Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...25»   Waren pro Seite   729 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Mogens Hansen. Øreklapstol med skammel (2)
Mogens Hansen. Øreklapstol med skammel. Model 195 betrukket med patineret lys cognacfarvet bøffellæder, ben af massiv bøgetræ, løse hynder i sæde og ryg. Fremstår med brugsspor/patina, dog let slid på armlæn samt hul på keder. (2)

Warennr.: 6118419
EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
10:51
EUR 134
Yngve Ekström. Højrygget lænestol med fodskammel, model 'Lamino' (2)
Yngve Ekström. Højrygget lænestol med fodskammel, model 'Lamino', af formspændt bøg, betrukket med ternet møbelstof. H. 48-101, SH. 40, B. 60-66 cm. Fremstår med kraftige brugsspor samt knækket armlæn. (2)

Warennr.: 6122052
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
12:41
Le Corbusier für Cassina. Chaiselongue, Modell LC4
Le Corbusier für Cassina. Chaiselongue, Modell LC4, mit Gestell aus und Wiege aus schwarz lackiertem Stahl sowie Polster und Nackenkissen aus schwarzem Leder. Ausführung Cassina, Gestell gestempelt LC4 10073. Entwurf Le Corbusier, Pierre Jeanneret und Charlotte Perriand 1928. L. ca. 160 cm. Mit ...

Warennr.: 6122011
EUR 1.074 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
13:05
EUR 644
Bruno Mathson. To lænestole, model Pernilla (2)
Bruno Mathson. To Pernilla lænestole med stel af formspændt bøg udspændt med kanvas. Hynder betrukket med læder. Fremstillet hos Dux. H. 97 cm, SH 34 cm . Fremstår med brugsspor, huller og patineret læder. (2)

Warennr.: 6122301
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
13:18
Hans J. Wegner. Lænestol med stel af massiv egetræ, GE-284
Hans J. Wegner. Lænestol med stel af massiv egetræ, løse hynder betrukket med møbelstof. Formgivet i 1984. Fremstillet hos Getama, model GE-284. Sædehøjde: ca. 43 cm. Fremstår med alm. brugsspor, nuanceforskel på stof

Warennr.: 6121707
13:33
EUR 174
Mats Theselius, Källemo Sessel 'Star' mit leicht patiniertem Lederbezug - nummeriertes Exemplar
Mats Theselius: Källemo Sessel 'Star' mit leicht patiniertem schwarzem Leder bezogen. Rohrgestell und Leisten aus verchromtem Metall. Sitz und Rückenlehne mit 'marmoriertem' Kunststoff. Nummeriertes Exemplar, mit Schild, hergestellt 2009, Nr. 248/360. Verschwindend kleine / minimale ...

Warennr.: 6095320
EUR 7.517 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
13:49
EUR 4.027
Dansk møbelproducent. Par lænestole, grønt møbelstof (2)
Dansk møbelproducent. Par lænestole betrukket med grønt møbelstof, cabriolet ben af bejdset træ. SH. 44 cm. Fremstår med brugsspor, pletter på sæde, falmet stof. (2)

Warennr.: 6066271
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
13:53
Hyndesæt til Ole Wanschers lænestol, model PJ-112
Hyndesæt til Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, med Semianilin nubuck læder. Fremstillet i Danmark. Bemærk Stol medfølger ikke. Modelfotos.

Warennr.: 5884167

Neuware
EUR 215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
14:03
EUR 161
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. (4)
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Cognacfarvet læder. Komplet bestående af fire dele: sæde/ryg-hynde, nakkepude og to armlæn. Bemærk: Modelfoto, stolen medfølger ikke. Fremstår ubrugt. (4)

Warennr.: 6115864
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
14:18
EUR 537
Arne Jacobsen. Paar Barstühle, cognacfarbenes Anilinleder, Modell 3187 (2)
Arne Jacobsen. Paar ‚Serie 7’ Barstühle mit formgebogenen Sperrholzschalen, Gestell aus verchromtem Stahlrohr. Entwurf: 1955. Ausführung: Fritz Hansen, Modell 3187, mit cognacfarbenem Anilinleder von professionellem Möbelpolsterer neu bezogen. H. ca. 100 cm. Sitz H. ca. 64 cm. (2)

Warennr.: 6120194
EUR 1.477 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
15:06
EUR 1.128
Arne Jacobsen. Oxford armstol, returdrej, sort læder
Arne Jacobsen (1902-1971). Oxford lavrygget armstol, stel og armlæn af aluminium, fempasfod med bendupper, fast sædehøjde med returdrej, skal af lamineret formpresset træ betrukket med sort læder, Fremstillet hos Fritz Hansen 2008 med label herfra. H. 93/47 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Warennr.: 6121171
EUR 1.074 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
15:10
EUR 805
Charles Eames. Et par stole, model EA-105 (2)
Charles Eames (1907-1978). Et par stole fra serien 'Aluminium Group' model EA-105 med stel i forkromet aluminium, fast sæde og ryg betrukket med hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra for Herman Miller med label herfra. H. 83/44 cm. Fremstår med lette aldersrelateret brugsspor. (2)

Warennr.: 6103620
15:10
EUR 537
Henrik Pedersen, lænestol / loungestol, model Spän. Eg, sort læder
Henrik Pedersen for Houe. Loungestol / lænestol, model Spän med stel af massiv naturolieret eg, sæde og ryg betrukket med sort læder. Fremstillet af Houe. H.72 B. 76,5 D. 70,5 cm. Udstillingsmodel, fremstår med minimale brugsspor.

Warennr.: 6115553
EUR 617 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
15:12
EUR 483

Warennr.: 6115552
EUR 591 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
15:52
EUR 456
Hyndesæt til Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, med sort anilin amburko læder.. Fremstillet i Danmark. Bemærk Stol medfølger ikke.

