Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Svärdsorden vasamedaljen och förtjänstmedalj
SVÄRDSORDEN, silver, Svärdstecken, VASAMEDALJEN, guld, av 5:e storleken, FÖRTJÄNSTMEDALJ, Föreningen Stockholms forum, förgyllt silver, "Edvin Lundqvist 1960", vasamedaljens diameter ca 24 mm
Warennr.: 5276403
EUR 382 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
10:26:00
Sehen Sie mehr
En samling div. smykker af sølv, bl.a. Hans Hansen. (11)
Hans Hansen. Armring af delvis oxyderet sterlingsølv 925, dessin 210. Ø ca. 6,2 cm. To norske dragtsmykker af delvis forgyldt sølv. Ø 2,2 cm. Willy H.Jacob Krogmar. Armbånd af sølv, prydet med bladslyng. L. 18,5 cm. Orientalsk armbånd og fiskeformet broche af sterlingsølv, prydet med ...
Warennr.: 5274791
EUR 242 DK, Kolding, Trianglen 22.03.2019
14:03:00
Mads Ziegler, 3 smykker af sterling sølv, 2 halskæder med vedhæng, samt par ørestikker
Mads Ziegler, 3 smykker af sterling sølv, bestående af halskæde med vedhæng model Flash og model Faith, begge med justerbar længde på halskæde. Samt par ørestikker model Faith.
Warennr.: 5250613

Neuware
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 22.03.2019
16:13:00
Mynt
MYNT, 21,6 k guld, 5 rubel, Nikolaj II, 1895, diameter ca 19 mm, vikt ca 4 g
Warennr.: 5276592
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
17:50:00
Sehen Sie mehr
Modeschmuck u.a. von Coro Craft und Trifari (5)
Modeschmuck u.a. von Coro Craft und Trifari. Maße ca.: Zwei Broschen sind Monogrammiert BB und sind aus Sterling Silber gefertigt. Brosche Wellen: H. 4 cm, B. 5 cm. Broschen: H. 4,5 cm, 3,5 cm. Ohrclips: 2,5 cm. Der Modeschmuck befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit ...
Warennr.: 4973117
EUR 650 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.03.2019
20:30:00
EUR 325
Vintage Broschen und Kette von Trifari und DeRosa um 1930 (3)
Vintage Broschen und Kette von Trifari und DeRosa um 1930. Maße ca.: Brosche (Schleife): H. 7,5 cm, B. 5 cm. Brosche (Blume): H. 3,5 cm, B. 5,5 cm. Kette: L. 39 cm; Anhänger: Durchm. 2,5 mm. Die Broschen und die Kette befinden sich in einem altersgemäßen Zustand mit Tragespuren. (3) ...
Warennr.: 4972428
EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.03.2019
20:45:00
Großes Konvolut Modeschmuck u.a. aus den USA (13)
Konvolut Modeschmuck teils aus den 1960er Jahren, aus diversen Manufakturen. Gefertigt aus Metall, besetzt mit Glassteinen. Maße ca.: Halsreif: Durchm. 14,5 cm; Armband: 8 cm. Armband (braune Verbindungssteine): L. 19 cm. Goldene Kordelkette: L. 40,5 - 47,5 cm. Brosche (bunte ...
Warennr.: 4972490
EUR 500 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.03.2019
20:50:00
EUR 250
Konvolut Modeschmuck u.a. von Christian Dior, Hollycraft, Regency und Pierre Cardin (10)
Konvolut Modeschmuck u.a. von Christian Dior, Hollycraft, Regency und Pierre Cardin. Maße ca.: Goldfarbige Stein-Brosche: Durchm. 6 cm; Clips: Durchm. 2,5 cm. Blaue Brosche: H. 3,5 cm, B. 2 cm; Clips: H. 2 cm, B. 1,5 cm. Armband (rosa Steine): L. 19 cm; Ohrclips: L. 3,5 cm. ...
Warennr.: 4972483
20:55:00
EUR 250
Modeschmuck aus der Manufaktur Weiss (4)
Modeschmuck aus der Manufaktur Weiss. Maße ca.: Kette: L. 40,5 cm. Ohrclips: Durchm. 3 cm. Brosche: H. 4,5 cm, B. 6 cm. Der Schmuck besitzt sehr geringfügige Tragespuren. (4)
Warennr.: 5256956
EUR 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.03.2019
21:10:00
EUR 200
Vintage Schmuckset von Coro Duette (3)
Vintage Schmuckset von Coro Duette. Maße ca.: Brosche: H. 4 cm, B. 5 cm. Ohrclips: Durchm. 2,5 cm. Das Schmuckset befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Tragespuren. (3)
Warennr.: 5278534
EUR 550 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.03.2019
21:15:00
EUR 275
Modeschmuck-Armband und Brosche von Ciner (2)
Modeschmuck-Armband und Brosche von Ciner. Maße ca.: Armreifen: Durchm. 5,5 - 6,5 cm. Brosche: H. 6 cm, B. 9 cm. (2)
Warennr.: 5278535
EUR 800 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.03.2019
21:20:00
EUR 400
Mads Ziegler, 3 smykker af sterling sølv, halskæde med vedhæng, ring samt par ørestikker. (3)
Mads Ziegler, 3 smykker af sterling sølv, halskæde med vedhæng model Flash, justerbar længde, samt ring model Flash, str. 57-58, samt par ørestikker model Treasure med Ferskvands Kulturperler. Vejl. priser er 450,- og 395,- samt 750,-. (3)
Warennr.: 5237882

