Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...15»   Waren pro Seite   446 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Hans J. Wegner, Carl Hansen & Søn, armstol med sort læder/stål, model CH 111
Hans J. Wegner (1914-2007) for Carl Hansen & Søn: Armstol betrukket med sort læder, stel af matforkromet stål, model CH 111. Minimale brugsspor. H. 78. B. 60. Sædeh. 45-46 cm.

Warennr.: 6008312
EUR 805 DK, Odense, Kratholmvej 10.05.2021
10:30
EUR 671
Alvar Aalto modell 45
ALVAR AALTO, karmstolar, 1 par, modell 45, Artek, stomme i bok, sits av sadelgjord, armlän med rotting, sitthöjd 42 cm

Warennr.: 6020550
EUR 295 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.05.2021
11:08
Sehen Sie mehr
Arne Norell fåtöljer Jupiter
ARNE NORELL, "Jupiter", fåtöljer ett par, 1900-talets andra hälft, skinnklädsel, etikettmärkt, sitthöjd ca 41 cm

Warennr.: 6020553
EUR 295 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 10.05.2021
11:14
Sehen Sie mehr
Karmstolar rokokostil
KARMSTOLAR, 1 par, 1900-talets första hälft, rokokostil, vitmålade, sitthöjd 47 cm

Warennr.: 6020560
EUR 147 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.05.2021
11:28
Sehen Sie mehr
Thomas Bentzen. Par loungestole model Cover Lounge Chair.(2)
Thomas Bentzen. Par loungestole af formbøjet fineret stained darkbrown oak. Fremstillet hos Muuto, model Cover Lounge Chair. Sh. 35 cm. Fremstår i original emballage. Modelfoto. (2)

Warennr.: 6012817

Neuware
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 10.05.2021
12:15
EUR 295
Fåtölj Mathsson
BRUNO MATHSSON, "Birgitta", fåtölj, DUX, kromat underrede, stoppad sits, brun läderklädsel, sitthöjd ca cm

Warennr.: 6020581
EUR 246 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.05.2021
12:22
Sehen Sie mehr
Fåtöljer med fotpallar rokokostil
FÅTÖLJER, 1 par, rokokostil, 1900-talets andra hälft, med fotpallar, paisleymönstrat pärlspikat tyg, stomme i bok, sitthöjd ca 45, rygghöjd 90 cm

Warennr.: 6020595
EUR 393 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.05.2021
13:02
Sehen Sie mehr
Fåtöljer i gripsholmsmodell 2 st
FÅTÖLJER, ett par, gripsholmsmodell, 1900-talets mitt, bemålade stommar i pärlgrått, textilkläddsa plymåer, sitthöjd ca 45 cm

Warennr.: 6020615
EUR 197 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10.05.2021
13:42
Sehen Sie mehr
Lænestol. Model 'Flora'.
Lænestol. Model 'Flora'. Overpolstret lænestol på ben af sort metal. betrukket med Planet Grey Green. H.78 cm. B.80 cm. Sh 40 cm. Udstillingsmodel.

Warennr.: 6008078

Neuware
EUR 295 DK, Herlev, Dynamovej 10.05.2021
13:49
EUR 201
Lænestol af teak / uld, omkr. 1960'erne
Lænestol med stel af teak, betrukket med uld, omkr. 1960'erne, H. 78 cm. Sædehøjde 37 cm. Fremstår med brugsspor, samt bundstof under stol løst i ene side.

Warennr.: 6021059
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 10.05.2021
13:49
Bruno Mathsson. Pernilla lænestol med fodskammel (2)
Bruno Mathsson. Lænestol med fodskammel af formbøjet bøgetræ, udspændt med gjorde af kanvas, H. 100 B. 64 sædehøjde 36 cm. Stemplet Bruno Mathsson Design. Fremstillet hos Karl Mathsson. Fremstår med brugsspor, herunder nakkehynder med pletter (2)

Warennr.: 6021447
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 10.05.2021
14:54
EUR 456
Fredrik Matsson, fåtölj
FREDRIK MATSSON, stol/fåtölj, "Innovation C", Blå Station, formgiven 2001, trumpetformat underrede i rostfritt stål samt textilklädsel, etikettmärkt Blå station Åhus Sweden 2006, sitthöjd ca 48 cm

Warennr.: 6020652
15:20
Sehen Sie mehr
Deszine Talks. Hyndesæt til Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, cognac læder
Deszine Talks. Hyndesæt til Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, cognac læder. Modelfotos. Stol medfølger ikke. Modelfoto.

