Kategorie  Schätzpreis
123» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Minkpäls
PÄLS, mink, 1900-talets första hälft, swaggermodell, stl. 38-40, Finland, etikettmärkt Turkis Makasiini, längd ca 123 cm
Warennr.: 5499560
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.11.2019
10:48:00
Sehen Sie mehr
Uli Schneider dynefrakke med kanin, str. 44
Uli Schneider, dynefrakke med skjult trykknap lukning, indstikslommer, kantninger på krave og ærmer med kanin, str. 44, L. 110 cm. Ærmelængde 62 cm. Brystmål 124 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Warennr.: 5495723
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 16.11.2019
15:13:00
Saga Mink. Jakke i mahognifarvede minkskind str. 42/44
Saga Mink frakke i Dark Brown skind ca. str. 42/44. Front med hægtelukning, indstikslommer og binde bånd foroven. Ærmer med manchetter l. 68 cm. Brystmål ca. 120 cm, rygl. 90 cm. Med lette brugsspor på ærmer/kanter
Warennr.: 5454915
EUR 188 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.11.2019
17:44:00
EUR 148
Saga Mink, selected. Violet indfarvet mink frakke str. ca. 38
Saga Mink, selected. Violet indfarvet mink frakke str. ca. 38. Udført i mørk violet indfarvet mink. Frakken er med stiklommer, lille krave, samt hægtelukning. Indvendigt med matchende foer, samt inderlomme. Længde ca. 95 cm, ærmelængde ca. 60 cm, brystbredde ca. 110 cm. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5496763
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
19:02:00
EUR 148
Mink pels ca str 40-42
Pels af mahogny mink, front med hægtelukke og stiklommer. A-form. L. 103 cm, bryst. 120 cm, ærme. 70 cm . Ca. str. 40 - 42.
Warennr.: 5436316
EUR 671 DK, Helsingør, Støberivej 16.11.2019
19:04:00
Minkfrakke. Str. 40
Frakke af brun mink, str. 40. Front med stor knap foroven, hægtelukning og to stiklommer. Ryglængde 87cm, brystmål ca. 104 cm, Indv.ærmelængde ca. 37 cm.Tilhørende pandebånd medfølger. Fremstår med lette brugsspor.
Warennr.: 5496310
EUR 161 DK, Aalborg, Nibevej 16.11.2019
19:15:00
Pelzmantel
Pelzmantel. Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5444866
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.11.2019
19:16:00
Pelz Muff und Mütze, Waschbär (2)
Pelz Muff und Mütze, Waschbär. Alters- und Gebrauchsspuren. (2)
Warennr.: 5464422
19:23:00
Weekend Max Mara. Ruskinds frakke str. 42
Weekend Max Mara. Ruskinds frakke str. 42. Udført i beige ruskind. Frakken er medlommer med lommeklap, krave, samt knaplukning. Længde ca. 103 cm, ærmelængde ca. 61 cm, brystbredde ca. 120 cm. Fremstår med brugsspor samt pletter på skindet.
Warennr.: 5496664
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
19:26:00
Pelskåbe af scanglow mink ca str 44.
Minkpels - kåbe syet op af scanglow skind. Stor krave, front med hægtelukning og stiklommer. Ærme med opslag. Længde: 140 cm. Ærme: 70 cm. Bryst - ryg ca 125 cm. ca Str 44. Fremstår med brugsspor og let slitage på lommekanter.
Warennr.: 5473349
19:29:00
Ledermantel mit Pelzkragen
Ledermantel mit Pelzkragen. Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5444865
19:51:00
Pelzmantel, doppelseitige Tragen, Gr. 42
Pelzmantel, doppelseitige Tragen, Gr. 42, Schulterbreite: 45 cm, Armlänge: 65 cm, Gesamtlänge:130 cm, Der Mantel befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Tragespuren, reinigungsbedürftig.
