Kategorie  Schätzpreis
ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Ljusstakar 1 par silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, rokokostil, fylld bottnar, importstämplar, höjd 18,5 cm
Warennr.: 5505382
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23.11.2019
17:27:00
Sehen Sie mehr
Ljusstakar i silver
LJUSSTAKAR i silver, 1 par, 1966, stämplade GAB, fylld fot, höjd ca 18 cm
Warennr.: 5505160
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23.11.2019
21:54:00
Sehen Sie mehr
Par sølvstager (2)
Par udfyldte sølvstager med knækket fodstykke. H 8 cm. Stemplet 1939 af C. Fentz (1893-1937). Fremstår med mindre skævheder. (2)
Warennr.: 5507052
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 24.11.2019
18:10:00
Svend Toxværd. Et par stager af sølv (2)
Svend Toxværd. Et par stager af sølv med let konisk stamme på rund fod. H. 16 cm. Udfyldt. Samlet vægt ca. 406 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Warennr.: 5476644
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 24.11.2019
20:08:00
EUR 148
David Andersen, Norge. Et par lave stager af sølv (2)
David Andersen, Norge. Et par lave stager af sølv, dessin nr. 5160. Ikke udfyldte. H. 7,5 cm. Vægt ca. 166 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Warennr.: 5476638
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 24.11.2019
20:33:00
Silverljusstakar
CARL JOHAN KLING (mästare Gävle 1857-1894), lljusstakar 1 par, 1857, fyllda i botten, höjd ca 18 cm
Warennr.: 5508203
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25.11.2019
11:24:00
Sehen Sie mehr
Erik Löfman silverljusstakar
ERIK LÖFMAN, 1 par ljusstakar i silver, 1961, fylld botten höjd ca 19,5 cm
Warennr.: 5508205
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25.11.2019
11:26:00
Sehen Sie mehr
Ljusstakar i silver
LJUSSTAKAR 1 par i silver, Handcic, Göteborg, 1952, fylld botten, höjd ca 19 cm
Warennr.: 5508206
11:27:00
Sehen Sie mehr
Ljusstakar 1 par
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Ceson, Göteborg, märkta PB, hamrad yta, gravyr, diameter 6,5 cm, höjd 10,5 cm, vikt 253 g
Warennr.: 5508132
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 25.11.2019
14:42:00
Sehen Sie mehr
Bjørn Wiinblad. Et par 'Hurricane'-stager af forsølvet messing,
Et par 'Hurricane'-stager af forsølvet messing, formgivet af Bjørn Wiinblad (1918-2006), stamme består af 9 cm. lange led, der kan udtages/indsættes, så ønsket højde opnås. Signeret under bund. H. 46,5 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (2)
Warennr.: 5507395
EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 25.11.2019
18:00:00
1 par silverljusstakar CG Hallberg
LJUSSTAKAR, 1 par, sterlingsilver, CG Hallberg, Stockholm 1958, rokokoform, fylld botten, höjd ca 20cm
Warennr.: 5508508
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 25.11.2019
18:31:00
Sehen Sie mehr
To par lysestager af sølv. (4)
To par lysestager af sølv, det ene med trappeformede manchetter og fodstykker, stemplet WILENS 1947. Det andet schweizisk. H. 10,5 cm. Fremstår med brugsspor. (4)
Warennr.: 5502184
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 25.11.2019
20:25:00
Zwei Leuchter / Kerzenleuchter, 925er Silber (2)
Paar Leuchter / Kerzenleuchter, 925er Silber. Kandelaber ist Zusammensteckbar, nutzbar als 1- armiger bis 4-armiger Kerzenleuchter, Dekor reich verziert, H.60,5cm, B31cm, T.27cm, Gesamtgewicht 9kg gefülltes 925er Silber, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell kleine Dellen, ...
Warennr.: 5488455
EUR 2.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25.11.2019
20:28:00
EUR 375
Carl M. Cohr. Et par toarmede stager af sølv, anno 1942 (2)
Carl M. Cohr. Et par toarmede stager af sølv med kantet fodstykke, kannelerede lysholdere på halvcirkelformet stamme, anno 1942. H. 16. L. 24 cm. Ikke udfyldte. Samlet vægt ca. 516 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Warennr.: 5473034
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 25.11.2019
20:34:00
Kandelabrar
KANDELABRAR, 1 par, silver, för 2 ljus vardera, svenska importstämplar, dekor av vindruvsklasar, fot med järntyngd, höjd ca 17 cm, längd 25 cm
Warennr.: 5509627
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26.11.2019
12:36:00
Sehen Sie mehr
Ljusstakar silver Gustaf Möllenborg Feron
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, nyrokoko, stämplade Gustaf Möllenborg Feron, Stockholm 1870, höjd 23 cm, fyllda
Warennr.: 5509964
EUR 232 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26.11.2019
18:30:00
Sehen Sie mehr
Par engelske sølvstager (2)
Par engelske stager af sølv i form af søjler prydede med festoner; på affasede fodstykker, stemplede. Udfyldte. H. 12,5 cm. (2)
Warennr.: 5509159
EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 26.11.2019
20:25:00
EUR 148
Skål silver
SKÅL, på fot, silver, GAB Stockholm 1909, jugend, höjd ca 27 cm, vikt ca 525 g
Warennr.: 5511393
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27.11.2019
10:25:00
Sehen Sie mehr
Ainar Axelsson ljusstakar
AINAR AXELSSON, ljusstakar, 1 par, silver, GAB, Stockholm, 1966, med fyllda fötter, höjd ca 25 cm
Warennr.: 5511550
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27.11.2019
15:15:00
Sehen Sie mehr