Kategorie
Zeit
Schätzpreis
123»   Waren pro Seite   61 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Vedhæng og par ørestikker af 8 kt. guld, dertil en kæde af forgyldt sterling sølv
Vedhæng i form af kors, prydet med cubic zirkonia, samt par og par ørestikker af 8 kt. guld hver prydet med synt. grøn cubic zirkonia, dertil en kæde af forgyldt sterling sølv. Længde ca. 70 cm.

Warennr.: 6122602

Neuware
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
12:50
EUR 94
Smykkestativer (6)
Smykkestativer tresidet af pulverlakeret metal. H. 48 x 43 cm.

Warennr.: 6121416
EUR 161 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
13:05
Peruviansk smykke, samt double ring og broche, samt broche med granater
Peruviansk smykke, halskæde med vedhæng, en reproduktion af et Precolumbiansk smykke, ant. af messing. Dertil en Double ankerkæde. L. 60 cm. Samt en vintage double herrering med carneol. Fremstår med brugsslid og reperationer. Ringstr. 60. Samt en broche af double 1800-tallets slutning, ...

Warennr.: 6118693
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
13:31
House of Amber. Et sæt manchetknapper, ca. 8 g
House of Amber. Et sæt manchetknapper af sterling sølv. Prydet med to stykker rav, cognac og cherry. Mål 1,8 x 0,5 cm. Vægt ca. 8 g. Vejl. udsalgspris 1.495 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om ...

Warennr.: 6070656

Neuware
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
14:10
Samling ravsmykker (9)
Samling ravsmykker, bestående af: Fem ravhalskæder, både rå og poleret stykker. L. 64-74 cm. Samlet vægt 344 gram. Armbånd med ravstykker, L.20 cm. To hårspænder samt forstørret sikkerhedsnål med ravstykker. Fremstår med brugsspor (9)

Warennr.: 6114106
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
17:30
Par knude manchetknapper af 14 kt guld (2)
Par knude manchetknapper af 14 kt guld Ø 12,8 mm, stemplet BH samt 585, vægt 7 gram. Fremstår med minimale brugsspor (2)

Warennr.: 6117750
EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
18:24
EUR 188
Samling sølvsmykker (7)
Samling sølvsmykker, bestående af: Et par sølv manchetknapper, stemplet: 925 BH for Flemming Lund. Et par par hænge øreringe, stemplet: 952, JAa for Aagaard/Kranz & Ziegler. Matchende øreringe samt ring af sølv med forgyldte detaljer, stemplet: 925, JAa for Aagaard/Kranz & Ziegler. Samlet vægt 30...

Warennr.: 6119298
18:26
Talrige tilslebet konkylie spiraler fra Cambodia (50+)
Talrige tilslebet spiraler af konkylien Trochus fra Cambodia, L. 30-46 mm. 12 runde tilslebet stykker af ukendt konkylie, Samlet vægt 640 gram. (50+)

Warennr.: 6115501
18:45
X by Trollbeads / Troldekugler. Samling led / charms af sterlingsølv (ca. 78 stk.)
X by Trollbeads / Troldekugler. Samling led/ charms af sterlingsølv, bestående af led med bl.a. kinesiske stjernetegn, her i blandt Grisen, Hanen, Tigeren, Aben, Tyren m. fl., foruden samleled af varierende form. Samlet vægt: ca. 338 g. Fremstår med brugsspor. (ca. 78 stk.)

Warennr.: 6095045
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
19:01
EUR 268
Brocher/nåle af 14 kt. guld (2)
To brocher/nåle udført i 14 kt. guld prydet med hhv. lys ferskvandskulturperle og agat. Bredde: 55-63 mm. Højde: 10-19 mm. Vægt: 9.9 gram. (2)

Warennr.: 6117131
EUR 322 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
19:34
EUR 242
Uinfattet oval slebet diamant 0.74 ct
IGI certificeret uindfattet oval slebet diamant på 0.74 ct. Farve: Natural Fancy Deep Yellowish brown Klarhed: VS2.

Warennr.: 6117151
EUR 779 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
19:36
EUR 591
Samling diverse ravsmykker (8)
Samling diverse smykker af rav. Samlet vægt; ca. 233 g. Fremstår med brugsspor. (8)

Warennr.: 6117553
Manchetknapper og kraveknapper af guld (6)
Bernhard Hertz m.fl. Et par knudeformede manchetknapper og et par kraveknapper i sammen design udført i 14 kt. guld. Vægt: 11 gram. Et par knudeformede kraveknapper af forgyldt metal. Fremstår med brugspræg. (6)

Warennr.: 6117126
EUR 349 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
20:10
EUR 268
Løse saltvands kulturperler (50+)
Talrige uberørte løse saltvands kulturperler fra Cambodia. St. 8-15 mm. I forskellige nuancer. Samlet vægt 85 gram.

