Kategorie  Schätzpreis
123» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Hanegevær s/s Belgisk kal 12/65
Hanegevær s/s Belgisk kal 12/65. Våbennummer 4687. PL 76 cm, TL 118 cm, afstand aftrækker til kolbe 36 cm. Brugsspor, slør og mærker i løb. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Warennr.: 5477226
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.11.2019
16:16:00
Hanegevær s/s belgisk kal 16/65
Hanegevær s/s belgisk kal 16/65. Våbennummer 8597. PL 76,5 cm, TL 118 cm, afstand aftrækker til kolbe 36 cm. Boringer ca 3/4 + 3/4. Brugsspor, mærker i løb, doubletrigger. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Warennr.: 5470578
17:06:00
Dansk tapriffel M. 1848/65 kal. 16,9 mm
Dansk tapriffel M. 1848/65 kal. 16,9 mm fra Kronborg riffelfabrik. M. 1848/65 kal. 16,9 mm, ændret til bagladning efter Sniders system, skæfte af bøgetræ, beslag af messing og jern, Stemplet MD-1848 - 1853-1658. PL. 85,5 TL. 132 cm. Mangler hane. Våben nr. 4279 Fremstår med aldersrelaterede ...
Warennr.: 5489156
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 23.11.2019
17:17:00
Jagtgevær Ted Williams model 300
Halvautomatisk haglgevær, Ted Williams i kal. 12/70 med rørmagasin. TL 121 cm. PL 69,5 cm. Våbennr. Q53309. Blank i løbet. Fremstår med minimale brugspor. Jagttegn påkræves.
Warennr.: 5432211
EUR 322 DK, Helsingør, Støberivej 23.11.2019
19:19:00
EUR 148
Jagtriffel kal. 30-06 BSA Ltd.
Jagtriffel kal. 30-06. No. 7R4956. BSA Ltd. Birmingham England, model CF2. Monteret med Alic hunter power kikkert. Signalstift og sidesikring. Alm brugsslitage. Våbentilladelse kræves.
Warennr.: 5478684
19:22:00
EUR 174
Hunting Rifle. Ruger Ranch Rifle Calibre 223
Hunting Rifle. Ruger Ranch Rifle Calibre 223. Two magazines and about 100 cartridges from Remington and Federal are included. Features usage-related traces of wear. Barrel: 44 Total 104 cm. Weapon number: 188-50250 Weapon permit required. A PERMIT FOR THIS WEAPON CANNOT BE ACQUIRED IN DENMARK. ...
Warennr.: 5506502
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 23.11.2019
19:25:00
EUR 148
Chapuis Double Express S/S dobbelriffel kal 7 x 65 R.
Chapuis Double Express S/S dobbelriffel kal 7 x 65 R. Dobbelt aftræk. Våbennummer 122. Skæfte udført i High Grade valnød. Monteret Swarovski Habicht 1,25-4x24. Våbennummer 8122. Fremstår med minimale brugsspor. Løb: 60 cm. Skæfte: 35 cm. Total: 100 cm. Våbentilladelse påkræves.
Warennr.: 5489269
EUR 6.711 DK, Herlev, Dynamovej 23.11.2019
20:11:00
EUR 2.215
Riffel, Mauser 98 i kal. 6,5 x 55.
Riffel, Mauser 98 i kal. 6,5 x 55. TL 121 cm. LL 69 cm. Våbennr. 1673. Ren i piben med tydelig riffelgang. Indvendigt magasin. Otterup pibe. Fremstår brugspræget. Ridser i skæftetræet. Våbentilladelse kræves.
Warennr.: 5492804
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 24.11.2019
15:50:00
Salonriffel, Brno i kal. 22 LR.
Salonriffel, Brno i kal. 22 LR. TL 94,5 cm. LL 47,5 cm. Våbennr. 20367, Ren i piben. Fremstår lettere brugspræget. Våbentilladelse kræves.
Warennr.: 5492798
16:15:00
½ automatisk salonriffel, Carbine Automatique i kal. 22 LR. med kikkertsigte.
½ automatisk salonriffel, Carbine Automatique i kal. 22 LR. med kikkertsigte. TL 100 cm. LL 48 cm. Våbennr. 108050. Spejlblank i piben med tydelig riffelgang. Aftageligt magasin. Aspect 4 x 32 kikkertsigte. Fremstår lettere brugspræget. Små ridser i skæftetræet. Våbentilladelse kræves.
