Kategorie
Zeit
Schätzpreis
123»   Waren pro Seite   87 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Poul Cadovius. Væghængt reolsystem, System Ultra (2)
Poul Cadovius. Væghængt reolsystem, System Ultra A22, bestående af i alt fire hylder og fire vanger af grøn pulverlakeret stål samt bøjler af messing. Formgivet af Poul Cadovius i 1957, indbragte Poul Cadovius en sølvmedalje på "XI Triennale" i Milano samme år. Fremstillet af dk3. H. 70, B. 72 ...

Warennr.: 6106904

Neuware
EUR 510 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
13:36
EUR 268
Reolsystem af palisander og eg.
Reolsystem med lys, stel af eg og hylder af palisander. H. 207 cm. B. 90 cm. D. 30 cm. Varebeskrivelsen er opdateret 24.11.21

Warennr.: 6122651
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
17:30
EUR 403
Peter J. Lassen. Montana Graffiti Schrankwand, bemalt von 'Cave'
Kunstwerk in Form von Montana Schrankwand, bemalt mit Graffiti mit dem Text ‚Cave’. Bestehend aus 9 Peter J. Lassen (1930-2019) Montana Elementen Modell 1120 aus 12 mm MDF mit vier Türen, T. 38 cm mit passenden Sockeln. Jedes Element: H. 69,6 x B. 69,6 x T. 38 cm. (9 Elemente sowie Sockel) (12)

Warennr.: 6093113
EUR 2.685 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
18:20
EUR 2.013
Peter J. Lassen. Fem Montana moduler, model 1120 og 6121, D. 38 cm. (5)
Peter J. Lassen (1930 - 2019). Fem Montana moduler bestående af: Fire moduler, model 1120, der hver er med fire låger. Et modul, model 6121, der er med en låge (afmonteret og mangler beslag) samt tre skuffer. Modulet er med en fastmonteret topplade. Produceret i 12 mm MDF, der er lakeret med ...

Warennr.: 6121844
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
18:44
EUR 295
Montana samt Hammel Møbelfabrik, 'Mistral'. Væghængt reolsystem (5+1)
Montana samt Hammel Møbelfabrik, 'Mistral'. Væghængt reolsystem, bestående af; 2 stk. Montana moduler, H. 70, 70 x 30/47 cm. samt tre moduler fra Hammel Møbelfabrik, 'Mistral'; 2 stk. á H. 61, 32 x 89 cm. 1 á H. 61, 42 x 92 cm. Én sokkel samt beslag medfølger. Fremstår med brugsspor, herunder ...

Warennr.: 6116396
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
19:12
Peter J. Lassen. Otte Montana moduler, D. 30 - 38 cm. (8)
Peter J. Lassen. Otte Montana moduler bestående af: To moduler, model 4112, der er åbent med to rum. H. 46,8 cm. x B. 69,6 cm. x D. 38 cm. Et modul model 1162, der er med en heldækkende låge, bag hvilke hylde. H. 69,6 cm. x B. 35,4 cm. x D. 38 cm. To model 1615, der hver er med tolv åbne rum. ...

Warennr.: 6120298
19:15
EUR 268
Peter J. Lassen, Montana, 6 moduler (8)
Peter J. Lassen, Montana, 6 moduler med hylder, skuffer og låger af lakeret MDF plade, H. 70/35 cm. L. 69,5/35,5 cm. B. 30 cm. Der medfølger 2 sokler. Fremstår med brugsspor, ridser og enkelte afslag på kanter. (8)

Warennr.: 6116708
EUR 1.074 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
19:18
EUR 805
Peter J. Lassen. Montana moduler (2)
Peter J. Lassen. To Montana trekantede væghængte moduler, hvidlakeret MDF. Mål: 69 x 69 x 98 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Warennr.: 6114952
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
19:35
Par reolmoduler i palisander (2)
Par reolmoduler af fineret palisander, med ekstra hylder. H. 61, B. 120, D. 32 cm. Fremstår med almindelige brugsspor og overfladiske mærker. (2)

Warennr.: 6120911
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
19:49
Peter J. Lassen. Montana sengebord, model 7161, D. 30 cm
Peter J. Lassen (1930 - 2019). Montana sengebord, model 7161, der er med et åbent rum samt en skuffe. Skuffen er med massive skuffesider samt fuldt udtræk. Produceret i 12 mm MDF, der er lakeret med vandbaseret lak farve 101 New White samt skuffefront fineret med 131 White Oak. H. 24 cm. x B. ...

Warennr.: 6122297
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
19:52
Børge Mogensen for Søborg Møbelfabrik. Reol af teak (2)
Børge Mogensen. To-delt reol med kommode af finéret teak. H. 182, B. 100, D. 32/48 cm. Udført hos Søborg Møbelfabrik. Nøgle medfølger. Fremstår med aldersrelateret brugspræg, herunder ridser og mærker. (2)

Warennr.: 6118990
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
20:11
EUR 483
Johannes Sorth. 'Bornholmerreolen'. Bogreol af teaktræ
Johannes Sorth. Bornholmerreolen. Bogreol af fineret teaktræ, 1960'erne. H. 182 B. 100 D. 43,5 cm. Fremstillet hos Bornholms Møbelfabrik, Nexø, 1960'erne. Fremstår med lette brugsspor.

