Kategorie  Schätzpreis
1234» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Örhängen brosch halsband sterlingsilver
LAPPONIA, örhängen/clips, 1 par, "Kafe", av Zoltan Popovits, brosch, halsband, sterlingsilver, Finland, 1980/1990-tal, halsbandets längd ca 46 cm; medföljande örhängen, 1 par, sterlingsilver, total vikt ca 40,5 g
Warennr.: 5525725
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
13:16:00
Sehen Sie mehr
Samling smykker af sterlingsølv (7)
Samling smykker af sterlingsølv heriblandt et Pandora armbånd med flere vedhæng samt et løst vedhæng. L. 18 cm. Et par Pandora øreringe med similiperler L. 2 cm. En halskæde med hjerte. Længde 40 cm. Et par ørestikker med cubiske zirkoner. Samlet vægt ca. 28 g. - - To par sølv øreringe ...
Warennr.: 5518372
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
14:01:00
Georg Jensen. Manschettenknöpfe 'Möbius' aus 18 kt. Gelbgold (2)
Vivianna Torun Bülow-Hübe für Georg Jensen. Paar Manschettenknöpfe 'Möbius' aus 18 kt. Gelbgold. Dessin Nr. 1142. Front ca. 1,9 x 2,4 cm. Gesamtgewicht 20,2 g. Georg Jensen Schmuckschachtel inkl. (2)
Warennr.: 5511035
EUR 1.208 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10.12.2019
14:40:00
EUR 295
Konvolut schmuck (3)
Konvolut bestehend aus, 1 Armband in 585er Gold, 1 Ring in 750er Gold und 1 Bleistift in form einer brosche vergoldet. Armband und ring Gesamtgewicht ca. 19 Gramm. Tragespuren (3)
Warennr.: 5525551
EUR 250 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10.12.2019
17:24:00
EUR 180
Tre vintage smykker af 14 kt guld, 0.03 ct (3)
Vintage smykker af 14 kt guld, bestående af: Ring prydet med facet slebet glasten ringstr. 54 / 17,25 mm stemplet 585 samt TJ, hjerte vedhæng prydet med facet slebet syntetiske rubiner stemplet Gifa samt 585, vedhæng prydet med diamant der er brillant slebet på 0.03 ct Farve: Wesselton (H), ...
Warennr.: 5525010
EUR 188 DK, Aalborg, Nibevej 10.12.2019
18:15:00
EUR 94
Samling vintage smykker, herunder sølv og guld (14)
Samling vintage smykker, bestående af: broche fra Royal Copenhagen, smykkesæt med ring, ørestikker, ved prydet med granater hertil kæde af 14 kt guld vægt 3,8 gram, par øreclips af forgyldt sterlingsølv, par ørestikker af forgyldt sterlingsølv, tor par øreclips af forgyldt metal. Fremstår med ...
Warennr.: 5525013
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 10.12.2019
18:20:00
Kæde samt creoler af 14 kt guld (3)
Smykker af 14 kt guld, bestående af: Par creoler Ø 15,5 mm stemplet 585 samt JAa, snoet kæde L. 52 cm stemplet 585 samt utydelig mester. Samlet vægt 5,8 gram. Fremstår med almindelig brugsspor, herunder mindre skævhed på ørering. (3)
Warennr.: 5525432
EUR 215 DK, Aalborg, Nibevej 10.12.2019
18:25:00
EUR 174
Lapponia perlering af 14 kt samt to akoya perlehalskæder (3)
Lapponia ring af 14 kt guld prydet med akoya perle. Ringstr. 54 ø 17.25 mm. Vægt: 2,06 ct. To halskæder med akoya saltvandskulturperler og 14 kt guldlås. Diam: 6.6,5 mm. L: 46 cm, 48 cm. (3)
Warennr.: 5516831
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
18:38:00
EUR 121
Samling guldsmykker (5)
Samling guldsmykker beståendes af: Halskæde med camévedhæng. L: 61 cm. Mål på vedhæng: 2,5 x 3 cm.Halskæde med turkiser af 14 kt. L: 41 cm. Stempler HS vægt: 11,2 gr. Vedhæng af 14 kt guld prydet med en lilla syntetisk sten. Vedhæng af 14 kt guld med opal. L: 1,5 cm. Halskæde af 8 kt guld med ...
Warennr.: 5502821
EUR 591 DK, Roskilde, Store Hedevej 10.12.2019
19:31:00
Halscollier m/ kulturperler med guldlås, 14 kt.
