Kategorie  Schätzpreis
12345...19» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Erik Olson litografi
ERIK H OLSON (1901-1986): Venus födelse, signerad och daterad Erik Olson 1977, 50/360, färglitografi, bildyta ca 38x54 cm
Warennr.: 5525651
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
11:17:00
Sehen Sie mehr
Waldemar Lorentzon färglitografi
WALDEMAR LORENTZON (1899-1984): Jesus, signerad Waldemar Lorentzon, färglitografi, H.C, bladmått 54x39 cm
Warennr.: 5525653
11:19:00
Sehen Sie mehr
Bengt Landin färgetsning
BENGT LANDIN (född 1933): "Romerskt fönter", signerad Bengt Landin, 115/250, färgetsning, bildmått ca 40x29 cm
Warennr.: 5525659
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
11:24:00
Sehen Sie mehr
Sven Jonson färglitografi
SVEN JONSON (1902-1981): Tempelruinen, signerad Sven Jonson, färglitografi, bildmått ca 36x54 cm
Warennr.: 5525667
11:32:00
Sehen Sie mehr
Helene Billgren litografi
HELENE BILLGREN (född 1952): Figurkomposition, signerad Helene Billgren, 55/100, litografi, 37x30 cm
Warennr.: 5525669
11:34:00
Sehen Sie mehr
Ola Billgren litografi
OLA BILLGREN, färgserigrafi, signerad och daterad -83, numrerad 25/100, bildmått 31x45 cm
Warennr.: 5525694
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 10.12.2019
12:22:00
Sehen Sie mehr
Karl-Axel Pehrson färglitografi
KARL-AXEL PEHRSON (1921-2005): Exotiska blommor, signerad och daterad KA Pehrson -74, provtryck, färglitografi, ca 20x29 cm
Warennr.: 5525702
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 10.12.2019
12:30:00
Sehen Sie mehr
Färglitografi Bo Åke Adamsson
BO ÅKE ADAMSSON (född 1941), Komposition med figur, signerad, färglitografi, 103/350, 36x25 cm
Warennr.: 5525713
13:04:00
Sehen Sie mehr
Fernandes Arman litografi
FERNANDEZ ARMAN (Frankrike, 1928-2005): Komposition med figurer, signerad Arman, färglitografi, 115/200, 40x30 cm
Warennr.: 5525716
13:07:00
Sehen Sie mehr
Ernst Billgren litografi
ERNST BILLGREN (född 1957): Interiör med änder, signerad, numrerad 116/150, bilsmått 50x71 cm (bladmått 55,5x76 cm)
Warennr.: 5525728
EUR 565 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 10.12.2019
13:19:00
Sehen Sie mehr
Tage Klee, Torvet i Præstø
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Torvet i Præstø', digitalprint på en aludibond sandwichplade. Ingen ramme men monteret med alu ophæng, signeret. H. 60 x 90 cm.
Warennr.: 5523928

Neuware
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.12.2019
13:23:00
Catharina Edlund litografi
CATHARINA EDLUND (född 1974): "Ankomst", signerad C Edlund, 188/240, färglitografi, ca 23x19 cm
Warennr.: 5525735
13:26:00
Sehen Sie mehr
Gravyrer 2 st bla ur Suecia Antiqua
GRAVYRER, 2 st, bla motiv ur Suecia Antiqua, bildstorlek ca 21x41, 21x34 cm
Warennr.: 5525737
13:28:00
Sehen Sie mehr
John-Erik Franzén färglitografi
JOHN-ERIK FRANZÉN (född 1942): Motorcykel, monogramsignerad och daterad JEF 2005, numrerad 109/250, färglitografi, ca 30x40 cm
Warennr.: 5525752
EUR 235 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
14:05:00
Sehen Sie mehr
Madeleine Pyk litografi
MADELEINE PYK (född 1934): "Nils Ferlin", signerad Madeleine Pyk, 233/250, färglitografi, ca 36x46 cm
Warennr.: 5525758
14:11:00
Sehen Sie mehr
Tage Klee's hyldest til Dannebrog
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'hyldest til Dannebrog', digitalprint på en aludibond sandwichplade. Ingen ramme men monteret med alu ophæng, signeret. H. 76 x 100 cm. Nummereret 1/10. Tage Klee's hyldest til Dannebrog - der er bygget op af en knaldrød morgenhimmel isat et hvidt ...
