Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
  ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Standur i kasse af egetræ fra 1927
Standur i kasse af egetræ, mærket Holger Mæhl, Kalundborg. Pendel og lodder medfølger. Skal trækkes op uden nøgle. Lauritz.com garanterer ikke for funktionalitten.
Warennr.: 5488297
EUR 201 DK, Kolding, Trianglen 13.11.2019
13:30:22
Engelsk standur af mahogni
Engelsk standur med kasse af mahogni. Svungen top med manglende spir. Kasse flankeret af kannelerede søjler. Urskive af messing med romertal, datovisning og plakette sign. John Fair, Chirnside. Mekanisk urværk med timeslag. 1800-tallets midte. Medfølges af to loder, pendul og optræksnøgle. H. 202...
Warennr.: 5493903
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 13.11.2019
18:17:00
J.S. Weisner. Standur i kasse af egetræ, Tyskland, 1700-tallets slutning
J.S. Weisner. Tysk standur i kasse af egetræ, timekrans af tin med romer- og arabertal. Tyskland, 1700-tallets slutning. H. 200 cm. Pendul og to lodder medfølger. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5495969
EUR 134 DK, Hørsholm, Hammervej 1 13.11.2019
19:55:00
Standuhr / Pendeluhr / Uhr, Holz und Metall, Art Déco
Standuhr / Pendeluhr / Uhr, Art Déco. Standuhr aus Holz im Art Déco-Stil, Pendel, Gewichte, sowie Elemente des rechteckigen Ziffernblatts aus Metall, H.175cm, B.64cm, T.32,5cm, altergemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Kratzer und Verfärbungen des Holzes, sowie Oxidationsspuren am Metall.
Warennr.: 5480645
EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 13.11.2019
21:00:00
Engelsk standur i kasse af grønmalet og rødstafferet træ, 1800-tallet
Engelsk standur i kasse af grønmalet og rødstafferet træ, hvidmalet skive med dato- og sekundviser. Sign. Butler Lambeth. H. 210 cm. Medfølgende to lodder og pendul. Fremstår med brugsspor, nøgle mangler, kasse låst.
Warennr.: 5495691
EUR 134 DK, Hørsholm, Hammervej 1 14.11.2019
19:38:00
Dansk standur i kasse af rødmalet træ, 1800-tallets begyndelse
Dansk standur i kasse af rødmalet træ, forgyldt skive af metal prydet med romer- og arabertal. Kassen dekoreret i farver blomster og bladværk samt ejerinitialer og årstal S.R.-A.U. 1807. H. 204 cm. Medfølger to lodder og pendul. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5495979
20:30:00
Tre urværker med skiver af bemalet træ, 1800-tallet (3)
Tre urværker med skiver af bemalet træ prydet med blomster og bladværk. Medfølgende tre penduler og seks lodder. Mål: Ca. 34 x 28 cm. Fremstår med brugsspor. (3)
Warennr.: 5496067
EUR 134 DK, Hørsholm, Hammervej 1 15.11.2019
17:13:00
Urværk med skive af rødmalet og forgyldt metal, 1800-tallet
Urværk med skive af rødmalet og forgyldt metal, timekrans af tin med romer- og arabertal. Foroven med plakette sign. S. Marcussen 1816. H. H. 40 cm. B. 29 cm. To lodder og pendul medfølger. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5496084
EUR < 125 DK, Hørsholm, Hammervej 1 15.11.2019
17:18:00
Standuhr
Standuhr gefertigt aus Holz, mit Gewichten und Pendel, Zifferblatt mit arabischen Ziffern, Stunden- und Minutenzeiger, Maße ca. Höhe 194 cm. Gebrauchsspuren, Lauritz.com garantiert nicht für die Funktionalität.
Warennr.: 5462029
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 17.11.2019
11:08:50