Kategorie  Schätzpreis
12345...6» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Et par vintage safirørestikker med brillanter af 14 kt. guld
Et par vintage safirørestikker med brillanter af 14 kt. guld, ialt ca. 0.13 ct. Farve: Crystal (J). klarhed: P!-P2. Samlet vægt 2,8 g.
Warennr.: 5531571
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
11:31:00
EUR 174
Paar Diamant-Rosettenohrstecker aus 18 kt. Gelbgold und Silber. Ende 19.Jh. (2)
Paar Diamant-Rosettenohrstecker aus 18 kt. Gelbgold und Silber mit abnehmbarer Rosette, mit 20 größeren und kleineren Diamanten älteren Schliffs zus. ca. 1.40 ct. Farbe: Top Crystal-Crystal (I-J) und ein Diamant Cape (N). Reinheit: SI-P1. Ende 19.Jh. Gewicht ca. 6,5 g. Ø 1,3 cm, L. 1,8 cm. Mit ...
Warennr.: 5522276
EUR 1.611 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
11:48:00
EUR 101
Tahiti-Perlenohrringe aus 18 Karat Gelbgold
Tahiti-Perlenohrringe aus 18 Karat Gelbgold Perle in runder Form Typ / Herkunft: Tahiti / Französisch-Polynesien Auster: Pinctada Margaritifera Größe: 9x10mm Tahiti-grüne Farbe Guter Glanz & sauber Oberfläche
Warennr.: 5503578

Neuware
EUR 200 BE, Antwerpen 16.12.2019
13:28:00
EUR 150
Ohrstecker Navette (2)
Design Ohrstecker handgefertigt aus 18kt. Gold (punziert). Navetteförmig, besetzt mit 2 Peridote im Phantasieschliff von je ca.: 4,5 x 3,3 mm, sowie mit 2 Brillanten von gesamt ca.: 0.06ct. Farbe: Wesselton (H), Reinheit: Si. Maße ca.: 25 x 11,5 mm. Gewicht ca.: 6,3 g. (2)
Warennr.: 5503605
EUR 1.200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16.12.2019
14:00:00
EUR 45
Earrings with brilliant cut diamonds 1.04ct
Earrings in 18k Rose gold with brilliant cut diamonds 1.04ct Colour: (J) Crystal Clarity: VVS Cut: Excellent Accompanied by IGI certificates Retail price: 12.500€
Warennr.: 5328713

Neuware
EUR 5.000 BE, Antwerpen 16.12.2019
14:18:00
EUR 2.450
Ohrstecker Chameleon
Ohrstecker gefertigt aus 18kt. Gold (geprüft). Maße ca.: 11,3 x 8 mm. Gewicht ca.: 2,2 g. (2)
Warennr.: 5503603
EUR 600 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16.12.2019
15:00:00
EUR 50
South Sea pearl earrings in14k gold
South Sea pearl earrings in14k yellow goldPearl in drop shapeSize: 10x11mmGold colorHigh lustre & clean surfaceJewellery box and an Authenticity Certificate to guarantee the source and quality of the pearls.
Warennr.: 5499804

Neuware
EUR 475 BE, Antwerpen 16.12.2019
15:26:33
EUR 45
Tahiti pearl earrings in 18k gold with diamonds 0.11ct
Tahiti pearl earrings in 18k yellow gold with diamonds 0.11ctColor: (G) Top Wesselton Clarity: VSPearls in round shapeSize: 10x11mmTahiti colorLength: 2.5cm clean surfaceJewellery box and an Authenticity Certificate to guarantee the source and quality of the pearls.
Warennr.: 5532681

