Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...12»   Waren pro Seite   335 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Byrå i rokokostil
BYRÅ, 1900-talets mitt, rokokostil, mahognyfanér, bronserade mässingsbeslag, marmorskiva, höjd ca 81, 99x53 cm

Warennr.: 5779181
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25.09.2020
14:30
Sehen Sie mehr
Vitrinskåp Dux
JOHAN HELLSTRÖM, "Effect", vitrinskåp, teak, för Dux, dragknoppar i mässing, invändig belysning, höjd ca 183, 81x36 cm

Warennr.: 5779247
EUR 388 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25.09.2020
17:10
Sehen Sie mehr
Oscar Nilsson praktskåp
OSCAR NILSSON, praktskåp, Wickman & Nybergs Möblerings- och Snickeriverkstad, Stockholm 1926.
fanér och intarsia i plaisander och andra träslag, meanderbård, klassicerande ornament, dörr med vattensprutande fontän, inredning i rotfaner och palisander, inre dörr med inläggningar av rytande, liggande lejon, tio lådor med metallhandtag, hyllplan samt dokumentfack. benställning med svärtade kolonner på fotplatta, en låda med etikett med följande text "Utfört å Wickman & Nybergs möblerings- & snickeriverkstad för Konstindustriutställning i New York 1927, Stockholm i November 1926 J Wickman arbetare Ekelund, Hårleman, nyckel medföljer

Ingår i temaauktionen "Ett praktskåp av Oscar Nilsson"

Warennr.: 5779268
EUR 9.699 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25.09.2020
18:00
Sehen Sie mehr
Byrå 3-lådig sengustaviansk stil
BYRÅ, sengustaviansk stil, 3 lådor, marmorskiva, beslag i mässing, fanér i mahogny, höjd ca 70, 83 x 44 cm

Warennr.: 5779287
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 25.09.2020
18:38
Sehen Sie mehr
GÖRAN MALMVALL skåp KA 72 extra djup
GÖRAN MALMVALL, skåp, "KA72", för Karl Andersson & Söner, vitlackerad, invändigt med hyllplan, beslag i borstat stål, etikettmärkt på baksida, höjd ca 202, 80x42 cm

Warennr.: 5779293
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25.09.2020
18:50
Sehen Sie mehr
Skænk/kommode i hvidt antikbemalet træ
Skænk/kommode i hvidt antikbemalet træ, fem skuffer i sarg, med patineret metal greb. Herunder tre hyldepladser. Mål: H. 90 cm. B. 150 cm. D. 30 cm. Topplade af voksbehandlet genbrugselmetræ. Møbler lavet i genbrugstræ har hvert især deres unikke udtryk. Hvert møbel er unikt og variationer i ...

Warennr.: 5682412

Neuware
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 25.09.2020
19:13
ATBO Funiture. Samling skuffer og hylder af mørk olieret bambus.(21)
ATBO Funiture. Samling skuffer og hylder af mørk olieret bambus bestående af : 6 Hylder 33,1 X 32,6 cm. 2 skuffer H. 16, B.33, D.32,5 cm. 8 skuffer H.10, B.33, D.32,5 cm. Arkivskuffer 33 X 32,5. Medfølger hyldemontering og greb af børstet stål til skuffer. Fremstår med brugsspor.(21)

Warennr.: 5771604

Neuware
EUR 698 DK, Herlev, Dynamovej 25.09.2020
19:19
Gepolsterte Bank / Sitzbank der 1960er Jahre aus Stahl
Gepolsterte Sitzbank der 1960er Jahre. Konstruktion mit Rahmen aus schwarz lackiertem Vierkantstahl und Holz, Polsterkissen mit Bezügen aus schwarzem und weißem Vinyl.Maße ca. H. 79 cm, B. 148 cm, T. 54 cm. Altersbedingte Gebrauchsspuren, insgesamt deutlich verschmutzt, Lackierung mit einigen ...

Warennr.: 5747741
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25.09.2020
19:50
Væg glasvitrine i industrielt design
Væg vitrineskab i industrielt design, udført i jern med to glaslåger, sort antikbemaling, sort indvendig. H. 160 cm. B. 70 cm. D. 25 cm. Modelfoto, små variationer kan forekomme.

