Kategorie  Schätzpreis
12345...27» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Erling Boye Rasmussen. Brillantring i 14 kt. hvidguld, 0.25 ct.
Ring i 14 kt. hvidguld, front prydet med roset af brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.25 ct. (carat stemplet i ringskinnen). Farve: Top Crystal-Top Cape (I-L), klarhed: SI -P. Roset Ø 0,6 cm. Ringstr. 51,5/16,4. Vægt 1,5 g. Brugsspor.
Warennr.: 5515415
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
12:49:13
Herrering af 14 kt. hvidguld
Herrering af 14 kt. hvidguld.. Ringstr. 63,5 20,1 mm. Vægt 10,2 g.
Warennr.: 5522400
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
13:02:00
EUR 188
Mads Ziegler, 3 ringe, Victorian, samt Barres og Curve med diamanter, str. 54 (3)
Mads Ziegler, 3 ringe udført i sterling sølv, bestående af ring model Victorian, samt Ring model Barres med en diamant på ca. 0.03 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed; SI. Samt Ring model Curve som er prydet med diamanter. Samlet ca. 0.033 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Alle 3 ringe er str. ...
Warennr.: 5494785

Neuware
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 10.12.2019
13:07:00
Solitairering med brillant på ca. 0.15 ct., 14 kt. hvidguld
Solitairering udført i 14 kt. hvidguld, massiv cross-over ringskinne med 2 hjerter der holder en brillant på ca. 0.15 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. Ø 17,25 mm. = str. 54. Vægt ca. 6,4 gram. Fremstår ubrugt. vejl. pris er 12.995,-. Ligger i gaveæske.
Warennr.: 5467309

Neuware
EUR 671 DK, Odense, Kratholmvej 10.12.2019
13:08:00
EUR 161
Princess-cut diamantring - ca. 0.18 ct. TW/SI
Tofarvet diamantring af 18 kt. guld og hvidguld i cross-over design prydet med en princess-cut diamant på ca. 0.18 ct. Farve: Top Wesselton (G), Klarhed: SI. Ringstr. 52/Ø16,6 mm. Vægt: 6,3 g.
Warennr.: 5493210
EUR 403 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10.12.2019
13:20:00
Skaarup Copenhagen. Vier Brillantringe - 0.58 ct. (4)
Skaarup Copenhagen. Vier Brillantsammelringe aus 18 kt. Gelbgold bestehend aus: ein Kugelring mit sechs Brillanten zus. 0.18 ct.; ein Kreuzring mit fünf Brillanten zus. 0.10 ct. und zwei Knopfringe mit Brillant 0.10 bzw. 0.20 ct. Farbe: Top Wesselton (G), Reinheit: VVS. Ringgr. 52. Gesamtgewicht ...
Warennr.: 5495018
EUR 3.221 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10.12.2019
13:40:00
EUR 376
Eternity ring with brilliant cut diamonds 2.50ct
Eternity ring in 18kt yellow gold (tested) set with brilliant cut diamonds total approx.2.50ct Colour: (F-G) Top wesselton Clarity: SI Ringsize: 56/18mm
Warennr.: 5441511
EUR 2.150 BE, Antwerpen 10.12.2019
13:50:00
EUR 160
Georg Jensen. Fusionsring af 18 kt. guld
Nina Koppel for Georg Jensen. Midter 'Fusion' ring af 18 kt. guld. Ringstr. 60 (indgraveret 59). Vægt: 7,0 g.
Warennr.: 5493025
EUR 456 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10.12.2019
14:00:00
EUR 94
Solitaire brillantring, ca. 0.05 ct. 14 kt. hvidguld, str. 50
Solitairering udført i 14 kt. hvidguld, massiv cross-over ringskinne med 2 hjerter der holder en brillant på ca. 0.05 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. Ø 16 mm. = str. 50. Vægt ca. 3,3 gram. Fremstår ubrugt. Vejl. udsalgspris er 5.995,-. Ligger i gaveæske.
Warennr.: 5469272
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 10.12.2019
14:05:00
Vintage solitaire diamant ring af 14 kt. guld
Vintage solitaire diamant ring af 14 kt. guld prydet med en old-cut diamant på ca. 0.22 ct. Farve: Top Crystal (I), klarhed: VS. Ringstr. 58 ø 18,4 mm. Mangler stempel, testet til 14 kt. guld. Vægt 1,9 g.
Warennr.: 5525051
14:05:00
EUR 121
3 Spinning ringe af 8 kt. guld, str. M / str. 54 (3)
3 Spinningringe udført i 8 kt. guld, forskellig dekor. Ringstr. M = str. 54 ( 17,25 mm) Samlet vægt ca. 4,6 gram. Udstillingsmodeller med små spor deraf.
Warennr.: 5463866

