Kategorie  Schätzpreis
12» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Dragspel
DRAGSPEL, (2) Wilhelm Lanka samt Little Lord, Fabrik Marke, 1800-tal, längd 25- 38 cm
Warennr.: 5499618
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.11.2019
14:06:00
Sehen Sie mehr
Trompet af forsølvet messing, mundstykke. Fremstillet af A.R Küttl West Germany.
Trompet af forsølvet messing, mundstykke. Fremstillet af A.R Küttl West Germany. Line 600. Fremstår med normale brugsspor. L. 50 cm. Taske medfølger samt nodestativ. 1960'erne. trompet fremstår med brugsspor tasken med kraftigt slid.
Warennr.: 5497209
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 16.11.2019
18:21:00
Klassischer Gitarre. Tama (Kohno) Modell TC-15
Klassischer Gitarre. Tama (Kohno) Modell TC-15. In der Kohno/Sakurai Werkstatt in Japan gebaut. Decke aus Zedernholz, Griffbrett aus Ebenholz, Seiten und Rückseite aus Rosewood. Originaler Transportkoffer von Juan Orozco inkl. Mit minimalen Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5496946
EUR 1.342 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
19:38:00
EUR 376
Rock-it elguitar med Peavey forstærker, samt Boss overdrivepedal og tuner.
Rock-it elguitar med Peavey forstærker, samt Boss overdrive pedal og tuner. Brugsspor. Strenge skal skiftes, samt vibratorsystem repareres. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Warennr.: 5423974
EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16.11.2019
20:28:00
Selmer trombon
HENRI SELMER, "23 Spécial", Bb-Trombon, 1940-tal, Frankrike, mässing, graverad dekor, serienummer 823, präglad "Fabrique en France", längd ca 117 cm
Warennr.: 5499827
EUR 371 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17.11.2019
10:20:00
Sehen Sie mehr
Bösendorfer Flügel, Johann Strauss 150, 1892
Bösendorfer. Flügel aus schwarz lackiertem Holz, Johann Strauss 150, Produktionsnummer 12965. Hergestellt in Wien, in 1892. 150x150 cm. Restauriert in 2007/8. Mit altersbedingtem Verschleiß, kleinen Kratzern und Bestoßungen sowie Lackschaden an der Front.
Warennr.: 5459082
EUR 8.054 DK, Herlev, Dynamovej 17.11.2019
18:08:00
EUR 2.081
Konvolut Schallplatten/ Schellackplatten (117)
Konvolut Schallplatten/ Schellackplatten (117) Sammlung Schallplatten (21) und Schellackplatten (96) diverser Musikgenre, teilweise mit Verpackung. altersgemäßer Zustand, Gebrauchsspuren vorhanden.
Warennr.: 5449398
EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17.11.2019
19:00:00
Suzuki. Akustisk guitar, Three S W5025
Suzuki Three S W5025. Akustisk guitar. Transportkuffert medfølger. Alm. brugsspor.
Warennr.: 5473104
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 17.11.2019
19:24:00
EUR 201
Samling jazz LP plader (34)
Samling jazz LP plader bestående af: Leo Mathisen live i DR 3/7 1946 kl. 21:30. Harlekin HMLP-3546. Lars Graugaard. Out of Nowhere. Niels-Henning Ørsted Pedersen, Poul Banks, Finn Ziegler, Olafsongs OLP008. Hugo Rasmussen. Sweets to the Sweet.Jesper Thilo, Dough Raney. RCA Victor PL 40144.Ole ...
Warennr.: 5496759
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 17.11.2019
19:40:00
Santana. Tenorbanjo
Femstrenget Santana tenorbanjo. Monteret med fire strenge. L. 96 Ø 34 cm. Transportkasse medfølger. Brugsspor.
