Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Sameknivar
SAMEKNIVAR, 2 st, skuret horn, med läderfattning, 1900-talets andra hälft, längd ca 21-28,5
Warennr.: 5276425
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
11:20:00
Sehen Sie mehr
Modelbiler/fly
Modelbiler/fly. Lille kasse med bl.a Arnold SK- SAS fly (mangler et sæt hjul) Folkevogn i metal, samt div busser m.m. Fejl og mangler forekommer
Warennr.: 5271809
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 22.03.2019
14:27:00
Öltunna på ställning
ÖLTUNNA på ställning, AB Stockholms MB Bryggerier, 20 liter, laggad, kran i mässing, höjd ca 63 cm
Warennr.: 5276504
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
14:28:00
Sehen Sie mehr
Filmaffisher, 3 st
FILMAFFISHER, 3 st, "Barnets Värld", "Fars Dag", "Klas Klättermus", bladmått ca 70x100 cm, oramade.
Warennr.: 5276509
14:38:00
Sehen Sie mehr
Stefano Espressomaschine von Stefano Ugolini, Italien, 2. H. 20. Jhd. Espressomaschine.
Espressomaschine von Stefano Ugolini, Italien, 2. H. 20. Jhd Messing/Kupfer/Holz. Elektrifizierte Kaffeemaschine, Tablettablage, Portionierer mit Siebeinsatz, Holzgriff. Bezeichnet: Stefano Ugolini. Maße: ca. H. 65 cm. Unterlagen vorhanden. Alters- und Gebrauchsspuren. Das Gerät wurde nicht ...
Warennr.: 5231729
EUR 450 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22.03.2019
16:05:00
EUR 375
Bergkristallkugel
Bergkristallkugel, geschliffen, gefertigt aus einem natürlichen Bergkristall. Maße ca.: D. 17 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5274013
EUR 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.03.2019
16:30:00
EUR 200
Window Mannequin Dior / Novita / Liane brünett
Window Mannequin Dior / Novita / Liane brünett. Original Schaufenster Unterwäsche-Mannequin von Dior aus den 1950er Jahren. Dir Figur ist aus Gips gegossen und polychrom staffiert. Maße ca.: H. 88 cm, B. 20,5 cm, T. 15 cm. Die Figur befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit ...
Warennr.: 5180160
EUR 1.200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.03.2019
18:55:00
EUR 600
FILMAFFISHER
FILMAFFISHER, 2 st, från 1960-talet, "All Through the Night" Gangster Razzia med Humphrey Bogard, (ett kriminellt gäng blir patriotiska och börjar söka efter en Nazist som är spion) samt "Pursued" Blodshämnare, (En western noir med Robert Mitchum). Bladstrl. ca 70x100 cm.
Warennr.: 5276620
19:02:00
Sehen Sie mehr
Samling danske filmplakater (15)
Samling danske filmplakater bla. 'Hjemve', Rich Kids', En soap', 'En kort en lang', 85x62 cm. Fremstår med håndteringsmærker, flere med flossede sider, bukkede hjørne samt huller efter tegnestifter. U.R. (15)
Warennr.: 5256000
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 22.03.2019
19:41:23
Window Mannequin Dior / Novita / Liane blond
Window Mannequin Dior / Novita / Liane blond. Original Schaufenster Unterwäsche-Mannequin von Dior aus den 1950er Jahren. Dir Figur ist aus Gips gegossen und polychrom staffiert. Maße ca.: H. 88 cm, B. 20,5 cm, T. 15 cm. Die Figur befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Patina, ...
Warennr.: 5278518
20:25:00
EUR 600
Sovjetiske ordner: Red Banner, The order of the Patriotic war mfl. (5)
Sovjetiske ordner: Red Banner, The order of the Patriotic war mfl. Red Banner med nr.522163. To Patriotic order med nr. 2527540, 6412586. Fremstår med alm. brugsslitage.
Warennr.: 5277645
EUR 322 DK, Herning, Engdahlsvej 22.03.2019
20:50:00
EUR 148
Miniatyr
MINIATYR, Grand tour souvenir i form av Konstantinbågen i Rom, 1800/1900-tal, i gul och grå alabaster, höjd ca 15 sockeln 16x7 cm. . . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Warennr.: 5277892
EUR 478 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23.03.2019
10:30:00
Sehen Sie mehr
Mikromosaik
MIKROMOSAIK, ca 1870, Grand tour souvenir föreställande S:t Peters platsen i Rom, plattan i svart alabaster med inläggning av malakit, största mått ca 13x17,5 cm. . . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Warennr.: 5277894
EUR 669 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23.03.2019
10:34:00
Sehen Sie mehr
Obelisk
OBELISK i porfyr, 1800/1900-tal, Grand tour souvenir, tillverkad i egyptisk porfyr samt svart kalksten/marmor, kulfötter samt lejonansikte med ring i brons, höjd ca 29 cm. . Den egyptiska porfyren är bergarten som gett porfyren dess namn (benämningen kommer från grekiskans ord för purpur). Just denna återfinns endast på en ort i form av ett otillgängligt stenbrott i Egyptens öken. Romarna var de som fann platsen och bröt stenen under några århundraden. Efter antiken föll ursprungsplatsen i glömska och återfanns först 1823.. . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Warennr.: 5277897
10:40:00
Sehen Sie mehr
Byster
BYSTER, Grand tour souvenirer, 2 st, i form av Homeros och Sokrates, 1900-talets första hälft, brons, den ena med mörk patinering, socklar i marmor, den mindre med rosso levanto, vit marmor och breccia, höjd ca 14 respektive 17 cm. . . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Warennr.: 5277900
EUR 382 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23.03.2019
10:46:00
Sehen Sie mehr
Brevpress
BREVPRESS, i form av lejon med ungar, Grand tour souvenir, 1800-talets slut, utförd i marmor Rosso antico, längd ca 14 cm. . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Warennr.: 5277914
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23.03.2019
11:26:00
Sehen Sie mehr
Bokstöd
BOKSTÖD, 1 par, tidigt 1900-tal, i form av tempelgavel, inspirerat av Isis templet i Philae, Egypten, märkt B&H, Bradley & Hubbard, USA, gjutjärn samt bricka i mässing, höjd ca 10,5 samt längd 15 cm. . . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour.
