Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...14»   Waren pro Seite   417 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
3,5-personers sofa betrukket med velour-stof, model Messina
Tre en halv pers. sofa i lyseblå velour, fem pude medfølger. Stående på ben af stål. Sofa mål ca: H. 98 L. 250 D. 102 cm. fremstår i original emballage.

Warennr.: 6053043

Neuware
EUR 483 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
08:11
Jens Juul Eilersen. Sofa, Model LIFT
Jens Juul Eilersen. Two-seater sofa, Model LIFT, upholstered in black leather, angled legs in brushed stainless steel. Back cushions and pillows with down filling, seat with cold foam and down top. Adjustable back piece. L. 150 cm. D. 90 cm. H. 82 cm. Recently professionally reupholstered by ...

Warennr.: 5783428
EUR 2.685 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
09:11
EUR 2.148
Hjørnemodul, model Astha
Hjørnemodul, model Astha. Betrukket med Agnes Brown. Ben af eg. H. 84,B. 100,D. 90 cm. Udstillingsmodel, fremstår med smuds og hul i bunddækken under sofaen.

Warennr.: 6105123

Neuware
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
10:41
EUR 134
Tre sofa moduler,model Ellis.(3)
Tre sofa moduler,model Ellis. betrukket med Agnes Brown, på ben af stål. To siddemoduler: H. 70, B. 90, D. 90, sh. 43 cm. Chaiselongmodul: H. 70 B.100 D.140 Sh. 43 cm. Udstillingsmodeller fremstår med smuds.(3)

Warennr.: 6105012

Neuware
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
10:46
Fodskammel, model Douglas XL
Fodskammel, model Douglas XL, betrukket med blåt møbelstof. Ben af valnød. H.42, B. 147, D. 80 cm. Udstillingsmodel.

Warennr.: 6104909

Neuware
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
10:46
To pers. chaiselong, model Nora.
To pers. chaiselong, model Nora. Betrukket med Danny Dusty Blue. H. 82, L. 146, D. 112, Sh. 44 cm. Udstillingsmodel.

Warennr.: 6008036

Neuware
10:52
Stouby et par to-personers sofaer, model WB 16 (2)
Stouby et par to-personers sofaer, model WB 16, betrukket med gråt møbelstof, keder på armlæn og rygkant i sort læder 'Madrid', løse sæde-og ryghynder med koldskum, ben af sæbebehandlet egetræ. L. 127 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Købt af nuværende ejer i april 2020 i bolighuset Werenberg ...

Warennr.: 6102792
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
11:41
EUR 537
Torsten Johansson for A. J. Iversen. Trepers. sofa.
Torsten Johansson 1917 - 1996. Trepers. sofa, senere betrukket med lyst uld, løse hynder i ryg, ben af bøg. Fremstillet hos A. J. Iversen 1950-erne. Medfølgende original faktura. H. 79/40. L. 200. D. 82 cm. Fremstår med brugsspor, nusset armlæn.

Warennr.: 6106105
11:42
EUR 752
Dansk snedkermester. Overpolstret sofa og lænestol, 1940'erne. (2)
Dansk snedkermester. Fritstående overpolstret sofa og tilhørende lænestol, ben af bejdset træ, senere ombetrukket med vinrødt møbelstof. Sofa: H. 76/40 cm. L. 200 cm. D. 86 cm. Lænestol: H. 86/40 cm. B. 90 cm. Fremstår med brugsspor. 1940'erne. (2)

Warennr.: 6118849
12:38
EUR 671
Mogens Hansen. To-pers. sofa, model 225.
Mogens Hansen. Fritstående to-pers. sofa polstret med patineret brunt bøffellæder, løse hynder i sæde og ryg med dunfyld, ben af massiv bøgetræ. H. 76/42 cm. L. 154 cm. Fremstår med patina.

Warennr.: 6099915
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
14:11
EUR 403
Tre og to-pers sofaer af bøgetræ, sort læder. (2)
Tre og to-pers sofaer af lakeret bøgetræ, ryg, tremmesider og løse hynder betrukket med sort læder. H. 80 L. 150/200 D. 77 Sh. 44 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Warennr.: 6121419
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
15:19
Dansk møbelsnedker: Sofa og stol (2)
Dansk møbelsnedker: Sofa L 204 cm, H 76 cm, SH 39 cm og stol betrukket med grønt knapsyet møbelstof. Brugsspor. (2)

Warennr.: 6121867
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
15:21
H. J. Wegner. Daybed / briks, model GE-258, egetræ
Hans. J. Wegner. Daybed / briks med stel af fineret egetræ, runde ben af massiv egetræ, sæde samt ryglæn betrukket med uldstof, opklappelig ryg bag hvilken opbevaringsrum. Formgivet 1954. Fremstillet hos Getama, model GE-258. L. 195 cm. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor.

Warennr.: 6113361
EUR 1.074 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
16:08
EUR 805
3 pers. bænk af bøgetræ, blåt læderbetræk
3-pers. bænk med tremmestel, sæde med blåt læder, H. 94 cm. L. 183 cm. Sædehøjde 49 cm. Fremstår med brugsspor, løse samlinger / skader ved armlæn samt læder med slid og ridser.

Warennr.: 6115153
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
16:08
Tre-personers sofa
Tre-personers sofa overpolstret med brunt læder, kede- og knapsyet. Løse hynder. H. 85, SH. 42, B. 210 cm. Fremstår med brugsspor, slitage på læder og enkelte løse knapper.

