiobilder, trädgårdsbilder, bilder från Paris, Croix-Valmer, Nice, Pére-Lachaise, Berlin, Capri, Hollywood... Personerna på bilderna är bland annat Jenny Kapitän, Jane Kirby, Patti Hansen, Bergstrom. Den är publicerad av Congreve Publishing Co, New York. Tillverkad i New York av Rapoport Printing Corporation. Mappen var tidigare utgiven av Quartet Books Limited, London.

Warennr.: 5776222
EUR 242 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22.09.2020
10:24
Sehen Sie mehr
Uno Stallarholm
UNO STALLARHOLM (1894-1974): "Gamla Liljeholmsbron", 1926, panoramisk vy, etsning, signerad samt daterad, tryckmått ca 19x64 cm

Warennr.: 5776240
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22.09.2020
11:20
Sehen Sie mehr
Adolf Reinhold Hallman "New York"
ADOLF REINHOLD HALLMAN (1893-1968): (8) "New York", komplett i original mapp, 1949, signerade och daterade i trycket, varierande bladmått, oramade, mappen 56x39 cm

Warennr.: 5776260
12:18
Sehen Sie mehr
Endre Nemes
ENDRE NEMES (1909-1985), färglitografi, Komposition, signerad, numrerad 3/215, bildmått 53x34 cm

Warennr.: 5776262
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 22.09.2020
12:22
Sehen Sie mehr
Samling religiøs grafik i mappe(19)
Samling religiøs grafik i mappe. Syv kobberstik 12 x 8,5 cm. Ca. 1800. Lauritz Fröhlich tolv trykte illustrationer fra 1863. 29,9 x21 cm. Fremstår gulnede og med pletter.(19)

Warennr.: 5748238
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22.09.2020
12:23
G.S.Sanders, Gustav Vilhelm Blom mm. Radering, kobberstik mm. (7)
G.S.Sanders, Gustav Vilhelm Blom mm. Radering, kobberstik og mezzotinte, kultegning mm. Rammemål 62x52 cm. (7)

Warennr.: 5770664
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22.09.2020
12:27
Kay Christensen. 'Miriam' cd
Kay Christensen (1899-1981). 'Miriam', bearbejdet litografi, sign. og dat. Kay C 1938. 57x70,5 cm (72x85 cm)

Warennr.: 5749400
13:26
Helene Wedel
HELENE WEDEL (född 1945): "We shall overcome", färglitografi, signerad och numrerad 21/125, bildstorlek ca 43 x 59 cm.

Warennr.: 5776288
13:32
Sehen Sie mehr
Poul Henningsen - Et par PH plakater (2)
Poul Henningen. Et par PH plakater, Offset, nummererede. 97 x 63 cm. UR. (2)

Warennr.: 5775574
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22.09.2020
13:35
EUR 148
Emil Gregersen & Emil Hørbov, landskaber (2)
Emil Gregersen (1921-1993) & Emil Hørbov (1915-1990), landskaber, indrammede litografier, sign. og nummeret i bly nr. xxx/xxx, 81/260, Emil Gregersen, Emil Hørbov, 43x65 cm. (62x82 cm). 49x66 cm. (68x84 cm). (2)

Warennr.: 5767430
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 22.09.2020
13:56
Svend Saabye, kompositioner (2)
Svend Saabye (1913-2004), kompositioner, indrammede offset-tryk, tryksign. samt sign. og nummeret i bly nr. 282/300, 287/300, Svend Saabye, 84x60 cm. (87,5x63 cm). (2)

Warennr.: 5777268
15:05
Roy Friberg litografi
ROY FRIBERG (född 1920): stämningsläge II, monogramsignerad och daterad RF 93, 12/160, bladmått 53x74 cm

Warennr.: 5776318
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22.09.2020
15:08
Sehen Sie mehr
Mikael Kihlman
MIKAEL KIHLMAN (född 1953): 3 st, torrnålsgravyrer, ''Traffic", ''No left turn" "Söndag morgon", signerad och numrerad Mikael Kihlman E.A., bildmått ca 5,5x5,5 samt 10x10 cm

Warennr.: 5776320
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22.09.2020
15:12
Sehen Sie mehr
Clifton Thomson. 'Panoramic view of british horse-race'.
Clifton Thomson. 'Panoramic view of british horse-race'. Engelsk Kobberstik. 67 x 70 cm. ( 76 x 90 cm.)

Warennr.: 5769302
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 22.09.2020
15:27
Poul Christensen, par kompositioner. (2)(cd)
Poul Christensen (1909-1977), to kompositioner, linoleumstryk, prøvetryk, Begge signeret i bly og dateret hhv. 1967 og 1968. 61 x 42 (117,5 x 89,5) cm. og 62 x 52 (117,5 x 89,5) cm. (2)

Warennr.: 5764023
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 22.09.2020
15:59
Christo, The Wall
Christo (1935-2020), The Wall, Project for Gasometer Oberhausen, Farboffsetlithographie, 1999, Druck Nr. 2, signiert, Herausgeber Edition Schumacher, Düsseldorf, ca. 81 x 61 cm, Blattformat ca. 90 x 70 cm.

Warennr.: 5760889
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22.09.2020
17:18
EUR 50
Enrico Baj Ubu upplåsbar skulptur
ENRICO BAJ (1924-2003): "Ubu by Baj", uppblåsbar skulptur, plast, tryck signatur "Ubu by Baj", höjd ca 56 cm, ramad

Warennr.: 5776367
17:22
Sehen Sie mehr
Hans Arnold litografi
HANS ARNOLD (1925-2010): "Spöket på Gripsholm", handmålad litografi, signerad Hans Arnold, bildyta ca 47x36 cm

Warennr.: 5776369
EUR 388 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22.09.2020
17:26
Sehen Sie mehr
CF Reuterswärd färglitografier
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD (1934-2016): (3) "Games": Game on yellow, Game on Blue, Game on red", monogramsignerade CFR, färglitografier, numrerade, bladmått vardera ca 61x45 cm.

Warennr.: 5776374
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22.09.2020
17:36
Sehen Sie mehr
Kristian Von Hornsleth. 'Rage Contre La Mort De La Lumiere'.
Kristian Von Hornsleth (f. 1963). 'Rage Contre La Mort De La Lumiere', 2012, signeret offset samt dat. i tusch Hornsleth 2016. 70 x 50 cm. UR

Warennr.: 5770022
EUR 161 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22.09.2020
17:44
12345...11»