Warennr.: 5487099
EUR 150 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16.11.2019
20:05:00
Schwarzer Mantel mit Persianer, Gr. M
Schwarzer Mantel mit Persianer, Gr. M, Schulterbreite: 49, Armlänge: 60 cm, Gesamtlänge: 96 cm, Der Mantel befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Tragespuren, reinigungsbedürftig.
Warennr.: 5487346
20:05:00
Saga Mink superd quality ranched mink. Pelskåbe str. 42
Saga Mink superd quality ranched mink. Pelskåbe str. 42. Udført i mahogany mink. Kåben er med stiklommer, krave, samt hætelukning. Indvendigt med matchende foer samt inderlomme. Længde ca. 100 cm, ærmelængde ca. 66 cm, brystbredde ca. 120 cm. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5496663
20:32:00
EUR 121
Esbjerg skind og pels. Saga Mink superb quality rached mink, Frakke str. 36
Esbjerg skind og pels. Saga Mink superb quality rached mink, Frakke str. 36. Udført i scanglow mink. Frakken er med stiklommer, lille krave samt hægtelukning. Indvendigt med matchende foer med mønster samt inderlomme. Længde ca. 105 cm, ærmelængde ca. 60 cm, brystbredde ca. 125 cm. Fremstår med ...
Warennr.: 5489284
20:53:00
Konvolut : Pelzmützen (3)
Konvolut : drei Pelzmützen. Alters- und Gebrauchsspuren. (3)
Warennr.: 5451910
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 17.11.2019
10:11:36
Saga Suberb Quality Mink pels, str. 44-48.
Saga Superb Quality Mink. Pels i farven Mahogni/ Glow, str. ca. 44-48- Fremstår med slidser og knap ved krave, tre hægter, to lommer og indvendig skjult lomme. Bløde og glansfulde skind. Længde ca. 94 cm, ærmelængde ca. 60 cm, brystvidde ca. 116 cm. Mindre brugspræg. Strop skal dog syes.
Warennr.: 5473079
EUR 617 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17.11.2019
14:48:00
EUR 174
Hugo Boss. Herre lammekinds jakke str. 50.
Hugo Boss. Herre lammeskinds jakke. Sort med gråbrunt foer i lammepels, knaplukning. Fremstår med minimale brugsspor. Str. 50.
Warennr.: 5480127
EUR 403 DK, Hørsholm, Hammervej 1 17.11.2019
15:16:00
EUR 101
Pels af indfarvet ræv, ca. str. 40/42
Pels af ræv med kinakrave, indstikslommer, skjult hægtelukning, L:100 cm. Ærmelængde 60 cm. Brystmål 120 cm. Fremstår med brugspræg, slid, smuds samt inderfoer med defekter.
Warennr.: 5489396
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 17.11.2019
15:24:00
Pelzmantel aus Saga Selected Nerz, Gr. 42-44
Pelzmantel aus dunkelbraunen Saga Selected Nerzen genäht, Modell mit kleinem Schalkragen, Taschen und verdecktem Hakenverschluss sowie großer Saumweite. Länge ca. 96 cm, innere Ärmellänge ca. 40 cm, Brustmaß ca. 10 cm, Saumweite ca. 300 cm. Mit minimalen Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5485214
EUR 752 DK, Odense, Kratholmvej 17.11.2019
19:39:00
Pelzmantel mit Mütze (2)
Pelzmantel mit Mütze. Gebrauchsspuren. (2)
Warennr.: 5500388
20:10:00
Bolero / Pelzjacke, Lamm, Grau
Bolero / Pelzjacke, Lamm, Grau. Jacke in grauer Farbgebung, mit drei Pelzverschlusshaken, Etikett 'Giranek Wien', Gesamtlänge 50cm, Ärmellänge 41cm, Schulterbreite 45,5cm, altersbedigte Tragespuren.