Warennr.: 5492796
EUR 201 DK, Aalborg, Nibevej 24.11.2019
16:40:00
EUR 148
Jagtgevær, F.N. (Browning) o/u i kal. 12/70.
Jagtgevær, F.N. (Browning) o/u i kal. 12/70. TL 113 cm. LL 71 cm. Våbennr. 4848. Fremstår brugspræger med små tæringer i metaldelene. Jagttegn kræves.
Warennr.: 5492802
17:05:00
EUR 564
Jagtgevær, Aguir s/s i kal. 12/70.
TL 112 cm. LL 70 cm. Våbennr. 39291. Ren og blank i løbene. Fremstår lettere brugspræget med lidt småskrammer. Jagttegn kræves.
Warennr.: 5492800
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 24.11.2019
17:30:00
Riffel, Carl Gustav i kal. 6,5 x 55 med kikkertsigte.
Riffel, Carl Gustav i kal. 6,5 x 55 med kikkertsigte. TL 110,5 cm. LL 56 cm. Våbennr. 413645. Ren i piben med tydelig riffelgang. Indvendigt magasin. Hunter 2.5 - 10x50 kikkertsigte med lys. Fremstår lettere brugspræget. Lidt pletter i metaldelene. Våbentilladelse kræves.
Warennr.: 5492794
EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 24.11.2019
17:55:00
EUR 87
Jagtriffel. Schultz & Larsen M65, Otterup. Kaliber 6,5 x 57
Jagtriffel. Schultz & Larsen M65, Otterup. Kaliber 6,5 x 57. Monteret med ældre Zeiss sigtekikkert. Våbennummer 7577. Pibe: 57,5 cm. Total: 113 cm. Fremstår med brugsslitage og skrammer, dog stram og fuldt funktionel mekanik. Våbentilladelse påkræves.
Warennr.: 5502998
EUR 456 DK, Herlev, Dynamovej 24.11.2019
19:08:00
EUR 376
Ed Kettner Doppelbüchse 8x57
Ed Kettner Doppelbüchse 8x57. Waffennummer 12588. Gesamtlänge 104 cm. Lauflänge 62 cm. Kolben 38 cm. Mit breitem Schaft, Abzugsbügel aus Bein, blanke und scharfe Felder und Züge, stramme und funktionale Mechanik, leichtes Spiel sowie Gebrauchsspuren. Mit Swarovski Zielfernrohr in Einhakmontage. ...
Warennr.: 5500505
EUR 1.611 DK, Vejle, Dandyvej 24.11.2019
20:28:00
EUR 1.181
Armi Sport Springfield Musket 1861 kal 58, med150 projektiler
Gevær, replikavåben til sortkrudstkydning. Armi Sport Springfield Rifle Musket mod.1861 . Kaliber .58 minié LL 101 OAL 142 cm. Fremstår med brugsspor, piben har en udbulning mellem de to forreste rørkener (Se foto), skæfte med afslag ved svansskruen. Mekanisk velfungerende; medfølger 150 stk ...
Warennr.: 5458821
EUR 322 DK, Herning, Engdahlsvej 24.11.2019
20:39:00
Walther P1 (P38) pistol, kal. 9 mm
Walther P1 (P38) pistol, kal. 9 mm med ekstra magasin. Våbennummer 072718. Totallængde ca.: 22 cm. Pibelængde 12,5 cm. Æske medfølger. Fremstår med brugsspor. SKV eller forhandlertilladelse påkræves.
Warennr.: 5506948
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 24.11.2019
20:59:00
EUR 128
Sako Riihimaki kaliber 22 salonriffel
Sako Riihimaki kaliber 22 salonriffel, snr. 08579, enkeltskuds, monteret med Jaguar 2,5x20 sigtikikkert, total længde 101cm, løbslængde 56cm, mange brugsmærker og slid på brunering, bærerem i canvas og læder medfølger, våben tilladelse kræves
Warennr.: 5507978
EUR < 125 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 25.11.2019
15:52:00
Anschutz kaliber 22 salonriffel
Anschutz kaliber 22 salonriffel, snr. 378903, enkelt skuds, total længde 99 cm, løbslængde 52 cm, mange brugsmærker våben tilladelse kræves
Warennr.: 5507983
15:59:00
Foa Di Gaspar Arizaga, Eibar haglgevær kal. 12.