Warennr.: 5760176

Neuware
EUR 322 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
16:20
EUR 242
Børge Mogensen. Hyndesæt til øreklapstol, model 2204/ 2202. (3)
Børge Mogensen. Hyndesæt af patineret læder til øreklapstol og skammel, model 2204/ 2202. Fremstår med patina. (3)

Warennr.: 6050883
16:32
EUR 134
Studio David Thulstrup. stol - model Front regulær - sort velour (2)
Studio David Thulstrup. stol - model Front regulær betrukket med sort velour kantning med stel af sort lakeret stål H. 69 Sh 46 cm. Demo model, vejl. pris 10.800 kr. (2)

Warennr.: 5836963

Neuware
EUR 805 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
16:57
EUR 188
Hans J. Wegner. Hochlehniger Sessel, Modell GE-375, Eiche
Hans J. Wegner (1914-2007). Hochlehniger Sessel, Modell GE-375, Gestell aus massiver Raucheiche. Lose Polster mit hellem Wollbezug. Entwurf 1969. Ausführung Getama, Gedsted. H. 95 cm, Sitzhöhe ca. 40 cm. Mit wenigen Gebrauchsspuren in Anbetracht des Alters.

Warennr.: 6110742
EUR 1.208 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
16:58
EUR 940
Anderssen & Voll for Wendelbo. Lænestol, model 'Vista'
Anderssen & Voll for Wendelbo. Lænestol, model 'Vista'. Overtpolstret med blåligt Boheme møbelstof, stel af massivt sortlakeret egetræ med rund skråtstillede ben. H. 65, Sh. 39 cm. Udstillingsmodel med enkelte håndteringsmærker.

Warennr.: 6113199
EUR 510 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
17:12
EUR 268
Jaime Hayón. Sessel Modell 'Fri', Fritz Hansen
Sessel Modell 'Fri', Design: Jaime Hayón, Ausführung: Fritz Hansen. Bezogen mit durchgeknöpftem Designers Selection rosa Wollstoff, Beine aus gebürstetem Aluminium. H. 80. B. 90,5. SH. 43 cm. Inkl. Nummernzertifikat. Einzelne kleine Flecken.

Warennr.: 6111253
EUR 1.409 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
17:18
EUR 1.074
Lænestol i chesterfield stil
Lænestol i chesterfield stil, med dybhæftet knapsyet i sort skai. ben af bejdset træ. B. 75 cm. SH. ca. 40 cm H. 75 cm. Fremstår med løse knapper i ryggen.

Warennr.: 6114131
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
17:24
Lænestol med fodskammel, model Astha (2)
Lænestol, model Astha. Betrukket med Agnes Brown. Ben af eg. H. 83, B. 77, Sh. 46 cm. Udstillingsmodel med enkelte håndteringsmærker.

Warennr.: 6118840

Neuware
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
17:48
EUR 201
Dansk møbelproducent. Lænestol 1950-60érne
Dansk møbelproducent. Overpolstret lænestol betrukket med turkis (defekt) møbelstof. På runde tilspidsede ben af teaktræ. H. 74 cm B. 79 cm. Sædehynde mangler. Med brugsspor og slappe gjorder.

Warennr.: 6113144
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
17:51
Henrik Pedersen. Loungestol, model Siko, sort læder
Henrik Pedersen for Houe. Lænestol / loungestol model Siko, med stel af massivt sortlaseret ask, formbøjet fineret kopstykke, sæde betrukket med sort læder. H. 72,5 cm., B. 77,5 cm., D. 68,5 cm. Fremstår i original emballering.

Warennr.: 6115238

Neuware
EUR 349 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
18:02
EUR 242
Hee Welling for HAY. About A Lounge Chair, model AAL81
Hee Welling for HAY. Lænestol, "About A Lounge Chair", skal betrukket med fronttekstil Bordeaux ”Olavi by HAY” farve #15 og bagbeklædning Navy velour (Lola Navy). Poleret aluminiumsstamme og fødder med drejefunktion. H. 81, Sh. 35, B. 77 cm. Fremstår ny og ubrugt i original kasse.

Warennr.: 6111058

Neuware
EUR 1.074 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
18:08
EUR 671
Ole Wanscher. Et par lænestole, model PJ 112 (2)
Ole Wanscher (1903-1985). Par lænestole af lakeret mahogni med løse hynder af lyst læder. Fremstillet hos PJ Furniture, model PJ 112. H. 73, Sh. 38, B. 66 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Warennr.: 6121754
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
18:15
EUR 617
Fransk lænestol i rokokostil
Lænestol i fransk rokokostil af mørkbejdset bøg, 1900 tallets første halvdel. H.109 x 69 x d.75 cm, sh.43 cm. Aldersrelateret stand med brugsspor.

Warennr.: 6115567
18:19
Safaristol bøg og kanvas med skammel (2)
Dansk møbelproducent. Safaristol med stel af bøg betrukket med kanvas h. 79 cm B. 58 cm sh. 39 cm. Med tilhørende skammel h. 43 cm. Med brugsspor iform af pletter/skjolder mm. (2)

Warennr.: 6115724
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
18:26
EUR 134
Knapsyet lænestol
Knapsyet lænestol overpolstret med møbelstof, ben af bejdset træ. H. 98, SH. 43, B. 72 cm. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6122049
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
18:43
Dansk møbelproducent. Skammel på firpasfod med brunt læder
Dansk møbelproducent. Firpas fod af imiteret palisander med hynde syet i brunt læder h. 40 cm. 1960érne

Warennr.: 6122381
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
18:55
12345...25»