Kategorie  Schätzpreis
ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Edvart Sonne, Bornholmerur
Edvart Sonne (1741-1802, Rønne). Bornholmerur i kasse af sortmalet træ med guldstaffering, urskive med timekrans samt plakette af tin betegnet Edvart-Sonne no.390. H. ca.220 cm. Pendul (defekt), lodder, optræksnøgle og dørnøgle medfølger. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor, topstykke ...
Warennr.: 5519711
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.12.2019
17:13:00
Engelsk standur af egetræ, Thomas, Worcester, 1700 tallet
Engelsk standur i kasse af egetræ, hvid og guld bemalet urskive med dato, minutviser, romer og arabertal, sign. Thomas, Worcester, 1700 tallet, lodder, pendul og optræksnøgle samt kasse nogle medfølger, H. ca. 195 cm. Toppen fremstår beskadiget, nogle løse lister medfølger.
Warennr.: 5516712
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 10.12.2019
20:03:00
Golvur 1800-tal
GOLVUR, 1800-tal, sengustaviansk, urtavla med romerska siffror tillskriven Nils Berg, Stockholm, bemålad med vit kulör, förgyllda detaljer, krön, lod medföljer, nyckel saknas, höjd inkl. krön ca 220, 47x28 cm
Warennr.: 5528267
EUR 235 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 12.12.2019
17:26:00
Sehen Sie mehr
Golvur 1800-tal
GOLVUR, 1800-tal, slagfunktion, bemålat fodral, urtavla med bemålad signatur N Berg, Stockholm, visare i mässing med genombruten dekor, höjd ca 215 cm, lod(2) samt pendel medföljer
Warennr.: 5528845
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13.12.2019
20:25:00
Sehen Sie mehr
Golvur Jämtland
GOLVUR, 1700-tal, Jämtland, senare bemålat och bronserat, urverk märkt Sic volvitur AETAS, tot höjd 209 cm, pendel, uppdragsnyckel och lod medföljer
Warennr.: 5529000
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 14.12.2019
12:12:00
Sehen Sie mehr
Golvur
GOLVUR, 1800-tal, slagfunktion, bemålad urtavla "AAS", bemålad fodral, bemålad datering 1827, visare i mässing med genombruten dekor, höjd ca 208 cm, pendel samt lod(2) medföljer
Warennr.: 5529068
14:36:00
Sehen Sie mehr
Golvur Josias Walker
GOLVUR, England, 1700/1800-tal, urtavlan märkt Josias Walker Otterey (aktiv 1783-1830), ek, höjd ca cm, ett lod samt pendel medföljer
Warennr.: 5529197
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 14.12.2019
19:14:00
Sehen Sie mehr
Herrfickur i 14 k guld
FICKUR, 14 k guld, 1900-talets första hälft, savonett, innerlock i metall, boettnr. 160136, diameter 51,5 mm, vikt ca 86 g, etui. . Ingår i auktionen Sports Memorabilia & A Gentleman's Auction
Warennr.: 5530747
EUR 377 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.12.2019
19:42:00
Sehen Sie mehr
Hans Sonne. Standur i kasse af grønmalet og guldstafferet træ
Hans Sonne. Standur i kasse af grønmalet og guldstafferet træ. Skive af rødmalet metal, timekrans af tin med romertal, foroven plakette sign. H. Sonne No. 127. H. 203 cm. Medfølger to lodder og pendul. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5527002
EUR 268 DK, Hørsholm, Hammervej 1 15.12.2019
20:14:00
Engelsk standur i kasse af mahogni, 1800-tallet
Engelsk standur i kasse af mahogni, hvidmalet skive med romertal, foroven pastoralt sceneri. H. 225 cm. Medfølgende to lodder, pendul og optrækkernøgle. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5503568
EUR 403 DK, Hørsholm, Hammervej 1 16.12.2019
20:31:00