Kategorie  Schätzpreis
ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Grønlandica. Tupilakker af kaskelottand (2)
Grønlandica. To tupilakker af kaskelottand L. 9 - 11cm. Vægt. 94 - 109gr. Indført som bohave fra Grønland før 1960. Kan handles frit indenfor EU uden CITES certifikat. Fremstår med håndteringsspor. (2)
Warennr.: 5496023
EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 16.11.2019
18:35:00
Grønlandica. Tupilak af narhvalstand
Grønlandica. Tupilak af narhvalstand H.10cm. Vægt. 70gr. Indført som bohave fra Grønland før 1960. Kan handles frit indenfor EU uden CITES certifikat. Fremstår med håndteringsspor.
Warennr.: 5496025
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 16.11.2019
18:40:00
Halvskibsmodel i væghængt montre 'Titanic'
Halvskibsmodel af "Titanic" i udskåret, bemalet træ i væghængt montre. H. 32,5 cm. B: 106 cm. D. 10 cm. Fremstår med ridser og mærker.
Warennr.: 5497386
EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 16.11.2019
20:17:00
Tysk 2vk marine signal lampe
Tysk 2vk marine signal lampe 'Marine-Einheits-Scheinwerfer E Sw. 20'. Trækasse med messingskilt med blandt andet stemplet 'blc'. 40 x 34 x 27 cm. Brugsspor.
Warennr.: 5492076
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17.11.2019
19:26:00
Zwei Schiffe / Segelschiffe / Modellschiffe, 'Santa Maria 1492', Holz (2)
Paar Schiffe / Segelschiffe / Modellschiffe, Holz. Modell eines mit mehreren Masten ausgestatteten Segelschiffes mit Ständer, polychrom gefasst, H.63,5cm, B.72cm, T.25cm, altersgemäße Reibespuren, partielle Kratzer im Holz, stellenweise leichter Farbabrieb, sowie Farbabplatzungen. (2)
Warennr.: 5472946
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17.11.2019
19:39:00
EUR 45
Modellskepp
MODELLSKEPP, 1900-talets första hälft, segelfartyg, utfört i trä och textil, höjd ca 44, längd ca 63 cm
Warennr.: 5500213
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17.11.2019
19:59:00
Sehen Sie mehr
Navnebræt til skibe (2)
Navnebræt til skibe af eg betitlet : Grean - Sæby og Dorthe - Gilleleje. Mål. 55- 69cm, H. 23 - 26cm. Fremstår med brugsspor herunder enkelte tørrevner.(2)
Warennr.: 5500539
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 17.11.2019
20:10:00
Speldosa Symphonium
SYMPHONIUM, Symphonion, 18/1900-tal, märkt 180339, svartackerat fodral, lockets insida med litografiskt tryck märkt Made in Germany, 23 skivor, diameter 14,5 cm
Warennr.: 5501333
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 18.11.2019
17:24:00
Sehen Sie mehr
Resegrammofon
RESEGRAMMOFON, ""Excelda", 1910/20-tal, blåmålad metallåda med äderhandtag, made in Switzerland, stift i ask medföljer, 28x12 cm, djup 5,5 cm
Warennr.: 5501402
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 18.11.2019
19:54:00
Sehen Sie mehr
Søkikkert af messing på trefod
Søkikkert af messing. L. ca. 96,5 cm. Tilhørende stativ/fod af lakeret træ H. 150 cm, monteret med messing. 20. årh. (Modelfotos)
Warennr.: 5390211

Neuware
EUR 295 DK, Herning, Engdahlsvej 18.11.2019
20:09:00
To ældre skibslanterner af kobber (2)
To ældre skibslanterner af kobber, den bemalet rød. Begge med originale indvendige brænder. H.47-49 cm. Kraftige brugsspor og patinering.
Warennr.: 5496209
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18.11.2019
20:49:00
Båtmodell 1900-tal
BÅTMODELL, 1900-tal, inramad, bemålad, innermått ca 44 x 32 cm
Warennr.: 5502404
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 19.11.2019
11:38:00
Sehen Sie mehr
Glasflöten 13 st
FLÖTEN, 13 st, färgad glasmassa, i nät knutna i makramé, diamater ca 7-13 cm
Warennr.: 5502490
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 19.11.2019
16:00:00
Sehen Sie mehr
Skibsklokke
Skibsklokke mrk. 'Northern princess 1949 Grimsby' H 24 cm. Ø 30 cm. fremstår med aldersvarende brugsspor.
Warennr.: 5504456
EUR 215 DK, Aalborg, Nibevej 20.11.2019
20:40:00