Kategorie  Schätzpreis
12345...63» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
20 bogstav vedhæng af sterling sølv (20)
20 ass. bogstav vedhæng udført i sterling sølv. (20) Denne vare er en del af konkursboet over Otterup Guldsmedie.
Warennr.: 5428576

Neuware
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 22.11.2019
19:12:00
Medaljong guld och silver emalj
MEDALJONG, 14 k guld (56) samt silver, guillocherad vit emalj, mitten med cabochonslipad rubin samt pålödda dekordelar föreställande facklor, ögla med 3 rosenslipade diamanter totalt ca 0,30 ct samt cabochonslipad safir, invändigt märkt med kyrilliska bokstäver i en oval, höjd inkl. ögla 4,5 cm, totalvikt 11,2 g, tidstypiskt etui medföljer
Warennr.: 5505268
EUR 836 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22.11.2019
19:12:00
Sehen Sie mehr
Ring af 10 kt hvidguld, prydet med diamanter 0.70 ct
Ring af 10 kt hvidguld, prydet med diamanter på i alt ca. 0.70 ct, Farve: Wesselton (H), Klarhed P2, ringstørrelse 57 /18,15 mm, stemplet 416 samt mesterstempel. Vægt 6,4 gram. Fremstår med almindelig brugsspor.
Warennr.: 5498927
EUR 1.074 DK, Aalborg, Nibevej 22.11.2019
19:12:48
EUR 537
Toftegaard, klassisk solitairering med brillant på ca. 0.03 ct. 14 kt. hvidguld
Toftegaard, solitaire brillantring, udført i 14 kt. hvidguld, prydet med brillant på ca. 0.03 ct. Farve: Wesselton/H: Klarhed: VS. Ringstr. Ø 17,25 mm. Vægt ca. 4,3 gram. Vejl. pris er 5.475,-. Ligger i gaveæske.
Warennr.: 5493793

Neuware
EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 22.11.2019
19:13:27
Hänge 18 k guld tanzanit smaragd diamanter
HÄNGE, 18 k guld, cabochonslipad och droppformad tanzanit ca 10,48 ct, fantasislipad smaragd ca 0,44 samt 8 småbriljanter, höjd inkl. ögla 3,5 cm, vikt ca 4,5 g
Warennr.: 5505269
EUR 650 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22.11.2019
19:14:00
Sehen Sie mehr
Peridot Armbånd, hvidguldsbelagt sterlingsølv.
Peridot armbånd udført af hvidguldbelagt sterlingsølv prydet med talrige 7 x 5 mm oval slebne peridoter i alt ca. 15.00 ct. Længde ca. 18 cm.
Warennr.: 5418584

Neuware
EUR 188 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22.11.2019
19:18:00
Toftegaard, klassisk solitairering med brillant på ca. 0.05 ct. 14 kt. hvidguld
Toftegaard, solitaire brillantring, udført i 14 kt. hvidguld, prydet med brillant på ca. 0.05 ct. Farve: Wesselton/H: Klarhed: VVS. Ringstr. Ø 17,25 mm. Vægt ca. 4,2 gram. Vejl. pris er 6.700,-. Ligger i gaveæske.
Warennr.: 5493799

Neuware
EUR 456 DK, Odense, Kratholmvej 22.11.2019
19:18:00
Klot 6 st
KLOT, 6 st, amazonit, falköga, aventurin, grön jaspis, obsidian, spetsagat, ca 6,5-8,5 cm i diameter
Warennr.: 5505271
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22.11.2019
19:20:00
Sehen Sie mehr
Randers Sølv, åben armring af sterling sølv
Randers Sølv, en åben armring udført i sterling sølv, cross over-design. Omkreds ca. 20½ cm. Vægt ca. 49 gram. Vejl. pris er 2.775,-.
Warennr.: 5504238

Neuware
EUR 174 DK, Odense, Kratholmvej 22.11.2019
19:22:00
Halskæde af 10 kt guld med diamanter ca. 0.20 ct
Halskæde af 10 kt guld med med brillanter ca. 0.20 ct. Wesselton (H) Klarhed: VS-SI. Kæde afsluttet med hjerte L. 42 cm, vægt 1,3 gram. Stemplet PHR samt 417.
Warennr.: 5503192

Neuware
EUR 322 DK, Aalborg, Nibevej 22.11.2019
19:22:00
By Frisenholm. Tennisarmbånd af 18 kt. guld med brillanter,ialt ca. 3.10 ct
By Frisenholm. Tennisarmbånd af 18 kt. guld med brillanter, ialt ca. 3.10 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: VS. L. 18 cm. Armlænke er monteret med dobbelte ottetals-hasper.Vægt ca. 7.7 g.
Warennr.: 5446286

