Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Mads Ziegler Cabochon smykkesæt, halskæde med vedhæng samt ring med smaragd
Mads Ziegler, Cabochon, smykkesæt udført i sterling sølv, prydet med cabochonsleben grøn smaragd, bestående af halskæde med vedhæng. Længde på kæde er justerbar på 40, 42 og 45 cm. Vejl. pris på halskæde med vedhæng er 1.950,-. Samt en matchende ring. Ringstr. 17,75 mm = Ø 56. Vejl. pris på ...
Warennr.: 5275691

Neuware
EUR 322 DK, Kolding, Trianglen 22.03.2019
11:44:00
Mads Ziegler, Faith smykkesæt, halskæde og par ørestikker
Mads Ziegler, smykkesæt model Faith, bestående af halskæde og et par matchende ørestikker udført i sterling sølv. Længde på halskæden er justerbar på 40, 42 og 45 cm. Ligger i én gaveæske.
Warennr.: 5244257

Neuware
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 22.03.2019
15:20:00
Lund of Copehagen, Marguerit smykkesæt, ring, halskæde med vedhæng samt par ørestikker
Lund of Copehagen, Marguerit smykkesæt udført i sterling sølv og forgyldt sterling sølv prydet med hvid emalje, bestående af ring af sterling sølv, med forgyldt front, str. 17 mm., halskæde med vedhæng, Længde på kæden er justerbar på 38 og 41 cm. Samt par ørestikker. vejl. priser er flg. 750,-,...
Warennr.: 5266743

Neuware
EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 22.03.2019
19:21:00
Modeschmuckset von Grossè (Dior bijoux) (3)
Modeschmuckset von Grossè (Dior bijoux), besetzt mit Türkis. Maße ca.: Brosche: Durchm. 2,5 cm. Ohrclips: Durchm. 1,5 cm. Das Set befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen Tragespuren. (3)
Warennr.: 4973200
EUR 375 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.03.2019
20:00:00
Vintage Modeschmuckset von Hattie Carnegie (3)
Vintage Modeschmuckset von Hattie Carnegie. Maße ca.: Brosche: Durchm. 5 cm. Ohrclips: Durchm. 2,5 cm. Das Schmuckset befindet sich in einem Zustand mit geringfügigen Tragespuren. (3)
Warennr.: 4972476
EUR 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.03.2019
20:10:00
EUR 200
Modeschmuckst aus der Manufaktur Weiss (3)
Modeschmuck aus der Manufaktur Weiss (punziert). Bestehend aus einem Armband und Ohrclips. Maße ca.: Armband: L. 18 cm. Clips: H. 2,5 cm, B. 1,5 cm. Das Modeschmuckset befindet sich in einem altersgemäßen Zustand. (3)
Warennr.: 4973073
20:15:00
Modeschmuckset von Coro craft (3)
Modeschmuckset von Coro craft. Maße ca.: Brosche: H. 2 cm, B. 6 cm. Ohrclips: L. 2 cm. Das Set befindet sich in einem Zustand mit geringfügigen Tragespuren. (3)
Warennr.: 4973127
20:25:00
EUR 225
Schmuckset Collier und Ring mit Blautopaz (2)
Schmuckset bestehend aus einem Collier und einem Ring gefertigt aus 925 Silber (punziert). Jeweils besetzt mit einem mit Blautopaz im facettierten Rundschliff Durchmesser ca.: 7,8 mm und im Navetteschliff von ca.: 13 x 6,8 mm. Länge Collier ca.: 42 cm. Ringgröße ca.: 54, Durchmesser ca.: ...
Warennr.: 5278514
EUR 150 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.03.2019
20:30:00
Vintage Modeschmuck aus der Manufaktur Jomaz (6)
Vintage Modeschmuck aus der Manufaktur Jomaz. Maße ca.: Kette Blumen: L. 37 cm; Ohrclips: Durchm. 2 cm. Kette mit hellblauen Steinen: L. 33,5 - 34,5 cm; Ohrclips: Durchm. 3 cm. Der Modeschmuck befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen Tragespuren. (6)
Warennr.: 4973033
EUR 450 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.03.2019
20:40:00
EUR 225
Konvolut Vintage Modeschmuck von Vendome und Original by Robert ( 4)
Konvolut Vintage Modeschmuck von Vendome und Original by Robert. Maße ca.: Kette: L. 43,5 cm. Brosche: Durchm. 6 cm. Ohrclips: Durchm. 3 cm. Das Konvolut befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Tragespuren. (4)
Warennr.: 5256962
EUR 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.03.2019
21:00:00
EUR 500
Rubinset aus 18 kt. Weißgold mit Diamanten im Baguetteschliff und Brillanten, zus. ca. 7.00 ct.
Rubinset aus 18 kt. Weißgold bestehend aus Halscollier und Paar Ohrringe, mit 6 größeren tropfenförmigen Rubinen im Facettenschliff zus. ca. 5.00 ct. Flankiert von zahlreichen Diamanten im Baguetteschliff und Brillanten, zus. ca. 2.00 ct. Farbe: Wesselton (H). Reinheit: VVS-VS. Gestempelt LMJ mit...
Warennr.: 5263176
EUR 6.443 DK, Vejle, Dandyvej 22.03.2019
21:14:00
EUR 3.221
Zuchtperlen- und Brillantschmuckset aus Platin, zus. ca. 2.00 ct. (3)
Zuchtperlen- und Brillantschmuckset aus Platin in Form von Ring und Paar Ohrklipps mit 3 größeren weißen Salzwasserzuchtperlen flankiert von zahlreichen größeren und kleinen Diamanten im Brillant-, 8/8- und Baguetteschliff zus. ca. 2.00 ct. Farbe: Wesselton (H). Reinheit: VVS-VS. Mitte 20.Jh. ...
Warennr.: 5273357
EUR 2.685 DK, Vejle, Dandyvej 22.03.2019
21:25:00
EUR 1.342
Smykkesæt med farvede kulturperler (4)
Smykkesæt udført i forgyldt sterlingsølv prydet med farvede kulturperler bestående af: Åben armring samt tre par øreringe, højde: ca. 18-38 mm. Æsker medfølger. (4)
Warennr.: 5212458

