Kategorie  Schätzpreis
123456» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Skyttegravskunst (2)
2 granathylstre af messing fra 1 verdenskrig, dekoreret med løve og "Ypres" og "Yser". H. 34 cm. (2)
Warennr.: 5496450
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.11.2019
15:28:14
Modelkanon og to kanonkugler (3)
Modelkanon L 31 cm. To kanonkugler på 3700 og 3600 gr Ø ca 10 cm. Kan frit erhverves. (3)
Warennr.: 5496233
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.11.2019
19:58:00
Relingskanon
RELINGSKANON, brons, märkt Heyd. enldrör med tändhattsnipel, med pivåtapp, längd ca 34 cm
Warennr.: 5499948
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.11.2019
14:02:00
Sehen Sie mehr
Slaget vid Adwa oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Omkring 1940, minnesmålning för slaget vid Adwa, olja på duk, ca 98x188 cm. . PROVENIENS: Hemförda från Etiopien under 1940-talet, av svensk stridspilot, vilken stred för Haile Selassie.. . HISTORIK: Slaget vid Adwa/Adua, 1896, under det första italiensk-abesiska kriget (1894-1896). Mellan det abessinska riket och Italien.
Warennr.: 5499950
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.11.2019
14:04:00
Sehen Sie mehr
Uniformsbilder
UNIFORMSPLANSCHER, (4), ur Julius Mankells Svenska armén
Warennr.: 5499954
14:08:00
Sehen Sie mehr
Oidentifierad konstnär oljemålning Kung Karl XV
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR: (18/1900-tal): Porträtt föreställande Kung Karl XV i uniform, i bakgrunden Bäckaskog slott, Skåne, ca 43x34 cm
Warennr.: 5499955
EUR 557 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.11.2019
14:09:00
Sehen Sie mehr
Epåletter och pastell
EPÅLETTER, 1 par, svenska, för major, Västernorrlands regemente, i origianlask, PASTELL, 1800-tal, försteällande officer
Warennr.: 5499957
14:11:00
Sehen Sie mehr
Golvkandelaber
GOLVKANDELABER, av bajonetter, höjd ca 188 cm
Warennr.: 5499958
EUR 1.114 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.11.2019
14:12:00
Sehen Sie mehr
Scarfes
SCARFES, 2 st, omkring 1940, med karta från fronten under andra världskriget, siden, ca 70x70 cm. . HISTORIK: Silk escape map scarf includes a map of Holland , Belgium (except West Coast), France(North East) and Germany (West & Central). This silk scarf conveys an escape map from the Second World War. British Airmen were given these maps, made from lightweight material, to use in the event of landing in enemy territory whilst on missions over Europe. It was hoped it would help them evade capture and find their way back to Britain.
Warennr.: 5499959
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.11.2019
14:13:00
Sehen Sie mehr
Trumma
PARADTRUMMA, fransk, 1800-talets början, Napoleon I, för artilleriet, kropp i mässing med relifedekor av granater samt av örn ovan två kanonrör, höjd ca 54, diameter 40 cm
Warennr.: 5499960
EUR 743 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.11.2019
14:14:00
Sehen Sie mehr
Afrikansk sköld
SKÖLD, läder, Etiopien, Amhara, omkring 1900, diameter ca 45 cm. . PROVENIENS: Hemförda från Etiopien under 1940-talet, av svensk stridspilot, vilken stred för Haile Selassie.