Neuware
EUR 650 BE, Antwerpen 16.12.2019
16:28:49
EUR 65
Örhängen 1 par
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k vitguld, checkerslipade turmaliner totalt ca 2,30 ct samt briljanter totalt ca 0,82 ct, höjd 3 cm, total vikt ca 6,8 g
Warennr.: 5531870
EUR 1.130 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
16:30:00
Sehen Sie mehr
Örhängen 1 par 18 k guld
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k guld, creolmodell, med 4 hängen som är utbytbara till creolerna, med onyxkulor ca 10,1 mm, odlade pärlor ca 7,4 mm, hjärtan med dekor av småbriljanter samt briolettslipade ametister med vitguldsfästen
Warennr.: 5531898
EUR 753 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
17:42:00
Sehen Sie mehr
Par brillant ørestikker af 10 kt hvidguld, 0.16 ct (2)
Par brillant ørestikker af 10 kt hvidguld, prydet med diamanter, der er brillant slebet på i alt ca. 0.16 ct, Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI. Front Ø 5,7 mm. Stemplet PHR samt 417. Vægt 0,85 gram. (2)
Warennr.: 5503126

Neuware
EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 16.12.2019
18:21:00
EUR 128
Örhängen 1 par 18 k vitguld
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k vitguld, vardera örhänge med 1 gammalslipad diamant à 0,10 ct, kvalité Cr(J)/SI, milligrifferade kanter, vikt ca 2,3 g
Warennr.: 5531930
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
19:09:00
Sehen Sie mehr
Örhängen 1 par 18 k vitguld
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k vitguld, 2 briljanter ca 0,65 ct/st, total vikt ca 1,9 g
Warennr.: 5531933
EUR 2.825 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
19:12:00
Sehen Sie mehr
Kurt Nielsen, par ørestikker model Sea Shell, forgyldt sterling sølv
Kurt Nielsen, par ørestikker model "Sea Shell", udført i forgyldt sterling sølv. Mål ca. 25x18 mm. Vejl. udsalgspris er 990,-.
Warennr.: 5458959

Neuware
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
19:30:00
Par ørestikker af 14 kt. guld og hvidguld med perle og diamanter
Par ørestikker udført i 14 kt. guld og hvidguld, hver prydet med en hvid Akoya Saltvands Kulturperle, samt 4 single-cut diamanter. Samlet ca. 0.06 ct.
Warennr.: 5529903
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
19:33:00
EUR 87
Par creoler med brillant, ca. 0.04 ct. 14 kt. hvidguld
Par creoler udført i 14 kt. hvidguld, hver prydet med en brillant på ca. 0.02 ct. Samlet ca. 0.04 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: P1. Diam. Ø 17 mm. Samlet vægt ca. 4,6 gram.
Warennr.: 5510952
EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
19:33:00
Scrouples, par ørestikker med brillant, ca. 0.25 ct. 14 kt. hvidguld
Scrouples, par ørestikker udført i 14 kt. hvidguld, hver prydet med brillant på tilsammen ca. 0.25 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: P. Vejl. pris er 7.500,-
Warennr.: 5514979

Neuware
EUR 483 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
19:39:00
EUR 242
Par ørelokker med grøn ametyst og brillanter
Par ørelokker udført i 14 kt. guld, hver er prydet ned en rund facetslebengrøn ametyst, samt 3 brillanter. Samlet ca. 0.12 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed. SI. Fremstår ubrugte. Vejl. pris er 13.800,-. Ligger i gaveæske.
Warennr.: 5465616
EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
19:39:00
EUR 114
Paar Diamantohrstecker aus 14 kt. Gelbgold, 1.10 ct. (2)
Paar Diamantohrstecker aus 14 kt. Gelbgold mit zahlreichen Brillanten zus. ca. 1.10 ct. Farbe: Top Wesselton/Wesselton (F-H). Reinheit: VS-P. L. ca. 45 mm. Gestempelt 585/ GIA. In Schmuckschachtel. (2)
Warennr.: 5487259
EUR 1.208 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16.12.2019
19:50:00
EUR 128
Örhängen 1 par 18 k roséguld ametist diamanter
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k roséguld, checkerslipade ametister, bekransade av 76 småbriljanter totalt drygt ca 0,60 ct, krokar, höjd inkl. krok 3,5 cm, total vikt ca 8,2 g
Warennr.: 5531974
EUR 847 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
19:53:00
Sehen Sie mehr
Creoler/ ørestikkere m/ diamanter, 9 kt guld. Et par, 0.24 ct. (2)
Et par diamantøreringe udført i 9 kt guld prydet med facetterede diamanter på i alt ca. 0.24 ct. Farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: SI. Længde: ca. 18 mm. Vægt. ca. 3,4 gram. Stemplet 585 / FHP. Modelfoto (2)
Warennr.: 5524292

