Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12»   Waren pro Seite   32 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Sibray, Hall & Co., Sheffield. Et par engelske lysestager af sølv, anno 1909 (2)
Sibray, Hall & Co., Sheffield. Et par engelske lysestager af sølv med rillet korpus og ovalt fodstykke. Udført 1909. H. 31 cm. Udfyldte. Fremstår med brugsspor, enkelte mindre trykmærker. (2)

Warennr.: 5755831
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 19.09.2020
EUR 376
Et par barok lysestager af messing, 1700-tallet. (2)
Et par barok lysestager af messing dekoreret med ciseleringer, snoet stamme, rundt dråbefang og hvælvet fodstykke samt løse manchetter. 1700-tallet. H. ca. 21 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (2)

Warennr.: 5757456
20:04
Ljusstakar ett par Tore Eldh
TORE ELDH, ljusstakar, ett par, silver, K&EC Göteborg, 1960, fylld fot, höjd 18 cm

Warennr.: 5773080
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 20.09.2020
13:01
Sehen Sie mehr
Ljusstakar ett par Tore Eldh
TORE ELDH, ljusstakar, ett par, silver, K&EC Göteborg, 1960, fylld fot, höjd 16 cm

Warennr.: 5773081
13:02
Sehen Sie mehr
Kandelabrar ett par rokokostil
KANDELABRAR, ett par, rokokostil, silver, för 2 ljus vardera, märkt 830s, svenska importstämplar, höjd ca 15, längd 29 cm

Warennr.: 5773082
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 20.09.2020
13:03
Sehen Sie mehr
Ljusstakar 1 par i silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Tesi, Göteborg 1968, delvis fylld, höjd 21 cm

Warennr.: 5773335
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20.09.2020
19:08
Sehen Sie mehr
Paar Empireleuchter aus Silber, Meister Hillel Isak Kalisch, Kopenhagen 1817 (2)
Paar Empire Kerzenleuchter aus Silber mit ovalem Fuß und ovalisiertem balusterförmigem Stamm, mit Blätterbordüre und Akanthusblättern verziert, komplette Kopenhagener Stadtpunze mit Meisterpunze für Hillel Isak Kalisch (geb. Amsterdam ca. 1791, Bürgerschaft in Kopenhagen 1816-1822, danach ...

Warennr.: 5758193
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 20.09.2020
20:16
EUR 376
Just Andersen. Moderne stage af sterlingsølv, dessin nr. 2623
Just Andersen. Moderne stage af sterlingsølv, dessin nr. 2623. Ikke udfyldt. H. 12,5 cm. Vægt ca. 128 g. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5774266
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 20.09.2020
20:27
Grann & Laglye. Et par moderne lysestager af sølv, anno 1940-41 (2)
Grann & Laglye. Et par moderne lysestager af sølv med gennembrudt dekoration på stamme, bred fod, anno 1940-41. H. 8. Ø 13 cm. Stamme med udfyldning. Samlet vægt inkl. udfyldning ca. 584 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Warennr.: 5746848
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 20.09.2020
20:38
Ljusstakar 1 par i silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, GAB, Stockholm 1967, fyllda, höjd 16 cm

Warennr.: 5774707
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
13:33
Sehen Sie mehr
Et par toarmede lysestager af sølv, 1949 (2)
Et par toarmede lysestager af sølv med svungne arme på rund fod, udført 1949. H. 14 cm, B. 16 cm. Samlet vægt ca. 400 g. Brugsspor. (2)

Warennr.: 5757520
EUR 376 DK, Vejle, Dandyvej 21.09.2020
20:04
Ljusstakar 1 par
PER OVE BERGFELTH, ljusstakar, 1 par, silver, Ceson, Göteborg, 1972, signerade PoB, hamrad yta, diameter 6,5 cm, höjd 10,5 cm, vikt 268 gram.

Warennr.: 5774955
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 21.09.2020
20:17
Sehen Sie mehr
Et par lysestager af messing, o. 1800 (2)
Et par lysestager af messing med balusterformet stamme, o. 1800. H. 13 cm. Den ene med graveret monogram under bunden. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (2)

Warennr.: 5758163
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 21.09.2020
20:34
K.E. Thygesen Jacobsen og Svend Toxværd. Tre lysestager af sølv (3)
K.E. Thygesen Jacobsen. Et par lave stager af sølv, prydet med kugledekoration, profilleret fodstykke. H. 6 cm. Samt en højere stage udført af Svend Toxværd, profilleret fodstykke, riflet dekoration, H. 15 cm. Udfyldte. Fremstår med brugsspor, sidstnævnte står lidt skævt pga. udfyldningen. (3)

Warennr.: 5764578
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 21.09.2020
20:35
EUR 114
Dansk sølvsmed. Trearmet skønvirke stage af sølv, ca. 1910'erne
Dansk sølvsmed. Trearmet skønvirke stage af sølv med skævknækket stamme, fod og lysmanchetter samt organisk ornamentik, ca. 1910'erne. Ikke udfyldt. H. 26. L. 26 cm. Vægt ca. 478 g. Fremstår med brugsspor, bule på fodstykket.

