Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...17»   Waren pro Seite   510 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Två par ljusstakar i silver
LJUSSTAKAR, 2 par, silver, snarlika modeller 458A resp 458B, svenska importstämplar, höjd ca 7-10 cm, fylld fot

Warennr.: 5779138
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 25.09.2020
12:44
Sehen Sie mehr
Silverskålar
SKÅLAR, 2 st., silver, dekor i relief, större skålen AGD, Stockholm 1914, diameter 19 cm, den högre skålen MGAD, 1936, höjd ca 12 cm, totalvikt ca 425 g

Warennr.: 5779153
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 25.09.2020
13:24
Sehen Sie mehr
Silverljusstakar
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, märkta: EMPIRE STERLING WEIGHTED 611, höjd ca 11 cm, fylld fot

Warennr.: 5779239
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 25.09.2020
16:46
Sehen Sie mehr
Samling silverpokaler
POKALER, 6 st, silver, olika modeller samt storlek, 1900-tal, höjd ca 6,5-18 cm, bruttovikt ca 700 g

Warennr.: 5779250
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 25.09.2020
17:16
Sehen Sie mehr
Mugg silver England
MUGG, silver, 1700-tal, England, George III, John Schofield, London, märkt 1778, dekor av bl.a. fruktkorg samt akantusrullverk, höjd ca 9 cm, vikt ca 160 g

Warennr.: 5779263
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25.09.2020
17:42
Sehen Sie mehr
Silverljusstakar
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, märkta: TOWLE STERLING 034, höjd ca 19 cm, fylld fot

Warennr.: 5779289
18:42
Sehen Sie mehr
Silverskålar
SKÅLAR, 2 st., silver, uppsatsskål märkt NSCo Sterling, höjd ca 8 cm (fylld fot), skål på fötter, diam 19 cm, vikt ca 195 g

Warennr.: 5779310
19:32
Sehen Sie mehr
Slevar silver
SLEVAR, 2 st, 1800- och 1900-tal, silver, svarvade träskaft, en slev 1855 den andra 1976, längd ca 43 respektive 41 cm

Warennr.: 5779312
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25.09.2020
19:36
Sehen Sie mehr
Dansk sølvsmed. Margrethebæger af sølv
Dansk sølvsmed. Margrethebæger af sølv, anno 1941. H. 9, Ø 9-11,5 cm. Vægt ca. 285 g. Fremstår med lille stødmærke på fod, graveret dedikation under bund.

Warennr.: 5760082
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 25.09.2020
20:02
Elkington & Co., Birmingham. Fad af sterlingsølv, på fødder, anno 1914
Elkington & Co., Birmingham. Fad af sterlingsølv på tre fødder med knækket kant, anno 1914. Ø 26 cm. Vægt ca. 580 g. Fremstår med lille stødmærke på spejl.

Warennr.: 5760103
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 25.09.2020
20:06
EUR 114
Horsens Sølvvarefabrik, 'Bernsdorff', kagegafler af sølv (10)
Horsens Sølvvarefabrik, 'Bernsdorff', ti kagegafler af sølv. L. 13,5 cm. Samlet vægt ca. 166 g. Fremstår med brugsspor. (10)

Warennr.: 5768657
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 25.09.2020
20:07
Gustaf Möllenborg sockerskrin silver
GUSTAF MÖLLENBORG, sockerskrin, silver, Stockholm, 1829, rektangulär form, ståendes på 4 tassar, lockets kant medsnedställd godronnering och hänkel i form av parställda delfiner, ca 15x18x14 cm, vikt ca 1077 g

Warennr.: 5779328
EUR 970 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25.09.2020
20:08
Sehen Sie mehr
Henning Koppel for Georg Jensen. Skål af sterlingsølv med emalje dekoration
Henning Koppel (1918-1982) for Georg Jensen. Rund skål udført i sterlingsølv prydet med blå og grøn emalje i organisk form samt monogram GJ. Sign. i bunden 1904-1979 47/200, Henning Koppel, Denmark Georg Jensen. efter 1945. 925S. H. 4,2, Ø 19 cm. Vægt ca. 498 gr. Fremstår i original æske.

Warennr.: 5757548
20:12
EUR 228
Hugo Grün, Carl M. Cohr m.fl. Flaskebakke og glasbakker af sølv (13)
Hugo Grün, Carl M. Cohr m.fl. Flaskebakke og 12 glasbakker af sølv med skævknækket kant. Ø 11 og 8 cm. Samlet vægt ca. 366 g. Fremstår med brugsspor. (13)

Warennr.: 5757799
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 25.09.2020
20:16
EUR 121
Danske sølvsmede, 'Tang', serveringsdele af sølv (3)
Danske sølvsmede, 'Tang', tre serveringsdele af sølv bestående af fiskeserveringssæt samt serveringsske, udført 1915 og 1916. L. 24, 25 og 27 cm. Samlet vægt ca. 212 g. Fremstår med brugsspor og graveringer. (3)

Warennr.: 5768671
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 25.09.2020
20:18
Georg Jensen. Besteck 'Dobbeltriflet' aus Sterlingsilber für sechs Personen (30)
Georg Jensen. Besteck 'Dobbeltriflet' aus Sterlingsilber für sechs Personen, bestehend aus: Messer mit Klingen aus rostfreiem Stahl (21,5 cm), Gabeln (18 cm), Bouillonlöffel (14 cm), Kuchengabeln (14,5 cm) und Teelöffel (12,5 cm). Hergestellt nach 1945. Gesamtgewicht einschl. Teilen mit Stahl ca....

