Kategorie  Schätzpreis
12345...8» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Bushnell. Kikkertsigte 3-9 x 40 mm., model Trophy
Bushnell. Kikkertsigte, model Trophy, 3-9 x 40 optisk zoom, fremstillet af sortlakeret metal mm., 'Amber Brigth' coatede linser for bedre kontrast, trådkors, vandtæt og dugfri, hurtig indstilling af fokus, 1/4" indstillings system til justering af højde og vind. Brugs- samt indstillingsvejledning...
Warennr.: 5473182
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 22.11.2019
20:00:00
Jagdtrophäe / Tierpräparat, Elchkopf
Jagdtrophäe / Tierpräparet, Kopf-Schulter eines Elchs, montiert auf Holzplatte, leichter Berieb am Fell, den Ohren und dem Geweih. Maße: ca. H. 90 cm, T. 120 cm, B. 88 cm.
Warennr.: 5493542
EUR 1.200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22.11.2019
20:55:35
EUR 800
Jambiya
JAMBIYA, 2 st. varav en indisk, i stål grepp och balja med rik dekor av växter och djur, den andra med grepp i ben. och läderklädd balja, damaskerade blad, längd ca 33 cm vardera
Warennr.: 5505312
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23.11.2019
10:30:00
Sehen Sie mehr
Tjekkisk S/S haglbøsse kal 12/70
Tjekkisk S/S haglbøsse kal 12/70. Rene løb, stram mekanik. Brugsslitage, herunder ældre revne i forskæfte. Våbennummer 191. Jagttegn påkræves.
Warennr.: 5058014
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23.11.2019
12:49:03
Shimano karpestang med forskydelig hjulholder
Shimano karpestang med forskydelig hjulholder. SL 12' 2½ lb T/C. Mindre brugsspor, taske medfølger.
Warennr.: 5484971
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.11.2019
15:15:00
Hanegevær s/s Belgisk kal 12/65
Hanegevær s/s Belgisk kal 12/65. Våbennummer 4687. PL 76 cm, TL 118 cm, afstand aftrækker til kolbe 36 cm. Brugsspor, slør og mærker i løb. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Warennr.: 5477226
16:16:00
Hanegevær s/s belgisk kal 16/65
Hanegevær s/s belgisk kal 16/65. Våbennummer 8597. PL 76,5 cm, TL 118 cm, afstand aftrækker til kolbe 36 cm. Boringer ca 3/4 + 3/4. Brugsspor, mærker i løb, doubletrigger. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Warennr.: 5470578
17:06:00
Dansk tapriffel M. 1848/65 kal. 16,9 mm
Dansk tapriffel M. 1848/65 kal. 16,9 mm fra Kronborg riffelfabrik. M. 1848/65 kal. 16,9 mm, ændret til bagladning efter Sniders system, skæfte af bøgetræ, beslag af messing og jern, Stemplet MD-1848 - 1853-1658. PL. 85,5 TL. 132 cm. Mangler hane. Våben nr. 4279 Fremstår med aldersrelaterede ...
Warennr.: 5489156
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 23.11.2019
17:17:00
Herbertz kniv i damuskus stål
Herbertz kniv med blad af damuskus stål og skæfte af palisander. Længe 23 cm. bladlængde 12 cm. i skede af kernelæder. kommer i pose fra "Kniv-Per"
Warennr.: 5485255
EUR 349 DK, Helsingør, Støberivej 23.11.2019
18:03:00
Hardy fluestænger 3 stk m. hjul
Hardy fluestænger, to laksestænger samt en kastestang. To laksehjul Ø. 120 mm. (De store klokker) samt Silexhjul Ø. 105mm. Kommer med en æske fluer samt en kniv og tang. Fremstår med brugsspor
Warennr.: 5478549
EUR 483 DK, Helsingør, Støberivej 23.11.2019
18:58:00
EUR 228
Jagtgevær Ted Williams model 300
Halvautomatisk haglgevær, Ted Williams i kal. 12/70 med rørmagasin. TL 121 cm. PL 69,5 cm. Våbennr. Q53309. Blank i løbet. Fremstår med minimale brugspor. Jagttegn påkræves.
Warennr.: 5432211
EUR 322 DK, Helsingør, Støberivej 23.11.2019
19:19:00
EUR 148
Jagtriffel kal. 30-06 BSA Ltd.
Jagtriffel kal. 30-06. No. 7R4956. BSA Ltd. Birmingham England, model CF2. Monteret med Alic hunter power kikkert. Signalstift og sidesikring. Alm brugsslitage. Våbentilladelse kræves.
Warennr.: 5478684
19:22:00
EUR 174
Hunting Rifle. Ruger Ranch Rifle Calibre 223
Hunting Rifle. Ruger Ranch Rifle Calibre 223. Two magazines and about 100 cartridges from Remington and Federal are included. Features usage-related traces of wear. Barrel: 44 Total 104 cm. Weapon number: 188-50250 Weapon permit required. A PERMIT FOR THIS WEAPON CANNOT BE ACQUIRED IN DENMARK. ...
Warennr.: 5506502
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 23.11.2019
19:25:00
EUR 148
Reducer patroner kal 22/222
Reducer patroner. 1 stk kal 22LR-222R og 1 stk 22MAG-222R. 2 tilladelser påkrævet. Tilladelserne er gebyrfrie og skal pålyde kombinationsvåben/indstiksløb, Walther, kaliber .22LR og .22MAG. For anvendelse i jagtriffel kal 222, da disse har samme kugle diameter.
