Kategorie
Zeit
Schätzpreis
123»   Waren pro Seite   90 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Bismarck jewellery set, 14 kt gold, necklace and bracelet (2)
Classic Bismarck jewellery set, 14 kt gold. Consists of necklace in graduated progression, fitted with safety hasps. L. 40½ cm. Bracelet L. 18 cm. Bracelet with signs of wear. Total weight approx. 76.5 g. (2)

Warennr.: 6079530
EUR 3.490 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
14:22
EUR 2.282
Randers Sølv smykkesæt af sterling sølv, halskæde og armlænke
Randers Sølv, smykkesæt udført i sterling sølv, bestående af halskæde og matchende armlænke i form af sammensatte åbne dråbeformede led. Længde ca. 45 og 19 cm. Samlet vægt ca. 87 gram. Vejl. priser er 3.850,- og 1.975,-. Ligger i gaveæske.

Warennr.: 6122769

Neuware
EUR 376 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
14:47
Ring og vedhæng i sterlingsølv med rhodocrosit (2)
Ring i sterlingsølv isat en oval slebet rhodocrosit. Front mål 3.2 cm B. 2.2 cm. Ringstr. Ø17.75/55.5. Tilhørende vedhæng mål h. 7.6 x 4 cm. Samlet vægt 80 gr. (2)

Warennr.: 6111634
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
17:37
EUR 188
Smykkesæt med turkis (4)
Smykkesæt bestående af halskæde, øreclips og åbent armbånd. Prydet med turkis. Halskæde, længde 53 m. Derudover en matchende ring af sterling sølv og turkis. Ring str. 53.

Warennr.: 6122013
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
17:55
Taxco Mexico. Vintage smykker, ca. 1970 (4)
Taxco, Mexico. Vintage smykkesæt af delvis forgyldt metal bestående af fire brocher/ tørklædenåle, ene som figur, H. 6 cm, de andre fra 5,5 cm til 8 cm i længden. Købt hos Taxco og hjembragt fra Mexico i 1970' erne. Fremstår med brugsspor. (4)

Warennr.: 6122340
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
19:15
House of Amber. Armbånd og ring af sølv og rav, ca. 8,2 g (2)
House of Amber. Armbånd af sølv prydet med cognacrav. Justerbar længde 15-19 cm. Ring af sterling sølv prydet med indfattet cognacrav i et fleksibelt led. Ringstr. 54. Vægt ca. 8,2 g. (2) Vejl. udsalgspris 1.145 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ...

Warennr.: 6097856

Neuware
20:40
Sif Jakobs. Halskæde og ring af sterlingsølv (2)
Sif Jakobs. Samling smykker af sterlingsølv prydet med sorte cubic zirkonia, bestående af: Lang halskæde: 100 cm, ring str. 55. Begge smykker stemplet: 925, SJ, Sif Jacobs. Vægt: 18 gram. Æsker medfølger. (2)

Warennr.: 6108803
EUR 268 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
20:43
EUR 134
Frederik IX. Smykkesæt i sølv (3)
Frederik IX. Smykkesæt i sølv bestående af 2 øreringe samt en ring med sten af rhodochrosit, ringstr. 56/17,75. Alle dele stemplet 930S. Fremstår med brugsspor. (3)

Warennr.: 6085775
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:55
Smykkesæt af 8 kt. guld, vedhæng samt par matchende ørelokker
Smykkesæt af 8 kt. guld, cikelformet vedhæng samt par matchende ørelokker med vedhæng. Samlet vægt ca. 3,6 gram.

Warennr.: 5807219

Neuware
EUR 242 DK, Odense, Kratholmvej 29.11.2021
11:49
EUR 121
Samling bl. sølvsmykker (15)
Samling vintage smykker i sølv iform af: kongemærker, øreclips, brocher, halskæder, armbånd, slipsenåle mm. Fremstår med brugsspor og slitage. Samlet vægt 149 gr.

Warennr.: 6118498
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29.11.2021
12:38
EUR 174
Randers Sølv, smykkesæt udført i sterling sølv, bestående af halskæde og matchende armlænke i form af sammensatte åbne trekantede led. Længde ca. 46½ og 19 cm. Samlet vægt ca. 61 gram. Vejl. priser er 3.550,- og 1.975,-. Ligger i gaveæske.

