Kategorie
Zeit
Schätzpreis
1234»   Waren pro Seite   96 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Robert Mattsson kniv
ROBERT MATTSSON, kniv, skaft i trä, monogramsignerad klinga, slida i läder, längd ca 20 cm

Warennr.: 5774608
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 21.09.2020
11:02
Sehen Sie mehr
Håndlavet svampekniv
Håndlavet svampekniv med 6 cm klinge af stainless steel, skæfte af guldregn, forstykke og indlæg af ibenholt, børste af naturhår. Håndsyet skede af rårand læder præget med kantareller, med bæltestrop. Længde med skede ca.20 cm. Ny og ubrugt. Kan kun lovligt anvendes til anerkendelsesværdigt ...

Warennr.: 5773886
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21.09.2020
13:47
Haglpatroner kal 12/70 (150+)
Haglpatroner bestående af: 75 Eley Bismuth kal 12/65, 50 Rottweil stål kal 12/70, 25 stk Molyshot kal 12/67,5 mm. Jagttegn påkrævet. (150+)

Warennr.: 5772110
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21.09.2020
13:52
EUR 94
Patroner kal 6,5x55 (157)
Patroner kal 6,5x55. 27 Norma Oryx og 40 Norma Vulkan jagtpatroner og ca 90 banepatroner. Tilladelse til pågældende kaliber påkrævet

Warennr.: 5772113
16:56
EUR 134
Tre s/s haglgeværer kal 12/70 og 16/65. (3)
Tre s/s haglgeværer. Ibargun kal 12/70, Poldi Elektro kal 12/70 (defekt) samt Belgisk kal 16/65. Brugsspor, rust og 1 defekt. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. (3)

Warennr.: 5765922
17:45
Haglgevær s/s Baikal ICH-58 kal 16/70 (3)
Haglgevær s/s Baikal ICH-58 kal 16/70. Våbennummer P4525. PL 70 cm, TL 112 cm, afstand aftrækker til kolbe 38 cm. Doubletrigger. Boringer ca 1/2 + 1/4. Brugsspor. 20 haglpatroner medfølger. Jagttegn påkrævet. (3)

Warennr.: 5772093
17:54
Browning kal 22. Halvauto, takedown.
Salonriffel, Halvautomatisk. F.N. Browning SA-22 kal. .22lr, LL 47 OAL. Take-down salonriffel med rørmagasin i kolben. Fremstår med brugsspor, manglende. låseknap i samlingen. Serienr. 13932. Våbentilladelse fordres; eftersyn/udlevering efter forudgående aftale.

Warennr.: 5757750
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21.09.2020
18:18
Amerikansk borgerkrigssabel m. 1862
Amerikansk borgerkrigssabel m. 1862, greb af læder beviklet med snoet messingtråd, parerbøjle af messing, skede af jern. kl. 88 tl. 104. Blankvåben samlertilladelse påkrævet.

Warennr.: 5774284
EUR 349 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21.09.2020
18:20
EUR 201
Tre belgiske hanegeværer kal 12/70 og 16/65 (3)
To belgiske hanegeværer kal 12/70 og et belgisk hanegevær kal 16/65. Brugsspor, slør. Mekanisk funktionelle. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. (3)

Warennr.: 5775576
18:36
Jagtriffel Parker Hale kal 30-06
Jagtriffel Parker Hale kal 30-06. Våbennummer P76500. Monteret med Tasco kikkertsigte. Brugsspor, lakskader på kolbe. Våbentilladelse påkrævet.

Warennr.: 5768744
19:04
Opsats fra rensdyr, Grønland
Opsats fra rensdyrgevir. Hjemmebragt fra Grønland. H. 120 B. 80 D. 70 cm.

Warennr.: 5764752
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 21.09.2020
19:12
Skuldermonteret jagttrofæ.
Skuldermonteret jagttrofæ. 75. D. ca. 52 cm.

Warennr.: 5772454
EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21.09.2020
19:12
Gamo Shodaow OX luftgevær kal.4,5
Gamo Shodaow OX luftgevær kal.4,5. Monteret med kikkertsigte. Kan frit erhverves af alle over 18 år. Mindre brugsspor.

Warennr.: 5770132
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21.09.2020
19:15
EUR 128
Par opsatse. Kronhjorte samt elg. (3)
Par opsatse. Kronhjorte samt elg på plade. H. 45-70 cm. (3)

Warennr.: 5772471
19:30
Siktkikare m/24
SIKTKIKARE, svensk M/24, svartlackerad metall, i originallåda med plakett "12 cm kan m/24 nr 2 Reservsiktkikare" medföljer stativ märkt "Askania 37", längd på kikare ca 69, höjd på stativ 150 cm

Warennr.: 5774915
EUR 242 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21.09.2020
19:37
Sehen Sie mehr
Jagttroffæ. Skuldermonteret Blesbuck (Damaliscus pygargus phillipsi)
Skuldermonteret jagttroffæ. Blesbuck (Damaliscus pygargus phillipsi). H. 99 D 43 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.

