Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
  ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Dobbeltkapslet lommeur 14 kt guld med 8 kt urkæde (2)
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt guld, udvendig guillocheret mønster på begge sider, hvidemaljeret urskive med arabisk talangivelse. Ø 5 cm. Vægt 87,9 g. Tilhørende urkæde 8 kt guld vægt 14,2 g. Aldersrelateret stand med brugsspor.
Warennr.: 5277753
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26.03.2019
16:35:00
EUR 510
Fransk Lommeur af 18k med rosenslebne diamanter
Fransk Lommeur No. 1979 af 18k med guillocheret emalje og rosenslebne diamanter. Uret er et enkeltkapslet lommeur med urskive i hvid emalje med romertal som timemarkeringer. Måler 31 mm Ø. vejer. 22g. Fremstår med brugsspor samt afskalning på den guillocheret emalje på bagkapslen. Lauritz.com ...
Warennr.: 5271210
EUR 671 DK, Helsingør, Støberivej 26.03.2019
19:14:00
EUR 322
Taschenuhr, 585er Rotgold
Taschenuhr, 14k Rotgold gestempelt 585 Weißes zifferblatt mit römischen und arabischen Ziffern Kunststoffglas Uhr Durchmesser ca. 52,40 mm Gewicht ca. 89 Gramm Handaufzug werk Lauritz.com gibt keine Garantie auf die Funktionsfähigkeit und Gangbarkeit der Uhr. Gebrauchsspuren
Warennr.: 5283873
EUR 600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26.03.2019
20:55:00
EUR 400
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt guld
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt guld. Hvid urskive m/ arabertal, separat sekundviser & stregindeks. Ur kasse nr 225871, Ø 5,5 cm. Samlet vægt inkl. støvkapsel(ej guld) & værk ca. 110,5 gr. Brugsspor bl.a. tryk på kasse. Uret gik på vurderingstidspunktet, men Lauritz.com indestår ikke for ...
Warennr.: 5284236
EUR 617 DK, Odense, Kratholmvej 26.03.2019
21:17:00
EUR 564
Omega dobbeltkapslet lommeur 14 karat guld
Omega dobbeltkapslet lommeur i 14 kt. guld med org æske. Hvid urskive med arabertal & sekundviser - kasse Ø 5 cm - Alle kapsler i 14 karat guld - samlet vægt incl værk ca. 104 gr. æske medfølger. Fremstår med manglende sekundviser. Uret er ganbart, men Lauritz.com indestår ikke for ...
Warennr.: 5284371
EUR 725 DK, Aalborg, Nibevej 27.03.2019
20:04:00
EUR 564
Omega Constellation damearmbåndsur af stål / doublé
Omega Constellation. Damearmbåndsur af forgyldt stål, mekanisk værk med automatisk optræk, sølvskive mrk. Omega, Automatic, Chronometer, Constellation med timeindikationer, time-, minut- og sekundviser. Monteret med original Omega jubilee-lænke, stålspænde med logo. Ø 25 mm. (ekskl. ...
Warennr.: 5284746
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 27.03.2019
20:43:00
EUR 201
Dobbeltkapslet damelommeur af 14 kt. guld
Dobbeltkapslet damelommeur af 14 kt. guld, urkasse med putto, engel, dyr og bladværk, delvist med emalje, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal, støvkapsel af metal, no. 9346. Ø 35 mm. Vægt ca. 35 gr. Uret fungerer ikke på vurderingstidspunktet. Fremstår med brugsspor og emaljebortfald.
Warennr.: 5284423
EUR 537 DK, Kolding, Trianglen 28.03.2019
20:16:00
EUR 268
Repetition Chronographe doppelkapselige Herrentaschenuhr aus 14 kt. Gelbgold
Repetition Chronographe doppelkapselige Herrentaschenuhr aus Gehäuse aus 14 kt. Gelbgold, guillochiertes Gehäuse mit Kartusche, weiß emailliertes Zifferblatt mit arabischen Zahlen und Strichindex, separater Sekundenzeiger. Mechanisches Werk mit Handaufzug und Stundenrepetition. Innenkapsle ...
Warennr.: 5284425
EUR 1.342 DK, Kolding, Trianglen 29.03.2019
14:24:00
EUR 671
Omega. Dobbeltkapslet lommeur af guld 14 kt
Omega. Dobbeltkapslet lommeur af guld 14 kt, hvidemaljeret urskive med sorte arabertal og separat sekundviser. Urkæde af forgyldt stål medfølger. Støvkapsel af 14 kt. Ø 55 mm. Vægt 107 gram. Urskive med hårrevne. Lauritz.com garanterer ikke for for funktionalitet.