Warennr.: 6122757

Neuware
EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 29.11.2021
14:43
EUR 268
Smykkesæt m/ sølv hjerter: Vedhæng, øreringe, ring og armring i sterlingsølv (5)
Smykkesæt udført i sterlingsølv. Et par øreringe med hjerteform, B. 2 cm, H. 4,2 cm. Hjerte vedhæng, B. 3,8 cm, hjertering, ringstr. ca. 17,25 mm/54 og armring med ciseleringer i sterlingsølv, Ø. 4,7 cm. (5)

Warennr.: 6106257
EUR 188 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29.11.2021
15:58
EUR 134
Georg Jensen. 'Konge/Acorn', sauceske af sterlingsølv
Georg Jensen. 'Konge/Acorn', sauceske af sterlingsølv, let hammerslået laf, designet af Johan Rohde 1915. L. 21 cm. Vægt ca. 79 g. Udført efter 1945. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6123456
EUR 201 DK, Aalborg, Nibevej 29.11.2021
18:20
Hans Hansen og N.E. From. 'Peak' smykkesæt i sterlingsølv (3)
'Peak' smykkesæt i sterlingsølv bestående af collier og broche fra Hans Hansen samt armlænke fra N.E. From. L. collier 36,5 cm, L. armlænke 18 cm, B. broche 7,5 cm. Samlet vægt 56 g. Fremstår med brugsspor. (3)

Warennr.: 6115873
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
20:58
EUR 161
Vedhæng, ørestikker samt ring af 14 kt. guld med onyx (4)
Vedhæng, ørestikker samt ring af 14 kt. guld med onyx. Ringstr. 58,5. Vedhæng L. 3,2 cm. Ørestikker L. 0,8 cm. Samlet vægt 12,8 g. Få brugsspor. (4)

Warennr.: 6117326
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 30.11.2021
08:59
EUR 188
Smykkesæt med multicolor stene (3)
Smykkesæt med multicolour ædelstene heriblandt rubiner, safirer og citriner bestående af en ring og et par ørestikker. Ringstr. 54, Ø 17,1 mm. L. 1,5 cm. Samlet vægt 14 0 g. (3)

Warennr.: 6104503
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 30.11.2021
09:38
EUR 591
Ring, samt par ørestikker og et matchende vedhæng af 8 kt. guld med detalje af hvidguld, dertil en kæde af forgyldt sterling sølv
Smykkesæt, bestående af ring, samt par ørestikker og et matchende vedhæng af 8 kt. guld med detalje af hvidguld, dertil en halskæde af forgyldt sterling sølv. Længde på halskæden er 44½ cm. Ringstr. Ø 17,25 mm.

Warennr.: 5803139

Neuware
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 30.11.2021
11:54
EUR 148
Smykkesæt af 14 kt. guld med diamanter, vedhæng samt par øresikker
Smykkesæt bestående af par ørestikker og et matchende vedhæng udført i 14 kt. guld, prydet med små single-cut diamanter. Samlet ca. 0.07 ct. Farve Wesselton/H. Klarhed. P. Samlet vægt ca. 2,4 gram.

Warennr.: 5719194

Neuware
EUR 617 DK, Odense, Kratholmvej 30.11.2021
12:27
EUR 242
Smykkesæt med orange månesten, vedhæng og par ørestikker af 8 kt. guld. Dertil en kæde af forgyldt sterling sølv
Smykkesæt udført i 8 kt. guld prydet med dråbeformet cabochonsleben orange månesten, bestående af vedhæng og par ørestikker af 8 kt. guld. Dertil en lang halskæde af forgyldt sterling sølv. Længde 80 cm.

Warennr.: 6039430

Neuware
EUR 376 DK, Odense, Kratholmvej 30.11.2021
12:39
EUR 201
Smykkesæt af 8 kt. guld med diamant, vedhæng samt par ørestikker
Smykkesæt udført i 8 kt. guld, bestående af par ørestikker, samt matchende vedhæng, hver prydet med lille single-cut diamant. Samlet vægt ca. 1,5 gram.

