Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Georg Jensen sterlingsilver, sockertång
JOHAN ROHDE, modell Konge / Acorn, sockertång, sterlingsilver, Georg Jensen, Denmark, svensk importstämpel, längd 10 cm, vikt ca 26 g
Warennr.: 5279934
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26.03.2019
16:09:00
Sehen Sie mehr
Kattefigurer - den ene bronze, af nyere dato (2)
Kattefigurer i form af liggende katte - den ene bronze, af nyere dato, H. 10-12,5, L. 22-23. Brugsspor. (2)
Warennr.: 5267127
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 26.03.2019
16:21:00
En samling tin m.m., 1800-1900-tallet (ca 40)
En samling tin m.m. bestående af bl.a. skåle/fade/vaser/stager m.m. Også et par smykker. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, patina, reparationer. (22)
Warennr.: 5283824
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 26.03.2019
16:51:00
Silverljusstakar Ainar Axelsson
AINAR AXELSSON, ljusstakar, 1 par, silver, GAB, Stockholm 1967, höjd ca 20 cm
Warennr.: 5279960
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 26.03.2019
17:04:00
Sehen Sie mehr
Paar Silberleuchter nach englischem Vorbild, 925er.
Paar Silberleuchter nach englischem Vorbild, 925er Silber. Auf quadratischer Basis mit abgeflachten Ecken, eiförmige Tülle. H. 11cm. (2)
Warennr.: 5178460
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26.03.2019
17:37:05
EUR 200
Paar Silberleuchter nach Augsburger Vorbild
Paar Silberleuchter nach Augsburger Vorbild. Das Original ist von Friedrich Jacob Biller, ausgeführt 1795. Bei den hier angebotenen Leuchtern handelt es sich um eine neuzeitliche Ausführung in 925 Silber. Die Leuchter sind in sehr gutem Zustand. H. 19,7cm, total 430g (2).
Warennr.: 5178482
EUR 600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26.03.2019
17:37:11
EUR 300
Englische Saliere mit Löffel (2)
Englische Saliere mit Löffel gefertigt aus 925 Silber (punziert). Die Saliere besitzt einen Glaseinsatz. Gewicht ca.: 69 g. (netto). Maße ca.: H. 7,5 cm, L. 8 cm, B. 4,5 cm. Die Saliere besitzt 4 kleine Dellen.
Warennr.: 5248002
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26.03.2019
17:50:00
EUR 50
Großes Konvolut versilberte Besteckteile mit Tablett, teilweise mit Initialen (127)
Großes Konvolut versilberte Besteckteile, darunter Messer, (Suppen-)Löffeln, (Kuchen-)Gabeln, Zuckerzangen und Zuckerlöffel, Käsemesser und -Gabel. Einige Teile mit den Initalen "EW" versehen. Griffe in verschiedenen Stilen gestaltet. Messer, Löffeln und Gabeln in unterschiedlichen Größen. ...
Warennr.: 5216462
EUR 150 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26.03.2019
18:37:00
Sammlung von Teelöffeln, Mylius Norway, 830er Silber (12).
Kaffeelöffel (12), punziert 830er Silber, mit Künstlermonogramm N.M., Gewicht: ca. 116 gr. Suppenlöffel
Warennr.: 5271778
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26.03.2019
19:21:00
Fischbesteck 800er Massivsilber. Deutschland.
Fischbesteck 800er Massivsilber für 6 Personen (12). Jeweils punziert, Krone Halbmond. Bestehend aus 12 Gabeln (L. 21 cm) und 12 Messer (L.21 cm). Gewicht: insg. ca. 840 g. Alters- und Gebrauchsspuren. (12)
Warennr.: 5271804
19:21:00
EUR 200
Samling stager, kurv, kande m.m., plet, 1900-tallet (5)
Samling stager, kurv, kande m.m., plet, 20. Årh., H. 18-20 cm, Ø 25 cm. Brugspræg bl.a. tryk / let gennempudset m.m. (5)
Warennr.: 5268103
19:22:00
Georg Jensen. 'Kongemønster' Besteckteile aus Silber und Sterlingsilber (29)
Georg Jensen. 'Kongemønster' Besteckteile aus Silber und Sterlingsilber, bestehend aus: br>Fünf Menümesser, L. 22 cm, drei Menülöffel, L. 19,5 cm, vier Esslöffel, L. 17,5 cm, drei Menügabeln, L. 19 cm, vier Frühstücksgabeln, L. 17 cm, drei Teelöffel, L. 13 cm, Kaffeelöffel, L. 11 cm, sechs ...
