Kategorie  Schätzpreis
12345...7» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Bajonett
BAJONETT, schweizisk, m/1914, Waffenfabrik Neuhausen, klinga stämplad H.S samt 64422, svart stålbalja, längd ca 60,5 cm
Warennr.: 5531750
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.12.2019
11:08:00
Sehen Sie mehr
Einhack montage med Pecar Berlin sigtekikkert
Einhack montage til 25mm rør med Pecar Berlin sigtekikkert 1,5-24x21
Warennr.: 5529465
EUR 201 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 16.12.2019
11:55:00
EUR 101
Tommy Sjulsson kniv
KNIV, sameabrete, samtida, Tommy Sjulsson, skaft i björk och ben, slida i ben med graverad dekor, monogramsignerad TS, total längd inklusive slida ca 21,5 cm
Warennr.: 5531781
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
12:28:00
Sehen Sie mehr
Finsk kniv
Finsk kniv med skede og greb af rodtræ. TL 27 cm. Fremstår med brugsspor. Kan kun lovlige anvendes til anerkendelsesværdigt formål, såsom erhvervsudøvelse, jagt, lystfiskeri, sportsudøvelse eller andet lignende anerkendelsesværdigt formål.
Warennr.: 5531327
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
13:11:00
2 dobbeltløbede lommepistoler samt signalpistol (3)
Par lommepistoler, ca 1880'erne, for pinfirepatroner, kaliber ca 9 hhv 10 mm glat. Fremstår oppudsede, mekanisk funktionelle, men med løshed og slidtage. Samt lille HS knallpistol kaliber 6mm flobert. Ingen Serienumre. Samlertilladelse til skydevåben fordres; eftersyn/udlevering efter ...
Warennr.: 5531357
EUR 161 DK, Herning, Engdahlsvej 16.12.2019
13:13:48
EUR 114
Seks jagtknive (6)
Seks jagtknive i skeder hvoraf fire er finske. TL 22-27 cm. Kan kun lovlige anvendes til anerkendelsesværdigt formål, såsom erhvervsudøvelse, jagt, lystfiskeri, sportsudøvelse eller andet lignende anerkendelsesværdigt formål. (6)
Warennr.: 5531329
13:30:00
EUR 134
Bæltespænde og ærmemærke (3)
Bæltespænde af messing TL 28 cm og Chr X ærmemærke fra postvæsnet til påsyning. (3)
Warennr.: 5531191
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
14:11:00
J. Marttiini jagtkniv
J. Marttiini jagtkniv, med skede og greb af gevir fra rensdyr. Montering af læder. Signeret på klinge og læder. Kan kun lovlige anvendes til anerkendelsesværdigt formål, såsom erhvervsudøvelse, jagt, lystfiskeri, sportsudøvelse eller andet lignende anerkendelsesværdigt formål
Warennr.: 5531328
15:11:00
Vier Jagdtrophäen / Tierpräparate / Schädel und Fell, Kudu und Eland abnorm (4)
Vier Jagdtrophäen / Tierpräparate / Schädel und Fell, Kudu und Eland abnorm. Konvolut bestehend aus einem Kudu-Fell, 110x102cm, zwei Kudu-Schädeln, sowie dem Schädel eines Elands abnorm, H.96,5-107cm, B. 34-95cm, T.30-42cm, altersgemäße Reibespuren, partieller Fellabrieb, sowie ...
Warennr.: 5524979
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16.12.2019
19:04:00
EUR 85
Zwei Jagdtrophäen / Tierpräparate / Hufe / Aschenbecher, Büffel (2)
Zwei Jagdtrophäen / Tierpräparate / Hufe / Aschenbecher, Büffel. Paar Hufe eines Büffels in Form von Aschenbechern, mit lose aufliegenden Kupferblechen als Ascher, H.12,5-14cm, B.13,5-15,5cm, T.19-18cm, altersgemäße Reibespuren, partieller Fellabrieb, Bestoßungen und Abrieb an den Hufen, sowie ...