Warennr.: 5471768
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.11.2019
19:33:00
Udstoppet edderfugl, hermelin m.m (4)
Udstoppet edderfugl, hermelin, skade m.m. H. op til 34 cm. Fremstår med brugsspor. (4)
Warennr.: 5503156
EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 23.11.2019
19:35:00
Grønlandica. Hvalroskæbe med tænder
Hvalros kæbe med tænder, L. på tænder ca. 32 cm. Højde i alt: 44 cm. Kan sælges indenfor EU uden CITES. Ved handel udenfor EU skal der søges eksport-/importtilladelse.
Warennr.: 5506719
EUR 349 DK, Herlev, Dynamovej 23.11.2019
19:45:00
EUR 322
Chapuis Double Express S/S dobbelriffel kal 7 x 65 R.
Chapuis Double Express S/S dobbelriffel kal 7 x 65 R. Dobbelt aftræk. Våbennummer 122. Skæfte udført i High Grade valnød. Monteret Swarovski Habicht 1,25-4x24. Våbennummer 8122. Fremstår med minimale brugsspor. Løb: 60 cm. Skæfte: 35 cm. Total: 100 cm. Våbentilladelse påkræves.
Warennr.: 5489269
EUR 6.711 DK, Herlev, Dynamovej 23.11.2019
20:11:00
EUR 2.215
G. L. Seifert. Gallauniform for Artilleriet
Gallauniform fra G. L. Seifert. Gallauniform for Artilleriet. Bestående af gallajakke med epauletter (guldtrækkerarbejde) samt benklæder med galloner (guldtrækkerarbejde). mrkt C.L.Seifert, Kjøbenhavn. Fremstår med brugsspor. Gine medfølger ikke.
Warennr.: 5500754
20:31:00
EUR 94
Udstoppet fiskehejre (Ardea cinerea)
Udstoppet fiskehejre (Ardea cinerea) monteret på sokkel. H 58 cm inkl stand.
Warennr.: 5500885
20:36:00
Komplett montierter nordamerikanischer Schwarzbär (Ursus americanus)
Komplett montierter nordamerikanischer Schwarzbär (Ursus americanus). H. 118 cm. L. 150 cm. Auf Base mit Rollen montiert. CITES-Zertifikat ist infolge des Dänischen Amtes für Umweltschutz nicht erforderlich für den Handel innerhalb der EU. Für den Handel außerhalb der EU ist eine ...
Warennr.: 5506722
EUR 2.013 DK, Herlev, Dynamovej 23.11.2019
20:46:00
EUR 805
Antilope skind
Antilope skind. Ca. 107 x 68 cm. Fremstår med lette håndteringsspor.
Warennr.: 5490998
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 24.11.2019
12:34:13
National Rifle Association bowie
NRA bowie fra 200 års jubilerte for USA uavhengighetskrig . Ny og ubrukt ligget i samling sidden 1976. Feste messing og tre, slire rikt puslet med bla. forale motiver merket "JKR" .Klingen er etset på H siden med Frihets klokken NRA 1871, 1776- 1976. US riksvåpen, og utdrag av grunndloven. Med ...
Warennr.: 5497311
EUR 991 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 24.11.2019
12:43:00
EUR 45
Dansk marine/kadetdolk
Dansk marine/kadetdolk. TL 35 cm. Klinge stemplet Hörster. Blankvåbentilladelse påkrævet.
Warennr.: 5507413
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24.11.2019
13:00:00
Dolk for officerer af generalstaben M1870
Dolk for officerer af generalstaben M1870. TL 32,5 cm. Klinge stemplet C.L. Seifert. Uden skede men med portepee. Blankvåbentilladelse påkrævet.
Warennr.: 5507411
EUR 188 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24.11.2019
13:33:00
Dansk marine/kadetdolk
Dansk marine/kadetdolk. TL 35 cm. Klinge stemplet Magasin du Nord. Blankvåbentilladelse påkrævet.
Warennr.: 5507412
14:44:00
10 stk skarpe patroner 1867
10 stk skarpe patroner 1867, dateret 22/9-1936 fra Hærens Laboratorie, i original æske, med patina og delvist anløbne jvfr. billeder. kræver samler tilladelse
Warennr.: 5506920
EUR 161 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 24.11.2019
14:44:00
Riffel, Mauser 98 i kal. 6,5 x 55.
Riffel, Mauser 98 i kal. 6,5 x 55. TL 121 cm. LL 69 cm. Våbennr. 1673. Ren i piben med tydelig riffelgang. Indvendigt magasin. Otterup pibe. Fremstår brugspræget. Ridser i skæftetræet. Våbentilladelse kræves.
Warennr.: 5492804
15:50:00
Salonriffel, Brno i kal. 22 LR.
Salonriffel, Brno i kal. 22 LR. TL 94,5 cm. LL 47,5 cm. Våbennr. 20367, Ren i piben. Fremstår lettere brugspræget. Våbentilladelse kræves.
Warennr.: 5492798
16:15:00
Slaglåsgevär
SLAGLÅSGEVÄR, 1800-tal, skuren dekor, längd ca 142 cm. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5505771
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24.11.2019
16:19:00
Sehen Sie mehr
Dansk marine/kadetdolk
Dansk marine/kadetdolk. TL 35,5 cm. Klinge ikke stemplet. Monteret med portepee, løst indvendigt skedebeslag. Blankvåbentilladelse påkrævet.
Warennr.: 5507414
EUR 174 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24.11.2019
16:27:00
12345...8»