Warennr.: 5775585
EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 21.09.2020
19:45
Stor konserveret kuglefisk.
Stor konserveret kuglefisk. Fremstår med slitage og skrammer. L. 50 cm.

Warennr.: 5775286
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21.09.2020
19:47
EUR 101
Presidential Gold Lifesaving Medal u.w. (3)
Folgende drei Medaillen wurden an Magnus T. Petersen verliehen: Presidential Gold Lifesaving Medal (41,1 g) Ø 35 mm. Rückseite mit Inschrift: To Magnus T Petersen Seaman of the Danish Steamship Pennsylvania in recognition of his heroic services in effecting the rescue at sea, on January 3, 1913, ...

Warennr.: 5773860
EUR 2.013 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21.09.2020
19:50
EUR 698
Glasflöten
GLASFLÖTEN 13 st, glas med rep, märkta med olika bokstäver diameter ca 10-12 cm

Warennr.: 5774933
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21.09.2020
19:55
Sehen Sie mehr
Agner pistol M 80 kal. .22LR.
Håndlavet pistol fra Thorben Saxhøj. Agner pistol M 80 kal. .22LR. Fremstår meget velholdt. Pibe 15 cm. Total 26 cm. Våben nr. F0361. Fremstår med brugsspor. SKV2 tilladelse påkræves.

Warennr.: 5772567
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21.09.2020
19:58
EUR 242
Simson Salonriffel. kal. 22lr
Salonriffel, enkeltskuds. Simson "Präzisions-Karabiner" kal. .22lr. alm. brugs- og aldersspor; umiddelbart ren i piben og pæn patina fraset initialer på kolbe. Serienr. 42659 Våbentilladelse fordres;

Warennr.: 5763074
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21.09.2020
Udstoppet Tjur på gren, vægophængt.
Udstoppet Tjur på gren, vægophængt. H. på Tjur ca. 60 cm. Fremstår med brugsspor/støv.

Warennr.: 5772474
EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21.09.2020
20:06
Par opsatse af kronhjorte. (2)
Par opsatse af kronhjorte. H. ca. 70 cm.(2)

Warennr.: 5772468
20:20
Dansk sabel for kavaleri model 1808
Dansk sabel for kavaleri model 1808. Skede er model 1839 med stemplerne '2. D. R. 3. E. 120' samt 'B. 2. D. E. 125'. Klinge fra Frederiksværk. Messingfæste stemplet 'BG', 'TRS' mm. Totallængde inkl. skede: 108 cm. Klingens længde: 86 cm. Fremstår med pænt lædergreb samt alm. aldersrelaterede ...

Warennr.: 5768808
EUR 1.020 DK, Vejle, Dandyvej 21.09.2020
20:28
EUR 510
To haglbøsser. Krupp og Jaguar (2)
To haglbøsser. Fried Krupp Side By Side kal 12/70. Løb: 68 Total 109 cm. Våbennummer 9155 Mekanisk velfungerende, dog brugspor, herunder rust på løb. Samt Jaguar O/U kal 12/70 fremstillet i Italien. Løb: 72 cm. Total: 113 cm. Våbennummer 47368 Fremstår fungerende, dog med brugspræg. Jagttegn ...

Warennr.: 5651085
EUR 349 DK, Roskilde, Store Hedevej 21.09.2020
20:32
EUR 201
Skuldermonteret jagttrofæ af Greater Kudu 'Tragelaphus strepsiceros'
Skuldermonteret jagttrofæ af Greater Kudu 'Tragelaphus strepsiceros'. Højde: ca. 150 cm. Dybde: ca. 90 cm.

Warennr.: 5772452
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21.09.2020
20:40
EUR 94
Skuldermonteret Trofæ. Impala (Aepyceros melampus)
Impala trofæ. Skuldermonteret. Der ses slidtage på bagsiden af hovedet. Trofæets højde: 125 cm Ud fra væg: 43 cm. Fremstår åben ved syning i nakken.

Warennr.: 5772459
EUR 349 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21.09.2020
20:45
Snapplåsgevär
SNAPPLÅSGEVÄR / KABYLGEVÄR, nordafrika, 1800-tal, med pipband i låghaltigt silver, kolvkappa i ben, längd ca 159 cm

Warennr.: 5774984
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
20:46
Sehen Sie mehr
Opsats af kronhjort, ulige 14 ender.
Opsats af kronhjort, ulige 14 ender. H. ca. 90 cm.

Warennr.: 5772463
EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21.09.2020
21:08

Warennr.: 5772461
21:20
EUR 94