Kategorie  Schätzpreis
12345...6» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Skrivesæt samt bordlampe, alabast (2)
Skrivesæt af alabast med blækhuse af glas, prydet med liggende løve L. 26 D. 18 cm. Desuden bordlampe af alabast med vaseformet korpus, H. ekskl. fatning 30 cm. Fremstår med brugsspor, mindre skader og afslag. (2)
Warennr.: 5526696
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 16.12.2019
13:18:36
Chr. X stage af tin, bronzeskrin og Tasso-relief (3)
Chr. X stage af tin og messing, bronzeskrin med ridderscene og Tasso-relief Lis Hooge Hansen 'Mor og barn' af støbejern. 20 årh. Stedvise alm. brugsspor, dog stage med bule på krave/lystyl. H. 15 cm. 21 x 30 cm. og skrin: 13 x 11 cm. (3)
Warennr.: 5526797
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
14:16:00
Automobilia. Samling nummerplader, kølermærker mm.
Automobilia. Samling nummerplader bl.a. emaljeret papegøjeplade, hjulkapsler, par italienske horn, to Mercedes kølermærker samt diverse mærker til bl.a. VW samt Volvo 544 og B18 mm. Fremstår med brugsspor, afslag, rust. Mangler og defekter forekommer.
Warennr.: 5527978
14:42:00
Väggplåtar ett par mässing
VÄGGPLÅTAR, ett par, omkring 1900, mässing, för ett ljus vardera, höjd ca 31 cm
Warennr.: 5531833
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16.12.2019
15:00:00
Sehen Sie mehr
Albani reklame, træfigur, samt bog om Albani Bryggeriet (3)
Albani reklame, tryk i ramme; træfigur / skulptur af delvist bemalet tømmertræ, signeret Tage, bemalet med element fra Albani-logo og dateret 93; samt bog om Albani Bryggeriets historie, 'Altid på vej..', 1989. Hidrører fra Albani Bryggeriets administrationskontor. Stedvise små brugsspor. H. ...
Warennr.: 5527708
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
15:16:44
Samling facade bogstaver(15)
Samling facade bogstaver med montering til lys. H. 17-55 cm. Alle skilte fremstår med klippede ledninger.(15)
Warennr.: 5529761
EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
15:18:00
EUR 87
En samling diverse ældre tandlægeudstyr samt retro Philishave barbermaskine
En samling div. ældre tandlægeudstyr med bl.a. tænger og skyllesprøjter. Samt retro Philishave barbermaskine. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Medfølgende taske af brunt skind.
Warennr.: 5532198
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 16.12.2019
16:00:00
Samling kameraer, objektiver og tilbehør
Samling kameraer, objektiver og tilbehør. Canon: PowerShot 600 digital kamera, Canon Dial 35. Kodak: Teledisk, Disc 6100, 2 stk. Disc 6000, Disc 3600, Disc 4000, Pocket instamatic 500. Hanimex 420 sensor, Konica Big Mini, Leica Mini, Premier PC-640, Mamiya 135EF, 2 stk. Jhagee Exacta Varex 11b, ...
Warennr.: 5514282
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
16:57:00
LARS H.U.G. Collectors item. Mappedyret
LARS H.U.G. Collectors item. "Mappedyret". 1 stk. original musik på vinyl. Instrumental musik - ikke udgivet tidligere. 4 stk. litografier. Signeret og komponeret af Lars H.U.G. Trykt i 125 eksemplarer - kopi nr. 39. 4 litografier 40 x 40 cm. + LP. Samt 1 signeret CD "Save me from this rock n' ...
Warennr.: 5526140
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 16.12.2019
18:19:00
EUR 114
Russisk tre-fløjet rejseikon af messing, triptykon
Russisk tre-fløjet rejseikon, triptykon, af messing centralt motiv med Jesus Kristus flankeret af Gudsmoder samt Johannes Døberen. Front dekoreret med Kristus kors hvorunder Adams kranie. H. 15 B. i lukket stand 13 cm. B. 37,5 cm. Fremstår med patina.
Warennr.: 5519320
EUR 537 DK, Helsingør, Støberivej 16.12.2019
18:21:00
Linneduk
LINNEDUK samt 12 servetter, omkring 1900, linnedamast, duken är ca 400 cm lång, servetterna 55x55 cm
Warennr.: 5531910
EUR 235 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.12.2019
18:24:00
Sehen Sie mehr
Signeret VfB Stuttgart spillertrøje, Jon Dahl Tomasson
VfB Stuttgart spillertrøje signeret af Jon Dahl Tomasson, med hilsen på forsiden. Str. L. Fremstår med brugsspor. Ifølge rekvirent er spillertrøjen "Matchworn".
Warennr.: 5503083
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 16.12.2019
18:34:00
To stammemasker udført af fossil stødtand fra uddød Stegodon elefant. (2)
To stammemasker udført af fossil stødtand fra uddød Stegodon elefant. Stammer fra Java. Stødtand er over 1 million år gammel. L. 8/8,5 cm. Den ene maske med reparation og lille afslag (2)
Warennr.: 5529296
EUR 242 DK, Kolding, Trianglen 16.12.2019
19:11:00
Samling ældre julepynt af glas mm. (50)
Diverse ældre julepynt af glas, bla. kugler, trompeter, klokker fugle og julemænd. Fremstår med alm. brugsspor. (50)
Warennr.: 5529660
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
19:15:00
EUR 121
Danmarks oldtid yngre stenalder. Tapkølle af stenart.