Warennr.: 5721463

Neuware
EUR 215 DK, Roskilde, Store Hedevej 25.09.2020
19:50
Sideboard in white oiled oak
Sideboard in solid white oiled oak, model Alberte with 2 doors enclosing shelves as well as 3 drawers. L. 180 cm. D. 45 cm. H. 75 cm. Unused in original packaging.

Warennr.: 5780175

Neuware
EUR 1.342 DK, Odense, Kratholmvej 25.09.2020
EUR 148
Vitrineskab i hvidlakeret træ
Vitrineskab i hvidlakeret træ. Indvendigt hvidmalet. Front med glaslåge hvorbag hylder, greb i metal H. 200 cm B. 92 cm D. 38 cm. Udstillingsmodel med få brugsspor.

Warennr.: 5760970
EUR 349 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25.09.2020
20:02
Vitrineskab af grålakeret metal
Vitrineskab af grålakeret metal, front med to låger med glas, indvendig med hylder. Skabet fremstår med brugsspor i form af rust, små skævheder, buler, ridser/mærker, manglende glas, fyldningsskum til fastholdelse af glas mangler. Øvrige mangler og defekter kan forekomme. OBS. SKAL fastmonteres ...

Warennr.: 5756271
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 25.09.2020
20:10
Byrå gustaviansk stil
BYRÅ, tidigt 1900-tal, gustaviansk stil, mahognyfanér, 2 lådor, beslag samt dekorelement i mässing, höjd ca 73, 39x75 cm

Warennr.: 5779337
20:26
Sehen Sie mehr
Peter J. Lassen. Tre Montana moduler (3+3)
Peter J. Lassen. Tre Montana moduler, hvidlakeret MDF, 69,6 x 69,6 cm., to stk. D. 38 cm. ene med låger, et stk. D. 30 cm. Fremstår med lette brugsspor, ophængslister medfølger. (3+3)

Warennr.: 5775234
EUR 483 DK, Helsingør, Støberivej 25.09.2020
20:30
EUR 430
Hans J. Wegner. Kommode, Eiche
H. J. Wegner. Kommode aus Eichenfurnier, Front mit drei breiten und drei kleineren Schubladen. Ausführung Ry Møbelfabrik. 1960/70er Jahre. H. 71 cm, B. 100 cm, T. 49 cm. Schlüssel inkl. Mit Gebrauchsverschleiß, Farbunterschied und kleinerer Reparatur am Sockel.

Warennr.: 5635454
EUR 1.745 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25.09.2020
21:09
EUR 537
GÖRAN MALMVALL Ka72 skåp
GÖRAN MALMVALL, skåp, "KA72", för Karl Andersson & Söner, vitlackerad, invändigt med hyllplan, beslag i borstat stål, etikettmärkt på baksida, höjd ca 202, 80x35 cm

Warennr.: 5779373
21:38
Sehen Sie mehr
GÖRAN MALMVALL KA 72 skåp 2 st extra djupa
GÖRAN MALMVALL, skåp, "KA72", 2 st, för Karl Andersson & Söner, vitlackerad, invändigt med hyllplan, beslag i borstat stål, etikettmärkta på baksida, höjd ca 202, 80x35 respektive 80x42 cm

Warennr.: 5779381
EUR 388 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25.09.2020
21:54
Sehen Sie mehr
Skrivbyrå sengustaviansk
SKRIVBYRÅ, fanerad med pyramidmahogny, 1800-talets början, sengustaviansk, troligen stockholmsarbete, tre lådor, den övre med fällbar front, beslag i mässing, höjd ca 83, 111x45 cm, nyckel medföljer

Warennr.: 5779390
EUR 388 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26.09.2020
10:12
Sehen Sie mehr
Carl Malmsten sideboard Ambassadör
CARL MALMSTEN, "Ambassadör", sideboard, Åfors möbelfabrik, fanérat i flertalet träslag bl.a. valnöt, beslag i mässing, nycklar medföljer, höjd ca 86, 170x45 cm

