Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
  ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Svend Toxværd og Silverco, tre lysestager af sølv (3)
Tre lysestager af sølv, bestående af et par på rundt profileret fodstykke, udført af Svend Toxværd, H. 16 cm. Udfyldte. Desuden lavere stage med bred manchet, bund af bakelit, udført hos SIlverco, H. 4 cm. Fremstår med brugsspor/mærker, mindre trykninger, de to med gravering på fod. (3)
Warennr.: 5235211
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 22.03.2019
20:13:00
Kerzenständer / Kerzenleuchter, 925er Silber (3)
Drei Kerzenständer / Kerzenleuchter, 925er Silber. Silberner Kerzenleuchter auf einem runden Fuß, unterseitig mehrfach punziert, rückseitig mit blauem Filz, H.24cm, D. (Fuß) 10cm, altersgemäße Gebracuhs- und Reibespuren, einzelne Kratzer und Oxidation. (3)
Warennr.: 5264232
EUR 170 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23.03.2019
20:54:00
EUR 110
Ceson. Et par moderne svenske lysestager af sølv, anno 1995 (2)
Ceson. Et par moderne svenske lysestager af sølv. Stemplet med Ceson, trekroner og V10 (1995). Udfyldte. H. 18 cm. Fremstår med brugsspor. (2).
Warennr.: 5250363
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:15:00
Carl M. Cohr. Et par lave lysestager af sølv med ligeknækket form, anno 1933
Carl M. Cohr. Et par lave lysestager af sølv med ligeknækket form, H. 8 cm. Udført 1933. Fremstår med brugsspor. (2)
Warennr.: 5222210
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 25.03.2019
11:15:00
Wilens m.fl. To par lysestager af sølv (4)
To par lysestager af sølv, det ene med trappeformede manchetter og fodstykker, stemplet WILENS 1947. Det andet schweizisk. H. 10,5 cm. Fremstår med brugsspor. (4)
Warennr.: 5235222
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 25.03.2019
20:14:00
EUR 87
Svend Toxværd m.fl., Tre par lysestager af sølv (6)
Tre par lysestager af sølv på runde, profilerede fodstykker, udført hos Svend Toxværd, Hans Jensen & Co. samt Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. H. ca. 6-7,5 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte stødmærker, stagerne fra Hans Jensen mangler udfyldning. (6)
Warennr.: 5235216
20:16:00
Svend Toxværd. Seks lysestager af sølv (6)
Svend Toxværd. Seks lysestager af sølv på ovalt profileret fodstykke, de to med aftagelige manchetter, H. ca. 12 cm, de fire andre ca. 8 cm. Fremstår med brugsspor, stødmærker og skævheder. De to store med defekt udfyldning. (4)
Warennr.: 5222217
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 25.03.2019
20:19:00
Ceson. Et par moderne svenske lysestager af sølv, anno 1990 (2)
Ceson. Et par moderne svenske lysestager af sølv. Stemplet med Ceson, trekroner og Q10 (1990). Udfyldte. H. 18 cm. Fremstår med brugsspor. (2).
Warennr.: 5222228
20:29:00
Silverljusstakar Ainar Axelsson
AINAR AXELSSON, ljusstakar, 1 par, silver, GAB, Stockholm 1967, höjd ca 20 cm
Warennr.: 5279960
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 26.03.2019
17:04:00
Sehen Sie mehr
Paar Silberleuchter nach englischem Vorbild, 925er.
Paar Silberleuchter nach englischem Vorbild, 925er Silber. Auf quadratischer Basis mit abgeflachten Ecken, eiförmige Tülle. H. 11cm. (2)
Warennr.: 5178460
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26.03.2019
17:37:05
EUR 200
Paar Silberleuchter nach Augsburger Vorbild
Paar Silberleuchter nach Augsburger Vorbild. Das Original ist von Friedrich Jacob Biller, ausgeführt 1795. Bei den hier angebotenen Leuchtern handelt es sich um eine neuzeitliche Ausführung in 925 Silber. Die Leuchter sind in sehr gutem Zustand. H. 19,7cm, total 430g (2).
Warennr.: 5178482
EUR 600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26.03.2019
17:37:11
EUR 300
Manuel Sjodahl Andersen. Et par lave stager af sterlingsølv (2)
Manuel Sjodahl Andersen (Rødovre 1986-). Et par lave stager af sterlingsølv med konisk lysholder på rund fod, omkr. år 2000. Udfyldte. H. 6. Ø 8,5 cm. Samlet vægt ca. 380 g. Fremstår med brugsspor og gravering. (2)
Warennr.: 5274497
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 26.03.2019
20:03:00
Piet Hein. 'Karlsvognen'. Et par stager i børstet stål. (2)
Piet Hein. 'Karlsvognen'. Stage i børstet stål, H. 62 cm. Par lysestager af børstet stål hver med syv lysholdere, H. 63 cm. Fremstår med brugsspor og smuds. (2)
Warennr.: 5280568
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 26.03.2019
20:10:00
Paar George III. Leuchter Sterlingsilber, Meister Joseph Tibbitts, Sheffield 1776 (2)
Paar George III. Leuchter aus Sterlingsilber, viereckiger Schaft auf quadratischem Fuß, dekoriert im Relief mit klassizistischen Figuren und Motiven wie Girlanden und Akantusblättern, gestempelt mit Meistermarke für Joseph Tibbitts, Sheffield anno 1776. Mit Holz ausgefüllt. H. 28,5 cm. ...
Warennr.: 5279633
EUR 2.013 DK, Vejle, Dandyvej 28.03.2019
20:19:00
EUR 993
Ljusstakar silver Borgila
BORGILA, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, Stockholm 1947, höjd ca 18,5 cm, total vikt ca 593 g
Warennr.: 5284938
EUR 574 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29.03.2019
15:06:00
Sehen Sie mehr