Foa Di Gaspar Arizaga, Eibar haglgevær kal. 12. PL. 70 TL. 116 cm. våbennr. 104655. Fremstår med flænge i bundstykke samt dybe rustar i løbet. Jagttegn påkrævet
Warennr.: 5494829
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 25.11.2019
16:06:00
Enkeltløbet Stevens haglgevær kal 16.
Enkeltløbet Stevens haglgevær kal 16. Våbennummer 107B. PL 76,5 cm, TL 118 cm, afstand aftrækker til kolbe 36 cm. Ejector. Fremstår med brugsspor samt indvendige mærker i løb. Jagttegn påkrævet
Warennr.: 5494839
17:59:00
Salut-/ signalkanon. Midten af 1900-tallet.
Salut-/ signalkanon slagstænding. Midten af 1900-tallet. L. 59 B. 24 cm. Løb drejet i kraftig messing, Lavét i bejset egetræ. Våbenummer 441319 Kaliber 35 mm. Tilladelse til signalvåben påkræves.
Warennr.: 5507431
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 25.11.2019
19:03:00
Jagtriffel. Remington M700, Kaliber 17 REM.
Jagtriffel. Remington M700, Kaliber 17 REM. Monteret med ældre Zeiss sigtekikkert. Våbennummer A6861871. Pibe: 59 cm. Total: 112 cm. Fremstår med brugsslitage og skrammer, dog stram og fuldt funktionel mekanik. Våbentilladelse påkræves.
Warennr.: 5503003
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 25.11.2019
19:08:00
EUR 322
2 Baikal jagtgeværer o/u i kal. 12/70.
2 Baikal jagtgeværer o/u i kal. 12/70. TL 115 cm. LL 73 cm. Våbennr. A09637 og våbennr. A34749. Begge er rene og blanke i løbene. Jagttegn kræves.
Warennr.: 5509428
EUR 161 DK, Aalborg, Nibevej 25.11.2019
19:18:00
EUR 87
Haglgevær, Husquarna 310A J
Husquarna s/s haglbøsse, model 310A J. Kal. 12. Serienr 147506. Løbs L. 65 cm. Total L. 107 cm. Blanke løb med to sigtekorn og oliebehandlet engelskkolbe med original bagkappe. Jagttegn påkrævet.
Warennr.: 5438391
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 25.11.2019
19:51:00
EUR 148
Sportspistol. Unique model DES96. Kaliber .22T
Sportspistol. Unique model DES96. Kaliber .22T. PL. 15, TL. 29 cm. Våbennr. 782806. SKV tilladelse påkrævet.
Warennr.: 5503396
EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 25.11.2019
19:54:00
Excellent. Dobbeltløbet s/s hanegevær cal. 12.
Dobbeltløbet hanegevær 'Excellent' Kal. 12. Våbennr. 6867. L. 117, 5 cm LL. 76. med aldersrelateret slitage indvendig samt udvendigt. Jagttegn påkræves.
Warennr.: 5506032
20:03:00
Ed Kettner dobbeltriffel 8x57
Ed Kettner dobbeltriffel 8x57. Våbennummer: 5061. Totallængde: 105,5 cm. Pibelængde: 65 cm. Kolbe: 36 cm. Med forhøjet skæfte, aftrækkerbøjle af ben, markører, snelle, blanke og skarpe riffelgange, stram og funktionel mekanik, intet slør samt brugsspor. Monteret med Zeiss kikkert i ...
Warennr.: 5500500
EUR 1.611 DK, Vejle, Dandyvej 25.11.2019
20:23:00
EUR 1.154
Swissarms SA1200 4,5 m.m. luftgevær sort med kikkert
Swiss Arms TAC1 SA1200 sort luftgevær med Swiss Arms 4X32 kikkertsigte. Hårdtskydende luftgevær som har taktisk kunststof skæfte med gummi bagkappe og nyt fjedersystem som giver mindre støj når man skyder. Swiss Arms luftgeværer er designet i Tyskland. Udgangshastighed 360. Fremstår ny i original...
Warennr.: 5503112

Neuware
EUR 188 DK, Herning, Engdahlsvej 25.11.2019
20:44:00
EUR 87
Replika Navy Pistole, England, 'Tower'
Repika Navy Pistole, England, Holz und Metall, mit Gravur 'Tower', sowie eine Krone mit den Initialien 'GP', nicht schussfähig, L.38 cm, altersbedingte Gebrauchsspuren, Metall mit Oxidationsspuren, Kratzer und Abrieb am Material.
Warennr.: 5442187
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25.11.2019
20:58:00
123»