Warennr.: 5525387
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16.12.2019
19:06:00
Zwei Jagdtrophäen / Tierpräparate / Hufe / Aschenbecher, Zebra (2)
Zwei Jagdtrophäen / Tierpräparate / Hufe / Aschenbecher, Zebra. Paar Hufe eines Zebras in Form von Aschenbechern, mit lose aufliegenden Kupferblechen als Ascher, H.6,5cm, B.8cm, T.11cm, altersgemäße Reibespuren, partieller Fellabrieb sowie eine Abplatzung am Oberenrand der Hufe. (2)
Warennr.: 5525390
19:06:00
Jagdtrophäe / Tierpräparat, Topi, Damaliscus lunatus
Jagdtrophäe / Tierpräparat, Topi, Damaliscus lunatus. Kopf-Schulter-Montage eines Topis, H.99cm, B.40cm, T.54cm, altersgemäße Reibespuren, partielle Bestoßungen an den Hörnern und stärkerer Fellabrieb.
Warennr.: 5525131
EUR 250 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16.12.2019
19:07:00
EUR 100
Drei Tierpräparate / Jagdtrophäen, Kap-Greisbock, Steenbock und Duiker (3)
Drei Tierpräparate / Jagdtrophäen, Kap-Greisbock, Steenbock und Duiker. Konvolut bestehend aus den Kopf-Schutermontagen eines Kap-Greisbocks, eines Steenbocks und eines Duikers, H.33-50cm, B.18-23cm, T.20-29cm, altersgemäße Reibespuren, minimale Fehlstellen im Fell und an den Ohren. (3)
Warennr.: 5524980
19:13:00
EUR 90
Tierpräparat / Jagdtrophäe, weibliche Oryxantilope, oryx illaqueatus
Tierpräparat / Jagdtrophäe, weibliche Oryxantilope, Oryx illaqueatus. Kopf-Schulter-Montage einer weiblichen Oryxantilope, H.137cm, B.38cm, T.57cm, altersgemäße Reibespuren, partieller Fell- und Hornabrieb, sowie lose aufsitzende Hörner.
Warennr.: 5525104
EUR 350 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16.12.2019
19:30:00
EUR 225
Haglgevær, Sabel. Skovbøsse Kal. 12/70.
Haglgevær, Sabel. Skovbøsse Kal. 12/70 . Våbennr. 72278. TL 109, PL 66 afstand mellem aftrækker og kolbe. 36 cm. Boring, forb.cyl 1/4. blanke løb. Fremstår med minimale brugsspor. Jagttegn påkrævet
Warennr.: 5509148
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 16.12.2019
19:32:00
EUR 148
Tierpräparat / Jagdtrophäe / Fell, Hyäne, Hyaenis utramque
Tierpräparat / Jagdtrophäe / Fell, Hyäne, Hyaenis utramque. Fell einer Hyäne mit vier Pfoten und aufgerissenem Maul, auf braunem Filzgrund, H.15cm, L.175cm, B.162cm, altersgemäße Reibespuren, starker Fellabrieb, sowie partielle Befleckungen, fehlende Kralle einer Hinterpfote.
Warennr.: 5525112
EUR 600 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16.12.2019
19:33:00
EUR 400
Tierpräparat / Jagdtrophäe / Fell, Löwe, Panthera leo
Tierpräparat / Fell / Jagdtrophäe, Löwe, Panthera leo. Fell eines Löwen mit vier Pfoten und aufgerissenem Maul, auf braunem Filzgrund, anbei mit CITES-Bescheinigung, H.25cm, L.303cm, B.220cm, altersgemäße Reibespuren, partiell starker Fellabrieb.
Warennr.: 5525113
EUR 900 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16.12.2019
19:48:00
EUR 750
Jagdtrophäe / Tierpräparat, Elchkopf
Jagdtrophäe / Tierpräparet, Kopf-Schulter eines Elchs, montiert auf Holzplatte, leichter Berieb am Fell, den Ohren und dem Geweih. Maße: ca. H. 90 cm, T. 120 cm, B. 88 cm.
Warennr.: 5493542
EUR 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.12.2019
19:51:00
EUR 750
SIG Neuhausen 210-6 / P M/49/75 Kal. 9 mm
SIG Neuhausen 210-6 / P M/49/75 Kal. 9 mm. Mod. 210-6 er en videreudvikling af Mod. 1935 og blev indkøbt til den danske hær i 1975 i et stærkt begrænset antal. Kun 10 menes at være indkøbt. Læs mere på Arma-Dania hvor selv samme våben findes afbilledet og beskrevet. Løb: 12 cm. Total: 24 cm. ...
Warennr.: 5526500
EUR 2.416 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
20:19:00
EUR 1.678
Jagtriffel. BRNO, Kal. 308 med Husqvarna sigtekikkert.
