Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...82»   Waren pro Seite   2437 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
BG design. Lille skænk/bar udført i vintage palisander.
BG design. Lille skænk/bar udført i vintage palisander, front med to skydelåger, bag hvilke rum samt lille hylde af massiv teak og eg, bagside indvendig beklædt med lyst præget kunstskind, skråtstillet ben af bejset eg. Fremstillet hos BG design ved Bjarne Green med label herfra. H. 69. B. 91. D....

Warennr.: 5777438
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 21.09.2020
09:37
EUR 161
Hallspegel och byrå, Luxus
HALLSPEGEL, BYRÅ, spegel sannolikt Luxus, furu, ca 130x75 cm, byrå med 4 lådor, höjd ca 56, 80x40 cm

Ingår i temaauktionen Swedish Pine

Warennr.: 5774575
EUR 242 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21.09.2020
10:02
Sehen Sie mehr
Vitrinskåp
VITRINSKÅP, för hörn, 1900-talets första hälft, England, mahogny, vitrin samt skåp med bakomliggande hyllplan, höjd ca 230, bredd 120, djup 47 cm, nycklar (2) finns

Warennr.: 5774577
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
10:04
Sehen Sie mehr
NILS GULIN OCH KARL ANDERSSON OCH SÖNER Ponoq
NILS GULIN & KARL ANDERSSON & SÖNER, "Ponoq", klädhängare på stativ, ett par, laminat, vitlackerat stativ av stål, höjd ca 165, bredd ca 50

Warennr.: 5774579
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21.09.2020
10:06
Sehen Sie mehr
Poul M. Volther. 'Corona' Loungesessel
Poul M. Volther, Sessel 'Corona', mit vier komplett gepolsterten Schalen, mit dunkelblauem Möbelstoff von Kvadrat bezogen, Drehgestell aus gebürstetem Stahl. Entwurf: 1962. Ausführung: Erik Jørgensen, Modell EJ5. H. 98 cm. Sitzhöhe 42 cm. Lit.: Charlotte & Peter Fiell. '1000 Chairs', abgebildet ...

Warennr.: 5751023
EUR 2.013 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21.09.2020
10:14
EUR 1.101
KERSTI SANDIN & LARS BÜLOW, Vågspel Materia
KERSTI SANDIN & LARS BÜLOW, "Vågspel", tidningshyllor, 2 st, för Materia, ek. höjd ca 124, bredd 50 cm

Warennr.: 5774589
10:16
Sehen Sie mehr
Soffbord
SOFFBORD, stomme av furu, med träribbor, höjd ca 35, 110x52 cm

Warennr.: 5774593
10:20
Sehen Sie mehr
Sven Larsson soffbord
SVEN LARSSON, soffbord, 2 st 1970-tal, furu, ca 120x100 resp 80x80, höjd 44 cm

Warennr.: 5774594
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21.09.2020
10:21
Sehen Sie mehr
Mjölkpallar
MJÖLKPALLAR, 2 st, furu, slutet av 1900-talet, sitthöjd ca 35-40 cm

Warennr.: 5774598
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21.09.2020
10:25
Sehen Sie mehr
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Cognac læder. (6)

Warennr.: 5736945

Neuware
EUR 322 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21.09.2020
10:25
Yngve Ekström Soffgrupp
YNGVE EKSTRÖM, soffgrupp, 4 dlr, "Dymling", Swedese, furu, lösa plymåer textilklädda, bestående av 3 fåtöljer samt 3-sittsfoffa, sithöjd ca 38 cm

Warennr.: 5774600
10:27
Sehen Sie mehr
Sängbord teak
NATTDUKSBORD, 1 par, 1960-tal, med tidningshylla samt låda i sargen, fanerade i teak, höjd ca 63, 35x50 cm

Warennr.: 5774604
10:31
Sehen Sie mehr
Hay, Mags, to 2½ - pers. modul sofa med sort uld (2)
Hay.To 2½-pers. modulsofaer, model Mags, betrukket med sort uldtekstil. L. 228 cm. D. 94 cm. Sædeh. 40 cm. Der medfølger 2 puder til hver sofa. Modelfotos, små variationer i brugsspor, kan forekomme.

