Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12»   Waren pro Seite   33 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Haglpatroner kal 12/70 (150+)
Haglpatroner bestående af: 75 Eley Bismuth kal 12/65, 50 Rottweil stål kal 12/70, 25 stk Molyshot kal 12/67,5 mm. Jagttegn påkrævet. (150+)

Warennr.: 5772110
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21.09.2020
13:52
EUR 94
Patroner kal 6,5x55 (157)
Patroner kal 6,5x55. 27 Norma Oryx og 40 Norma Vulkan jagtpatroner og ca 90 banepatroner. Tilladelse til pågældende kaliber påkrævet

Warennr.: 5772113
16:56
EUR 134
Tre s/s haglgeværer kal 12/70 og 16/65. (3)
Tre s/s haglgeværer. Ibargun kal 12/70, Poldi Elektro kal 12/70 (defekt) samt Belgisk kal 16/65. Brugsspor, rust og 1 defekt. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. (3)

Warennr.: 5765922
17:45
Haglgevær s/s Baikal ICH-58 kal 16/70 (3)
Haglgevær s/s Baikal ICH-58 kal 16/70. Våbennummer P4525. PL 70 cm, TL 112 cm, afstand aftrækker til kolbe 38 cm. Doubletrigger. Boringer ca 1/2 + 1/4. Brugsspor. 20 haglpatroner medfølger. Jagttegn påkrævet. (3)

Warennr.: 5772093
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21.09.2020
17:54
Browning kal 22. Halvauto, takedown.
Salonriffel, Halvautomatisk. F.N. Browning SA-22 kal. .22lr, LL 47 OAL. Take-down salonriffel med rørmagasin i kolben. Fremstår med brugsspor, manglende. låseknap i samlingen. Serienr. 13932. Våbentilladelse fordres; eftersyn/udlevering efter forudgående aftale.

Warennr.: 5757750
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21.09.2020
18:18
Tre belgiske hanegeværer kal 12/70 og 16/65 (3)
To belgiske hanegeværer kal 12/70 og et belgisk hanegevær kal 16/65. Brugsspor, slør. Mekanisk funktionelle. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. (3)

Warennr.: 5775576
18:36
Jagtriffel Parker Hale kal 30-06
Jagtriffel Parker Hale kal 30-06. Våbennummer P76500. Monteret med Tasco kikkertsigte. Brugsspor, lakskader på kolbe. Våbentilladelse påkrævet.

Warennr.: 5768744
19:04
Gamo Shodaow OX luftgevær kal.4,5
Gamo Shodaow OX luftgevær kal.4,5. Monteret med kikkertsigte. Kan frit erhverves af alle over 18 år. Mindre brugsspor.

Warennr.: 5770132
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21.09.2020
19:15
EUR 128
Agner pistol M 80 kal. .22LR.
Håndlavet pistol fra Thorben Saxhøj. Agner pistol M 80 kal. .22LR. Fremstår meget velholdt. Pibe 15 cm. Total 26 cm. Våben nr. F0361. Fremstår med brugsspor. SKV2 tilladelse påkræves.

Warennr.: 5772567
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21.09.2020
19:58
EUR 242
Simson Salonriffel. kal. 22lr
Salonriffel, enkeltskuds. Simson "Präzisions-Karabiner" kal. .22lr. alm. brugs- og aldersspor; umiddelbart ren i piben og pæn patina fraset initialer på kolbe. Serienr. 42659 Våbentilladelse fordres;

Warennr.: 5763074
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21.09.2020
To haglbøsser. Krupp og Jaguar (2)
To haglbøsser. Fried Krupp Side By Side kal 12/70. Løb: 68 Total 109 cm. Våbennummer 9155 Mekanisk velfungerende, dog brugspor, herunder rust på løb. Samt Jaguar O/U kal 12/70 fremstillet i Italien. Løb: 72 cm. Total: 113 cm. Våbennummer 47368 Fremstår fungerende, dog med brugspræg. Jagttegn ...

