Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 23  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Arne Jacobsen. Paar Sessel 'Der Schwan', 'Red Label', von 2007, aus dunkelbraunem Leder (2)
Arne Jacobsen. Paar Sessel 'Der Schwan', Modell 3320, original mit dunkelbraunem Leder bezogen, Drehfußkreuz aus profiliertem Aluminium. Entwurf 1957-1958 als Teil der Gesamteinrichtung des Hotels Royal in Kopenhagen. Ausführung Fritz Hansen 2007 mit Etikett von dort. 'Red Label'. H. 77/40 cm. ...
Warennr.: 5407065
EUR 6.174 DK, Vejle, Dandyvej 25.08.2019
10:36:00
EUR 4.430
To lænestole betrukket med råhvid betræk. (2)
To næsten identiske lænestole betrukket med råhvid og delvis sømbeslået betræk. Ben bejdset træ. Et ben med afslag. H. 90. B. 95 cm. (2)
Warennr.: 5393072

Neuware
EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25.08.2019
12:20:00
Betræk til Poul Kjærholm hvilestol PK22, sort læder
Betræk til Poul Kjærholm hvilestol PK22. Sort læder. Kanvas medfølger. Stol medfølger ikke.
Warennr.: 5410698

Neuware
EUR 322 DK, Kolding, Trianglen 25.08.2019
12:22:00
Lænestol af egetræ
Lænestol af egetræ,sæde betrukket med lyst stof. H. 76 cm. B.73 cm. Sh. 43 cm.
Warennr.: 5399247

Neuware
EUR 322 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25.08.2019
12:27:00
Dansk møbelproducent. Lænestol m. fempasfod
Dansk møbelproducent. Lænestol på fempasfod, løs hynde, knapsyet ryg, betrukket med uldstof fra Kvadrat, designet af Nanna Ditzel. H. 78, Sh. 41, B. 75 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.
Warennr.: 5414726
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 25.08.2019
12:57:00
EUR 87
Tateishi Shoiji. Hvilestol samt skammel (2)
Tateishi Shoiji. Hvilestol samt skammel af egetræ, sæde, armlæn samt topstykke af valnøddetræ, løse hynder betrukket med mørkt møbelstof. Sædehøjde 44 cm. B. 70 cm. H. ryg 91 cm. (2)
Warennr.: 5362667

Neuware
EUR 779 DK, Roskilde, Store Hedevej 25.08.2019
13:00:00
EUR 403
Fåtöljer
FÅTÖLJER, 1 par, samtida, trästomme med ryggstöd och sits i rotting, sitthöjd ca 37 cm
Warennr.: 5414428
EUR 285 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25.08.2019
13:16:00
Sehen Sie mehr
Hynde af læder til safaristol
Hynde af sort læder til safaristol. 48 x 48 x 5,5 cm. Stol medfølger ikke.
Warennr.: 5415415

Neuware
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 25.08.2019
14:02:00
EUR 114
Nielaus Jeki. Ohrensessel, Modell Jade
Ohrensessel mit braunem Leder bezogen, Modell 'Jade', Beine aus geseifter Eiche. Ausführung: Nielaus Jeki. H. 105 cm. Minimaler Verschleiß. Unverbindlicher Verkaufspreis ca. DKK 25.000
Warennr.: 5369127
EUR 1.477 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25.08.2019
14:09:00
Snurrfåtöljer Noa design Marcello Ziliani
MARCELLO ZILIANI, snurrfåtöljer, "Noa", 4 st, Sintesi, kromad fot, klädsel i rött skinn, rygghöjd ca 83 cm
Warennr.: 5414454
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 25.08.2019
14:18:00
Sehen Sie mehr
1-par emmafåtöljer i nyrokoko
EMMAFÅTÖLJER, 1 par, sekelskiftet 18/1900-tal, nyrokoko, sitthöjd ca 40 cm
Warennr.: 5414460
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25.08.2019
14:30:00
Sehen Sie mehr
Møbelsnedker. Par lænestole (2)
Møbelsnedker. Par lænestole ompolstret med knapsyet uldstof. Ben i bejdset bøgetræ med messing sko. Armlæn fineret med mahogni. Siddehøjde 43 cm. Fremstår med brugsspor, samt finerafslag. (2)
Warennr.: 5405501
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 25.08.2019
14:56:00
Warennr.: 5365284

