Kategorie  Schätzpreis
12345...20» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Kerstin Hörlin Holmqvist "Skrindan" fåtölj
KERSTIN HÖRLIN HOLMQVIST, "Skrindan", fåtölj, formgivningsår 1963, lösa plymåer, sitthöjd ca 39 cm
Warennr.: 5531772
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 16.12.2019
12:10:00
Sehen Sie mehr
Lænestol med hørfarvet betræk.
Lænestol betrukket med høfarvet betræk. Ben af bejdset træ. H. 107 sædeh. 52 cm.
Warennr.: 5529995
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 16.12.2019
13:26:00
Mogens Hansen, Dronningestole & skamler (4)
Mogens Hansen, lænestole / Dronningestole & skamler. Ben af bøg. Model MH 80. Betrukket med sort læder. Løse sædehynder. Stedvis alm./forventelig brugspatina. H. 84. B. 75. Sædeh. 44 cm. Skamler: 56 x 46 cm. (4)
Warennr.: 5529305
EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
13:45:00
EUR 242
Ubekendt møbelproducent. Overpolstret lænestol
Ubekendt møbelproducent. Overpolstret lænestol med skørter. H. 87/105 B. 80 cm. Med brugsspor/slitage
Warennr.: 5530914
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
13:48:25
Cinas. Safaristol af sortlakeret bambus, model Noble
Safaristol med stel af sortlakeret bambus, model Noble, sæde og ryg udspændt med sort kunstlæder. Fremstillet for Cinas. H. 78 B. 61 D. 60 Sh. 37 cm. Udleveres usamlet i original emballage (Unbraconøgle medfølger). Emballagemål 14 x 67 x 61 cm.
Warennr.: 5323491

Neuware
EUR 215 DK, Helsingør, Støberivej 16.12.2019
13:55:38
Charles Eames. Armstol, model EA-207, blåt stof
Charles Eames 1907 - 1978. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-207 med stel og armlæn i forkromet aluminium, betræk af blåt stof. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 83/52 cm. Fremstår med brugsspor, let slidt betræk.
Warennr.: 5473266
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
14:49:00
Verner Panton. Et par lounge stole, model C1. (2)
Verner Panton 1926-1998. Et par lounge stole, model C1, fuldpolstret med rødt Hallingdal uld, firpas drejefod af satinbørstet rustfrit stål. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 73/42 cm. Fremstår med brugsspor og mærker. (2)
Warennr.: 5386645
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
14:59:00
Erik Ole Jørgensen, 2 lænestole med lys uld / mahogni, model 315-1 (2)
Erik Ole Jørgensen. 2 lænestole med ben af mahogni træ, løse knapsyede hynder i ryg og sæde af lys uld. Fremstillet hos Erik Jørgensen møbelfabrik, model 315-1, H. 76 cm. Sædehøjde 45 cm. Fremstår med brugsspor samt uld med let slid og smuds. (2)
Warennr.: 5512008
15:04:00
EUR 430
Fåtölj "Eva hög"
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Eva hög", stomme av böjträ i bok, flätad sits av sadeljord, stämpel Bruno Mathsson design Made in Sweden, sitthöjd ca 40 cm
Warennr.: 5531878
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 16.12.2019
17:02:00
Sehen Sie mehr
Fåtölj Danmark
FÅTÖLJ, 1960/70-tal, Danmark, ek, svart skinnklädsel, sitthöjd ca 42 cm
Warennr.: 5531885
EUR 235 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
17:16:00
Sehen Sie mehr
Anderssen & Voll. Loungechair, model Oslo.
Anderssen & Voll, loungechair, model Oslo. Betrukket med møbelstof. Mål: H. 78 B. 80 cm. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris 14.995,-
Warennr.: 5363479