Neuware
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 23.03.2019
12:23:00
Smykkesamling, ørestikkere samt ring af 8 kt. guld (15)
Smykkesamling af 8 kt. guld bestående af 7 sæt ærestikkere hvoraf det ene er prydet med syntetisk klare sten samt ring ligeledes prydet med syntetiske hvide sten str. 56 (15)
Warennr.: 5279644
EUR 295 DK, Aarhus, Egå Havvej 23.03.2019
16:20:00
Lille smykkesamling af 8 kt. guld (5)
Lille smykkesamling af 8 kt. guld bestående af: To ringe med syntestisk klare sten. Ring str. 59 og 60. Ørestikker med syntetisk klare sten. B 1,1 cm. H 1,2 cm. Halsvedhæng af 8 kt. guld med syntetiske klare sten (5)
Warennr.: 5279641
EUR 322 DK, Aarhus, Egå Havvej 23.03.2019
16:55:00
Björn Weckström
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, örhängen, 1 par, armband, silver, Lapponia, Finland, ringstorlek 16 mm, armbandets längd 6 cm, totalvikt 54 g
Warennr.: 5278094
EUR 478 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
19:02:00
Sehen Sie mehr
Mads Ziegler, 3 smykker af sterling sølv, halskæde med vedhæng, ring samt par ørestikker
Mads Ziegler, 3 smykker af sterling sølv, halskæde med vedhæng model Faith, justerbar længde, samt ring model bean, str. 56, samt par ørestikker model Treasure med Ferskvands Kulturperler. Vejl. priser er 450,- og 485,- samt 750,-.
Warennr.: 5255988

Neuware
19:45:00
Samling af ravsmykker. (23)
Samling af ravsmykker bestående af 9 ravkæder 45-100 cm., samt et armbånd med indvendigt mål: 19 cm. En halskæde af sort snor med fastmonteret ravklump L. 36 cm. Otte vedhæng af rav, en broche, et par øreclips, og to ringeaf sølv prydet med rav. Ringstr. 51-52. Vægt ialt ca. 410 g. (23)
Warennr.: 5206768
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
19:56:00
EUR 101
Manschettkanppar 18k guld
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 18 k guld, Johnsson & Co Stockholm 1956, vikt ca 10,2 g
Warennr.: 5278163
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
21:20:00
Sehen Sie mehr
Manschettenknöpfe, 585er Gold, Saphire
Manschettenknöpfe aus 585er Gold mit jeweils einem Saphir-Cabochon, Gewicht: 16,5g, Maße: ca. 2,2x1,5cm.
Warennr.: 5249582
EUR 275 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23.03.2019
21:21:00
EUR 250
Robbe&Berking, zwölf Jahreslöffel, 925er Silber (12)
Robbe&Berking, zwölf Jahreslöffel, 925er Silber vergoldet, im originalen Behälter aus Holz, Griffe mit Emaille-Verzierung, rückseitig, jedes Teil punziert, Auflistung der Jahren mit entsprechenden Verzierungen:1969 (Sterne), 1972 (Pusteblume), 1978 (zwei Herzen), 1979 (Silbermond), 1980 ...
Warennr.: 5249603
EUR 850 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23.03.2019
21:23:00
EUR 425
Samling vintage smykker samt skrin med intarsia
Samling vintage smykker samt skrin med intarsia, at nævne: halskæder med faux perler, armbånd med simili og shellperler og ørestikker med simili. m.m.
Warennr.: 5267259
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 24.03.2019
18:32:00
Bernhard Hertz armring af 14 kt. guld samt diverse smykker af bl.a. sølv. (13)
Bernhard Hertz armring af 14 kt. guld, lukke med sikkerhedshasp. Indvendig omkreds ca. 17,5 cm. Vægt ca. 13,1 gr. Samt diverse halskæder, vedhæng m.m. af sølv, metal, forgyldt metal og rav. Fremstår med brugsspor. (13)
Warennr.: 5274931
EUR 376 DK, Kolding, Trianglen 24.03.2019
19:21:00
EUR 228
Armbåndsur guld samt samling smykker (7)
Samling smykker i sølv og metal, et armbåndsur i guld 14 kt, en kæde med vedhæng af rav L 35, en kæde med vedhæng L 35, tre brocher, løst vedhæng af rav. Med brugsspor (7)
Warennr.: 5243355
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 24.03.2019
19:35:00
Toftegaard. Kors- og hjertevedhæng i oxideret sterlingsølv med snor i kautschuk samt armbånd i kautschuk (4)
En samling smykker fra Toftegaard: Stort kors- samt et hjertevedhæng, begge i oxideret sterlingsølv. H. kors inkl. øsken 4,5 cm, hjerte 2 cm. Snor af kautschuk (gummi) med lås i sterlingsølv. L. 113 cm. Armbånd i kautschuk med prydspænde i oxideret sterlingsølv og magnetlås i oxideret og ...
Warennr.: 5251050

