Kategorie  Schätzpreis
12345678...23» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Roland Svensson
ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Menföresbåten", signerad roland S, 275/310, färglitografi, bildmått ca 39x32 cm
Warennr.: 5499292
EUR 232 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
16:10:00
Sehen Sie mehr
Henri Matisse färglitografi
HENRI MATISSE (Frankrike 1869-1954), efter: "Nu bleu" signerad och daterad H. Matisse -52 i trycket, färglitografi ur Verve nr 35-36, bildmått ca 34x25 cm
Warennr.: 5499315
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
17:02:00
Sehen Sie mehr
Torsten Jurell
TORSTEN JURELL, komposition, färglitografi, signerad och numrerad HC, bladstorlek 30,5 x 21,5 cm.
Warennr.: 5499325
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15.11.2019
17:22:00
Sehen Sie mehr
Victor Vasarely - Feny
VICTOR VASARELY FENY, helliografi, FENY, 1974, Editions du Griffon, Neuchatel Suisse, ca mått 60x60 cm
Warennr.: 5499327
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15.11.2019
17:26:00
Sehen Sie mehr
Ewa Rudling - Salvador Dali
EWA RUDLING (född 1936): "Salvador Dali - Hotel Meurice Paris 1972", signerad och numrerad Ewa Rudling 4/30, c-print, ca 30x45,5 cm;. . Ewa Rudling om SALVADOR DALI:. "- En mästerlig målare och en inspiration till otaliga konstnärer. "Salvador Dali sätter sig där Salvador Dali behagar", sa han. Då går jag hem. Där är det för litet ljus. Där kan jag inte fota", sa jag. Det ville Dali absolut inte. Han kunde aldrig få nog av att bli förevigad. Ivy Nicholson - en av Andy Warhols & Paul Morriseys superstars i 'Chelsea Girls' - som sitter på golvet och målar av Dali - var en av hans modeller"
Warennr.: 5499328
EUR 371 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
17:28:00
Sehen Sie mehr
Sverre Bjertnaes / Bjarne Melgaard
BJARNE MELGAARD (Norge, född 1967) och SVERRE BJERTNAES (född 1976): Komposition, signerad av Melgaard och Bjertnaes, P.P, färgetsning, bildmått ca 79,5x119 cm
Warennr.: 5499330
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
17:32:00
Sehen Sie mehr
Tage Klee, 'Et træ i tåge på Møns Klint'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Et træ i tåge på Møns Klint', digital galleritryk på silkemat acryl monteret på Dibond sandwichplade.. Signeret. Uden ramme, men monteret med alu. ophæng på bagsiden. H.100 x 67 cm.
Warennr.: 5405775

Neuware
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15.11.2019
17:45:00
EUR 87
Pablo Picasso Le Goût du bonheur
PABLO PICASSO (Spanien, 1881-1973): efter, ur "Le Goût du bonheur", färglitografi, bildmått ca 24x16 cm
Warennr.: 5499338
18:00:00
Sehen Sie mehr
Rolf Hansson färglitografi
ROLF HANSSON (Född 1953), komposition med trappa, färglitografi, signerad och numrerad 7/35, bladstorlek ca 105 x 75 cm.
Warennr.: 5499342
EUR 371 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15.11.2019
18:08:00
Sehen Sie mehr
John Jon And litografier
JOHN JON-AND (1889-1941): porträtt av scenartister, Croquis de cabaret mapp med litografier, 10 st, originalomslag med knytband, konstförlaget Grafia Stockholm 1916, signerad JonAnd
Warennr.: 5499347
18:18:00
Sehen Sie mehr
Johannes Hoffmeister. litografi Sct. Catharinae kirke.