Warennr.: 5651085
EUR 349 DK, Roskilde, Store Hedevej 21.09.2020
20:32
EUR 201
Sortkrudtrevolver. Armi san Marco model 1860
Sortkrudtrevolver. Armi san Marco model 1860 Army (Colt). kaliber .44 OAL 34 cm LL 19,5 cm. Fremstår mekanisk velfungerende, pibe og tromle blankpudset. våbennummer 8426. SKV2-tilladelse fordres; eftersyn/udlevering efter forudgående aftale.

Warennr.: 5746922
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22.09.2020
12:22
Dansk skibssabel Model 1882
Dansk skibssabel Model 1882 med tilhørende skede. TL 76 cm. Fremstår med brugsspor. Blankvåbentilladelse påkrævet.

Warennr.: 5775420
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 22.09.2020
15:50
EUR 87
Smith & Wesson Safety Hammerless Revolver Kal 38
Smith & Wesson Safety Hammerless Revolver Kal 38. Fuldt mekanisk funktionel, dog med let overfladerust på pibe samt mindre afslag på grebsskaller. Pibens længde: 8,5 cm. Total:19,5 cm. Våbennummer 219875. Samlertilladelse til skydevåben påkræves.

Warennr.: 5775914
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 22.09.2020
19:55
EUR 376
Riflet karabin. 1700-tallets slutning. David Metzger, Rendsburg
Riflet karabin. 1700-tallets slutning. Graveret "David Metzger, Rendsburg" David Metzger var bøssemager i den dengang danske stad Rendsburg i nuværende Tyskland, i perioden fra slutningen af 1700-tallet til begyndelsen af 1800-tallet. Kaliber 20 mm. Fremstår med fejl og mangler. Omgjort til ...

Warennr.: 5777250
EUR 1.074 DK, Herlev, Dynamovej 22.09.2020
20:08
EUR 188
Baikal IJ - 58 kal.16.
Haglgevær, boxlås s/s. Baikal IJ 58 kaliber 16/70. LL73 OAL 113 Skæfte L 35,5 cm. Fremstår med brugsspor, men mekanisk funktionel og i orden, ren og blank i begge løb. Trangboringer måler 16 / 16,5mm. Serienr. 7151Jagttegn eller tilladelse fordres; Eftersyn/udlevering efter forudgående aftale.

Warennr.: 5777364
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22.09.2020
20:43
Schrotgewehr Smnson Suhl Thüringen
Schrotgewehr O/U Kaliber 12/70. Signalstifte und Seitenplatten, viele schöne Gravuren u.a. Jagdszenen u.m. Stockkasten 4 im neuwertigen Zustand. Stocklänge 36 cm, Lauflänge 72 cm. Choke 3/4 & 1/2, in Gravuren abgebildete Tiere: Enten, Hase, Rebhühner, Fuchs und zwei Englische Setter. Eine hübsche...

Warennr.: 5737424
EUR 3.308 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 23.09.2020
12:08
EUR 1.654
Salonriffel Husqvarna kal 22
Salonriffel Husqvarna kal 22. Våbennummer 25489. PL 60 cm, TL 106 cm. Brugsspor, afslag på kolbe ved kammer. Våbentilladelse påkrævet.

Warennr.: 5706724
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.09.2020
16:43
Haglgevær s/s Sauer kal 12/65
Haglgevær s/s Sauer kal 12/65. Våbennummer 317010. PL 74 cm, TL 116 cm, afstand aftrækker til kolbe 37 cm. Boringer ca 3/4 + 3/4. Brugsspor, afslag på forskæfte. Doubletrigger og ejector. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.

Warennr.: 5750970
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.09.2020
19:02
Llama Modell IX A1 1911
Llama Modell IX, Kaliber 45 acp. 12,5 cm Lauf. Unbenutzt, ca. 1965. Vernickelt mit vielen Gravuren, 2 Originalmagazine und Originalschachtel inkl. Perlmuttschaft. Zur Registrierung der Waffe in Norwegen ist ein gültiger Waffenschein erforderlich. Bitte beachten Sie, dass für Waren, die aus ...

Warennr.: 5738213
EUR 1.134 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 23.09.2020
21:06
EUR 113
Llama Pistole Offiziersmodell
Llama Pistole Kaliber 22LR. Unbenutzt, ca. von 1965, volle Gravur, überall vergoldet, nur wenige Exemplare wurden hergestellt, eine seltene Waffe auf dem offenem Markt. Originalschachtel. EEin kleines Kunstwerk. Zur Registrierung der Waffe in Norwegen ist ein gültiger Waffenschein ...