Warennr.: 5277916
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23.03.2019
11:30:00
Sehen Sie mehr
Tazza
TAZZA, omkring 1900, brons på sockel i trä med intarsia, höjd ca 17, fatets diameter 20 cm. . . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Warennr.: 5277919
11:36:00
Sehen Sie mehr
Kay Bojesen, Daells Varehus og Wiggers. En samling tallerkner og spil. (4)
Kay Bojesen, to tallerkener i massivt teak, et spil kryds og bolle, fra Daells Varehus. En tallerken med håndtag fra Wiggers. Fremstår med brugsspor, pletter, samt en tallerken knækket. (4)
Warennr.: 5254001
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
11:43:00
Bordsuppsats
BORDSUPPSATS, Grand tour, 1800-talets andra hälft, putto hållande fat, patinerad brons, fat i glas, sockel i bleu turquin marmor höjd ca 23 cm. . . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Warennr.: 5277929
12:08:00
Sehen Sie mehr
Figurin
FIGURIN, Grand tour souvenir i form av den romerske kejsaren Commodus som Herkules, 1800/1900-tal, huvudet i vit marmor och lejonskinnet i kalcit, senare sockel i svart marmor, höjd ca 16 cm. . . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Warennr.: 5277931
EUR 956 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23.03.2019
12:12:00
Sehen Sie mehr
Museumskopi. Buste af kvinde fra antikken
Museumskopi. Buste af kvinde fra antikken. Udført i gips på sokkel af marmor. H. 36 cm.
Warennr.: 5275584
12:19:00
Visitkortsställ
VISITKORTSSTÄLL, tidigt 1900-tal, sjöodjur som bär upp snäckskal med trummande pojke, höjd ca 15,5 cm, delvis patinerad brons. . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Warennr.: 5277942
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23.03.2019
12:34:00
Sehen Sie mehr
Landmålerudstyr / nivelleringsapperat, Dietzgen.
Nivelleringsapparat af messing, Dietzgen. L. 33cm, H. 20 cm. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Warennr.: 5275914
13:18:00
Romerskt badkar
GRAND TOUR souvenir i form av romerskt badkar, 1900-talets första hälft, med lejonansikten på långsidorna, kalcit samt fötter i alabaster, höjd ca 7 samt längd 18,5 cm. . . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Warennr.: 5277968
13:38:00
Sehen Sie mehr
Samling ældre franske blikdåser samt askebæger(16)
Samling ældre franske blikdåser og dunke fremstillet som reklame/emballage for biscuits, cacao, biloile, mm. Dertil askebæger med reklame for 'Papier a cigarette riz la croix'. Der medfølger nyere tedåse. Største mål H. 13 cm, B. 25 cm, D. 16,5 cm. Fremstår med brugsslitage, enkelte små defekter....
Warennr.: 5277650
EUR 201 DK, Kolding, Trianglen 23.03.2019
13:39:15
Modelskibe, fiskekuttere (2)
2 skibsmodeller af fiskekuttere med sejl. Modelbyggesæt E 714. L. 51 cm, H. 49 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Warennr.: 5279187
EUR 215 DK, Helsingør, Støberivej 23.03.2019
13:44:19
Samling fangstredskaber i form af åljern (21)
Samling fangstredskaber i form af sortmalede ål jern af smedejern (21)
Warennr.: 5260387
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.03.2019
14:33:00
EUR 174
Modell einer Draisine (Laufmaschine)
Modell einer Draisine (Laufmaschine), gefertigt aus Holz. Am Sockel bezeichnet. Karl von Drais erfand vor 200 Jahren die Laufmaschine und patentierte sie im Jahr 1818. Maße ca.: 56 x 65,5 x 15 cm.
Warennr.: 5247910
EUR 700 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23.03.2019
15:25:00
EUR 350
Ford Calendar Collection 2003 Limited Edition,
Ford Calendar Collection 2003 Limited Edition, modelbil FordFocus ST170. Med certifikat. I original emballage. nummer 220/1111
Warennr.: 5268858
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 23.03.2019
15:30:27
 1 2 3 4 5 6 7  >>