Neuware
EUR 805 DK, Helsingør, Støberivej 16.12.2019
17:33:00
Illum Wikkelsø. Lænestol af mahogni, model Genius
Illum Wikkelsø. Lænestol af mahogni, sider og ryg med tremmer, hynder betrukket med rødbrunt møbelstof. Model Genius. H. 78/36, B. 75, D. ca. 75 cm. Fremstår med brugsspor herunder slitage / huller i betræk.
Warennr.: 5506843
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 16.12.2019
18:20:00
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Sort (4)
Warennr.: 5282541

Neuware
EUR 510 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
18:32:00
EUR 148
Hay. 2½-pers. sofa, model Mags soft
Hay. 2½-pers. sofa, model Mags soft betrukket med mørkegrøn uld fra Kvadrat, Canvas 996 med sorte stikninger. Erhvervet i Juni 2018. L. 240 cm. Fremstår med få brugsspor.
Warennr.: 5532157
EUR 537 DK, Aarhus, Egå Havvej 16.12.2019
18:35:00
EUR 148
Vilstol Le Corbusier
LE CORBUSIER, vilstol, "LC4", Cassina, Italien, formgiven 1928, benställning i kromat stål, dyna och kudde klädd i koskinn, märkt i godset LC/4 8594, höjd ca 72, längd ca 165 cm
Warennr.: 5531917
18:38:00
Sehen Sie mehr
Illum Wikkelsø. Loungestuhl, 'Ringstol' Modell 23
Illum Wikkelsø. Loungestuhl, 'Ringstol' mit Gestell aus lackierter Buche, Papierkordelgeflecht. Mitte 20. Jh. Modell 23, Ausführung: N. Eilersen. Geflecht mit einzelnen Schrammen sowie 'Pfropfen' mit Schrammen und Verschleiß. Leicht lose Glieder sowie normale Patina.
Warennr.: 5532566
EUR 1.611 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
18:42:00
EUR 725
Steen Østergaard, sechs Stühle, 'Modo Chair' mit gepolstertem Sitz (6)
Steen Østergaard, sechs Stühle, 'Modo Chair', in schwarz/weißem Kunststoff, gepolsterte Sitze mit Kvadrat Steelcut Trio Wolle. Ausführung: Nielaus. H. 81, B. 51 cm. Ausstellungsmodelle, mit minimalem/keinem Verschleiß. Hantierungsspuren möglich. (6) Unverbindlicher Verkaufspreis 2990,- je ...
Warennr.: 5439857

Neuware
EUR 1.611 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
19:00:00
’Senior’ Sessel
’Senior’ Sessel mit Rollstuhlfunktion und höhenverstellbarem Sitz. Integrierter Fußhocker und verstellbare Lehne für Liegefunktion, alles wird mit 2 Elektromotoren betrieben. Ausstellungsmodell, geringer/minimaler Verschleiß. Der Verkäufer gewährt 1 Jahr Garantie. Unverbindlicher Verkaufspreis: ...
Warennr.: 5503439

Neuware
EUR 1.342 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
19:05:00
byKATO for Brødrene Andersen. Fire stole, model TAC (4)
byKATO for Brødrene Andersen. Fire stole med skal i Lattefarvet og isblå plast. Tilspidsede ben i sæbebehandlet egetræ med messing detalje. Siddehøjde 46 cm. Fremstillet for Brødrene Andersen. Udstillingsmodeller. Fremstår med minimale håndteringsmærker. (4) Vejl. udsalgspris 1695,- pr. stk.
Warennr.: 5439829

Neuware
EUR 671 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
19:05:00
EJ2 Eyes Stühle von Foersom & Hjorth-Lorentzen (4)
Johannes Foersom & Peter Hjorth-Lorentzen: Formgegossener Stuhl. Modell EJ 2 Eyes, Stühle aus formgegossenem Kaltschaum, mit Möbelstoff Kvadrat 'Remix' in vier frischen Farben gepolstert. Gestell aus massiver Eiche. Die zwei Knöpfe an der Lehne erinnern an Augen, daher der Name 'Eyes'. ...
Warennr.: 5439858

