Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Vinkylare 1930-tal
VINKYLARE med hänklar, GAB, Stockholm 1937, tenn, höjd 21 cm
Warennr.: 5498284
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13.11.2019
10:24:00
Sehen Sie mehr
Fat på foy i silver och kristall
FAT PÅ FOT, silver samt Baccaratkristall, omkring sekelskiftet 18/1900-talet, Frankrike, stämplade med Minerva, Paris, kristall med etsad dekor, höjd ca 9, diamater ca 21 cm
Warennr.: 5498298
EUR 325 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 13.11.2019
10:32:00
Sehen Sie mehr
Silverstop
STOP, silver, C.G. Hallberg, Stockholm 1944, barockstil, på tre kulfötter, locket med profilporträtt av Gustav V, invändig och delvis utvändig förgyllning, höjd ca 13 cm, vikt ca 297 g
Warennr.: 5498302
10:40:00
Sehen Sie mehr
Punschkoppar silver, K & E Carlsson, Göteborg,
PUNSCHKOPPAR, 6 st, K & E Carlsson, Göteborg, 1952, höjd 5,5 cm, total vikt ca 181 g, medföljande originaletui
Warennr.: 5498319
11:10:00
Sehen Sie mehr
Samovar af metal, 20 årh.
Samovar af forniklet metal med stempel, greb af træ, 20. årh, H. 55 cm. Fremstår med brugsspor og enkelte trykmærker.
Warennr.: 5491993
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 13.11.2019
12:27:36
Eric Löfman "Uppsala" beststick i silver
ERIC LÖFMAN, bestick, 12 dlr, silver, modell "Uppsala", MGAB, tillverkade mellan 1961-89, bestående av: 4 bordsgafflar, 4 bordsknivar, 4 bordsskedar, vikt exkl. knivar med rostfria blad ca 386 g, i originaletui
Warennr.: 5498386
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13.11.2019
13:14:00
Sehen Sie mehr
Lapponia Zoltan Popovits Origami
ZOLTAN POPOVITS, "Origami", smyckeset, 4 dlr, sterlingsilver, Lapponia, Finland, bestående av: collier Origami 127, armband Origami 20, örhängen Origami 84, collier längd 42,5, armbandets diameter 7 cm, total vikt ca 59 g; kartonger samt orginalpåsar, med certifiering medföljer
Warennr.: 5498442
EUR 464 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 13.11.2019
15:08:00
Sehen Sie mehr
Samling diverse messing og kobbertøj (14)
Samling diverse messing og kobbertøj bestående af: kander, spade, skåle, mælkejunge, skjuler, m.m. (14)
Warennr.: 5496845
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 13.11.2019
15:24:23
Ewald Nielsen sølv m.m (3)
Evald Nielsen. Pudderdåse af sølv, indvendigt med spejl, støbt med bladornamentik , stemplet 830S Evald Nielsen Denmark, Ø 7 cm. Evald Nielsen pilleæske af sølv 4 X 2,7 cm Vægt 98 gram. Stratton pudderdåse af gylden metal 7 x 7 cm. (3)
Warennr.: 5493780
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 13.11.2019
15:34:00
WMF. Kaffeservice af pletsølv. Samt vægt af agat. (6)
WMF. Kaffeservice af pletsølv, prydet med bort med bladværk, bestående af kaffekande, thekande, sukkerskål, flødekande og bakke. Bakke L. 43 cm. Samt vægt med stamme af agat. H. 44 cm. (6)
Warennr.: 5495920
EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 13.11.2019
15:43:00
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik,
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik, "Rosenholm" bestik af sølv, bestående af: 6 middagsknive med blade af rustfrit stål á 22 cm. 6 frokostknive med blade af rustfrit stål L 20 cm. 6 middagsgafler á 19 cm. 6 frokostgafler á 18 cm. 1 middagsske á 20 cm. 6 frokostskeer á 18 cm. 13 teskeer á 12 cm. 1 ...
Warennr.: 5495198
EUR 671 DK, Aalborg, Nibevej 13.11.2019
18:00:00
EUR 349
Sigillstamp Anna Petrus
ANNA PETRUS, sigillstamp, tenn, för Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1977, föreställande sittande tempellejon / fohund, höjd 9 cm. .
