Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...13»   Waren pro Seite   376 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Reklamskylt för Coca Cola
REKLAMSKYLT, "Delicious and refreshing", Coca Cola, 1900-talets andra hälft, spegelglas samt offsettryck, ramens mått ca 73x48 cm

Warennr.: 5733099
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07.08.2020
18:16
Sehen Sie mehr
Barbarusjka, Niels Skovgaard mfl, div. motiver (7)
Barbarusjka, Niels Skovgaard, Rasmus Christiansen, Tom Petersen mfl. Div. motiver, indrammede grafik m.m. Alle sign. Mål på største og mindste med ramme 45,5x40 cm. 22,5x19 cm. Flere med pletter. (7)

Warennr.: 5719202
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 07.08.2020
18:56
Tage Klee. 'Aftenslys i Råbjerg Mile Skagen'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Aftenslys i Råbjerg Mile Skagen', digitalprint på lærred med en silkemat overflade der ikke giver reflekser eller genspejling af omgivelserne. Ingen ramme men monteret med ophæng. Signeret. H. 75 x 100 x 4 cm.

Warennr.: 5654607

Neuware
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07.08.2020
19:15
Seks tryk efter træsnit af bl.a. J.B. Williams, L. Alvarez, og P. Salinas. I alt seks tryk. (6)
Seks tryk efter træsnit af bl.a. J.B. Williams, L. Alvarez, og P. Salinas. I alt seks tryk. Lysmål 29 x 40,5 cm. (32 x 44 cm.). Enkelte med fugtskjolder. (6)

Warennr.: 5727715
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07.08.2020
19:17
En samling diverse tryk efter cl.a. Carl Høyrup og Elof Rieseby. (6)
En samling diverse litografier og tryk efter bl.a. Carl Høyrup og Elof Rieseby. I alt seks stk. Mindste rammemål 37 x 44 cm. Største rammemål 64 x 48 cm. (6)

Warennr.: 5727773
19:23
DeBerge - Foto auf Alu Dibond, Titel:Coffee&Toys 1/10
Der Fotograf DeBerge dokumentiert auf der ganzen Welt das Besondere im Alltäglichen. Er bezeichnet sich selbst als ‚Nomad of Photography‘, und dieses Nomadentum spiegelt sich in der Vielfalt seiner Werke wieder. DeBerge arbeitet sowohl mit modernem digitalem Equipment als auch mit analoger ...

Warennr.: 5537404
EUR 600 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07.08.2020
19:40
Marie-Louis Ekman De Geer Bergenstråhle grafik
MARIE-LOUISE EKMAN DE GEER BERGENSTRÅHLE (född 1944), ""En gatas melankoli - de Chirico och Baertling", signerad och daterad 1983 samt numrerad 65/90, färgserigrafi 125 x 91,5 cm

Warennr.: 5733133
EUR 965 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 07.08.2020
20:12
Sehen Sie mehr
Lennart Rodhe litografi
LENNART RODHE (1916-2005): Sågverket, färglitografi, 1947, signerad och numrerad Lennart Rodhe 55/250, ca38x60 cm

Warennr.: 5733138
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07.08.2020
20:27
Sehen Sie mehr
Marc Chagall litografi
MARC CHAGALL, (1887-1985): "La Vache Bleue", färglitografi, bladmått 30x23 cm

Warennr.: 5733149
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07.08.2020
21:00
Sehen Sie mehr
DeBerge - Foto auf Alu Dibond, Titel: Palms&Bikes 7/10

Warennr.: 5537812
EUR 500 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07.08.2020
21:08
Axel Fridell etsning
AXEL FRIDELL (1894-1935): "Klara sjö", Stockholm 1919, signerad, torrnål, ca 25x19,5 cm.

LITTERATUR:
AXEL FRIDELL BILDER I, Haskel 149

Warennr.: 5733153
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07.08.2020
21:12
Sehen Sie mehr
Tor Bjurström
TOR BJURSTRÖM (1888-1966): Landskapsmotiv, signerad och numrerad, färglitografi, 98x62 cm

Warennr.: 5733158
21:27
Sehen Sie mehr
Olle Kåks litografi
OLLE KÅKS (född 1941): abstrakt komposition, färglitografi, signerad Kåks -76, samt numrerad 40/100, bildyta ca 57x 41 cm bildmått

Warennr.: 5733159
21:30
Sehen Sie mehr
Salvador Dali etsning
SALVADOR DALI (1904-1989). "Le Portique". Signerad och numrerad Dalí, 46/250, Etsning och akvatint, tryckyta 34x52

Warennr.: 5733161
EUR 772 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07.08.2020
21:36
Sehen Sie mehr
Corneille litografi
CORNELIS VAN BEVERLOO, CORNEILLE (Holland, 1922-2010): Figurkomposition lila kvinna med blå fågel, signerad Corneille -99 samt numr H.C. 5/20, färglitografi, pappersstämpel Edition GKM Suede, oramad, bladmått: ca 63x51