Neuware
EUR 2.819 DK, Herlev, Dynamovej 22.11.2019
19:23:00
EUR 1.409
Aagaard Kranz & Ziegler Eternerty solitairering med brillant på ca. 0.10 ct. 14 kt. guld
Aagaard Kranz & Ziegler Eternerty solitairering udført i 14 kt. guld, prydet med brillant på ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. Ø 17,25 mm. Vægt ca. 2 gram.
Warennr.: 5493822

Neuware
19:35:00
Ring 18k vitguld med briljanter tot ca 1,40 ct
RING, 18k vitguld, med tre briljantslipade diamanter totalt ca 1,40 ct, kvalitet ca H-I(W-TCr)/SI-I, ringstorlek ca 16,75/53
Warennr.: 5505037
EUR 2.043 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 22.11.2019
19:38:00
Sehen Sie mehr
Alliancering, ca. 0.33 ct, 14 kt. guld
Alliancering udført i 14 kt. guld, massiv ringskinne prydet med 3 brillanter på tilsammen ca. 0.33 ct. Farve: Top Wesselton/G. Klarhed: SI. Ringstr. Ø 17 mm. Vægt ca. 5,1 gram. vejl. pris er 14.995,-. Ligger i gaveæske.
Warennr.: 5440052

Neuware
EUR 805 DK, Odense, Kratholmvej 22.11.2019
19:42:00
Armbånd af 10 kt hvidguld, prydet med diamanter, 0.03
Armbånd af 10 kt hvidguld med teksten LOVE, O prydet med diamanter, der er brillant slebet på i alt ca. 0.03 ct. Farve: Wesselton (H) Klarhed: SI. Vægt 0,7 gram. Justerbar længde: 17-18 cm.
Warennr.: 5503176

