Kategorie  Schätzpreis
12» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Tommy Sjulsson kniv
KNIV, sameabrete, samtida, Tommy Sjulsson, skaft i björk och ben, slida i ben med graverad dekor, monogramsignerad TS, total längd inklusive slida ca 21,5 cm
Warennr.: 5531781
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
12:28:00
Sehen Sie mehr
Finsk kniv
Finsk kniv med skede og greb af rodtræ. TL 27 cm. Fremstår med brugsspor. Kan kun lovlige anvendes til anerkendelsesværdigt formål, såsom erhvervsudøvelse, jagt, lystfiskeri, sportsudøvelse eller andet lignende anerkendelsesværdigt formål.
Warennr.: 5531327
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
13:11:00
2 dobbeltløbede lommepistoler samt signalpistol (3)
Par lommepistoler, ca 1880'erne, for pinfirepatroner, kaliber ca 9 hhv 10 mm glat. Fremstår oppudsede, mekanisk funktionelle, men med løshed og slidtage. Samt lille HS knallpistol kaliber 6mm flobert. Ingen Serienumre. Samlertilladelse til skydevåben fordres; eftersyn/udlevering efter ...
Warennr.: 5531357
EUR 161 DK, Herning, Engdahlsvej 16.12.2019
13:13:48
EUR 114
Seks jagtknive (6)
Seks jagtknive i skeder hvoraf fire er finske. TL 22-27 cm. Kan kun lovlige anvendes til anerkendelsesværdigt formål, såsom erhvervsudøvelse, jagt, lystfiskeri, sportsudøvelse eller andet lignende anerkendelsesværdigt formål. (6)
Warennr.: 5531329
13:30:00
EUR 134
Bæltespænde og ærmemærke (3)
Bæltespænde af messing TL 28 cm og Chr X ærmemærke fra postvæsnet til påsyning. (3)
Warennr.: 5531191
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
14:11:00
J. Marttiini jagtkniv
J. Marttiini jagtkniv, med skede og greb af gevir fra rensdyr. Montering af læder. Signeret på klinge og læder. Kan kun lovlige anvendes til anerkendelsesværdigt formål, såsom erhvervsudøvelse, jagt, lystfiskeri, sportsudøvelse eller andet lignende anerkendelsesværdigt formål
Warennr.: 5531328
15:11:00
Mamoru Shigeno. Loveless-kniv model wilderness-fighter.
Mamoru Shigeno (Japan) Kniv i 'loveless'-stil, model Wilderness Fighter. Håndlavet kniv med ditto læderskede. Kniv med, fuld, taperet angel, grebskaller af hjortetak, skarpslebet drop. TL 28,5 cm. Fremstår med brugsspor. Kan kun lovlige anvendes til anerkendelsesværdigt formål, såsom ...
Warennr.: 5531326
20:40:00
Norsk krigs sejler koffert
Norsk krigsseiler tilhørende Ingolf Bjarne Henriksen, Sagesund Dypåg. Han var i hjemmeflåten 1940-1945, tilhørende mønstringdistrikt Tvedestrand.Som drog ut fra Moss med D/S Bør, 10,08,1938 som skipsfører. Patent nr. 3221, overført til hovedrulle nr. 4091. Kofferten er i bra alderes relatert ...
Warennr.: 5492254
EUR 694 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 16.12.2019
21:27:00
EUR 30
Revolver hylster til konkurranse.
Revolver "fast draw" konkurranse til SA revolver . Merke Bianchi til 4" løp. Belte i brunt lær lengte 107cm med Colt belte spenne. Alderes relatert stand.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll
Warennr.: 5500649
EUR 198 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 16.12.2019
21:33:00
EUR 109
Div. gevær reime og hagle hylster (10).
Hagle hylster i kunst stoff, 1 ubrukt skyte reim i lær. To gevær reim, 4 utstyrs reim til politi belte, samt to bære stykker til svart krutt rifler.I alt 10 stk, alderes relatert stand.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om ...
Warennr.: 5498585
EUR < 125 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 16.12.2019
21:35:00
EUR 30
Italienisches Schnapphahngewehr ca 1700.
Italienisches Schnapphahngewehr, ziviles Jagdmodell. Frühes 18.Jh. Mechanisch funktionierend, guter Zustand mit altersbedingten Gebrauchsspuren. Kleinerer Abplatzer geleimt auf der H Seite von der Kolbenkappe. Walnussstock mit Messingbeschlägen, Abschlüsse aus Horn, gleiches als Intarsien auf der...
Warennr.: 5506398
EUR 5.357 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 16.12.2019
21:36:00
EUR 238
5 hylster i lær
3 hylster i lær, et George Lawrence til 6" , 5" og 4" løp. Et Bucheimer pistol hylster til 4" løp, og et IWB soft hylster til 4" pistol. Alderes relatert stang.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll
Warennr.: 5498276
EUR 238 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 16.12.2019
21:42:00
EUR 30
Helm.
Helm. Helmglocke aus lackiertem Metall, mit Lederfutter, verstellbarer Kinnriemen aus Leder, Maße ca. H. 18 cm Dm. 26 cm, Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5517703
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.12.2019
21:42:00
Revolverbelte
Revolverbelte fra Bianchi 107 cm langt. Passer til løp opp til 6" med plass til 25 patroner. Alderes relatert stand med mindre bruks spor.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll
Warennr.: 5498248
21:43:00
EUR 30
Revolver belte fra amerikansk politi
Revolver belte fra Don Hume. til 5" løp, med flere utstyrs reim bia. til baton. Lengte på belte 95 cm. Fra 1970 tallet. Tykt kjerne lær i fin stand, dog er en trykknapp defekt.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms ...