Warennr.: 5498530
EUR 232 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13.11.2019
18:04:00
Sehen Sie mehr
Cohr: Kaffeservice med ligeknækket korpus og Axel V Johansen strøbøsse m.m. (11)
Cohr: Kaffeservice med ligeknækket korpus af sølv bestående af kaffekande H 22 cm, sukkerskål H 8,5 cm samt flødekande H 9 cm. Strøbøsse H 12,5 cm. Tesi med underskål H 5 cm. L 15,5 cm. skaft af sort bakelit. Saltkar med ske og glasindsats H 4,5 cm. (glasskål med kanthak). Smørnæb med stjært af...
Warennr.: 5495468
EUR 725 DK, Aalborg, Nibevej 13.11.2019
18:10:00
EUR 510
Ljusstakar
LJUSSTAKAR 1 par, tidigt 1900-tal, mässing, höjd ca 20 cm
Warennr.: 5498558
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 13.11.2019
18:44:00
Sehen Sie mehr
Kronen. Anette bestik af plet + Meka Falle Uldall Mors Dag skeer fra 1970-1978 (34+19)
Kronen. Anette bestik af plet, bestående af: 6 spiseknive L. 20,5 cm 6 spisegafler L 19,8 cm 6 spiseskeer L. 20 cm 6 dessertskeer L. 18,5 cm 2 kaffeskeer L. 12 cm 8 serveringsdele L. 12,5-20 cm Samt Meka Falle Uldall 19 stk. Mors Dag skeer fra 1970-1978, 24 kt forgyldt, i æsker / hylster -...
Warennr.: 5492503
19:33:00
Anton Michelsen, Besteck 'Rosenborg' aus Sterlingsilber (37)
Anton Michelsen, Besteck 'Rosenborg' aus Sterlingsilber, bestehend aus: 13 Teelöffel L. 11,2 cm 12 Kuchengabeln L. 12,6 cm 12 Löffel L. 18,5 cm.. Gestempelt 'A. Michelsen, Sterling, Denmark' sowie bezeichnet 'L'. Gesamtgewicht ca. 1.322 g. (37)
Warennr.: 5489329
EUR 805 DK, Esbjerg, Oddesundvej 13.11.2019
19:36:00
EUR 644
Georg Jensen m.m. Samling bestik af sølv & sterlingsølv bl.a. Konge m.m. (18)
Georg Jensen m.m. Samling bestik af sølv & sterlingsølv bl.a. Konge m.m., bestående af GJ Johan Rohde 'Konge / Acorn' serveringsske L. 20,5 cm, 2 stk. Bernstorff L. 19,5-21 cm, Rosenborg ske L. 13 cm. ske m/ erinderingsmønt m.m. L. 9- 22 cm. Tang ske af plet medfølger. Brugsspor el. brugspræg & ...
Warennr.: 5492501
19:41:00
EUR 94
W. & S. Sørensen. 'Patricia' serveringsdele af sølv og sterlingsølv (5)
W. & S. Sørensen. 'Patricia' serveringsdele af sølv og sterlingsølv bestående af istang (16,5 cm), de øvrige dele med montering af rustfrit stål bestående af brødkniv (29,5 cm), forskærersæt (28,5 og 24,5 cm) samt serveringsspade (20,5 cm). Samlet vægt inkl. stål ca. 434 g. Fremstår med ...
Warennr.: 5493874
EUR 215 DK, Vejle, Dandyvej 13.11.2019
19:42:00
Grann & Laglye. 'Christiansborg' dessert-/frugtknive med skafter af sølv (6)
Grann & Laglye. 'Christiansborg' dessert-/frugtknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 17,5 cm. Samlet vægt ca. 214 g. Fremstår med brugsspor. (6)
Warennr.: 5457749
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 13.11.2019
19:47:00
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 5', knive og oplukker med skafter af sterlingsølv (19)
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 5', 12 frokostknive med skær, 6 dessert-/frugtknive samt en oplukker med skafter af sterlingsølv og blade af rustfrit stål. L. 20, 16,5 og 11,5 cm. Samlet vægt ca. 984 g. Fremstår med brugsspor. (19)
Warennr.: 5494990
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 13.11.2019
19:59:00
Carl M. Cohr. Mokka service af sølv, rokoko-stil (3)
Carl M. Cohr. Mokka / kaffe service af sølv med skævknækket korpus i rokoko-stil, bestående af: 1 mokkakande / kaffekande. H. 19 cm. 1 flødekande 1 sukkerskål Stemplet med CMC monogram, københavner stempel samt mærke for stadsguardein. Totalvægt 483 gr. Fremstår med brugsspor, ridser. (3)
Warennr.: 5492075
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 13.11.2019
20:01:00
EUR 148
Niels Ebbesen. Empire potageske af sølv, København 1812
Empire potageske af sølv, komplet københavnerstemplet med mestermærke for Niels Ebbesen (1777-1863, borgerskab i København 1812), København 1812. L. 37 cm. Vægt ca. 146 g. Fremstår med brugsspor, buler i laf.
