Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 20  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Ole Wanscher. Armstol model PJ112. Anilin læder
Ole Wanscher 1903-1985. Armstol af mahogni med løse hynder i cognacfarvet anilin læder. Fremstillet hos P. Jeppesen Møbelfabrik - Model PJ 112. H. 77 cm. B. 66 cm. Sh. ca. 41 cm. Fremstår nyrenoveret samt nypolsterede hynder fra anden professionel dansk møbelpolster i Danmark.
Warennr.: 5282295
EUR 1.020 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22.03.2019
10:32:00
EUR 510
Peter Celsing, 1-par "Club" fåtöljer
PETER CELSING, "Club", fåtöljer, 1-par, Galleri Stolen, Stockholm, 1990-tal, stomme i gråfärgat stålrör, klädsel i ljusblågrå alcantara, sitthöjd ca 45 cm
Warennr.: 5276412
EUR 382 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22.03.2019
10:44:00
Sehen Sie mehr
Gärsnäs karmstolar
ÅKE AXELSSON, ''Riksdagen'', karmstolar, 4 st, Gärsnäs, stomme i betsad bok, stoppad klädsel i grå textil och skinn, stämplade undertill, sitthöjd ca 45 cm
Warennr.: 5276438
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22.03.2019
11:46:00
Sehen Sie mehr
Arne Jacobsen. 'Das Ei' mit Nummernzertifikat, Modell 3319 'Brown Label', von 2017, mit Kippfunktion
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Das Ei. Sessel mit Kippfunktion, mit schwarzer Tonus Wolle bezogen, Drehmittelsäule mit Fußkreuz aus Aluminium. Entwurf 1958-59 als Teil der Gesamteinrichtung des Hotels Royal in Kopenhagen. Ausführung und gestempelt: Fritz Hansen, 2017, Gestell mit eingravierter ...
Warennr.: 5235127
EUR 4.564 DK, Kolding, Trianglen 22.03.2019
13:06:00
EUR 3.087
Clubfåtöljer
FÅTÖLJER, 1900-talets andra hälft, club-modeller, ben i betsat trä, stoppad stomme klädd i brunt skinn, djuphäftad rygg, 46 cm
Warennr.: 5276487
13:44:00
Sehen Sie mehr
Farstrup otiumstol, stel af mahogni, betræk af uld
Farstrup otiumstol. Stel af mahogni, betræk af meleret uld. Indstillelig ryg. Brugsspor. Enkelte skrammer/mærker på ben, limrester /rep. af sarg/ben-samling; 2 kantafslag på bagben. H. 111. B. 68. Sædeh. 47-48 cm.
Warennr.: 5271274
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 22.03.2019
14:08:00
Et par lænestole (2)
Et par lænestole. Betrukket med gråt uld. Ben af forkromet stål. H. 83 cm. B. 98 cm. SH. 40 cm. Fremstår med brugsspor, samt flænge i stof på et armlæn. (2)
Warennr.: 5233715
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 22.03.2019
14:09:00
Skandi-Form fåtöljer
BERNT ANDERSSON, "Skyline", karmfåtöljer, 3 st, Skandi-Form, stomme i mahogny, stoppad sits och rygg klädda i ljust skinn, sitthöjd ca 45 cm
Warennr.: 5276495
14:10:00
Sehen Sie mehr
Gärsnäs karmstolar
ÅKE AXELSSON, ''Riksdagen'', karmstolar, 4 st, Gärsnäs, stomme i bok, stoppad klädsel i grå textil och skinn, stämplade undertill, sitthöjd ca 45 cm
Warennr.: 5276510
14:40:00
Sehen Sie mehr
Farstrup sofa og lænestol med uld (2)
Farstrup sofa og lænestol betrukket med meleret uld, ben af mørkbejdset træ. L. 182. H. 78. Stol: H. 98, B. 75, sædeh. 44 cm. Brugsspor og patina, herunder enkelte pletter, brugsslid, sofasædebetræk med mindre hul inderst v. ryglæn. (2)
Warennr.: 5271275
EUR 188 DK, Odense, Kratholmvej 22.03.2019
15:08:00
Claesson Koivisto fåtöljer
CLAESSON KOIVISTO RUNE, "Allround", fåtöljer, 2 st, Fornasarig, Italien, formgivna 2004, underrede i bok, stoppad stomme klädd i ljus mönstrad textil, undertill märkta, sitthöjd ca 45 cm
Warennr.: 5276539
16:00:00
Sehen Sie mehr
Englesson, "Howard divan"
ENGLESSON, "Howard divan", Englesson, samtida, stomme i björk, lösa sittplymåer, avtagbar textil, hjultrissor framtill, bredd 75 cm, djup 158 cm, höjd 83 cm.