Neuware
EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 22.11.2019
19:55:00
EUR 121
Ring med Akoya Saltvands kulturperle og brillanter, 14 kt. guld
Ring udført i 14 kt. guld, prydet med hvid Akoya Saltvands Kulturperle, perlediam. Ø 8,6 mm. Samt 7 brillanter. Samlet ca. 0.07 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. 50. Vægt ca. 4,9 gram. Fremstår ubrugt. Vejl. pris er 9.995,- Ligger i gaveæske.
Warennr.: 5419864
EUR 537 DK, Kolding, Trianglen 22.11.2019
19:57:00
EUR 87
Örhängen 1 par guld och silver diamanter
ÖRHÄNGEN, 1 par, 14 k guld (56) samt silver, 2 pendeloqueslipade smaragder ca 0,70 ct/st, 60 små diamanter med rosen-, åttkant- och briljantslipning, rysk fattning med stämplar för Sovjet 1927-1959, höjd 2,2 cm, vikt ca 5,7 g, etui ej i original medföljer
Warennr.: 5505279
EUR 1.021 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22.11.2019
20:00:00
Sehen Sie mehr
Ring af 14 kt guld, prydet med brillant, 0.25 ct
Ring af 14 kt guld, prydet med diamant, der er brillant slebet på 0.25 ct, Farver: Wesselton (H), Klarhed: SI. Stemplet 585. Vægt 2,5 gram. Ringstørrelse 53,25 / 17 mm. Fremstår med almindelig brugsspor.
Warennr.: 5488093
EUR 671 DK, Aalborg, Nibevej 22.11.2019
20:02:00
South-Sea kulturperle- og brillantvedhæng af 18 kt. guld
South-Sea kulturperle- og brillantvedhæng af 18 kt. guld, prydet med 16 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.28 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS., vedhængende større South-Sea saltvandskulturperle.1900-tallets anden halvdel. Perle Ø ca. 11,70 mm. Vægt ca. 4,8 g. H. 2,4 cm. Fremstår med ...
Warennr.: 5485070
EUR 644 DK, Vejle, Dandyvej 22.11.2019
20:05:00
EUR 228
Brosch silver och guld diamanter
BROSCH, 14 k guld och silver, föreställande fisk, dekor med 5 rosenslipade diamanter totalt ca 0,50 ct, 11 ovala fasettslipade safirer totalt ca 2,00 ct, till öga en rund fasettslipad grön granat, nål med stämplar för Sovjet 1927-1959, längd 4,5 cm, vikt ca 8,3 g, etui ej i original medföljer
Warennr.: 5505281
EUR 464 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22.11.2019
20:06:00
Sehen Sie mehr
Hugo Grün, C.Brumberg Hansen m.fl. En samling ringe af sølv, front med organisk ornamentik, 1900-tallets første halvdel (8)
En samling ringe af sølv, udført med front med organisk ornamentik. Ringstr. 50, 51, 52, 4 x 54, 58. Samlet vægt 27,3 g. 1900-tallets første halvdel. Brugsspor. (8)
Warennr.: 5496538
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 22.11.2019
20:07:00
EUR 87
Safir- og brillantring af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 1.35 ct
Safir- og brillantring af 18 kt. hvidguld prydet med større oval facetsleben safir på ca. 0.90 ct., omkranset og flankeret af 30 større og mindre mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.45 ct. Samlet carat på brillanter er stemplet i ringskinnen. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. Stemplet ...
Warennr.: 5454194
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 22.11.2019
20:08:00
EUR 537
Collier sötvattenspärlor
COLLIER, odlade barocka vita och gröna sötvattenspärlor, lås, sterlingsilver, checkerslipad grön ametist, längd 43 cm
Warennr.: 5505282
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22.11.2019
20:08:00
Sehen Sie mehr
Schølle, Hermann Siersbøl m.fl. Fem leddelte armlænker af sølv og sterlingsølv (5)
Schølle, Hermann Siersbøl m.fl. Fem leddelte armlænker af sølv og sterlingsølv, L. ca. 19-19,5 cm. Samlet vægt ca. 90 g. Fremstår med brugsspor. (5)
Warennr.: 5479817
EUR 174 DK, Vejle, Dandyvej 22.11.2019
20:09:00
Et par kulturperle- og brillantørelokker af 18 kt. hvidguld (2)
Et par kulturperle- og brillantørelokker af 18 kt. hvidguld prydet med 8 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.32 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: SI. Vedhængende to større runde hvide saltvandskulturperler. Vægt ca. 5,1 g. Perle Ø ca. 10,39 mm. L. 4,9 cm. Fremstår med lettere brugsspo. (2)
Warennr.: 5483376
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 22.11.2019
20:09:00
EUR 94
Jens J. Aagaard, Chanti m.fl. Moderne ringe af sterlingsølv med månesten, labradorit m.m. (6)
En samling moderne ringe af sterlingsølv prydet med månesten, labradorit, perlemor og klare glassten. Ringstr. 52, 53, 56, 57, 58,5, 62, 65. Samlet vægt 60,7 g. Brugsspor, den ene ring med klare glassten med slitage på stenene. (6)
Warennr.: 5496567
20:09:00
EUR 94
Corona. Diamantring af 18 kt. hvidguld med prinsesseslebne diamanter, i alt 0.50 ct
Corona. Diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med 3 prinsesseslebne diamanter, i alt ca. 0.50 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed: P1. Vægt ca. 4,5 g. Front B. 0,45 cm. Ringstr. 51/16,25. Fremstår med aldersrelateret brugsspor på hvidguld.
Warennr.: 5501039
EUR 913 DK, Vejle, Dandyvej 22.11.2019
20:10:00
Ametyst- og kulturperlehalscollier af 9 kt. guld. 1900-tallets første halvdel.
Ametyst- og kulturperlehalscollier af 9 kt. guld prydet med 8 større og mindre ovale facetslebne ametyster hvorimellem 10 små saltvandskulturperler. 1900-tallets første halvdel. Vægt ca. 11,3 g. Front L. 6,8 cm. L. 42,5 cm.
Warennr.: 5489856
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 22.11.2019
20:10:00
EUR 101
Toftegaard, solitaire brillantvedhæng, ca. 0.17 ct. Dertil en kæde af sterling sølv
Toftegaard, solitaire brillantvedhæng, udført i 14 kt. hvidguld, prydet med brillant på ca. 0.17 ct. Farve: Wesselton/H: Klarhed: VS. Vejl. pris er 8.300,-. Der medfølger en halskæde af sterling sølv. Længde ca. 40 cm. Ligger i gaveæske.
Warennr.: 5493816

Neuware
EUR 564 DK, Odense, Kratholmvej 22.11.2019
20:13:00
EUR 128
Bernhard Hertz m.fl. To brocher af 14 kt. guld (2)
To brocher af 14 kt. guld. Den ene fra Bernhard Hertz prydet med lyseblå facetsleben glassten, L. 5,3 cm, den anden prydet med en facetsleben safir, L. 6,1 cm. Samlet vægt 4,1 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Warennr.: 5444198
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 22.11.2019
20:13:00
12345...63»