Warennr.: 5272959
EUR 1.342 DK, Helsingør, Støberivej 26.03.2019
19:32:00
EUR 671
Tre strøbøsser af sølv (3)
Tre strøbøsser. Hugo Grün. Strøbøsse af sølv drevet med sløjfer, blomster- og bladranker. Stemplet HGr, tretårnet 1956. H. 23 cm. Vægt ca. 226 gram. Strøbøsse af sølv drevet med sløjfer, blomster- og bladranker. Stemplet Svane 830, Segl. H. 19 cm. Vægt ca. 216 gram. J.M.A. Steffensen, strøbøsse ...
Warennr.: 5279463
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 26.03.2019
19:32:00
EUR 228
Sugar and cream Set. Sterling Silber. Neu.
Sugar and cream Set nach englischem Vorbild, 925er Silber, kannelliert. Punze VCH 925. Maße am Griff ca. H. 8cm und 6,5cm. Total 205 g.
Warennr.: 5178487
19:37:00
EUR 200
Bjørn Wiinblad für Rosenthal, Silberbesteck (44)
Besteck nach einem Entwurf von Bjørn Wiinblad für Rosenthal. Modell: Romanze. Gefertigt aus 925 Silber (punziert) und versilberten Metall. Das Besteck besteht aus folgenden Positionen: 13 x Messer mit einem Griff aus 925 Silber. 6 x Suppenlöffel aus 925 Silber. 13 x Gabeln aus 925 ...
Warennr.: 5257210
EUR 3.950 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26.03.2019
19:45:00
EUR 1.900
Georg Jensen. 'Tuja', bestik af stål (28)
Georg Jensen. 'Tuja', bestik af stål bestående af:6 desertskeer L. 17,5 cm, 6 middagsgafler L. 19 cm, 2 frokostgafler L. 17 cm, 6 kagegafler, 5 teskeer, 2 pålægsgafler samt 1 smørkniv. (28)
Warennr.: 5278904
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 26.03.2019
19:48:00
Nålepude af sølv, omkr. 1900
Nålepude af sølv med hank, sider graveret med bladværk og rocailler, uidentificerede stempler, omkr. 1900. Udfyldt. L. 16 cm. Fremstår med brugsmærker.
Warennr.: 5238348
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 26.03.2019
19:55:00
EUR 114
Nederlandsk, kurveformet kandisskål af sølv, omkr. 1900
Nederlandsk, kurveformet kandisskål af sølv, oval bund, gennembrudte sider, omkr. 1900. H. 5,5. L. 18 cm. Vægt ca. 128 g. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5250585
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 26.03.2019
19:58:00
S. & M. Benzen. Skønvirke skål af sølv med hamret overflade, anno 1904
S. & M. Benzen, København. Skønvirke skål af sølv med hamret overflade, kanten ombukket skiftevis indad og udad, anno 1904. H. 6. Ø 17 cm. Vægt ca. 296 g. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5232611
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 26.03.2019
20:02:00
Manuel Sjodahl Andersen. Et par lave stager af sterlingsølv (2)
Manuel Sjodahl Andersen (Rødovre 1986-). Et par lave stager af sterlingsølv med konisk lysholder på rund fod, omkr. år 2000. Udfyldte. H. 6. Ø 8,5 cm. Samlet vægt ca. 380 g. Fremstår med brugsspor og gravering. (2)
Warennr.: 5274497
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 26.03.2019
20:03:00
Cohr m.fl. Diverse dele serveringsbestik med skafter af sølv (28)
Cohr m.fl. Diverse dele serveringsbestik med skafter af sølv i forskellige mønstre som 'Herregård', 'Tang' og 'Bernsdorff', monteringer af rustfrit stål og horn, bestående af to diverse osteknive, ostehøvl, sauceske, stegegaffel, 4 serveringsspader (to er ens), salatsæt, et sæt på fire ...
