Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...9»   Waren pro Seite   246 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Yngve Ekström Soffgrupp
YNGVE EKSTRÖM, soffgrupp, 4 dlr, "Dymling", Swedese, furu, lösa plymåer textilklädda, bestående av 3 fåtöljer samt 3-sittsfoffa, sithöjd ca 38 cm

Ingår i temaauktionen Swedish Pine

Warennr.: 5774600
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21.09.2020
10:27
Sehen Sie mehr
Hay, Mags, to 2½ - pers. modul sofa med sort uld (2)
Hay.To 2½-pers. modulsofaer, model Mags, betrukket med sort uldtekstil. L. 228 cm. D. 94 cm. Sædeh. 40 cm. Der medfølger 2 puder til hver sofa. Modelfotos, små variationer i brugsspor, kan forekomme.

Warennr.: 5727195
EUR 940 DK, Odense, Kratholmvej 21.09.2020
10:53
EUR 188
Sovesofa. 1950'erne
Sovesofa / daybed med betræk i ternet møbelstof. Armlæn sænkes for sovefunktion. Stel i fineret mahogni. L. 160 / 220 H. 80, SH. 43. cm. Fremstår med kraftige brugsspor, herunder huller i betræk.

Warennr.: 5775305
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21.09.2020
12:53
Soffa
SOFFA, 1900-tal, klädsel i rött skinn, lös sittplymå med djuphäftade knappar, längd ca 135, sitthöjd 43 cm

Warennr.: 5774678
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
13:04
Sehen Sie mehr
Hans J. Wegner. Tre-pers. sofa model GE-530
Hans J. Wegner. Tre-pers. sofa med stel af røget egetræ, løse hynder betrukket med uldstof. Fremstillet hos Getama, model GE-530/3. L. 205 cm. Brugsspor.

Warennr.: 5773969
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21.09.2020
13:47
EUR 564
Sofa modul model Alfred, hjørnemodul
Sofa modul model Alfred, hjørnemodul. Ben af egetræ. Betrukket med Olena Aqua. Højde 76 cm. Bredde 83 cm. Dybde 83 cm. Sæde højde 44 cm. Udstillingsmodel.

Warennr.: 5732423

Neuware
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 21.09.2020
14:40
'Bo-tikken' sofa med chaislong
'Bo-tikken' sofa med chaiselong, ben af lakeret bøg. Betrukket med flerfarvet møbelstof. H. 63, D. 88. To moduler L.166 og 208 cm.Fremstår med brugsspor. betræk med pletter.

Warennr.: 5764762
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 21.09.2020
15:03
Folke Ohlsson soffa
FOLKE OHLSSON, soffa "Monterey", 1900-talets mitt, teak, Bodafors, brännmärkt Made in Sweden 1961, lösa sittplymåer, längd ca 190 cm

Warennr.: 5774772
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
15:30
Sehen Sie mehr
Soffa Ihre möbler
SOFFA, Ihre möbler, klädd med röd textil ca 250 x94 cm sitthöjd 42

Warennr.: 5774790
EUR 776 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21.09.2020
16:14
Sehen Sie mehr
Soffa samt fåtölj DUX
SOFFA, FÅTÖLJ, Dux, 1900-talets andra hälft, soffa 3-sits, lösa plymåer, svart skinn, ca 217x82, sitthöjd ca 37 cm

Warennr.: 5774795
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21.09.2020
16:19
Sehen Sie mehr
Tre pers. sofa, brun læder.
Tre pers. sofa, ryg, sider og løse hynder med brun læder, ben af bejdset træ H. 75 L. 195 D. 80 cm. Sh. 42 cm.

Warennr.: 5774038
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 21.09.2020
16:26
Bænk
Bænk med sæde af massiv teaktræ. H 53 cm, D 40 cm, L 132 cm. Brugsspor

Warennr.: 5763941
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21.09.2020
17:22
N. Eilersen. 2 pers sofa, model 'Slice'
N. Eilersen. 2 pers. sofa, model 'Slice' betrukket med lyst riflet bomuldsstof, løse sæde og ryghynder, ben af stål. H. 80 x 160 x 90 cm. Fremstår med alm. brugsspor, enkelte svage skjolder.

