Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...6»   Waren pro Seite   179 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Hans Berg. Komposition (cd)
Hans Berg (1938-2010). Komposition. Litografi, 8/120. Sign. og dat. Hans Berg 89. 59 x 45 (77 x 60) cm.

Warennr.: 6116020
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
12:15
Jan Sivertsen. Komposition (cd)
Jan Sivertsen (f. 1951). Komposition. Litografi 16/30, sign. og dateret Jan Sivertsen 93. 79 x 112 (81 x 114) cm. Fremstår uden glas, løs i ramme.

Warennr.: 6115815
12:43
René Holm, figurkomposition
René Holm f. 1967, figurkomposition, litografi, sign. og nummeret i bly nr. 81/450, René Holm, 53,5x35,5 cm. (68x50 cm). U.R.

Warennr.: 6122599
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
12:48
Katrine Ærtebjerg cd. litografi. Figurkomposition
Katrine Ærtebjerg, Litografi. Sign. og dat. KÆ '18. Nr. 227/300. 47 x 56 cm. UR.

Warennr.: 6121271
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
13:26
EUR 268
Hans Berg. Komposition (cd)
Hans Berg (1938-2010). Komposition. Litografi, 15/80. Sign. og dat. Hans Berg 89. 59 x 51 cm (77 x 67).

Warennr.: 6115580
13:30
Henry Heerup Offset tryk
HENRY HEERUP 1907-1993, Offset. Komposition med ansigt og telefon, sign. Lysmål 34 x 37 cm. Signeret og nummereret i offset.

Warennr.: 6122659
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
18:25
EUR 101
Tage Klee, 'Forfalden fiskerhytte på Møn'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Forfalden fiskerhytte på Møn', digital galleritryk på alu-Dibond sandwichplade. Signeret. Uden ramme, men monteret med alu. ophæng på bagsiden. H.90 x 60 cm.

Warennr.: 6117117

Neuware
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
18:41
EUR 322
Carlo Prandoni (f. 1919). Original, italiensk turistplakat for skisport, 'Limone Piemonte, Villeggiatura estiva, Sport Invernali', ca. 1950'erne
Carlo Prandoni (f. 1919). Original, italiensk turistplakat for skisport, 'Limone Piemonte, Villeggiatura estiva, Sport Invernali', offsettryk, trykt hos Instituto Grafico Bertello, ca. 1950'erne. 100 x 70 cm. Uden ramme.

Warennr.: 6119264
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
18:52
EUR 403
Robert Jacobsen (cd). Komposition, litografi
Robert Jacobsen (1912-1993). Komposition, sign. Robert Jacobsen. Litografi 282/400. 50 x 44 cm. ( 70 x 56) cm. Indrammet bag glas.

Warennr.: 6120858
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
19:16
Stor, fransk plakat, 'L'homme a la Jaguar rouge', 1968
Stor, original, fransk filmplakat for den tyske Jerry Cotton-film 'L'homme a la Jaguar rouge' (org.: Der Tod im roten Jaguar), offsettryk, 1968. 157 x 115 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne).

Warennr.: 6108157
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
19:23
EUR 201
Hilde van Loock. Belgisk plakat, 'Zoo Antwerpen Aquarium', 1972
Hilde van Loock. Original, belgisk reklameplakat, 'Zoo Antwerpen Aquarium', offsettryk, trykt hos Antigoon, Antwerpen 1972. 86 x 61 cm. Uden ramme.

Warennr.: 6119326
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
19:25
EUR 134
Stor, fransk plakat, 'Star Wars, Episode 1: La Menace Fantôme', 1999
Stor, original, fransk filmplakat, 'Star Wars, Episode 1: La Menace Fantôme' (USA: The Phantom Menace), offsettryk, 1999. 157 x 116 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne).

Warennr.: 6108190
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
19:27
Tage Klee, 'Et træ i tåge på Møns Klint'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Et træ i tåge på Møns Klint', digital galleritryk på silkemat acryl monteret på Dibond sandwichplade. Signeret. Uden ramme, men monteret med alu. ophæng på bagsiden. H.90 x 60 cm.

Warennr.: 6117921

Neuware
19:27
EUR 322
Egill Jakobsen (cd). Maskekomposition, litografi
Egill Jacobsen (1910-1998). Maskekomposition. Sign. i bly EJ. Litografi nr. 29/300. 34 x 72 (52 x 89) cm. Indrammet bag glas.

Warennr.: 6121025
EUR 161 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
19:30
EUR 188
Stor, fransk plakat, 'Tintin: Le Secret La Licorne', 2011
Stor, original, fransk filmplakat, 'Les Aventures de Tintin en 3D: Le Secret La Licorne' (Enhjørningens hemmelighed), offsettryk, 2011. 158 x 117 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne).

