Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Vincent Bach U.S.A. Trompete Modell: Stradivarius 238
Trompete aus der U.S. Manufaktur Vincent Bach Corporation, Elkhart. Modell: Stradivarius 238, Vincent Bach. Material: Messing. Oberfläche: versilbert. Schallstückdurchmesser ca.: 12,20 cm. ML-Bohrung ca.: 1,2 cm. Bach-Koffer und Staubbeutel. Es ist kein Mundstück vorhanden. Sehr ...
Warennr.: 5235272
EUR 2.900 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.03.2019
20:24:00
EUR 1.400
Bratsch med bue 20.årh.
Bratsch med bue 20.årh. L.66cm. Produceret i Rumænien 1977, mærkat herfra. Fremstår med brugsspor. Der medfølger transportkasse.
Warennr.: 5273380
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
17:09:52
Stor samling cd`er. 2800 +, Rock, pop samt jazz m.m (8)
Stor samling cd`er. 2800 +. Rock, pop samt Jazz. derudover ubrugte kassettebånd. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten, ridser m.m. Liggende i 8 flyttekasser.
Warennr.: 5278668
EUR 671 DK, Helsingør, Støberivej 23.03.2019
19:01:00
EUR 349
Konvolut Instrumente / internationale Saiteninstrumente / Musikinstrumente, Holz, bemalt (8)
Konvolut internationale Saiteninstrumente / Musikinstrumente, Holz, bemalt. Konvolut bestehend aus verschiedenen Saiteninstrumenten, darunter zwei Zithern, eine Kora, ein kleines, afrikanisches Saiteninstrument, eine Sitar mit Applikationen aus Knochen, zwei Sarangi und ein weiteres ...
Warennr.: 5261530
EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23.03.2019
20:10:00
EUR 45
Harmony Meteor H 71 guitar
Harmony H71 Meteor. Original American produced blond SemiHollow guitar from the summer of 1960. Two DeArmond Goldfoil pickups. Service in the form of cleaned potentiometers as well as set-up adjustment and intonation in 2017. Unoriginal box included. Displays a few usage-related traces of wear.
Warennr.: 5276021
EUR 1.342 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
20:16:00
EUR 832
4/4 meistergebaute Geige mit Etikett Mariano Bucci, Roma 19.Jh.
100-130 Jahre alte meistergebaute 4/4 Geige mit edlem Klang. Mit Etikett Mariano Bucci, Roma. Mit Dominant Saiten. Körperlänge 36 cm. Spielmensur insgesamt 33 cm Mit professionell restaurierten Rissen in der Decke, ausgeführt von professionellem Geigenbauer in Magdeburg, Deutschland.
Warennr.: 5271547
EUR 1.342 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23.03.2019
20:19:00
EUR 671
Geige / Violine, Mitteleuropa, Anfang des 20. Jahrhundert,
Geige / Violine, Mitteleuropa, Anfang des 20. Jahrhundert, mit zwei Feinstimmern und Kasten, Gesamtlänge 59 cm (4/4), altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Kratzer, ohne Bogen.
Warennr.: 5272724
EUR 650 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23.03.2019
20:30:00
EUR 325
Georg Flossman, Geige / Violine, 19. Jahrhundert
Georg Flossman, Geige / Violine, 19. Jahrhundert, im Korpus mit Zettel 'Georg Flossman, Saiten-Instrumenten–Fabrikant, Tölz (Oberbayern)', mit Kasten, Gesamtlänge 59 cm, (4/4), partiell Kratzer, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, ohne Bogen.
Warennr.: 5272726
EUR 900 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23.03.2019
20:35:00
EUR 450
Harmonika Guerrini
Guerrini, petite harmonika, med bæresele i original hård transporttaske. Fremtræder med alm. brugsspor.
Warennr.: 5281519
EUR 349 DK, Herlev, Dynamovej 24.03.2019
13:08:00
Martin&Co. Basguitar model EB-18 årg.1979
Martin&Co. Basguitar model EB-18 årg.1979. Serienr. 1952. Made in USA. Natural finish. Dimarzio Model 1 sort pickup. Fremstår med brugslitage. Guitarkuffert medfølger. Justering af hals, trussrod, er defekt/knækket. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Warennr.: 5281496
EUR 537 DK, Helsingør, Støberivej 24.03.2019
18:01:00
EUR 268
Blandet samling Lpér (50+)
Blandet samling LPér i genren Dansk, svensk pop samt diverse opsamlinger. (50+)
Warennr.: 5266726
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24.03.2019
19:54:00
Janis Joplin Autogramm gerahmt mit Promotionsfotografie von ihr, Jordi Tardàs Sammlung von Rock-Memorabilien
Janis Joplin Autogramm gerahmt mit einer Promotionsfotografie von ihr. Fotografie: 16 x 12,5 cm. Autogramm: 4,3 x 12,5 cm. Rahmen: 32,5 x 22 cm. Provenienz: Stammt aus der Sammlung des spanischen Musikjournalisten Jordi Tardà und war in Barcelonas Rockmuseum (Museu del Rock de Barcelona) ...
