Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...7»   Waren pro Seite   185 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Eva', 13 knive og 1 serveringsspade (14)
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Eva', 13 knive (L. ca. 20 cm) og 1 serveringsspade (18,5 cm) med skafter af sølv. De to knive med groft skær samt en med anden type blad. Samlet vægt ca. 626 g. Fremstår med brugsspor, tre med gravering. (14)

Warennr.: 6091308
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
11:39
Dansk Krone Sølv. 'Eva' sæt knive med skafter af sølv. (12)
Dansk Krone Sølv. 'Eva' sæt knive med skafter af sølv, de to med groft skær, L. 20 cm. Formgivet af Falle Uldahl. Samlet vægt inkl. monteringer: ca. 546 g. Fremstår med brugsspor, en kniv med gravering, en med lille hul øverst på blad. (12)

Warennr.: 6092088
12:45
Portageske og kartoffelske, model 'Tang' i tretårnet sølv (2)
Portageske model Tang i tretårnet sølv med Københavns Bymærke fra 1907 samt guardeinstempel og mærket RMD, L. 40 cm, dertil kartoffelske mærket I. Paulsen, Københavns Bymærke fra1911 og ligeledes guardeinstempel fra C. F. Heise, længde ca. 29 cm, med indgraveret monogram, samlet vægt 304 gram ...

Warennr.: 6101359
EUR 215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
12:59
EUR 161
Herregaards bestik fra Cohr i sølv med midagsknive (34)
Cohr: Herregaards bestik i tretårnet sølv til ca. 6 personer bestående af: 6 middagsknive, L. 23 cm 6 middagsgafler, L. 21,5 cm 7 spiseskeer, L. 20,56 cm 6 dessertskeer 8 teskeer 1 sovseske. I alt 34 dele Sølvvægt ca. 1130 gram, Samlet vægt incl stålmontering ca. 1620 gram. ...

Warennr.: 6106268
EUR 805 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
16:19
EUR 537
Par franske messing stager 1800-tallet (2)
Par franske messing stager med udfyldt bund. H. 23 cm. (utydeligt stemplet på fod) Med alm. aldersrelaterede brugsspor, trykmærker (2)

Warennr.: 6117319
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
17:05
A. Dragsted. 24 knive med skafter af sølv (24)
A. Dragsted. 24 knive med skafter af sølv med muslingeornament, hhv. 12 middagsknive, L. 25 cm, og 12 frokostknive, L. 22 cm. Samlet vægt inkl. stålmontering ca. 1792 g. Fremstår med brugsspor. (24)

Warennr.: 6092841
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
18:11
EUR 322
Tre tesier af sølv, de to med stand (5)
Tre tesier af sølv, de to med stand heraf en rigt ornamenteret tysk og en 'dobbeltriflet', den tredje har hank af sort træ. L. 14,5-15,5 cm. Samlet vægt ca. 286 g. Fremstår med brugsspor, den dobbeltriflede med gravering. (5)

Warennr.: 6107461
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
18:21
EUR 215
Carl M. Cohr, 'Dobbeltriflet', middagsbestik af sølv til 6 pers. (24)
Carl M. Cohr, 'Dobbeltriflet', middagsbestik af sølv bestående af 6 middagsknive med blade af rustfrit stål (20,5 cm), 6 middagsgafler (19 cm), 6 dessertskeer (17,5 cm) og 6 kagegafler (13 cm). Samlet vægt ca. 1170 g. Fremstår med brugsspor. (24)

Warennr.: 6106884
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
18:31
EUR 617
Fem væglampetter (5)
Fem væglampetter af kobber og messing. H 32-38 cm. Brugsspor. (5)

Warennr.: 6117829
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
18:36
Dobbelt riflet bestik, sølvplet
Dobbeltriflet bestik af sølvplet bestående af 12 fiskegafler, L. 19,5 cm. 12 fiskeknive, L. 20 cm. 12 skeer, L. 19,5 cm. Brugsspor og anløbning (36)

