Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345»   Waren pro Seite   136 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Nisse med trillebør, støbt materiale, 1900-tallet
Nisse el. Garten Zwerg med trillebør, støbt materiale, 20. Årh., H. 42, B. 35 cm, D. 22 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. afskalninger, revner m.m.

Warennr.: 6125270
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 09.12.2021
14:33
EUR 134
'Mickey Mouse with drum', amerikansk cookie jar af keramik
'Mickey Mouse with drum', amerikansk cookie jar af keramik, mærket 'Walt Disney Production', H. 29 cm. Fremstår med alm. brugsspor, tapemærker.

Warennr.: 6122846
EUR 376 DK, Vejle, Dandyvej 09.12.2021
19:45
EUR 268
American Bisque 'Cheerleaders', amerikansk vintage-cookie jar af fajance, 1950'erne-1960'erne
'Cheerleaders' fra American Bisque, pigerne med refleksansigter, amerikansk vintage-cookie jar af fajance, 1950'erne-1960'erne. H. 28 cm. Fremstår med brugsspor, revne på kant.

Warennr.: 6122844
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 09.12.2021
19:52
EUR 201
'Humpty Dumpty' og 'Kids watching TV', to amerikanske vintage-cookie jars af fajance (2)
'Humpty Dumpty' fra Brush, H. 28 cm, og 'Kids watching TV' med refleksbillede fra American Bisque, H. 25 cm, to amerikanske vintage-cookie jars af fajance. Fremstår med alm. brugsspor, 'Humpty Dumpty' med lille slidmærke på glasur. (2)

Warennr.: 6122910
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 09.12.2021
19:59
EUR 121
Italiensk figur af sølv i form af engelsk 'life guard' korporal, 20. årh.
Italiensk figur fremstillende engelsk 'life guard' korporal i anno 1830, udført i sølv med emalje. H. 14,5 cm. Vægt 296 g. Fremstår med spredte emaljeafslag.

Warennr.: 6108491
20:03
EUR 295
Mazzettil d'Altavilla. Skakspil med brikker i venetiansk mundblæst glas (33)
Mazzettil d'Altavilla. Skakspil med brikker i venetiansk mundblæst glas, skakbræt af glas. De "hvide brikker" er fyldt med grappa fra GRIGNOLINO, de "sorte brikker" er fyldt med GRASPANERA. 50x50 cm. Fremstår med få brugsspor, skakbræt dog med ridse. (33)

Warennr.: 6047938
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 09.12.2021
20:04
EUR 644
Italiensk figur af sølv i form af engelsk granaderofficer, 20. årh.
Italiensk figur fremstillende engelsk granaderofficer i anno 1821, udført i sølv med emalje. H. 15 cm. Vægt 286 g. Fremstår med spredte små emaljeafslag.

Warennr.: 6108532
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 09.12.2021
20:05
EUR 268
Tre antikke barnevogne (3)
Tre antikke barnevogne. Ene med defekt hjul. Div. tilbehør. (3)

Warennr.: 6120470
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 09.12.2021
20:05
'Davy Crockett', amerikansk vintage-cookie jar af fajance
'Davy Crockett', amerikansk vintage-cookie jar af fajance. H. 30 cm. Fremstår med alm. brugsspor og patina.

Warennr.: 6122840
20:06
EUR 268
Russisk ikon. 'Kristus Pantokrator', ritza af messing
Russisk ikon. 'Kristus Pantokratror', ritza af messing. 13 x 11 cm. Certifikat medfølger.

Warennr.: 6127217
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09.12.2021
20:07
Italiensk figur af sølv i form af engelsk officer, 20. årh.
Italiensk figur fremstillende engelsk officer i anno1821, udført i sølv med emalje. H. 14 cm. Vægt 267 g. Fremstår med spredte emaljeafslag.

Warennr.: 6108448
20:09
EUR 255
'Quaker Oats' og 'Donald Duck', to amerikanske vintage-cookie jars af fajance (2)
'Quaker Oats' og 'Donald Duck', to amerikanske vintage-cookie jars af fajance. 'Quaker Oats' fra Regal China, H. 24 cm, 'Donald Duck' mærket 'Walt Disney Prod' under bunden, H. 22 cm. Fremstår med alm. brugsspor, lidt afskalning på bemaling på 'Donald Duck'. (2)

Warennr.: 6122904
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 09.12.2021
20:13
Metlox 'Beulah, Elsie the Cow's Calf ', amerikansk vintage-cookie jar af fajance
'Beulah, Elsie the Cow's Calf ' fra Metlox, amerikansk vintage-cookie jar af fajance. H. 27 cm. Fremstår med afslag under standrand.

Warennr.: 6122834
20:20
EUR 201
Montblanc 'Starwalker Midnight' fineliner pen i rhuteniumbelagt metal
Montblanc 'Starwalker Midnight' fineliner pen i rhuteniumbelagt metal med diamantskårede omløbende linjer, top med flydende Montblanc-logo. L. 14 cm. Original æske medfølger. Fremstår med alm. til lettere brugsspor.