Warennr.: 5748022
20:46
Otto Wolter. Tysk kandelaber af sølv, 1900-tallets begyndelse
Otto Wolter, Schwäbisch Gmünd. Tysk kandelaber af sølv med fire lysarme, udformet med stiliseret bladværk, 1900-tallets begyndelse. H. 22. Ø 28 cm. Vægt ca. 390 g. Fremstår med brugsspor, en lysindsats mangler og på denne arm er der en revne.

Warennr.: 5767755
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 22.09.2020
20:07
Silverljusstakar 1 par
LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-tal, möjligen Breslau 1886, fyllda, höjd 25 cm

Warennr.: 5776518
EUR 242 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22.09.2020
21:01
Sehen Sie mehr
Ljusstakar i silver
LJUSSTAKAR (2) i silver, 1 par, rokokostil, 1900-talets mitt, fylld botten, höjd ca 18 cm

Warennr.: 5777701
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23.09.2020
11:02
Sehen Sie mehr
Ljusstakar 1 par silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Henry Matthews, Birmingham, 1905 respektive 1906, dekor av rosettprydda festonger, höjd 15,5 cm, fyllda

Warennr.: 5777826
EUR 242 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23.09.2020
16:26
Sehen Sie mehr
Zwei Kerzenleuchter / Kerzenhalter, Silber (2)
Zwei Kerzenleuchter / Kerzenhalter, Silber. Paar Kerzenleuchter aus 835er Silber auf einem ovalen Fuß, jeweils mit zwei geschwungenen Armen und drei tulpenförmigen Tüllen versehen, H.12cm, B.21cm, T.8,5cm, Gesamtgewicht: 819g, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Oxidationsspuren ...

Warennr.: 5767397
EUR 275 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23.09.2020
19:14
EUR 225
Trearmet stage af sølv med rokokoornamentik
Trearmet stage af sølv, støbt stamme med gennembrudt rokokoornamentik og fisk, rund fod, antageligt sydeuropæisk, 1900-tallet. Stemplet med lødighed 900. H. 26. L. 22 cm. Vægt ca. 604 g. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5775156
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 23.09.2020
20:16
S. Chr. Fogh. Trearmet stage af sterlingsølv, omkr. 1950
S. Chr. Fogh. Trearmet stage af sterlingsølv, lysarme med vindrue- og kugleornamentik monteret på rundt fodstykke, omkr. 1950. H. 13. L. 25 cm. Vægt ca. 480 g. Fremstår med brugsspor, overflademærker, ganske let vippende på fod.

Warennr.: 5748118
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 23.09.2020
20:20
Ljusstakar i silver
LJUSSTAKAR, 6 st., silver, GAB, 1950-60-tal, höjd ca 4,5 cm, diam 7,5 cm, fylld fot, totalvikt ca 335 g

Warennr.: 5778737
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24.09.2020
10:22
Sehen Sie mehr
Ljusstakar i silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Ceson Guldvaru Ab, Göteborg 1962, fylld fot, höjd ca 15 cm, totaltvikt ca 390 g

Warennr.: 5778738
10:24
Sehen Sie mehr
Silverljustakar 2 par
LJUSSTAKAR, 2 par, silver, det mindre paret MGAB 1967, (höjd ca 7 cm), det större paret TESI 1965 (höjd ca 9,5), båda med fylld fot

Warennr.: 5778743
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24.09.2020
10:34
Sehen Sie mehr
Ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, GAB, 1965, fylld fot, höjd ca 16 cm

Warennr.: 5778762
11:16
Sehen Sie mehr
Ljusstakar i silver
LJUSSTAKAR, 4 st., silver, olika modeller, högsta ljusstaken Tore Eldh, merparten från omkring 1960-tal, höjd ca 7,5-18 cm

Warennr.: 5778765
11:22
Sehen Sie mehr
Kandelaber i silver
KARL J. OTTESEN, kandelaber, silver, trearmad, Norge, märkt "Den norske stats oljeselskap a.s 1972-1997, höjd ca 27cm, vikt ca 714 g,

Warennr.: 5778878
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24.09.2020
15:28
Sehen Sie mehr
silverljusstakar 1 par
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, MGAB, Uppsala 1965, fyllda, höjd 15 cm

Warennr.: 5778987
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24.09.2020
19:22
Sehen Sie mehr
Ljusstakar 1800-tal silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, nyrokoko, Christian Hammer, Stockholm 1860, höjd ca 28 cm

Warennr.: 5779061
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24.09.2020
21:50
Sehen Sie mehr
12»