Kategorie  Schätzpreis
12345...15» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Kåsor silver Leffler Falun
KÅSOR, 2 st, Johan Leffler, Falun, 1799 och Johan Henrik Leffler, Falun, (verksam 1799-1836), ovala på rund fot, livet med drivna ovala bucklor och punsad dekor, en genombruten hänkel med stiliserad blomma och en sköldformad hänkel med ringhänge, längd ca 10-12 cm, vikt 52 resp 54 gram
Warennr.: 5525699
EUR 565 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10.12.2019
12:27:00
Sehen Sie mehr
Horsens Sølvvarefabrik, Carl M. Cohr m.fl. 'Musling', knive og sildegafler med skafter af sølv (7)
Horsens Sølvvarefabrik, Carl M. Cohr m.fl. 'Musling', 5 knive (L. 19,5-20,5 cm) samt 2 sildegafler (15,5-16 cm) med skafter af sølv. Samlet vægt inkl. stål ca. 374 g. Fremstår med brugsspor, variationer, to med let forskubbede blade. (7)
Warennr.: 5347829
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
12:29:11
Carl M. Cohr. 'Saksisk', knive og pålægsgafler med skafter af sølv (15)
Carl M. Cohr. 'Saksisk', knive og pålægsgafler med skafter af sølv og montering af rustfrit stål, bestående af 6 store middagsknive (heraf et par på 26, et par på 25 og et par på 25 cm), 7 dessert-/frugtknive (heraf 4 på 18,5 og 3 på 17 cm) samt 2 pålægsgafler (14 cm). Samlet vægt ca. 816 g. ...
Warennr.: 5374119
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
12:31:24
W. & S. Sørensen. 'Ascot', knive med skafter af sterlingsølv (10)
W. & S. Sørensen. 'Ascot', knive med skafter af sterlingsølv, L. 21, en dog 19,5 cm. Samlet vægt ca. 527 g. Fremstår med brugsspor, en med gravering. (10)
Warennr.: 5463909
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
12:41:52
Carl M. Cohr. 'Herregård' bestik- og serveringsdele af sølv (33)
Carl M. Cohr. 'Herregård' bestik- og serveringsdele af sølv bestående af 6 kagegafler (13,5 cm), 12 teskeer (12 cm), 8 kaffeskeer (10 cm), 5 pålægsgafler (15 cm), marmeladeske (13,5 cm) samt serveringsspade (15,5 cm). Samlet vægt inkl. plastikomslag ca. 590 g. Fremstår med varierende brugsspor. ...
Warennr.: 5402251
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
12:47:11
Cigarettask silver
CIGARETTASK, omkring 1900-talets mitt, silver, svenska importstämplar, inredning i trä med flyttbar avskiljare, ca 4x15x9 cm, vikt ca 432 g
Warennr.: 5525715
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
13:06:00
Sehen Sie mehr
Sigvard Bernadotte. 'Scanline' bestik af messing (83)
Sigvard Bernadotte. "Scanline" bestik af massiv messing, bestående af: 14 middagsknive, 14 middagsgafler, 14 spiseskeer, 14 dessertskeer, 12 kaffeskeer, 1 sukkerske, 2 stegegafler, 1 forskærerkniv,, 11 serveringsdele. Alm. brugsspor (83)
Warennr.: 5524126
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.12.2019
13:12:00
EUR 376
Ljusstakar
LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, gustavianska, märkta Martin Artedius Norrköping 1801, höjd ca 21 cm.
Warennr.: 5525747
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10.12.2019
14:00:00
Sehen Sie mehr
Gardinvåder Liberty prints
GARDINVÅDER, 1 par, "Ianthe Flower", Liberty prints, linne, formgivna 1900 av T Beauclair Art Nouveau designer, jugendmönster, fodrade, längd 170, bredd 115 cm+ fåll 11 cm
Warennr.: 5525754
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
14:07:00
Sehen Sie mehr
Silverservis
SILVERSERVIS, kaffekanna höjd 22 cm, gräddsnäcka höjd 9 cm, sockerskål höjd 8 cm, vikt totalt ca 890 g, Kultakeskus, Tavastehus 1947.
