Kategorie  Schätzpreis
12» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Hans Hansen. Smykkesæt med hjerter af sterlingsølv. (4)
Hans Hansen smykkesæt af sterlingsølv, prydet med hjerter, bestående af: Halskæde med hægtelås, L. 50 cm. Armbånd med skruelås, L. 19 cm. Et par øreskruer. B. 1,3 cm. Vægt i alt ca. 111 gr. Fremstår med brugsspor. (4)
Warennr.: 5529476
EUR 671 DK, Kolding, Trianglen 16.12.2019
13:46:00
EUR 161
Smykkesæt med røgkvarts, ørestikker samt vedhæng, dertil en halskæde af forgyldt sterling sølv
Smykkesæt udført i 8 kt. guld, bestående af vedhæng samt matchende ørestikker, hver prydet med en dråbeformet briolettesleben røgkvarts. Samlet vægt ca. 2,8 gram. Ligger i gaveæske.
Warennr.: 5496657

Neuware
EUR 349 DK, Kolding, Trianglen 16.12.2019
13:47:00
Ring og et par ørestikker af 14 kt. guld med sorte diamanter (3)
Ring af 14 kt. guld og og et par ørestikker af 14 kt. hvidguld prydet med sorte diamanter. Ringstr. 57 ø 18,1 mm. Samlet vægt 6,1 g.
Warennr.: 5530944
EUR 188 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
14:03:00
EUR 188
Hermann Siersbøl. Smykkesæt af sterlingsølv (5)
Hermann Siersbøl. Smykkesæt af 830 sølv med dekoration i form af muslingeskaller af sølv, bestående af: Halskæde, armbånd, en broche og et par øreclips. L. 43,0 cm, 19,0 cm, 3,7 cm og 1,3 cm. Bredde halskæde og armbånd: 1,2 cm. Samlet vægt: 56 g. Originalt etui medfølger. (5)
Warennr.: 5526300
EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 16.12.2019
14:35:00
To par Morian øreringe og ring af guld (5)
Vintage smykkesæt af 14 kt. guld bestående af to par øreringe samt ring, alle med Morian motiv udsmykket med sort og hvid emalje. Ring også med poleret koral. Øreringe L.: 2,5 og 1,6 cm. Ringstr. 58/Ø18,4 mm. Samlet vægt: 9,9 g. Fremstår med enkelte afslag i emaljen. Ca. 1940-50erne. (5)
Warennr.: 5487162
EUR 483 DK, Helsingør, Støberivej 16.12.2019
19:37:00
Dyrberg/Kern. Fire 'Aura' smykkesæt af delvist satineret sterlingsølv (8)
Dyrberg/Kern. Fire 'Aura' smykkesæt af delvist satineret sterlingsølv, hvert sæt bestående af en halskæde med vedhæng samt et par ørehængere prydet med hvide, kubiske zirkoner. Vægt pr. sæt ca. 8,9 g. Ø vedhæng 1,5 cm. L. halskæde 44 cm. H. ørehænger i alt 3,4 cm. Alle i originale æsker, i alt ...
Warennr.: 5500604
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:07:00
Karl Gustav Hansen for Hans Hansen. Moderne 'hjerte' armlænke- og halskæde af sterlingsølv (2)
Karl Gustav Hansen for Hans Hansen. Moderne 'hjerte' armlænke- og halskæde af sterlingsølv, L. 19 og 45 cm. Vægt: 93,8 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Warennr.: 5527456
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:25:00
EUR 94
Smykkesæt af 14 kt. hvidguld med cubiske zirkoner, ca. 23,6 g. (2)
Smykkesæt af 14 kt. hvidguld prydet med cubiske zirkoner. Halskæde længde: 46 cm. Armlænke længde: 17,5 cm. Samlet vægt ca. 23,6 g. (2)
Warennr.: 5510647
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
20:38:00
EUR 295
Erik Poul Fenster, Hellerup. Retro smykkesæt af forgyldt sterlingsølv med turkiser, ca. 1960'erne (2)
Erik Poul Fenster, Hellerup. Retro smykkesæt af forgyldt sterlingsølv, prydet med slebne turkiser og filigranarbejde, bestående af ring, str. 59 (justerbar) samt leddelt armring, L. ca. 17 cm., udført ca. 1960'erne. Samlet vægt: ca. 32,6 gr. Fremstår med brugsspor. (2)
Warennr.: 5527635
20:51:00
Guldvirke. Jewellery set in honeycomb pattern, 76.7 g (2)
Guldvirke. Jewellery set in 14 kt gold in a honeycomb pattern, consisting of a graduated necklace and a bracelet. L. 39.5 and 18.2 cm. W. 1.4 and 1.7 cm. Total weight 76.7 g. Minimal signs of wear. (2)
Warennr.: 5476580
EUR 3.356 DK, Hørsholm, Hammervej 1 17.12.2019
14:10:00
EUR 1.020
Jewellery set in 14 kt. gold - 56.9 grams. (2)
Jewellery set consisting of a necklace and bracelet in 14 kt. gold with satin finish with glossy white gold links. L. 41 and 19 cm. Total weight: 56,9 grams. (2)
Warennr.: 5489503
EUR 1.611 DK, Helsingør, Støberivej 17.12.2019
14:40:00
Diamond jewellery set in 18 kt gold and white gold (5)
Jewellery set in 18 kt gold and white gold. Consists of bracelet, necklace, ring, and a pair of ear clips. All embellished with brilliant-cut diamonds or single cut diamonds, total approx. 0.50 ct. Colour: Top Wesselton (F-G). Clarity: VS. Ø arm ring 6.0 cm. Necklace 42.5 cm. Ring size 55. Ear ...
Warennr.: 5493215
14:45:00
Reeslev. Guldring og vedhæng med citriner - 28,1 g. (2)
Reeslev, København. Ring og vedhæng af 14 kt. guld, hver prydet med en ovalslebet citrin. Citriner måler: 15x19 og 22x37 mm. Ringstr. 56/Ø17,8 mm. Længde vedhæng: 4,7 cm. Samlet vægt: 28,1 g. Fremstår med brugsspor. Æske medfølger. (2)
Warennr.: 5487153
EUR 671 DK, Helsingør, Støberivej 17.12.2019
14:50:00
EUR 121
Samling smykker af sølv og guld (5) M105+123+125/19
Samling smykker af sølv og guld bestående af et brillantvedhæng af 14 kt. guld med, ved brillant på ca. 0.10 ct. Farve: Top Wesselton (G), klarhed: SI. med halskæde af forgyldt sølv L. 45 cm. Hjertevedhæng af 18 kt. satineret guld. L. 1,8 cm. Et hjertevedhæng af 14 kt guld . Samlet vægt 6,3 g. ...
Warennr.: 5533191
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 17.12.2019
14:59:00
Solitairevedhæng og brillantring af 14 kt. guld (3)
Solitairevedhæng og brillantring af 14 kt. guld. Ring med brillant på ca. 0.18 ct. Top Crystal (I), klarhed: VS. Ringstr. 50 ø 15, 8 mm. Halskæde med solitairevedhæng med brillant på ca. 0.09 ct. Farve: Crystal (J), klarhed: VS. L. 42 cm. Samlet vægt ca. 10,2 g. (3)
Warennr.: 5511007
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 17.12.2019
15:43:00
EUR 174
Smykkesæt af 8 kt. guld, par ørestikker, vedhæng samt ring med cubic zirkonia
Smykkesæt udført i 8 kt. guld, prydet med cubic zirkonia. bestående af par ørestikker, vedhæng samt matchende ring. ringstr. Ø 16,80 mm str. 52-53. Samlet vægt ca. 3,7 gram.
Warennr.: 5462264

