Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
  ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Pansarhuva Ryssland
PANSARHUVA, Ryssland, 1970/80-tal, med nattkikare, hörlurar samt strupmikrofon
Warennr.: 5276439
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
11:48:00
Sehen Sie mehr
Speldosa 1800-tal
SPELDOSA, cylindermodell, 1800-talets slut, möjligen Schweiz, spelverk i mässing, mahognyfanerat schatull, locket med intarsia, höjd ca 25, 58x25 cm
Warennr.: 5276469
13:08:00
Sehen Sie mehr
Kikare England
KIKARE, "Binocular periscopic", England, militärt bruk, märkt och daterad A K & S 1952, höjd 31 cm
Warennr.: 5276564
17:00:00
Sehen Sie mehr
Modellflygplan J 22
MODELLFLYGPLAN, 1900-talets mitt, modell J22, bemålad gjuten metall, längd 32, vingbredd 40 cm
Warennr.: 5276690
21:22:00
Sehen Sie mehr
Barometer 1800-tal
BAROMETER, 1800-tal, märkt A Carioli, fanérad i mahogny, med termometer, höjd ca 97 cm
Warennr.: 5277972
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
13:46:00
Sehen Sie mehr
Kompas
Gyroophængt kompas monteret i egetræskasse. Kasse 19,5x27,5x27,5 cm. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5244350
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.03.2019
14:00:00
Laboriatorievåg
LABORATORIEVÅG, Galileo Sartorius, Milano.1900-talets första hälft, höjd ca 49, 42x32 cm
Warennr.: 5277985
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
14:24:00
Sehen Sie mehr
Skibsprojektør med håndtag, 1900-tallet
Skibsprojektør af kobber, fastmonteres ved kugleled hvorefter projektør kan betjenes vha. håndtag.. L. ca. 60 Ø. 22 cm. Laurtiz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fremstår med brugsspor og patina.
Warennr.: 5263496
EUR 242 DK, Helsingør, Støberivej 24.03.2019
16:59:00
Taucherhelm
Gefertigt aus Kupfer mit Messinggriff und Haken, vier Glasfenster mit Messing bedeckt. Mäße, Höhe ca. 47cm Gebrauchsspuren
Warennr.: 5272839
EUR 350 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25.03.2019
19:11:00
EUR 225
Suunto samt Weilbach. To skibskompasser (2)
Suunto samt Weilbach. To ældre skibskompasser i trækasser. Kasser måler: 15 x 26 x 26 cm. / 8,5 x 24 x 16 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (2)
Warennr.: 5277647
EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 25.03.2019
19:37:00
Leica M4-P Tema Lecia Leitz
LEICA M4-P, svartlackerad, no 1586812, 1982, i originalkartong med Leica Winder M4-P, remmband och garantikort
Warennr.: 5279750
EUR 669 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26.03.2019
10:06:00
Sehen Sie mehr
Kelvin Bottomley & Baird Ltd kompass
KELVIN BOTTOMLEY & BAIRD LTD, kompass, portabel kompass för fartyg sk liquid boat compass, Captain Chetwynds patent, patt.182, No 2834, stomme i betsat trä och svartlackerad metal, längd ca 21,5 cm, djup ca 30 cm, höjd ca 38 cm
Warennr.: 5279770
EUR 382 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26.03.2019
10:26:00
Sehen Sie mehr
Skrivmaskin Hammond
HAMMOND, skrivmaskin, USA, 1900-talets början, i huv, serienummer AL 226438 höjd ca 20, 35x35 cm
Warennr.: 5279808
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26.03.2019
12:04:00
Sehen Sie mehr
Leica Elmarit-M 28mm Tema Lecia Leitz
LEICA, objektiv, Elmarit-M 28mm., no 3671987, med uv-skydd, bak- och framlock samt väska
Warennr.: 5279851
EUR 478 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26.03.2019
13:18:00
Sehen Sie mehr
Leitz Wetzlar Elmarit -M 90mm Tema Lecia Leitz
LEITZ, objektiv, Elmarit-M 90mm., F/2.8, no 1984374, med väska
Warennr.: 5279875
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26.03.2019
14:12:00
Sehen Sie mehr
Leitz Wetzlar Summicron-R 35mm Tema Lecia Leitz
LEITZ, objektiv, Summicron-R 35mm., F/2, no 3365148, med uv-skydd, bak- och framlock samt väska
Warennr.: 5279968
17:12:00
Sehen Sie mehr
Leitz Elmar-C 90mm Tema Lecia Leitz
LEITZ, objektiv, Elmar-C 90mm, F1.4, no 2579205, m-bajonett, med motljusskydd, baklock och väska
Warennr.: 5279976
17:20:00
Sehen Sie mehr
Schiffmodell China.