Neuware
EUR 295 DK, Kolding, Trianglen 25.08.2019
15:15:00
Arne Jacobsen. Oxford high-backed chair, upholstered in blue-grey leather
Arne Jacobsen 1902-1971. Oxford chair with high back, upholstered in blue-grey leather, swivel five-star star base in brushed aluminium. Designed in 1965. Produced and labelled by Fritz Hansen, 2008, Red Label. Supplementary number certificate. H. 130/48 cm. Minor signs of wear, legs with light ...
Warennr.: 5394200
EUR 591 DK, Vejle, Dandyvej 25.08.2019
15:15:00
Verner Panton. Stuhl, Cone Chair. Schwarzes Anilinleder
Verner Panton. Stuhl, Cone Chair. Von professionellem Möbelpolsterer mit schwarzem Anilinleder neu bezogen. Drehfußkreuz aus satingebürstetem, rostfreiem Stahl. Entwurf: 1959. Ausführung: Vitra, 2016. H. 80/45 cm. Literatur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Erwähnt und ...
Warennr.: 5386000
EUR 1.342 DK, Vejle, Dandyvej 25.08.2019
15:17:00
Verner Panton. Stuhl, Cone Chair. Mit schwarzem Anilinleder neu bezogen, Drehfußkreuz aus satingebürstetem, rostfreiem Stahl. Entwurf: 1959. Ausführung: Vitra, 2016. H. 80/45 cm. Von professionellen Möbelpolsterer neu bezogen. Literatur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'....
Warennr.: 5393178
15:17:00
EUR 349
solstol
VILSTOL / SOLSTOL, rotting, målad 1900-talets mitt, längd ca 180 cm, sitthöjd 26-37 cm
Warennr.: 5414478
EUR 237 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25.08.2019
15:18:00
Sehen Sie mehr
Jasper Morrison für Cappellini, Italien. Set mit vier 'Lotus High Office Chair' (4)
Jasper Morrison für Cappellini. Set mit vier drehbaren, hochlehnigen 'Lotus' Lounge- / Konferenzstühlen/ Bürostühlen, bezogen mit hellblauer 'Divina' Wolle, Gestell aus verchromtem Stahl. Mit Kippfunktion. Entwurf: 1996. Ausführung: Cappellini. H. 124/42 cm. Geringer Verschleiß. (4)
Warennr.: 5362014
EUR 2.416 DK, Vejle, Dandyvej 25.08.2019
15:19:00
EUR 1.208
Verner Panton. Lounge chair, Model C1
Verner Panton 1926-1998. Lounge chair, Model C1, fully upholstered in red Hallingdal wool, four-star swivel base in satin-brushed stainless steel. Produced and labelled by Vitra. H. 74/42 cm. Signs of wear and marks.
Warennr.: 5386640
EUR 617 DK, Vejle, Dandyvej 25.08.2019
15:21:00
EUR 295
Fåtölj i formböjd bok
FÅTÖLJ, 1900-talets slut, formböjd bok, sits i flätat snöre med renskinnsfäll, sitthöjd ca 33, bredd ca 66 cm
Warennr.: 5414489
EUR 142 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 25.08.2019
15:40:00
Sehen Sie mehr
Steen Østergaard. Par Tango Lounge-Chairs (2)
Steen Østergaard. Par Tango Lounge-Chairs, stel af matforkromet fjederstål, hynder betrukket med rødbrunt læder. Fremstår med brugs- og rustspor. H 70 cm, SH 35 cm. (2)
Warennr.: 5414729
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25.08.2019
15:41:47
EUR 228
Dansk møbelproducent. Traktorstole
Dansk møbelproducent. Par traktorstole med hjul på bagben sort formbøjet stel og betræk i sort imiteret læder. H. 76 cm, B. 60 cm. Fremstår med slid samt ridsemærker
Warennr.: 5390341
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 25.08.2019
15:56:00
Børge Mogensen. Lænestol, model 2207 i cognacfarvet læder
Børge Mogensen 1914-1972. Lænestol, model 2207, med ben af teak, løse hynder med dunfyld. Betrukket med cognacfarvet læder. H. 80 cm, B. 70 cm, sædehøjde 42 cm. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, formgivet 1972. Nypolsteret ved anden professionel møbelpolster med Italiensk Marchetto læder.
Warennr.: 5356077
EUR 1.074 DK, Kolding, Trianglen 25.08.2019
16:00:00
EUR 591
Bruno Mathsson. 'Miranda' lænestol med skammel(2)
Bruno Mathsson (1907-1988). 'Miranda' højrygget lænestol med skammel. Stel af formspændt bøgetræ, ryg og sæde udspændt med gjorde, nakkepude polstret med uld. Formgivet 1934. Fremstår med brugsspor, herunder let løshed i stel og samlinger. Lette lugtgener(2)
Warennr.: 5413724
EUR 403 DK, Kolding, Trianglen 25.08.2019
16:32:00
EUR 161
Tom Stepp für MakeNordic, Sessel sowie Fußhocker Modell ‚Prime Time’ (2)
Großer Loungestuhl, Entwurf: Tom Stepp, Dänemark, mit Fußhocker, Modell 'Prime Time'. Schale aus formgebogenem, nachhaltigem Buchenfurnier, auf Drehgestell aus gebürstetem Stahl. Lose, wendbare Polster mit weicher Füllung aus Kaltschaum und Daunen. Mit grünem ‚Harald’ Velourstoff von Kvadrat ...
Warennr.: 5382555

