Kategorie  Schätzpreis
ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Vintage charm fra lommeurskæde af 9 kt. guld med karneol
Vintage charm fra lommeurkæde af 9 kt. guld, prydet med cabochonsleben karneol. L. 3,2 cm. Vægt: ca. 6,6 gr. Fremstår med brugsspor, lettere skævhed.
Warennr.: 5519501
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:06:00
Vintage charm fra lommeurskæde af 9 kt. guld med jasper
Vintage charm fra lommeurkæde af 9 kt. guld, prydet med poleret jasper, L. 2,1 cm. Vægt: ca. 2,8 gr. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5519422
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
21:07:02
Cortebert 'Jump Hour' Taschenuhr aus Silber
Cortebert 'Jump Hour' Taschenuhr aus Silber mit vergoldeten Details. Ø 51 mm. Weiß emailliertes Zifferblatt mit 'Jump Hour' Stunden- und Minutenanzeige. Separate Subdial Sekundenanzeiger. Mechanisches Uhrwerk mit Handaufzug. Ende 19.Jh. Die Uhr funktionierte zum Schätzzeitpunkt. Gebrauchsspuren, ...
Warennr.: 5522264
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 17.12.2019
20:12:00
EUR 128
Empire Taschenuhrkette aus 14 kt. Rotgold mit Charm, Aufzugschlüssel und Haken, 1. Hälfte 19. Jh.
Empire Taschenuhrkette aus 14 kt. Rotgold mit Charm, Aufzugschlüssel und Haken, Charm mit poliertem Karneol, gearbeitet in 1. Hälfte 19. Jh. L. inkl. Charm: ca. 20 cm. Gesamtgewicht: ca. 35 g. Mit Verschleiß, älteren Reparaturen sowie Schäden.
Warennr.: 5523852
EUR 1.074 DK, Vejle, Dandyvej 17.12.2019
20:12:00
Hamilton Watch Co. Amerikansk jernbaneur i kasse af forgyldt metal, ca. 1910
Hamilton Watch Co. Amerikansk jernbaneur / stort dobbeltkapslet lommeur i kasse af forgyldt metal, hvidemaljeret skive med arabertal, separat sekundviser, serienr. 928984, ca. 1910. Ø 5,5 cm. Fremstår med brugsspor, mangler glas foran skiven. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet og kender...
Warennr.: 5529654
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 17.12.2019
20:45:00
Mermod Freres fickur
FICKUR, 14K guld, 52 mm, ankargång, repeter, caliber 334, med mekanisk alarmfunktion, boett M.P. Kalaschnikoff & Fils, serienummer 70441, klockked 18K guld.
Warennr.: 5533864
EUR 3.500 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 18.12.2019
11:24:00
Sehen Sie mehr
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt guld med kæde
Dobbeltkapslet lommeur med urkæde, begge dele af 14 kt guld, stribet dekoration på for og bagside, gylden urskive med arabisk tidsangivelse, indvendige støvkapsel forgyldt. Ur Ø 5 cm, vægt 79 g, kæde l.39 cm, vægt 15,1 g.
Warennr.: 5533714
EUR 805 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18.12.2019
16:37:00
EUR 564
Dobbeltkapslet lommeur af guld
Dobbeltkapslet lommeur med urkasse, for- og bagkapsel af 14 kt. guld. Støvkapsel af metal. Ø. 50 mm. Gylden urskive med arabertal og separat sekundvisning. Mekanisk urværk med manuelt optræk. Uret medfølges af urkæde af forgyldt stål og boks. Uret gik på vurderingstidspunktet men Lauritz.com ...
Warennr.: 5534244
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 18.12.2019
19:40:00
EUR 87
Omega, Waltham m.fl. Samling herrelommeure og spindelure(6)
Omega, Waltham m.fl. Samling herrelommeure og spindelure, bl.a. af sølv. Ø ca. 39 - 52 mm. Fremstår med brugsspor, ridser/revner, fejl og mangler. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet. (6)
Warennr.: 5529643
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 18.12.2019
20:14:00
Empire Herrentaschenuhr aus 18 kt. Gelbgold mit Repetitionswerk, erste Hälfte 19. Jahrhundert
Empire Herrentaschenuhr, Gehäuse 18 kt. Gelbgold, weißes Emailleblatt mit arabischen Zahlen, Staubdeckel zum Öffnen aus Metall, Repetitionswerk mit Stunden- und Viertelrepetition. Ausführung: erste Hälfte des 19. Jahrhundert. Ø 54 mm. Gewicht inkl. Uhrwerk: ca. 121 g. Aufzugsschlüssel mit ...
Warennr.: 5500882
EUR 1.342 DK, Vejle, Dandyvej 18.12.2019
20:44:00
EUR 430
Uhrmacherwerkzeug und Uhren / Taschenuhren, Holz und Metall
Uhrmacherwerkzeug und Uhren / Taschenuhren. Konvolut bestehend aus diversen Spezialwerkzeugen für Uhren, sowie mehreren Taschenuhren, innenseitig teilweise mit Herstellerangaben, L.2-13,5cm, B.8-19,5cm, T.4-14cm, D.4-7.5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, geringfügige bis starke ...
Warennr.: 5479505
EUR 800 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18.12.2019
21:37:00
EUR 110
Dobbeltkapslet lommeur
Dobbeltkapslet lommeur med urkasse, for- og bagkapsel af double. Støvkapsel af metal. Ø. 51 mm. Gylden urskive med arabertal og separat sekundvisning. Mekanisk urværk med manuelt optræk. Uret gik på vurderingstidspunktet men Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fremstår med mindre ...
Warennr.: 5529662
EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 19.12.2019
19:42:00
Omega & Levrette
OMEGA & LEVRETTE, 2 st fickur, silver, ankargång, innerboetter i silver, plexiglas, centrumsekund, Omega-fickur delivs förgylld, total vikt 150 g, diameter 52 respektive 49 mm
Warennr.: 5535130
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 20.12.2019
13:21:00
Sehen Sie mehr
Drei Uhren / Taschenuhren (3)
Konvolut Taschenuhren , zwei Damentaschenuhren, Durchmesser: 25mm, eine Taschenuhr Paul Hemmeler, 12 Stunden Zifferblatt, Handaufzug, Open Face Gehäuse, Schweiz, Jahr 1900-1910, Durchmesser: 50mm.
Warennr.: 5403300
EUR 400 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21.12.2019
20:15:00
Patek Philippe & Co. Damentaschenuhr mit Doppelkapsel aus 18 kt. Gelbgold
Patek Philippe & Co. Damentaschenuhr mit Doppelkapsel aus 18 kt. Gelbgold. Handaufzug. Gehäuse komplett aus 18 kt. Gelbgold. Ø 33 mm. Weißes Emaillezifferblatt mit arabischen Zahlen; separater Sekundenzeiger. Inskription auf Staubdeckel: Patek Philippe & Cie. Geneve. No. 165973. Uhr funktioniert ...
Warennr.: 5522654
EUR 3.893 DK, Herning, Engdahlsvej 21.12.2019
21:00:00
EUR 1.946
Elgin herrfickur
ELGIN, fickur, gulddoublé, ca 1900, savonett, vitemaljerad urtavla, boettnr. 933920, verknr. 8337118, diameter 51,5 mm
Warennr.: 5535786
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.12.2019
21:10:00
Sehen Sie mehr