Warennr.: 6118484
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
18:37
Figurer af sølv i form af fly og helikopter (6)
Seks figurer af sølv i form af fem fly og en helikopter. L. største fly 11 cm, L. mindste fly 2,4 cm, L. helikopter 10,7 cm. Samlet vægt 186 g. Alm. brugsspor. (6)

Warennr.: 6108699
18:51
EUR 201
Horsens Sølvvarefabrik. Tyve 'Rokoko' knive med skafter af sølv (20)
Horsens Sølvvarefabrik. Tyve 'Rokoko' knive med skafter af sølv bestående af 10 stk. L. 21,5 cm, og 10 stk L. 19,2 cm. Samlet vægt inkl. stålmontering ca. 1246 g. Fremstår med brugsspor. (20)

Warennr.: 6096753
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
18:51
EUR 268
Georg Jensen. Samling årsbestik: Knive, gafler og skeer (39)
Georg Jensen. Samling årsbestik af forgyldt sterlingsølv bestående af: 23 årsskeer - 1971-1989, L. 15 cm 6 årsknive - 1979-1983, L. 16,5 cm 5 årsgafler - 1979-1982, L. 15 cm og 2 årsgafler - 1961-1981, L. 13,5 cm 2 teskeer - 1981, L. 11 cm Samt 1 juleske - 1980, L. 16...

Warennr.: 6118150
EUR 671 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
19:10
EUR 752
P. Hertz. Skønvirke fiskebestik af sølv til 8 pers. (16)
P. Hertz. Skønvirke fiskebestik af sølv med kugledekoration, bestående af 8 fiskeknive og 8 fiskegafler, overvejende udført i 1919, 2 knive og 2 gafler er udført senere uden graveret dekoration. L. 22 og 18,5 cm. Samlet vægt ca. 790 g. Fremstår med brugsspor. (16)

Warennr.: 6114496
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
19:24
EUR 537
Fire dyrefigurer af sølv (4)
Fire dyrefigurer af sølv i form af elefant, giraf, hjort og kænguru. H. højeste (giraf) 5,6 cm, H. laveste (kænguru) 4 cm. Samlet vægt 188 g. Alm. brugsspor. (4)

Warennr.: 6108696
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
19:30
EUR 188
Grann & Laglye, 'Christiansborg', serveringsdele og kagegafler af sølv (9)
Grann & Laglye, 'Christiansborg', bestikdele af sølv bestående af 6 kagegafler (14,5 cm), 2 diverse serveringsskeer (24 og 22,5 cm) samt serveringsspade (21,5 cm). Samlet vægt ca. 368 g. Fremstår med brugsspor. (9)

Warennr.: 6114411
19:32
EUR 295
Skål af sølv
Skål af sølv, skævknækket korpus med hank. H. 73,5. L. 28,5 cm. Vægt 549 gram. Brugsspor og enkelte små buler

Warennr.: 6115889
EUR 376 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
19:38
EUR 268
E. Dragsted. Vinkande af sølv i pompejansk stil, anno 1937
E. Dragsted. Vinkande af sølv i pompejansk stil, svungen hank prydet med maske, anno 1937. H. 27 cm. Vægt ca. 604 g. Fremstår med brugsspor, mindre bule på hank.

Warennr.: 6104939
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
19:40
EUR 430
Evald Nielsen. Skønvirke skål af sølv
Evald Nielsen. Skønvirke skål af sølv, fod med stiliseret bladværk. H. 9 cm. Ø 22 cm. Vægt 632 g.

Warennr.: 6121211
EUR 537 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
19:41
EUR 403
Ovalt fad af sølv
Ovalt fad af sølv med ligeknækket fane, stemplet . Prydet med monogram. L. 50 cm. B. 35 cm. Vægt 1102 g.