Neuware
EUR 242 DK, Odense, Kratholmvej 17.12.2019
19:07:00
Charles Jourdain Bijoux. Smykkesæt, halskæde, vedhæng og ring fra 'Shilouette' serien (3)
Charles Jourdan Bijoux. Halskæde med vedhæng med sort hæmatit kugle og ring med hæmatitkugle, ringstr. ca. 18 mm/ 56,5, forgyldt metal med hæmatit perler.Fra Serien 'Shilouette' - en hyldest til kvindekroppen. Længde halskæde ca. 52 cm. Leveres i original smykkepose i sort velour (2)
Warennr.: 5518239
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17.12.2019
19:17:00
Smykkesæt med cubic zirkonia, 8 kt. guld, par ørestikker, ring samt vedhæng
Smykkesæt med cubic zirkonia, udført i 8 kt. guld, bestående af par ørestikker, matchende vedhæng samt ring, str. Ø 17½ mm. = str. 56. Samlet vægt ca. 5,9 gram. Der medfølger en Ankerkæde af forgyldt sterling sølv. Længde 56 cm.
Warennr.: 5462223

Neuware
EUR 483 DK, Odense, Kratholmvej 17.12.2019
19:20:00
Perleørestikkere samt guldring, 8 kt (3)
Vintage smykker. Ørestikkere med dråbeformede ferskvands kulturperler samt lille guldhjerte, stemplede JAa/333, H. 16 mm, dertil lille guldring af 8 kt guld med inskription 'Sakæus, 12-2-31', ringstr. ca. 15 mm/47. Leveres i smykkeæske. (3)
Warennr.: 5531517
19:20:00
Halskæde med integreret vedhæng samt matchende ørestikker med perle, 8 kt. guld
Halskæde med integreret vedhæng samt matchende ørestikker udført i 8 kt. guld, båe vedhæng sdamt ørestikker er prydet med en Akoya Saltvands Kulturperle. Længde på halskæde er justerbar mellem 44 og 46 cm. Ligger i gaveæske.
Warennr.: 5463272