Warennr.: 6122916
16:10
Vemb Møbelfabrik. To-personers sofa og lænestol. (2)
Vemb Polstermøbelfabrik. To- pers. sofa, fritstående, betrukket med brun læder, løse hynder i sider, sæde og ryg, ben af bedset bøg. Fremstillet Vemb Polstermøbelfabrik med label herfra. L. 140 D. 77 Sh. ca. 42 cmLænestol fra anden producent betrukket med brunlæder løse hynder med skum. Ben af ...

Warennr.: 6114552
16:26
EUR 349
Mogens Hansen. Two-seater sofa, brown leather.
Mogens Hansen. Two-seater sofa with solid oak legs, loose cushions in the back with down filling, seat with down top, upholstered in brown leather with piping. H. 70 W. 150. D: 75 cm. Features regular usage-related traces of wear.

Warennr.: 6026598
EUR 1.342 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
16:28
EUR 940
Henning Jensen. To½--pers. sofa, brun læder
Henning Jensen. To½ -pers. sofa betrukket med brun kedersyet læder, sæde og ryg hynder med duntop, ben af massiv sæbebehandlet egetræ. L. 170 cm. siddehøjde 44 cm. Fremstår lette brugsspor.

Warennr.: 6054111
17:00
EUR 403
Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa samt lænestol, 1900-tallets første halvdel (2)
Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa samt lænestol betrukket med grønt og lyst kedersyet sømbeslået velur, stel af massivt egetræ, fronter fineret med nøddetræ. L. 190 SH. 40 cm. 1900-tallets første halvdel. Fremstår med lettere brugsspor og lettere nuanceforskel på stof. (2)

Warennr.: 6122425
EUR 376 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
17:07
Make nordic. Fodskammel/puf,
Make nordic. Fodskammel/puf, betrukket med grå møbelstof, ben af sort plast. H. 37, B. 90, D. 70 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Warennr.: 6079189
EUR 188 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
17:32
EUR 134
GamFratesi für Fredericia Furniture, 3-Sitzer-Sofa Modell 'Haiku'
GamFratesi für Fredericia Furniture, 3-Sitzer-Sofa Modell 'Haiku' mit Stoff von Kvadrat bezogen. Beine aus schwarz gefärbtem Metall. H. 104 cm, L. 228 cm, T. 88, Sitzhöhe 44,5 cm. Mit normalen Gebrauchsspuren, Stoff mit einigen Flecken.

Warennr.: 6103424
EUR 1.611 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
17:44
EUR 832
To-pers. sofa
To-pers. sofa betrukket med sort læder, ben af bejdset træ. H. 70, SH. 39, B. 131 cm. Fremstår med brugsspor

Warennr.: 6122056
18:07
Tre-pers. sofa
Tre-pers. sofa betrukket med grønt læder, ben af bejdset, løse sidde- og ryghynder. H. 70, SH. 42, B. 176 cm. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6122054
18:13
To pers Chr. 8. mahogni sofa
To pers Chr. 8. sofa med stel af mahogni professionelt ombetrukket med sort møbelstof. 1850'erne. L 126 cm. H 88 cm. Fremstår med aldersvarende brugsspor på stel.

Warennr.: 6120132
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
18:16
To-pers. sofa
To-pers. sofa overpolstret med turkis møbelstof, ben af bejdset træ. H. 79, SH. 43, B. 132 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, skjolder, mærker og hul i stof.

Warennr.: 6122057
18:29
Chaiselong sofa (2)
Chaiselong sofa, overpolstret med Danny Steel Grey møbelstof, ben af massivt eg. H. 80, Sh. 40, B. 210, D. 85/160 cm. Udstillingsmodel, fremstår med håndteringsmærker. (2)

Warennr.: 6112498

Neuware
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
18:39
EUR 161
Chaiselong modul, model Astha.
Chaiselong modul, model Astha. Betrukket med Agnes Brown. Ben af eg. H. 84,B. 100,D. 155 cm. Udstillingsmodel, fremstår med smuds og hul i bunddækken under sofaen.

Warennr.: 6104756

Neuware
18:41
EUR 134
Erik Jørgensen. To-personers sofa, model EJ 600-2,
Erik Jørgensen. To-personers sofa, model EJ 600-2, betrukket med lysegråt Nanna Ditzel design møbelstof understel af matforkromet stål. Fremstillet af Erik Jørgensen Møbelfabrik A/S. L 192 cm. H 73 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Warennr.: 6107784
EUR 1.208 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
18:46
EUR 268
Tre-pers.chaiselong sofa, model Astha.
Tre-pers.chaiselong sofa, model Astha. Betrukket med Velour Matt Dark Grey. Ben i sortlakeret metal. H. 77, B. 290X154, Sh. 45 cm chaiselong bredde 100 cm. Udstillingsmodel.

Warennr.: 6058476

Neuware
EUR 940 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
18:47
EUR 537
Mogens Hansen. To½ -pers. sofa betrukket med uld
Mogens Hansen. To1- personers sofa betrukket med syrenfarvet uld. Løse hynder i sider, ryg og sæde, ben af eg. H: 72 cm. L: 187 cm. D: 80 cm. Fremstår med patina samt enkelte pletter.

Warennr.: 6098020
19:04
12345...14»