Kategorie  Schätzpreis
12345...145» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
PremiumOak. Dansk produceret bænk af massivt 'Invisible' olieret eg, 90 x 42 cm
PremiumOak. Dansk produceret bænk af massivt 'Invisible' olieret egetræ. H. 45 cm. x L. 90 cm. x B. 42 cm. Tykkelse på planker ca. 3,5 cm. PremiumOak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ. Fremstår ubrugt i original emballage. Modelfoto , variationer i åretegning ...
Warennr.: 5472295

Neuware
EUR 349 DK, Aalborg, Nibevej 22.11.2019
18:18:00
Børge Mogensen. Two-seater coupé sofa, leather, Model 2192
Børge Mogensen 1914-1972. Two-seater coupé sofa, legs in oak, loose cushions upholstered in patinated leather. Produced by Fredericia Furniture, Model 2192. H. 107 cm. W. 154 cm. D. 82 cm. Signs of age and wear; scratches and marks.
Warennr.: 5424836
EUR 2.953 DK, Aalborg, Nibevej 22.11.2019
18:20:00
EUR 832
Charles & Ray Eames für Vitra. Schreibtisch, Modell EDU
Charles & Ray Eames für Vitra. Schreibtisch, Modell EDU 'Eames Desk Unit', Platten aus Ahornfurnier, Seiten mit verschiedenfarbig laminierter Oberfläche (Resopalplatte), Gestell aus verchromtem Metall auf verstellbaren Füßen. Ausführung Vitra, mit Etikett von dort. H. 76, B. 152,5, T. 71 cm. Mit ...
Warennr.: 5497665
EUR 1.074 DK, Aalborg, Nibevej 22.11.2019
18:20:53
EUR 242
Jørgen Møller. Bakkebord med vendbar plade
Jørgen Møller (1930 – 2009) Bakkebord med massiv sammenklappelig stel produceret i bøg. Bakken er vendbar og er produceret i massiv bøg med sort og hvid laminat i bund. Bordet er produceret af Askman Design. H. 59,5 cm L. 70. cm D. 50 cm. Fremstår ubrugt i original emballage.
Warennr.: 5473376

Neuware
EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 22.11.2019
18:24:07
Erik Jørgensen. Sofabord af kirsebærtræ
Erik Jørgensen. Sofabord af kirsebærtræ, spejlskåret bordplade. H. 46 B. 100 D. 100 cm. Fremstillet hos Erik Jørgensens Møbelfabrik. Fremstår med slitage.
Warennr.: 5485062
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 22.11.2019
18:24:31
Hynder til Poul M. Volther J-46 Tremmestol, sort læder (6)
Hynder til Poul M. Volther, J-46 Tremmestol, sort læder. Bagside med skridsikret materiale. (6)
Warennr.: 5362132

Neuware
EUR 242 DK, Odense, Kratholmvej 22.11.2019
18:27:00
Danois. 3-Sitzer-Sofa, Modell UNO XL, 'Royal Club Black'
Danois. 3-Sitzer-Sofa Modell UNO XL aus schwarzem 'Royal Club Black' Leder. H. 83 cm, L. 236 cm, T. 99 cm, Sitzhöhe 46 cm. Unbenutzt mit Abdruck/Druckstelle von der Verpackung.
Warennr.: 5231471