Warennr.: 6118584
EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
20:48
EUR 174
ES Møbler. To moduler i palisander (2)
ES Møbler. To moduler i palisander. Een sektion med to hylder samt låge hvoraf bag skuffer samt barsektion. H. 120 cm, B. 80 cm, D. 34 cm samt sektion med to låger hvoraf bag hylder, H. 69 cm, D. 45 cm, B. 80 cm. Fremstillet af ES Møbler, Silkeborg. (2)

Warennr.: 6100097
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
21:22
EUR 134
Poul Cadovius. Væghængt reolsystem, System Ultra A22, bestående af i alt fire hylder, fire vanger samt bøjler af hvid pulverlakeret stål. Formgivet af Poul Cadovius i 1957, indbragte Poul Cadovius en sølvmedalje på "XI Triennale" i Milano samme år. Fremstillet af dk3. H. 70, B. 72 pr. ...

Warennr.: 6076359

Neuware
EUR 510 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29.11.2021
13:23
EUR 268
Omann Junior. Reol af palisander, model nr. 6
Omann Junior. Reol af fineret palisander, model nr. 6. H. 129 cm. B. 120 cm. D. 29 cm. Fremstår med hul i bagbeklædning og brugsspor. Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til andre lande. Ved udførsel fra Danmark, bedes man rette ...

Warennr.: 6112504
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 29.11.2021
15:12
EUR 134

Warennr.: 6106901

Neuware
15:28
EUR 268
Peter J. Lassen. To Montana moduler (2+2)
Peter J. Lassen. To Montana moduler af grålakeret MDF. Mål pr. modul H 105, B. 82, D. 39 cm. To sokler medfølger. Fremstår med kraftige brugsspor, ridser og mærker. (2+2)

Warennr.: 6114416
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 29.11.2021
15:32

Warennr.: 6076360

Neuware
16:22
EUR 268

Warennr.: 6076361

Neuware
16:45
EUR 268
Poul Cadovius. Væghængt reolsystem, System Ultra A22, bestående af i alt fire hylder og fire vanger af grå pulverlakeret stål samt bøjler af messing. Formgivet af Poul Cadovius i 1957, indbragte Poul Cadovius en sølvmedalje på "XI Triennale" i Milano samme år. Fremstillet af dk3. H. 70, B. 72 pr....

Warennr.: 6076341

Neuware
17:20
EUR 268
Reolsystem af palisander, 1960/70'erne. (5)
Reolsystem af palisander best. af 1 undermodul H. 38 B. 100 D. 43 cm. med 2 skuffer, 1 undermodul med 2 døre bag hvilke hylder, H. 62 B. 100 D. 43 cm. 2 moduler H. 50 B. 100 D. 28 cm, 1 stk. med klap den anden med hylder samt 1 modul H. 124 B. 100 D. 28 cm. 1960/70'erne. 1 nøgle medfølger. Alm. ...

Warennr.: 6122877
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 29.11.2021
18:14

Warennr.: 6114421
18:32
Johannes Sorth. Model Bornholmerreolen. Et chatol og to reoler af teak (3)
Johannes Sorth. Model Bornholmerreolen. Et chatol og to reoler af fineret teak med runde tilspidsede ben, Chatol med udtrækdsplade, hylder, jalousilåger bag hvilke hylder og skuffer, skuffer. To reoler med hylder, skydelåger bag hvilke hylder. Den ene reol har en løs hylde, hvor to hyldeknægte ...

Warennr.: 6123502
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 29.11.2021
19:26
EUR 644
Trip Trap/Skagerak. Reol i egetræ, model 'Nomad' 110
Trip Trap/Skagerak. Reol i egetræ, model 'Nomad' 110 med hylde af laminat/melamin. H. 110 cm, B. 55 cm. Fremstillet af Trip Trap/Skagerak. Udstillingsmodel med få brugsspor.

Warennr.: 6122680
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
19:29
EUR 101
Ib Kofoed-Larsen for Faarup Møbelfabrik. Reolsystem af palisander (6)
Ib Kofoed-Larsen for Faarup Møbelfabrik. Reolsystem af finéret palisander, bestående af; Tre underdele samt tre overdele. Underdele; H. 55, 115 x 60 cm. Overdele, H. 115, 115 x 30/32 cm. Total mål: H. 170, 345 x 30/60 cm. Fremstår med aldersrelateret brugspræg, herunder ridser og mærker samt én...

Warennr.: 6118769
EUR 940 DK, Roskilde, Store Hedevej 29.11.2021
19:43
EUR 752
Reol / dueslag af fyrretræ, 1900-tallets 1. halvdel
Reol / dueslag af fyrretræ, 1900-tallets 1. halvdel. 34 hylder/rum. H 180, 120x40 cm. Brugsslitage.

Warennr.: 6114598
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 29.11.2021
19:55
EUR 242
Søren Refsgaard for Domusnord. Tre hylder, model Out of Shape (3)
Søren Refsgaard for Domusnord. Tre hylder, model Out of Shape, af lakeret stål. Farverne White, Nordic grey og Granite grey. L. 78 cm. B. 21 cm. H. 6 cm. Skruer medfølger. Udstillingsmodeller, enkelte minimale ridser og mærker. NB. første foto er modelfoto. (3)

Warennr.: 6036299

Neuware
19:58
Par reoler af teak, 1960'erne (2)
Par reoler af fineret teak, 1960'erne. Monteret med nye ben. H 80, 121 x 30 cm. (2)

Warennr.: 6119357
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 29.11.2021
20:07
Wendelbo. Par 'Chord vertical shelf' reoler, hvid (2)
Wendelbo. Par 'Chord vertical shelf' reoler af hvidlakeret stål. Mål: 64 x 48,5 x 15 cm. Udstillingsmodeller i original emballage. (2)

Warennr.: 6025040

Neuware
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 29.11.2021
20:35
Nonuform svævehylde i aluminium
Nonuform svævehylde i sortlakeret aluminium. D. 28 cm, B. 118 cm. I original emballage med håndteringsspor. NB. Modelfoto.

Warennr.: 6026832
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
20:55
123»