Warennr.: 5273356
20:05:00
EUR 94
Georg Jensen. Besteck 'Dobbeltriflet' aus Silber (48)
Georg Jensen. Besteck 'Dobbeltriflet' aus Silber, bestehend aus: 12 Menümesser L. 22 cm, 12 Frühstücksmesser, 12 Mokkalöffel, Salatbesteck, Kuchenheber, Tortenmesser L. 25,5 cm, Kartoffellöffel, 8 div. Vorlegeteile. Gesamtgewicht eischl. Teile mit Stahlmontierung ca. 2.900 g. (48)
Warennr.: 5258255
EUR 2.013 DK, Herlev, Dynamovej 26.03.2019
20:05:00
EUR 1.235
Horsens Sølvvarefabrik. 'Bernsdorff' potageske af sølv, anno 1938
Horsens Sølvvarefabrik. 'Bernsdorff' potageske af sølv, anno 1938. L. 31 cm. Vægt ca. 152 g. Fremstår med brugsspor, indridsede tal på bagsiden.
Warennr.: 5274351
20:06:00
Piet Hein. 'Karlsvognen'. Et par stager i børstet stål. (2)
Piet Hein. 'Karlsvognen'. Stage i børstet stål, H. 62 cm. Par lysestager af børstet stål hver med syv lysholdere, H. 63 cm. Fremstår med brugsspor og smuds. (2)
Warennr.: 5280568
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 26.03.2019
20:10:00
EUR 161
Horsens Sølvvarefabrik m.fl. 'Kent' middagsknive med skafter af sølv (13)
Horsens Sølvvarefabrik m.fl. 'Kent' middagsknive med skafter af sølv, L. 21,7 cm. Samlet vægt inkl. monteringer: ca. 678 gr. Fremstår med brugsspor. (13)
Warennr.: 5262378
20:14:00
EUR 114
J.H. Quistgaard, 'Champagne', frokostgafler af sølv (8)
Otte frokostgafler af sølv, 'Champagne' tegnet af Jens Harald Quistgaard, udført hos O. V. Mogensen. L. 17 cm. Samlet vægt ca. 368 g. Fremstår med brugsspor. (8)
Warennr.: 5274828
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 26.03.2019
20:15:00
H. Willadsen-Nielsen. Frokostbestik af sølv med serveringsdele, til 6 pers. (27)
H. Willadsen-Nielsen, København. Frokostbestik af sølv bestående af 6 frokostknive med blade af stål (19,5 cm), 6 frokostgafler (17,5 cm), 6 frokost-/dessertskeer (17,5 cm), sauceske (17,5 cm), 2 diverse serveringsskeer (19,5 og 25,5 cm), marmeladeske (14,5 cm), 2 pålægsgafler (14,5 cm), dertil ...
Warennr.: 5232831
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 26.03.2019
20:16:00
EUR 268
Carl M. Cohr. Et sæt flaske- og glasbakker af sølv (10)
Carl M. Cohr. Et sæt flaske- og glasbakker af sølv med skævknækket kant, bestående af 4 flaskebakker og 6 glasbakker. Ø 12,5 og 8 cm. Samlet vægt ca. 426 g. Fremstår med brugsspor. (10)
Warennr.: 5277535
20:16:00
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 4', serveringsdele af sterlingsølv (5)
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 4', serveringsdele af sterlingsølv, bestående af tesi (L. 15 cm), sauceske (17 cm), serveringsspade (18,5 cm), skubber (9,5 cm), oste-/frugtkniv (19 cm) Samlet vægt inkl. stålmontering: ca. 264 g. Fremstår med brugsspor, ridser efter skuresvamp, fire dele med ...
Warennr.: 5263249
EUR 215 DK, Vejle, Dandyvej 26.03.2019
20:19:00
EUR 94
Matskedar i silver
MATSKEDAR, 12 st., silver, svenska kontrollstämplar, total längd ca 18 cm, vikt ca 425 g, etui
Warennr.: 5280097
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26.03.2019
20:19:00
Sehen Sie mehr
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >>