Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Paar Brillantohrstecker aus 18 kt. Weißgold mit cognacfarbenen Brillanten zus. ca. 1.50 ct.
Paar runde Brillantohrstecker aus 18 kt. Weißgold und nicht rhodiniertem Weißgold an der Seite, kugelförmige Front mit 34 cognacfarbenen Brillanten zus. ca. 1.50 ct. Reinheit: VS. Zweite Hälfte 20.Jh. Gesamtgewicht ca. 3,6 g. Front Ø 0,95 cm. Mit altersbedingten Gebrauchsspuren, nicht gestempelt,...
Warennr.: 5451113
EUR 752 DK, Vejle, Dandyvej 13.11.2019
10:00:00
EUR 215
Paar Zuchtperlen. Und Brillantohrstecker aus Gelbgold. Mitte 20.Jh. (2)
Paar Zuchtperlen. Und Brillantohrstecker aus Gelbgold mit 4 größeren und kleineren Salzwasserzuchtperlen flankiert von 6 Brillanten zus. ca. 0.30 ct. Farbe: Top Wesselton (G). Reinheit: VS. Mit Sicherheitsschrauben. Mitte 20.Jh. Gesamtgewicht ca. 4,7 g. H. 1,8 cm. Perlen Ø ca. 3,74 - 7,28 mm. Mit...
Warennr.: 5454501
EUR 617 DK, Vejle, Dandyvej 13.11.2019
10:05:00
EUR 295
Et par rubin- og brillantørestikker af af 14 kt. hvidguld, i alt ca. 0.48 ct. (2)
Et par rubin- og brillantørestikker af hvidguld prydet med 8 carréslebne rubiner, i alt ca. 0.20 ct., flankeret af 48 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.35 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: SI-P1. Samlet vægt ca. uden stikker 4,3 g. H. 2 cm. B. 1,05 cm. Bagstikker mangler, et par af metal...
Warennr.: 5438037
EUR 859 DK, Vejle, Dandyvej 13.11.2019
11:30:00
Earrings with brilliant cut diamonds 0.98ct
Earringsin 18kt white rhod gold set with brilliant cut diamonds approx. 0.98ct Colour: (H-I) Wesselton -Top Crystal Clarity: VVS -VS Certificate included
Warennr.: 5354719
EUR 3.950 BE, Antwerpen 13.11.2019
12:27:00
EUR 1.900
60 ørekroge til smykkefremstilling, forgyldt sterling sølv (60)
60 ørekroge til smykkefremstilling, forgyldt sterling sølv. Højde ca. 4,5-5 cm. (60)
Warennr.: 5492942

Neuware
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 13.11.2019
12:40:00
Earrings with brilliant cut diamonds approx 0.40ct
Earrings in 14kt white rhod gold set with brilliant cut diamonds approx 0.40ct Colour: (H) Wesselton Clarity: SI
Warennr.: 5366847

Neuware
EUR 850 BE, Antwerpen 13.11.2019
13:47:00
EUR 50
Ohrringe mit Diamanten im Brillantschliff von 1,20 ct
Ohrringe aus 18 Karat Weißgold mit Diamanten im Brillantschliff von 1,20 ct. Farbe: (I) Top Crystal Klarheit: VS
Warennr.: 5424458

Neuware
EUR 4.400 BE, Antwerpen 13.11.2019
13:48:00
EUR 2.150
Brillantørestikker - ca. 0.16 ct. W/SI (2)
Et par brillantørestikker af 18 kt. guld prydet med to brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.16 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI2. Diam. 3,5 mm. Æske medfølger. (2)
Warennr.: 5480887
EUR 201 DK, Hørsholm, Hammervej 1 13.11.2019
14:00:00
EUR 161
Earrings with brilliant cut diamonds 0.50ct
Earrings in 14kt yellow gold set with brilliant cut diamonds 0.50ct Colour: (L) Top Cape Clarity: VS
Warennr.: 5495225

Neuware
EUR 950 BE, Antwerpen 13.11.2019
14:18:00
EUR 50
Earrings with Akoya and Freshwater pearls in14kt gold
Double pearl earrings with Akoya 7.5mm and Freshwater 11x12mm. pearls in 14kt yellow gold Pearls in round shapeGolden pink colorclean surfaceJewellery box and an Authenticity Certificate to guarantee the source and quality of the pearls.
Warennr.: 5355673