Warennr.: 5493887
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 13.11.2019
20:02:00
C.I. Møinichen, Kopenhagen. Großes Serviertablett aus Silber mit eingeschnürter Fahne, anno 1920
C.I. Møinichen, Kopenhagen. Großes Serviertablett aus Silber mit eingeschnürter Fahne, Ausführung in 1920. L. 54 cm. B. 44 cm. Gewicht: ca. 1.917 g. Mit Verschleiß, Kratzern.
Warennr.: 5470813
EUR 1.342 DK, Vejle, Dandyvej 13.11.2019
20:03:00
EUR 188
Bålskål
BÅLSKÅL, 1900-talets början, Frankrike, brons och folierad kopparlegering, Bouvet Ladubay Saumur- Brut, för ca 3-4 champagneflaskor, höjd ca 25, diameter 39 cm
Warennr.: 5498603
EUR 371 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 13.11.2019
20:04:00
Sehen Sie mehr
Carl M. Cohr. 'Saksisk', middagsbestik af sølv til 10 pers. (40)
Carl M. Cohr. 'Saksisk', middagsbestik af sølv bestående af 10 middagsknive med blade af rustfrit stål (20,5 cm), 10 middagsgafler (19 cm), 10 dessertskeer (18 cm) samt 10 kagegafler (13,5 cm). Samlet vægt ekskl. dele med stål ca. 1188 g. Vægt i alt ca. 1826 g. Fremstår med brugsspor. (40)
Warennr.: 5494999
EUR 1.074 DK, Vejle, Dandyvej 13.11.2019
20:08:00
EUR 483
To små skeer af forgyldt sølv rigt dekoreret med emalje (2)
To små skeer af forgyldt sølv rigt dekoreret med emalje på begge sider, ustemplede men syretestede, antageligt 1800-tallets anden halvdel. L. 16 cm. Samlet vægt ca. 56 g. Fremstår med brugsspor, små emaljeskader, det ene skaft let bøjet. (2)
Warennr.: 5495098
20:08:00
Fransk directoire stand af sterlingsølv til olie-eddike-sæt, Paris 1790'erne
Fransk directoire flaskestand af sterlingsølv til olie-eddike-sæt, hver flaskeholder med tre løveformede ben, i midten delfiner og topfigur i form af svane, Paris 1790'erne. Stemplet med mestermærke J.G. og dertil både stemplet med det uofficielle kvindeansigt brugt i årene 1795-1797 og med ...
Warennr.: 5458425
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 13.11.2019
20:10:00
Horsens Sølvvarefabrik. 'Rita' middagsknive med skafter af sølv (12)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Rita', tolv middagsknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 21,5 cm. Samlet vægt ca. 842 g. Fremstår med brugsspor, to med graveringer. (12)
Warennr.: 5401138
20:11:00
EUR 114
Anton Michelsen. Kandisskål af sølv, København 1867
Anton Michelsen. Kandisskål af sølv med to svungne hanke og graveret bort med blomster og kornaks, indvendigt forgyldt, København 1867. H. 10,5 cm. L. 20 cm. Ø ekskl. hanke 13 cm. Vægt ca. 212 g. Fremstår med brugsspor, ganske lille stødmærke.
Warennr.: 5493547
20:11:00
EUR 148
Fransk Lilje. Samling sølvbestik (65)
'Fransk Lilje' bestikdele af sølv, bestående af:9 theskeer/moccaskeer/skeer, L. 8-16,5 cm. 1 spiseske, L. 18 cm. 1 spiseske L. 20 cm. 6 spiseskeer, L. 21 cm. 6 kagegafler, L. 13,5 cm. 6 fiskeknive, L. 21 cm. 9 fiskegafler, L. 17,5 cm. 8 middagsknive, L. 20,5 cm. 5 middagsgafler, L. 20,5 ...
Warennr.: 5490840
EUR 671 DK, Hørsholm, Hammervej 1 13.11.2019
20:11:00
EUR 483
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >>