Kategorie  Schätzpreis
ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Nauticalia: Modelskib
Nauticalia: Modelskib af mahogni stående på sokkel. H 110 cm, L 110 cm. Fremstår med brugsspor, hak på kant.
Warennr.: 5525166
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.12.2019
14:13:00
Lanterna
LANTERNA, Davey & Co, London Ltd, mässing, glsa, mått 22x17x41cm
Warennr.: 5525800
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 10.12.2019
15:15:00
Sehen Sie mehr
Skibsklokke af malm.
Skibsklokke af malm med vægophæng. H. 22 cm. D. 28 cm. Fremstår med mindre patinering.
Warennr.: 5526298
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
19:23:00
EUR 87
Modellbauschiff, im Stil des 17. Jhd., Konvoischiff Wappen von Hamburg, Dreimaster
Modellbauschiff auf Holzsockel, neuzeitlich, Modell des Konvoischiffs 'Wappen von Hamburg', Dreimaster. Handarbeit, Schiffsrumpf, Holz, teils lackiert, gefasst. Volle Takelage, Segel aufgerollt, Wappenflaggen, Großes Staatswappen von Hamburg. Deck mit zahlreichen Details. Maße ca: L.107 cm, H. 95...
Warennr.: 5525285
EUR 500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11.12.2019
18:44:00
EUR 55
Navnebræt til skibe (2)
Navnebræt til skibe af eg betitlet : Grean - Sæby og Dorthe - Gilleleje. Mål. 55- 69cm, H. 23 - 26cm. Fremstår med brugsspor herunder enkelte tørrevner.(2)
Warennr.: 5500539
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 11.12.2019
19:43:00
Farledsfyr Aga
FARLEDSFYR, AGA, 1900-talets första hälft, för gasdrift, bemålad mässing och koppar, märkt System AGA, skyltmärkt System Dalén AGA Gasaccumulator Stockholm, nummermärkt, höjd ca 210 cm
Warennr.: 5528313
EUR 847 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 12.12.2019
19:17:00
Sehen Sie mehr
Amerikakoffert
KOFFERT, s k Amerikakoffert, 1900-talets första hälft, brun med trälister handtag i läder, höjd ca 68, 82x50 cm, etikett märkt Swedish American Line
Warennr.: 5528780
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 13.12.2019
19:20:00
Sehen Sie mehr
Modellbåt
MODELLBÅT, bemålat trä och metall, textilsegel, höjd ca 132 cm
Warennr.: 5528819
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13.12.2019
19:59:00
Sehen Sie mehr
Skeppsmodell
SKEPPSMODELL, "United Anton", Factorias Vulcano, S.A, i monter med plexiglas, monterns mått 90x21x33 cm
Warennr.: 5529085
EUR 377 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 14.12.2019
15:14:00
Sehen Sie mehr
Speldosa 1900-talets första hälft
SPELDOSA, 1900-talets första hälft, föreställande slädekipage, delvis skuret och bemålat trä, med melodi "Bjällerklang", längd ca 34 cm. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5529127
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 14.12.2019
16:42:00
Sehen Sie mehr
Skibsskrue - messing
Skibsskrue af messing. Ø ca 45 cm. Brugsspor.
Warennr.: 5525539
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 14.12.2019
18:55:00
Sextant 1800-tal
SEXTANT, 1800-talb, John Carter Chronometer Maker London, mässing samt svartlackad metall, i originalschatull, längd ca 24 cm
Warennr.: 5529198
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 14.12.2019
19:16:00
Sehen Sie mehr
Kiste af bronze, morter samt økse (3)
Kiste af bronze og træ, prydet med sargnet om Dannebrog, hvor flaget faldt ned fra himlen d. 15 juni 1219, 8,5x20x8 cm. Morter af marmor, H. 12 cm. Ø. 25,5 cm. samt økse af fedtsten, greb af anden træsort, L. 23 cm. Morter og økse med flere afslag. (3)
Warennr.: 5523894
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 15.12.2019
19:49:00
Decotric mekanisk målarroller
DECOTRIC, 1900-talets första del, Hamburg, trähandtag med borst, metall, bred platt pensel för kalkådring, ca 26x21 cm; i väska. . Mechanical painting roller. . . Ingår i auktionen Sports Memorabilia & A Gentleman's Auction
Warennr.: 5530795
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.12.2019
21:01:00
Sehen Sie mehr
Konvolut Miniatur-Schiffsmodelle (51)
Konvolut Miniatur-Schiffsmodelle. Aus Polyresin, Kunststoffguß, Metall, hand bemalt. Es besteht aus: CMKR 152; 98A Minden II; S 411.1; M 418 Imperator; CM 57; OS 70; CMKR 157; K 11 Bille Elbe; Mercator 594; S 150; M 488 Brake Mercator; RSM 1008 Gorch Fock; KR 154; ALK 6; W 50; N 1114 Ark Royal; ...
Warennr.: 5520581
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.12.2019
20:11:00