Neuware
EUR 322 DK, Herning, Engdahlsvej 23.03.2019
11:01:00
Ole Lynggaard. Vintage Schmuckset aus Gelbgold und Perlen (2)
Ole Lynggaard. Vintage Schmuckset bestehend aus: Armband mit Goldverschluss aus 14 kt. Gelbgold, stilisiertes Blumenmotiv mit Akoya Salzwasserzuchtperle, Ø ca. 2,2 cm, mit drei Ketten aus Akoya Salzwasserzuchtperlen, Ø ca. 8,5-9 mm. L. ca. 19 cm. Brosche aus 14 kt. Gelbgold, stilisiertes ...
Warennr.: 5271416
EUR 1.342 DK, Aarhus, Egå Havvej 23.03.2019
15:41:00
EUR 698
3 smykkesæt af sterling sølv med cubic zirkonia
3 smykkesæt alle 3 sæt udført i sterling sølv, prydet med cubic zirkonia. bestående af halskæde med vedhæng samt matchende ørestikker. Længde på halskæderne er ca. 45 cm. Ligger i gaveæsker. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Warennr.: 5268160

Neuware
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 23.03.2019
18:36:31
Mads Ziegler, Armring samt par ørestikker model Treasure med Akoya Saltvands Kulturperler
Mads Ziegler, armring samt ørestikker model Treasure, åbent design, udført i sterling sølv, prydet med 2 hvide Akoya Saltvands Kulturperler. Str. Medium. Omkreds ca. 16½ cm. Ørestikker er ligeledes prydet med hver 2 hvide kulturperler. Ligger i én gaveæske.
Warennr.: 5237878

Neuware
EUR 148 DK, Kolding, Trianglen 23.03.2019
19:17:00
Ziegelhalskette und Armband aus 14 kt Gelbgold (2)
Ziegelhalskette aus 14 kt. Gelbgold, L. 44,5 cm, B. 4,9 bis 8,2 mm, gestempelt BPH sowie 585, Ziegelarmband aus 14 kt Gelbgold, L. 21,5 cm, B. 6,5 mm, gestempelt GIFA sowie 585. Gesamtgewicht 49,1 g. Mit normalen Gebrauchsspuren. (2)
Warennr.: 5256758
EUR 1.342 DK, Aalborg, Nibevej 23.03.2019
19:51:00
EUR 966
Bent Knudsen, Schmuckset Nr. 35. Sterlingsilber mit Moosachat (2)
Bent Knudsen (1924-1997). Schmuckset Dessin Nr. 35. Armband aus Sterlingsilber mit größeren Cabochons aus Moosachat, Ø ca. 2,2 cm. L. ca. 18,5cm, B. ca. 2,5 cm. Dazu großer Ring aus Sterlingsilber mit Cabochon aus Moosachat 2,5x2,5 cm. Ringgr. 54. (2)
Warennr.: 5277221
20:01:00
EUR 671
Vintage Brosche und Paar Ohrstecker aus 14 kt. Gelbgold mit Zuchtperlen und Jade (3)
Vintage Schmuckset in Form von Brosche und Paar Ohrstecker mit 11 Jade im Cabochonschliff flankiert von 15 größeren und kleineren Salzwasserzuchtperlen. Zweite Hälfte 20.Jh. Perle Ø ca. 4,61 - 8,56 mm. Gesamtgewicht ca. 26,3 g. Ohrstecker L. 3,4 cm. Brosche L. 6,9 cm. Mit altersbedingten ...
Warennr.: 5279349
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 23.03.2019
20:30:00
EUR 403
Handgeschmiedetes Vintage Schmuckset aus 18 kt. Gelbgold mit rohen Smaragden. Gesamtgewicht 23 g (3)
Handgeschmiedetes Schmuckset aus 18 kt. Gelbgold bestehend aus Ring und Paar Ohrstecker in organischen Formen, jeweils mit rohem Smaragdkristall. Zweite Hälfte 20.Jh. Gesamtgewicht 23 g. Ohrstecker L. 3 cm. Ring B. 1,5 cm, Ringgr. 53/16,75. Ungestempelt, Test für 18 kt. Gelbgold, altersbedingte ...
Warennr.: 5279344
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 23.03.2019
20:50:00
EUR 456
Smykkesæt af hhv. sterlingsølv og forgyldt sterlingsølv prydet med farvede lyse mabéperler bestående afÅben armring afsluttet med rund og oval mabéperle samt tre par øreringe - to par af sterlingsølv og et par af forgyldt sterlingsølv, højde: ca. 28-35 mm. Æsker medfølger (4)
Warennr.: 5212459