Neuware
EUR 450 BE, Antwerpen 13.11.2019
14:36:00
EUR 55
Earrings with brilliant cut diamonds 0.30ct
Earrings in 18kt white hammered gold with brilliant cut diamonds 0.30ct Colour: (F-G) Top Wesselton Clarity: VS
Warennr.: 5373327
14:47:00
Örhängen briljantslipade diamanter tot ca 0,46 ct
ÖRHÄNGEN, 1 par creoler, 18k vitguld, med 20 briljantslipade diamanter tot ca 0,46 ct, kvalitet ca F-G/VS-SI, diameter ca 20 mm, stift
Warennr.: 5498464
EUR 1.021 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 13.11.2019
15:42:00
Sehen Sie mehr
Örhängen med briljantslipade diamanter ca 0,86 ct
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot ca 0,86 ct, kvalitet ca Cr-TC(J-K)/VS-VVS, carmosémodell, stift, total diameter ca 8 mm
Warennr.: 5498490
EUR 1.114 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 13.11.2019
16:36:00
Sehen Sie mehr
Paar große Kreolen mit Brillanten, 18 kt. Roségold (2)
Paar große Kreolen aus 18 kt. Roségold mit ca.180 Brillanten zus. ca. 0.44 ct. Farbe: Top Wesselton-Wesselton (G-H). Reinheit: SI. Ø ca. 3 cm. Gewicht 5 g. Gestempelt FHP /750. In Schmuckschachtel von Diamonds By Frisenholm. (2)
Warennr.: 5473065

Neuware
EUR 1.074 DK, Esbjerg, Oddesundvej 13.11.2019
19:08:00
EUR 564
Kurt Nielsen, par ørestikker model KNDK 51, sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, par ørestikker model KNDK 51, udført i sterling sølv. Mål ca. 5x2,5 cm.
Warennr.: 5470846

Neuware
19:08:00
Solitaire brillantørestikker - ca. 1.00 ct. (2)
Et par solitaire brillantørestikker af 18 kt. hvidguld, hver prydet med en brillantslebet diamant på ca. 0.50 ct. I alt ca. 1.00 ct. Farve: Top Wesselton (G), Klarhed: SI2-P1. Diameter inkl. grabber: 6 mm. (2)
Warennr.: 5490476

Neuware
EUR 3.221 DK, Hørsholm, Hammervej 1 13.11.2019
19:20:00
EUR 564
Kurt Nielsen par ørestikker af sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, en par ørestikker udført i sterling sølv, model " KNDK 80" Længde henholdsvis 4,7 og 6,4 cm.
Warennr.: 5438117