Neuware
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16.12.2019
19:55:00
EUR 349
Par ørestikker af 9 kt guld (2)
Par ørestikker af 9 kt guld prydet med turmalin samt cubic zirkonia. L. 53,3 mm. Vægt 6,8 gram. Stemplet 375. Fremstår med almindelig lette brugsspor. Lås medfølger ikke. (2)
Warennr.: 5530183
EUR 617 DK, Aalborg, Nibevej 16.12.2019
20:00:00
Örhängen 1 par 18 k vitguld diamanter
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k vitguld, 8 baguetteslipade diamanter samt 28 briljanter totalt ca 0,68 ct, 10x0,8 mm, vikt ca 4,3 g
Warennr.: 5531990
20:09:00
Sehen Sie mehr
Ole Lynggaard. Kreolen 'Love Band' mit Brillanten 0.42 ct. (2)
Ole Lynggaard. Kreolen 'Love Band' aus 18 kt. Weißgold mit 42 Brillanten zus. 0.42 ct. Farbe: Top Wesselton (F-G), Reinheit: VS. Entwurf Charlotte Lynggaard. Ø 1,6 cm. (2) Unverbindliche Preisempfehlung DKK 26.500.
Warennr.: 5531344
EUR 1.611 DK, Helsingør, Støberivej 16.12.2019
20:10:00
EUR 779
Ole Lynggaard. Blomster ørestikker af satineret guld 18 kt. (2)
Ole Lynggaard Blomster ørestikker af satineret guld 18 kt., hver prydet med brillant, i alt 0.02 ct., farve: Top Wesselton (G), Klarhed: VS1. Vægt 2,6 gr. Ø 10, mm. Design Charlotte Lynggaard Stemplet Ole L CL samt 750. Ligger i æske. Fremstår med lette brugsspor. (2)
Warennr.: 5530087
20:10:00
EUR 537
Paar Brillantsolitärohrstecker aus 18 kt. Weißgold, zus. ca. 2.10 ct. (2)
Paar Diamantsolitärohrstecker aus 18 kt. Weißgold mit größeren Brillanten im Radiantschliff ca. 2.10 ct. Farbe: Light Yellow (S-Z). Reinheit: VS. Gewicht ca. 2,8 g. Front 6,36 x 6,52 cm einschl. Fassung. (2)
Warennr.: 5514437
EUR 4.698 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:14:00
EUR 2.349
Et par øreclips i 18 kt. hvidguld med koraller og brillanter (2)
Et par ørelokker-clips i 18 kt. hvidguld indfattende hver tre koralperler og prydet med talrige små brillantslebne diamanter på tilsammen 1.40 ct. L. 6,3 cm. Vægt 23,8 g. Brugsspor, korallerne med gennemborede huller i enderne (fra tidligere brug?). (2)
Warennr.: 5512426
EUR 3.356 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:20:00
EUR 1.678
Georg Jensen. Et par moderne øreclips samt hjertevedhæng af sterlingsølv (2)
Georg Jensen. Et par moderne øreclips samt hjertevedhæng af sterlingsølv. Samlet vægt: ca. 17,5 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Warennr.: 5528046
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:21:00
Et par øreclips af 18 kt. guld med emalje og brillanter (2)
Et par øreclips af 18 kt. guld prydet med striber af grøn emalje og små brillantslebne diamanter. H 1,9 cm. Vægt 13 g. Brugsspor. (2)
Warennr.: 5512413
20:21:00
Par ørestikker af 9 kt guld prydet med dråbeformet turmalin samt diamanter, der er brillant slebet på i alt ca. 0.08 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: P1. Vægt 5,4 gram. Stemplet 375. Fremstår med minimale brugsspor. Lås medfølger ikke. (2)
Warennr.: 5530184
20:25:00
12345...6»