Kategorie  Schätzpreis
123» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Kurt Nielsen, par manchetknapper af sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, en par klassiske manchetknapper udført i sterling sølv, model "KNDK 79" Mål ca: 2,4x1,7 cm. Vægt ca. 20 gram. Vejl. udsalgspris er 1.350,-.
Warennr.: 5476448

Neuware
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 15.11.2019
19:26:00
Ring 18 k guld bijouterier
RING, 18 k guld, ringstorlek ca 17 mm, vikt ca 2,4 g, RING, delvis 14 k guld, ringstorlek ca 21 mm, vikt ca 4,7 g, HÄNGE, med kedja, 18 k vitguld, BIJOUTERIER, broscher, örhängen, barnskallra, mm, delvis silver, SKÄRPSPÄNNE, silver, David Andersen, Norge omkring 1900
Warennr.: 5499612
EUR 167 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.11.2019
13:42:00
Sehen Sie mehr
Samling smykker af sølv, herunder Georg Jensen (9)
Samling smykker af sølv, bestående af: Georg Jensen Margueritte vedhæng af forgyldt sterlingsølv Ø 18 mm, hertil defekt Georg Jensen kæde af sterlingsølv, par Georg Jensen Margueritte ørestikker af forgyldt sterlingsølv Ø 11,4 mm, leddelt armbånd af sterlingsølv L. 19 cm, B. 6,5 mm, armbånd af ...
Warennr.: 5497548
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 16.11.2019
17:26:00
Anton Michelsen. Smykker af sterling sølv (7)
Anton Michelsen. Samling Margueritte af forgyldt sølv øreclips Ø 24mm, to brocher Ø 32 mm, broche Ø 39 mm, vedhæng Ø 39 med sort silkebånd, broche med to blomster. Fremstår med almindelig brugsspor, herunder krakelering og misfarvning på emalje. (7)
Warennr.: 5495985
18:00:00
Samling vintage smykker af sølv (14)
Samling vintage smykker af sølv, bla. bestående af: Bernhard Hertz skønvirke armbånd L.17 cm stemplet BH samt 830S, skønvirke armbånd stemplet Gkj samt 830 L. 18 cm, filigran armbånd L.17,5 cm, to leddelt skønvirke armbånd af 830 sølv, anker armbånd med charms, Hermann Siersbøl armbånd med ...
Warennr.: 5496039
18:05:00
EUR 87
Samling vintage smykker af bla. sølv (30)
Samling smykker af bla. sølv og ferskvand kulturperler, bestående af tolv kæder fra bla. Pandora, et vedhæng, seks armbånd, seks par øreringe, fire kæder prydet med ferskvands kulturperler samt tre ringe ringstr. 66. Stemplet med bla. 925S samt ALE. Fremstår med almindelig brugsspor. (30)
Warennr.: 5497563
EUR 188 DK, Aalborg, Nibevej 16.11.2019
18:30:00
Samling vintage smykker af 8 & 14 kt guld (5)
Herman Siersbøl samt Ejnar Bruno Christensen, samling vintage smykker af guld, bestående af: ring prydet med glasten ringstørrelse 53 /16,75 mm stemplet EBC samt 585, par manchet knapper af 8 kt guld stemplet HS HS, endvidere øreringe af 8 kt guld stemplet HS HS. Fremstår med almindelig ...
Warennr.: 5436039
EUR 215 DK, Aalborg, Nibevej 16.11.2019
18:31:00
EUR 101
Georg Jensen. Margueritte ring og halskæde af sterlingsølv (2)
Georg Jensen. Margueritte smykker af sterlingsølv, bestående af: Ring med blomst 3 32 mm ringstr. 56 /18 mm samt halscollie med blomster Ø 18,4 mm L. 42,5 cm. En Georg Jensen smykkeæske medfølger. Fremstår med almindelig brugsspor. (2)
Warennr.: 5495980
EUR 161 DK, Aalborg, Nibevej 16.11.2019
19:55:00
EUR 121
Georg Jensen. Margueritte smykker af forgyldt sterlingsølv (7)
Georg Jensen. Samling Margueritte smykker, bestående af: Ring blomst Ø 32 mm ringstr. 50,5 /16 mm, par ørestikker (clips) Ø 32 mm, en broche Ø 32 mm, vedhæng Ø 32 mm med tilhørende kæde L. 44 cm samt armbånd med blomster Ø 11,3 mm L. 20 cm. En Georg Jensen smykkeæske medfølger. Endvidere ...