Warennr.: 5727195
EUR 940 DK, Odense, Kratholmvej 21.09.2020
10:53
EUR 188
BRUNO MATHSSON Mina
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Mina", för Bruno Mathsson International, 1997, stomme av bok, flätad sits av ljus sadelgjord, rygghöjd ca 80, sitthöjd 39 cm

Warennr.: 5774607
EUR 388 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21.09.2020
11:01
Sehen Sie mehr
Howardfåtöljer 2 st
HOWARDFÅTÖLJER, 2 st, samtida, lös sittdyna, textilklädsel från Designers Guild, på hjultrissor, sitthöjd ca 47, bredd ca 83, djup ca 88 cm

Warennr.: 5774611
EUR 388 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
11:05
Sehen Sie mehr
Tidsskriftholder af metal.
Tidsskriftholder af metal. H. 180 cm. B. 80 cm. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5764905
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21.09.2020
11:06
Sybord af teak.
Sybord af teak monteret med hjul. Rumopdelt skuffe og garnkurv af kanvas. H. 51 cm. B. 68 cm. D. 45 cm. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5764475
11:14
Bord jugend
BORD, 1900-talets början, jugend, mahogny, höjd ca 70,5 cm, diameter ca 83 cm

Warennr.: 5774621
11:15
Sehen Sie mehr
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Cognac læder. (6)
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sæt på seks hynder, betrukket med cognac læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. Bemærk stol medfølger ikke. (6)

Warennr.: 5754300

Neuware
EUR 295 DK, Herlev, Dynamovej 21.09.2020
11:20
Pallar furu
PALLAR, 2 st, 1900-talets andra hälft, massiv furu, höjd ca 43, 40x37 cm

Warennr.: 5774627
11:21
Sehen Sie mehr
Sidebord i genbrugs fyrretræ med hylde
Sidebord i genbrugs fyrretræ med hylde, stel/fod af træ og jern. H 60 cm. Ø 60 cm. Møblet er delvist håndlavede. Derfor kan variationer i farve, finish og størrelse forekomme. Dette er ikke fejl i produktet men en del af møblets unikke look. Modelfoto. KFH10177NB

Warennr.: 5519063

Neuware
11:23
Bengt Ruda karmstol
BENGT RUDA, karmstol, Triva-serien, AB Nordiska kompaniet, stomme i bok, brun tygklädsel, brickmärkt, sitthöjd ca 42 cm

Warennr.: 5774629
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
11:23
Sehen Sie mehr
Matgrupp Mobilia Verkstad Malmö
MOBILIA VERKSTAD, 9 dlr, matgrupp, Malmö, 1900-talets första hälft, intarsiadekor, bestående av: matbord, höjd 76, diameter 120 cm, 6 stolar, sideboard, höjd ca 81, 150 x 45 cm samt serveringsskåp, höjd ca 161, 121 x 50 cm

Warennr.: 5774641
EUR 776 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21.09.2020
12:01
Sehen Sie mehr
Skrivbord
SKRIVBORD, omkring år 1900, låda i sargen, vitmålat, höjd ca 74, 106x59 cm

Warennr.: 5774643
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
12:03
Sehen Sie mehr
Spejl & konsol med marmorplade, 1800-tallet (2)
Entrésæt: Konsol med løs marmorplade samt spejl med udskæringer af guldbemalet træ og gesso 1800-tallet. Hidrører fra sjællandsk gods. Spejl: 154x44 cm. Konsol: H. 86 cm. L. 37 cm. B. 24 cm. Fremstår med brugsspor, konsol med flere afslag, skader m.m. samt marmorplade med flere afslag. (2)

Warennr.: 5761162
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 21.09.2020
12:03
Bruno Mathsson Pernilla
BRUNO MATHSSON, "Pernilla", stomme i formböjd bok, klädsel i sadelgjord, bränmärkt DUX Bruno Mathsson, sitthöjd ca 32 cm

Warennr.: 5774653
12:13
Sehen Sie mehr
Tre sidebord af glas og stål. (3)
Tre sidebord af glas og stål. H. 65 cm. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor, ridser. (3)

Warennr.: 5742775
12:13
Poul M. Volther. Seks stole i bøg, model J46 (6)
Poul M. Volther, model J46. Seks stole i forskellige farver, En rød, en blå, tre i lakeret bøg, samt en i ubeh. bøg. Udført i massiv bøg. Fremstillet hos FDB. H. ca. 80 cm. SD. 37 cm, SH. 45 cm. Udstillingsmodeller med minimale brugsspor. (6)

Warennr.: 5775539
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21.09.2020
12:14
EUR 349
Skænk af hvid bemalet træ.
Skænk af hvid bemalet træ. Front med fire skuffer samt låger hvorbag hylder. L. 210 D. 50 H. 90 cm. Fremstår med mærker/ridser

Warennr.: 5770661
EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21.09.2020
12:15
Søborg Møbler. Sofabord af ask
Søborg Møbler. Sofabord af asketræ. Fineret bordplade med massive kanter. Massivt stel . H. 54 cm. B. 116 cm. D. 40 cm. Fremstår med brugsspor og skjolder på bordplade.

Warennr.: 5764467
12:15
12345...82»