Jagtriffel. BRNO, Kal. 308 med Husqvarna 4x32 sigtekikkert. Våbennr. 30874. Pibe L. 58 Total L. 111 cm. Fremstår med alm. brugsspor, skarp riffelgang. Våbentilladelse påkræves.
Warennr.: 5529997
EUR 349 DK, Kolding, Trianglen 16.12.2019
20:20:00
EUR 148
Udstoppet gås og blishøne samt skarv (3)
Udstoppet gås og blishøne samt skarv til ophængning. H: ca. 41-60 cm. Fremstår med brugsspor. (3)
Warennr.: 5522617
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:20:41
EUR 134
Kniv med brusletto klinge og skæfte af masurbirk
Kniv med brusletto klinge og skæfte af masurbirk. Skede af sort læder med sølvbesætning og strop til lås af kniv. Totallængde 23 cm.
Warennr.: 5522202
EUR 201 DK, Hørsholm, Hammervej 1 16.12.2019
20:31:00
EUR 161
Kringle kniv med klinge af Poul Strande
Kringle kniv med klinge af Poul Strande, skæfte af masurbirk og ibenholt, indlagt med tin. Skede af presset læder. Totallængde 20 cm.
Warennr.: 5522216
EUR 268 DK, Hørsholm, Hammervej 1 16.12.2019
20:31:00
EUR 201
Kringle kniv med klinge af Tony Karlson
Kringle kniv med sort skæfte med metalspåner, klinge af rustfrit stål udført af Tony Karlsson, håndlavet skede af sort læder.
Warennr.: 5522237
20:31:00
EUR 201
Lille håndbygget jagtkniv
Håndbygget jagtkniv. Klinge slebet i stål 440C. Hærdet og anløbet til HCR 58. Kl: 70 mm. Tl: 189 mm. Skæfte i australsk Sydney Blue Gum Eucaluptus med indlæg af palisander og sølv, frontholk af bøffelhorn. Skede i vegetabilsk garvet hårdtpresset kernelæder farvet med spritbaseret rødbrun ...
Warennr.: 5493301
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:39:00
Mamoru Shigeno. Loveless-kniv model wilderness-fighter.
Mamoru Shigeno (Japan) Kniv i 'loveless'-stil, model Wilderness Fighter. Håndlavet kniv med ditto læderskede. Kniv med, fuld, taperet angel, grebskaller af hjortetak, skarpslebet drop. TL 28,5 cm. Fremstår med brugsspor. Kan kun lovlige anvendes til anerkendelsesværdigt formål, såsom ...
Warennr.: 5531326
20:40:00
Jagdtrophäe / Hautfell / Fell, Streifengnu
Jagdtrophäe / Hautfell / Fell, Streifengnu. Hautfell eines Streifengnus, L.280cm, B.198cm, partielle Verfärbungen und Verschmutzungen, sowie geringfügiger Fellabrieb.
Warennr.: 5496881
EUR 375 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16.12.2019
20:47:00
Norsk krigs sejler koffert
Norsk krigsseiler tilhørende Ingolf Bjarne Henriksen, Sagesund Dypåg. Han var i hjemmeflåten 1940-1945, tilhørende mønstringdistrikt Tvedestrand.Som drog ut fra Moss med D/S Bør, 10,08,1938 som skipsfører. Patent nr. 3221, overført til hovedrulle nr. 4091. Kofferten er i bra alderes relatert ...
Warennr.: 5492254
EUR 694 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 16.12.2019
21:27:00
EUR 30
2 kniv samt et kniv blad.
Norsk Helle fjoring kraftig bruks preget. En J Norwill "Skean-dhu" i lær slire og med forsølvet pommel. Et ukjent norsk knivblad total lengte 16,5 cm.Er utydelig merket HC?.Bruks spor. Kan kjøpes av alle over 18 år i Norge.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges ...
Warennr.: 5500832
EUR < 125 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 16.12.2019
21:28:00
EUR 35
2 Norske knive fra, Tinn i Hedmark samt Gjerstad (2)
Kniv med krok på skaftet, festet av valbjørk toppholk og knapp i 925S sølv. Slire i punslet svart lær, slireholk stemplet Nr.60 R.R.Vallset 925S. Slire stropp med nagle i sølv. Ca 1980 pen stand. Blad smid av Gante Midtbøen. Lengte 8 cm, total lengte 20 cm. Gjerstad type kniv, blad merket O O G ...
Warennr.: 5504249
EUR 595 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 16.12.2019
21:29:00
EUR 30
12345...7»