Warennr.: 5284745
EUR 805 DK, Roskilde, Store Hedevej 29.03.2019
19:37:00
EUR 510
Dame lommeur af 14k guld
Lille dame lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med romertal, time- og minutviser. For- og bagkapsel af guld, støvkapsel og bøjle af metal. Diameter: 30 mm. Vægt: 20,2 g. Fremstår med mindre buler på forkapslen samt med løst glas.
Warennr.: 5246934
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 30.03.2019
17:43:00
EUR 121
Dobbeltkapslet lommeur og urkæde af 14 kt. guld (2)
Dobbeltkapslet lommeur og urkæde af 14 kt. guld. Gylden urskive med sorte arabertal og blå visere, decentral urskive med sekundvisning. Urkassemål: 50 mm. Lænke og ur stemplet 585. Lommeur mærket Bolinder Guld. Vægt på ur (støvkapsel af messing). 84 g. Vægt på lænke: 26,5 g. Fremstår med ...
Warennr.: 5283890
EUR 671 DK, Aalborg, Nibevej 30.03.2019
19:15:00
EUR 376
Lommeur af guld, 14 kt
Lommeur af 14 kt. Hvid emaljeret urskive med romertal samt 'lille' sekundviser. Ø 35 mm. Vægt 34 gram. Alm. brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionalitet.
Warennr.: 5284033
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 30.03.2019
19:55:00
Herrelommeur i 14 kt. guld med hvid emaljeskive, ca. 1900
Vintage herrelommeur i urkasse af 14 kt. guld, støvkapsel af metal, hvid emaljeskive med romertal, separat sekundviser, plexiglas, manuelt optræk. Ø. 45,7 mm. Vægt inkl. værk: ca. 68 gr. Fremstår med brugsspor, buler/mærker, løst plexiglas. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ...
Warennr.: 5287454
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 30.03.2019
20:30:00
Omega dobbelt kapslet lommeur af double.
Omega dobbelt kapslet lommeur af double - urskive m/ arabertal. Gravering på ene kapsel. Ø 5 cm. Løst plexiglas. Æske medfølger - ikke Omega. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Warennr.: 5284114
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30.03.2019
20:36:00
Pavel Bure. Doppelkapselige Herrentaschenuhr aus 14 kt. Gelbgold, Geschenk von Alexander III, ca. 1885
Doppelkapselige Herrentaschenuhr von Pavel Bure (St. Petersburg und Moskau), Gehäuse aus 14 kt. Gelbgold, Staubkapsel ebenfalls aus 14 kt. Gelbgold, die eine Kapsel ist mit dem russischen Doppeladler verziert, weißes Emaillezifferblatt mit römischen Zahlen, separater Sekundenzeiger, mechanisches ...
Warennr.: 5287966
EUR 1.611 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30.03.2019
20:57:00
EUR 832
Waltham Am Watch co fickur silver
WALTHAM AM WATCH CO, fickur, silver, 1890-tal, verknr 3726371, boettnr 73243, diam ca 54 mm, klockkedja samt 2 st medföljande mindre schweiziska defekta cylinderur.
Warennr.: 5286243
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 30.03.2019
21:20:00
Sehen Sie mehr
Omega Lommeur 14k guld
Omega lommeur af 14 kt. guld. Hvid emalje urskive med streginddeling og arabertal samt lille sekundviser. Ø. 51 mm. (uden krone) Vægt ca. 92 gram. Uret gik ved indlevering. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Warennr.: 5283965
EUR 671 DK, Helsingør, Støberivej 31.03.2019
19:40:00
EUR 322
Lommeur 18k diamant prydet
Fransk Lommeur, Dumont Guinand af 18k med blå emalje og rosenslebne diamanter. Uret er et dobbeltkapslet lommeur med urskive af guld med turkish numerals samt blomster som timemarkeringer. Måler 41 mm Ø. vejer. 60g. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Warennr.: 5284398
EUR 1.074 DK, Helsingør, Støberivej 31.03.2019
20:00:00
EUR 537
Dobbeltkapslet lommeur 14k
Dobbeltkapslet lommeur i urkasse af 14 kt guld med støvkapsel, gylden urskive med arabertals timemarkeringer, vedhæng i murstensmønster også 14 kt guld. Ø. 52mm, vægt ca.100 g. Uret virkede ved indlevering. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Warennr.: 5283956
EUR 510 DK, Helsingør, Støberivej 31.03.2019
20:10:00
EUR 255
Lommeur af 14 kt. Hvid emaljeret urskive med romertal. Ø 35 mm. Vægt 30 gram. Alm. brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionalitet.