Warennr.: 5252773
EUR 1.879 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
19:57:00
EUR 940
4/4 Violin m/ etiket O. Bishofberger, Zürich.
4/4 Violin med etiket O. Bishofberger, Zürich. Violinen har en stærk og fokuseret klang. Kroppen måler 35,9 cm, spillemensur 32,7 cm. Fremstår med repareret revne samt overfladisk revne (ikke gennemgående), uden betydning for klangen.
Warennr.: 5268412
EUR 1.074 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24.03.2019
19:58:00
EUR 537
Ringo Starrs Jacke aus 'Yellow Submarine', 1968, Jordi Tardàs Sammlung von Rock-Memorabilien
Ringo Starr, Schlagzeuger von 'The Beatles', persönliche Jacke von ihm, inspiriert von jener, die seine Figur im 'The Beatles' Zeichentrickfilm 'Yellow Submarine' trug, 1968. Inkl. Quittung von einem Restaurant, das Ringo besuchte, und die noch immer in einer der Jackentaschen lag. Provenienz: ...
Warennr.: 5243163
EUR 4.027 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:00:00
EUR 2.013
Sammlung Merchandise von 'The Rolling Stones' Europatournee zum Album 'Tattoo You', 1982, Jordi Tardàs Sammlung von Rock-Memorabilien
Sammlung Merchandise von 'The Rolling Stones' Europatournee zum Album 'Tattoo You' 1982. Bestehend aus Konzertmitarbeiter-Poloshirt der Marke Ellesse, das auf für die Fußball Weltmeisterschaft wirbt (Gr. M), ein Banner, ein Foto von Mick Jagger aufgenommen vom Fotografen Ferrán Sendra während des...
Warennr.: 5258912
EUR 1.342 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:00:00
EUR 671
Nils Lofgren, 6 signerede LP'er, Jordi Tardàs samling af rock-memorabilia (6)
Nils Lofgren, 5 LP'er og en dobbelt-LP, alle signerede på coveret af Nils Lofgren og med dedikation til Jordi Tardà, bestående af 'Nils Lofgren' (1975) også kaldet 'Fat Man Album', 'Cry Tough' (1976), 'I Came to Dance' (1977), 'Night Fades Away' (1981), 'Wonderland' (1983) og dobbeltalbummet ...
Warennr.: 5268203
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:02:00
EUR 322
Baro Akkordeon / Harmonika Modell Concerto 703, Italien
Baro Akkordeon / Harmonika Modell Concerto 703, Italien. Mit Originalkoffer, Gesamtmaße ca. H. 42 cm B. 40 cm T. 20 cm. Instrument mit leichten Gebrauchsspuren. Koffer mit Gebrauchsspuren und Bestoßungen, Lauritz.com übernimmt keine Garantie für die Funktion.
Warennr.: 5281053
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24.03.2019
20:03:00
EUR 200
Signeret Simply Red LP, poloshirt og kubus fra albummet 'Stars', Jordi Tardàs samling af rock-memorabilia (3)
LP'en 'Picture Book' med Simply Red signeret og med dedikation til Jordi Tardà, en Simply Red poloshirt str. M/L samt promotion objekt i form af kubusformet snekugle for Simply Reds album 'Stars'. (3) Proveniens: Hidrører fra den spanske musikjournalist Jordi Tardàs samling og har været ...
Warennr.: 5258918
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:05:00
Marvin Gaye Autogramm gerahmt mit Promotionsfotografie von ihm, Jordi Tardàs Sammlung von Rock-Memorabilien
Marvin Gaye Autogramm gerahmt mit Promotionsfotografie von ihm. Rückseite mit Echtheitszertifikat ausgestellt von Händler Mike Digby. Fotografie: 23 x 18 cm. Autogramm: 8 x 9 cm. Rahmen: 42 x 32 cm. Provenienz: Stammt aus der Sammlung des spanischen Musikjournalisten Jordi Tardà und war in ...
Warennr.: 5254627
EUR 1.074 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:05:00
EUR 537
Signeret LP, 'Miles & Monk at Newport', Jordi Tardàs samling af rock-memorabilia
The Miles Davis Sextet & The Thelonious Monk Quartet, LP, 'Miles & Monk at Newport' (1963), signeret på coveret af Miles Davis og Thelonious Monk, udgivet af CBS, S 62.389, spansk udgave, 1965. Fremstår med almindelige brugsspor. Medfølges af certifikat for oprindelsen underskrevet af Jordi ...
Warennr.: 5268202
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:07:00
EUR 403
John Lennon und Yoko Onos Keyboard und Kassettenrekorder benutzt bei Arbeit zu 'Double Fantasy' 1980, Jordi Tardàs Sammlung von Rock-Memorabilien (2)
Yamaha CP10 Electronic Piano Keyboard und JVC Kassettenrekorder Modell RC-M70JW, gehörten John und Yoko Ono Lennon und wurde benutzt bei Arbeit zu 'Double Fantasy' 1980. Inkl. Garantieerklärung geschrieben und unterschrieben vom Freund des Paares Samuel Adams Green, dem der Kassettenrekorder bis ...