Neuware
19:10:00
EUR 349
Poul M. Volther. 'Corona' Sessel, schwarzes Leder, Modell EJ 5
Poul M. Volther. 'Corona' Sessel, mit vier komplett gepolsterten Schalen, mit schwarzem Leder bezogen, Drehgestell aus gebürstetem Stahl. H. 98 B. 87 Sitzhöhe 43 cm. Entwurf 1962. Ausführung: Erik Jørgensen, Modell EJ5. Lit. Charlotte & Peter Fiell. '1000 Chairs', abgebildet und erwähnt S. 453. ...
Warennr.: 5497092
EUR 2.416 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
19:15:00
EUR 886
Kristian Vedel. Tre 'Modus' lænestole af palisander og læder (3)
Kristian Vedel. Lænestol model "Modus" med stel af palisander, ryg, armlæn og sædehynde betrukket med sort læder, H. 72, Sh. 44, B. 66 cm. Formgivet i 1963. Fremstillet hos Søren Willadsen, Vejen. Fremstår med brugsspor, herunder overfladiske mærker, skrammer og patina. (3)
Warennr.: 5520071
EUR 1.074 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
19:15:00
Ole Wanscher. Højrygget lænestol af mahogni
Ole Wanscher 1903-1985. Lænestol med stel af mahogni, løse hynder betrukket med lyst uldstof. Model Senator. Fremstillet hos Cado. Sh. 43 cm. Fremstår med slid på armlæn, samt senere ombetrukket sædehynde med anden lys uldstof.
Warennr.: 5503383
EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16.12.2019
19:20:00
Finn Østergaard, Sessel mit Kernledergeflecht (2)
Finn Østergaard, Sessel Modell Fie, Gestell aus Eiche mit Kernledergeflecht. Ausstellungsmodelle, geringer/minimaler Verschleiß. (2) Unverbindlicher Verkaufspreis DKK 7995,- je Stuhl. Modellfoto.
Warennr.: 5440681

Neuware
19:20:00
EUR 430
Bent Møller Jepsen. Lænestol, 'TV-stolen'
Bent Møller Jepsen. Lænestol, 'TV-stolen' betrukket med stof, ben og armlæn 'negle' af teaktræ H. 66 cm B. 67 sh. 35 cm. 1950'erne. Brugsspor, trænger til ompolstring.
Warennr.: 5531465
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
19:20:00
Rokkestol med taburet/fodhviler (2)
Rokkestol med taburet/fodhviler. Stel af bejdset træ, betrukket med uldstof. Alm. brugsspor. (2)
Warennr.: 5532179
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
19:21:00
Finn Østergaard, zwei Sessel, Modell Main, Leder (2)
Finn Østergaard, zwei Sessel, bezogen mit durchgeknöpftem schwarzen Semianilinleder, Gestell aus gebürstetem Stahl. Modell Main. Ausführung: BD møbler. Ausstellungsmodell, geringer/kein Verschleiß. (2)
Warennr.: 5440680

Neuware
19:25:00
EUR 698
Afrikansk klapstol
Afrikansk sammenklappelig stol af massivt udskåret oversøisk træ. Sæde kan adskilles fra ryglæn. H. 98 B. 50 cm. Fremstår med brugsspor, flække øverst i ryglæn.
Warennr.: 5527631
EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 16.12.2019
19:27:00
Sigurd Ressell. Falcon fodskammel
Sigurd Ressell. Falcon fodskammel med stel af formbøjet mørk bejset bøg og udspændt kanvas. Fremstår med brugsspor og mærker, mangler hynde.
Warennr.: 5531579
EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 16.12.2019
19:28:00
Andersen Furniture. Vier Stühle Modell AC2 Design by Kato, aus Eiche (4)
Andersen Furniture. Sechs Stühle Modell AC2 Design by Kato. Furnierte und massive Eiche, mit anthrazitgrauem Gabriel Crisp Wollbezug. H. 45/75 cm. Ausstellungsmodelle, minimaler Verschleiß. (4) Unverbindlicher Verkaufspreis je Stuhl 4495,-
Warennr.: 5439827

Neuware
EUR 1.745 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
19:30:00
12345...20»