Warennr.: 5779394
EUR 582 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 26.09.2020
10:20
Sehen Sie mehr
Sidebord 1960-tal
SIDEBORD, 1960-tal, fanér i teak, 4-lådig, skjutdörrar med innanförliggande hyllplan, utdragsskiva höjd ca 70, 115x40 cm
Skador: , fläckar

Warennr.: 5779435
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26.09.2020
12:22
Sehen Sie mehr
Erling Torvits. Chatol af palisander, 1960'erne
Erling Torvits. Chatol af palisander, front med skuffer samt nedfældig skriveklap bag hvilken hylder, skydelåger og rum. H. 121 B. 125 cm, D. 46 cm. Nøgle medfølger. Udført hos Klim Møbelfabrik, 1960'erne. Fremstår med brugsspor, små skuffer med skader på greb.

Warennr.: 5778292
EUR 456 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26.09.2020
13:35
EUR 201
Skænk af mahogni / sortlakeret træ
Skænk af mahogni og sortlakeret træ, front med skuffer og låger, hvorbag hylder, ben af metal, H. 93 cm. L. 174 cm. B. 44 cm. Fremstår med brugsspor samt ridser.

Warennr.: 5772070
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 26.09.2020
13:51
Skåp
SKÅP, Horreds Möbler, 3 dörrar, hyllplan i glas, lös övre hörnhylla med 3 flyttbara hyllplan, med belysning, lövträ, undre delen ca höjd 83 samt 118x40, djup 40, övre del höjd 83 samt största djup 40 cm

Warennr.: 5779489
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26.09.2020
15:10
Sehen Sie mehr
Carl Malmsten skåp Ambassadör
CARL MALMSTEN, skåp, "Ambassadör", fanérat i valnöt, nyckelbussningar i mässing, höjd ca 178, 112x44 cm

Warennr.: 5779492
EUR 388 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 26.09.2020
15:16
Sehen Sie mehr
Dansk møbelproducent: Kommode - teaktræ
Dansk møbelproducent: Kommode fineret med teaktræ. Front med to skuffer. H 48 cm, B 52 cm, D 38 cm. Brugsspor.

Warennr.: 5779768
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26.09.2020
15:50
Senempire kommode af fineret mahogni, 1800-tallet
Senempire kommode af fineret mahogni, front med tre skuffer. H. 71 cm. B. 73 cm. D. 45 cm. Nøgle medfølger. Proveniens: Vallø Slot, Køge. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5780966
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 26.09.2020
16:08
Dansk møbelproducent: Sybord - palisander
Dansk møbelproducent: Sybord fineret med palisander monteret på hjul. Front med to skuffer, den øverste med inddeling. H 61 cm, D 42 cm, B 70 cm. Brugsspor, skjolder.

Warennr.: 5778288
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26.09.2020
16:37
Vitrineskab i teaktræ.
vitrineskab i teaktræ. Front med fire låger hvor bag hylder. Sortlakeret understel af metal. H. 170. B. 100. D. 45 cm. Udstillingsmodel. fremstår med en manglende hylde holder.

Warennr.: 5566120

Neuware
EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26.09.2020
16:41
EUR 228
Dansk møbelproducent. Chartol af teak
Dansk møbelproducent. Chartol fineret med teak, ben af eg. Front med seks større og mindre skuffer samt rum samt udtræksplade/skriveplade. H. 115 cm., B. 90 cm., D. 48 cm. Fremstår med alm. brugsspor, ridser, mindre finerafslag.

Warennr.: 5778636
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26.09.2020
18:14
EUR 161
Karlekammerskab af fyrretræ dekoreret af Billedkunstner Joakim Skovgaard
Karlekammerskab af fyrretræ dekoreret af billedkunstner Joakim Skovgaard (1856 - 1933). bemalet fyrretræ med blomsterværk, front med låge bag hvilke knager, bøjlestang samt skuffe. H. 201 cm. x B. 72 cm. x D. 61 cm. Fremstår med kraftige brugsspor herunder finerafslag, ridser samt defekt lås.

Warennr.: 5775149
EUR 403 DK, Aalborg, Nibevej 26.09.2020
19:14
12345...12»