Warennr.: 5498141
EUR 149 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 16.12.2019
21:44:00
EUR 30
Revolverbelte fra amerikansk politi ca 1970 tallet. Don Hume belte 107 cm lange med utstyrs reim bla. til lykte. George Lawrence hylster til 5" løp. Lær er i god stand, med alderes relatert bruks merker. Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt ...
Warennr.: 5498183
21:44:00
3 lærhylser
3 lærhylster, et Bianchi #4. Til 45 auto(1911). Et Bianchi skylder hylster til revolver opp til 7" løp. Et revolver belte merke George Lawrence, til opp til 6" løp. 100 cm langt med plass til 30 patroner. Alle hylster er hele i alderes relatert stand. Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut...
Warennr.: 5498091
EUR 298 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 16.12.2019
21:45:00
EUR 69
Pistol. Margolin kal. 22
Pistol. Margolin kal. 22. TL 25 cm, PL 15 cm. Våbennummer A0020N. Fremstår med brugsspor. SKV2 tilladelse påkrævet.
Warennr.: 5533446
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17.12.2019
13:47:00
Samling uniformskasketter (4)
Samling danske uniformskasketter bestående af: Hue model 1864 (1900'tallet), kasket fra Københavns skyttekorps ca. 1920. 2 stk hue model 1910-1920. Fremstår med aldersvarende brugsspor. (4)
Warennr.: 5532459
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 17.12.2019
18:15:00
Rustningdelsar
RUSTNINGSDELAR, (2 dlr) Indopersiska, bestående av: hjälm khula-khud med pik, etsad och graverad dekor av djurmotiv samt text, samt sköld med ornament diameter ca 48 cm
Warennr.: 5532998
EUR 377 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17.12.2019
19:20:00
Sehen Sie mehr
Pistolkolbe
Pistolkolbe af lakeret træ TL 32 cm. Ingen stempler udover nummer XP2268. Brugsspor samt hul.
Warennr.: 5533439
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17.12.2019
19:45:00
Ordensmedalj 18k guld tot vikt ca 17g
ORDENSMEDALJ, 18k guld, spanska militärförtjänstorden, vit, röd och blå emalj, längd exkl ring 55 mm, total vikt ca 17 g, ring av mässing, originaletui
Warennr.: 5533015
EUR 424 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 17.12.2019
19:54:00
Sehen Sie mehr
Pistol Beretta mod 76 kal 22
Pistol Beretta mod 76 kal 22. Våbennummer A80198U. PL 15 cm, TL 24 cm. Fremstår med brugsspor. SKV2 tilladelse påkrævet.
Warennr.: 5533467
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17.12.2019
20:46:00
EUR 101
Continsouza Mle 1907-15 8mm Lebel riffel
Continsouza Mle 1907-15 8mm Lebel riffel,snr. 441594, nummer ens løb, bundstykke og skæfte, en del brugsmærker, løbslængde 78cm, total længde 129cm, kræver tilladelse
Warennr.: 5532228
EUR 322 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 18.12.2019
10:55:00
Vapen Slaglåsrevolver Johan Engholm
SLAGLÅSREVOLVER, svensk, s.k. smålänning, signerad IEH. (Johan Engholm 1820-1918, Ödestugu), 6 pipor i mässing i ett knippe, längd ca 20,5 cm
Warennr.: 5533934
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 18.12.2019
14:38:00
Sehen Sie mehr
Luftgevär
LUFTGEVÄR, belgiskt, 1800-talets slut, oktagonal pipa med Liege-stämpel, valnötskolv, längd ca 101 cm
Warennr.: 5533952
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 18.12.2019
15:30:00
Sehen Sie mehr
Bajonett
BAJONETT, schweizisk, m/1914, klinga stämplad Waffenfabrik Neuhausen, balja i blankt stål, längd ca 60,5 cm
Warennr.: 5534045
EUR 424 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 18.12.2019
19:20:00
Sehen Sie mehr
Scarfes
SCARFES, 2 st, omkring 1940, med karta från fronten under andra världskriget, siden, ca 70x70 cm. . HISTORIK: Silk escape map scarf includes a map of Holland , Belgium (except West Coast), France(North East) and Germany (West & Central). This silk scarf conveys an escape map from the Second World War. British Airmen were given these maps, made from lightweight material, to use in the event of landing in enemy territory whilst on missions over Europe. It was hoped it would help them evade capture and find their way back to Britain.
Warennr.: 5534189
21:44:00
Sehen Sie mehr
Perkussionsgevær
Perkussionsgevær TL 131 cm. Mekanisk funktionel. Kan frit erhverves.
Warennr.: 5533814
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19.12.2019
18:58:00
Fem khaki uniformer fra Den Kgl. Livgarde (12)
Fem Uniformer, Khaki, model-44. Officerer befalingsmand, overfendrik samt menige. Alle med distinktioner fra Den Kgl. Livgarde og Frederik IX. Hver uniform bestående af jakke samt bukser. Desuden en skråhue samt et bælte. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Slid og mindre huller kan ...
Warennr.: 5522251
EUR 403 DK, Aalborg, Nibevej 20.12.2019
18:33:00
12»