Warennr.: 5738224
EUR 2.836 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 23.09.2020
21:06
EUR 1.418
Llama revolver 22LR
Llama revolver i kaliber 22LR. K ramme størrelse, forniklet med perlemors skjefte. Ubrukt ca 1965. Løp 7,5 cm i org. boks. Krever tillatelse i Norge..Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll

Warennr.: 5738206
EUR 378 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 23.09.2020
21:07
EUR 66
Haglgevær o/u, Beretta Silver Pigeon, kaliber 12/76 71 cm løb
Haglgevær o/u, Beretta Silver Pigeon, kaliber 12/76 71 cm løb, autosikring, løbsvælger, ejektor, blanke løb og ingen slør, geværet fremstår i god stand med almindelige brugsmærker. Våbennummer: P16101B Boring: 1/4 - 1/2 Totallængde: 115,5 cm Løbslængde: 71 cm Skæftelængde: 37 cm Jagttegn ...

Warennr.: 5775665
EUR 1.020 DK, Gamefair, Nærum, Nærum Hovedgade 24.09.2020
20:19
EUR 859
FN Browning High Power
FN Browning High Power kal. 9 mm. Våbennummer: OT2259. Totallængde: 20 cm. Pibelængde: 9 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik, skarp og ren riffelgang samt brugsspor. Forhandlertilladelse påkrævet.

Warennr.: 5759426
EUR 510 DK, Vejle, Dandyvej 24.09.2020
20:40
Haglgevær LINKS s/s AYA Sherwood, kaliber 12/70 63,5cm løb
Haglgevær LINKS s/s AYA Sherwood, kaliber 12/70 63,5cm løb, autosikring, ejektor, dobbelttrigger, engelsk skæfte med monogram plade, spejlblanke løb og ingen slør, geværet fremstår i god stand med lette brugsmærker og er nummer 2 af et par. Våbennummer: 332572 Boring: 1/4 - 1/4 Totallængde: ...

Warennr.: 5778168
EUR 1.745 DK, Gamefair, Nærum, Nærum Hovedgade 26.09.2020
21:22
EUR 779
Llama Revolver
Liama match revolver , kaliber 38 spc. Ubrukt ca 1965. 15 cm løp + komp.org. boks. Krever tillatelse i Norge..Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll

Warennr.: 5738202
EUR 567 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 26.09.2020
21:39
EUR 33
Davis derringer pistol(3)
Davis derringer kaliber 22Whm. Virker mekanisk og med få bruks spor. Org. boks og lær hylster.Krever våpen tillatelse.NB under 210mm.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll

Warennr.: 5066112
EUR 321 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 26.09.2020
21:44
EUR 161
Forladerriffel, Suhl Model 1839.
Forladerriffel, Suhl Model 1839. TL 144 cm. Fremstår velholdt. Ren i løbet. Virker mekanisk fint. Kræver ingen våbentilladelse.

Warennr.: 5778285
EUR 805 DK, Aalborg, Nibevej 27.09.2020
16:10
Revolver, Uberti Cattleman Model 1873 i kal. .45 LC.
Revolver, Uberti Cattleman Model 1873 i kal. .45 LC. TL 29 cm. LL 14 cm. Våbennr. U33302. Spejlblank i piben med tydelig riffelgang. Fungerer mekanisk fint. Fremstår med let brugspræg. Revolverbælte i sort læder med skede medfølger. SKV2 våbentilladelse kræves.

Warennr.: 5778290
EUR 295 DK, Aalborg, Nibevej 27.09.2020
16:35
EUR 121
Luntepistol, Arsa Modlel Tanzutsu i kal. 41.
Luntepistol, Arsa Modlel Tanzutsu i kal. 41. TL 48 cm. LL 28 cm. Våbennr. 091302704 Fremstår i god brugbar stand med let brugspræg. Fungerer mekanisk godt. Lunte og pistoletui i læder medfølger. SKV2 våbentilladelse til sortkrudtsskydning kræves.

Warennr.: 5777677
EUR 430 DK, Aalborg, Nibevej 27.09.2020
17:00
12»