Warennr.: 5488280
EUR 200 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17.11.2019
20:20:00
Mantel / Pelzmantel, Lamm,Grau
Mantel / Pelzmantel, Lamm, Grau. Mantel mit Kragen, in grauer Farbgebung, mit vier Pelzverschlusshaken und einem Knopf am Kragen, Etikett 'Pelzmoden Slupinski Düsseldorf-Altstadt', Gesamtlänge 112cm, Ärmellänge 58cm, Schulterbreite 43cm, altersbedigte Tragespuren, die untere Innennaht teilweise ...
Warennr.: 5488281
EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17.11.2019
20:20:00
Erikssons Päls. Pelsfrakke med 2/3 ærmer str. ca. 42
Erikssons Päls. Pelsfrakke med 2/3 ærmer str. ca. 42. Udført i lys minkpels. Frakken er uden krave, med hægtelukning. Indvendigt med matchende foer. Længde ca. 103 cm, ærmelængde ca. 50 cm, brystbredde ca. 120 cm. Fremstår med brugsspor samt brudte sømme indvendigt i ærmegab og i bunden af foer.
Warennr.: 5489310
EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 17.11.2019
20:32:00
Utzon. Minkpels, str. 42
Frakke af sortbrun Saga mink fra Utzon Skind og Pels, med paisley-mønstret fór, krave, hægtelukke og stiklommer, . Ca. str. 42, L. 120, brystmål 116, ærmelængde 63 cm. Fremstår med alm. brugsspor, fóret gået ved skuldrene.
Warennr.: 5490780
EUR 1.342 DK, Vejle, Dandyvej 17.11.2019
20:32:00
Saga Swinger. Mink pels, Mahognifarvet, str. ca. 40.
Mink pels. Saga Swinger, str. ca. 40 i meget lette og glansfulde female skind i farven Mahogni. Fremstår med sjalskrave med knap ved hals, hægtelukning, 3 stk, to lommer. Længde ca. 100 cm, ærmelængde ca. 61 cm samt et opslag på ca. 7 cm, brystvidde ca. 112 cm. Bundvidde ca. 228 cm. Mindre ...
Warennr.: 5473177
EUR 805 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17.11.2019
21:00:00
EUR 148
Pellicceria Padova, Mantel / Pelzmantel, Fuchs, Italien
Pellicceria Padova, Mantel / Pelzmantel, Italien. Mantel aus hellem Fuchspelz, beidseitig mit Schlitz und rechtsseitig mit Innentasche versehen, mit Häkchen, sowie oben mit Brosche verschließbar, Gesamtlänge: 96cm, Armlänge: 59cm, Schulterbreite 49cm, altersgemäße Trageespuren.
Warennr.: 5487456
EUR 2.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17.11.2019
21:01:00
EUR 45
Mantel / Pelzmantel, Luchs
Mantel / Pelzmantel. Mantel aus Luchspelz mit Reverskragen und zwei Seitentaschen versehen, sowie mit Häkchen verschließbar, Gesamtlänge: 123cm, Armlänge: 60cm, Schulterbreite: 42cm, altersgemäße Tragespuren.
Warennr.: 5487455
EUR 2.900 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17.11.2019
21:02:00
EUR 70
Mantel / Pelzmantel / Nerzmantel, Nerz
Mantel / Nerzmantel / Pelzmantel, Nerz. Dunkelbrauner Mantel aus Nerzfell, Fertigung in Montréal, mit Kragen, innen mit Etikett 'René, zwei Schlaufen, innenseitig unten rote Musterung eingewoben, L.113cm, Schulterbreite: 16cm, Ärmellänge: 42cm, altersbedingte Tragespuren.
Warennr.: 5487463
21:23:00
Pälskappa
GIACOMO CAIEZZA, Pälskappa med kashmir, Danmark, rygglängd ca 113, ärminnerlängd ca 34 cm
Warennr.: 5501150
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 18.11.2019
10:28:00
Sehen Sie mehr
123»