Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...13»   Waren pro Seite   380 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Charlet, Havre, Frankreich. Französisches Fernrohr, erste Hälfte 19.Jh.
Französisches Fernrohr auf drehbarem Stativ, beides aus Messing, graviert mit 'Charlet opticien Havre' sowie Widmung 'à mon ami Andreas Erlandsen avec mon Affectueux souvenir J. Rud'. Fernrohr L. 78 - ca. 105 cm, H. Fernrohr auf Stativ 45 cm. Lauritz.com übernimmt keine Gewähr für die Funktion. ...

Warennr.: 5651212
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 07.08.2020
EUR 161
Konvolut Buchstützen (4)
Konvolut Buchstützen, vollplastisch ausgeformt, gefertigt aus Kunststoff, Maße ca.: H. 16-20 cm, T. 10 cm, B, 10 cm, Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren. (4)

Warennr.: 5711080
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07.08.2020
20:11
Renaissance lysesaks af messing, 1600-tallet
Lysesaks af messing med 'snydehus' prydet med plade hvorpå støbt motiv med person mellem søljer, på skaftet karyatider, huset stemplet med mestermærke og graveret med navntræk, 1600-tallet. L. 18,3 cm.

Warennr.: 5710190
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 07.08.2020
20:23
Herbert Krenchel. Sjælden Krenitskål, sort/gul
Herbert Krenchel f. 1922. Sjælden Krenitskål af sort- og gulemaljeret metal. Ø 18,5, H 8,5 cm. Fremstår med brugsspor, kantafslag og ridser.

Warennr.: 5723688
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 07.08.2020
20:25
EUR 87
Studebaker kølerfigur, 1950'erne
Kølerfigur i forkromet metal fra Studebaker-bil, monteret på sokkel i sortbroget marmor. L. figur 29,5 cm, H. inkl. sokkel 24,5 cm. Fremstår med spredte af slag og revner på marmorsoklen.

Warennr.: 5648793
20:40
Kalle Anka & C:O 1949 nr 4
KALLE ANKA & C:O, 1949, nr 4, FR/GD

Warennr.: 5733193
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08.08.2020
12:00
Sehen Sie mehr
Star Wars: Howie Hammerman 'Jabba's Burp' autograf
Star Wars: Howie Hammerman 'Jabba's Burp' autograf fra Return of The Jedi. 10 x 15 cm (16 x 21 cm)

Warennr.: 5733375
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08.08.2020
13:11
H.C. Andersen. Samling figurer, platter, pengesedler m.m.
H.C. Andersen. Samling figurer, platter, plakatter m.m., bestående 8 stk. Fairytales figurer af resin m/ mangler H. 9-23 cm, 3 stk. HCA asietter Ø 15,5 cm, 5 diverse askebægre Ø 8-16 cm, HCA tedåse H. 18 cm, Trip Trap HCA s hus i æske H. 8 cm, 38 stk platter bl.a. B&G Ø 16-24 cm, 2 stk. HCA 10 kr...

Warennr.: 5714007
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 08.08.2020
13:35
Lokor 1 par
LOKOR, 1 par, 1800-tal, bemålat och skulpterat trä, lämgd ca 66 cm

Warennr.: 5733224
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08.08.2020
14:32
Sehen Sie mehr
Filmfremviser, skærm i kasse, og film splicer (3)
Filmfremviser, opklappelig skærm i kasse, og film splicer i æske. Fremviser af mærket Bell & Howell Gaumont, projector model 613, England. Mål på kasser: H. 42. 37 x 24 cm. og skærm: 114 x 12 x 13 cm. Stedvise brugs- og aldersspor (3)

Warennr.: 5733781
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 08.08.2020
14:33
Samling konkylier, forsteninger mm
Større samling af diverse konkylier, muslingeskaller, forsteninger, koraler mm. Brugsspor, enkelte afslag.

Warennr.: 5733376
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08.08.2020
15:11
Glasdörrar från Apotek
GLASDÖRRAR (5) 1900-talets mitt, från ett "Apoteket Kronan", 3 med träram samt 2 extra glas, de med ram ca 56x51 cm

Warennr.: 5733235
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08.08.2020
15:28
Sehen Sie mehr
Skriversæt i etui samt cigaretetui i plet (3)
Skriversæt - fyldepen m/ Iridium spids & kuglepen el. ballpoint pen i etui - L. 14-17 cm samt cigaretetui i plet 8 x 6 cm. Brugsspor. (3)

Warennr.: 5733793
15:55
Bordsur mässing 1900-tal
BORDSUR, 1900-tal, mässing, på ett ben, urtavla med både arabiska och romerska siffror, på marmorsockel, höjd 25 m

Warennr.: 5733244
EUR 290 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08.08.2020
16:16
Sehen Sie mehr
Samling diverse vejskilte (16)
Samling diverse vejskilte, flest af metal med reflekterende overflade, bestående af bl.a. P-skilt, Parkering forbudt, Legende børn, Jernbane overskæring, 'Pas på tagarbejde', 'Fodgængere henvises til modsatte fortov', Vejarbejde, Knallertkørsel forbudt mm. Forskellige størrelser fra 10 x 50 cm. ...