Warennr.: 5736957
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21.09.2020
18:16
ÅKE AXELSSON soffa Gärsnäs
ÅKE AXELSSON, "Neptunus", soffa, för Gärsnäs, 2000-tal, stomme i ek, oxblodsfärgat skinn, djuphäftat, bredd ca 160, djup 72, sitthöjd ca 45 cm

Warennr.: 5774860
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21.09.2020
18:16
Sehen Sie mehr
Overpolstret trepersoners sofa 1940-50'erne
Overpolstret trepersoners sofa betrukket med mohair, ben af bejdset bøg. 1940-50'erne. H.78 x 180 x d.80 cm, sh.36 cm. Aldersrelateret stand, alm. brugsspor.

Warennr.: 5772275
18:30
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5)
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789 af sort knapsyet læder. Bestående af en lang sædehynde, to sidehynder, samt to ryghynder. Polstret på koldskum, 50 kg pr. m3 i sæde og 30kg pr. m3 i sidehynder og ryg. Modelfoto Bemærk: Sofaen medfølger ikke. Sidste foto viser syninger på ...

Warennr.: 5706107

Neuware
EUR 537 DK, Helsingør, Støberivej 21.09.2020
18:50
Hay. 2½-personers modul sofa model Mags
Hay. 2½-pers. modulsofa, model Mags, betrukket med sort uldtekstil. L. 228 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Modelfotos, lille variation i brugsspor, kan forekomme.

Warennr.: 5729691
EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 21.09.2020
18:56
Finn Juhl. 3-Sitzer-Sofa , Modell FJ77
Finn Juhl. 3-Sitzer-Sofa mit zweifarbigem Möbelstoff bezogen, lose Rückenpolster, Beine aus oxidiertem Stahl mit Fußkappen aus massivem Teak. Entwurf 1953. Ausführung One Collection / House of Finn Juhl, Modell FJ 77. L. 190 cm, Sitzhöhe 36 cm. Mit leichteren Gebrauchsspuren, Schaum der ...

Warennr.: 5769036
EUR 2.148 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21.09.2020
18:56
EUR 1.074
H. J. Wegner. Daybed / briks, bøgetræ
Hans J. Wegner. Daybed / briks med stel af fineret bøgetræ, madras og ryg betrukket med orange uldstof. H. 75 cm. L. 205 cm. Sh. 41 cm. Fremstillet hos Getama. Formgivet i 1954. Fremstår med brugsspor og mindre ridser, skjolder på topplade og madras, skævhed på forkant.

Warennr.: 5771671
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21.09.2020
19:02
EUR 295
Ole Wanscher. 2-Sitzer-Sofa 'Colonial', Modell PJ-149
Ole Wanscher 1903-1985. 2-Sitzer-Sofa 'Colonial', Modell PJ-149, mit Gestell aus Eiche, Sitz mit Geflecht, lose Polster mit schwarzem Stoffbezug. Ausführung P.J. Furniture. H. 85/40, L. 124 cm. Literatur: Noritsugu Oda 'Danish Chairs', entsprechender Sessel erwähnt und abgebildet. Mit kleineren ...

Warennr.: 5736358
EUR 1.879 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21.09.2020
19:13
EUR 148
Daybed med hynde af knapsyet læder
Daybed, betrukket med sort farvet knapsyet læder med fire cylinderformet ben af rustfrit stål. H. 36 cm. x L. 180 cm. x B. 70 cm. Fremstår ny.

Warennr.: 5741974

Neuware
EUR 671 DK, Aalborg, Nibevej 21.09.2020
19:15
Kaare Klint, 3-Sitzer Sofa für Rud. Rasmussens
Kaare Klint, 3-Sitzer Sofa für Rud. Rasmussens. Entwurf: 1940er Jahre. Gestell mit 8 Beinen aus Mahagoni. Federkernpolsterung. Teile (4 Stk.) von dem originalem Bezug vorhanden. Mit Etikett bezeichnet. Maße ca. H. 89,5 cm. B. 200 cm, T. 76 cm. Restaurationsobjekt, welches neu gepolstert und ...

