Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...19»   Waren pro Seite   570 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
3-i-1 ring af 8 kt. guld
Ring udført i 8 kt. guld, i form af 3 sammensatte ringe. Ringstr. Ø 18 mm. = str. 57. Vægt ca. 2,3 gram.

Warennr.: 5721504

Neuware
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 07.08.2020
17:31
Prinsesse ring med brillant på ca. 0.15 ct
Prinsessering udført i 14 kt. guld, prydet med en brillant på ca. 0.15 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. Ø 17½ mm. = str. 55. Vejl. pris er 12.490,-.

Warennr.: 5668746

Neuware
EUR 1.262 DK, Odense, Kratholmvej 07.08.2020
17:58
EUR 403
Blomsterring af 14 kt. hvidguld
Ring udført i 14 kt. hvidguld, prydet med blomster og blade. Ringstr. Ø 17,50 mm. = str. 55. Vægt ca. 1,15 gram.

Warennr.: 5720845

Neuware
EUR 242 DK, Odense, Kratholmvej 07.08.2020
18:22
Alliancering med brillant på ca. 0.10 ct. 14 kt. hvidguld
Alliancering udført i 14 kt. hvidguld, prydet med en brillant på ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: P1. Ringstr. Ø 18,30 mm. = str. 57. Ligger i gaveæske.

Warennr.: 5705357

Neuware
EUR 456 DK, Odense, Kratholmvej 07.08.2020
18:55
Alliancering med 5 brillanter, ca. 0.35 ct. 14 kt. hvidguld
Alliancering udført i 14 kt. hvidguld, prydet med 5 brillanter. Samlet ca. 0.35 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. Ø 17,25 mm. = str. 54. Vægt ca. 3,95 gram.

Warennr.: 5719375

Neuware
EUR 940 DK, Odense, Kratholmvej 07.08.2020
18:56
EUR 121
Hjertering med 6 brillanter, ca. 0.06 ct. 14 kt. guld, str. 53
Alliancering med hjerter og 6 rørfattede brillanter. Samlet ca. 0.06 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS-P. str. 53.

Warennr.: 5717901

Neuware
EUR 215 DK, Odense, Kratholmvej 07.08.2020
18:56
Ring med obsidian, 14 kt. guld
Ring udført i 14 kt. guld, prydet med en cabochonsleben obsidian. Ringstr. Ø. Ringstr. Ø 17,75 mm. = str. 56. Vægt ca. 6,1 gram. Vejl. pris er 6.495,-.

Warennr.: 5725240

Neuware
EUR 483 DK, Odense, Kratholmvej 07.08.2020
18:57
Modernistisk ring af 8 kt. guld, str. 56
Ring udført i 8 kt. guld, moderneist design, spiralformet. Ringstr. Ø 17,75 mm. = str. 56. Vægt ca. 3,9 gram.

Warennr.: 5717649

Neuware
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 07.08.2020
18:58
Ring af 14 kt. guld med multicolour diamanter hele vejen rundt
Ring udført i 14 kt. guld, massiv punslet ringskinne, prydet med multicolour diamanter hele vejen rundt. Samlet ca. 0.20 ct. Bredde ca. 8,5 mm. Ringstr. Ø 17,25 mm. = str. 54. Vægt ca. 14,9 gram.

Warennr.: 5676001

Neuware
EUR 2.013 DK, Odense, Kratholmvej 07.08.2020
18:59
EUR 322
Sæt vielsesringe af 14 kt. guld, damering med brillanter (2)
Sæt vielsesringe udført i 14 kt. guld, massive ringskinner, damering prydet med 5 hjerter, hver med 3 brillanter. Samlet ca. 0.15 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Bredde ca. 5,2 mm. Ringstr. Ø 17,25 mm. = str. 54 og 20 mm. = str. 63. Samlet vægt ca. 18,5 gram. (2)

Warennr.: 5573714

Neuware
EUR 1.477 DK, Odense, Kratholmvej 07.08.2020
19:03
Scrouples Prinsessering med brillant på ca. 0.50 ct
Scrouples Prinsessering udført i 14 kt. guld, prydet med en brillant på ca. 0.50 ct. Farve: Wesselton/H: Klarhed: SI. Ringstr. Ø 16½ mm. = str. 52. Vægt ca. 5,3 gram. Vejl. pris er 34.990,-.

Warennr.: 5668791

Neuware
EUR 3.624 DK, Odense, Kratholmvej 07.08.2020
19:17
EUR 1.812
Diamant- und Brillantring aus 18 kt. Weißgold
Diamant- und Brillantring aus 18 kt. Weißgold mit größerem Diamanten im Smaragdschliff ca. 0.20 ct. Farbe: Crystal (J) Reinheit: VS. Flankiert von 10 kleineren Brillanten zus. ca. 0.40 ct. Farbe: Wesselton (H). Reinheit: VS-SI. Gewicht ca. 4,1 g. Front B. 0,50 cm. Ringgr. 51/16,25. Mit minimalen ...