Warennr.: 5276541
16:04:00
Sehen Sie mehr
Et par lænestole med tilhørende skamler(4)
Et par lænestole med tilhørende skammel af forkromet stålrør og peddigrør. Hynder medfølger. Fremstår med brugsspor, herunder små defekter på flet. En skammel med let skævhed i stel/ben(4)
Warennr.: 5260629
EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 22.03.2019
16:25:00
Armstol
Armstol med stel af formbøjet bambus, beslag af messing, armlæn af læder. H 99 cm, SH 46 cm. Fremstår med brugsspor. Auktion forlænget, nye billeder.
Warennr.: 5272105
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22.03.2019
16:57:00
Großer Lounge Sessel mit geprägtem Leder, italienisches Design
Großer Sessel / Lounge Sessel mit Bezug aus geprägtem Leder mit Reptilienoptik, Sitzpolster aus braunem Leder und Füßen aus poliertem Aluminium – wohl italienisches Design. H. 67 cm, B. 112 cm, T. 97 cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchs- und Abnutzungsspuren, Ledersitzkissen mit einigen geringen ...
Warennr.: 5277697
EUR 700 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.03.2019
18:13:00
EUR 350
Tateishi Shoiji. Hvilestol samt skammel (2)
Tateishi Shoiji. Hvilestol samt skammel af egetræ, sæde, armlæn samt topstykke af valnøddetræ, løse hynder betrukket med lyst møbelstof. Sædehøjde 44 cm. B. 70 cm. H. ryg 91 cm. (2)
Warennr.: 5268420

Neuware
EUR 779 DK, Roskilde, Store Hedevej 22.03.2019
18:48:00
EUR 510
Gurtensessel / Lounge Chairs (2)
Zwei Gurtensessel / Lounge Chair. Bespannung aus schwarzem Gurten. Konstruktion aus Buchenholz. Maße: ca. H. 103 cm / 79 cm, B. 62 cm, Sh. 37 cm. Altes- und Gebrauchsspuren, Kratzer, Bereibungen, Fehlstellen in der Lackierung.Verschmutzungen. (2)
Warennr.: 5259720
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22.03.2019
18:50:00
EUR 200
Chaiselong betrukket med skind.
Chaiselong med ben af bemalet træ, for enden hjul, betrukket med skind, H. 72 cm, L. 160 cm, B. 58 cm. Senere ombetrukket. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Warennr.: 5275677
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 22.03.2019
18:52:00
Paar Ledersessel / Freischwinger / Lounge Sessel mit Flachstahl (2)
Zwei Freischwinger / Lounge Sessel mit Lederbezug und Flachstahlkonstruktion, vermutlich modern. Futter aus Schaumstoff.H. 74 cm, B. 75 cm, T. ca. 68 cm.Geringe Gebrauchsspuren, Leder oberflächlich leicht verschmutzt, Stahl mit Fettflecken und minimalen Kratzern. (2)
Warennr.: 5277501
EUR 900 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.03.2019
18:58:00
EUR 450
Arne Jacobsen. Paar Loungestühle 'Der Schwan', 'Indian Red' Leder (2)
Arne Jacobsen. Paar Sessel 'Der Schwan', Modell 3320, mit Drehfußkreuz aus profiliertem Aluminium. Entwurf 1957-1958 als Teil der Gesamteinrichtung des Hotels Royal in Kopenhagen. Ausführung Fritz Hansen. Mit originalem Bezug aus 'Indian Red' Leder, von 2000. Leder mit natürlicher Patina, ...
Warennr.: 5250214
EUR 4.966 DK, Roskilde, Store Hedevej 22.03.2019
19:00:00
EUR 2.483
Fåtöljer
FÅTÖLJER, 1 par, 1960-tal, fanerade med jakaranda, svart skinn, sitthöjd ca 40 cm, citesintyg medföljer
Warennr.: 5276621
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
19:04:00
Sehen Sie mehr
Arne Jacobsen. Sessel 'Das Ei', Leder
Arne Jacobsen. ’Das Ei’. Sessel mit Fußkreuz aus Aluminium, mit Drehfunktion. Entwurf 1958-59 als Teil der Gesamteinrichtung des Hotels Royal in Kopenhagen. Ausführung: Fritz Hansen. Neu bezogen mit schokofarbenem Anilinleder, dies erfolgte nicht bei Fritz Hansen, sondern bei professionellem ...