Neuware
EUR 322 DK, Herning, Engdahlsvej 24.03.2019
10:58:00
Flora Danica. Smykkesæt i forgyldt sølv. 'Hasselurt' m/ perler
Flora Danica. 'Åkande' smykkesæt af sterling sølv bestående af: Halskæde udført som treradet kæde af sterling sølv, oxideret sølv samt forgyldt sølv med vedhæng i form af åkande med perle, L. 53 cm, B. vedhæng ca. 2,6 cm samt bladformet broche med perle, B. 3,9 cm, et par ørestikkere med perler...
Warennr.: 5271719
EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24.03.2019
12:02:00
Christina Watches armring med 2 charms, samt ring
Christina Watches armring af sterling sølv. str. Large. prydet med en forgyldt charm, samt en forgyldt charm med marguerit med hvid emalje af forgyldt sterling sølv. Samt en matchende ring med marguerit og hvid emalje samt hvide topaser. Ringstr. Ø 17 mm. Ligger i gaveæske fra Christina. ...
Warennr.: 5274752

Neuware
EUR 148 DK, Kolding, Trianglen 24.03.2019
14:18:00
Aagaard Soldier armbånd med hjerte og brillant, samt en halskæde med hjerte af sterling sølv
Aagaard "From Soldier to Soldier" armbånd af sort knyttet falskærmline, lukke i form af hjerte med lille brillant. L. 17 cm. Samt en halskæde fra anden fabrikant i form af sort silikonesnor med lukke og hjerte af sterling sølv. L. 47 cm. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Warennr.: 5268178

Neuware
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 24.03.2019
14:41:55
Christina Watches, armring med charm, samt par ørestikker af sterling sølv
Christina Watches, armring str. Medium med charm af sterling sølv med marguerit med hvid emalje, samt par matchende ørestikker af sterling sølvLigger i gaveæske fra Christina. Ligger i gaveæske. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Warennr.: 5274798

Neuware
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 24.03.2019
15:58:15
Randers Sølv, smykkesæt af sterling sølv, halskæde og armlænke
Randers Sølv, smykkesæt udført i sterling sølv, bestående af halskæde og matchende armlænke, mandelformede led, hver anden er blank og hver anden er satineret. Længde henholdsvis 45 og 19 cm. Samlet vægt ca. 54 gram.
Warennr.: 5276055

Neuware
EUR 174 DK, Odense, Kratholmvej 24.03.2019
18:13:00
Flora Danica. Smykkesæt i sterling sølv. (5)
Flora Danica. Smykker udført af sterling sølv bestående af: Halskæde, L. 39 cm, et par lange øreringe, L. 6 cm samt ring med let variabel ringstr. ca. 18 mm/ 56,5. Dertil armring, Ø. ca. 6 cm, H. fortil 3,4 cm. Samlet vægt ca. 56,4 gram. Leveres i to Originale Flora Danica æsker.
Warennr.: 5271715
18:47:00
Mads Ziegler, Palm Springs, armbånd samt ring med brillant, sterling sølv (2)
Mads Ziegler, Palm Springs, smykkesæt udført i sterling sølv, bestående af armbånd samt ring hver prydet med brillant, på 0,02 ct. Samlet ca. 0.04 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. ø 16½ mm. = str. 52. Længde på armlænke er justerbar på ca. 16, 17½ og 19 cm. Vejl. priser er ...
Warennr.: 5276256

Neuware
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 24.03.2019
19:10:00
Mads Ziegler, Russia smykkesæt af sterling sølv, halsring og par ørestikker
Mads Ziegler, Russia smykkesæt udført i sterling sølv, bestående af cross-over halsring og par matchende ørestikker. Ringstr. Ø 54. Vejl. priser er henholdsvis 675,- og 450,-.
Warennr.: 5243795

Neuware
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 24.03.2019
19:19:00
Solitaire pendant and ring in 14 kt. gold with a champagne-coloured diamond. (2)
Classic solitaire pendant produced in 14 kt. gold, adorned with a champagne-coloured diamond of approx. 1.00 ct. Clarity: P. And a solitaire ring with a diamond of approx. 0.75 ct. Clarity: SI1. ring size Ø 18 mm. Total weight approx. 6,9 grams.
Warennr.: 5256773
EUR 2.013 DK, Kolding, Trianglen 24.03.2019
19:30:00
EUR 993
 1 2 3  >>