Warennr.: 5494666
EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 16.11.2019
20:00:00
EUR 188
Collierlås 18 k guld diamanter
COLLIERLÅS, 18 k röd/vitguld, dekor med 25 briljanter totalt ca 0,20 ct, avslut med s.k. bajonettfattningar, 1,3x1,8 cm, vikt ca 8,1 g
Warennr.: 5499751
EUR 929 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.11.2019
20:26:00
Sehen Sie mehr
Skrin med smycken och bijouterier
SKRIN med smycken och bijouterier, blandade delar
Warennr.: 5499851
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 17.11.2019
11:09:00
Sehen Sie mehr
Samling guld 14/18K
SAMLING GULD, 14/18K, rödguld, blandade delar, vikt 14K ca 9.6 g, vikt 18K ca 16.2 g
Warennr.: 5499852
EUR 696 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 17.11.2019
11:10:00
Sehen Sie mehr
Klockkedja med nyckel 18K
KLOCKKEDJA MED NYCKEL, 18K, rödguld, otydliga äldre svenska stämplar, modell Ärtlänk, längd ca 31 cm, vikt ca 16.3 g
Warennr.: 5499874
EUR 557 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 17.11.2019
11:32:00
Sehen Sie mehr
Frackknappar 18K
FRACKKNAPPAR, 18K, rödguld, Gustav Dahlgren & Co, Malmö, syntetisk pärla i krans, vikt ca 3.1 g, etui original medföljer
Warennr.: 5499876
11:34:00
Sehen Sie mehr
Granater 3 delar
GRANATER, 3 delar, silver/ gulmetall, bestående av armring samt 2 st broscher, broscher längd ca 27-40 mm, armring diam ca 60 mm, en brosch i orignaletui
Warennr.: 5499942
13:31:00
Sehen Sie mehr
Medalj över Henrik Schück
MEDALJ, 23 k guld, över Henrik Schück, 1935, åtsida inskrift "HENRIK. SCHÜCK. OCTOGENARIUS / DIE. II. M. NOV. A. MCM XXXV" samt signerad Erik Lindberg, frånsida inskrift LITTERARUM ATQUE HUMANITATIS PRINCIPI ACADEMIARUM NOSTRATIUM DECORI / ACADEMIA SUECIANA * R. ACAD. SCIENT. SUES. * R. ACAD. ARTUM. LIB. * ACAD. LIT. HUMANIOR, diameter 65 mm, vikt ca 216,5 g. . . PROVENIENS: Henrik Schück, 1855-1947, svensk litteraturhistoriker. Schück var professor vid Lunds universitet 1890-1898 och vid Uppsala universitet 1898-1920. Vidare var han rektor vid Uppsala universitet 1905-1918 och ledamot av Svenska Akademien 1913-1947, på stol 3. Åren 1920-1936 var Schück ledamot av Akademiens Nobelkommitté och 1918-1929 ordförande i Nobelstiftelsens styrelse. Han var även ledamot av Vitterhetsakademien och Vetenskapsakademien.
Warennr.: 5500018
EUR 9.285 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.11.2019
16:02:00
Sehen Sie mehr
Vintage smykker af 18 guld med brillianter, 1.10 ct (6)
Samling vintage smykker fra 1900-tallets midte af 18 kt rød og hvidguld prydet med diamanter, der er brilliant slebet på i alt ca. 1.10 ct, Farve. Wesselton (H) /Top Crystal (J), Klarhed:VS-SI, bestående af to ringe ringstr. 48/15,75 mm 52/16,5 mm samt to par ørestikker. De dele der ikke er ...
Warennr.: 5474292
EUR 671 DK, Aalborg, Nibevej 17.11.2019
17:15:09
Smykker af sølv (7)
Samling smykker af sølv, bestående af kæde af sort gummi med hjertevedhæng af sterlingsølv stemplet SD samt 925, kæde af sort gummi med blomster vedhæng af sterlingsølv stemplet SD samt 925, "Supermand" logo vedhæng af sterlingsølv prydet med cubic zirkonia stemplet TW samt 925 60 x 58 mm samt ...
Warennr.: 5480947

Neuware
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 17.11.2019
18:22:00
Ring af 18 kt guld & ørestikker af 14 kt guld med brillanter 0.17 ct (3)
Vintage smykker af guld, bestående af: ring med Ring af 18 kt guld prydet med diamant, der er brillant slebet på 0.05 ct, Farve: Wesselton (H), Klarhed SI ringstr. 58 /18,5 mm vægt 5,8 gram, samt par ørestikker af 14 kt guld prydet med brillanter på i alt ca 0.12 ct, Farve: Wesselton (H), ...
Warennr.: 5493408
EUR 483 DK, Aalborg, Nibevej 17.11.2019
18:34:00
Samling vintage smykker af sølv (10)
Samling vintage smykker af sølv, bestående af: Eiler & Marløe broche af sølv dessin nr. 211 med due, armbånd af sølv L. 19,5 cm, leddelt armbånd af sølv 18,5 cm B. 21,7 mm, armbånd af sølv (defekt lås) L. 19,5 cm B. 12,5 mm, leddelt armbånd af sølv L. 17,5 cm B. 7,6 mm, en Georg Jensen øreclips ...