Warennr.: 5964370

Neuware
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 30.11.2021
12:49
N. E. From ring og vedhæng af sterling sølv og 14 kt. guld med brillant
N. E. From ring og vedhæng udført i sterling sølv og 14 kt. guld, hver prydet med brillant på ca. 0.01 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Er stemplet 585 og 925s From. Dertil en kæde af oxideret sterling sølv. L. 50 cm. Ringstr. 17,25 m. = str. 54.

Warennr.: 6109137

Neuware
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 30.11.2021
12:54
EUR 148
Kurt Nielsen, halskæde og matchende ørestikker med "Red Currant" vedhæng, sterling sølv. Længde ca. 3 cm. Længde på kæden er 80 cm.

Warennr.: 6110612

Neuware
EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 30.11.2021
13:05
Randers Sølv, smykkesæt af sterling sølv, halskæde og armlænke (2)
Randers Sølv, klassisk smykkesæt - halskæde samt armlænke udført i sterling sølv. Delvis satinerede og polerede blanke led. Længde henholdsvis 45 og 19½ cm. Samlet vægt ca. 74 gram. vejl. pris er 2.975,- og 1.675,-. (2) Ligger i gaveæske.

Warennr.: 6120960

Neuware
13:42
EUR 148
Smykkesæt af 14 kt guld, ørestikker og et vedhæng, dertil en kæde af forgyldt sterling sølv
Smykkesæt udført i 14 kt guld, bestående af par ørestikker og et matchende vedhæng, dertil en kæde af forgyldt sterling sølv. Længde er justerbar på 42 og 45 cm.

Warennr.: 5719139

Neuware
EUR 295 DK, Odense, Kratholmvej 30.11.2021
14:19
EUR 228
Randers Sølv, klassisk smykkesæt - halskæde samt armlænke udført i sterling sølv. Delvis satinerede og polerede blanke led. Længde henholdsvis 44½ og 19½ cm. Samlet vægt ca. 74 gram. vejl. pris er 2.975,- og 1.675,-. (2) Ligger i gaveæske.

Warennr.: 6120969

Neuware
15:14
EUR 148
Randers Sølv, smykkesæt, halskæde og armlænke (2)
Smykkesæt, bestående af halskæde og matchende armlænke af sterling sølv, delvist polerede og satinerede led. Længde henholdsvis 44 og 18 cm. Samlet vægt ca. 70 gram. Vejl. pris er 3.850,- og 1.975,- (2) Ligger i gaveæske.

Warennr.: 6121034

Neuware
15:38
EUR 215
Randers Sølv, smykkesæt af sterling sølv, halskde og armlænke (2)
Randers Sølv, halskæde og matchende armlænke udført i sterling sølv, i form af sammensatte buede dråbeformede led. Længde er ca. 42 og 19 cm. Vejl. priser er henholdsvis 2.475,- og 1.275,-. (2)

Warennr.: 6122076

Neuware
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 30.11.2021
15:51
EUR 161
Smykkesæt med rosenkvarts, 8 kt. guld, ørestikker og vedhæng
Smykkesæt udført i 8 kt. guld, bestående af et par ørestikker samt et matchende vedhæng prydet med cabochonsleben rosenkvarts. Samlet vægt ca. 5,5 gram.

Warennr.: 6110169

Neuware
EUR 456 DK, Odense, Kratholmvej 30.11.2021
17:51
EUR 161
Aagaard Kranz & Ziegler smykkesæt, halskæde med vedhæng, ring og par ørestikker
Aagaard Kranz & Ziegler, smykkesæt af sterling sølv med detalje af guld hver del er prydet med en brillant. Bestående af par ørestikker, samt ring str. 17,50 mm. Samt halskæde med vedhæng. Længde på kæden er 42 cm.

Warennr.: 5921587

Neuware
EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 30.11.2021
18:09
EUR 114
Smykkesæt med cubic zirkonia, 8 kt. guld
Smykkesæt udført i 8 kt. guld, prydet med cubic zirkonia, bestående af ring, samt et matchende vedhæng samt et par ørestikker. Ringstr. Ø 17½ mm. = str. 55. Samlet vægt ca. 6 gram

Warennr.: 5818162

Neuware
18:18
EUR 242
123»