Neuware
EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 10.12.2019
14:06:00
Ring 18 k guld kamé
RING, 18 k guld, kamé, skuret snäckskal, föreställande klassisk kvinnoprofil, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1946, ringstorlek ca 18 mm, vikt ca 6,4 g
Warennr.: 5525762
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
14:15:00
Sehen Sie mehr
Bræmer-Jensen. Brillantring - ca. 0.03 ct.
Bræmer-Jensen. Brillantring af 14 kt. hvidguld prydet med tre brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.03 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: VS. Ringstr. 53/Ø16,8 mm. Bredde: 4 mm. Vægt: 7,7 g. Fremstår med mindre brugsspor.
Warennr.: 5493011
14:25:00
Ring with brilliant cut diamonds 0.40ct
Ring in 18k white gold set with brilliant cut diamonds 0.40ct Central diamond: 0.30ct Colour: (I) Top Crystal Clarity: SI Also featuring14 side diamonds 0.10ct Accompanied by a IGI certificate Ringsize: 54/17.2
Warennr.: 5310797

Neuware
EUR 1.500 BE, Antwerpen 10.12.2019
14:30:00
EUR 65
Unika. Håndsmedet ring m/ opaler, sortrhod. sterlingsølv.
Håndfremstillet ring med 2 block opaler samt mindre ametyster udført af sort rhodineret sterlingsølv med guldbelægning. Ringstr. ca. 17,5 mm/ 55. Højde ca. 2,7 cm.
Warennr.: 5429568

Neuware
EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10.12.2019
14:35:00
Bræmer-Jensen. Brillantring - ca. 0.18 ct.
Bræmer-Jensen. Brillantring af 14 kt. guld med platinfatning prydet med en brillantslebet diamant på ca. 0.18 ct. Farve: Top Wesselton (G), Klarhed: VS. Ringstr. 59. Vægt: 3,7 g.
Warennr.: 5516763
EUR 242 DK, Helsingør, Støberivej 10.12.2019
14:39:00
585er Ring mit Diamanten und Rubin
Ring gefertigt aus 585er Gelbgold, besetzt mit einem Rubin in der Mitte und Diamanten von total ca. 0.06ct. Farbe.: Top Wesselton (H), Reinheit.: SI. Rubin Maße ca. 8 x 4 mm. Ringgröße ca. 55. Gewicht ca. 2,4 Gramm.
Warennr.: 5463458
EUR 350 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10.12.2019
14:41:00
Ring af 8 kt hvidguld prydet med diamanter.
Ring af 8 ktm hvidguld prydet med 15 diamanter på i alt ca. 0.07 ct, Farve: Wesselton-Top Crystal (H-I), Klarhed: P1-P2. Ringstr. 56/17,8 mm.
Warennr.: 5526758

Neuware
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
14:48:00
EUR 94
Georg Jensen. Fusionsring af 18 kt. hvidguld
Nina Koppel for Georg Jensen. Midter 'Fusion' ring af 18 kt. hvidguld. Ringstr. 63 (indgraveret 62). Vægt: 7,3 g.
Warennr.: 5493021
14:50:00
EUR 114
Ring with Cushion & brilliant cut diamonds 0.50ct
Ring with Cushion & brilliant cut diamonds 0.50ctCentral diamond : Colour: (H) Wesselton Clarity: P Ringsize: 56/17.8
Warennr.: 5348732

Neuware
EUR 950 BE, Antwerpen 10.12.2019
14:51:00
EUR 70
Alliancering with brilliant cut diamonds 1.75ct
Alliancering in 14kt white rhod gold set with 24 brilliant cut diamonds 1.75ct Colour: (F-G) Top Wesselton Clarity: VS & a few SI Ringsize: 55.5/17.7mm
Warennr.: 5406082

