Kategorie
Zeit
Schätzpreis
   Waren pro Seite   17 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Eisbärfell mit Kopf, Grönland, L. 210 cm. Cites inkl.
Grönländisches Eisbärfell mit Kopf 'Ursus maritimus', alle Krallen sind intakt. Kräftiges gelbliches Winterfell, L. ca. 210 cm, Vorderbein bis Vorderbein ca. 197 cm. Rückseite mit Wattierung sowie Ösen zum Aufhängen. Cites Erklärung vom 16 Feb. 2021, Nr. 2020-69863 inkl. Provenienz: Von ...

Warennr.: 6107332
EUR 2.685 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
16:43
EUR 2.013
Pistol Norinco NP29 kal 9mm
Pistol Norinco NP29 kal 9mm. Våbennummer BE06909-14-246. PL 12 cm, TL 22 cm. Fremstår ubrugt. SKV tilladelse påkrævet.

Warennr.: 6116269
EUR 483 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
16:55
EUR 376
Haglgevær o/u Sulun SS-214 kal 12/76 (2)
Haglgevær o/u Sulun SS-214 kal 12/76. Våbennummer 21-ou40062. PL 71 cm, TL 114 cm, afstand aftrækker til kolbe 36 cm. Singletrigger, ejector, løbsvælger, ventileret sigteskinne. Monteret med 2 chokes, æske med 2 ekstra chokes og værktøj medfølger. Fremstår ubrugt. Jagttegn eller samlertilladelse ...

Warennr.: 6122192
EUR 591 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
17:45
EUR 456
Norinco JW105G kal 222 rem
Norinco JW105G kal 222 rem. Våbennummer 1493326. PL 57 cm, TL 107 cm. Monteret med Norconia 3-12x56E kikkertsigte. Fremstår ubrugt. Våbentilladelse påkrævet.

Warennr.: 6116295
18:01
EUR 403
Jagtriffel Franchi Horison kal 308 WIN

Warennr.: 6116284
EUR 805 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
19:43
EUR 644
Oprørernes Artilleripistol M1848 med god stempling
Oprørernes Artilleripistol med ringhane og fast ladestok, M1848. Løb flot stemplet 'A. B-2-6. U. B-No 66.'. Træet er ligeledes pænt stemplet '648'. Længde: 45 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor.

Warennr.: 6079476
EUR 2.416 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:10
EUR 1.879
Samling antik værktøj til fremstilling af patroner
Samling antik værktøj til fremstilling af patroner med flere bedre dele. 1800 - 1900-tallets begyndelse. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Warennr.: 6108889
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:27
EUR 295
Seksløbet amerikansk Allen & Thurber Worcester pepperbox pistol med krudthorn
Seksløbet amerikansk Allen & Thurber Worcester pepperbox efter 1837 patent. L 25 cm. Samt amerikansk krudthorn. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor samt god og funktionel mekanik.

Warennr.: 6079477
EUR 1.611 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:47
EUR 1.289
Samling antikke krudtpunge af skind og læder, 1800-tallet (13)
Samling antikke krudtpunge af skind og læder, 1800-tallet. Med halse af ben, kohorn og messing. L: 13-30 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Warennr.: 6050991
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:57
EUR 134
Samling antik værktøj til fremstilling af patroner med flere bedre dele. 1800 - 1900-tallets begyndelse. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Warennr.: 6108883
20:57
EUR 268
Pistol Norinco NP29 kal 9mm
Pistol Norinco NP29 kal 9mm. Våbennummer BE08313-15-246. PL 12 cm, TL 22 cm. Fremstår ubrugt. SKV tilladelse påkrævet.

Warennr.: 6116272
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29.11.2021
19:32
EUR 376
Colt, Belgien. Set mit zwei Revolvern in Kiste mit Zubehör
Colt, Belgien. Set mit zwei Revolvern Modell Navy und Modell Police. L. 35 bzw. 28 cm. Holzkiste mit diversem Zubehör. Hergestellt ca. 1960. Mit Gebrauchsspuren. In Dänemark frei zu erwerben.

Warennr.: 6124371
EUR 1.879 DK, Vejle, Dandyvej 30.11.2021
20:09
EUR 1.477
Belgisk kyrasserer hjelm, 1800-tallts midte
Belgisk kyrasserer hjelm med kam, schupper og løvehoved af messing. Hestehår på toppen og i nakken, 1800-tallts midte. Stemplet i nakken. Højde: 38 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og uden indmad. Glashoved medfølger ikke.

Warennr.: 6124913
EUR 1.208 DK, Vejle, Dandyvej 30.11.2021
20:32
EUR 940
Artilleriepistole der Aufrührer M1848
Artilleriepistole der Aufrührer mit Ringhahn und festem Ladestock, M1848. Lauf gestempelt 'A. L R B No 87' sowie 'B. 4. DE. 65'. Länge: 44 cm. Mit strammer und funktionaler Mechanik sowie altersbedingten Gebrauchsspuren.

Warennr.: 6118580
EUR 1.745 DK, Vejle, Dandyvej 30.11.2021
20:45
EUR 1.342
Dansk ringhanepistol model 1848, Kronborg
Dansk ringhanepistol model 1848, Kronborg. Nummerens med nr. 164. Lås stemplet 1854. Totallængde: 46 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor.

Warennr.: 6079475
20:51
EUR 1.342
Engelsk Transitional revolver i kal. 38,
Engelsk Transitional revolver i kal. 38, 6 skuds TL 24,5 cm. PL 10 cm. Fungerer mekanisk fint. Double Action. Pæn i piben med riffelgang. Mange graveringer. Denne type revolvere blev primært fremstillet i perioden 1840 og frem til 1855. Kan frit erhverves. Kræver ingen tilladelse.

Warennr.: 6118803
EUR 1.074 DK, Aalborg, Nibevej 02.12.2021
18:05
EUR 671
Halvautomatisk haglgevær Sulun SG-317 kal 12/76 (2)
Halvautomatisk haglgevær Sulun SG-317 kal 12/76. Våbennummer 21-ss10940. PL 69 cm, TL 123 cm, afstand aftrækker til kolbe 36 cm. Monteret med 2 chokes, æske med 2 ekstra chokes og værktøj medfølger. Fremstår ubrugt. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. (2)

Warennr.: 6116304
EUR 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02.12.2021
18:44
EUR 201