Warennr.: 5499963
14:17:00
Sehen Sie mehr
Luntlåsgevär
LUNTLÅSGEVÄR, indiskt, 17/1800-tal, med trumma för fyra skott, längd ca 130 cm. . . Jämför likande objekt nr XXVIF.2 Royal Armouries, Storbritannien
Warennr.: 5499966
EUR 371 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.11.2019
14:20:00
Sehen Sie mehr
Flintlåsgevär jezail
FLINTLÅSGEVÄR, afghanskt, jezail, helstock med inläggningar av pärlemor, brittiskt lås märkt Henshaw samt daterat 1797, längd ca 153 cm
Warennr.: 5499969
14:23:00
Sehen Sie mehr
Dolkar
DOLK, tibetansk, DHA, Burma/Thailand, med fästen och baljor i vitmetall, längd inkl baljor ca 32-51 cm
Warennr.: 5499974
14:28:00
Sehen Sie mehr
Jaktbestick 1700-tal
JAKTBESTICK, 1700-tal, sannolikt Tyskland, bestickset bestående av knif, gaffel och knivbryne, i ett läderklätt träetui, total längd ca 18,5 cm
Warennr.: 5499980
14:34:00
Sehen Sie mehr
Flintlåspistol John Bumford
FLINTLÅSPISTOL, brittisk, låsblecket signerad Bumford (John Bumford London 1742-75) pipa märkt London samt med proof-stämplar, helstock i valnöt med mässingsbeslag samt inläggningar av silvertråd, kaliber ca 15 mm, längd ca 36 cm
Warennr.: 5499983
15:02:00
Sehen Sie mehr
Flintlåspistol amerikansk
FLINTLÅSPISTOL, amerikansk m/1836, låsblecket märkt A. WATERS MILBURY. MS.1837, laddstock i hank, järnbeslag, besiktningsstämpel på pipan, stocken märkt JAAO, kaliber ca 13,9 mm, längd ca 35,5 cm
Warennr.: 5499984
15:03:00
Sehen Sie mehr
Flintlåspistol amerikansk
FLINTLÅSPISTOL, amerikansk m/1836, låsblecket märkt A. ... MILBURY. MS., laddstock i hank, järnbeslag, besiktningsstämpel på pipan och stock, kaliber ca 13,9 mm, längd ca 35,5 cm
Warennr.: 5499985
15:04:00
Sehen Sie mehr
P W Porter Revolving Turret Rifle
SLAGLÅSGEVÄR P W PORTER REVOLVING TURRET RIFLE, first model, no 134, oktagonal pipa märkt: ADDRESS P.W. PORTER NEW YORK och P.W. PORTER PATENT 1851, kaliber ca 44, vertikalt framåtroterande 9-skotts trumma, valnötskolv, längd 118 cm
Warennr.: 5499986
EUR 2.786 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.11.2019
15:05:00
Sehen Sie mehr
Hjälm
HJÄLM, svensk, 1800-tal, för kustridare, hjälmklocka av svart skinn med mässingsbeslag, käkremsfjäll av mässing
Warennr.: 5499995
15:14:00
Sehen Sie mehr
Kask
KASK, svensk, m/1845, för manskap vid Liv- och hustrupperna, höjd c 36 cm
Warennr.: 5499996
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17.11.2019
15:15:00
Sehen Sie mehr
Diplomatuniform
DIPLOMATUNIFORM, svensk, bestående av frack, byxor, samt hatt i hattask
Warennr.: 5499997
15:16:00
Sehen Sie mehr
Hovuniform
HOVUNIFORM, svensk, bestående av frackjacka, 2 par byxor samt hatt med åttauddig stjärna av guldtråd samt vit plym
Warennr.: 5499998
15:17:00
Sehen Sie mehr
Uniform flygvapnet
UNIFORM, svensk, för general vid flygvapnet, bestående av jack med ägiljett och byxor, invändigt med etikett Nobel, samt namnlapp Holmgren
Warennr.: 5499999
15:18:00
Sehen Sie mehr
Uniform belgisk
UNIFORM, 1900-talets första hälft, belgisk diplomatuniform, bestående av frackjacka, byxor och hatt med kokard, knappar med namnchiffer "A", för Albert I av Belgien
Warennr.: 5500000
15:19:00
Sehen Sie mehr
Uniform m/1895 Livregementets husarer
UNIFORM, svensk, m/1895, för ryttmästare vid livregementetes husarer (K3, Skövde), bestående av dolma, ridbyxa, husarmössa m/1865-99, knutskärp m/1895, slängkappa, ridskor med sporrar strlk. 43, dolmans armlängd ca 64, rygglängd 63, bröstvidd under arm 96 cm, skärmmössa enligt märkning ca 57. Proveniens: Ryttmästare Carl-Axel Andrén
Warennr.: 5500001
15:20:00
Sehen Sie mehr
Knappar
KNAPPAR, bla livréknappar med grevliga ätten Lewenhaupts vapen, Halmstads vapen samt en med grevliga ätten Posses vapen
Warennr.: 5500002
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.11.2019
15:21:00
Sehen Sie mehr
Slaglåspistol
SLAGLÅSPISTOL, svensk, m/1852 för postiljon, längd 31 cm
Warennr.: 5500003
15:22:00
Sehen Sie mehr
Slaglåspistol
SLAGLÅSPISTOL, svensk, m/1820-57, Carl Gustafs stad, flankör, nummrerade 332, märkt HS No 29, sannolikt för Hvetlanda Sqvadron, längd ca 42,5 cm
Warennr.: 5500004
EUR 232 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.11.2019
15:23:00
Sehen Sie mehr
Slaglåspistol
SLAGLÅSPISTOL, svensk, m/1845 för flottan, förändringsmodell från pistol m/1738, varbygeln märkt C:M: No 117, längd 43 cm
Warennr.: 5500005
15:24:00
Sehen Sie mehr