Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Örhängen 1 par
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k vitguld, 2 briljanter ca 0,23 ct/st, kvalité TCr-Cr(I-J)/I, total vikt ca 1 g
Warennr.: 5385234
EUR 954 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16.07.2019
10:08:00
Sehen Sie mehr
Paar South-Sea Perlen-, Saphir- und Brillantohrstecker aus 18 kt. Gelbgold. (2)
Paar South-Sea Perlen-, Saphir- und Brillantohrstecker aus 18 kt. Gelbgold mit zwei großen tropfenförmigen Saphiren im Cabochonschliff ca. 15,22 x 9,51 x 7,42 mm. Umkränzt von 78 Brillanten zus. ca. 0,68 ct. Farbe: Wesselton (H). Reinheit: SI-P1. Zweite Hälfte 20.Jh. Zwei später montierte große ...
Warennr.: 5354937
EUR 2.685 DK, Vejle, Dandyvej 16.07.2019
10:38:53
EUR 1.342
Håndlavede safir 'Bombè'- ørestikkere, hvidguldbelagt sterlingsølv. Et par (2)
Et par håndlavede safir-bombè-ørestikker af hvidguldbelagt sterlingsølv prydet med talrige mangefarvede safirer på i alt ca. 30.00 ct. Mål ca. 46 x 28 mm. (2).
Warennr.: 5385721

Neuware
EUR 376 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16.07.2019
11:00:11
EUR 94
Earrings with brilliant cut diamonds 3.37ct
Earrings in 18kt bi-coloured gold set with white & black coloured brilliant cut diamonds 3.37ct Colour : Black diamonds Colour: (F-G) Top Wesselton Clarity: VS Ref: 3332
Warennr.: 5244352
EUR 3.800 BE, Antwerpen 16.07.2019
12:01:00
EUR 90
Ohrringe mit Diamanten im Brillantschliff von ca. 0,45 ct
Ohrringe aus 14 Karat Weißgold mit Diamanten im Brillantschliff von ca. 0,45 ct. Farbe: (F-G) Top Wesselton Reinheit: SI
Warennr.: 5347245

Neuware
EUR 900 BE, Antwerpen 16.07.2019
12:40:00
EUR 55
Georg Jensen örhängen 2 par
GEORG JENSEN, örhängen, 2 par, sterlingsilver, med dekor av cabochonslipade månstenar, design Maria Berntsen, designnr. 261, stift resp. "Heritage 2005", designnr. 2005, clips, totalvikt ca 12,4 g
Warennr.: 5385317
EUR 159 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16.07.2019
14:06:00
Sehen Sie mehr
Earrings with briliant cut diamonds 1.10ct
Earrings in 19kt white rhod gold set with briliant cut diamonds approx. 1.10ct Colour: (F-G) Top Wesselton Clarity: SI Diameter: 5cm
Warennr.: 5368971
EUR 2.450 BE, Antwerpen 16.07.2019
15:26:00
EUR 90
Earrings with pink sappire & brilliant cut diamonds 0.30ct
Earrings in 14kt rosé gold set with pink sappire & brilliant cut diamonds 0.30ct Colour: (F-G) Top wesselton Clarity: SI
Warennr.: 5348709

Neuware
EUR 850 BE, Antwerpen 16.07.2019
15:45:00
EUR 325
Håndfremstillede ørestikkere, hvidguldsbelagt sterling m/ peridot. Et par (2)
Håndfremstillet unika ørestikker i guld- og hvidguld rhodineret sterlingsølv fattet med talrige peridoter samt mindre rhodolit granater. Måler 50x10x14 mm
Warennr.: 5362242

Neuware
EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16.07.2019
16:35:00
Earrings with brilliant cut diamonds approx 0.42ct
Earrings in 14k white rhod gold set with brilliant cut diamonds approx 0.42ct (J) Crystal Clarity: VS
Warennr.: 5287327

Neuware
16:41:00
EUR 45
Creolen mit Lackarbeit (2)
Creolen gefertigt aus 8kt. Gold (punziert), verziert mit einer blauer und rotfarbiger Lackarbeit. Durchmesser ca.: 24 mm. Gewicht ca.: 3,2 g. (2)
Warennr.: 5364010
EUR 150 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16.07.2019
17:27:00
EUR 50
Toftegaard, par solitaire ørestikker med brillant, ca. 0.14 ct.
Toftegaard, par solitaire ørestikker udført i 14 kt. hvidguld, hver prydet med brillant, samlet ca. 0.14 ct. Farve. Wesselton/H. Klarhed: VS. Ligger i gaveæske. Vejl. pris er 6.890,-. Ligger i gaveæske.
Warennr.: 5383802