Warennr.: 6009271

Neuware
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 10.05.2021
15:32
Aage Bruun & Søn. Par Safaristole (2)
Aage Bruun & Søn. Par safaristole med stel af egetræ, betrukket med brunt kernelæder. B. 58 cm. Sædehøjde ca. 32 cm. Fremstår med pletter, mærker og brugsspor

Warennr.: 6019720
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 10.05.2021
16:12
EUR 242
Alf Svensson. Lænsetol med skammel (2)
Alf Svensson. Lænestol af teaktræ med justerbar siddestilling, betrukket med uldstof, H. 98 cm. B. 75 cm. SH. ca. 33 cm. Sæde med anden polstring. Fremstår med alders- og brugsspor. (2)

Warennr.: 6019707
16:24
EUR 228
Ernst Heilmann Sevaldsen. Sessel für Fritz Hansen
Ernst Heilmann Sevaldsen. Selten angebotener Sessel mit Gestell aus formgebogener Buche, Lehne mit Lederriemen bespannt, lose Polster mit cognacfarbenem Leder bezogen, H. 80 B. 63 Sitzhöhe 45 cm. Ausführung: Fritz Hansen, ca. 1935, Modell FH 7. Etikett vom Hersteller. Lit.: Abgebildet im Fritz ...

Warennr.: 6013865
EUR 2.550 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10.05.2021
17:26
Wendelbo. Lænestol, model Edge V1 .Udstillingsmodel
Wendelbo. Lænestol betrukket med mørkebrunt skind, ben af sortlakeret metal. Model Edge V1. H. 92, SH. 40 cm. Udstillingsmodel, med minimale brugsspor.

Warennr.: 5968087
EUR 671 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10.05.2021
18:04
EUR 430
Topfförmiger Polstersessel , 1950er Jahre
Topfförmiger Polstersessel mit zweifarbigem Wollbezug (Bouclé), teilweise geheftete, Beine aus Buche. 1950er Jahre. H. 73/40 cm.Bei Retro Smart Møbelpolstring neu bezogen.

Warennr.: 5968180
EUR 1.074 DK, Roskilde, Store Hedevej 10.05.2021
18:04
EUR 295
Schou Andersen Otium stol
Schou Andersen. Otium Lænestol, model easy af bøgetræ, betrukket med blåt møbelstof. H 104 cm. B 62 cm. Med vippefunktion. Fremstillet hos Schou Andersen med etiket herfra. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6003057
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 10.05.2021
18:08
Tove und Edvard kindt larsen. Sessel, zugeschrieben
Tove und Edvard kindt larsen. Sessel, zugeschrieben. Wohl frühe Ausgabe des Kaminstuhls, aus massiver Eiche, Sitz und Lehne mit Kernledergeflecht bespannt. Ausführung: ca. 1940-45, wohl beim Schreinermeister Gustav Bertelsen. H 75 cm. B 60 cm. Sitzhöhe 40. Mit Patina.

Warennr.: 5937712
EUR 3.356 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10.05.2021
18:08
EUR 1.678
Fredrik Kayser. Lænestol af teak og bøg, model 2053
Fredrik Kayser. Lænestol, betræk af grønligt uld, let svungne armlæn af teaktræ, ben af bøgetræ, model 2053, Fremstillet hos P. I. Langlo´s fabrikker – Stranda. H. 72 Sh. 40 B. 69 cm.