Dansk Guldsmed: Halskæde af runde/ semi-runde ferskvands kulturperler bundet med knude ml. hver perle, Ø. 7-8 mm med fin lustre. Kæden er monteret med guldlås i 14 kt inspireret af karabinhage med næsten usynlig åbning. Lås stemplet 585/ Jam for Arbruckle Design (2002-2015). Længde ca. 45 cm. ...
Warennr.: 5527023

Neuware
EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10.12.2019
19:43:00
Manchetknapper med safirer og peridoter (2)
Et par manchetknapper af 14 kt. hvidguld prydet med facetslebne safirer og peridoter. Mål: 14x14 mm. Samlet vægt: 9,4 g. Fremstår med navnegravering på bagsiden. (2)
Warennr.: 5511048
EUR 403 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10.12.2019
19:45:00
EUR 188
Samling smykker af sølv og metal
Samling smykker af sølv og metal beståendes af ringe (heraf en spinning ring), brocher, urlænk af metal, halskæder, ørehænger og ringe med rav i forskellige størrelser og længder. Brugsspor. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Midt- og Vestsjællands Politi Se alle auktionerne her
Warennr.: 5520152
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 10.12.2019
19:47:00
EUR 87
N. E. From m.fl. Samling moderne smykker af sterlingsølv (9)
Samling moderne smykker af sterlingsølv, bestående af: 3 ringe (str. 52-53/54) samt seks brocher med stiliserede blomster og blade, alle på nær brochen med rav er udført af N. E. From. Samlet vægt ca. 77,5 g. Fremstår med brugsspor, nålen på den ene broche er for kort.. (9)
Warennr.: 5522453
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
19:48:00
Koralhalskæde og to par øreringe (5)
Koralhalskæde og to par øreringe af 18 kt. guld. Syvradet koral halskæde med guldlås. Længde 48 cm. To par ørestikker prydet med koral og et par prydet med mabé perler. Diam. på ørestikker: 1,9-1,5 cm. (5)
Warennr.: 5516809
EUR 483 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
19:54:00
EUR 128
2019- Halskæde, armlænke, øreclips, armbånd (4)
Halskæde, armlænke, øreclips, armbånd af sølv. Længde på armlænke 19 cm. Halskæde L: 41 cm. (4) Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Midt- og Vestsjællands Politi Se alle auktionerne her
Warennr.: 5520150
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 10.12.2019
19:58:00
Krawattennadel aus 18 kt. Weißgold mit Aquamarin und Brillanten ca. 0.88 ct
Krawattennadel aus 18 kt. Weißgold mit Aquamarin im Ovalschliff und 20 Brillanten zus. ca. 0.88 ct. Farbe: Wesselton/H, Reinheit: VVS. L. 5.5 cm x 1.6 cm, Gewicht 20.1 g. Mit Sicherheitskette. Mit Verschleiß.
Warennr.: 5524380
EUR 1.611 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.12.2019
19:58:00
EUR 215
Et par vintage manchetknapper i 18 kt. guld og sølv med diamanter og safirer, midt 1900-tallet (2)
Et par vintage manchetknapper i 18 kt. guld med detaljer i sølv, prydet med rosenslebne diamanter og facetslebne safirer - den ene centersafir dog syntetisk. Front B 2 cm. Vægt 14,4 g. Stemplet med italiensk mesterstempel og franske importstempler. Fremstår med brugsspor, lidt slid på ...
Warennr.: 5512420
EUR 1.289 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
20:01:00
EUR 215
Gebetskette , Bernstein, thermisch behandelt
Gebetskette ausBernstein, thermisch behandelt, Länge: 60 cm, Gewicht: 52g.
Warennr.: 5503587
EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10.12.2019
20:10:00
Gebetskette ausBernstein, thermisch behandelt, Länge: 60 cm, Gewicht:55g.
Warennr.: 5503589
20:10:00
Gebetskette ausBernstein, thermisch behandelt, Länge: 60 cm, Gewicht: 62g.
Warennr.: 5503590
EUR 400 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10.12.2019
20:11:00
Georg Jensen og Evald Nielsen. Samling smykker af ssterlingsølv (6)
Georg Jensen og Evald Nielsen. Samling smykker af sterlingsølv bestående af tre øreskruer udført af Evald Nielsen. Et par øreclips af sterlingsølv i form af bladværk. Dessin nr. 50A. Mål: 2,3 x 1,1 cm. David Andersen, Norsk guldsmed, armlænke. udført af bladværk monteret med sikkerhedskæde. ...
