Kategorie  Schätzpreis
12345678...14» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
H. J. Wegner. Dresser, teak/oak
Hans J. Wegner. Dresser in oak veneer, front drawers in teak veneer, H. 71 W. 100 D. 52 cm. Produced by Ry Møbelfabrik in 1958. Key is missing. Displays usage-related traces of wear and shade differences.
Warennr.: 5446706
EUR 1.342 DK, Aarhus, Egå Havvej 15.11.2019
18:18:00
EUR 215
Byrå
BYRÅ, 1900-talets mitt, rokokostil, fanerad med valnöt, 2 lådor, skiva i sten, beslag i mässing, höjd ca 75, 77x38 cm, nyckel finns
Warennr.: 5499353
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
18:30:00
Sehen Sie mehr
Joop! kommode
Joop! kommode af hvidlakeret træ. Front med tre skuffer med hver to rum, greb af metal. H. 76cm, L. 135cm, D. 55cm. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5477430
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 15.11.2019
18:30:00
EUR 134
Ubekendt møbeldesign, skænk af plantagepalisander
Ubekendt møbeldesign. Skænk udført i plantagepalisander, hjemmebygget. Front med skydelåger, hvorbag hyldeplads og udtræksskuffer. H. 57 cm. L. 195 cm. B. 32 cm. Af nyere dato. Fremstår med alm. brugsslitage og ridser.
Warennr.: 5486737
EUR 671 DK, Odense, Kratholmvej 15.11.2019
19:08:00
EUR 114
Allmogeskåp
SKÅP, allmoge, tidigt 1800-tal, tvådelat, polykromt bemålad, daterat 1814, invändigt med hyllplan, höjd ca 188, 113x60 cm
Warennr.: 5499371
EUR 464 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15.11.2019
19:09:00
Sehen Sie mehr
Dansk møbelproducent. Lav skænk, teaktræ, 1960'erne
Dansk møbelproducent. Lav skænk af fineret teaktræ, front med to skydelåger samt tre skuffer, stel med tilspidsede ben. 1960'erne. H. 74 L. 184 D. 45 cm. Fremstår lettere brugsspor, svage skjold på topplade.
Warennr.: 5470957
EUR 671 DK, Aarhus, Egå Havvej 15.11.2019
19:16:00
EUR 295
Skåp gustaviansk stil
SKÅP, 1 par, 1900-talets första hälft, gustaviansk stil, spegeldörrar med bakomliggande hyllinredning, kannelyr, höjd ca 156, 52x34 cm, nycklar (2) medföljer
Warennr.: 5499413
EUR 371 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
19:51:00
Sehen Sie mehr
Klädskåp jugend
KLÄDSKÅP, judend, 1900-talets början, målad, längd 73 cm, bredd 45 cm, höjd 182 cm
Warennr.: 5499417
EUR 371 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15.11.2019
19:55:00
Sehen Sie mehr
Svante Skogh sideboard 1960-tal
SVANTE SKOGH, "Silvia", Seffle Möbelfabrik 1950-/60-tal, fanér i palisander (dalbergia nigra), front med 5 lådor och skjutdörrar, bakomvarande hyllplan, höjd ca 87, 186 x 46 cm. . CITES-Intyg inom EU medföljer
Warennr.: 5499432
EUR 464 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 15.11.2019
20:10:00
Sehen Sie mehr
Hängskåp 1800-/1900-tal
HÄNGSKÅP, 1800-/1900-tal, ådrings- och kurbitsmålat, höjd 76, 52x33 cm
Warennr.: 5499440
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 15.11.2019
20:18:00
Sehen Sie mehr
Dansk møbelproducent. Lav skænk affineret teaktræ, front med to skydelåger, bag hvilke hylder samt fire skuffer, stel med runde tilspidsede ben af teaktræ. 1960'erne. H. 77 L. 152 D. 44 cm. Fremstår nyrenoveret.
Warennr.: 5470958
20:45:00
EUR 295
Spegelbyrå Jugend
SPEGELBYRÅ, tidigt 1900-tal, jugend, stomme i fanerad i mahogny, byrån med 4 lådor, uppsatsts med fasettslipad spegel samt 4 lådor, beslag i mässing, ca 55x104 höjd 83 plus spegel 109 cm
Warennr.: 5499496
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15.11.2019
21:13:00
Sehen Sie mehr
Dänischer Möbelhersteller. Niedrige Anrichte, Palisander
Dänischer Möbelhersteller. Niedrige Anrichte aus Palisanderfurnier, Front mit vier Schubladen, Gestell mit sich verjüngenden Beinen. H. 61, L. 190, T. 53 cm. 1960er Jahre. Neu restauriert.
Warennr.: 5446711
EUR 1.208 DK, Aarhus, Egå Havvej 15.11.2019
21:17:00
EUR 456
Köksskåp
KÖKSSKÅP, 1900-talets andra hälft, Frankrike, tvådelat, överdel med pardörrar i vitrin, invändigt med hyllplan, underdel med skåpdörrar och lådor, höjd ca 212, 120x48 cm
Warennr.: 5499503
EUR 371 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15.11.2019
21:20:00
Sehen Sie mehr
Sideboard palisander 1960/70-tal
SIDEBOARD, 2 st, 1960/70-tal, snarlika, med jalusi, fanér i palisander (dalbergia nigra), invändigt med hyllplan och lådor, höjder ca 65-69 cm, 148 x 43 cm. . . CITES-Intyg inom EU medföljer
Warennr.: 5499506
EUR 557 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 15.11.2019
21:22:00
Sehen Sie mehr
Bokskåp 1920/30- tal
BOKSKÅP, 1920/30-tal, art deco, mörkbetsad ek, inrett med 3 hyllplan, på ben, höjd 133, 117x32 cm
Warennr.: 5499519
21:35:00
Sehen Sie mehr
Skrivbord Swedish Grace
SKRIVBORD, Swedish Grace, 1920-tal, fanerat i björk och jakaranda, delvis med intarsiadekor av bårder, snidade ben, en låda och två skåpdörrar, höjd 75, 143x74 cm
Warennr.: 5499580
EUR 464 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.11.2019
12:00:00
Sehen Sie mehr
Chatol af fineret nøddetræ.
Chatol af fineret nøddetræ med jalousilåge hvor bag hylder og skuffer.Udtræksplade hvor under fire skuffer. H. 106, B. 90, D.44.Fremstår med brugsspor, ridser og skrammer.
Warennr.: 5485242
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
12:08:00
Hay, to Cabi-U Cabinets, reolmoduler (2)
Hay Cabi-U, 2 reolmoduler af pulverlakeret stål i farven sort. H. 40 cm., L. 106 cm., D. 41 cm. Monteret med indadgående vippelåge. et modul er monteret med ben. Fremstår med brugsspor i form af ridser og mærker. Mål ca. L. 107 cm. D. ca. 42 cm. H. 61/40 cm. (2) Modelfotos, små variationer i ...
Warennr.: 5463032
EUR 188 DK, Odense, Kratholmvej 16.11.2019
12:12:00
Byrå sengustaviansk stil
BYRÅ, omkring 1900, sengustaviansk stil, 3 lådor, fasade hörn med kannelyr, beslag i mässing, fanerad med mahogny, stenskiva, höjd 79, 91x45 cm, nyckel finns
Warennr.: 5499590
EUR 371 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.11.2019
12:30:00
Sehen Sie mehr
To væghængte vitrineskabe. Hvidbemalet. (2)
To væghængte vitrineskabe. Udført i hvidbemalet træ. Profileret top. Greb af patineret messing. Glaslåge hvor bag glashylde. H. 50 cm. B. 30 cm. D. 25 cm.
Warennr.: 5445086