Warennr.: 6108180
19:31
Samling grafik. Litografier, serigrafier mv. (9)
Samling grafik. Litografier, serigrafier, mixed media og offestetryk, heriblandt litografi af Ian Rusth, original tegning/akvarel af Peter Hentze, linoleumssnit af Frede Christoffersen, Variable rammemål: fra 31x123 cm. - 54x74 cm. (8)

Warennr.: 6120685
EUR 201 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
19:35
Stor, fransk plakat for Disneys 'Oliver & Compagnie', 1988
Stor, original, fransk filmplakat for Disneys 'Oliver & Compagnie', offsettryk, 1988. 157 x 118 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne).

Warennr.: 6108166
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
19:35
Ejvind Schaldemose. Folkefest ved broen. (cd)
Ejvind Schaldemose (f. 1926). Folkefest ved broen. Offset. Sign. og nummereret Ejvind Schaldemose, 184/300. Rammemål 51 x 61 cm.

Warennr.: 6121711
19:36
Richard Mortensen, Komposition, Tusche und Lavierung auf Papier
Richard Mortensen (1910-1993), Komposition, signiert Richard Mortensen 1948. Tusche und Lavierung auf Papier. 40 x 55 (55 x 70) cm.

Warennr.: 6112235
EUR 1.074 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
19:39
EUR 671
Stor, fransk plakat, 'James Bond: Les Diamants sont Eternels', 1971
Stor, original, fransk filmplakat, 'James Bond: Les Diamants sont Eternels' (Diamonds are Forever), offsettryk, 1971. 159 x 118 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne).

Warennr.: 6108160
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
19:39
EUR 161
Pablo Picasso. Udstillingsplakat 'Picasso Peintures 1955-1956'
Pablo Picasso (1881-1973). Udstillingsplakat 'Picasso Peintures 1955-1956' for udstilling hos Galerie Louise Leiris, Paris 1957, litografisk trykt Mourlot, Paris i 1500 eksemplarer. Usign. 73 x 54 cm. Bloch nr. 1275. Indrammet bag glas. Områder med fugtpletter.

Warennr.: 6121037
19:43
EUR 148
Stor, fransk plakat for Disneys 'Fantasia', 1982
Stor, original, fransk filmplakat for repræmiere på Disneys 'Fantasia' (1940) med nyt Dolby stereo soundtrack dirigeret af Irwin Kostal, offsettryk, 1982. 160 x 120 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne), enkelte huller ved ...

Warennr.: 6108168
19:43
Stor, fransk plakat, 'La malediction de la Panthere Rose', 1978
Stor, original, fransk filmplakat, 'La malediction de la Panthere Rose' (Revenge of the Pink Panther), offsettryk, 1978. 160 x 120 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne), enkelte små huller bl.a. ved foldepunkter.

Warennr.: 6108154
19:47
EUR 134
Carla Thonsgaard Hansen. Litografi (1)
Carla Thonsgaard Hansen (1922-2017). Litografi med by og personer. Sign. "Carla Thonsgaard" Ed. 86/215. 28,5 - 37 cm. (37-45)

Warennr.: 6121970
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
19:48
Stor, fransk plakat for Disneys 'Toy Story', 1995
Stor, original, fransk filmplakat for Disneys 'Toy Story', offsettryk, 1995. 160 x 118 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne).

Warennr.: 6108149
19:51
Hans Voigt Steffensen. Dansende par. Litografi,
Hans Voigt Steffensen (f. 1941). Dansende par. Litografi, 77/100. Sign. og dat. H. Voigt Steffensen 92. Lysmål 48x 38 cm (70 x 58 cm). c.d.

Warennr.: 6122830
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
19:52
EUR 94
Stor, fransk plakat, 'Les Aristochats', 1990'erne
Stor, original, fransk filmplakat for repræmiere på Disneys 'Aristocats' (1970), 'Les Aristochats', offsettryk, 1990'erne. 158 x 117 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne).

Warennr.: 6108191
19:55
Jan Jensen. To 'trofæ' kompositioner (2)
Jan Jensen (f. 1949). To 'trofæ' kompositioner. Håndkolorerede litografier, betitlet, sign. og dat. i bly, Jan J 90. 42 x 57 (57 x 71) cm. (2)

Warennr.: 6121318
19:58
Leonetto Cappiello. Original reklameplakat, 'Le Thermogène engendre la chaleur et combat:', ca. 1950
Leonetto Cappiello (1875-1942). Original reklameplakat for varmepuder imod hoste og reumatisme, 'Le Thermogène engendre la chaleur et combat: toux, rhumatismes, points de côté, etc.', tegnet af Leonetto Cappiello ca. 1909, sign. i trykket, senere tryk, litografisk trykt hos Imprimerie Marci, ...

Warennr.: 6119364
19:58
EUR 403
Stor, original, fransk filmplakat for Disneys 'Toy Story' med Buzz Lightyear, offsettryk, 1995. 160 x 120 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne), håndteringsspor.

Warennr.: 6108152
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
19:59
12345...6»