Warennr.: 5727104
EUR 859 DK, Vejle, Dandyvej 07.08.2020
19:22
EUR 242
Bræmer Jensen. Solitairering af 14 kt. guld
Bræmer Jensen. Solitairering udført i 14 kt. guld prydet med en brillant på ca. 0.11 ct. Farve: Top wesselton (G). Klarhed: VS. Ringstr. 18.75/58. Vægt: 2.8 gram. Brugspræg i form af enkelte ridser/mærker.

Warennr.: 5729120
EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07.08.2020
19:27
EUR 128
Rensch Nielsen, hjertering af 14 kt. hvidguld
Rensch Nielsen, hjertering udført i 14 kt. hvidguld, punslet overflade. Ringstr. Ø 17 mm. = str. 53. Vægt ca. 3,4 gram.

Warennr.: 5602570

Neuware
EUR 430 DK, Odense, Kratholmvej 07.08.2020
19:30
Smaragd- und Diamantring aus Platin. Erste Hälfte 20.Jh
Smaragd- und Diamantring aus Platin mit ovalem Smaragd im Facettenschliff ca. 0.70 ct. flankiert von 2 Diamanten älteren Schliffs und 4 kleinen Diamanten im Rosenschliff, zus. ca. 0.50 ct. Farbe: Crystal (J). Reinheit: VS-SI. Gestempelt 'P.m 900'. Erste Hälfte 20.Jh. Gewicht 4,1 g. Front B. 0,74 ...

Warennr.: 5721044
EUR 1.020 DK, Vejle, Dandyvej 07.08.2020
19:34
EUR 228
Safir- og diamantring af 18 kt. guld og hvidguld med mørkegrøn safir
Safir- og diamantring af 18 kt. guld og hvidguld med større rund facetsleben mørkegrøn safir på ca. 0.30 ct., omkranset af 13 små enkeltslebne diamanter, i alt ca. 0.18 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed: VS- SI. 1900-tallets midte. Stemplet PSO48 samt W.E.G med engelske gold Hallmarks. Vægt ca. ...

Warennr.: 5719143
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 07.08.2020
20:22
EUR 322
Moderner Diamant- und Brillantring aus 18 kt. Weißgold, Gewicht ca. 10,4 g
Moderner Diamant- und Brillantring aus 18 kt. Weißgold, Front mit 9 Diamanten im Princess-Schliff zus. ca. 0.45 ct. flankiert von 36 größeren und kleineren Brillanten zus. ca. 0.30 ct. Farbe: Top Wesselton-Wesselton (G-H). Reinheit: VS. Gewicht ca. 10,4 g. Front B. 0,77 cm. Ringgr. 58/18,5. Mit ...

Warennr.: 5718996
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 07.08.2020
20:29
EUR 349
Diamantring af 14 kt. af hvidguld
Diamantring af 14 kt. af hvidguld front prydet med 23 små hvide enkeltslebne diamanter, i alt ca. 0.12 ct. Stemplet SH585 med israelsk lyre. Vægt ca. 3,4 g. Front B. 0,6 cm. Ringstr. 60/19.

Warennr.: 5731510
EUR 644 DK, Vejle, Dandyvej 07.08.2020
20:34
Kallati. Tanzanit- og brillantring af 14 kt. hvidguld, i alt ca. 5.06 ct
Kallati. Tanzanit- og brillantring af 14 kt. hvidguld, prydet med større triangelsleben blåviolet tanzanit på ca. 4.00 ct. Bemærk:( indvendig revne)., flankeret af 6 større og 47 mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 1.06 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P1. Vægt ca. 6,1 g. Front B. ...

Warennr.: 5680659
EUR 3.758 DK, Vejle, Dandyvej 07.08.2020
20:35
EUR 1.946
Alliancering af 18 kt. gul- og hvidguld prydet med ca. 0.56 ct
Alliancering af 18 kt. gul- og hvidguld prydet med talrige brillantslebne diamanter hele vejen rundt i rotérbar centerskinne af hvidguld, i alt ca. 0.56 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 4,7 g. B. 0,44 cm. Ringstr. 58/18,5.

Warennr.: 5694402
EUR 913 DK, Vejle, Dandyvej 07.08.2020
20:38
Manu Jewellery. Ring af oxideret sterlingsølv med detalje af guld og kulturperle
Ring af oxideret sterlingsølv med detalje af guld, prydet med kulturperle. Ringstr. ca. 58/178 mm. Vægt ca. 12,1 g. Fremstår med håndteringsspor.

