Kategorie  Schätzpreis
12345678» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Russiche Ikone, Eitempera auf Holz, 'Jesus Pantokrator', 19 Jh.
Russiche Ikone, Eitempera auf Holz, 'Jesus Pantokrator', 19 Jh., Christus hält in der linken Hand das Neue Testament, der Nimbus mit Alpha und Omega (der erste und das letze Buchstabe des grichischen Alphabets), ist christologisch als Name des Gottes interpretiert. Maße ca.: 28 x 34 cm, ...
Warennr.: 5463236
EUR 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15.11.2019
20:05:00
EUR 50
Festtagsikone, Eitempera auf Holz, um 18 Jh
Festtagsikone, Eitempera auf Holz, um 18 Jh, Maße ca.: 26 x 31 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Die Ikone wurde restauriert.
Warennr.: 5487483
20:10:00
EUR 45
Konvolut diverse Metallikonen um 19 Jh. (3)
Konvolut diverse Metallikonen um 19 Jh., Heiliger Nikolaus mit Festtage, Gottesmutter Passion, Gottesmutter Freude aller Leideneden mit Festtage, gefertigt aus Bronze, dunkel patiniert, der Korpus ist verziert mit Emaille. Maße ca.: 9 x 12 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5367973
EUR 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15.11.2019
20:50:00
Samling skrivbordsutensilier
SKRIVBORDSUTENSILIER, 6 dlr, bestående av; 3 skrin varav två med dold låsning, brevpress samt kopiepress i järn, störst B ca 31 cm
Warennr.: 5499556
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16.11.2019
10:36:00
Sehen Sie mehr
Båtmodell segelbåt
BÅTMODELL, segelbåt, 1900-tal, höjd ca 98, längd 86 cm, med sockel
Warennr.: 5499577
11:45:00
Sehen Sie mehr
Dansk oldtid / stenalderfund / flintredskaber. Økse i skaft, samt div. blade, spidser og fragmenter
Dansk oldtid / stenalderfund / flintredskaber: Økse indfattet i skaft, samt div. blade, spidser og forskellige fragmenter. Aldersrelateret stand. Økse i skaft ikke hel. Mål: Mindste(pilespids) 3 cm. , økse 14 cm. Skaft L. 55 cm.
Warennr.: 5490855
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 16.11.2019
13:55:00
EUR 94
Samling facadebogstaver(15)
Samling facadebogstaver, flere forskellige dessiner. H. 39-66 cm.Flere monteret på skinner med mulighed for lys. Fremstår med skiftende brugsspor, ledninger klippet.(15)
Warennr.: 5493432
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
14:08:00
Nilfisk. Ældre støvsuger
Nilfisk. Ældre støvsuger, model M20. 1900-tallets første halvdel. Fremstår med manglende dele samt aldersrelaterede brugsspor herunder rust. Virker ifølge rekvirent men Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Warennr.: 5498473
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 16.11.2019
14:27:55
Fire dele tin, ur, ølkrus, vinflaske og lampe. (4)
En samling tin bestående af tysl ølkrus fra 1800tallet med graveret korpus i form af dansende og drikkende mennesker, H. 31 cm, vinflaske til rejsebrug, mærket J. M. Hermann 1803, H. 28 cm, bordur af nyere dato med qvartzværk, H. 19 cm samt olie og messinglampe til ophæng, H. 25 cm. (4)
Warennr.: 5492662
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
15:38:00
Dansk oldtid / stenalderfund / flintredskaber. Samling økser, planker, fragmenter, m.m.
Dansk oldtid / stenalderfund. Samling flintøkser, planker, flækker, fragmenter, m.m. Mål: 6 - 21 cm. Aldersrelateret stand.
Warennr.: 5490858
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 16.11.2019
15:39:47
EUR 188
Skrin 17-1800-tal
SKRIN, 4 st, samling bestående av; 1 skrin,barock, 1700-tal, invändigt lådor och fack; 1 skrin allmoge, skuren dekor med karvsnitt och romber, topp med skjutlock; 1 kistformat skrin med originalmålning, daterad 1859; 1 skrin i ek, största B ca 26 cm
Warennr.: 5499659
16:21:00
Sehen Sie mehr
Bonad Kyrkhultsmålaren
PER OLSSON UDD/ KYRKHULTSMÅLAREN (Blekinge/ Skåne 1793-1862): "Jesu inrider i Jerusalem", målad på papper, ca 62x245 cm, oramad. LITTERATUR: Nils Arvid Bringéus "Sydsvenska Bonadsmålningar", sid 78
Warennr.: 5499660
EUR 464 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.11.2019
16:24:00
Sehen Sie mehr
Båtmodell segelbåt
BÅTMODELL, segelbåt, 1900-tal, höjd ca 120, längd ca 120 cm, med sockel
Warennr.: 5499662
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16.11.2019
16:30:00
Sehen Sie mehr
Bonad Kyrkhultsmålaren
PER OLSSON UDD/ KYRKHULTSMÅLAREN (Blekinge/ Skåne 1793-1862): "Visa o fåvitska jungfrur", målad på papper, ca 62x192 cm, oramad. LITTERATUR: Nils Arvid Bringéus "Sydsvenska Bonadsmålningar", sid 78
Warennr.: 5499664
16:36:00
Sehen Sie mehr
Postkort fra de Dansk Vestindiske øer (6)
6 stk. postkort fra de Dansk Vestindiske øer ca.1904-06. H.8,5 x 14 cm. Aldersrelateret stand med brugsspor og småskader, uden frimærker.
