Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12»   Waren pro Seite   60 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
585er Weißgold Collier mit Diamanten
Collier gefertigt aus 585er Weißgold, besetzt mit Diamanten im Brillantschliff und Altschliff von total ca. 1.40 ct, Farbe: Top Wesselton (G), Reinheit: VVS. Maße ca. Länge 41 cm Gewicht ca. 22,5 Gramm.

Warennr.: 5727192
EUR 1.200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 07.08.2020
20:38
EUR 600
Georg Jensen. En samling smykker af sterlingsølv (8)
Georg Jensen en samling smykker bestående af: Ring af sterlingsølv med oxyderede detaljer, no 425, designet af Lene Munthe, ringstr. 51, Ø 16,2 mm, 'Splash' vedhæng af sterlingsølv, no 88B, designet af Henning Koppel, H. 25 mm, 'Lovely - Artist Heart 2005, hjertevedhæng af sterlingsølv, designet ...

Warennr.: 5715946
EUR 295 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 08.08.2020
13:00
EUR 134
Nanna Ditzel for Georg Jensen. Ring af sterling sølv, dessin nr. 91
Nanna Ditzel for Georg Jensen. Ring af sterling sølv, dessin 91 Georg Jensen ring af Sterling sølv. Designet af Nanna Ditzel for Georg Jensen, dessin nr. 91. Ringstr. ca.56 Ø. 17,8 mm. Bredde af front: ca. 2 cm. Vægt ca. 18,5 g.

Warennr.: 5733660
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 08.08.2020
16:30
Chr. Veilskov, John Larsen m.fl. Samling Skønvirke sølvsmykker m.fl. (6)
Chr. Veilskov, John Larsen m.fl. Samling Skønvirke sølvsmykker m.fl. bestående af en stor broche prydet med granater af 826 sølv med bevægeligt led. Bredde 5,9 cm. H. 7,5 cm. Tre armlænker af sølv, heriblandt en filigran armlænke udført af Chr. Veilskov. L. 18-19 cm. En broche af sterlingsølv ...

Warennr.: 5730471
16:31
EUR 101
Kurt Nielsen, par manchetknapper af sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, en par klassiske manchetknapper udført i sterling sølv, model "KNDK 79" Mål ca: 2,4x1,7 cm. Vægt ca. 20 gram. Vejl. udsalgspris er 1.350,-.

Warennr.: 5691827

Neuware
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 08.08.2020
17:47
Tage Selsøe-Larsen m.fl. Samling guldsmykker af 14 kt. guld, ca4 ringe et par øreringe og en broche(7)Samling guldsmykker af 14 kt. guld og en Camèbroche (7)
Tage Selsøe-Larsen m.fl. Samling guldsmykker af 14 kt. guld bestående fire ringe, heraf to ringe med hver en rød similisten, en ring prydet med ornamatik. En vintage ring prydet med markisesleben rød granat, denne er ustemplet men er testet til 14 kt. guld. Et par dråbeformede øreringe, mangler ...

Warennr.: 5730488
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 08.08.2020
18:33
EUR 228
A. Michelsen og Flora Danica m.fl. Samling smykker af forgyldt sølv og sterlingsølv (5)
A. Michelsen og Flora Danica m.fl. Samling smykker af forgyldt sølv og sølv bestående af en Marguerit broche udført af A. Michelsen. Ø 4,2 cm. En Flora Danica broche udformet som et trekløver. To brocher med motiv af et firkløver og bladmotiv af forgyldt sterlingssølv udført af Tilia. Bredt ...

Warennr.: 5733669
18:34
EUR 87
To par manchetknapper af sølv (4)
To par manchetknapper af 830 sølv. Et par manchetknapper er prydet med et motiv af et hus. 4)

Warennr.: 5713933
18:55
Bent Knudsen, Hans Hansen m.fl. En samling smykker af sterlingsølv (8)
En samling smykker af sterlingsølv bestående af: et Hermann Siersbøl-collier, L. 36 cm, et sæt fra Bent Knudsen, Kolding, med broche og et par øreclips, L. hhv. 7,1 cm og 3,4 cm, et sæt fra Hans Hansen, Kolding, med hjertebroche og et par hjerteøreskruer, samt en broche fra N.E. From. Samlet vægt...