Danmarks oldtid yngre stenalder. Tapkølle. Længde: 32 cm. Findested angivet som omegnen af Viborg.
Warennr.: 5516840
EUR 671 DK, Herning, Engdahlsvej 16.12.2019
19:28:00
Bjørn Wiinblad. Samling div. effekter
Bjørn Wiinblad. Samling div. effekter best. af bla. 3 indrammede tryk, lille vase V5 - 87, H 10 cm, med lille afslag på side. Smørskål med låg, 3174-237, afslag på låg. Vase 3157-1315, H 12,5 cm. Krus, fade, skåle, vaser samt smørbrikker fra Nymølle og Rosenthal. Alm. brugsslitage. (60)
Warennr.: 5532196
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
19:28:00
EUR 134
Select fodbold signeret af Michael Laudrup.
Select fodbold str. 5 med håndskreven autograf af Michael Laudrup. Fremstår med alm. brugsspor, tørt læder.
Warennr.: 5531468
EUR 134 DK, Herning, Engdahlsvej 16.12.2019
19:29:00
To stammemasker udført af fossil knogle fra Stegodon. (2)
To stammemasker udført af fossil knogle fra Stegodon, uddød elefantart. Stammer fra Java. Knoglen er over 1 million år gammel. L. 8,8-9,7 cm(2)
Warennr.: 5529294
EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 16.12.2019
19:40:00
Grammofon
GRAMMOFON, 1900-talets första hälft, fodral i ek, höjd ca 29, 40x40 cm, vev medföljer
Warennr.: 5531962
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
19:41:00
Sehen Sie mehr
Samling langpiber / soldaterpiber af merskum, porcelæn og træ samt ophæng ( 43)
Samling på 32 langpiber / soldaterpiber af merskum, porcelæn og træ. 11 forskellige pibe vægophæng medfølger. Alle piber af porcelæn fremstår med revner/defekter.
Warennr.: 5516546
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 16.12.2019
19:43:00
EUR 121
Samling militær emblemer
Samling af militær emblemer mm.
Warennr.: 5532137
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 16.12.2019
19:44:00
Samling ældre snedker værktøj m.m.
Samling ældre snedker værktøj m.m. Bestående af bl.a. høvle og save. Fremstår med brugsslitage; defekter samt mangler kan forekomme.
Warennr.: 5530078
EUR 403 DK, Aarhus, Egå Havvej 16.12.2019
19:50:00
EUR 94
Sättugnsplatta 1800-tal
SÄTTUGNSPLATTA, svärtat gjutjärn, 1800-tal, ca 47 x 47 cm, enligt uppgift från Bårshult, Göteryd, Småland
Warennr.: 5531975
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 16.12.2019
19:54:00
Sehen Sie mehr
Et sæt med kuglepen samt vinprop i palisander (2)
Et sæt med kuglepen samt vinprop, begge med håndlavet greb i drejet og poleret palisander. L. kuglepen 14 cm. Medfølgende æske med brugsspor. (2)
Warennr.: 5515099
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:05:00
Royal Copenhagen, Georg Jensen m.fl. (3)
Georg Jensen. Topstjerne i emballage. Royal Copenhagen. Stjerne riflet skål på for nr. 427. Ø 18 cm. I emballage.Plakat fra Amagertorv, 'Nisser fra den gl. fabrik'. Trykt hos Permild & Rosengreen. 68 x 48 cm (71 x 51 cm ). (3)
Warennr.: 5532199
20:13:00
Tre ældre lanterner, bl.a. en mrk. Concordia, Cardiff (3)
Tre ældre lanterner af metal, to oprindeligt til petroleum hhv. en tysk og en tjekkoslovakisk, den tredje en elektrisk minelygte mærket 'Concordia Electric Safety Lamp, Cardiff'. H. 32-43 cm. Fremstår med brugsmærker, rustpletter. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (3)
Warennr.: 5526189
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:19:00
Et sæt med kuglepen samt vinprop i moseeg (2)
Et sæt med kuglepen samt vinprop, begge med håndlavet greb i drejet og poleret moseeg. Kuglepen metal belagt med rhodium, vinprop metal med krom. L. kuglepen 13 cm. Medfølgende æske med brugsspor. (2)
Warennr.: 5515104
20:22:00
Samling Tuborg og Carlsbergeffekter (12)
Samling Tuborg og Carlsberg-effekter bestående af div. Billeder og skilte div. størrelser 89-49X66-34cm. Tøndebunde Ø. 39,5 cm. Fremstår med brugsspor. (12)
Warennr.: 5522257
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
20:27:00
EUR 101
Samling danske sommerfugle (2)
Samling danske sommerfugle i to trækasser med indsats i flamingo samt glaslåg. (2)
Warennr.: 5522916
EUR < 125 DK, Hørsholm, Hammervej 1 16.12.2019
20:30:00
Russische Ikone mit Johannes dem Täufer
Russische Ikone mit Darstellung von Johannes dem Täufer mit Christus im Kelch. 45 x 38 cm. Mit Gebrauchsspuren und Patina.
Warennr.: 5509071
EUR 1.342 DK, Hørsholm, Hammervej 1 16.12.2019
20:32:00
EUR 148
12345...6»