Kategorie
Zeit
Schätzpreis
   Waren pro Seite   25 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Damptågehorn - Triton Holland
Damptågehorn af massiv messing lavet hos Triton Holland. H 39 cm, L 68 cm. Medfølger stand af teaktræ.

Warennr.: 5707103
EUR 430 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07.08.2020
19:36
Skotlampe til væg og skibsklokke af messing (2)
Skotlampe af messing. Ø 27 cm. og skibsklokke af messing H 185 cm ( streng er ikke monteret) (2)

Warennr.: 5719534
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 08.08.2020
17:47
Tre stk koøjer af messing
Tre stk koøjer af messing isat hvidt glas Ø 30 cm. Brugsspor (3)

Warennr.: 5719532
EUR 201 DK, Helsingør, Støberivej 08.08.2020
18:00
EUR 101
Nathus
Nathus med top af patineret kobber indeholdende kompas med kardansk ophæng, samt Clinometer. Sokkel af sortlakeret metal 1900-tallet. H. 126 cm. B. 70 cm. Fremstår kraftig aldersrelateret brugsslitage.

Warennr.: 5732396
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 08.08.2020
19:03
EUR 456
Maritime effekter m.m (6)
Maritime effekter, best. af gyroscope fra en torpedo fra en tysk ubåd af messing og jern, en Burmos bunsenbrænder af messing, en skibsklokke af messing, en morder af messing, et Tyfon signalhorn af bemalet kobber og jern. 1900-tallet. H. 9 - 68 cm. Fremstår med kraftig brugsslidtage. Fejl og ...

Warennr.: 5732412
EUR 161 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 08.08.2020
19:10
EUR 161
Damptågehorn - Tyfon Konkum Sverige
Damptågehorn af massiv messing lavet hos Tyfon Konkum Sverige H 41 cm, L 68 cm. Medfølger stand af teaktræ.

Warennr.: 5707105
EUR 430 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08.08.2020
19:25
Cylinderspeldosa 1800-tal
CYLINDERSPELDOSA, 1800-talets slut, 6 melodier, lock med tryckt dekor, lådans mått ca 11, 32x17 cm

Warennr.: 5733310
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08.08.2020
20:04
Sehen Sie mehr
Nathus
Nathus med top af patineret kobber indeholdende kompas med kardansk ophæng, samt Clinometer. Sokkel af sortlakeret metal 1900-tallet. H. 126 cm. B. 60 cm. Fremstår kraftig aldersrelateret brugsslitage, top med dårlig pasform, en knækket arm.

Warennr.: 5732409
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 08.08.2020
20:05
Husqvarna symaskin med skåp
SYMASKIN, Husqvarna, 1900-talets första hälft, uppvikbar konstruktion, skåpsdel med fanér, höjd ca 82, bredd 60, djup 44 cm

Warennr.: 5733339
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08.08.2020
21:02
Sehen Sie mehr
Nathus
Nathus med top af patineret kobber indeholdende kompas med kardansk ophæng, samt Clinometer. Sokkel af sortlakeret metal 1900-tallet. H. 126 cm. B. 73 cm. Fremstår kraftig aldersrelateret brugsslitage,

Warennr.: 5732408
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 09.08.2020
21:01
Konvolut Nautica, Messing, Deutschland (8)
Konvolut Nautica, Messing, Deutschland. Konvolut bestehend aus einer runden Messinguhr von Schatz & Sühne, vorderseitig im Ziffernblatt sowie rückseitig mit Herstellerbezeichnung, einem liegenden und einem stehenden Fernrohr, jeweils aus Messing, mit schwenkmechanismus, drehbar sowie mit ...

Warennr.: 5609824
EUR 450 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 09.08.2020
21:12
Nakterhus med kompass
NAKTERHUS med vätskekompass, 1900-tal, mässing, höjd 23

Warennr.: 5734774
EUR < 125 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 10.08.2020
10:15
Sehen Sie mehr
Koøje - messing
Koøje af massiv messing. Ø 39 cm. Brugsspor.

