Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...18»   Waren pro Seite   528 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Kerstin Hörlin Holmquist fåtöljer 1 par
KERSTIN HÖRLIN HOLMQUIST, "Lilla Adam", fåtöljer, 1 par, Nordiska Kompaniet, ur Trivaserien "Paradiset", formgivningsår 1958, mönstrad klädsel i rosa, sitthöjd ca 36 cm

Warennr.: 5730911
EUR 290 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 03.08.2020
14:28
Sehen Sie mehr
Verner Panton. Lounge stol, model C1
Verner Panton 1926-1998. Lounge stol, model C1, fuldpolstret med rødt Hallingdal uld, firpas drejefod af satinbørstet rustfrit stål. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 74/42 cm. Fremstår med brugsspor, trådudtræk og mærker.

Warennr.: 5677073
EUR 483 DK, Vejle, Dandyvej 03.08.2020
14:57
EUR 148

Warennr.: 5677076
14:57
Charles Eames. Armstuhl aus der Serie 'Aluminium Group' Modell EA-107, Full Leather
Charles Eames 1907 - 1978. Armstuhl aus der Serie 'Aluminium Group' Modell EA-107 mit festem Gestell und Armlehnen aus poliertem Aluminium, Bezug aus schwarzem ‚Premium’ Leder an Vorder- und Rückseite. Neueste Generation mit Chromring. Entwurf: 1958. Ausführung: Vitra, mit Label von dort. H. ...

Warennr.: 5537346
EUR 1.611 DK, Vejle, Dandyvej 03.08.2020
15:04
EUR 698
Markus Jehs og Jürgen Laub. Hvilestol model Space JL11
Markus Jehs og Jürgen Laub. Lounge stol, model Space JL11, drejeligt stel af hvidlakeret stål, firpasfod med transparante bendupper, støbt skal af hvid højglanslakeret fiberforstærket plast, forsidepolstret med hvidt læder. Designet i 2007. Fremstillet af Fritz Hansen A/S med label herfra. H. ...

Warennr.: 5727904
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 03.08.2020
15:11
Øreklapstol, lysegrå
Øreklapstol overpolstret med lysegrå knapsyet yldstof, løs hynde i sædet, runde tilspidsede ben af bøg. H. 100, Sh. 42, B. 80 cm. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5720806
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 03.08.2020
16:30
Bruno Mathsson. Par Pernilla lænestole (2)
Bruno Mathsson. Par lænestole af formspændt bøgetræ, hyndesæt monteret med ternet uldstof. Model 'Pernilla', formgivet i 1969, fremstillet hos DUX, H. 96. B. 62 / 91. SH 41 cm. Fremstår med kraftig slitage, betræk med pletter og mindre huller, ødelagte læderstropper samt let løse samlinger. (2)

Warennr.: 5713182
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 03.08.2020
17:05
EUR 128
Lænestol, 1940`erne
Lænestol, 1940`erne betrukket med lyst uldstof. H. 88 sædeh. 40 cm. Fremstår med kraftig brugsslitage, pletter.

Warennr.: 5701886
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 03.08.2020
17:09
EUR 228
Panton 1926 - 1998. Hvilestol / spisebordsstol, model system 123,
Verner Panton. Spisestol, overpolstret med blåt stof. Monteret på drejelig trompetfod af støbt aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen, model system 123. SH. 43 cm. Fremstår med brugsslitage på stof. Husk at du fortsat kan byde og købe på online auktion hos Lauritz.com. Vi kan extraordinært ...

Warennr.: 5587257
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03.08.2020
17:24
Hans J. Wegner. Lufthavnsstol AP-40
Hans J. Wegner. Lufthavnsstol, ben af stål, betrukket med mørkt uld. Formgivet i 1959. Model AP40, SH 38 cm. Fremstår med brugsslitage herunder mindre huller i betræk, let porøst skum.

Warennr.: 5730489
EUR 242 DK, Helsingør, Støberivej 03.08.2020
17:29
Hans J. Wegner, Hocker GE 290 für Getama.
Hans J. Wegner, Hocker GE 290, für Getama. Entwurf von 1959. Konstruktion aus massivem Teakholz. Loses Kissen mit hellem Bezugstoff. Unterseitig Brandstempel des Herstellers. Nachträglich gepolstert und bezogen. Gebrauchsspuren am Holz.