Warennr.: 6121212
19:48
EUR 430
Dansk sølvsmed. Et sæt store middags- og frokostknive med skafter af sølv i rokokoform (24)
Dansk sølvsmed. Et sæt på tolv store middagsknive og tolv store frokostknive med skafter af sølv i rokokoform, blade af rustfrit stål. L. 26 og 22 cm. Samlet vægt ca. 1752 g. Fremstår med brugsspor og graveringer. (24)

Warennr.: 6115805
EUR 456 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
19:56
EUR 349
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, 'Romanze' / 'Romance', frokostbestik af sterlingsølv til 6 pers. (30)
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, 'Romanze' / 'Romance', frokostbestik af sterlingsølv bestående af 6 frokostknive med blade af rustfrit stål (20,5 cm), 6 frokostgafler (17,5 cm), 6 frokostskeer (18 cm), 6 kagegafler (14,5 cm) samt 6 teskeer (13,5 cm). Samlet vægt inkl. dele med stål ca. 1346 g. ...

Warennr.: 6114136
EUR 993 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:04
EUR 779
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 15' sæt på elleve hummergafler af sterlingsølv. (11)
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 15' sæt på elleve hummergafler af sterlingsølv. L. 17,5. Samlet vægt ca. 350 gr. Fremstår med brugsspor. (11)

Warennr.: 6120912
20:07
EUR 537
Syv dyrefigurer af sølv (7)
Syv dyrefigurer af sølv i form af hest, elefant, skildpadde, frø, snegl, puddelhund og gravhund. Frøen dekoreret med pletter af emalje, hunde delvist oxiderede. H. højeste (hesten) 5 cm, H. laveste (skildpadden) 1,5 cm. Samlet vægt 112 g. Alm. brugsspor. (7)

Warennr.: 6108776
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:09
EUR 134
Horsens Sølvvarefabrik, 'Antik', fiskebestik af sølv til 4 pers. (8)
Horsens Sølvvarefabrik, 'Antik', fiskebestik af sølv bestående af 4 fiskeknive og 4 fiskegafler. L. 21,5 og 19 cm. Samlet vægt ca. 344 g. Fremstår med brugsspor, 5 dele med graveringer. (8)

Warennr.: 6114390
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:12
EUR 255
Saml. div. dele sølvbestik (44)
Saml. div. dele sølvbestik I alt 44 dele. Vægt 1470 g, dele med montering af stål eller horn ej medvejet. Samlet vægt 1568 g. Fremstår med brugsspor, herunder dele med indgravering. (44)

Warennr.: 6122650
EUR 805 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
20:30
EUR 537
Kalk af sølv, 1800-tallet
Kalk af sølv, antagelig italiensk, 1800-tallet. Indvendigt forgyldt cuppa på sekspas-formet fod drevet med kerubhoveder, Kristus, Jomfru Maria og Johannes Døberen, . H. 21 cm. Vægt 364 g. Graveret inskription under bunden. Fremstår med brugsspor, bægerrenden med et par trykmærker.

Warennr.: 6108829
EUR 430 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:32
EUR 349
Georg Jensen. 'Konge' forskærersæt med skafter af sterlingsølv (2)
Georg Jensen. 'Konge' forskærersæt med skafter af sterlingsølv, designet af Johan Rohde 1915, udført efter 1945, bestående af forskærerkniv, L. 32 cm. og stegegaffel, L. 27 cm. Samlet vægt inkl. monteringer: ca. 280 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Warennr.: 6119618
20:33
EUR 322
Senempire vaseformet hovedvandsæg af sølv, mester Peter Lund
Senempire vaseformet hovedvandsæg af sølv, mester Peter Lund, indvendig forgyldt. Låg til gemme, nålepunslet med navnetræk, 1833. H. 9 cm, vægt ca. 40g. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, gennemtæring, buler

Warennr.: 6117212
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:34
EUR 134
Jørgen Jensen für Georg Jensen. Kanne aus leicht gehämmertem Sterlingsilber, Dessin 385 A
Jørgen Jensen für Georg Jensen. Kanne aus leicht gehämmertem Sterlingsilber, Henkel aus gerilltem Ebenholz. Dessin 385 A. Entwurf: 1923. Ausführung nach 1945. Gewicht ca. 616 g. H. 17 cm. Mit Verschleiß. Literatur: Janet Drucker, Georg Jensen, A Tradition of Splendid Silver. Ähnliches Modell ...

Warennr.: 6021029
EUR 3.221 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:36
EUR 2.282
12345...7»