Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...13»   Waren pro Seite   374 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Kopparkittel, kanna 2 dlr
KOPPARKITTEL SAMT KANNA, 2 dlr, Kittel, koppar, 1800-tal, höjd ca 24 cm, diameter ca 36 cm
Kanna, koppar, järnbeslag, skifte 18/1900-tal, märkt P.H Skara, brickmärkt "20 liter", höjd ca 45 cm, diameter, ca 35 cm

Warennr.: 5737951
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15.08.2020
11:36
Sehen Sie mehr
Stager, messing m.m., Jugend, 1900-tallet (2)
Tre-armet stager af messing messing m.m., Jugend, 20. Årh., H. 39-41 cm. Brugsspor bl.a. tryk m.m. (2)

Warennr.: 5732535
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 15.08.2020
12:03
Just Andersen. 2 figurer af tin (2)
Just Andersen. Lille figur i form af grønlænder med barn på ryggen, nr. 2035, H. 6,5 cm. samt skib nr. 1109, 5x12 cm. af patineret tin, sign. Just A, Denmark, (2)

Warennr.: 5729639
12:30
Hovedvandsæg i form en fisk
Hovedvandsæg i form en fisk af sølv, L. 11 cm. ca. 31,2 gr. Med leddelt krop, øjne af røde glasflusser. Utydeligt stemplet på finne

Warennr.: 5737108
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 15.08.2020
15:40
EUR 121
Kobbersspand- gruekedel af kobber
Kobbersspand- gruekedel af kobber H. 32 cm, Ø 47 cm. Brugsspor og patina.

Warennr.: 5707174
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 15.08.2020
16:45
O.V. Mogensen 'Grace' bestik af sterlingsølv m.m. (14)
O.V. Mogensen 'Grace' bestik af sterlingsølv bestående af 2 knive L. 20,5 cm. 3 gafler L. 18,5 cm. 3 skeer L. 16,5 cm. 4 teskeer L. 12,5 cm. Stemplet O.Mogensen, Sterling, Denmark. Yderligere to skeer af andre bestikmønstre. Fremstår med brugsspor. Samlet vægt af rene sølvdele 340 gram. samlet ...

Warennr.: 5736962
EUR 295 DK, Aalborg, Nibevej 15.08.2020
18:00
EUR 148
Musling fiskeknive af sølv ( 5)
Fiskeknive 'Musling' udført hos Horsens Sølvvarefabrik af sølv 1918-1920 L. 21,5 cm. Samlet vægt ca.196 gr. Brugsspor. (5).

Warennr.: 5707215
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 15.08.2020
18:20
EUR 87
En samling sølvplet (7)
En samling sølvplet best. af 2 tekande, et par barokformet stager H. 25 cm, sukkerskål, rokoko fad Ø 33 cm, brødkurv L. 30 cm. (7)

Warennr.: 5735949
18:30
Teekanne. Marque Déposée
Teekanne. Marque Déposée. Korpus aus Weißmetall, Deckel auf Scharnier, Deko aus Messing, unterseitig bezeichnet mit Herstellungsprägung. H. ca. 13 cm, B. ca. 18 cm. Gebrauchsspuren.

Warennr.: 5727931
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 15.08.2020
18:38
TRANCHERINGSBESTICK
TRANCHERINGSBESTICK, 3 dlr, silver (handtagen), sekelskifte 18/1900-tal, Minerva, Paris, i etui, längd
ca 20-33 cm

Warennr.: 5738050
EUR 290 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15.08.2020
18:40
Sehen Sie mehr
Paar Blaker im Barock-Stil, Messing, 1.Hälfte 20.Jhg. (2)
Paar Blaker im Barock-Stil, Messing 1. Hälfte 20.Jh. Geschreifter, volutierter Wandschild mit konvexem Spiegel. Je 2 gesteckte S-förmige Leuchterarmen. HxB: 40 x 24 cm (gesamt). Altersspuren, kleine Dellen und Kratzspuren. Verso gepunzter Stern im Kreis. (2)

Warennr.: 5738341
18:49
Silberbesteck - 2085 g (54)
Silberbesteck, bestehend aus: 12 Gabeln L. 20 cm, 12 Löffel L. 17 cm, 12 Kuchengabeln L. 14 cm, 8 Teelöffel L. 12 cm, 6 Messer L. 17,5 cm, 3 Servierteile sowie kleine Schale. Verschleiß. Gesamtgewicht ohne Messer ca. 2085 g. (54)

Warennr.: 5736130
EUR 1.342 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15.08.2020
18:55
EUR 1.101
Frantz Hingelberg m.m. Samling blandet sølv & sterling (3)
Frantz Hingelberg m.m. Samling blandet sølv & sterlingsølv, bestående af Frantz Hingelberg bæger samt snapsglas, begge af sterling & stemplet, H. 7-12 cm samt Scandia Affinerings Værk skål af sølv fra 1946, stemplet, H. 7, Ø 11 cm. Brugsspor. Samlet vægt for sterling ca. 121 gr. Vægt for sølv ...

Warennr.: 5660483
EUR 255 DK, Odense, Kratholmvej 15.08.2020
19:03
Grann & Laglye, 'Christiansborg', serveringsdele af sølv (5)
Grann & Laglye, 'Christiansborg', fem serveringsdele af hamret sølv bestående af serveringsske (24 cm), 2 diverse serveringsspader (21,5 og 23 cm), ostehøvl med montering af stål (21 cm) samt serveringsske med montering af horn (21 cm). Samlet vægt ca. 350 g. Fremstår med brugsspor, ostehøvlen ...