Warennr.: 6115502
20:20
Bernhard Hertz, Vagn Sebber Larsen. To par manchetknapper af 14 kt. guld (4)
Bernhard Hertz, Vagn Sebber Larsen. To par manchetknapper af 14 kt. guld. Samlet vægt ca. 10,9 g. Fremstår med brugsspor. (4)

Warennr.: 5959654
EUR 376 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:35
EUR 295
Hermann Siersbøl, Jos. Kahn. Tre par manchetknapper af 8 kt. guld (6)
Hermann Siersbøl, Jos. Kahn. Tre par manchetknapper af 8 kt. guld. Samlet vægt ca. 16,1 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Warennr.: 5959658
20:35
EUR 268
Troldekugler m.fl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv med rav (11)
Troldekugler m.fl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv, prydet med rav, presset rav og kopalrav, bestående af Troldekugler halskæde med charm, L. 44 cm., armlænke, L. 20 cm. samt otte ringe, str. 49, 51, 54, 55, 58 og 62. Samlet vægt: ca. 95 gr. Fremstår med brugsspor. (11)

Warennr.: 6119530
EUR 215 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:36
EUR 161
A. Ring. Bæltespænde af delvist oxideret sterlingsølv
A. Ring (København 1964-). Bæltespænde af sterlingsølv, motiv med Ole Lukøje på oxideret grund. 6,5 x 5,3 cm. Vægt ca. 52 gr. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6119845
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:43
House of Amber. Manchetknapper, 7,9 g
House of Amber. Et sæt manchetknapper af sterling sølv. Prydet med to stykker rav, cognac og cherry. Mål 1,8 x 0,5 cm. Vægt ca. 7,9 g. Vejl. udsalgspris 1.595 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om ...

Warennr.: 6075301

Neuware
20:43
House of Amber. Et sæt manchetknapper, ca. 7 g
House of Amber. Et sæt manchetknapper af sterling sølv. Prydet med to stykker rav, cognac og cherry. Mål 1,8 x 0,5 cm. Vægt ca. 7 g. Vejl. udsalgspris 1.495 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om ...

Warennr.: 6037837

Neuware
20:49
Montblanc. Et par manchetknapper af sterlingsølv - boks + cert. (2)
Montblanc. Et par manchetknapper af sterlingsølv, prydet med navn og logo. Medfølges af boks, serviceguide samt uudfyldt certifikat. Fremstår med minimale håndteringsspor. (2)

Warennr.: 6108686
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:49
EUR 242
Bernhard Hertz. Et par knude-manchetknapper i 14 kt. guld (2)
Et par knude-manchetknapper i 14 kt. guld fra Bernhard Hertz. Ø 1,5 cm. Vægt 8,5 g. (2)

Warennr.: 6045681
20:58
EUR 242
House of Amber. Tørklædesmykke af forgyldt sølv, rav og emalje, ca. 7 g
House of Amber. Smykke til tørklæde af forgyldt sølv, emalje og cognac rav. Vægt 7 g. Ø. 21 mm. Vejl. udsalgspris 1.995 DKK/266 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret ...

Warennr.: 6079724

Neuware
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 29.11.2021
08:20
Kurt Nielsen, Par manchetknapper af sterling sølv

Warennr.: 6093274

Neuware
EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 29.11.2021
11:43
Sølvsmed Kurt Nielsen, et par klassiske manchetknapper udført i sterling sølv, model " KNDK 78" oval blankpoleret front. Mål ca: 3,1x2,4 cm. Vægt ca. 30 gram. Vejl. udsalgspris er 1.590,-. Ligger i gaveæske.

Warennr.: 6095460

Neuware
12:29
House of Amber. Vedhæng af rav, sølv samt emalje, ca. 7 g.
House of Amber. Vedhæng af guldbelagt sterling sølv og emalje, prydet med cabochonslebet mælkerav. Mål, 1,9 x 1,9 cm. Vægt ca. 7 g. Modelfoto. Vejl. udsalgspris 2.695 DKK / 362 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under ...

Warennr.: 5918943

Neuware
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 29.11.2021
14:14
House of Amber. Manchetknapper af sølv og rav, ca. 8 g
House of Amber. Et sæt manchetknapper af sterling sølv og rav. 1,7 x 1,2 cm. Vægt ca. 8 g. Vejl. udsalgspris 1.295 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her. Varelageret består af ca. ...

Warennr.: 6075981

Neuware
15:11
House of Amber. Manchetknapper af sølv og rav, ca. 7 g
House of Amber. Et par manchetknapper af sterlingsølv prydet med sherryfarvet ravstykker. Mål ca. 1,7 cm x 1,3 cm. Vægt ca. 7 g. Modelfoto. Vejl. udsalgspris 1.295 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs ...

Warennr.: 6116426

Neuware
16:16
Toftegaard. Moderne skulpturelt broche og ring af sterlingsølv samt halskæde med spineller (3)
Toftegaard. Moderne skulpturelt broche af delvis satineret og poleret sterlingsølv samt halskæde trukket på snor med talrige små sorte facetslebne spinel-perler. Broche 4,4 x 5,5 cm. Kæde L. 46 cm. Samt bred moderne ring af sterlingsølv. Ringstr. 55,5/17,75. Samlet vægt på broche og ring ca. ...

Warennr.: 6123829

Neuware
EUR 228 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
18:44
EUR 188
Toftegaard. Fire moderne ringe og vedhæng af oxideret sterlingsølv (5)
Toftegaard. Vedhæng af sterlingsølv i snor af sort kautschuk gummi afsluttet med sølvlås. Snor L 53 cm. Vedhæng H. 3,8 x 3,8 cm. Vægt ca. 13,5 g. Samt fire moderne ringe af oxideret sterlingsølv. Samlet vægt ca. 27,2 g. Ringstr. 54/17, to ringe 56/18 og 59/19. Fremstår med håndteringsspor. (5)

Warennr.: 6123847

Neuware
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
18:54
EUR 268
123»