Warennr.: 5735204
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.08.2020
18:27
Apoteksvåg
VÅG, Sartorius-werke numr. 54688, ek, glasade sidor, topp och botten, 39x29, höjd ca 48 cm

Warennr.: 5734901
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 10.08.2020
18:27
Sehen Sie mehr
Skeppsklocka mässing
SKEPPSKLOCKA, mässing, med montering, 1900-tal, märkt "Comptoir des Indes", höjd ca 30, diameter 25 cm

Warennr.: 5735610
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 11.08.2020
12:18
Sehen Sie mehr
Hvalros kæbe med tænder. H. 36 cm
Hvalros kæbe med tænder. L. på tænder ca. 27 cm. Højde i alt: 36 cm. Kan sælges indenfor EU uden CITES. Ved handel udenfor EU skal der søges eksport-/importtilladelse.

Warennr.: 5735049
EUR 671 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11.08.2020
19:43
Gl. engelsk Dykkerlampe i messing ' Under Waters Cutter Ltd'
Gl. engelsk Dykkerlampe i messing ' Under Waters Cutter Ltd' . Plakette med ' Under Watrs Cutter, London' . H. 26 Ø. 22 D. 16 cm.

Warennr.: 5728689
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12.08.2020
13:18
Sekstant i kasse. Schmidt og Co,
Sekstant i kasse, Schmidt og Co, London. Forkromet, i sortlakeret trææske med glaslåg. Fremstår med få håndteringsspor.

Warennr.: 5736216
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 12.08.2020
19:03
Tubkikare
TUBKIKARE, Ross London, England, trä och mässing, längd ihopfälld 27 cm, diameter 5,5 cm

Warennr.: 5736755
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 12.08.2020
19:04
Sehen Sie mehr
Figur / Modell, Segelschiff, Metall, Kupfer, Lavastein, Hawai, 1970er Jahre
Figur / Modell, Segelschiff, Metall, Kupfer, Lavastein. Goldfarben lackiertes und bauchig geschwungenes Zweimast-Segelschiff aus Metall, mit Kupferelementen auf einem Vulkansgestein nachempfundenen Boden montiert, H.90cm, B.57cm, T.23cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell stärkere ...

Warennr.: 5671916
EUR 225 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 12.08.2020
21:02
Telegraf fra engelsk tollbåt
Messing telegraf ca 1920. H 122 cm, B 36 cm. Merke Chadburg London. Virker mekanisk, alderes relatert stand. Antatt fra toll krysser anvendt i Hongkong området. Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll

Warennr.: 5595469
EUR 750 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 14.08.2020
21:00
EUR 80
Japansk laterne fra Marinen
Japansk marine lanterne petroleum ca 1910. Angivelig fra Japansk tollskip, virker hel og komplett, alderes relatert stand, kobber . H 45cm, B 19 cm. Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll

Warennr.: 5595486
EUR < 125 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 14.08.2020
21:00
EUR 28
Tysk skips kokke
Tysk skips klokke, slå glass. Gikk ved innlevering, Lauritz.com innestår ikke for funksjonaliteten. H 18 cm, B 11cm.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll

Warennr.: 5595487
EUR 141 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 14.08.2020
21:58
EUR 28
Schiffskompass komplett aus englischem Marinefahrzeug
Schiffskompass komplett mit Trennkugeln und Sockel. H, 132 cm, B. Sockel 53x53 cm. Gewicht 104,2 kg. Scheint ganz zu sein und funktioniert. Kompass fehlt Füllung aus Sprit. Sockel halt alles wie Kabel/Kontakte, Fassungen u.m. Lauritz.com übernimmt keine Gewähr für die Funktion. Zeichen, JIS F901 ...

Warennr.: 5595477
EUR 1.126 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 14.08.2020
21:59
94 - Väggtelefon Estland
VÄGGTELEFON, betsad ek, samt träimitationsmålad plåt, förnicklade detaljer, Estland, omkring 1900, märkt Tartu Telefoni Wabrik, ca 67 x 30 cm

Warennr.: 5724488
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21.08.2020
10:00
Sehen Sie mehr