Kategorie
Zeit
Schätzpreis
   Waren pro Seite   9 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Golvur England 1800-tal
GOLVUR, fanerat i mahogny, England, 1800-talets början, höjd ca 230 cm

Warennr.: 5738121
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.08.2020
21:14
Sehen Sie mehr
Golvur England
GOLVUR, fodral i betsad trä, skuren dekor, urtavla märkt John Bennet London, höjd ca 165 cm

Warennr.: 5740254
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 17.08.2020
15:04
Sehen Sie mehr
Golvur 1700-tal
GOLVUR, 1700-tal, urtavla märkt Jacob Kock Stockholm, med slag (2 bälgar), fodral i rokoko, kinesiserande dekor i guld mot svart botten, höjd ca 242x68 cm

Lod och pendel finns

Warennr.: 5740301
EUR 483 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.08.2020
17:08
Sehen Sie mehr
Golvur
GOLVUR, sengustaviansk stil, 1900-tal, mahognyfanér, höjd 189 cm, lod, pendel samt vev finns

Warennr.: 5740365
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.08.2020
19:46
Sehen Sie mehr
Golvur 1900-tal
GOLVUR, grönmålat, omkring 1900, dekordel i form av urna, urtaval med arabiska siffror, höjd 215 cm

Warennr.: 5741603
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 18.08.2020
20:58
Sehen Sie mehr
Skotsk standur i kasse af mahogni, Daniel Brown, Glasgow omkr. 1800
Skotsk standur i kasse af fineret mahogni, svanehalsformet top med messingornamenter, intarsiabillede af konkylie på låge, urskive af messing med forgyldte hjørneornamenter, timekrans og plakette af tin, plaketten betegnet 'Daniel Brown, Glasgow', separat sekundviser og datorude, omkr. 1800. H. ...

Warennr.: 5733981
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 20.08.2020
20:04
33 - Golvur 1700-/1800-tal
GOLVUR, fodral i bonad ek, urtavla av mässing / tenn, 1700-/1800-tal, höjd ca 194, 47,5 x 25 cm

Warennr.: 5724911
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21.08.2020
10:00
Sehen Sie mehr
248 - Golvur Amsterdam 1700-tal
GOLVUR, mahogny, urtavlan märkt Gerrit Gyswyt, Amsterdam, visar sekunder, veckodag månad, datum samt månfaser, över urtavlan rörligt havslandskap med båtar, höjd ca 290 cm

PROVENIENS: Skeppsredare Börjesson, Helsingborg

Warennr.: 5724829
EUR 7.722 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21.08.2020
10:00
Sehen Sie mehr
1467 - Golvur 1700-tal
GOLVUR, fodral i bonad ek, urtavla i mässing med försilvrade delar, märk Francis Moore, höjd ca 205 cm

Warennr.: 5726394
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23.08.2020
10:00
Sehen Sie mehr