Neuware
EUR 2.750 BE, Antwerpen 10.12.2019
14:55:00
EUR 120
Demantoid Granat- und Brillantring
Granat- und Brillantring aus Platin mit einem runden Demantoid Granat im Facettenschliff ca. 0.95 ct. umkränzt von zahlreichen Brillanten zus. ca. 0.63 ct. sowie einem Brillanten innen an der Ringschiene. Farbe: Top Wesselton (F-G), Reinheit: VS. Ringgr. 52/Ø16,6 mm. Gewicht 7,5 g. Mit minimalen ...
Warennr.: 5510714
EUR 1.342 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10.12.2019
15:00:00
EUR 121
Samling ringe af 8 og 14 kt. guld med syntestisk spinel mfl. (7)
Fire ringe af 14 kt. guld med forskellige og tre ringe af 8 kt. guld i forskellige ringstr. 50-54 ø 15,8-17,1 mm. prydet med syntetisk spinel, cubiske zirkoner og glassten. Samlet vægt 13,3 g.
Warennr.: 5522403
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
15:03:00
EUR 201
Solitaire og alliancering af hvidguld 14 kt/18 kt (2)
Solitaire af 18 kt hvidguld prydet med en brillant ca. 0.22 ct Farve: Wesselton (H9 Klarhed: Vs. Ringstr. 58 ø 18.50 mm. Alliancering af 14 kt hvidguld prydet med tre brillanter i alt ca. 0.06 ct. Farve: Wesselton (H) Klarhed: Vs-SI. Samlet vægt: 6,4 gr. (2)
Warennr.: 5516642
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
15:25:00
EUR 242
Brillantring af stål og guld - ca. 0.15 ct.
Brillantring af snoet stål med fatning af guld, prydet med en brillantslebet diamant på ca. 0.15 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI1. Ringstr. 54/Ø17,2 mm.
Warennr.: 5490906
EUR 268 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10.12.2019
15:31:00
Tre ringe af 14 og 18 kt. hvidguld og guld (3)
Tre ringe af 14 og 18 kt. hvidguld og guld. En ring af 18 kt. rhodineret guld med brillanter, ialt ca. 0.12 ct. Farve: Top Crystal (I), klarhed: SI. To brillanter mangler. En ring af rhodineret guld med trapezslebne diamanter. Ringstr. 50,5, 57 og 54. Samlet vægt ca. 6,8 g.
Warennr.: 5526473
EUR 188 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
15:37:00
EUR 134
Hugo Grün. Roset diamantring - ca. 0.22 ct.
Hugo Grün. Rosetring af 14 kt. hvidguld prydet med en brillantslebet diamant på ca. 0.17 ct. omkranset af 11 enkeltslebne diamanter på tilsammen ca. 0.05 ct. Farve: Top Wesselton (F), Klarhed: VS. Ringstr. 58. Vægt: 2,7 g. En lille diamant mangler.
Warennr.: 5516767
EUR 201 DK, Helsingør, Støberivej 10.12.2019
15:39:00
Ring med grøn ametyst og brillanter, 14 kt. guld
Ring udført i 14 kt. guld, rustikt design, prydet med en rund facetsleben grøn ametyst, lankeret af 6 brillanter. Samlet ca. 0.12 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. Ø 16½ mm. = str. 52. Vægt ca. 5,2 gram. vejl. pris er 13.800,-.
Warennr.: 5519515

Neuware
EUR 940 DK, Odense, Kratholmvej 10.12.2019
15:55:00
Ring gefertigt aus 585er Gelbgold, besetzt mit einem Rubin in der Mitte und Diamanten von total ca. 0.05ct. Farbe.: Top Crystal (I), Reinheit.: VS. Rubin Maße ca. 5 x 4 mm. Ringgröße ca. 55. Gewicht ca. 3 Gramm.
Warennr.: 5463459
16:10:00
585er Ring mit Diamant
Ring gefertigt aus 585er Gelbgold, besetzt mit einem Diamant von ca. 0.08ct, Farbe: Top Cape (L), Reinheit: SI2. Ringgröße ca. 53. Gewicht ca. 6 Gramm.
Warennr.: 5463405
16:42:00
12345...27»