Neuware
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
19:37:00
Toftegaard. To vedhæng i sterlingsølv med kæde i sterlingsølv og snor i kautschuk samt armbånd i kautschuk (6)
En samling smykker fra Toftegaard: Hjertevedhæng i sterlingsølv med strukturoverflade, sat i kæde af oxideret sterlingsølv. H. vedhæng inkl. øsken 1,7 cm, L. kæde 45 cm. Vedhæng i form af frøhoved i sterlingsølv, sat i snor af kautschuk (gummi) med lås i sterlingsølv. H. vedhæng 2 cm, L. snor 118...
Warennr.: 5251035

Neuware
EUR 215 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
19:40:00
Mads Ziegler, 2 halskæder med vedhæng samt en ring af sterling sølv (3)
Mads Ziegler, smykker af sterling sølv, bestående af halskæde med vedhæng model Flash og model Claw. Begge med justerbare halskæder l. 40-42 og 45 cm. Samt en ring model Crescent Bull med cubic zirkonia, str. 18½ mm. = str. 56. Vejl. priser er henholdsvis 450,- og 675,- og 750,-. (3)
Warennr.: 5230724

Neuware
EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 24.03.2019
19:41:00
Kjeld Jacobsens Guldsmedie m.fl. Diamantring, ørestikker samt vedhæng af 14 og 18 kt. hvidguld (5)
En samling hvidguldssmykker bestående af en ring, 14 kt., fra Kjeld Jacobsens Guldsmedie med 4 enkelslebne diamanter på i alt ca. 0.10 ct., ringstr. 53/16,9, et vedhæng, 18 kt., med 7 brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.15 ct., H. 1,7 cm, et vedhæng, 14 kt., med 3 brillantslebne diamanter på ...
Warennr.: 5249162
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:07:00
EUR 201
Konvolut Korallenstäbeketten, Edelsteinkette, (4)
Konvolut bestehend aus 1 Edelsteinkette, Länge: ca. 56 cm, Ketten Stärke: ca. 13 mm, 1 Korallenstäbekette: Länge: ca. 70 cm, Stäbe Länge: 5 - 15 mm. 1 Korallenstäbekette: Länge: 40ncm, Stäbe Länge: 5 .12 mm. 1 Korallenstäbekette: Länge: ca. 50 cm, Elementen Stärke: ca. 6 mm.
Warennr.: 5257994
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24.03.2019
20:15:00
Bernstein gepresst, Islamische Gebetskette, Oliven Kette, 12,5 mm, 58,1 g
Bernstein, gepresst, Islamische Gebetskette, Oliven Kette, royal hell gelb, 58,1 g, Länge: ca. 68 cm, Kettenstärke: ca. 12,5 mm, aufgezogen und geknüpft auf Kordel.
Warennr.: 5228496
20:24:00
Henry Heerup for Georg Jensen. Pengeclips af sterlingsølv, dessin 390
Henry Heerup for Georg Jensen. Pengeclips af sterlingsølv, dessin nr. 390. Ø. ca. 4,8 cm. Vægt: ca. 15,7 gr. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5261371
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:27:00
 1 2 3  >>