Warennr.: 5733169
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 08.08.2020
10:00
Sehen Sie mehr
Ewa Zetterwall
EWA ZETTERWALL (född 1941), färglitografi, komposition med figurer, provtryck, signerad och daterad Ewa Zetterwall -83, bladmått ca 63x47 cm

Warennr.: 5733171
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08.08.2020
10:08
Sehen Sie mehr
Torsten Wessberg träsnitt
TORSTEN WESSBERG (1891-1975): kvinna med hatt, etsning, signerad T Wessberg ca 20x17 cm

HISTORIK: Wessberg studerade för Carl Wilhelmson, samt i Frankrike, Tyskland och Italien. Representerad i Göteborgs Konstmuseum

Warennr.: 5733190
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08.08.2020
11:36
Sehen Sie mehr
MAssimo CAmpigli litografi
MASSIMO CAMPIGLI (1895-1971): Komposition med figurer, signerad samt daterad 59 och nurerad 74/100, ca 18x25 cm

Warennr.: 5733191
EUR 290 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08.08.2020
11:40
Sehen Sie mehr
Peter Wahlbeck litografier
PETER WAHLBECK (född 1963), 2 st färglitografier, "Mamma" och "Pappa", signerade Peter Wahlbeck, "Mamma" numrerad 72/170, med bladmått ca 45,5x42,5, "Pappa" numrerad 88/170, bladmått ca 45,5x44 cm

Warennr.: 5733194
12:04
Sehen Sie mehr
Johan Fredrik Martin efter etsning
JOHAN FREDRIK MARTIN, avdrag från 1800/1900-tal, efter J.L Deprez visande svenska chefsskeppet Gustaf III vid slaget vid Hogland 1788, etsning/akvatint, ca 48x71,

Warennr.: 5733196
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08.08.2020
12:12
Sehen Sie mehr
Kopparstick
KOPPARSTICK, (2) 1800-tal, med motiv av silverföremål, ramarnas innermått ca 56x63 cm

Warennr.: 5733206
EUR 241 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08.08.2020
13:08
Sehen Sie mehr
Bo Larsson
BO LARSSON (född 1950): Bron, signerad och daterad -92, 28/150, färgserigrafi, bladmått ca 50x76 cm

Warennr.: 5733211
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08.08.2020
13:28
Sehen Sie mehr
Peter Dahl litografi
PETER DAHL (1934-2019): Ur Fredmans Epistlar, litografi, signerad Peter Dahl, bladmått ca 43x29 cm

Warennr.: 5733221
14:20
Sehen Sie mehr
Bjørn Wiinblad, Tivoli plakat offsettryk (cd)
Bjørn Wiinblad (1918-2006). Tivoli plakat fra 1981, offsettryk. Rammemål 85 x 62,5 cm.

Warennr.: 5732815
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08.08.2020
14:43
Poul Oskar Hansen & Albert Elmstedt, landskab / komposition (2)
Poul Oskar Hansen (1927-2020) & Albert Elmstedt (1895-1976), landskab & komposition, indrammede akvareller, begge sign. ene i bly, 23x30 cm. (37,5x45 cm), 40x30 cm. (54x44 cm). (2)

Warennr.: 5719179
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 08.08.2020
15:06
JOAN MIRO
JOAN MIRO (1893-1983): Komposition, färglitografi ur "Derriére le Miroir" nr 139-140, 1963, Mourlot 278, bildyta ca 38x28 cm

Warennr.: 5733237
15:36
Sehen Sie mehr
Steffan Herrik, cd. Tre litografier. 'Gomozoer' og 'Lunatic' (3)
Steffan Herrik f. 1950. Tre litografier indrammet sammen. 'Lunatic', 'Dobbeltgomozo' og 'Kyndelmissegomozo', alle nr. 3/ 27, sign. Steffan Herrik,. Må hhv: 40 x 28,5 cm, 36 x 55 cm og 27,5 x 41,5 cm., Indrammet: 58,5 x137 cm.

Warennr.: 5716284
EUR 255 DK, Esbjerg, Oddesundvej 08.08.2020
15:48
EUR 174
Maurice Estève. Litografi (cd)
Maurice Estève. Litografisk omslag. Lysmål: 30x44 cm. Fremstår med midtefold.

Warennr.: 5729194
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 08.08.2020
17:38
Peter Brandes Abstrakt komposition. Litografi
Peter Brandes f. 1944. Abstrakt komposition. Litografi nr. 9/90 signeret. 108x110 cm. (123 x 127 cm)

Warennr.: 5714076
EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 08.08.2020
17:45
Bjørn Wiinblad. Mappe mit Holzschnitten '5 Snit', 1939 (cd)
Bjørn Wiinblad. Komplette Mappe mit Holzschnitten, '5 Snit'. 'Judas kys', 'Korsfæstelsen', 'Nedtagelsen', 'Gravlæggelsen' und 'Opstandelsen'. Gedruckt von Bjørn Wiinblad in einer Auflage von 20 Exemplaren. Alle signiert und datiert 1939. 66 x 48 cm. Leicht vergilbt, Hantierungsspuren sowie ...

Warennr.: 5698561
EUR 671 DK, Roskilde, Store Hedevej 08.08.2020
18:24
12345...13»