Warennr.: 5246548
EUR 5.101 DK, Roskilde, Store Hedevej 22.03.2019
19:36:00
EUR 2.953
Lænestol, Lysegrå møbelstof
Lænestol, betrukket med lysegrå møbelstof, stående på ben af lakeret gummitræ. Mål: H. 78 D. 95 B. 81,5 cm. Leveres i original indpakning.
Warennr.: 4971744

Neuware
EUR 201 DK, Helsingør, Støberivej 22.03.2019
19:50:00
Arne Jacobsen. Sessel 'Das Ei' auf Fußkreuz aus Aluminium mit Drehfunktion. Entwurf 1958-59 als Teil der Gesamteinrichtung des Hotels Royal in Kopenhagen. Ausführung Fritz Hansen. Mit schwarzem Anilinleder neu bezogen, dieses nicht von Fritz Hansen sondern professionellem Möbelpolsterer ...
Warennr.: 5241686
EUR 4.698 DK, Roskilde, Store Hedevej 22.03.2019
19:54:00
EUR 2.819
Philippe Starck for Driade. Lænestol, model Moore
Philippe Starck for Driade. Lænestol betrukket med læder, drejbar skal af lakeret glasfiber, base af poleret rustfrit stål. H. 98 cm B. 98 cm. Fremstillet hos Driade, model Moore. Fremstår med brugsspor, herunder ridser på skal og fod, manglende knap og mindre defekt i syning.
Warennr.: 5250775
EUR 1.074 DK, Roskilde, Store Hedevej 22.03.2019
19:59:00
EUR 537
Reinhold Adolf, Sessel 'Swing Chair' für COR
Reinhold Adolf, Sessel 'Swing Chair' für COR Entwurf von 1968. Freischwingende Konstruktion aus verchromtem Flachstahl. Korpus und Kissen mit hellem Stoffbezug. Kissenbezug durch Reißverschluss abnehmbar. Maße ca. H. 86 cm, B. 75 cm, Sh. 46 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Verschmutzungen.
Warennr.: 5238228
EUR 350 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22.03.2019
20:03:00
EUR 55
Hans J. Wegner. Paar Sessel/Sprossenstühle aus Buche, Modell 1788 (2)
Hans J. Wegner (1914-2007). Paar Sprossenstühle aus massiver, lackierter Buche. Polsterset mit Wollstoff bezogen. H. 90, B. 66, Sitzhöhe ca. 43 cm. Entwurf: 1945. Ausführung: Fritz Hansen, Modell 1788. Leichter Verschleiß. (2)
Warennr.: 5236487
EUR 1.342 DK, Roskilde, Store Hedevej 22.03.2019
20:05:00
EUR 671
Johan Verde for Foraform. 'Loop' loungestol
Johan Verde for Foraform. 'Loop' loungestol betrukket med grønt stof, foran to fødder af aluminium, bagpå monteret med cylinderformet hjul af sort gummi. H. 82, B. 101, D. 72 cm. Siddehøjde 43 cm. Fremstår med lettere brugsspor.
Warennr.: 5273275
EUR 483 DK, Aarhus, Egå Havvej 22.03.2019
20:08:00
EUR 201
Børge Mogensen. Ohrensessel mit passendem Fußhocker (2)
Børge Mogensen (1914-1972). Ohrensessel Modell 2204, bezogen mit schwarzem Leder, lose Polster mit Daunenfüllung, Beine aus schwarzlackiertem Holz. Entwurf: 1964. Ausführung: Fredericia Furniture. H. 108/44 cm. Passender Fußhocker Modell 2202, bezogen mit schwarzem Leder, loses Polster, H. 43 cm....
Warennr.: 5226975
EUR 3.221 DK, Vejle, Dandyvej 22.03.2019
20:10:00
EUR 1.611
Overpolstret lænestol, 1940'erne
Overpolstret lænestol, betrukket med uld, let buet form, ben af bejdset bøg; 'sko' af messing. 1940'erne, dansk møbeldesign. H. 75, sædehøjde ca. 40. Betræk med slitage.
Warennr.: 5258706
EUR 376 DK, Roskilde, Store Hedevej 22.03.2019
20:10:00
EUR 188
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 20  >>