Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...7»   Waren pro Seite   184 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Champagnekylare
CHAMPAGNEKYLARE, Frankrike, 1900-talets första hälft, dekor med vindruvor och rankor, nysilver, höjd ca 23, största diameter 23 cm

Warennr.: 5778846
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24.09.2020
14:20
Sehen Sie mehr
Vikskärm
VIKSKÄRM, samtida, med digital print med motiv efter Andy Warhol, höjd ca 181 samt 3x40 cm

Warennr.: 5778855
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24.09.2020
14:38
Sehen Sie mehr
Herrbetjänt
FRATELLI REGUITTI, herrbetjänt, Italien, 1900-talets andra hälft, bok, mässingsdetaljer, på hjul, höjd ca 109 cm

Warennr.: 5778876
15:24
Sehen Sie mehr
Golvljusstake
GOLVLJUSSTAKE, Atelje Lyktan, svartlackerad samt gulmetall, med 9 ljuspunkter, höjd ca 114 cm

Warennr.: 5778885
EUR 242 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24.09.2020
15:42
Sehen Sie mehr
Humidor på benställning
HUMIDOR på benställning,1900-tal, mahogny, mässingshandtag, höjd ca 70, 40x33 cm

Warennr.: 5778886
15:44
Sehen Sie mehr
Växtpress Husqvarna,
VÄXTPRESS, gjutjärn, omkring 1900, Husqvarna, höjd ca 35 cm

Warennr.: 5778915
16:48
Sehen Sie mehr
Sigill Svenskt Tenn
SVENSKT TENN, sigill, tenn och mässing, bergkristall med graverat monogram, i form av elefant, höjd ca 5 cm

Warennr.: 5778978
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24.09.2020
19:04
Sehen Sie mehr
Märklin, Konvolut Eisenbahnen / Lokomotiven, Metall, Kunststoff, Deutschland, 20. Jahrhundert (21)
Märklin, Konvolut Eisenbahnen / Lokomotiven, Metall, Kunststoff, Deutschland, 20. Jahrhundert. Konvolut bestehend aus acht Eisenbahnen, zwei Lokomotiven, einmal ein Kohletransporter, einem Zeppelin-Zug, vier Anhängern, einem fernsteuerbaren Drehkran mit Hebemagnet, einem Selbstschalter und ...

Warennr.: 5779716
EUR 140 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24.09.2020
20:23
EUR 170
Stekhuv
STEKHUV, 1800-tal, tenn, höjd ca 27, längd 49 cm

Warennr.: 5779020
20:28
Sehen Sie mehr
Brudskålar 2 st
BRUDSKÅLAR, 2 st, Tyskland, 1900-talets första hälft, mässing samt polykromt bemålat glas, 25,5- 27,5 cm

Warennr.: 5779248
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25.09.2020
17:12
Sehen Sie mehr
Melior Ernest Tinchant. Topskilt / cigartænder, 1900-tallets første halvdel
Melior Ernest Tinchant. Topskilt af messing med kanneleret stamme, ovalt skilt prydet med bladværk, i toppen cigarrygende ørn, H. 54 cm (inkl. senere sokkel af granit: 64 cm). Har tidligere fungeret som ildtænder/ cigartænder med flamme fra cigaren i ørnens næb. 1900-tallets første halvdel. ...

Warennr.: 5765990
EUR 537 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25.09.2020
19:10
EUR 148
Verner Panton. Vitra miniature fem Panton Chair (5)
Verner Panton miniature stole fra Vitra Design Museum i farverne hvid, gul, blå, sort og rød. H. 14 cm. Fremstår med lette brugsspor. (5)

Warennr.: 5732857
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 25.09.2020
19:19
Käppar
KÄPPAR, 2 st, 1900-tal, 1 st med silverhandtag, längder ca 87-89 cm

Warennr.: 5779308
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 25.09.2020
19:28
Sehen Sie mehr
Fotogenlampa
BORDSFOTOGENLAMPA, 1800/1900-tal, litograferat opakt glas, patinerad metall, höjd ca 78

Warennr.: 5779448
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26.09.2020
13:08
Sehen Sie mehr
Pins (14)
11 pins (enkelte frimurer), udskårede kranier skåret af knogle mm. Brugsspor. (14)

Warennr.: 5691278
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26.09.2020
14:21
Georg jensen juleuro, Kähler vase samt Hildegon Als pindsvin (3)
Georg Jensen Juleuro fra 1986 i forgyldt messing med org. bånd og æske. Herman A. Kähler vase med slank hals fra 1930/40´erne h. 14 cm samt Hildegon Als pindsvin af keramik h. 4 cm (3)

Warennr.: 5779923
14:50
Tre flasker i kasse, 1900-tallet
Tre flasker - kantineflasker & klukflaske - i bemalet kasse, 20. Årh., nøgle medfølger, kasse H. 23,5 cm, B. 28 cm, D. 14,5 cm samt flasker H. 20 cm - 2 stk. uden prop. Brugsspor.