Neuware
EUR 537 DK, Kolding, Trianglen 16.07.2019
19:01:00
Par ørestikker af 8 kt. guld med cubic zirkonia
Par ørestikker af 8 kt. guld med cubic zirkonia. Ligger i gaveæske. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Warennr.: 5386205

Neuware
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 16.07.2019
19:05:00
8 par ørestikker/creoler af sterling sølv
8 par ørestikker/creoler af sterling sølv. Ass modeller. Denne vare er en del af konkursboer Otterup Guldsmedie.
Warennr.: 5385849

Neuware
19:22:00
3 par ørestikker af sterling sølv med diamanter
3 par ørestikker af sterling sølv. alle 3 par er hver ørestik prydet med lille diamant/diamanter. Denne vare er en del af konkursboer Otterup Guldsmedie.
Warennr.: 5385921

Neuware
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 16.07.2019
19:36:00
Mads Ziegler, par Barres ørestikker af 14 kt. guld
Mads Ziegler, et par Barres ørestikker udført i 14 kt. guld, hver prydet med brillant på ca. 0.03 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Samlet vægt ca. 1,5 gram. Vejl. pris er 2.450,-.
Warennr.: 5347983

Neuware
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 16.07.2019
19:53:00
Et par brillantørestikker af 18 kt. hvidguld - ca. 0.35 ct. (2)
Et par brillantørestikker af 18 kt. hvidguld prydet med hver en brillant på ca. 0.10. Farve: Wesselton (H), klarhed: VS, flankeret af mindrebrillanter. Samlet carat ialt ca. 0.35 ct. Vægt ca. 1,6 g. (2)
Warennr.: 5367652
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 16.07.2019
19:57:00
EUR 174
Par ørehængere med Tahitiperle, 18 kt. guld
Par ørehængere udført i 18 kt. guld, hver er med en kæde, hvori en Tahitiperle. Perlediam. Ø 8 m. Længde på kæden med perlen er ca. 9 cm. Ligger i gaveæske.
Warennr.: 5381445

Neuware
EUR 242 DK, Odense, Kratholmvej 16.07.2019
20:04:00
EUR 188
Et par moderne ørestikker i 14 kt. guld med prinsesseslebne diamanter, 0.14 ct. (2)
Et par moderne ørestikker i 14 kt. gul- og hvidguld prydet med hver en prinsessesleben diamant på ca. 0.07 ct., i alt 0.14 ct. Farve: Top Wesselton, klarhed: VS. B. 1,9 cm. Vægt 4,3 g. Fremstår med lette håndteringsspor. Obs: Collieret i lotnr. 5360024 passer hertil. (2) Hidrører fra ...
Warennr.: 5360065
EUR 698 DK, Vejle, Dandyvej 16.07.2019
20:06:00
Et par brillantørestikker af 18 kt. hvidguld - i alt ca. 0.42 ct. (2)
Et par brillatørestikker af 18 kt. hvidguld prydet med 6 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.42 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: VS- SI. Samlet vægt ca. 1,8 g. Måler ca. 0,6 x 0,7 cm. (2)
Warennr.: 5385947
EUR 376 DK, Vejle, Dandyvej 16.07.2019
20:08:00
EUR 322
Pacoma. Et par Tahiti saltvandskulturperle- og brillantørestikker af 18 kt. hvidguld (2)
Pacoma. Et par Tahiti saltvandskulturperle- og brillantørestikker af 18 kt. hvidguld, prydet med to større sorte Tahiti saltvandskulturperler, omkranset af 88 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.35 ct. Vægt i alt ca. 7 gr. Front 2 x 2 cm. Perle Ø ca. 8,45 mm. Fremstår med lettere brugsspor. (2)
Warennr.: 5323213
EUR 725 DK, Vejle, Dandyvej 16.07.2019
20:09:00
EUR 87
Ørestikkere m/ ametyster, safirer mm. guldbelagt sterling sølv. Et par.
Et par håndfremstillede unika ørestikkere udført i rosaguld- og hvidguldsbelagt sterlingsølv fattet med 2 større cabochon slebne ametyster på i alt ca 34 ct. samt mindre safirer, turmaliner og rhodolit granater. Mål ca. 44x15x10 mm. Vægt ca. 15 gram (2)
Warennr.: 5351320