Neuware
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16.11.2019
12:38:00
klædeskab i bemalet træ
klædeskab i bemalet træ. Låge med spejl hvorbag hylde og stang. Fire skuffer med greb i messing. Udstillingsmodel. H. 150. B. 100. D: 46 cm.
Warennr.: 5427268

Neuware
EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16.11.2019
12:54:52
Peter J. Lassen. Montana, væghængt modul
Peter J. Lassen / Montana. Væghængt modul, korpus fineret med kirsebærtræ. H. 35, B. 70, D. 30 cm. Fremstår med lettere brugsspor samt enkelte malingspletter.
Warennr.: 5498262
EUR 174 DK, Aarhus, Egå Havvej 16.11.2019
13:53:20
Svend Ellekær. Skænk af palisander
Sven Ellekær. Lav skænk af fineret palisander, front med tre låger, bag hvilke en hylde. Fremstillet hos Albert Hansen. H. 70,5 cm. L. 150 cm. D. 50 cm. Senere monteret med let tilspidsede ben. Fremstår med brugsspor samt udskåret plade/bagbeklædning øverst.
Warennr.: 5497688
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
14:24:00
Kabinettskåp
KABINETTSKÅP på benställning, 1700-tal, barock, fanerad med bl.a. valnöt, intarisadekor, förgyllda beslag, inredning med lådor, höjd ca 159, 108x49,5 cm
Warennr.: 5499624
EUR 557 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.11.2019
14:24:00
Sehen Sie mehr
Skoleinventar i form af to vitriner samt underdel af teak (3)
Skoleinventar i form af et to-delt vitrineskab samt vitrineoverdel. En underdel hvis front og låger af fineret teak bag hvilke rum. To overdel med to låger, hvori glas bag hvilke indstillelige hylder af fineret træ, Grålakeret indre, sider af spånplade, bagbeklædning af masonit, Total H. ca. ...
Warennr.: 5488041
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 16.11.2019
14:29:00
EUR 87
Et par vitrineskabe, hvidmalet
Et par vitrineskabe, hvidmalet, til vægmontering. H. 60 cm. B. 50 cm. D. 22,5 cm. (2) dibs004ww
Warennr.: 5466130

Neuware
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
14:49:00
To kommoder af sortlakeret mahogni (2)
To kommoder af matsortlakeret massiv mahogni, tre skuffer med jalousi på fronten. Træ kommer jf. producent fra statskontrollerede leverandører. H. 89 B. 41 D. 36 cm. Modelfoto. Leveres i to originale emballager. Emballagemål pr. kommode: 93 x 38 x 43 cm. (2)
Warennr.: 5323542

Neuware
EUR 188 DK, Helsingør, Støberivej 16.11.2019
14:57:30
Thomas Bentzen for Muuto, Enfold Sideboard
Thomas Bentzen, for Muuto. model 'Enfold Sideboard Low' Skænk af metal sider og ryg, samt låger. To hylder bag to låger. Top og bund af lakeret træ. H. 62 L. 124,5 D. 45 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med ridser.
Warennr.: 5492977

Neuware
EUR 1.074 DK, Helsingør, Støberivej 16.11.2019
15:13:04
Hjørneskab af eg
Hjørneskab af mørkbejset eg, Nederst skab med t låge, øverst vitrine. H. 180 B. 70 D. 42 cm. Fremstår med brugsspor. Nøgler medfølger.
Warennr.: 5483115
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 16.11.2019
15:25:00