Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...10»   Waren pro Seite   282 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Vitrineskab af sortlakeret jern. Matteret glas
Vitrineskab udført i sortlakeret jern. Greb af sortlakeret jern. Matteret glas. 2 låger hvor bag hylder. H. 165 cm. B. 56 cm. D. 35 cm. Fremstår med Kraftige brugsspor

Warennr.: 6112851
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
10:47
Skænk af Palisander
Skænk fineret med palisander. Front med fire skydelåger bag hvilke hylder samt rum. Stående på senere monteret ben af eg 1960-70'erne. H.83 L. 196 D. 42 cm. Fremstår med brugsspor, hul i bagbeklædning, enkelte små afslag samt delvi fineret top.

Warennr.: 6114457
EUR 805 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
10:59
EUR 644
Væghængt vitrineskab. Delvist massivt rød eg.
Væghængt vitrineskab, udført i delvist massivt rød eg. Profileret top. Greb af patineret messing. To låger hvor bag glashylder. Ophængsliste medfølger. H. 60 cm. B. 100 cm. D. 28 cm.

Warennr.: 5527483

Neuware
EUR 215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
12:27
Stort kinesisk skab, grøn antikbemaling
Stort skab i kinesisk/asiatisk stil af grøn antikbemalet træ. Front med to låger samt fem skuffer. Monteret med metalbeslag på låger. H. 185 cm. B. 98 cm. D. 50 cm. Modelfoto.

Warennr.: 6109844

Neuware
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
12:35
EUR 322

Warennr.: 6109846

Neuware
12:43
EUR 322
Skænk teaktræ
Skænk i teaktræ. Skydelåge med ramme i metal/træ, hvor bag hylde, derudover seks skuffer. Greb af lakeret metal. Rustik stil H. 94 cm. L. 181 cm. D. 56 cm. Udstillingsmodel.

Warennr.: 6075226

Neuware
13:10
Todelt vitrineskab. Teaktræ (2)
Todelt vitrineskab udført i teaktræ. Greb af lakeret metal. Overdel med to skydeglaslåger ramme i metal/træ, underdel med skydelåger, hvor bag hylde, derudover to skuffer. Rustik stil H. 191 cm. B. 91 cm. D. 47 cm. Udstillingsmodel.(2)

Warennr.: 6069235

Neuware
13:10
Frisisk barok skrivepult med overskab - 1700-tallet
Frisisk barok skrivepult med overskab - 1700-tallet. Top med to låger ( med lås) bag hvilke hylde, øverst låge med fire skuffer, nederst klap med rum (lås fjernet). Nøgle medfølger ikke. Aldersrelaterede brugsspor. B 90 cm, D 62 cm, H 145 cm.

Warennr.: 6122589
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
13:26
EUR 114
Vitrineskab af genanvendt teaktræ
Vitrineskab af genanvendt teaktræ. Vitrineskab er fremstillet i massivt genanvendt teaktræ. Front med to skuffer samt låge ,hvorbag hylder med Greb i jern. Mærke. Dane line. Mål: H. 201 cm, B. 80 cm, D. 40 cm. Modelfoto.

Warennr.: 6110692

Neuware
13:47
EUR 268
Skænk af genanvendt teaktræ

Warennr.: 6110680

Neuware
13:55
EUR 268

Warennr.: 6109845

Neuware
14:35
EUR 322
Rud Rasmussen. Dækketøjsskab, massivt egetræ, 1920/30'erne
Rud Rasmussen. Dækketøjsskab massivt og fineret egetræ- dekoreret med udskæringer af frugter, front med to låger, bag hvilke hylder, herunder to skuffer, afsluttet på runde ben. 1920/30'erne. Mrk. Rud Rasmussens Fabrik for egetræsmøbler. Nøgler medfølger. H.193 B. 176 D. 76 cm. Fremstår med ...

Warennr.: 6099683
EUR 537 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
15:28
EUR 268
Skænk udført i massiv birk samt asketræ
Skænk udført i massiv lakeret birketræ, plade i bejdset ask. Front med to skuffer samt to låger ,hvorbag hylder med Greb i jern. H. 95. L. 148. D. 59 cm. Udstillingsmodel.

Warennr.: 6105870

Neuware
16:12
Todelt vitrineskab udført i teaktræ. Greb af lakeret metal. Overdel med fire skydeglaslåger ramme i metal/træ, underdel med skydelåger ramme i metal/træ hvor bag hylde, derudover fire skuffer. Rustik stil H. 223 cm. B. 205 cm. D. 53 cm. Udstillingsmodel. Fremstår dog med en låge uden glas og ...

Warennr.: 6069377

Neuware
EUR 940 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
16:12
EUR 537
Skænk teaktræ
Skænk i teaktræ. Greb af lakeret metal. Tre skydelåger ramme i metal/træ, hvor bag hylde, derudover tre skuffer. Rustik stil H. 93 cm. L. 160 cm. D. 50 cm. Udstillingsmodel.

