Kategorie  Schätzpreis
12345...10» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Byrå rokokostil
BYRÅ, 1900-tal, rokokostil, trelådor, bemålad, höjd 78, 95x48 cm
Warennr.: 5531777
EUR 235 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
12:20:00
Sehen Sie mehr
Barskåp renässanstil
BARSKÅP, renässanstil, 1900-talets andra hälft, rikt skuren dekor i form av bl a huvud, voluter mm, invändigt med belysning, vridbar del med glassarg samt glasbotten, detaljer i svärtat smide, överdelen med hyllor, smide samt glasmåleri med vapensköldar, höjd ca 167 samt 94x51 cm, nyckel medföljer,
Warennr.: 5531819
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
14:16:00
Sehen Sie mehr
Byrå, engelsk stil, 1900-tal.
Byrå, engelsk stil, 1900-tal. Höjd 70, bredd 46, djup 26 cm. Bruksslitage.
Warennr.: 5532529
EUR < 125 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 16.12.2019
14:32:55
EUR 28
Et par kommoder af egetræ (2)
Et par kommoder af egetræ, et møbel med front af fire skuffer. Samt et med front af skuffe og to skyde døre, bag hvilke hylder. H. 84 cm. D. 44,5 cm. B. 101 cm. Fremstår med senere monteret plade på top samt små tilspidsede ben. (2)
Warennr.: 5496239
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
15:36:00
Lågkiste / brudekiste med originalbemaling, 1800-tallet
Lågkiste / brudekiste af fyrretræ med originalbemaling. Udsmykket med beslag og hanke af jern. Original lås og nøgle. H. 72 L. 140 D. 63 cm.
Warennr.: 5532640
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 16.12.2019
15:47:30
Rolladenschrank / Schrank
Rolladenschrank / Schrank. Verschließbarer, rechteckiger Holzkorpus mit Rolltürneun, Inneres mit verstellbaren Regalböden, Schlüssel vorhanden. Maße: ca. H.178cm, B.82 cm, T.38,5cm, Altersbedingte Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Bestoßungen und Kratzer.
Warennr.: 5525183
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.12.2019
15:51:49
Paar Rolladenschränke (2)
Rolladenschrank / Rollschrank / Rollcontainer. Verschließbarer, rechteckiger Holzkorpus, furniert mit Rolltürneun, Inneres Ablageflächen. Schlüssel vorhanden. Maße: je ca. H. 222 cm, B.120 cm, T.42cm, Altersbedingte Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Bestoßungen und Kratzer. (2)
Warennr.: 5525189
15:52:32
Mogens Koch, 2 bogskabe af massiv elm (2)
Mogens Koch (1888-1993). 2 bogskabe af massiv elm, indrettet med faste hylder, H. 76 cm. L. 76 cm. D. 27,5 cm. Udført hos Rud Rasmussens snedkeri. Fremstår med brugsspor samt ridser. (2)
Warennr.: 5528097
EUR 805 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
16:52:00
EUR 644
Olovia skænk med 2 låger og 1 skuffe hvid og eg finer/massiv.
Olovia skænk med 2 låger og 1 skuffe hvid og eg finer/massiv. Hvid, ege finer, massiv ege ben WL100. L 150 cm. D 40 cm. H 72cm. Vægt 55,8 Kg Leveres usamlet Intern nr. 40-91997-2 OBS: vær opmærksom på, at denne vare befinder sig på et eksternt lager i Haderslev og udelukkende kan ...
Warennr.: 5496753

Neuware
EUR 403 DK, Kolding, Trianglen 16.12.2019
17:00:00
Skænk/kommode i hvidt antikbemalet træ
Skænk/kommode i hvidt antikbemalet træ, fem skuffer i sarg, med patineret metal greb. Herunder tre hyldepladser. Mål: H. 90 cm. B. 150 cm. D. 30 cm. Topplade af voksbehandlet genbrugselmetræ. Møbler lavet i genbrugstræ har hvert især deres unikke udtryk. Hvert møbel er unikt og variationer i ...
Warennr.: 5519990

Neuware
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
18:33:00
Dansk møbelproducent, lille kommode af teaktræ, 1960 erne
Dansk møbelproducent, lille kommode af teaktræ med fem skuffer i fronten, 1960 erne. H. 88 B. 64 D. 35 cm. enklet finerskade på i side i bunden.
Warennr.: 5492387
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
18:39:00
EUR 148
Lægeskab / klinikskab af metal
Lægeskab / klinikskab af lakeret metal, monteret med glashylder. H. 170 B. 50 D. 40 cm. Nøgle medfølger ikke. Fremstår med alders- og brugsrelaterede spor; lakafskalninger og med anløbninger mm.
Warennr.: 5532194
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
18:39:00
EUR 188
Piedestalskb af mahogni
Empireform piedestalskab af mahogni, i fronten en buet låge, bag hvilken hylder; Skuffe foroven og forneden. Flankeret af søjler. 1800-tallets anden halvdel. H. 151 cm B. 74 cm D. 45 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Warennr.: 5520465
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
18:44:00
EUR 94
Chatol af teak, 1960'erne
Chatol af fineret teak, 1960'erne. H 106, 94 x 50 cm. Enkelte afslag i finer.
Warennr.: 5532180
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
18:45:00
Kommode / sminkebord , teak og eg, 1960'erne
Kommode af fineret teak med stel af eg; indvendig indrettet med spejl / sminkebord. H 74, 87 x 41 cm. Alm. lettere brugsspor.
Warennr.: 5531245
18:50:00
Dansk møbelproducent. Skænk af palisander, 1960 erne
Dansk møbelproducent. Skænk af palisander. Front med 3 skydelåger bag hvilke hylder og bar indretning to skydelåger samt tre skuffer forneden. H. 120 cm L. 190 cm D. 45 cm.
Warennr.: 5526252
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
18:59:00
EUR 456
Væghængt vitrineskab. Delvist massivt rød eg.
Væghængt vitrineskab, udført i delvist massivt rød eg. Profileret top. Greb af patineret messing. To låger hvor bag glashylder. Ophængsliste medfølger. H. 60 cm. B. 100 cm. D. 28 cm.
Warennr.: 5527465