Warennr.: 5733654
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 08.08.2020
16:17
Samling effekter til bar bl.a. Jack Daniel's skilt, Tuborg 'Den tørstige mand' m.m.
Samling effekter til bar el. herreværelset bl.a. Jack Daniel's reklameskilt af nyere dato 61 x 40 cm, Tuborg 'Den tørstige mand' af metal 67 x 50 cm, klokke m/ tryk H. 14,5 cm, bakke mrk VAT 69 Blended Scotch Whisky William Sanderson m.m. 34 x 34 cm, 1 stk. Tullamore Dew Irish Whiskey keramik ...

Warennr.: 5733787
16:34
Samling Georg Jensen samt Bang & Olufsen vægur (4)
Samling Georg Jensen samt Bang & Olufsen bestående af : Bang & Olufsen vægur model Beotime Ø. 29,5cm. Georg Jensen kande H. 28,5cm, skål Ø. 15,5cm samt ur af stål Ø. 11,5cm. Fremstår med brugsslitage herunder sekundviser med skævheder. (4)

Warennr.: 5733429
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 08.08.2020
18:46
EUR 134
Spilledåse udformet som veteranbil med flaske
Spilledåse udformet som veteranbil med flaske. 1960'erne. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5727794
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 08.08.2020
19:00
Porcelæns tappehane til fadølsanlæg
Porcelæns tappehane til fadølsanlæg 'Pilsner Urquell. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Warennr.: 5725553
19:01
Danmarks oldtid, flintedolk 25 cm og to mindre økser (3)
Danmarks Oldtid: Flintedolk med let savtakket kant l.25 cm, fundsted Lemvig 1957, to mindre afslag samt to mindre flinteøkser l.12,5-18 cm med afslag.

Warennr.: 5719373
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08.08.2020
19:03
EUR 322
Tuborg, Guinness, Beefeater m.fl. Større samling ældre reklameskilte (8)
Tuborg, Guinness, Beefeater m.fl. Samling øl- og spiritusreklamer. Mål: 23-87-32-69 cm (8)

Warennr.: 5733644
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 08.08.2020
19:11
Asger Jorn. Silkeborg Kunstmuseum udstillingsplakat
Asger Jorn. Silkeborg Kunstmuseum udstillingsplakat, sign i trykket. Indrammet i skifteramme 60 x 50 cm.

Warennr.: 5733447
19:27
Papageien-Trinkgefäß im Stil der Colima-Kultur
Papageien-Trinkgefäß im Stil der Colima-Kultur (benannt nach dem mexikanischem Staat Colima, 200 v. Chr.- 400 n. Chr.) aus der vorklassischen Periode. Rot-/braun bemalter Ton mit schwarzen Sprenkeln. Museums-Replikat nach dem Vorbild aus dem Nationalmuseum in Mexiko-City. H: 30 cm.

Warennr.: 5730778
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 08.08.2020
19:53
To DSB Banevagt skilte /ringkraver af bronze, 1900-tallets begyndelse (2)
To DSB Banevagt skilte /ringkraver af bronze betegnede 'Banevagt', med DSB vingehjul, banevagtnummer 275 samt 1838. 1900-tallets begyndelse. L. 10,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (2)

Warennr.: 5723681
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 08.08.2020
19:58
Wandleuchter im Empire-Stil mit dem Monogramm Napoleons (2)
Wandleuchter im Empire-Stil mit dem Monogramm Napoléons, gefertigt aus Messing. Jeweils mit drei Brennstellen versehen. Maße ca.: H. 42 cm, B. 26 cm, T. 15 cm. Die Leuchter befinden sich in einem altersgemäßen Zustand. (2)

Warennr.: 5644595
EUR 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 08.08.2020
20:08
Lego Limited Edition. Borkum Riffgrund 1, 50 years on track, 40 years building toy (3)
Lego Limited Edition. Borkum Riffgrund 1, nr. 4002015, 559 pcs, 50 years on track nr. 4002016 med 6 tog samt,40 years building toy nr. 4002018, 1099 pcs. (3)

Warennr.: 5727765
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 08.08.2020
20:34
EUR 255
Lego Limited Edition. Hub Birds, Lego House, Christmas(3)
Lego Limited Edition. Hub Birds nr. 4002014, 487 pcs, Lego House special edition nr. 4000010, 250 pcs, Christmas Tale nr. 4000013, 435 pcs (3)

Warennr.: 5727769
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 08.08.2020
20:35
EUR 188
Star Wars: Caroline Blakison 'Mon Mothma' autograf
Star Wars: Caroline Blakison 'Mon Mothma' autograf fra Return of The Jedi. 10 x 15 cm (16 x 21 cm)

Warennr.: 5733374
20:40
Konvolut Kinoplakate in deutscher Sprache (41)
Konvolut Kinoplakate in deutscher Sprache. Diverse Filmplakete überwiegent amerikanischer Filme. Altersgemäße Gebrauchsspuren, Plakate mit Faltspuren.

Warennr.: 5707420
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 08.08.2020
20:45
Reitsattel aus der Manufaktur Stübben mit Sattelhalter (2)
Reitsattel aus der Manufaktur Stübben mit Sattelhalter, gefertigt aus Leder in brauner und dunkelbrauner Farbe, mit Maße des Halters ca.: H. 79 cm, B. 65 cm, T. 40 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (2)

Warennr.: 5700710
20:52
EUR 45
12345...13»