Warennr.: 5525761
EUR 400 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 10.12.2019
14:14:00
Sehen Sie mehr
Skrin silver
SKRIN, silver, 1900-talets första hälft, rokokostil, svensk kontrollstämpel, höjd ca 8, 18x13 cm, vikt ca 534 g
Warennr.: 5525763
14:16:00
Sehen Sie mehr
CG H, skedar, silver (20)
CG H, skedar, silver, kattfot, vikt 1153g, 1937. 11 st, längd 22 cm. 9 st, längd 19 cm. Smärre bruksslitage (20)
Warennr.: 5492112
EUR 753 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 10.12.2019
15:05:00
EUR 33
Trancheringsbestick silver Konge Georg Jensen
JOHAN ROHDE, Konge, trancheringsbestick, 1 par, med skaft i sterlingsilver, Georg Jensen, Köpenhamn, samtida, längd ca 31,5 resp. 35 cm
Warennr.: 5525873
EUR 377 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
17:12:00
Sehen Sie mehr
Johan Petter Grönwall kaffekanna
JOHAN PETTER GRÖNWALL (1781-1849), kaffekanna, silver, Stockholm, 1832, empire, bukformad, liv med godronner, tassfötter, lockknopp i form av pinjekotte, handtag i svärtat trä, total vikt ca 882 g, höjd ca 23,5 cm
Warennr.: 5525911
EUR 377 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10.12.2019
18:12:00
Sehen Sie mehr
Bjørn Wiinblad. Et par 'Hurricane'-stager af forsølvet messing,
Et par 'Hurricane'-stager af forkromet zink, formgivet af Bjørn Wiinblad (1918-2006), stamme består af 9 cm. lange led, der kan udtages/indsættes, så ønsket højde opnås. Signeret under bund. H. 46,5 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (2)
Warennr.: 5526339
EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 10.12.2019
18:29:00
Horsens Sølvvarefabrik m.fl. 'Bernsdorff' bestik af sølv (52)
Horsens Sølvvarefabrik m.fl. 'Bernsdorff' bestik af sølv bestående af: 7 Knive, L. 21,7 cm. 7 Gafler, L. 20,2 cm. 8 Skeer, L. 20,3 cm. 9 Teskeer, L. 12 cm. 8 Kagegafler, L. 13,7 cm. 5 Pålægsgafler, L. 15 cm. 1 Kagekniv, L. 27,5 cm. 2 Skeer, L. 15,2 cm. 1 Marmeladeske, L. 11,5 cm. 1 ...
Warennr.: 5506116
EUR 805 DK, Aalborg, Nibevej 10.12.2019
18:48:00
EUR 322
Peter Nielsen Saterup, Fredericia. Barok sølv ske
Peter Nielsen Saterup, Fredericia. Barok sølv ske med laf graveret med bladkrans. Bagside af skaft graveret 'Madtz Rasmusen E Z D 1741'. Stemplet monogram PS for mester Peder Nielsen Satterup, borgerskab i Fredericia 1713, død 1741. repr. Nationalmuseet, Jelling kirke. L 20 cm. Vægt ca. 46 gr. ...
Warennr.: 5525513
EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 10.12.2019
18:55:00
Jens Harald Quistgaard. 'Champagne' sølvbestik. (43)
Jens Harald Quistgaard, udført hos O. V. Mogensen,Champagne', bestik- og serveringsdele af sølv bestående af: 7 gafler (L. 19 cm), 7 middagsskeer (L. 19 cm), 7 middagsknive (L 21 cm.) 12 kaffeskeer (L. 11,2 cm), 6 kagegafler (L. 14 cm), 1 serveringsske (L. 20-21 cm), 1 sauceske (L. 18 cm), 1 ...
Warennr.: 5525566
19:00:00
EUR 483
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. Moderne pokal af sterlingsølv med Mærsk-logo. Vægt 607 g.