Warennr.: 5706006
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 07.08.2020
20:44
EUR 87
Saphir- und Iolithcocktailring aus 18 kt. Gelbgold mit 6 kleineren Brillanten, zus. ca. 7.42 ct. Mitte 20.Jh.
Saphir- und Iolithring aus 18 kt. Gelbgold mit größerem ovalem Saphir im Facettenschliff ca. 4.30 ct. Maße ca. 14,03 x 10,28 x 3,64 mm, umkränzt von 9 ovalen und 2 Ioliths im Navetteschliff ca. 3.00 ct. sowie 6 kleineren Brillanten zus. ca. 0.12 ct. Farbe: Wesselton (H). Reinheit: VS. Zweite ...

Warennr.: 5721564
EUR 3.624 DK, Vejle, Dandyvej 07.08.2020
20:48
EUR 1.879
3.08 ct. Fancy vivid yellow Diamant mit GIA-Zert. in 18 kt. zweifarbigem Goldring
Imposanter Diamantring aus 18 kt. zweifarbigem Gold, mit Diamant im Radiantschliff 3.08 ct. (8,74 x 7,75 x 5,10), Farbe: natürliches Fancy vivid yellow, Reinheit: VS2, flankiert von zwei Diamanten im Princess-Schliff zus. ca. 1.12 ct., Farbe: Top Wesselton - Wesselton (F-H), Reinheit: SI. Gr. 53....

Warennr.: 5708562
EUR 26.846 DK, Vejle, Dandyvej 07.08.2020
20:53
EUR 13.423
Ring with a brilliant cut diamond 0.30ct
Ring in 18kt white gold set with a brilliant cut diamond 0.30ct Colour: (G) Top Wesselton Clarity: VVS Accompanied by a certificate Ringsize: 55/17,6 Recommended retail price : 5.300€

Warennr.: 5682585

Neuware
EUR 3.200 BE, Antwerpen 07.08.2020
21:15
EUR 1.600
Diamantring aus 14 kt. Weißgold. Insgesamt ca. 1.95 ct.
Diamantring aus 14 kt. Weißgold mit größerem Diamanten im Princess-Schliff ca. 0.35 ct. Farbe: Crystal (J). Reinheit: VS. flankiert von 18 Diamanten im Baguetteschliff zus. ca. 1.60 ct. Farbe: Top Crystal (I). Reinheit: VS-SI. Insgesamt ca. 1.95 ct. Gewicht ca. 5,8 g. Front B. 0,87 cm. Ringgr. ...

Warennr.: 5731146
EUR 1.946 DK, Vejle, Dandyvej 07.08.2020
21:35
EUR 322
Italiensk brillant-solitairering af 18 kt. hvidguld
Italiensk brillant-solitairering af 18 kt. hvidguld prydet med brillantsleben diamant på 0.14 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. Stemplet med italienske gold Hallmarks. Vægt ca. 1,5 g. Front 0,38 cm. Ringstr. 52/16,,5. Fremstår med lettere aldersrelateret brugsspor.

Warennr.: 5731141
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 08.08.2020
10:39
Rubin- og brillantring af 9 kt. guld. London 1981
Rubin- og brillantring af 9 kt. guld prydet med 4 facetslebne runde rubiner, i alt ca. 0.22 ct,, flankeret af 3 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.16 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P1. Vægt ca. 1,7 g. Front B. 0,40 cm. Ringstr. 53/16,75.

Warennr.: 5698768
EUR 456 DK, Vejle, Dandyvej 08.08.2020
11:32
EUR 215
DIA. Brillant-alliancering af 9 kt. guld, i alt 0.25 ct
DIA. Brillant-alliancering af 9 kt. guld front prydet med 11 brillantslebne diamanter sat i 'Chanell-Setting', i alt ca. 0.25 ct. Samlet carat er stemplet i ringskinnen. Farve: Wesselton (H). Klarhed: P1-P2. Stemplet DIA med engelske London import gold Hallmarks. Vægt ca. 1,9 g. B. 0,3 cm. ...

Warennr.: 5707297
EUR 483 DK, Vejle, Dandyvej 08.08.2020
12:16
Hjertering af 14 kt. rosa guld
Hjertering udført i 14 kt. rosa guld, prydet med 11 hjerter. Ringstr. 17,60 m. = str. 55. Vægt ca. 7,4 gram.

Warennr.: 5720831

Neuware
EUR 886 DK, Odense, Kratholmvej 08.08.2020
13:01
Sæt vielsesringe af 14 kt. rosa guld (2)
Sæt vielsesringe udført i 14 kt. rosafarvet guld, front er delvis poleret og satineret. Bredde ca. 5 mm. Ringstr. Ø 17 mm. = str. 53 og 20 mm. = str. 63. Samlet vægt ca. 7 gram. (2)

Warennr.: 5598582

Neuware
EUR 591 DK, Odense, Kratholmvej 08.08.2020
13:22
12345...19»