Warennr.: 5729170
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 08.08.2020
20:01
EUR 101
M.P.Christoftersen, Hugo Grün m.fl. En samling smykker i sterlingsølv og sølv (13)
En samling smykker i sterlingsølv og sølv bestående af 1 seksradet collier af rævehalekæder, 2 vedhæng hvoraf et en kopi af en vistnok græsk mønt, denne i kæde af andet metal, 2 kæder, 1 armlænke, L. 19 cm, 1 moderne ring med ametyst fra M.P.Christoftersen, str. 52, et par skønvirke øreclips, et ...

Warennr.: 5733673
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 08.08.2020
20:08
Tre armringe af 18 kt guld. (3)
Tre armringe af 18 kt. guld, prydet med facetter. Indvendig omkreds ca. 21,5 cm. Samlet vægt ca. 16 gr. Fremstår med brugsspor. (3)

Warennr.: 5729035
EUR 832 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 08.08.2020
20:10
EUR 644
Hermann Siersbøl, m.fl. To guldarmbånd og perlering, 14 kt. (3)
Hermann Siersbøl ring af 14 kt. guld prydet med en hvid Akoya saltvandskulturperle, ringstr. 53/Ø16,8 mm. Samt to hule armringe af 14 kt. guld, bredde: 3,0 mm., indvendig diam. 6,3-6,6 cm. Samlet vægt: 13,4 g. En armring med brugsspor/buler. (3)

Warennr.: 5730069
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 08.08.2020
20:20
EUR 322
Hermann Siersbøl. Et par manchetknapper af 14 kt. guld (2)
Hermann Siersbøl. Et par manchetknapper af 14 kt. guld. Vægt: ca. 7,1 gr. Fremstår med brugsspor. (2)

Warennr.: 5732356
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 08.08.2020
20:39
Bernhard Hertz, København. Et par knudemanchetter af 14 kt. guld (2)
Bernhard Hertz, København. Et par knudemanchetter af 14 kt. guld, stemplet "BH 585". Samlet vægt: ca. 9 gr. Fremstår med brugsspor, én manchet med filespor. (2)

Warennr.: 5699599
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 08.08.2020
20:41
Silberne Haarklammer und Brosche mit Makasiten (2)
Antike Haarklammer und Brosche gefertigt aus 925 Silber (punziert/geprüft), jeweils besetzt mit Makasiten. Maße ca.: Nadel 57 x 34 mm, Haarklammer 54 x 21 mm. Gewicht ca.: 20 g. (2)

Warennr.: 5660523
EUR 170 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 09.08.2020
13:26
EUR 45
Samling sølvsmykker (4)
Samling sølvsmykker bestående af to halskæder med et Skønvirke vedhæng med malakit og et medaljon vedhæng med bladrelief. Diam. på medaljon 3 cm. Halskæde L. 42-45 cm. To brocher af sterlingsølv. Samlet vægt ca. 32 g. (4)

Warennr.: 5733550
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 09.08.2020
16:54
Tre sæt manchetknapper, ene par med monogram HP af guld (6) (3)
To sæt manchetknapper af sølv (830) ene par prydet med stiliseret blomst mål 2,5x1,3 cm samt et par med monogram HP af guld mål 2.5x1,1 cm. Desuden et par manchetknapper af metal. (3)

Warennr.: 5714353
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09.08.2020
17:46
Manchetknapper og slipsenål (3)
Manchetknapper med initialerne KC , sterlingsølv, stemplet 925 samt slipsenål af sterlingsølv med hest, stemplet 925.(3)

Warennr.: 5734273
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 09.08.2020
19:43
Guldsmykker. To par øresmykker 8 kt, halskæde med perlevedhæng, 14 kt (7)
Guldsmykker. To par øresmykker, ene med grøn sten, anden ældre design, L. 3 cm, begge med skruer udført af 8 kt guld, ca. 5,6 gram. Dertil halskæde, L. 44 cm med to perlemuslinge-vedhæng,14 kt guld, ca. 4,5 gram. (7)

Warennr.: 5714577
EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09.08.2020
19:54
EUR 128
Alfred Dunhill '18th Hole'. Et par manchetknapper af sterlingsølv - boks + cert. (2)
Alfred Dunhill '18th Hole'. Et par manchetknapper af sterlingsølv, prydet med grøn emalje. Samlet vægt: ca. 11,1 gr. Medfølges af originalt etui samt uudfyldt certifikat. Fremstår med lettere brugsspor. (2)