Warennr.: 5754306
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 26.09.2020
16:28
Teak
BURK, BRICKA, LJUSSTAKE, teak, 1960-tal, burken märkt Made in Denmark

Warennr.: 5779520
16:32
Sehen Sie mehr
En samling ældre dåser (18)
En samling ældre dåser overvejende af metal, bl.a. for 'Empire State Tobacco', 'Sandersons English Breakfast Tea' og 'Canoe Shag Tobacco', varierende alder, enkelte af nyere dato. Fremstår med slitage, rustpletter. (18)

Warennr.: 5755997
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 26.09.2020
16:39
Emaljeskilt . ' Corona' Øl reklameskilt udformet som bord
Emaljeskilt . Øl reklame ' Corona' udformet som bord . Senere monteret stel/ben. Sammenklappelig og hængbar emaljeskilt. H. 69 B. 75 D. 74 cm.

Warennr.: 5764692
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26.09.2020
16:42
EUR 403
Ældre engelsk brandspand af bemalet zink, 1950'erne.
Ældre engelsk brandspand af bemalet zink, 1950'erne. Ø. 32 cm. H. 31 cm. Brugsslitage.

Warennr.: 5779915
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26.09.2020
16:48
Cabi-To-Keep. Cartoon logo-billede 'Rejsen til Saturn'
Cabi-To-Keep. Cartoon logo-billede fra af A. Films animationsfilm "Rejsen til Saturn". 50 x 80 cm. U.R. Billedet er på aluminium, dekoreret med originalt, unikt, grafisk design. Forseglet med tre gange højglanslak med UV-filter.

Warennr.: 5751440
EUR 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26.09.2020
17:38
Modelfly Precedent Turbulent 1:3
Modelfly Precedent Turbulent 1:3, Druine D 31. Flyet er kun prøvefløjet ca. 1/2 time. Specifikation: Wing span: 2150 mm, Lengde: 1690 mm, Weight: 7,5 kg, Engine: NGH GT 17 17 ccm. 2-takts, Brændstof: ASPEN Benzin med 2% olie. Flyet mangler en radiomodtager. Der medfølger en ...

Warennr.: 5760995
EUR 483 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26.09.2020
18:35
EUR 295
Cowparade (12)
Cowparade. Bestående af b.l.a Judy Tuckness, "Chocoholic". H. 22 cm. Masaki Kawahara, "Kabuki". H. 21 cm., Nascow Stockyard Racecow mm. Fremstår med brugsspor heriblandt brækket sværd samt manglende ørering. (12)

Warennr.: 5777302
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26.09.2020
18:40
Kay Bojesen. Garder med fane.
Kay Bojesen (1886-1958). Figur af bemalet træ i form af garder med fane. Designet i 1942. H. af garder 52 cm. Incl. fane H. 77 cm. Udført af bemalet træ, Fremstår med minimale brugsspor

Warennr.: 5780441
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 26.09.2020
18:46
EUR 483
Modelbåd. Bemalet plast.
Modelbåd af bemalet plast med motor, sejl af lyst stof, H. 130, L. 75 cm. Opsats medfølger. Fremstår med brugsspor, heraf mindre hul ved bagbord. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Warennr.: 5760512
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26.09.2020
19:07
Kaminplade
Smedejernslåge dekoreret med personer og dateret 1620. H. 94. B. 95 cm. Brugsspor.

Warennr.: 5777524
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 26.09.2020
19:15
Samling amerikanske frimurereffekter (9)
Samling amerikanske frimurereffekter bestående af 5 pins med flag, 35 og 50 års nåle samt medalje og vedhæng. Brugsspor. (9)

Warennr.: 5665369
19:17
Gjutjärnsgryta Timo Sarpaneva
GJUTJÄRNSGRYTA, Timo Sarpaneva för Rosenlew Finland, höjd ca 17,5 cm

Warennr.: 5779580
19:26
Sehen Sie mehr
Samling fossile hajtænder, 500 stk
Samling fossile hajtænder. Tænderne er fundet i Sydengland, ca. 54 mio. år gamle, L. 1,5-2,5 cm (500 stk.)

Warennr.: 5776679
EUR 188 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26.09.2020
19:33
12345...7»