Warennr.: 5523940

Neuware
14:23:00
EUR 376
Kopparstick efter P P Rubens
PETER PAUL RUBENS, efter, H WITHOUC, gravör, Jesu korsfästelse, P P Rubens pinxit H Withouc sculpsit Anno 1638, kopparstick i tre delar senare uppfäst på papper, bildyta 61,5 x 125 cm. . Gravören Witdoeck/Witdouck/Withouck var född i Antwerpen 1604 eller 1615 och elev till Peter Paul Rubens (1577-1640) och graverade religiösa motiv.. Peter Paul Rubens originalmålning, en altartriptyk, finns i katedral Notre dame d'Anvers, Belgien
Warennr.: 5525771
EUR 377 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
14:24:00
Sehen Sie mehr
Christoffer Relander fotografi
CHRISTOFFER RELANDER (född 1986) "Jarred Old Tjikko" (2016), signerad samt daterad 2017, multipel exponering, 11/20 (3 AP), 40x34 cm
Warennr.: 5525772
EUR 800 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 10.12.2019
14:25:00
Sehen Sie mehr
Folke Ricklund 3 st färglitografier
FOLKE RICKLUND (1900-1986): 3 st, samemotiv, färglitografier, signerade, numrerade, bla ca 34x72 cm
Warennr.: 5525780
14:33:00
Sehen Sie mehr
CHRISTOFFER RELANDER (född 1986) "Frost Back" (2019), signerad samt daterad 2019, multipel exponering, 2/12 (3 AP), 64x74,5 cm
Warennr.: 5525781
EUR 1.000 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 10.12.2019
14:34:00
Sehen Sie mehr
Bert-Håge Häverö
BERT-HÅGE HÄVERÖ (1932-2014) "Norrtelje", signerad samt numrerad 139/360, ca 38x52,5 cm, ej ramad
Warennr.: 5525784
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10.12.2019
14:37:00
Sehen Sie mehr
Esaias Thorén färglitografi
ESAIAS THORÉN (1901-1981): Komposition med ansikten och äpplen, signerad och daterad Esaias Thorén -67. märkt H.C. XXI/XL, färglitografi, bildyta ca 42x50,5 cm
Warennr.: 5525798
15:13:00
Sehen Sie mehr
KG Nilsson serigrafi
KG NILSSON (född 1942): "Älven II", signerad och daterade KG Nilsson 1988, 72/200, serigrafi, bildmått ca 54x32 cm
Warennr.: 5525816
15:31:00
Sehen Sie mehr
Engelske tryk fra 1793 (2)
To engelske tryk fra 1793 'Milk below Maids' og fra serien Cries of London 'Round & Sound Five Pence a Pound Duke Cherries'. H.35 x 28 cm (58 x 47 cm og 59 x 43 cm) Aldersrelateret stand med misfarvning, indramning fra 1800 tallet med afslag.
Warennr.: 5520292
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.12.2019
15:57:00
Per Olof Olsson färglitografi
PER OLOF OLSSON( född 1949), "Trolleholms slott", signerad, 197/350, färglitografi, 39x56 cm
Warennr.: 5525824
16:01:00
Sehen Sie mehr
Julie Nord, komposition (cd)
Julie Nord f. 1973, komposition, indrammet litografi, sign. og nummeret i bly, nr 66/120, Julie Nord, 34x33 cm. (41,5x40,5 cm).
Warennr.: 5525487
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 10.12.2019
16:20:00
EUR 114
Leif Sylvester, figurkomposition (cd)
Leif Sylvester f. 1940, figurkomposition, indrammet litografi, sign.og nummeret i bly nr. 245/300, Sylvester, 18,5x16,5 cm. (38x34 cm).
Warennr.: 5525509
16:38:00
EUR 101
Julie Nord, komposition (cd)
Julie Nord f. 1973, komposition, indrammet litografi, sign. og nummeret i bly, nr 10/120, Julie Nord, 34x33 cm. (41,5x40,5 cm).
Warennr.: 5525490
16:42:00
EUR 114
KG Nilsson serigrafi
KG NILSSON (född 1942): "Till Newton/ Floden", signerad och daterade KG Nilsson 1986, 109/220, serigrafi, bildmått ca 40x39,5 cm
Warennr.: 5525864
17:03:00
Sehen Sie mehr
Stellan Mörner färglitografi
STELLAN MÖRNER (1896-1979): Surrealistisk komposition, signerad Mörner, märkt HC 21/XL, färglitografi, bildyta ca 39x49 cm
Warennr.: 5525877
17:16:00
Sehen Sie mehr
12345...19»