Neuware
EUR 1.342 DK, Aalborg, Nibevej 22.11.2019
18:31:00
EUR 671
Trip Trap. Et par sengeborde af teaktræ (2)
Trip Trap. Et par sengeborde af teaktræ. Front med lige top samt hylde. H. 50 cm. B. 58 cm. D. 38 cm. Fremstillet til Admiral Hotel, København. Fremstår med mærker, udskæringer og brugsspor. (2)
Warennr.: 5450463
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 22.11.2019
18:32:00
Hay Loop, to stand Hall, sortlakerede (2)
Leif Jørgensen for Hay. Loop Stand Hall, 2 tøjstativer af sortlakeret stål. H. 150 B. 130 D. 60 cm. og B. 45 cm. D. 39 cm. H. 150 cm. Modelfotos, små variationer i brugsspor kan forekomme.
Warennr.: 5494567
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 22.11.2019
18:39:00
Stolar mahogny
STOLAR, 1 par, fanerade med mahogny, 1900-talets mitt, genombruten rygg, sitthöjd ca 44 cm
Warennr.: 5505261
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22.11.2019
18:40:00
Sehen Sie mehr
Hay,Sara Bench / bænk
Hay. Model Sara. en bænk af sammenlimet krydsfiner med sort laminat, monteret på sort pulverlakeret metalstel. H. 40,5, L. 200, B. 45 cm. Små brugsspor.
Warennr.: 5492524
EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 22.11.2019
18:49:00
EUR 101
PremiumOak Exclusive. Danish produced plank table in solid 'Dark Brown' oiled oak, 100 x 300 cm
PremiumOak Exclusive. Danish produced plank table in solid 'Dark Brown' oiled oak. H. 76 cm. L. 300 cm. W. 100 cm. Thickness of planks 5 cm. Square runner frame in matt black-varnished metal. PremiumOak is Danish-produced in Danish sustainable PEFC certified oak. Appears unused.
Warennr.: 5472158

Neuware
EUR 1.812 DK, Aalborg, Nibevej 22.11.2019
18:57:00
EUR 376
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Cognac læder. (2)
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sæt på to hynder, betrukket med cognac læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. Bemærk stol medfølger ikke. (2)
Warennr.: 5494533

Neuware
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 22.11.2019
19:00:00
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Cognac læder. (8)
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sæt på otte hynder, betrukket med cognac læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. Bemærk stol medfølger ikke. (8)
Warennr.: 5494536

Neuware
EUR 376 DK, Roskilde, Store Hedevej 22.11.2019
19:00:00
EUR 268
Konsol, Amerikansk valnød
Konsol i finéret valnød, monteret med runde ben i massiv valnød. Front med 2 skuffer. H. 75 cm. L. 120 cm. D. 48 cm. Fremstår delvist samlet i original emballage (kun ben skal monteres). Emballage mål: 127x67x29 cm.
Warennr.: 4661979

Neuware
EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 22.11.2019
19:00:00
EUR 87
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af cognac anilin læder, indvendigt med skum (pu). Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (2)
Warennr.: 5497383

Neuware
EUR 255 DK, Roskilde, Store Hedevej 22.11.2019
19:05:00
EUR 174
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt ' Invisibel' olieret egetræ, 180 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt ' Invisibel ' olieret egetræ i olietype der ikke ændre egetræets lyse farve. H. 45 cm., B. 180 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ Lev. i uåbnet original ...
Warennr.: 5463711

Neuware
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22.11.2019
19:05:00
Dema. Loungechair, Modell Miami in schwarzem Leder
Dema Sessel, Modell Miami in schwarzem Leder. Design M. L. Dainelli. Gestell aus verchromtem Metall mit Ledergurten. Sitzkissen und Lehne aus zertifizierten und garantierten Gänsedaunen mit Polyurethanschaumstoffeinsatz, mit schwarzem Leder bezogen. H. 75 cm, B. 80 cm, T. 92 cm, Sitzhöhe 45 cm. ...
Warennr.: 5439623
19:07:00
EUR 174
Arne Jacobsen / Piet Hein - Shakerbord med hvid laminat
Arne Jacobsen / Piet Hein - Shakerbord med hvid laminat af aluminium, rektangulær plade af hvidt laminat med kant af matpoleret aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. L. 180 cm. B. 80 cm. Fremstår med ridser og mærker samt brugsspor.
Warennr.: 5497502
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 22.11.2019
19:07:00
EUR 349
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 8 stk. (8)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort anilin læder, indvendigt med skum (pu). Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (8)
Warennr.: 5494523