Warennr.: 5464440
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.11.2019
16:37:00
3 Skrin allmoge 1800-tal
SKRIN, 3 dlr, allmoge, 1800-tal, beståenda av; skrin i ek, lås och nyckel; skrin med dekor i karvsnitt; skrin i fur med järnbeslag, största L ca 48 cm
Warennr.: 5499666
16:42:00
Sehen Sie mehr
TripTrap. Miniature huse. (5)
TripTrap. Fem miniature huse bestående af; Gammelbo Moseby, Tunø Kirke, Slotsgade 20 Haderslev, Vor Frue Kirke Kalundborg, Krudttårn Fredericia. I originale æsker. I alt 5 huse. (5)
Warennr.: 5496661
17:11:00
EUR 101
TripTrap Miniatures. Stor samling nissefigurer m.m. (120)
Stor samling TripTrap julepynt / nissefigurer, design af Etly Klarborg bestående af: Ingolf, Oscar & Marie, Bolette, Tina & Johan, Mia, Amanda, Mathias & Sofie, Mikkeline, Anja & Niels, Claus, Ditte, Bette Ella, Martine, Cecilie & Vilhelm, Bastian & Olivia, Katrine, Linus, Bertram, Bolette, ...
Warennr.: 5496769
EUR 1.074 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
17:15:00
EUR 698
Samling Georg Jensen topstjerne og adventskrans. (2)
Georg Jensen. Golden Christmas, Living, Christmas Collectibles topstjerne Ø 24 cm samt forgyldt adventskrans med ophæng. (2),
Warennr.: 5495820
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 16.11.2019
18:10:00
EUR 101
Vintage telefon
Telefon af lakeret metal. uden firmamærke. Ca. 1940. H. 31 cm. Fremstår med patina samt reparation af taletragt.
Warennr.: 5496958
18:12:00
Flymodel Fokker Fellowship F28
Flymodel Fokker Fellowship F28 fremstillet af Mattys Verkuyl Holland. 1970'erne. Fremstillet i metal. L 40 cm. Vingefang 33 cm. fremstår med aldersvarende brugsspor herunder afslag af lak.
Warennr.: 5497200
18:18:00
Pulverhorn, um 1900
Pulverhorn, um 1900 verzierter Messingkörper mit Aufhängeschnur, Maße: L. 28, Ø 4 cm. altersgemäßer Zustand, einige kleine Bruch-/ Rissstellen.
Warennr.: 5468423
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16.11.2019
18:32:00
Dopkass / barnkorg Dalarna
DOPKASS, omkring 1800, flaknäver med handtag, sydd med klyvsöm, dekor med röd och blå vadmal, gavlar med ristad dekor i rombmönsten, vävt band med smideskrok, L ca 68 cm.. . Ref: snarlik i Nordiska Museets samlingar med ursprung från Mora, NM.0003516A
Warennr.: 5499702
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16.11.2019
18:39:00
Sehen Sie mehr
Samling Tuborg collectibles (17)
Samling Tuborg collectibles bestående af: Emaljeskilt i form af gulddame og teksten 'Tuborg Guld', 50 x 33 cm. Emaljeskilt med afslag ved det ene skruehul. Tuborg spejl, Tuborg elektrisk oplukker tuil bordmontering, 4 stl 'Hof' rafleunderlag og 10 stk glasbrikker 'India pale ale'. (17)
Warennr.: 5496047
EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 16.11.2019
18:45:00
Ældre 'Parker Duofold' reklame fyldepen af træ ca.1930
Ældre Parker reklame fyldepen af bemalet træ 'Parker Duofold' med læderstrop l.71 cm. Ca.1930. Aldersrelateret stand med brugsspor.
Warennr.: 5496210
EUR 188 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.11.2019
19:02:00
EUR 228
Tornspira till sidotornen
TORNSPIRA, från Riddarholmskyrkan, 1835-39 konstruktör Erik Gustav Göthe och Fredtik Blom, tillverad av Åkers styckebruk, gjutjärn, nedtagen 1967, höjd ca 283 cm
Warennr.: 5499710
EUR 557 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.11.2019
19:04:00
Sehen Sie mehr
Nissen m.fl. Samling Peberkværne samt bakke (14)
Nissen m.fl. Samling peber og saltkværne samt bakke af bøg og fyrretræ. Flere med Peugeot kværne. Fremstår med varierende brugsspor. (14)
Warennr.: 5498769
EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 16.11.2019
19:18:00
Banania. Konvolut von altem Kakao - Dosen (4).
Konvolut von altem Kakao - Dosen der 1930er und 1950er Jahren der Marke Banania und Nescao. Die Dosen sind. Maße von ca. 14 cm bis 17 cm. Teils mit Gebrauchspuren.
Warennr.: 5480549
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.11.2019
19:28:00
Meccano-Modell. Berliner Funkturm
Modell des Berliner Funkturm aus Meccano-Metallbaukästen. Maße ca. H. 153 cm. Basis ca. 36 x 36 cm. Leichter Flugrost.
Warennr.: 5443359
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.11.2019
19:37:00
Peter Behrens, paar Tee- und Wasserkessel (2)
Peter Behrens, Tee- und Wasserkessel für die Firma AEG. Entwurf: 1909. Kupfer/Messing, Henkel mit Flechtwerk. H ca. 23 cm. Gebrauchsspuren. (2)
Warennr.: 5484850
EUR 650 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.11.2019
19:55:00