Warennr.: 5760732
EUR 1.611 DK, Vejle, Dandyvej 25.09.2020
20:30
EUR 403
Kay Bojesen 'Grand Prix' buet serveringsske af sterlingsølv
Kay Bojesen 'Grand Prix' buet serveringsske af sterlingsølv, L. 18,5 cm. Vægt ca. 42 gr. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5764540
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 25.09.2020
20:32
EUR 114
Evald Nielsen. Skønvirke bordskål af sølv, anno 1917
Evald Nielsen. Skønvirke bordskål af hammerslået sølv, fod med perlestaf, anno 1917. H. 5. Ø 14 cm. Vægt ca. 200 g. Fremstår med brugsspor og graveringer.

Warennr.: 5768772
20:36
Fredrik Espling gräddkanna 1800-tal
FREDRIK ESPLING (verksam 1835-1852), gräddkanna, silver, Örebro 1738, godronnerat liv, höjd 11 cm, vikt ca 82 g

Warennr.: 5779342
20:36
Sehen Sie mehr
Carl M. Cohr. Lille kande af sølv i rokokoform
Carl M. Cohr. Lille kande af sølv i rokokoform med skævknækket korpus på fire svungne ben. H. 16,5 cm. Vægt ca. 312 g. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5768612
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 25.09.2020
20:39
Två par ljusstakar i silver
LUSSTAKAR, 2 par, silver, olika modeller, höjd ca 6-8 cm, fylld fot

Warennr.: 5779349
20:50
Sehen Sie mehr
Et par barok lysestager af messing, 1700-tallet. (2)
Et par barok lysestager af messing dekoreret med ciseleringer, snoet stamme, rundt dråbefang og hvælvet fodstykke samt løse manchetter. 1700-tallet. H. ca. 21 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (2)

Warennr.: 5757456
20:53
Sibray, Hall & Co., Sheffield. Et par engelske lysestager af sølv, anno 1909 (2)
Sibray, Hall & Co., Sheffield. Et par engelske lysestager af sølv med rillet korpus og ovalt fodstykke. Udført 1909. H. 31 cm. Udfyldte. Fremstår med brugsspor, enkelte mindre trykmærker. (2)

Warennr.: 5755831
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 25.09.2020
20:55
EUR 456
Cocktailglas silver Borgila
COCKTAILGLAS, 1 par, silver, Borgila, 1967, höjd ca 8,5 cm, vikt 244 g

Warennr.: 5779353
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25.09.2020
20:58
Sehen Sie mehr
Kandelabarar ett par och vas tenn
KANDELABRAR, 1 par samt vas, ljusstakarna för 3 ljus vardera, GAB, 1938, höjd 21,5 cm

Warennr.: 5779364
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25.09.2020
21:20
Sehen Sie mehr
Ljusstakar silver Tore Eldh K&EC
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Tore Eldh, K&EC, Göteborg, 1967, närmast fyrkantig fot med urnformad ljuspipa, fylld fot, höjd ca 8 cm

Warennr.: 5779413
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 26.09.2020
11:18
Sehen Sie mehr
Soppslev silver
SOPPSLEV Silver med svärtat trähandtag, avslutande benknopp, 1859/1860, längd ca 43 cm

Warennr.: 5779419
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 26.09.2020
11:30
Sehen Sie mehr
David Andersen, Norge. Moccaskeer af forgyldt og sterlingsølv (10)
David Andersen, Norge. Moccaskeer af forgyldt og sterlingsølv dekoreret med emalje L. 10 cm. Vægt ca. 108 gr. Enkelte skeer med slidt emalje.

Warennr.: 5774490
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26.09.2020
12:05
Skålfat och tallrik tenn
TALLRIK, tenn, 1700-tal, fyrstämplad Johan Bruhn (mästare 1778-1789) Västervik 1780, diameter 22,5, SKÅLFAT, stämplad Örebro 1817, höjd 8, diameter 32 cm

Warennr.: 5779429
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26.09.2020
12:10
Sehen Sie mehr
Hugo Grün. Kaffeservice af tretårnet sølv (3)
Hugo Grün. Tretårnet sølvtøj kaffeservice: Kaffekande, H. 23 cm, sukkerskål, H. 9 cm. B. 17,5 ca. 10 cm. samt flødekande, H. 10,5 cm. B. 12 cm. Stemplet H. Gr., guardein Jens Siggaard. Samlet vægt ca. 1175 gram. Alm. brugsspor.(3)

Warennr.: 5766622
EUR 805 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26.09.2020
12:44
EUR 483
12345...17»