Neuware
EUR 215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16.12.2019
19:07:00
Hjørneskab af rosentræ, 1900 tallet midte
Hjørneskab af rosentræ, dekoreret med intarsia og bronze påsætninger, buet dør bag hvilken hylder, skuffe forneden H. 131 B. 80 D. 60 cm, 1 nøgle medfølger, 1900 tallet midte. Enkelte ridser og mærker.
Warennr.: 5531446
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
19:10:00
Pottskåp empire 1800-tal
POTTSKÅP, empire, 1800-tal, marmorskiva, 1 låda, mahognyfanér, höjd ca 80, 40 x 40 cm
Warennr.: 5531944
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16.12.2019
19:23:00
Sehen Sie mehr
Chatol samt sybord, teak, 1960'erne (2)
Chatol af fineret teak, front med hylder, skuffer samt udtrækkelig skriveplade, H. 135 B. 85 D. 46 cm. Fremstår med brugsspor, herunder bl.a. to afknækkede skuffegreb. Endvidere sybord af fineret teak, den ene ende med skuffe, H. 54 L. 80 D. 45 cm. Danske møbelproducenter, 1960'erne. Fremstår med...
Warennr.: 5531411
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
19:25:00
Børge Mogensen. Skænk, model 232
Børge Mogensen. Skænk af palisander, front med to låger, bag hvilke hylder og udtræksbakker, greb/ nøgle af messing. H. 92 L. 122 D. 45 cm. Fremstår med brugsspor herunder låge med let skævhed i én låge.
Warennr.: 5511255
EUR 805 DK, Aalborg, Nibevej 16.12.2019
19:27:00
EUR 94
Chatol af rosentræ, 1900 tallet midte
Chatol af rosentræ, dekoreret med intarsia og bronze påsætninger, cylinderklap bag hvilken talrige skuffer, tre skuffer forneden H. 103 L. 93 D. 50 cm, 1900 tallet midte. Fremstår med uden nøgle samt falmet.
Warennr.: 5531415
19:30:00
EUR 242
Göran Malmwall vitrinskåp
GÖRAN MALMWALL, "KA72", vitrinskåp, för Karl Andersson & Söner, körsbärsfanér, beslag i borstad mässing, hyllplan i trä, höjd ca 203, 40x35 cm
Warennr.: 5531952
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.12.2019
19:31:00
Sehen Sie mehr
AFVENT ACCEPT To delt vitrineskab, sort bemalet. (2)
To delt vitrineskab udført i sort bemalet træ. Profileret top. Greb af patineret messing. Underdel med tre skuffer samt tre låger hvor bag hylder. Overdel med tre glaslåger hvor bag hylder. H. 199,5 cm. B. 164 cm. D. 43 cm. Fremstår med enkelte mærker og ridser.
Warennr.: 5531437
19:33:00
EUR 148
Børge Mogensen. Vitrineskab af egetræ
Børge Mogensen. Vitrineskab af fineret egetræ. Front med to glaslåger, bag hvilke hylde. Fremstillet af Søborg Møbler. Senere monteret ben. H. 97 cm. B. 100 cm. D. 32 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5530869
19:39:00
Vitrineskab udført i gråt bemalet træ.
Vitrineskab udført i gråt bemalet træ. Indvendig hvid bemalet. Front med fire glaslåger hvor bag hylder samt fire skuffer. Greb i messing. H. ca. 200. B. 95. D. 40 cm.
Warennr.: 5514432

Neuware
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16.12.2019
19:46:00
EUR 114
Vin vitrineskab udført i massiv birk samt asketræ
Vin vitrineskab, udført i massiv birk samt asketræ. Profileret top, greb af messing. To glaslåger hvor bag hylder den ene til glas, to skuffer samt to hylder til vin. H. 195 cm. B. 106 cm. D. 45 cm. Udstillingsmodel.
Warennr.: 5422048

Neuware
19:48:00
EUR 255
Jugend skab af eg. Omkring år 1900.
Jugend skab af massiv sortlakeret egetræ, rigt udskåret med blomster, øverst låger med glas, underneden åbne hylder og låge, bag hvilken hylde, to skuffer, tremmer og glas i siderne, detaljer og greb af patineret messing. Omkring år 1900. Nøgle medfølger. H. 196, B. 92, D. 37 cm. Fremstår med ...
Warennr.: 5510295
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
19:50:00
EUR 174
Peter Lassen: Montana entremoduler, grå (2)
Peter J. Lassen (f. 1930) for Montana. Væghængt entrémoduler af lakeret mdf, monteret med bøjlestang af børstet stål. Farve: grå. H. 32 cm. B. 69,5 cm. D. 35 cm. Fremstår med brugsspor, skruehuller. (2)
Warennr.: 5532404
EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16.12.2019
19:52:00
Dänischer Möbelhersteller. Schrank/Wäscheschrank aus Palisander
Dänischer Möbelhersteller. Schrank/Wäscheschrank aus furniertem und massivem Palisander, oben Türen, dahinter Regalböden, darunter Ausziehplatte, unten Schubladen, gekehlte Front. Schlüssel inkl. H.152, B. 100, T. 44 cm. Mit normalen Gebrauchsspuren u.a. oberflächliche Fehlstellen und Schrammen.
Warennr.: 5473919
EUR 1.342 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
19:54:00
12345...10»