Kategorie  Schätzpreis
12345...27» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Bordslampor 1970-tal
BORDSLAMPOR, 1 par, 1970-tal, stomme i glas och trä, höjd ca 68 cm
Warennr.: 5525703
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
12:31:00
Sehen Sie mehr
Pendel lampe, Menu, Franklin Chandelier, Hvid
Lampe, fra Menu, designet af Søren Rose, som del af ‘Tribeca serien’ Fire lyskilder med justerbar arme. Ø ca. 56 cm. fremstår med brugsspor
Warennr.: 5360810
EUR 376 DK, Helsingør, Støberivej 10.12.2019
12:47:00
EUR 148
Lampe, Dulton, forkromet
DULTON CO LDT. Bordlampe. Fremstillet af forkrommet metal. Justerbar svingarm. H. 83 B. 28 cm. Leveres usamlet i original emballage
Warennr.: 5392063

Neuware
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 10.12.2019
12:52:00
Achille Castiglioni und Pio Manzu. Stehlampe, Modell Parentesi
Achille Castiglioni & Pio Manzu. Stehlampe aus rotlackiertem Stahl, Kunststoff und mit Bleigewicht, an Drahtseil justierbar. Lässt sich vom Boden bis zur Decke spannen, Modell Parentesi, Entwurf: 1971. Ausführung: Flos. Verschleiß. Zwei Glühbirnen inkl.
Warennr.: 5403363
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
13:09:00
Vilhelm Lauritzen. Væglampe, model VL38, hvid
Vilhelm Lauritzen. Væglampe, model VL38 af børstet messing og hvidt pulverlakeret aluminium, justerbar. Ø. ca. 13,5 cm. H. 19 cm. BR> VL38 bordlampe blev oprindeligt designet af Vilhelm Lauritzen i samarbejde med Louis Poulsen i anledning af opførslen af Radiohuset på Frederiksberg, der i dag ...
Warennr.: 5420773
EUR 188 DK, Kolding, Trianglen 10.12.2019
13:18:00
EUR 161
Mikkel Beedholm for Louis Poulsen. 'Circle' pendel. 'Sort Dali'
Mikkel Beedholm for Louis Poulsen. 'Circle' pendel. Ø 45 cm.. Modelfoto. Modelfotos. Fremstår ubrugt i original emballage.
Warennr.: 5525261

Neuware
EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 10.12.2019
13:27:00
Robert Dudley Best. for Gubi. Pendel model Bestlite BL9 L, hvid/messing
Robert Dudley Best. for Gubi. Pendel model Bestlite BL9 L, hvid/messing. Ø. 40 cm. H. 33 cm. Modelfoto, lampen er i original emballage.
Warennr.: 5518019

Neuware
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
13:51:00
Et sæt på fire pendler af hammerslået metal med sort finish, model Reno. (4)
Et sæt på fire pendler af hammerslået metal med sort finish, model Reno. H. 21 cm. Ø 32 cm. Fremstår ubrugte i original emballage. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. (4)
Warennr.: 5486633

Neuware
EUR 201 DK, Kolding, Trianglen 10.12.2019
13:52:00
Pendel lampe, Menu, Leonard Chandelier
Lampe, fra Menu, designet af Søren Rose, som del af ‘Tribeca serien’, Børstet stål Plads til fem lyskilder, pærer medfølger ikke. Ø 46 H. 15 cm. Original indpakning.
Warennr.: 5378318

Neuware
13:59:34
Ljuskrona rokokostil
LJUSKRONA, 1900-talets mitt, rokokostil, 6-armad, stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor, höjd ca 80, diameter 53 cm
Warennr.: 5525748
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
14:01:00
Sehen Sie mehr
Samling pendler / væglamper, bl.a. mrk. Gift Line, ABO Randers m.m.1900-tallet (7)
Samling pendler bl.a. skomagerpendler m.m. / væglamper el. væglampetter uden glasskærme, messing m.m., mrk. Gift Line, ABO Randers m.m., 20. Årh., Ø 12,5-20 cm. Brugsspor bl.a. afstød. (7)
Warennr.: 5512411
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 10.12.2019
14:07:00
Pendler, model Station, messing (4)
Pendler, model Station, messing lakeret, metal, Ø 30 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (4) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende udleveringen. Da udleveringen af varen vil ske ...
Warennr.: 5519252

Neuware
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 10.12.2019
14:34:00
2 bordlamper med skærme og 2 pendler med kobber finish. (4)
2 bordlamper med afbryderknap, monteret med skærme samt 2 loft pendler af metal med kobber finish. Model Mathilde. H. 34 og 31 cm. Fremstår ubrugte i original emballage. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. (4)
Warennr.: 5485797

Neuware
EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 10.12.2019
14:37:00
Christophe De Ryck, for Dark, To T&T Suspension pendler (2)
Christophe De Ryck, for Dark, Et par T&T Suspension pendel lampe udført i sort og hvid plast. Mål: 45,5 x 45,5 x 38,8 cm. Fremstår med brugsspor og er gulnet. (2)
Warennr.: 5524200
EUR 215 DK, Odense, Kratholmvej 10.12.2019
14:43:00
Standerlamper / gulvlamper, model Double Mind, hvid / crom (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Double Mind, hvid / crom lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.
Warennr.: 5473798