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. Moderne pokal af sterlingsølv, i fronten udformet i relief med logo for Mærsk samt årstal. Højde 18,5 cm. Ø 11,7 cm. Vægt ca. 607 gram. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5496378
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10.12.2019
19:03:00
Julia Anderson skål på fot
BORDSUPPSATS, silver, Julia Anderson, Stockholm 1904, gustaviansk stil, slipat glas, höjd 31, diameter 26 cm
Warennr.: 5525955
19:18:00
Sehen Sie mehr
SBS Besteckset (69)
SBS. Hartvergoldetes Besteck mit 23/24 kt. Gold. - Modell Wien. Bestehend aus 12 Speiselöffel, 12 Speisegabeln, 12 große Messer, 12 Dessertlöffel, 12 Dessertgabeln und 6 anderes besteck. Gebrauchsspuren (69)
Warennr.: 5522594
EUR 350 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10.12.2019
19:30:00
EUR 65
Tiffany & Co. Lille bæger af sterlingsølv efter barokbæger
Tiffany & Co. Lille, amerikansk bæger af sterlingsølv, dessin nr. 20634, 1900-tallet, udført med forlæg i et barokbæger af Ludwig Heck, Lancaster ca. 1760. H. 6 cm. Vægt ca. 114 g. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5524091
19:37:00
Bladformet visitkortbakke af sterlingsølv
Bladformet visitkortbakke af hammerslået sterlingsølv. L. 16. B. 9,5 cm. Vægt ca. 48 g. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5524147
19:44:00
Dansk sølvsmed. 'Musling' potageske af sølv, anno 1913
Dansk sølvsmed. 'Musling' potageske af sølv, udført i 1913. L. 35 cm. Vægt ca. 138 g. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5526607
19:59:00
P. Frigast m.fl. En samling oplukkere med skafter af sølv (10)
P. Frigast, Grann & Laglye m.fl. En samling oplukkere med skafter af sølv og monteringer af rustfrit stål, i mønstre som 'Dobbeltriflet', 'Lotus', 'Danish Crown' og 'Delfin', en i form af mand og med teksten (bogtitlen) 'Lille Mand, hvad nu?'. L. 8-14,5 cm. Samlet vægt ca. 424 g. Fremstår med ...
Warennr.: 5526519
20:00:00
Grethe Meyer for Georg Jensen. Bestik 'Copenhagen Line' (76)
Grethe Meyer for Georg Jensen. 'Copenhagen Line', bestik af matpoleret stål, bestående af: 12 middagsknive (L. 22 cm), 12 middagsknive med groft skær (22 cm), 12 fiskeknive (21 cm), den ene dog blankpoleret, 11 store teskeer / barneskeer (16,5 cm), 12 smørknive (17 cm), 12 barnegafler (16 cm), 2 ...
Warennr.: 5400414
EUR 564 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
20:06:00
EUR 128
Samling sølvbestik bla. Cohr dobbeltriflet, serveringsske fra Hans Hansen ( )
Samling sølvbestik bla. Cohr dobbeltriflet, Hans Hansen serveringsske, WS. Sørensen lagkagekniv m.m. Fremstår med alm. brugsspor. Vægt på rent sølv (830s og 925s) ca. 1435 gram, vægt på blandet sølv/metal ca. 828 gram.
Warennr.: 5510592
EUR 805 DK, Herning, Engdahlsvej 10.12.2019
20:07:00
EUR 376
Kåsor 2 st silver Falun
KÅSOR, 2 st., av Johan Martin Loëll (1779-95) och Anders Bollwij (1836-72), Falun ovala på rund fot, livet med drivna ovala bucklor och punsad dekor, en genombruten hänkel med stiliserad blomma och en sköldformad hänkel med ringhänge, längd ca 14 cm, vikt 55 resp 33 gram
Warennr.: 5526006
20:09:00
Sehen Sie mehr
Dansk sølvsmed. Strøbøsse af sølv i barokform, anno 1936
Dansk sølvsmed. Strøbøsse af sølv i barokform, granatformet korpus med bladværk, lågknop i form af fugl, udført i 1936. H. 19 cm. Vægt ca. 302 g. Fremstår med brugsspor, mindre buler på låg.
Warennr.: 5523829
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
20:11:00
Coaster Firma Svenskt Tenn
COASTER, 1 par, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1950, höjd 4,4, diameter 11 cm
Warennr.: 5526011
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
20:14:00
Sehen Sie mehr
12345...15»