Warennr.: 5526378
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
20:26:00
George Jensen m.fl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv (28)
George Jensen m.fl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv, bestående af fire armlænker, L. 18 og 18,5 cm., syv brocher, bl.a. prydet med cabochonsleben rav, et par ørestikker, vedhæng med sort emalje, fire 'Konge'-mærker fra Georg Jensen, prydet med emalje samt tre ringe, str. 46, 50 og 53. ...
Warennr.: 5526374
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
20:42:00
EUR 242
Cartier. 'Diamond Love' charm i 18 kt. hvidguld med brillanter, 0.21 ct.
'Diamond Love' charm i 18 kt. hvidguld fra Cartier med carabinlås, prydet med 7 brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.20 ct. Farve: Top Wesselton (F-G), klarhed: VS. H. inkl. lås 2,6 cm. Vægt 2,2 g. Fremstår med meget lette brugsspor.
Warennr.: 5512409
EUR 1.074 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
20:42:00
2019- Samling ringe af 14 kt guld
Fire vielsesringe af 14 kt guld, samlet vægt 10,9 gr. I forskellige størrelser. En herrering af 8 kt, en alliancering med granater i sølv, en skønvirke ring af guld. En skønvirke ring af 14 kt guld med perle. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Midt- og Vestsjællands Politi Se alle ...
Warennr.: 5520149
EUR 483 DK, Roskilde, Store Hedevej 10.12.2019
20:46:00
EUR 228
En samling div. smykker, kuglepen af sølv mm.
En samling diverse clips, broche, frakkeskilt og blyant af sølv, to rosenkæder, hårnål, perlebroderet taske, lille ramme med mikromosaik mm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Warennr.: 5526314
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 11.12.2019
16:44:00
afvent -Halskæde af hvidguld og guld samt ring med perlering af 18 og 14 kt.2)
Halskæde af 18 kt.hvidguld og guld prydet med snoninger. Ring af 14 kt.guld og hvidguld med en akoya saltvandskulturperle og cubiske zirkoner. Perlemål: 6,9 mm. Ringstr. 50 ø 15,8 mm. Halskæde L. 50 cm. Samlet vægt 10,9 g.
Warennr.: 5516656
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 11.12.2019
18:56:00
EUR 101
To vintage sølvmykker heriblandt Eiler & Marløe (2)
To vintage sølvmykker bestående af en sølvbroche i form af blomsterværk. udført af Eiler & Marløe. Udført fra guldsmedje ml. 1920- 1967. Stemplet E&M, 830S. Mål: 4,0 x 2,8 cm. En Skønvirke ring af sølv med motiv af vindrueklase. Ringstr. 55,5 17,6 mm. (2)
Warennr.: 5517797
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 11.12.2019
19:00:00
Kurt Nielsen, Par manchetknapper af sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, en par klassiske manchetknapper udført i sterling sølv, model " KNDK 78" Mål ca: 3,1x2,4 cm. Vægt ca. 31 gram. Vejl. udsalgspris er 1.590,-.
Warennr.: 5488247

Neuware
EUR 148 DK, Kolding, Trianglen 11.12.2019
19:44:00
C. Brumberg Hansen, Chr. Veilskov, N. E. From m.fl. En samling smykker af sølv og sterlingsølv (7)
C. Brumberg Hansen, Chr. Veilskov, N. E. From m.fl. En samling smykker af sølv og sterlingsølv udført med bl.a. stiiserede blomster og bladornamentik, bestående af 2 vedhæng (H. 5 og 5,7 cm) og 5 leddelte armlænker (L. ca. 18,5-20 cm). Samlet vægt ca. 121,2 g. Fremstår med brugsspor (7)
Warennr.: 5520599
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 11.12.2019
20:01:00
EUR 94
N. E. From. Samling moderne smykker af sølv og sterlingsølv (7)
N. E. From. Samling moderne smykker af sølv og sterlingsølv overvejende udført med stiliserede blomster og bladværk, bestående af: En armlænke (L. 18,5 cm), 3 brocher samt 3 ringe (str. 49/50-54). Samlet vægt ca. 68,1 g. Fremstår med brugsspor. (7)
Warennr.: 5522444
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 11.12.2019
20:11:00