Johannes Hoffmeister. litografi Sct. Catharinae kirke. fremstår med fugtskade. 35 cm x 43 cm. (37x47 cm)
Warennr.: 5490968
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 15.11.2019
18:24:00
Bamse Kragh-Jacobsen, Gül Derman & Bent Stubbe Teglbjerg, kompositioner (3)
Bamse Kragh-Jacobsen f. 1934, Gül Derman f. 1942 & Bent Stubbe Teglbjerg (1926-2005), kompositioner, indrammede litografier, alle sign. og nummeret i bly, mål med ramme 50x60 cm. 88x70 cm. 74x89 cm. (3)
Warennr.: 5492435
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 15.11.2019
18:37:12
Ewert Karlsson Politisk karikatyr
EWERT KARLSSON, EWK (1918-2004): Politisk karikatyr, monogramsignerad samt daterad EWK 88, tusch och akvarell, ca 42x36 cm
Warennr.: 5499357
18:38:00
Sehen Sie mehr
Felix von Altersheim, Druck auf silbergebürstetem Aluminium, Titel: Chanel - Plakative Fashion - Simple Grey
Felix von Altersheim, Chromax Deluxe 12 - farbiger Pigment Druck Matt auf silbergebürstetem Aluminium. Titel: Chanel - Plakative Fashion - Simple Grey. Rückseitig signiert, datiert, nummeriert. Limitiert auf 50 Exemplare, Jahr 2018. Maße: 130 x 130 cm. Medium/Technik: Chromax Deluxe 12 ...
Warennr.: 5407736
EUR 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15.11.2019
19:00:00
EUR 45
Felix von Altersheim, Prada Plakative Fashion
Felix von Altersheim, Titel: Prada Plakative Fashion. Direktdruck auf Arcylglas XT 5 mm vollflächig weiß, Chromax Deluxe - 12 farbiger Pigment Druck, glänzend. Signiert, datiert, nummeriert. Limitiert auf 50 Exemplare. Auflage 5/10, Jahr 2018. Maße: 120 x 150 cm. Medium/Technik: ...
Warennr.: 5288945
EUR 1.200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15.11.2019
19:00:00
EUR 80
Konvolut Open Edition Felix von Altersheim (3)
Chromax Deluxe 12 farbiger Pigment Druck auf Silbergebürstetes Aluminium 3 mm matt. Titel: Brigitte Bardot Sexy Vamp, Marilyn Monroe vs. Mozart, David Bowie Colourful. Maße: 120 cm x 150 cm, je Motiv. Es handelt sich hierbei um Werke, die bei der letzten Vernissage, veröffentlich und ...
Warennr.: 5434386
EUR 2.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15.11.2019
19:05:00
EUR 850
Felix von Altersheim, Hommage Karl Lagerfeld Diese Ware steht erneut zur Auktion unter der Warennummer 5497380
Felix von Altersheim, Titel: Hommage Karl Lagerfeld Direktdruck auf Arcylglas XT 5 mm vollflächig weiss, Chromax Deluxe - 12 farbiger Pigment Druck, glänzend. Signiert, datiert, nummeriert. Limitiert auf 50 Exemplare. Maße: 100 x 133 cm. Medium/Technik: Direktdruck auf Arcylglas XT 5 mm...
Warennr.: 5502186
EUR 800 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15.11.2019
19:05:00
EUR 45
Felix von Altersheim, Druck Matt auf Aluminiumverbundplatten, Titel: Superman - Vintage - Coca Cola - Collage Rückseitig signiert, datiert, nummeriert. Limitiert auf 50 Exemplare, Jahr 2018
Felix von Altersheim, Chroma 12 farbiger Pigment Druck Matt auf Aluminiumverbundplatten/matt, Titel:Superman - Vintage - Coca Cola - Collage. Rückseitig signiert, datiert, nummeriert. Limitiert auf 50 Exemplare, Jahr 2018. Maße: 130 x 130 cm. Medium/Technik: Aluminiumverbundplatten auf 3...
Warennr.: 5203496
19:10:00
EUR 45
Urban - Dreams come True by Photo Konsum, Fotografie, 12 farbiger Fine Art Druck, Hochauflösende Fotografien auf Aluminiumverbundplatten, Titel: Dreams come True
Urban - Dreams come True by Photo Konsum, Fotografie, 12 farbiger Fine Art Druck, Hochauflösende Fotografien auf Aluminiumverbundplatten. Quelle, Gustav P. Foyden. Titel: Dreams come True. Open Editon. Jahr 2018. Maße: 150 x 100 cm. Medium/Technik: Aluminiumverbundplatten auf 3 mm Alu ...