Warennr.: 5284666
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 31.03.2019
20:19:00
Dobbeltkapslet lommeur 14k
Tavannes dobbeltkapslet lommeur af 14 kt guld, Hvid emalje skive med arabertal, separat sekundviser samt time-og minutvisere. Mekanisk værk med manuelt optræk. Ø. ca. 52 mm. ekskl. krone. Vægt 90g. Fremstår med brugsspor, samt indgraveringer. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Warennr.: 5284072
20:43:00
EUR 322
Omega. Doppelkapselige Herrentaschenuhr aus 14 kt. Gelbgold mit weißem Zifferblatt, ca. 1914
Vintage Herrentaschenuhr von Omega, doppelkapseliges Gehäuse aus 14 kt. Gelbgold, weißes Emaillezifferblatt mit arabischen Zahlen, separater Sekundenzeiger, vergoldete Zeiger im Louis XIV Stil, Plexiglas, mechanisches Uhrwerk mit Handaufzug. Ø 55 mm. Staubkapsel auch aus Gelbgold. Gewicht ca. ...
Warennr.: 5284579
EUR 1.074 DK, Herning, Engdahlsvej 31.03.2019
20:50:00
EUR 564
Fickur försilvrad Telegrafverket
FICKUR, försilvrad metall, 1900-tal, boetten med text "Tillhör Telegrafverket" 37086, urtavlans diameter ca 56 mm
Warennr.: 5286725
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01.04.2019
11:12:00
Sehen Sie mehr
Fickur 18 k guld
FICKUR, 18 k guld, 1920-tal, savonettboett, vitemaljerad urtavla, arabiska siffror, plexiglas, innerboett i gulmetall, boettnr. 592, diameter 50 mm, total vikt ca 91,7 g, originaletui
Warennr.: 5286735
EUR 574 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01.04.2019
12:00:00
Sehen Sie mehr
Larpent & Jürgensen og Thomas Witt. To lommeure med spindelværk, 1800-tallet (2)
Thomas Witt, London. Spindel lommeur i urkasse og med beskyttelseskapsel af delvis forsølvet metal, hvid emailleskive med romertal og stregindikation. Ø. ca. 58 mm. Larpent & Jürgensen, Kiöbenhavn. Spindel lommeur i urkasse og med beskyttelseskapsel af delvis forsølvet metal, hvid emailleskive ...
Warennr.: 5287492
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 01.04.2019
20:15:00
Election. Vintage herrelommeur i 14 kt. guld med lys skive, ca. 1915-20
Vintage herrelommeur fra Election, i urkasse af 14 kt. guld, lys skive med arabertal, separat sekundviser, riflet optrækskrone, plexiglas, manuelt optræk. Ø. 46,7 mm. Vægt inkl. værk: ca. 44 gr. Fremstår med brugsspor, patineret skive. Uret trænger til service. Lauritz.com indestår ikke for ...
Warennr.: 5287450
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 01.04.2019
20:45:00
EUR 201
Herrfickur i 14 k guld
FICKUR, 14 k guld, 1900 talets första del, emaljtavla, savonett, innerlock i metall, boettnr. 679128 diameter ca 53 mm, vikt ca 96 g
Warennr.: 5286861
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01.04.2019
20:48:00
Sehen Sie mehr
International Watch Co herrfickur i silver
IWC, fickur, silver, 1900-talets början, vitemaljerad urtavla, innerboett i silver, stämplat IWC, ankargång, boettnr. 747688, diameter 50 mm
Warennr.: 5288340
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02.04.2019
17:26:00
Sehen Sie mehr
Fred Gibson & Co herrfickur i silver
FRED GIBSON & CO, fickur, silver, London, England, 18/1700-tal, emaljerad urtavla med motiv av skepp, sekundvisare med skiva i ben, spindelgång, verknr. 6821, innerboett stämplad WH, ytterboett i försilvrad mässing samt läderklädd, diameter inkl. ytterboett 58 mm
Warennr.: 5288452
EUR 574 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02.04.2019
21:40:00
Sehen Sie mehr