Warennr.: 6108795
20:23
EUR 295
Kaj C. Rasmussen. Håndskåret pibe, ubrugt
Kaj C. Rasmussen. Håndskåret pibe, ubrugt. Mærket Kaj C. Rasmussen Svendborg. L. 14 cm

Warennr.: 6060366
20:26
EUR 215
'Harley Davidson' og 'Saddle', to amerikanske cookie jars af fajance (2)
'Harley Davidson' og 'Saddle', to amerikanske cookie jars af fajance, sadlen med felt til at skrive noter, 1940'erne-1950'erne, Harley Davidson med label fra Harley Davidson og med årstal 1984. H. hhv. 20 og 31,5 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2)

Warennr.: 6122897
20:27
EUR 121
Grethe Jalk. Dansk møbelkunst gennem 40 år (4)
Grethe Jalk. Dansk møbelkunst gennem 40 år. Københavns Snedker laugs møbeludstillinger 1927-1966. 4 bd. Kbhvn. 1987, Teknologisk Instituts Forlag. Fremstår med minimale/ingen brugsspor, NOS, New Old Stock. Uhyre sjældent udbudt, original udgave (4)

Warennr.: 6127073
EUR 1.074 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09.12.2021
20:30
EUR 537
McCoy 'Jack o'-Lantern', amerikansk vintage-cookie jar af fajance, ca. 1955
'Jack o'-Lantern' fra McCoy, amerikansk vintage-cookie jar af fajance, ca. 1955. H. 23 cm. Fremstår med to kantrevner og et lille afslag ved det ene øje.

Warennr.: 6122827
20:34
EUR 268
Italiensk figur af sølv i form af engelsk officer fra de kongelige irske husarer, 20. årh.
Italiensk figur fremstillende engelsk officer fra de kongelige irske husarer i anno 1833, udført i sølv med emalje. H. 15 cm. Vægt 297 g. Fremstår med spredte emaljeafslag.

Warennr.: 6108450
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 09.12.2021
20:37
EUR 322
Italiensk figur af sølv i form af fransk officer af garden, 20. årh.
Italiensk figur fremstillende fransk officer af garden i anno 1790, udført i sølv med emalje. H. 13,5 cm. Vægt 266 g. Fremstår med enkelte små emaljeafslag.

Warennr.: 6108446
20:38
EUR 255
McCoy 'Clown', amerikansk vintage-cookie jar af fajance, 1940'erne-1950'erne
'Clown' fra McCoy, amerikansk vintage-cookie jar af fajance, 1940'erne-1950'erne. H. 27 cm. Fremstår med reparation på toppen af tophuen, kantrevner og -afslag, lidt afskalning på bemaling.

Warennr.: 6122832
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 09.12.2021
20:41
'Woodsy Owl' og 'Cindarella pumpkin', to amerikanske vintage-cookie jars af fajance, 1960'erne og 1970'erne (2)
'Woodsy Owl' ca. 1973-74, H. 33 cm, og 'Cindarella pumpkin' fra Brush ca. 1967, H. 25 cm, to amerikanske vintage-cookie jars af fajance. Fremstår med alm. brugsspor, 'Cindarella pumpkin' med indv. afslag på rand og små afslag på låget. (2)

Warennr.: 6122918
EUR 215 DK, Vejle, Dandyvej 09.12.2021
20:48
EUR 148
Arne Jacobsen og Verner Panton. Samling 'Ikoniske' miniature møbler (12)
Arne Jacobsen og Verner Panton. Samling 'Ikoniske' miniature møbler. Udført i størrelsen 1:16 samt 1:6. Fremstillet hos Minimii og Vitra Design Museum. Fremstår med alm. brugspræg. (12)

Warennr.: 6110535
EUR 671 DK, Roskilde, Store Hedevej 09.12.2021
20:51
EUR 403
McCoy 'Bar-B-Q Western Hat' og 'El Rancho bowl', amerikansk vintage-cookie jar af fajance, ca. 1960 (2)
'Bar-B-Q Western Hat' og 'El Rancho bowl' fra McCoy ca. 1960, amerikansk vintage-cookie jar af fajance, hatten kan bruges som serveringsbakke, ca. 1960. H. i alt 31 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2)

Warennr.: 6122852
20:55
EUR 268
McCoy 'World Globe', amerikansk vintage-cookie jar af fajance, 1961
'World Globe' fra McCoy, amerikansk vintage-cookie jar af fajance, ca. 1961. H. 26 cm. Fremstår med brugsspor, lidt slid på bemalingen, muligvis en reparation indv. på låget.

Warennr.: 6122847
21:02
EUR 268
S.T. Dupont 'Churchill' cigaretui af læder med etui
S.T. Dupont 'Churchill' cigaretui af læder med plads til to cigarer, L. ca. 17,5 cm. Medfølges af etui samt uudfyldt certifikat.

Warennr.: 6108682
21:05
EUR 128
Halvskib af mahogni og fyrretræ
Halvskibsmodel. Udført af mahogni på fyrretræ. L. 68/90 cm. D. 9,7 cm. Fremstår med med brugsspor og hak.

Warennr.: 6119920
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2021
09:55
Halvskibsmodel af teak
Halvskibsmodel, Udført af teak på sortlakeret træ. L. 69/84,5 cm. D. 10,7 cm. Fremstår med med brugsspor og hak.

Warennr.: 6119916
10:04
Halvskibsmodel mahogni på fyrretræ
Halvskibsmode. Udført af mahogni på fyrretræ. L. 77,5/98 cm. D. 11,3 cm. Fremstår med med brugsspor.

Warennr.: 6119919
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2021
10:12
Halvskibsmodel af 'M/S Norge'
Halvskibsmodel af 'M/S Norge' fra 2006. Udført af mahogni på fyrretræ. L. 65,5/81 cm. D.9 cm. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6119936
10:39
EUR 87