Warennr.: 5725316
EUR 500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 03.08.2020
17:36
EUR 95
Grete Jalk, paar Sessel / Lounge Chair für Glostrup Möbelfabrik (2)
Grete Jalk für Glostrup Möbelfabrik, zwei Sessel / Lounge Chair, 1960er Jahre, Teakholzrahmen, aufgelegte Sitzpolster, bezogen in beigem groben Stoff, unterseitig mit Hersteller-Etikett, Altersgemäße Gebrauchsspuren. (2)

Warennr.: 5688876
EUR 1.400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 03.08.2020
17:36
EUR 1.200
Artifort Design Group, Lounge stole - lænestole model 905 (2)
Artifort Design Group, loungestole - lænestole model 905 designet 1964. Fremstillet i 1960 -1970'erne. betrukket med sort læder. Løse sæde- og rygpuder. Mål: ca. H. 78 cm,B 80 cm, Sh. 46 cm, d. 80 cm. Alders- og brugspor, nogle ridser og revner i læderet. (2)

Warennr.: 5718656
18:01
Dansk møbelsnedker. Lav lænestol med postret sæde og tremmeryg
Lav lænestol med postret sæde og tremmeryg. Stel at bejdset bøg. Løs ryghynde. Betrukket med blomstret møbelstof. Etiket fra møbelsnedker Niels Christensen Hjørring. 1950'erne. H 81 cm. B 65 cm. Fremstår med aldersvarende brugsspor.

Warennr.: 5726808
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 03.08.2020
18:34
M. Nissen, lænestol af eg, model 66
M. Nissen, lænestol af massivt egetræ, model 66, løse hynder med knapsyet rød læder. H. 68, Sh 42, B. 68 cm. Fremstillet hos M. Nissen, Horsens, med mærkat herfra. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder overfladiske mærker og patina, samt mindre mellemrum i samlinger.

Warennr.: 5725334
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 03.08.2020
18:47
EUR 201
Deszine Talks. Hyndesæt til Ole Wanschers Colonial Chair, model PJ 149, sort læder (2)
Deszine Talks. Et sæt hynder til Ole Wanschers Colonial Chair, model PJ 149. Udført i sort læder. (2)

Warennr.: 5629623

Neuware
EUR 215 DK, Roskilde, Store Hedevej 03.08.2020
19:00
EUR 322

Warennr.: 5718654
19:00
Palle Radoor Sørensen. Lounge stol med sort lakeret aluminum
Palle Radoor Sørensen. Sort lakeret lounge stol med stel af aluminium med plastflet. H. 62 cm, B. 97 Sh. 33 D. 77 cm. To hynder af farven "Red pine" medfølger, samt en sort ryghynde. Fremstår med brugsspor, mærker på ben.

Warennr.: 5730264
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 03.08.2020
19:01
Johannes Foersom & Peter Hjort-Lorentzen. Lounge-chair / kontorstol, model EJ-70 R
Johannes Foersom & Peter Hjort-Lorentzen. Lounge-chair / kontorstol, model EJ-70 R. Sæde og armlæn betrukket med sort læder, ryg med Poul Smith uldstof, stel af matforkromet stål på fempas fod med returdrej. Fremstillet hos Erik Jørgensen. H. 95 cm. Sædehøjde 48 cm. Fremstår med brugsspor samt ...

Warennr.: 5693114
EUR 483 DK, Odense, Kratholmvej 03.08.2020
19:04
Hans J. Wegner. Lænestol model AP-64
Hans J. Wegner (1914-2007). Lænestol model AP 64 med ben af palisander, betrukket med grønt møbelstof Formgivet ca. 1965 og fremstillet ved AP stolen. H 77 B. 84 cm, Sh. 40 cm. Litt: Noritsugu Oda: Hans J. Wegner's 100 Chairs s. 110. fremstår med brugsspor samt let slitage på armlæn.

Warennr.: 5659193
EUR 805 DK, Helsingør, Støberivej 03.08.2020
19:20
Ole Wanscher. Sessel, Colonial Chair, Modell PJ 149
Ole Wanscher. 'Colonial Chair', Modell PJ 149. Sessel mit Gestell aus Ahorn, Sitz mit losem Lehnen- und Sitzkissen, bezogen mit leicht patiniertem Leder. Entwurf 1959. Ausführung: P. Jeppesens Møbelfabrik. Lit. Noritsugu Oda: 'Danish Chairs', erwähnt und abgebildet S. 67. Sitzhöhe 42 cm. Mit ...