Neuware
EUR 148 DK, Kolding, Trianglen 10.12.2019
14:47:00
Poul Henningsen. PH 5 pendel, hvid
Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal. Ø. 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5519898
14:49:00
EUR 87
De Lucchi & G Fassina. Sæt på otte 'Tolomeo Micro' arkitektlamper (8)
De Lucchi & G Fassina. Sæt på otte 'Tolomeo Micro' arkitekt / bordlamper af aluminium med monteringsstykke til fastsættelse på bord. Justérbar højde op til H. 60 cm. Designet af Michele De Lucchi and Giancarlo Fassina. Produceret af Artemide. Modelfotos. Fremstår med lette brugsspor, almene ...
Warennr.: 5424856
EUR 1.074 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
15:01:00
EUR 430
Robert Dudley Best. for Gubi. Pendel model Bestlite BL9 L, sort/krom
Robert Dudley Best. for Gubi. Pendel modelBestlite BL9 L, sort/krom. Ø. 40 cm. H. 33 cm. Modelfoto, lampen er i original emballage.
Warennr.: 5517976

Neuware
15:15:00
Jac Jacobsen skrivbordslampa
JAC JACOBSEN, "L-1", 2 st skrivbordslampa/ arkitektlampa, Luxo, formgiven 1937, vitlackerad, med bordsfot, fjäderbalanserad arm, märkt samt etikettmärkt LUXO
Warennr.: 5525805
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10.12.2019
15:20:00
Sehen Sie mehr
Claus Bonderup & Torsten Thorup for Gubi, Kobber. Ø 47 cm
Claus Bonderup & Torsten Thorup for Gubi, semipendel, farve: Kobber Ø. 47 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med enkelte mærker og ridser.
Warennr.: 5526818

Neuware
15:31:33
Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal. Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med alm. brugsspor.
Warennr.: 5522132
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 10.12.2019
15:49:00
EUR 128
Buster + Punch, Par Caged Ceiling loftslamper str. Large (2)
Buster + Punch, Par Caged Ceiling loftslamper str. Large, med bagpanel i hvid marmor. Mål: B. 17 cm. H. 23 cm. Der medfølger en pære. Ligger i org. emballage. Vejl. udsalgspris er 3.695,-. pr. lampe. (2)
Warennr.: 5322079

Neuware
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 10.12.2019
15:56:00
EUR 94
Bordslampa Norrström
CARL HJALMAR NORRSTRÖM, jardinjär, jugend, etsad metall, dekor av figurscener, signerad och daterad C HJ Norrström 1918, höjd ca 13, diameter 25 cm. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5525834
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10.12.2019
16:11:00
Sehen Sie mehr
Atelje Lyktan taklampa Bumling
ANDERS PEHRSON, "Bumling", takarmatur, Ateljé Lyktan, mässing, höjd ca 28 cm, diameter ca 50 cm
Warennr.: 5525841
EUR 169 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 10.12.2019
16:18:00
Sehen Sie mehr
E. Barber & J. Osgerby / Flos: Standerlampe, model Tab F Halogen, sort
E. Barber & J. Osgerby / Flos. En standerlampe model Tab F Halogen, sort. Formgivet 2011. H: 110 cm. Ø: 24 cm. Skærm H: 5 cm. L: 27 cm. Lyskilde: Max 40W. Modelfotos, små variationer i brugsspor, kan forekomme.
Warennr.: 5514522
16:20:00
Ampel empirestil
AMPEL, plåt och mässing, 1900-talets andra hälft, empirestil, 8 ljusatmar, dekor i form av lagerkransar, höjd ca 55, dimaeter 64 cm
Warennr.: 5525843
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
16:20:00
Sehen Sie mehr
Taklampa "Mira S"
EZIO DIDONE, taklampa "Mira S", för Arteluce, Italien, formgiven under 90-talet, höjd exkl. vajrar ca 59, diameter ca 61 cm
Warennr.: 5525851
16:28:00
Sehen Sie mehr
Norway Says for Muuto, 2 Mhy pendler sort (2)
Norway says for Muuto, To Mhy Pendant Lamp. sortlakeret aluminium med tekstil ledning. Ø 20 cm. Fremstår med små brugsspor. (2)
Warennr.: 5457022
16:37:00
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, to Left or Right, natlamper med hylde, hvidlakeret metal (2)
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, Left or Right, to væg / natbords lamper med hylde, udført i hvidlakeret metal. Mål ca. 32x19x16 cm. Modelfotos. Fremstår med varierende brugsspor. (2)
Warennr.: 5500683
16:40:00
Pendler, model Chili, messing, str. L (2)
Pendler, model Chili, dråbeformet, messing lakeret metal indvendigt messing lakeret, str. L, Ø 33 cm, H. 48 cm. (2)
Warennr.: 5526974
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 10.12.2019
16:47:51
12345...27»