Warennr.: 5496022
18:40:00
En samling smykker af 18 og 21 kt. guld (14)
En samling smykker af guld, hhv.: 18 kt.: et smykkesæt med turkiser bestående af 1 vedhæng og et par ørestikker, et smykkesæt med grønne og klare glassten bestående af 1 vedhæng, 1 ring, str. 51,5, og et par ørestikker. Samlet vægt 18 kt. 14 g.; 21 kt.: et smykkesæt med klare sten bestående af ...
Warennr.: 5493818
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 17.11.2019
19:49:00
EUR 376
Hansen & Andersen, Hans Jensen m.fl. En samling smykker m.m. af sølv og sterlingsølv (9)
Hansen & Andersen, Hans Jensen m.fl. En samling smykker m.m. af sølv og sterlingsølv, bestående af: 5 brocher, 2 armlænker (L. 17-19,5 cm), armring samt cigaretholder. Samlet vægt ca. 110 g. Fremstår med brugsspor, armringen med defekt lås. (9)
Warennr.: 5480967
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 17.11.2019
19:52:00
Hermann Siersbøll, Efva Attling m.fl. Samling smykker af sterlingsølv (8)
Hermann Siersbøll, Efva Attling m.fl. Samling smykker af sterlingsølv, bestående af: 4 brocher prydet med farvede glassten udført af Hermann Siersbøl, et par ørestikkere, en halscollier i murstensmønster (L. 40 cm) samt et bladformet vedhæng med bevægelige dele af Efva Attling, monteret i lang ...
Warennr.: 5480886
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 17.11.2019
20:01:00
Sølvsmed Kurt Nielsen. To par moderne manchetknapper af sterlingsølv (4)
Sølvsmed Kurt Nielsen, to par klassiske manchetknapper udført i sterling sølv, bl.a. model "KNDK 78". Samlet vægt: ca. 52 gr. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5474377
20:03:00
Hans Jensen & Co. To par manchetknapper 14 kt. - 12,2 g.(4)
Hans Jensen & Co., Århus 1937-70. To par manchetknapper af 14 kt. guld; det ene par et par klassiske knuder, Ø12 mm., og det andet par cirkelformet med mønster, Ø 19 mm. Samlet vægt: 12,2 g. Fremstår med brugsspor. (4)
Warennr.: 5489779
EUR 537 DK, Hørsholm, Hammervej 1 17.11.2019
20:05:00
EUR 161
John Lauritzen, Uve Eriksen m.fl. Brocher samt armring af sølv og forgyldt sølv (7)
John Lauritzen, Uve Eriksen m.fl. 6 større og mindre brocher af sølv og forgyldt sølv samt armring af sterlingsølv udført med fugle med udbredte vinger. Indvendige mål: ca. 4,5 x 5,8 cm. Samlet vægt ca. 66 g. Fremstår med brugsspor. (7)
Warennr.: 5481008
20:07:00
Kurt Nielsen, Par manchetknapper af sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, et par klassiske manchetknapper udført i sterling sølv, model " KNDK 78" oval blankpoleret front. Mål ca: 3,1x2,4 cm. Vægt ca. 31 gram. Vejl. udsalgspris er 1.590,-.
Warennr.: 5419825

Neuware
EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 17.11.2019
20:11:00
Lund, Mads Ziegler m.fl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv (13)
Lund, Mads Ziegler m.fl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv, bestående af 7 armlænker (L. 19-20 cm), 2 armringe (Ø ca. 5,5 cm), 4 halskæder (L. 42-70), den ene med vedhæng. Samlet vægt ca. 236g. Fremstår med brugsspor, den ene armlænke med let skævhed og mærker på det ene led. (13)
Warennr.: 5480736
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 17.11.2019
20:22:00
Samling diverse sølvsmykker (9)
Samling diverse smykker af sterlingsølv og sølv bestående af: To armringe, et armbånd, to par manchetknapper, en slipsenål og en champagnepisker i form af en champagneflaske hvor proppen hives op. Samlet vægt: 144 g. (9)
Warennr.: 5476629
EUR 201 DK, Hørsholm, Hammervej 1 17.11.2019
20:30:00
N. E. From, Hermann Siersbøl m.fl. Tre armringe samt halsring af sterlingsølv (4)
Tre armringe samt halsring af sterlingsølv, bl.a. en armring udført af Hermann Siersbøl. Halsringen udført af N. E. From. Indvendige mål: Armringe: Ø 5,7-7 cm. Halsringen: ca. 12 x 10,5 cm. Samlet vægt ca. 94 g. Fremstår med brugsspor. (4)
Warennr.: 5479424
20:37:00
123»