Warennr.: 5480343
EUR 617 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10.05.2021
18:11
Børge Mogensen. Ohrensessel Modell 2204, original bezogen
Børge Mogensen 1914-1972. Ohrensessel mit Beinen aus Teak, lose Polster mit Daunenfüllung, mit originalem, patiniertem, braunem Leder bezogen, H. 108 B. 70 Sitzhöhe 45 cm. Ausführung: Fredericia Stolefabrik, Modell 2204. Mit Verschleiß/ Patina.

Warennr.: 5956073
18:20
Dänischer Möbelarchitekt. Sessel mit Lammwolle
Dänischer Möbelarchitekt. Sessel mit Lammfellbezug, Knöpfe mit cognacfarbenem Anilinleder. Beine aus Buche. H. 75 B. 75 Sitzhöhe 43 cm. 1930-1940er. Von professionellem dänischem Möbelpolsterer neu bezogen.

Warennr.: 5923398
EUR 1.544 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10.05.2021
18:23
Illum Wikkelsø. Lænestol
Illum Wikkelsø.1919-1999. Lavrygget lænestol betrukket med uld, løse vendbar springhynder, runde tilspidsede ben af palisander. 1960'erne. Fremstillet hos Mikael Laursen. Sh. 39 cm. D, 80 cm., H. 60 cm. Fremstår med brugsspor samt samt hul på bagside af sædehynde. Vær opmærksom på, at der kan ...

Warennr.: 5730186
EUR 940 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10.05.2021
18:32
Øreklapstol/hvilestol fra 1950érne
Øreklapstol/hvilestol betrukket med ternet møbelstof, lettere tilspidsede ben af bejdset bøgetræ. 1950'erne. H. 98 x 89 cm Sh. 35 cm. Fremstår med def. stof og alm. brugsspor

Warennr.: 6010100
EUR 349 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.05.2021
18:45
Børge Mogensen. Sessel, originales Leder, Modell 2207
Børge Mogensen 1914-1972. Sessel, Modell 2207. Bezogen mit originalem rotem Leder. Lose Polster mit Daunenfüllung, Beine aus massivem Teak. Ausführung: Fredericia Stolefabrik. H. 78 cm, B. 70 cm, Sitzhöhe 44 cm. Mit Patina.

Warennr.: 6012953
18:50
Sessel in weißem Paloma-Leder (2)
Sessel in weißem Paloma-Leder, Rahmen und Polster mit weißem Paloma-Leder bezogen. Winkelförmige Stahlbeine. H. 80 cm. B. 102 cm. T. 82 cm. Ohne Verschleiß. (2)

Warennr.: 5972847

Neuware
EUR 1.879 DK, Aalborg, Nibevej 10.05.2021
18:54
EUR 87
Børge Mogensen, lænestol, model 2207, original læder
Børge Mogensen. Lænestol, model 2207, betrukket med originalt patineret cognacfarvet læder, løse hynder, ben af massivt teaktræ. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik i 1960'erne. SH. 44 cm. Fremstår med brugsspor, senere uoriginalt betrukket armlæn, løs keder på front, afskåret bagben på 4 cm, ...

Warennr.: 6016143
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10.05.2021
18:56
EUR 295
Riviéra Maison. Central Park 'loveseat'
Riviéra Maison Central Park "Love Seat" / loungestol af Pellini læder, stel af træ. H. 77cm, B. 110cm. SH. 45cm Fremstår med minimale brugsspor. Udstillingsmodel.

Warennr.: 5910560
EUR 805 DK, Aalborg, Nibevej 10.05.2021
18:58
Christina Strand. 'Rex' lounge stol i ask
Christina Strand f. 1968. Rex lounge stol i formspændt ask, med sædepolstring i sort pure anilin læder. , firpas-stel i matforkromet stål. Formgivet 2002. Fremstillet hos Fredericia Furniture. Fremstår nybetrukket hos anden dansk professionel møbelpolster i Danmark med sort pure anilin læder.

Warennr.: 5937582
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10.05.2021
18:59
12345...15»