Warennr.: 5428922
EUR 1.544 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03.08.2020
19:25
EUR 215
Poul M. Volther. Loungestuhl 'Corona'
Poul M. Volther 1923-2001. Sessel 'Corona', Modell EJ5 'Corona', mit patiniertem weißem Leder bezogen, Gestell aus matt verchromtem Stahl. Entwurf 1964. Ausführung Erik Jørgensen.

Warennr.: 5419701
EUR 3.087 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03.08.2020
19:26
EUR 832
H. J. Wegner. Papa Bear Chair. Sessel mit passendem Fußhocker, Modell AP-19 (2)
Hans J. Wegner 1914-2007. Sessel, Modell AP-19. Papa Bear Chair mit sich verjüngenden Beinen und Armlehnspitzen aus Eiche. Dazugehöriger Fußhocker aus Teak. Neu bezogen mit bordeauxfarbener Hallingdal-Wolle. Entwurf: 1951. Ausführung: AP-Stolen. Modell AP-19. Mit wenigen Gebrauchsspuren und ...

Warennr.: 5717575
EUR 10.738 DK, Herlev, Dynamovej 03.08.2020
19:29
EUR 6.711
Børge Mogensen. Paar Sessel, Modell 2321, neu bezogen (2)
Børge Mogensen. Paar Sessel mit schwarzem Leder bezogen, lose Schaumstoffpolster, Beine aus massiver Eiche. Ausführung Fredericia Stolefabrik, Modell 2321. Von anderem professionellem Möbelpolsterer mit schwarzem Büffelleder neu bezogen. (2)

Warennr.: 5660488
19:30
EUR 725
Lav lænestol med sømbeslået fløjl
Lav lænestol med sømbeslået grønt fløjl. H. 60 cm. B. 63 cm. Sh. 36 cm. Senere monteret ben af bejdset træ. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5730233
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 03.08.2020
19:31
EUR 121
Arne Jacobsen. 'Der Schwan' Modell 3320. Sessel
Arne Jacobsen (1902-1971). 'Der Schwan' Modell 3320. Sessel bezogen mit schwarzem Elegance Leder, Drehfußkreuz aus Aluminium. Entwurf 1958-59 als Teil der Gesamteinrichtung des Hotels Royal in Kopenhagen. Ausführung: Fritz Hansen 2012, mit Label von dort. H. 78/40 cm. Mit kleineren ...

Warennr.: 5714098
EUR 3.356 DK, Helsingør, Støberivej 03.08.2020
19:32
EUR 2.215
Paar Sessel, 1940er, neu bezogen mit Lammwolle (2)
Paar komplett gepolsterte Sessel mit Lammwolle bezogen, durchgeknöpfte Lehne, sich verjüngende Beine aus gebeiztem Holz. H. 74 B. 75 Sitzhöhe 44 cm. Dänischer Möbelproduzent, 1940er. Beine mit Verschleiß sowie Farbdifferenz. Neu bezogen von Retro Smart Møbelpolstring.

Warennr.: 5701910
EUR 2.685 DK, Roskilde, Store Hedevej 03.08.2020
19:34
EUR 483
Ole Wanscher. Sessel, Modell PJ-149 Colonial Chair
Ole Wanscher. Sessel Colonial Chair, mit Gestell aus massivem Mahagoni, lose Polster mit cognacfarbenem, patinieniertem vegetabilischem Naturleder bezogen. Entwurf: 1959. Ausführung: P.J. Furniture, Modell PJ-149. H. 84 cm. B. 64 cm. T. 64 cm. Mit später montierter Bodenplatte mit Gurten und ...

Warennr.: 5548936
EUR 2.013 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03.08.2020
19:35
EUR 94
Sessel mit Ottomane in Leopardenoptik (2)
Sessel mit Ottomane. Bezug in Leopardenoptik. Fußhocker auf Rollen. Maße des Sessels ca. H. 102 cm, B. 80 cm, T. 68 cm. Gebrauchsspuren. (2)

Warennr.: 5728982
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 03.08.2020
19:37
Antonio Citterio, paar Sessel 'Solo' für B&B Italia (2)
Antonio Citterio, paar Sessel aus der Serie 'Solo' für B&B Italia. Entwurf von 1999. Untergestell aus Aluminium. Bezug aus Samt. Maße ca. H. 70 cm, B. 60 cm, Sh. 43 cm. Gebrauchsspuren, Stoff auf der Sitzfläche und an den Armlehnen abgenutzt. (2)

Warennr.: 5728981
19:39
12345...18»