Warennr.: 5190866

Neuware
EUR 600 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15.11.2019
19:10:00
EUR 225
Sandra Kantanen fotografi
SANDRA KANTANEN (1974-) "Still Life I", a tergo signerad samt daterad 2001, pigmentavdrag på målat akvarellpapper, A.P. 1, bildyta 46x53 cm
Warennr.: 5499372
EUR 1.200 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 15.11.2019
19:10:00
Sehen Sie mehr
Lars Tunebo
LARS TUNEBO: litografi, bulldog med Louis Vuitton-monogram, signerad, numrerad 126/180, bladmått 37x65 cm
Warennr.: 5499376
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15.11.2019
19:14:00
Sehen Sie mehr
Felix von Altersheim, The Pink Panther - Inkognito - Top Secret.
Felix von Altersheim, Chromax Deluxe 12 farbiger Pigment Druck auf Silbergebürstetes Alu Dibond, Handmade. Titel:The Pink Panther - Inkognito - Top Secret. Rückseitig signiert, datiert, nummeriert. Limitiert auf 50 Exemplare, Jahr 2018. Maße: 130 x 130 cm. Medium/Technik:Druck auf ...
Warennr.: 5479047
19:15:00
Felix von Altersheim, Marlene Dietrich Plakative Dadaismus.
Felix von Altersheim, Felix von Altersheim, Marlene Dietrich Plakative Dadaismus Chroma 12 farbiger Pigment Druck Matt auf Aluminiumverbundplatten, Silbergebürstet. Titel:Marlene Dietrich Plakative Dadaismus. Rückseitig signiert, datiert, nummeriert. Limitiert auf 10 Exemplare, Jahr 2018. ...
Warennr.: 5445625
19:20:00
Richar Ryan Marilyn Monroe
RICHARD RYAN (född 1974): Marilyn, signerad Ryan, 1/6, pigmentutskrift på fotopapper, bladmått ca 39x30 cm
Warennr.: 5499382
19:20:00
Sehen Sie mehr
Felix von Altersheim, Brigitte Bardot Classic - Vintage Green
Felix von Altersheim, Chroma 12 farbiger Pigment Druck Matt auf Aluminiumverbundplatten. Titel: Brigitte Bardot Classic - Vintage Green. Rückseitig signiert, datiert, nummeriert, 50 Exemplare, Jahr 2018. Maße: 130 x 130 cm. Medium/Technik: Aluminiumverbundplatten auf 3 mm Alu Dibond, ...
Warennr.: 5394705
19:25:00
EUR 45
Philip von Schantz litografi
PHILIP VON SCHANTZ (1928-98): Stilleben med svarta vinbär, sinerad och daterad 86, pt, färglitografi, ca 52x75 cm
Warennr.: 5499390
19:28:00
Sehen Sie mehr
Peter Dahl
PETER DAHL (född 1934-2019): 29 litografier (nr 41, 42, 43, 45, 47, 48, 51, 52, 54, 55, 56, 58, 59, 60, 61, 62, 64, 65, 66, 67, 68, 70, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 81, ) i Carl Michael Bellman: Fredmans Epistlar Bokverk med text och förord av Olof Byström och Sven Delblanc, bladmått 29,5x43 och 43x59 cm
Warennr.: 5499391
EUR 1.671 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15.11.2019
19:29:00
Sehen Sie mehr
Felix von Altersheim, Marisa Berenson - Red Splash
Felix von Altersheim, Chromax Deluxe 12 farbiger Pigment Druck auf Arcylglas XT vollflächig weiß, 5 mm. Titel: Marisa Berenson - Red Splash. Rückseitig signiert, datiert, nummeriert. Limitiert auf 50 Exemplare, Jahr 2019. Maße: 120 x 120 cm. Medium/Technik: Chromax Deluxe 12 farbiger ...
Warennr.: 5396140
19:30:00
Elis Ryberg färglitografi
ELIS RYBERG (född 1919): "Slussen, Stockholm", färglitografi, signerad Elis Ryberg och numrerad 293/360, bladmått ca 54x64 cm
Warennr.: 5499393
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15.11.2019
19:31:00
Sehen Sie mehr
Torsten Jurell litografier
TORSTEN JURELL, 2 st, litografier, kompositioner, signerade och numrerade 21/100 respektive 24/100, bladstorlek 24,5 x 17,5 cm.
Warennr.: 5499397
19:35:00
Sehen Sie mehr