Warennr.: 5466351
20:55:00
EUR 114
Vox Conqueror gitarrförstärkare
VOX, "Conqueror", gitarrförstärkare, Jennings Musical Instuments Ltd., England, tillverkad mellan 1967-1969, 30W förstärkartopp, tillhörande högtalarkabinett med 2 st 12" element (orginal), transistorbaserad förstärkare, 2 kanaler med separat top resp. mid-boost funktion, reverb och tremolo, samt. separat distkanal på Brilliant-kanalen, med tillhörande fotpedal. . Historik: The Beatles använde under sin karriär flertalet modeller ur Vox's katalog. Både Conqueror och den större Defiant-modellen användes under inspelningen av både The Magical Mystery Tour och The White Album, och syns även i videon till "Hello Goodbye"
Warennr.: 5500257
EUR 1.393 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17.11.2019
20:56:00
Sehen Sie mehr
Geige / Violine, Holz, Ende 19. Jahrhundert (4)
Geige / Violine, Ende 19. Jahrhundert. Geige aus dunklem Holz mit zwei Bögen und einem Geigenkoffer, mit Herstellerklebeetikett an der Kofferinnenseite, L.60-78cm, B.19,5-23cm, H.4,5-12cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Zubehör teilweise unvollständig, Kratzer, sowie Holzabrieb. (4)
Warennr.: 5493042
EUR 500 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17.11.2019
20:59:00
EUR 45
Vox Defiant förstärkartopp
VOX, "Defiant", gitarrförstärkare, Jennings Musical Instuments Ltd., England, tillverkad mellan 1967-1972, 50W förstärkartopp, transistorbaserad, 2 kanaler med separat top resp. mid-boost funktion, reverb och tremolo, samt. separat distkanal på Brilliant-kanalen. . Historik: The Beatles använde under sin karriär flertalet modeller ur Vox's katalog. Både Conqueror och den större Defiant-modellen användes under inspelningen av både The Magical Mystery Tour och The White Album, och syns även i videon till "Hello Goodbye"
Warennr.: 5500260
21:03:00
Sehen Sie mehr
Vox AC50 förstärkartopp
VOX, "AC-50", Mk. III, gitarrförstärkare, 45W rörtopp, Jennings Musical Instruments Ltd., 1964-67, 2 kanaler, separat 2-kanals EQ per input, förstärkarkabel medföljer
Warennr.: 5500264
EUR 929 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17.11.2019
21:07:00
Sehen Sie mehr
Violon efter Stradivarius
VIOLIN, 1900-talets första hälft, efter Stradivarius, årsmodell 1736, lock i gran, sidor och bakstycke i lönn, 2-delat bakstycke, greppbräda, strängfäste, och stämskruvar i ebenholtz, invändigt med etikett "Antonius Stradivarius Cremonensis Faciebat Anno 1736", längd ca 60 cm
Warennr.: 5500277
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17.11.2019
21:23:00
Sehen Sie mehr
Levin. Akustisk guitar model 123
Herman Carlson Levin. Akustisk guitar model 123. L. 96 cm. Fremstår med brugsspor, revne i krop.
Warennr.: 5501794
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18.11.2019
13:22:00
Vinylsamling i to kasser
Vinylsamling på 200 stk LPér samt 40 stk 7" singler og EPér. Alle jazzmusik og alle efterset og i god stand (mindst ug+) I to kasser (2)
Warennr.: 5501469
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18.11.2019
18:26:00
LP samling, soul, funk og R'n'B (200)
Vinylsamling, LP'er, soul, funk og R'n'B, alle eftersete og i god stand. (mindst vg+)
Warennr.: 5501465
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18.11.2019
19:25:00
Levin. Akustisk guitar model LT-18
Herman Carlson Levin. Akustisk guitar model LT-18. L. 103 cm. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5501798
EUR 456 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18.11.2019
20:59:00
EUR 174
Levin luta
LEVIN, Luta, 1947, invändigt etikettmärkt, längd ca 44 cm, fodral medföljer
Warennr.: 5501448
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 18.11.2019
21:26:00
Sehen Sie mehr
Yngve Barslev. Akustisk jazzguitar, model Yankee, 1948
Håndbygget akustisk jazzguitar. Indvendig mærkat Yngve Barslev, model Yankee, nummereret 554, 1948. Alm. brugsspor.