Neuware
EUR 591 DK, Roskilde, Store Hedevej 22.11.2019
19:10:00
EUR 148
Arne Jacobsen. Two-seater 'Airport Sofa', Model 3302
Arne Jacobsen 1902-1971. Two-seater sofa, Model 3302 'Airport Sofa'. Produced by Fritz Hansen. Frame in chromed metal, original black leather. H. 73 cm. L. 125 cm. Seat height 40 cm. Signs of wear. Literature: Carsten Thau and Kjeld Vindum. 'Arne Jacobsen', 1998, p. 466.
Warennr.: 5447870
EUR 2.953 DK, Herlev, Dynamovej 22.11.2019
19:14:00
EUR 698
TSM Møbler. Zwei Sprossenstühle (2)
TSM Møbler. Zwei Sprossenstühle aus massiver unbehandelter Buche, Polsterset mit Bezug aus hellgrauem Möbelstoff 'Nordic Fabric'. H. 75, B. 70 cm, Sitzhöhe ca. 47 cm. Ausführung Tarm Stole- und Møbelfabrik (TSM). (2)
Warennr.: 5500897

Neuware
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22.11.2019
19:14:00
EUR 87
Skrivebord, valnød
Warennr.: 4877265

Neuware
EUR 483 DK, Roskilde, Store Hedevej 22.11.2019
19:15:00
Le Corbusier. Sessel LC3
Le Corbusier 1887-1965. Sessel LC3 mit Gestell aus verchromtem Stahlrohr, lose Polster mit schwarzem Leder bezogen. Entwurf Le Corbusier, Pierre Jeanneret und Charlotte Perriand 1928. Ausführung Cassina, Stempel ins Gestell geprägt. H. 64/48 cm. Lit. Charlotte & Peter Fiell. '1000 Chairs', ...
Warennr.: 5467773
EUR 3.624 DK, Aalborg, Nibevej 22.11.2019
19:15:00
EUR 1.879
Charles Eames. Soft Pad Loungestuhl, Modell EA-219
Charles Eames. Bürostuhl Modell EA 219 mit Armlehnen aus verchromtem Aluminium mit schwarzgrauem Leder bezogen sowie höhenverstellbarem Drehschaft auf 5-Stern-Fußkreuz aus verchromtem Aluminium mit Rollen. Kippfunktion. Entwurf 1958. Ausführung Vitra. Normale Gebrauchsspuren, einzelne Schrammen.
Warennr.: 4858527
EUR 1.611 DK, Roskilde, Store Hedevej 22.11.2019
19:17:00
EUR 698
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sort læder. (2)
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sæt på to hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. Bemærk stol medfølger ikke. (2)
Warennr.: 5497388

Neuware
19:19:00
String. Skab i Eg med skydelåger.
String. Skab i Egetræ med skydelåger. Mål. 78x20x37 cm. Bemærk: Paneler til montering medfølger ikke men kan tilkøbes på nettet løst. Designet af Nils Strinning for String Furniture. Vejl. pris 2.309 dkk. Original emballage. Modelfoto. Denne vare er en del af en auktion over ...
Warennr.: 5506776

Neuware
EUR 188 DK, Roskilde, Store Hedevej 22.11.2019
19:19:00
Hyndesæt til Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, cognac læder
Hyndesæt til Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, cognac læder. Modelfotos. Stol medfølger ikke. Modelfoto.
Warennr.: 5446599

Neuware
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 22.11.2019
19:20:00
Charles Eames. Soft Pad Bürostuhl, Modell EA-217, schwarzes Leder
Charles Eames. Soft Pad Bürostuhl, Modell EA-217, Ausführung Vitra. Entwurf 1969. Bezug aus schwarzem Leder, 5-Stern-Fußkreuz und Armlehnen aus verchromtem Aluminium. Höhenverstellbar mit Kippfunktion. Mit normale Gebrauchsspuren, Kanten mit Schrammen. Armlehnen sind neu poliert.
Warennr.: 5496172
EUR 1.879 DK, Roskilde, Store Hedevej 22.11.2019
19:21:00
EUR 215
Iskos-Berlin, for Muuto. Fiber armchair, swivel. (4)
Four pcs. Iskos-Berlin, for Muuto. Fiber armchair swivel. Seat in light grey-coloured fabric from Kvadrat (Remix 123) with grey legs on a swivel base, outfitted with castors. H. 77 cm, W. 54.5 cm, SH. 46 cm. Comes in original packaging, consisting of 4 boxes. (4)
Warennr.: 5487867

Neuware
EUR 1.342 DK, Helsingør, Støberivej 22.11.2019
19:21:00
EUR 94
12345...145»