Schiffmodell 'Dschunke', China. Korpus und Zubehör aus Holz. Schiffskorpus lose auf Halterung. Maße ca. H. 17 cm, T. 11 cm, B. 38 cm. Mit Schachtel. Leichte Altersspuren, mit kleiner Beschädigung.
Warennr.: 5282951
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26.03.2019
19:51:00
Teleskop
TELESKOP, mässing samt benställning i mörkbetsat trä, samtida, reglerbar höjd på benställning, teleskopets längd ca 95 cm
Warennr.: 5280079
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26.03.2019
20:01:00
Sehen Sie mehr
Schiffsuhr/Chronometer, VEB Glashütte/Sachsen
Schiffsuhr/Chronometer, VEB Glashütte/Sachsen. Kardanische Aufhängung im Holzkasten mit verglastem, facettiertem Deckel. Zifferblatt bezeichnet 'VEB Glashütter Uhrenbetriebe'. Zifferblatt mit römischen Ziffer, Messingzeiger. Minimale Gebrauchsspuren. Holzkastenmaße ca: H 18,5cm, B 18,5cm, T ...
Warennr.: 5282955
EUR 800 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26.03.2019
20:04:00
EUR 425
Leitz Canada objektiv Tema Lecia Leitz
LEITZ CANADA, objektiv, Noctilux 50 mm. F/1, no 2914609, med väska samt motljusskydd och baklock
Warennr.: 5280087
EUR 2.868 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26.03.2019
20:09:00
Sehen Sie mehr
Leica M4 Tema Lecia Leitz
LEICA M4, krom, no 1270239, 1970-1971, med Leica Meter, no 61771, med framlock och rem
Warennr.: 5280119
EUR 574 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26.03.2019
20:41:00
Sehen Sie mehr
Sextant / Trommelsextant mit dazugehöriger Holzkiste, H. Hughes & Son, Ltd. London
Sextant / Trommelsextant mit dazugehöriger Holzkiste, H. Hughes & Son, Ltd. London, Sextant mit dem Zertifikat, schwarz lackiertes Instrument mit Messingskala. Holzkistemaße ca:: H 15 cm, B 26,5cm, T. 28 cm. Gebrauchspuren. Lauritz.com garantiert nicht für die Funktionalität.
Warennr.: 5282952
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26.03.2019
21:07:00
EUR 45
Sextant i schatull
SEXTANT, 1800-tal, sannolikt England, mässing, i träschatull, längd ca 25 cm
Warennr.: 5281768
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27.03.2019
10:10:00
Sehen Sie mehr
CG Pettersson båtmodell motorkryssare
BÅTMODELL, CG Pettersson motorkryssare 1919, samtida, båtbyggare Ingvar Lyckhammar, signerad och daterad 2012, höjd 16, längd ca 58 cm
Warennr.: 5282108
EUR 574 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27.03.2019
21:23:00
Sehen Sie mehr
Skeppsmodell HMS Gladan
FARTYGSMODELL, 1980-tal, HMS Gladan (01) , bemålat trä, på ställning, höjd inklusive ställning ca 74, längd 80 cm . . HISTORIK:. . Arméns skolskepp HMS Gladan, ritad av Tore Herlin 1946
Warennr.: 5283345
EUR 574 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28.03.2019
10:10:00
Sehen Sie mehr
Kelvin & Hughes sextant
KELVIN & HUGHES, sextant, 1958, nummer 65747 i orginallåda, mässing och trä, lådans mått ca 30x32 cm
Warennr.: 5283585
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 28.03.2019
19:20:00
Sehen Sie mehr