Neuware
19:24:00
Et par moderne øreclips i sterlingsølv med gulddetalje (2)
Et par moderne øreclips i satineret sterlingsølv med detalje i 18 kt. Mål 3,1 x 2,9 cm. Vægt 15,2 g. Fremstår med håndteringsspor, én øreclips mangler gummidup på clipsen. (2) Hidrører fra virksomhedsophør.
Warennr.: 5435067
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 13.11.2019
19:42:00
To par øreclips i 14 kt. guld 7.7 gr. (2)
Et par øreclips i 14 kt. guld hver prydet med en ferskvands kulturperle h. 1.7 cm. Par øreclips i 14 kt. guld h. 2.2 cm. Samlet vægt 7.7 gr. Alm. brugsspor (2)
Warennr.: 5490652
EUR 188 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13.11.2019
20:01:00
EUR 161
Brillantørestikker - ca. 0.30 ct. TW/VS (2)
Et par brillantørestikker af 14 kt. guld prydet med to brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.30 ct. Farve: Top Wesselton (G), Klarhed: VS. Diam. 4,5 mm. Æske medfølger. (2)
Warennr.: 5480889
EUR 483 DK, Hørsholm, Hammervej 1 13.11.2019
20:10:00
EUR 255
Georg Jensen. Et par 'Magic' ørestikker i 18 kt. hvidguld med brillanter, 020 ct. (2)
Et par 'Magic' ørestikker fra Georg Jensen af 18 kt. hvidguld, hver prydet med en brillantsleben diamant på 0.10 ct., i alt 0.20 ct. Farve: Top Wesselton (F-G), klarhed: VS. L. 8 mm. Vægt 2,2 g. Smykkeæske fra Georg Jensen samt diamantbevis medfølger. Lettere brugsspor. (2)
Warennr.: 5478198
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 13.11.2019
20:22:00
EUR 228
Mexicanske sølvsmede. En samlings smykker af sterlingsølv, 1960erne
En samlings smykker af sterlingsølv bestående af en oplukkelig armring prydet med en cabochonslebet grøn båndet stenart, muligvis malakit, omkreds 18,5 cm, samt fire par øreclips hvoraf to par prydet med facetslebne røde granater. Samlet vægt ca. 88 g. Fremstår med alm. brugsspor. (9)
Warennr.: 5467443
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 13.11.2019
20:23:00
Tada & Toy. Paar Brillantohrstecker aus 18 kt. Weißgold mit 162 kleinen Brillanten zus. 0.50 ct. (2)
Paar Tada & Toy Brillantohrstecker aus 18 kt. Weißgold in Form von Sternen mit 162 kleinen Brillanten zus. 0.50 ct. Farbe: Top Wesselton- Wesselton (G-H). Reinheit: VS. Gewicht ca. 2,4 g. H. 1,65 cm, B. 0.17 cm. Diamantrapport und Tada & Toy Karte inkl. (2)
Warennr.: 5480148
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 13.11.2019
20:25:00
EUR 188
Paar South-Sea Zuchtperlen- und Brillantohrstecker aus 18 kt. Weißgold
Paar South-Sea Zuchtperlen- und Brillantohrstecker aus 18 kt. Weißgold in Form von zwei Libellen mit zahlreichen größeren und kleineren Brillanten und Diamanten im Baguetteschliff, zus. ca. 1.00 ct. Farbe: Wesselton (H). Reinheit: VS-SI. Daran hängend zwei tropfenförmige weiße South Sea ...
Warennr.: 5448613
EUR 2.148 DK, Vejle, Dandyvej 13.11.2019
20:30:00
EUR 101
Paar große tropfenförmige Ohrringe aus 18 kt. Gelbgold im Art Nouveau Stil mit Eva im Garten Eden. London 2009
Paar große tropfenförmige Ohrringe aus teilweise satiniertem 18 kt. Gelbgold, im Art Nouveau Stil mit der Schlange und Eva, als sie den Apfel im Garten Eden pflückt, mit 8 runden grünen Peridots im Facettenschliff. Gestempelt Th mit englischen Gold Hallmarks London 2009. Gesamtgewicht ca. 40 g. ...
Warennr.: 5455910
EUR 3.221 DK, Vejle, Dandyvej 13.11.2019
20:34:00
EUR 121
Et par trekantede solitaire- brillantørestikker af 18 kt. guld. (2)
Et par trekantede solitaire- brillantørestikker af 18 kt. guld, prydet med to triangelslebne diamanter, i alt ca. 0.50 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed: P1. Stemplet med engelske Birmingham import gold Hallmarks. Samlet vægt ca. 0,6 g. H. inkl. fatning 0,58 cm. Bagstikker mangler. (2)
Warennr.: 5497499
EUR 591 DK, Vejle, Dandyvej 13.11.2019
20:44:00
Earrings with brilliant cut diamonds 0.40ct
Earrings in 14kt white rhod gold set with brilliant cut diamonds approx 0.40ct Colour: (F-G) Top Wesselton Clarity: SI
Warennr.: 5403470

Neuware
EUR 800 BE, Antwerpen 13.11.2019
20:46:00
Belle. Paar Brillantohrstecker aus 18 kt. Weißgold, zus. 1.40 ct. GIA Zertifikate (2)
Belle. Paar Brillantohrstecker aus 18 kt. Weißgold, jeweils mit größerem Brillanten ca. 0.70 ct. Farbe: Top Wesselton (F). Reinheit: SI1. Zus. ca. 1.40 ct. umkränzt von 72 kleinen weißen Brillanten zus. ca. 0.15 ct. Gestempelt 'Belle, 750BKJ. PAT.P. GIA'. Zertifikate für die beiden größten ...
Warennr.: 5486993
EUR 7.248 DK, Vejle, Dandyvej 13.11.2019
20:56:00
EUR 3.758
Ohrstecker / Ohrringe aus 585er Gelbgold mit Brillanten und Lapislazuli
Ohrstecker / Ohrringe aus 585er Gelbgold, 13g, mit jeweils 32 Brillanten, zus.ca.1.28ct, und einem großen, mittigen Lapislazuli, zus.ca.37ct, mit russischem Verschluss, D.2,3cm.
Warennr.: 5469506
EUR 800 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 13.11.2019
21:00:00
EUR 95
Creolen / Ohrringe aus 585er Gelbgold mit Diamanten und Turmalinen
Creolen / Ohrringe aus 585er Gelbgold, 20,4g, mit jeweils 4 Diamanten, zus.ca.0.30ct Wesselton(H)-VS, und jeweils 5 Turmalinen, zus.ca.0.70ct, Durchmesser: 2,8cm.
Warennr.: 5437466
EUR 1.200 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 13.11.2019
21:00:00
EUR 50
 1 2 3 4 5  >>