Warennr.: 5502742
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 19.11.2019
19:37:00
EUR 114
4/4 Violin fra 1800-tallet
Ældre 4/4 violin . Dæk af gran, sider og bagplade af ahorn. Gribebræt af Ibenholt. Indvendig med indlægsseddel ' Mathias Thir Vienna ' . Kropsl. 36 cm, fuldl. 60 cm. Violinkasse af nyere dato medfølger. Enkelt tørrevne ved ene F hul. Violinkasse med defekt lynlås.
Warennr.: 5497231
EUR 805 DK, Helsingør, Støberivej 19.11.2019
19:46:00
EUR 94
Yamaha Bariton horn YBH 301 (3)
Yamaha Bariton horn YBH 301 af messing med klar lakering, med transportkasse, manual og løst mundstykke. H.59 cm, horn Ø 21 cm. Minimale brugsspor, dog enkelte meget små tryk/buler på horn.
Warennr.: 5501094
EUR 1.074 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19.11.2019
20:40:00
4/4 Geige. Dänischer Geigenbauer, Milanollo Stradivari Modell, Mint Condition
Dänisch gebaute 4/4 Geige, Milanollo Stradivari Modell mit Zettel 'Brian D. Nielsen, 2008'. Spielbereit ohne Gebrauchsspuren, Mint Condition. Körperlänge 35,3 cm, Spielmensur insgesamt 32,7 cm.
Warennr.: 5453180
EUR 1.342 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19.11.2019
20:58:00
EUR 148
Musikinstrument, Hohner Harmonika
Musikinstrument, Hohner Harmonika, H. 28 cm, B. 27cm/ T. 14 cm. Altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Warennr.: 5399964
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19.11.2019
21:28:00
Pierre Beauvais. Mindre 'Flightcase'
Pierre Beauvais. Mindre 'Flightcase'. Interiør med skum, kraftigt forstærket korpus, ydermål 46 x 40, H. 30 cm.
Warennr.: 5500826
EUR < 125 DK, Hørsholm, Hammervej 1 19.11.2019
21:38:00
Patent A. Nilsson, cittra, Praktik-Zittran N:o 4.
Cittra i fodral, "Praktik-Zittran N:o 4", Patent A. Nilsson, Zittrafabriken Finspong. Fodralets storlek 42 x 58 cm. Bruksslitage, ett av gångjärnen på fodralet skadat.
Warennr.: 5491046
EUR < 125 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 20.11.2019
10:48:00
EUR 28
Ed Finnell, fotografi
ED FINNELL (USA/Sverige, född 1956): Robert Plant & Jimmy Page, Led Zeppelin, "Physical Grafitti Tour", Los Angeles, 27 Mars 1975, signerad Ed Finnell, numrerad 33/50, analogt fotografi, ca 50,8x40,6 cm, Oramat fotografi
Warennr.: 5503668
EUR 232 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 20.11.2019
11:01:00
Sehen Sie mehr
Ed Finnell fotograf
ED FINNELL (USA/Sverige, född 1956): The Rolling Stones, Mick Jagger, Ronnie Wood, Charlie Watts, Bill Wyman, Keith Richards, Steel wheels tour, Indianapolis, Indiana, 6 december 1989 signerad Ed Finnell, numrerad 2/50, C-print, ca 30x45 cm. Oramat fotografi
Warennr.: 5503724
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 20.11.2019
12:21:00
Sehen Sie mehr
Ed Finnell fotografi
ED FINNELL (USA/Sverige, född 1956): Pete Townsend, "The Who", Who by numbers tour, San Diego 7 oktober 1976, signerad Ed Finnell, numrerad 2/50, C-print, ca 30x45 cm Oramat fotografi
Warennr.: 5503767
13:28:00
Sehen Sie mehr
12»