Warennr.: 5242282
EUR 33.557 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:10:00
EUR 16.779
Booklet from the memorial for George Harrison, 'Concert for George', and the book 'Songs by George Harrison', from Jordi Tardàs collection of rock memorabilia (2)
Booklet from George Harrison's 'Concert for George' memorial held at the Royal Albert Hall in London on the first anniversary of his death on 29 November 2002. It is illustrated with photographs. Also, the book 'Songs by George Harrison', with lyrics and comments by George Harrison and ...
Warennr.: 5258917
EUR 5.101 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:10:00
EUR 2.550
Bill Wyman, 4 signierte LPs, Jordi Tardàs Sammlung von Rock-Memorabilien (4)
Bill Wyman, 4 LPs, alle auf dem Cover von Bill Wyman signiert, bestehend aus 'Monkey Grip' (1974), auch innen signiert, 'Stone Alone' (1976), auch innen signiert, 'Bill Wyman' (1982) und 'Digital Dreams' (1983). Mit normalen Gebrauchsspuren. Inkl. Zertifikat für Ursprung unterschrieben von Jordi ...
Warennr.: 5268200
20:12:00
EUR 617
E-Gitarre signiert vom Stevie Ray Vaughan, Jordi Tardàs Sammlung von Rock-Memorabilien
E-Gitarre signiert vom Gitarristen Stevie Ray Vaughan. L. 99 cm. Mit einigen Kratzern. Lauritz.com übernimmt keine Gewähr für die Funktion. Provenienz: Stammt aus der Sammlung des spanischen Musikjournalisten Jordi Tardà und war in Barcelonas Rockmuseum (Museu del Rock de Barcelona) ...
Warennr.: 5242586
EUR 2.685 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:15:00
EUR 1.342
Fire signerede CD'er med Rammstein samt to band T-shirts, Jordi Tardàs samling af rock-memorabilia (6)
Fire CD'er med Rammstein signeret af bandets guitarist Richard Z. Kruspe, bestående af promotion albummet 'Mutter', hvorpå sangene er ufærdige, det færdige album 'Mutter' fra 2001, 'Sehnsucht' fra 1997 og 'Du Riechst So Gut' fra 1998, samt to Rammstein T-shirts i str. S og XS. Proveniens: ...
Warennr.: 5258916
20:15:00
EUR 201
Corgi Toys, The Beatles Yellow Submarine, modelubåd af metal, ca. 1968, Jordi Tardàs samling af rock-memorabilia
Corgi Toys, original The Beatles Yellow Submarine, modelubåd af metal med låger hvorunder de fire Beatles sidder, ca. 1968. Medfølges af sin originale, brudte emballage. Ubåd: 7,5 x 12,5 x 5 cm. Emballage: 18 x 16 x 6,5 cm. Proveniens: Hidrører fra den spanske musikjournalist Jordi Tardàs ...
Warennr.: 5243775
20:20:00
EUR 322
Signiertes Boxset, '24 Nights: The Music of Eric Clapton. The Drawings of Peter Blake', Jordi Tardàs Sammlung von Rock-Memorabilien
Boxset, '24 Nights: The Music of Eric Clapton. The Drawings of Peter Blake', Limited Edition, Nr. 1558, signiert von Eric Clapton und Peter Blake, Genesis Publications, 1991. Enthält Doppel-CD mit Eric Claptons Livekonzert in The Royal Albert Hall in London '24 Nights', Scrapbook über die Tournee...
Warennr.: 5258915
20:20:00
EUR 537
John Fogerty, to signerede LP'er, 'Centerfield' (1985) og 'Eye of the Zombie' (1986), Jordi Tardàs samling af rock-memorabilia (2)
John Fogerty, to LP'er, 'Centerfield' (1985) og 'Eye of the Zombie' (1986), begge signerede på coveret af John Fogerty og med dedikation til Jordi Tardà, udgivet af Warner Bros. Records. Fremstår med almindelige brugsspor. Medfølges af certifikat for oprindelsen underskrevet af Jordi Tardàs enke....
Warennr.: 5268193
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:22:00
Promotion materiale for Madonna bl.a. bogen 'Sex', Jordi Tardàs samling af rock-memorabilia
Promotion materiale for Madonna bestående af: Den kontroversielle bog 'Sex' skrevet af Madonna med fotografier af Steven Meisel, hardcover, udgivet af Warner Books, New York 1992, medfølges af tilhørende CD og original indpakning; et eksemplar af det censurerede albumcover 'Erotica'; limited ...
Warennr.: 5258913
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:25:00
EUR 201
Guldplade for salget af singlepladen 'Bridge over Troubled Water' med Simon & Garfunkel, Jordi Tardàs samling af rock-memorabilia
Guldplade overrakt musiker og producer Buzz Bennett for et salg på mere end 1 million eksemplarer af singlepladen 'Bridge over Troubled Water' med Simon & Garfunkel udgivet af Columbia Records i 1970. Certificeret af RIAA (Recording Industry Association of America). Rammemål: 44,5 x 34,5 ...
Warennr.: 5245097
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:25:00
EUR 456
 1 2 3 4 5  >>