Warennr.: 5769806
EUR 500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21.09.2020
19:15
EUR 45
Piquattro - Tre-personers lædersofa.
Piquattro - Tre-personers lædersofa. Italiensk design med rødbrunt læder. L. 200 cm. Med aftagelige ben af stål. Alm. brugsspor/falmet

Warennr.: 5775061
19:20
Børge Mogensen. Freistehendes 3-Sitzer-Coupé-Sofa, Modell 2193
Børge Mogensen. Freistehendes 3-Sitzer-Coupé-Sofa mit originalem Lederbezug sowie originalen losen Daunenpolstern. Mit Patina. Entwurf 1971. Ausführung Fredericia Furniture, Modell 2193, wird nicht mehr hergestellt. L. 216 cm. Mit Alters- und Gebrauchsspuren, u.a. Kratzer, Fehlstellen und ...

Warennr.: 5423811
EUR 3.758 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21.09.2020
19:30
EUR 1.946
Nomad DOT modulsofa, betrukket med gråt filt/uldstof fra italienske Velvetex, metalben
Nomad DOT modulsofa, 3-4 personers. Betrukket med gråt filt/uldstof fra italienske Velvetex. På ryg er monteret Cognac farvede læder knapper. Ben af metal. Sofaen består af 4 dele (to hjørner, 1 sæde og en puf). Nomad sofaen er designet af Danske 2UP i 2011 © Produktinformation: Betræk: 70% ...

Warennr.: 5759528

Neuware
EUR 993 DK, Roskilde, Store Hedevej 21.09.2020
19:35
EUR 376
De Sede. 3-Sitzer-Sofa, Modell DS 47
De Sede. 3-Sitzer-Sofa mit patiniertem, kräftigem Stier- / 'Neck'-Leder (4-5 mm) bezogen. Sitzfläche mit Auszug für besseren Komfort. L. 180 cm, Sitzhöhe 38 cm. Ausführung De Sede, Schweiz. Modell DS 47.

Warennr.: 5645552
EUR 2.013 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21.09.2020
19:39
Askman Design. Hermann Lounge sofa
Askman Design. Hermann lounge sofa designed by by the design duo Mencke & Vangby. The sofa is produced in moulded walnut. The sofa is partially upholstered in blue fabric. H. 71 cm. x L. 155 cm. x Sh. 41 cm. Display model. Feates a few scratches.

Warennr.: 5770384

Neuware
EUR 2.013 DK, Herlev, Dynamovej 21.09.2020
19:42
EUR 94
Erik Jørgensen. To-pers. sofa, model 380/2. læder
Erik Jørgensen. To-pers. sofa, model 380/2 betrukket med bordeauxfarvet læder.Ben af bøg. L.160 cm, B. 78 cm, Sædehøjde 43 cm. Fremstillet af Erik Jørgensen Møbelfabrik. Fremstår med let patina.

Warennr.: 5740961
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21.09.2020
19:43
EUR 430
Svend Skipper. Tre-pers 'Bamsesofa' af teaktræ 1960'erne
Svend Skipper. Tre-pers 'Bamsesofa' ben og stel af teaktræ, ryg sider og løse sædehynder betrukket med grøn stof, 1960'erne. H. 85 L. ca. 210 D. 90 cm. Sh. 42 cm. Aldersrelateret slitage og pletter på uldstof.

Warennr.: 5773988
EUR 805 DK, Roskilde, Store Hedevej 21.09.2020
19:45
EUR 1.101
Stressless, Space møblement med sort læder, 2 sofaer samt puf (3)
Stressless, Space møblement med sort læder, 2 sofaer samt puf/bordmodul og 'lænebord' af formspændt træ. Puf med opklappeligt sæde, hvorunder magasin. L. 235 cm. og 170 cm. Sædeh. 42 mål på bord/puf: 120x60 cm. H. 47 cm. Fremstår med lette brugsspor, samt patineret læder.

Warennr.: 5755315
EUR 1.074 DK, Odense, Kratholmvej 21.09.2020
19:48
12345...9»