Kategorie
Zeit
Schätzpreis
Meine Suchagenten   Liste speichern   Suchagenten einrichten
   Waren pro Seite   8 Ergebnisse Liste Galerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
H. Rasmussen. Standur af bemalet træ, slut 1700-tallet
H. Rasmussen. Fynsk standur af bemalet træ, slut 1700-tallet. Såkaldt 'en-peger'. 1. døgsnværk. top med udskæringer. Messing urskive med graveringer, timekrans og signeret ring af tin.. Medflg. 2 mindre lodder, optræksnøgle og pendul. H. 208 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Warennr.: 6114797
EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22.01.2022
15:38
George III og IV standur af mahogni- og elmetræ, ca. 1795 og 1825
George III og IV standur i kasse af mahogni- og elmetræ med snoede hjørnesøjler, ca. 1825 med George III urværk, skive af messing med romertal. Time, sekund- og datoangivelse, graveret med ornamentik og fugl, sign. Heny. Hawkins, Plymouth for Henry Hawkins, mester i Plymouth 1795. H. 213 cm. ...

Warennr.: 6148303
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 22.01.2022
20:03
Bürk Præcisions ur i kasse af egetræ
Bürk Præcisions ur i kasse af egetræ. Urskive af metal, mrk. "Bürk" med pendul ophæng. H. 83 cm. B. 32 cm. D. 17 cm. Nøgle til kabinet medfølger

Warennr.: 6118220
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23.01.2022
08:47
Dansk standur i kasse af hvidmalet træ, 1800-tallet
Dansk standur i kasse af hvidmalet træ. H. ca. 200 cm. Nøgle, to lodder og pendul medfølger. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6145593
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 23.01.2022
18:10
EUR 121
Engelsk standur mrk. Wakefield Ayton Banks
Engelsk standur mrk. Wakefield Ayton Banks i kasse af mahogni med intarsia med kannelerede søjler. Skive med arabertal med angivelse af dato og sekunder udsmykket med blomster og landskabsscene. 1800-tallets begyndelse. Fremstår med lodder og pendul. Nøgle medfølger ikke. H 210 cm. B 55 cm. D 30 ...

Warennr.: 6139120
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 24.01.2022
17:01
Tre Ældre vægure (3)
Tre Ældre vægure . Med kasser i mahogni og bemalet træ. H. 80-90 cm. Fejl og mangler kan forekomme. (3)

Warennr.: 6147977
EUR 215 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25.01.2022
13:00
EUR 161
Aitchison, Falkirk, skotsk standur 1800 tallet (6)
Aitchison, Falkirk, skotsk standur i mahognikasse, svanehalstop med ørnespir, bemalet urskive med sorte romertal signeret Aitchison, Falkirk. Der medfølger optræks og dørnøgle, pendul og lodder. H.225 x 50 x d.24 cm. Første halvdel af 1800 tallet. Aldersrelateret stand, et hængsel løst i ...

Warennr.: 6149638
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25.01.2022
19:51
Standur
Standur, bemalet urkasse, hvid urskive med romertal, H 200 cm. Lodder, optrækkernøgle, pendul Fremstår med brugsspor, Fejl og mangler kan forekomme. H 185 cm.Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Warennr.: 6147403
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26.01.2022
19:54