Warennr.: 5680772
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 09.08.2020
20:09
Konvolut Schmuck (2)
Konvolut bestehend aus 1 Paar Ohrringe gefertigt aus 750er Gold besetzt mit facettierter Quarz und 1 Ring gefertigt aus 750er Gold besetzt mit 8 Diamanten. Maße ca. Ohrringe ca. 2 cm, Ringgröße ca. 58. Gesamtgewicht ca. 15,6 Gramm. Tragespuren (2)

Warennr.: 5720638
EUR 600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 09.08.2020
20:12
EUR 325
Lone Jacobsen, Jægerspris. Et par moderne manchetknapper af 14 kt. guld (2)
Lone Jacobsen, Jægerspris. Et par moderne manchetknapper af 14 kt. guld, stemplet "LONE J 585". Samlet vægt: ca. 16 gr. Fremstår med brugsspor. (2)

Warennr.: 5689452
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 09.08.2020
20:20
Georg Jensen m.fl. Fire par manchetknapper af sølv og sterlingsølv (8)
Georg Jensen m.fl. Fire par manchetknapper af sølv og sterlingsølv, bl.a. et par Georg Jensen, dessin nr. 61B. Samlet vægt: ca. 37,5 gr. Fremstår med brugsspor. (8)

Warennr.: 5725428
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 09.08.2020
20:32
Samling sølvsmykker (31)
Samling vedhæng, øreclips og ringe af sølv. To ustemplede vedhæng medfølger. I alt 31 dele. Vægt ca. 61 g. (31)

Warennr.: 5672855
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 10.08.2020
19:09
Fingerborgar
FINGERBORGAR, 2 st, 1800-tal, varav en fingerborg i 14 k guld med topp av vit sten, möjligen vit agat, en fingerborg i i mässing med röd sten, höjd 2 cm

Warennr.: 5734923
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 10.08.2020
19:45
Sehen Sie mehr
To halskæder og armbånd af hvalrostand (3)
Samling smykker af hvalrostand bestående af to halskæder med polerede perler i forløb, samt et armbånd med udskårne Grønlandica motiver. L. 55 og 19,5 cm. Ca. slut 1940erne. (3)

Warennr.: 5730368
EUR 134 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10.08.2020
19:50
EUR 188
En samling halskæder og en armring m.m. i sterlingsølv (11)
En samling smykker af sterlingsølv bestående af 7 halskæder hvoraf 3 med vedhæng, 1 oval oplukkelig armring og 1 ankellænke med lille muslingevedhæng. L. kæderne 38-50 cm, ankellænke 22-24,5 cm, armring omkreds 17,5 cm. Samlet vægt ca. 60 g. Fremstår med lettere brugsspor. (11)

Warennr.: 5705745
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 10.08.2020
20:03
N.E. From, m.fl. To halskæder, en broche og et par øreclips af sølv (5)
N.E. From: Halskæde og broche af sterlingsølv med matchende bladmotiv, L. 40 og 3,7 cm. C.Brumberg Hansen: Et par øreclips af 830 sølv, L. 2,0 cm. Samt en sølvhalskæde med vedhæng af 830 sølv med gennembrudt mønster i form af stiliseret blomst og blade. Samlet vægt: 89 g. (5)

Warennr.: 5730370
20:20
Konvolut Schmuck (2)
Konvolut bestehend aus: 1 Brosche gefertigt aus 585er Gold, besetzt mit einem synthetischen Saphir und Diamanten, 1 Ring gefertigt aus 585er Gold besetzt mit einem synthetischen Saphir und Diamanten. Maße ca. Brosche 3,7 cm, Ringgröße ca. 55. Gesamtgewicht ca. 10,45 Gramm. Tragespuren (2)

Warennr.: 5727184
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10.08.2020
20:36
EUR 225
Herman Siersbøl. Par manchetknapper af 14 kt. guld
Herman Siersbøl. Et par manchetknapper af 14 kt. guld, stemplede HS 585. Vægt ca. 9 g. Medfølgende æske. Alm. brugsspor.

Warennr.: 5734445
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 10.08.2020
20:36
EUR 161
12»