Warennr.: 6075308

Neuware
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
16:14
EUR 430
Dobbeltlåget vitrineskab, sortbemalet træ
Dobbeltlåget vitrineskab af sortbemalet træ, front med to glaslåger bag hvilke hylder. H. 202 B. 123 D. 43 cm. Fremstår med almindelige brugsspor. Nøgle medfølger.

Warennr.: 6116081
EUR 671 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
16:31
EUR 403
Ubekendt møbeldesign. Skænk, L. 240 cm
Ubekendt møbeldesign. Skænk fineret med mørkt behandlet træ, front med tre skydelåger, bag hvilke hylder samt tre skuffer, medeben af hvidlakeret metal. Af nyere dato. H. 69 L. 240 B. 45,5 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Warennr.: 6090506
EUR 805 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
16:38
EUR 403
Kommode, cremehvid.
Kommode udført i antik bemalet cremehvid lakerer træ. Tre låger hvorbag hylde og 3 skuffer. Greb af messing. H: 85 cm. B. 115 cm. D. 40 cm. Modelfoto.

Warennr.: 6119472

Neuware
EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
17:07
Peter J. Lassen.To Montana moduler. (2)
Peter J. Lassen f. 1930. To moduler af hvidlakeret MDF moduler med skydelåger, og hver med greb af aluminium samt hylde. H. 70,5 D. 38,5 B. 81,5 cm. Fremstår med ridser/skrammer. (2)

Warennr.: 6109779
EUR 591 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
17:08
EUR 430
Thorvald Lissau. Reol med vinopdeling, fyrretræ
Thorvald Lissau. Reol med vinopdeling af massiv fyrretræ. 1900-tallets anden halvdel. H. 186 L. 121 D. 26 cm. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6121234
EUR 349 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
17:10
EUR 94
Skænk af hvid bemalet træ.
Skænk af hvid bemalet træ. Front med tre skuffer samt låger hvorbag hylder. L. 150 D. 50 H. 90 cm. Modelfoto

Warennr.: 6112627

Neuware
EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
17:15
Grå bemalet Vitrine/skænk. Antik design
Vitrine/Skænk af grå bemalet træ. Antik design. Justerbar hylder. H. 90 B. 150 cm. D. 45 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med fugt pletter.

Warennr.: 6115807
17:23
Peter J. Lassen. Montana modul
Peter J. Lassen f. 1930. Modul af hvidlakeret MDF modul med skydelåger, og hver med greb af aluminium samt hylde. Stående på sokkel. H. 70,5 D. 38,5 B. 81,5 cm. Fremstår med ridser/skrammer samt område med bobler i lakken.

Warennr.: 6080655
17:34
EUR 201
Kristensen & Kristensen. Lav skænk i massiv ask.
Kristensen & Kristensen. Lav skænk i massiv ask. Front med grebsfrie låger samt skuffer H. 75. L. 220. D. 46 cm. Udstillingsmodel med minimale brugsspor, dog med skæve skuffer.

Warennr.: 6049862

Neuware
17:50
EUR 752
To Palisander lave skænke (2)
To Palisander lave skænke. Front med skuffer og skydelåger. H 66 cm. B 87 cm D 42 cm. 1970'erne. fremstår med aldersvarende brugsspor (2)

Warennr.: 6122481
EUR 215 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
18:39
Dansk møbelproducent. Kommode i palisander med 4 skuffer fra 60'erne
Dansk møbelproducent. Kommode af palisander med 4 skuffer fra 60'erne. B. 80 cm, D.45 cm, H.82 cm. Fremstår med få brugsspor.

Warennr.: 6122142
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
18:40
To-delt skab af mahogni, 1800-tallet
To-delt skab af mahogni, 1800-tallet. H 163, 93x46 cm. Løse lister. Nøgle medfølger.

Warennr.: 6118287
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
18:45
Vertigo / skab af mahogni, 1800-tallet
Vertigo / skab af mahogni, 1800-tallet. H 195, 84x46 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage.

Warennr.: 6118283
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
18:49
Living&more. Et par skabe model The Box (2)
Living&more. Et par skabe model The Box. Mål: 37 x 39,4 x 34 cm - Hvide. Udstillingsmodeller. Modelfoto.

Warennr.: 6122873

Neuware
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
18:52
Entremøbel palisander med to skydelåger 1960'erne
Entremøbel af fineret palisander med to skydelåger på tilspidsende ben. 1960'erne. H 66 cm. B 81 cm. D. 36 cm. Fremstår med aldersvarende brugsspor, herunder afslag i finer. Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til andre lande. Ved ...

Warennr.: 6121881
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
19:00
12345...10»