Neuware
EUR 1.879 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25.08.2019
17:04:00
EUR 134
Ole Wanscher. Paar Sessel aus Teak, Modell 128 (2)
Ole Wanscher. Paar Sessel aus massivem Teak. Federkernpolster mit 100 % neuseeländischer Divina Wolle neu bezogen. Ausführung: France & Son, Modell 128. H. 71 cm. Sitzhöhe 45 cm. B. 79 cm. T. 70 cm. Neu restauriert. (2)
Warennr.: 5377988
EUR 2.416 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25.08.2019
17:23:00
EUR 617
Dansk møbelproducent: Hvilestol - egetræ og teaktræ
Dansk møbelproducent: Hvilestol med stel af egetræ og armlæn af teaktræ. Sæde og ryg beklædt med møbelstof. Fremstår med brugsspor. H 80 cm, SH 40 cm.
Warennr.: 5412612
EUR 188 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25.08.2019
17:37:00
H. W. Klein. To hvilestole af egetræ (2)
H. W. Klein. To hvilestole af egetræ med samlingsdetaljer af palisander. Betræk af petroleums farvet uldstof. Fremstillet hos N. A. Jørgensens Møbelfabrik, Braminge ca. 1970. H. 67 cm B. 79 cm. Med aldersrelaterede brugsspor/skrammer og løse gjorder (2)
Warennr.: 5414682
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25.08.2019
17:42:00
EUR 188
Thomas Pedersen. 'Stingray' gyngestol, model 3500
Thomas Pedersen. 'Stingray' gyngestol model 3500, skal af hvidt formstøbt kunststof, stel af bronceret metal. Formgivet 2002, fremstillet hos Fredericia Furniture. H. 80 B. 120 D. 100 cm. Minimale brugsspor. Vejl. udsalgspris ca. 14.000 kr.
Warennr.: 5368977

Neuware
EUR 1.020 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25.08.2019
17:46:00
EUR 752
Design Sixtynine. Lænestol.
Design Sixtynine. Lænestol med tilspidsede ben, polstret, dunfyldt og betrukket med møbelstof. Aftageligt betræk. Sædehøjde 50 H. 82 B. 70 D. 87 cm.
Warennr.: 5346072

Neuware
EUR 322 DK, Helsingør, Støberivej 25.08.2019
17:47:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 23  >>