Neuware
EUR 322 DK, Odense, Kratholmvej 17.12.2019
19:36:58
Georg Jensen. Tulipan smykkesæt af sølv (3)
Georg Jensen. Tulipanbroche og øreclips af sterlingsølv, dessin nr. 100B og 100. L. 4,3 og 2,1 cm. Øreclipsene har stempler fra perioden 1930-45, og brochen efter 1945. (3)
Warennr.: 5509089
EUR 242 DK, Hørsholm, Hammervej 1 17.12.2019
19:45:00
Toftegaard. Halscollier og armlænke af sterlingsølv (2)
Toftegaard. Halscollier og armlænke af sterlingsølv, begge med let satinerede låse, L. 48 og 19 cm. Samlet vægt ca. 80 g. Fremstår med håndteringsspor. (2)
Warennr.: 5397155
EUR 456 DK, Vejle, Dandyvej 17.12.2019
19:51:00
Kupittaan Kulta, Turku. Moderne finsk smykkesæt af sterlingsølv med mosagat (2)
Kupittaan Kulta, Turku. Moderne finsk smykkesæt af sterlingsølv, prydet med sleben mosagat, bestående af ring, str. 51 samt armring, indvendige mål: ca. 51 x 58 mm. Samlet vægt: ca. 33 gr. Fremstår med brugsspor. (2)
Warennr.: 5496571
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 17.12.2019
19:51:00
Carles Jourdan Bijoux. Halskæde og nål fra 'Silhouette' serien (2)
Charles Jourdan Bijoux. Halskæde og nål udført af forgyldt metal. Fra 'Silhouette' serien - en hyldest til kvindekroppen. Variabel længde på halskæde ca. 46 - 52 cm. Bredde nål ca. 2,5 cm. Leveres i original smykkepose i sort velour (2)
Warennr.: 5518240
19:57:00
Brillantsmykkesæt med ring, ørestikker og halskæde (4)
Brillantsmykkesæt bestående af: En ring af 14 kt. hvidguld med ni brillanter på i alt ca. 0.15 ct. Ringstr. 50/Ø16,0 mm. Et par ørestikker af 18 kt. hvidguld med talrige brillanter på i alt ca. 0.35 ct. Diameter: Ø 6 mm. Et vedhæng af 18 kt. hvidguld med syv brillanter på i alt ca. 0.15 ct. ...
Warennr.: 5509339
EUR 671 DK, Hørsholm, Hammervej 1 17.12.2019
20:05:00
Susanne Friis Bjørner. Smykkesæt af sterling sølv (5)
Susanne Friis Bjørner. Smykkesæt bestående af halskæde med småvedhæng samt 2 par ørestikkere af sterling sølv. Længde på halskæde er ca. 44 cm, H. oval ørestik ca. 22 mm. Leveres i to små satinposer. (5). Proveniens: Konkursboet Guldsmed Mensel i Kolding Storcenter.
Warennr.: 5526181
20:16:00
Mexicansk sølvsmed. Retro armlænke og halskæde af sterlingsølv med emalje, ca. 1960'erne (2)
Mexicansk sølvsmed. Retro armlænke, L. ca. 18 cm. samt halskæde, L. ca. 40 cm., begge af sterlingsølv, prydet med blå emalje, udført ca. 1960'erne. Samlet vægt: ca. 104 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Warennr.: 5527607
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 17.12.2019
20:25:00
Schmuck Set, Türkis Ohrstecker und Kette, 585er Gold
Schmuck Set bestehend aus BarockTürkis Anhänger mit 3 Brillanten zus. ca. 0.12 ct Wesselton(H)-VS, mit Venezianer Kette aus 585 Gold: 14g, Kettenlänge: 42cm. Paar Ohrstecker mit Türkis, aus 585er Gold: 3g. Zustand: mit Tragespuren.
Warennr.: 5507611
EUR 800 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17.12.2019
20:41:00
Aagaard m.fl. Solitairevedhæng og ørestikker af 14 kt. hvidguld (4)
Smykker af 14 kt. hvidguld bestående af et solitairevedhæng fra Jens J. Aagard prydet med en brillantsleben diamant på ca. 0.22 ct. Farve: Cape (M-N), klarhed: SI. H. 1,4 cm. Hertil veneziakæde, L. 42,5 cm. Endvidere et par ørestikker prydet med hver en brillantsleben diamant på ca. 0.20 ct. ...
Warennr.: 5519060
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 17.12.2019
21:00:00
Smykkesæt med kvarts, 8 kt. guld, vedhæng samt par ørestikker
Smykkesæt udført i 8 kt. guld, bestående af vedhæng samt matchende ørestikker, hver prydet med en dråbeformet briolettesleben kvarts. Samlet vægt ca. 2,8 gram. Ligger i gaveæske. Der medfølger en halskæde af forgyldt sterling sølv, justerbar.
Warennr.: 5462289

Neuware
EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 18.12.2019
13:18:00
12»