Neuware
EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16.07.2019
20:12:00
Paar lange Brillantohrringe aus 18 kt. Weißgold mit Amethysten und Citrinen (2)
Paar lange Brillantohrringe aus Weißgold mit 84 kleinen weißen Brillanten zus. 0.75 ct. Daran hängend vier größere Amethysten und Citrine im Brioletteschliff, Anhänger mit Citrin abnehmbar. Gesamtgewicht ca. 12,6 g. L. 6,6 cm. Ohrschrauben nicht in gleicher Größe. (2)
Warennr.: 5290998
EUR 1.678 DK, Vejle, Dandyvej 16.07.2019
20:14:00
Hartmann's. Paar Tahiti Zuchtperlen- und Brillantohrstecker aus 18 kt. Weißgold (2)
Hartmann's. Paar Tahiti Zuchtperlen- und Brillantohrstecker aus 18 kt. Weißgold mit zwei Brillanten zus. 0.20 ct. Farbe: Farbe Wesselton (G). Reinheit: VVS-VS. Daran hängend zwei leicht tropfenförmige braune Tahiti Salzwasserzuchtperlen ca. 11,20 x 11,70 mm. Gesamtgewicht ca. 5 g. H. 2,5 cm ...
Warennr.: 5385745
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 16.07.2019
20:15:00
Kranz & Ziegler. Et par diamantørelokker af 14 kt. guld, 0.11 ct. (2)
Et par ørelokker af 14 kt. gul- og hvidguld prydet med små enkelslebne diamanter på tilsammen ca. 0.11 ct. H. 2,6 cm. Vægt 3,9 g. Fremstår med lette håndteringsspor. (2) Hidrører fra virksomhedsophør.
Warennr.: 5385998
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 16.07.2019
20:18:00
Bastian. Et par ørestikker i 14 kt. guld med brillanter (2)
Et par ørestikker med cirkel-vedhæng i 14 kt. satineret guld prydet med tilsammen 6 små brillantslebne diamanter. H. 3,6 cm. Vægt 2,3 g. Fremstår med lette håndteringsspor. (2) Hidrører fra virksomhedsophør.
Warennr.: 5359646
EUR 617 DK, Vejle, Dandyvej 16.07.2019
20:19:00
EUR 94
Paar Brillantohrstecker aus 18 kt. Gelbgold mit beweglichen Kreisen (2)
Paar Brillantohrstecker aus 18 kt. Gelbgold mit Kreisen, zwei beweglich hinter Saphirglas, insgesamt mit 82 Brillanten zus. ca. 0.75 ct. Farbe: Top Wesselton -Wesselton (G-H). Reinheit: VS-SI. Gestempelt PG 750 UAE. Zweite Hälfte 20.Jh. Gesamtgewicht ca. 21,1 g. Ø 1,75 cm. Mit altersbedingten ...
Warennr.: 5357867
EUR 1.544 DK, Vejle, Dandyvej 16.07.2019
20:23:00
EUR 752
Earrings with brilliant cut diamonds 0.50ct
Earrings in 19kt white gold set with brilliant cut diamonds 0.50ct Colour: (F-G) Top Wesselton Clarity: SIDiameter: 25mm
Warennr.: 5369004
EUR 1.200 BE, Antwerpen 16.07.2019
20:25:00
EUR 50
Frantz Hingelberg. Et par ørestikker med blomstervedhæng i 18 kt. hvidguld
Et par ørestikker i 18 kt. blankt hvidguld med hver et lille blomstervedhæng i 18 kt. delvist satineret hvidguld. Ø ørestikker 1,1 cm, vægt 4,4 g. Lette brugsspor. (2)
Warennr.: 5376003
EUR 215 DK, Vejle, Dandyvej 16.07.2019
20:29:00
EUR 101
Paar Solitärohrstecker aus 14 kt. Gelbgold - zus. ca. 1.00 ct. (2)
Paar klassische Brillantsolitärohrstecker aus 14 kt. Gelbgold, jeweils mit größerem Brillanten, zus. ca. 1.00 ct. Farbe: Top Crystal (I). Reinheit: VS. Gesamtgewicht ca. 2,8 g. Front Ø 0,59 cm einschl. Fassung. (2)
Warennr.: 5385912
EUR 2.416 DK, Vejle, Dandyvej 16.07.2019
20:30:00
EUR 174
 1 2 3 4 5 6  >>