Warennr.: 5704672
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 15.08.2020
20:02
A. Halberstadt, København. Tedåse af sølv med glat korpus, anno 1896
A. Halberstadt, København. Tedåse af sølv med glat korpus, udført 1896. H. 11 cm. Vægt: ca. 233 gr. Fremstår med brugsspor, mindre mærker.

Warennr.: 5738441
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 15.08.2020
20:05
EUR 295
Georg Jensen. Aufsatzschale aus Sterlingsilber, Dessin nr. 264A. Periode 1925-1932
Georg Jensen (1866-1935). Große Aufsatzschale aus gehämmertem Sterlingsilber mit Reben verziert, gedrehter Schaft auf rundem Fuß. Entwurf Georg Jensen 1918. Dessin Nr. 264A. Gefertigt in der Periode 1925-1932. H. 26,5. Ø 25 cm Gewicht ca. 1172 g. Mit Gebrauchsspuren, kleine Unebenheit am oberen ...

Warennr.: 5553915
EUR 9.396 DK, Vejle, Dandyvej 15.08.2020
20:08
EUR 1.128
Orientalt salt- og pebersæt af sterlingsølv udført som japanske geisha-sko (2)
Orientalt salt- og pebersæt af sterlingsølv udført som japanske geisha-sko, L. 5 cm. Samlet vægt: ca. 37,8 gr. Fremstår med brugsspor, mindre buler/trykmærker. (2)

Warennr.: 5711683
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 15.08.2020
20:08
H. Bartels, Århus. Funkis lågkrukke/sukkerskål af sølv, ca. 1930-40'erne
H. Bartels, Århus. Funkis lågkrukke/sukkerskål af sølv, buede hanke af bakelit, lågknop af plast, udført ca. 1930-40'erne. H. 14,5 cm. Vægt: ca. 277 gr. Fremstår med brugsspor, mindre mærker.

Warennr.: 5738488
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 15.08.2020
20:10
A. F. Rasmussen. Moderne kertestager af sterlingsølv (6)
A. F. Rasmussen. Moderne kertestager af sterlingsølv, Ø. 4,8 cm. Samlet vægt: ca. 178 gr. Fremstår med brugsspor, enkelte med gravering under bunden, én ikke udført hos A.F. Rasmussen. (6)

Warennr.: 5737380
EUR 215 DK, Vejle, Dandyvej 15.08.2020
20:13
EUR 174
Harald Nielsen. Låg af sterlingsølv med stiliseret bær- og bladværk
Harald Nielsen. Låg af sterlingsølv, prydet med stiliseret bær- og bladværk, dessin nr.: 891B, antagelig udført hos Georg Jensen (ikke stempel herfra). Ø. 8,5 cm. Vægt: ca. 93,8 gr. Fremstår med brugsspor, overflademærker m.v.

Warennr.: 5737418
20:23
EUR 94
Guldsmedsaktiebolaget. Sæt knivbukke af sølv, Stockholm 1950'erne (4)
Guldsmedsaktiebolaget. Sæt knivbukke af sølv, L. 6,5 cm., udført Stockholm 1950'erne. Samlet vægt: ca. 60,6 gr. Fremstår med brugsspor. (4)

Warennr.: 5737431
20:33
Paar Wandteller im Stile der Renaissance
Paar Wandteller im Stile der Renaissance, gefertigt aus Bronze, dunkel patiniert, der Korpus verziert mit der Porträtdarstellung und floralem Dekor, Maße ca.: D.: 21 cm, Gewicht ca.: 1,5 kg, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (2)

Warennr.: 5670641
EUR 180 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15.08.2020
21:07
Paar Vasen mit floraler Montur (2)
Paar Vasen mit floraler Montur, gefertigt aus Messing, der Korpus verziert mit feinem Dekor, braun patiniert, Maße ca.: H. 43 cm, B. 16 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und Bestoßungen, reinigungsbedürftig. (2)

Warennr.: 5702071
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15.08.2020
21:34
EUR 45
Silveretui
ETUI, silver, dekoration med guldmonogram, Finland 1920, 9,5 x 8,5 cm, vikt ca 150 g

Warennr.: 5738928
EUR 200 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 16.08.2020
10:02
Sehen Sie mehr
Gräddsnäcka
GRÄDDSNÄCKA, silver, G.A. Strömbäck, Helsingfors 1841-70, höjd 11 cm, vikt 132 g

Warennr.: 5738934
10:14
Sehen Sie mehr
Kanna silver England
KANNA, silver, England, F.W & Co, handtag och knopp i trä, höjd ca 19 cm, total vikt ca 412g

Warennr.: 5738958
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16.08.2020
11:10
Sehen Sie mehr
Edition Nordic Tore Eldh vas silver
TORE ELDH, vas, silver, formgiven för Ceson, Göteborg, 1968, signerad, höjd ca 12.5 cm, vikt ca 53.7 g

Warennr.: 5738988
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 16.08.2020
12:18
Sehen Sie mehr
Sockerskrin
SOCKERSKRIN, silver, Lindroos, Helsingfors 1938, 17 x 12 cm, höjd 10 cm, vikt 298 g

Warennr.: 5738990
EUR 300 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 16.08.2020
12:22
Sehen Sie mehr
Edition Nordic Supkoppar 2 st sterlingsilver
SUPKOPPAR, 2 st, sterlingsilver, Elon Arenhill, Malmö, 1970/1993, signerade, höjd ca 3-11 cm, vikt ca 117.3 g

Warennr.: 5738997
12:36
Sehen Sie mehr
Ljusstakar 1 par i tenn
LJUSSTAKAR, 1 par, samtida, tenn, i gustaviansk stil, märkta MP 95, höjd ca 25 cm

Warennr.: 5738998
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.08.2020
12:38
Sehen Sie mehr
12345...13»