Kategorie  Schätzpreis
ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Omega damfickur i 18 k guld
OMEGA, fickur, 18 k guld, 1900-talets första hälft, innerboett i metall, ankargång, vitemaljerad urtavla, boettnr. 3296711, diameter 34 mm, vikt ca 30 g
Warennr.: 5499352
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
18:28:00
Sehen Sie mehr
Fickur Schweiz 1920-tal 18K
FICKUR, Schweiz, 1920-tal, 18K, rödguld, manuellt urverk, plexiglas, inre lock gulmetall, serie nr. 137790, diam ca 50, vikt ca 82.3 g, äldre etui original medföljer
Warennr.: 5499855
EUR 650 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 17.11.2019
11:13:00
Sehen Sie mehr
Fickur Scweiz 1890-tal 14K
FICKUR, Schweiz, 1890-tal, 14K, rödguld, manuellt urverk, ankargång, safirglas, innerlock gulmetall, serie nr. 125252, diam ca 39 mm, vikt ca 48.2 g
Warennr.: 5499856
EUR 371 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 17.11.2019
11:14:00
Sehen Sie mehr
Fickur Schweiz 1880-tal 18K
FICKUR, Schweiz, 1880-tal, 18K, rödguld, manuellt urverk, ankargång, mineralglas, inre lock metall, serie nr. 9013, diam ca 35 mm, vikt ca 28.8 g
Warennr.: 5499858
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 17.11.2019
11:16:00
Sehen Sie mehr
Taschenuhr. Rolex Military G.S. MK II
Taschenuhr. Rolex Military WWII, G.S. MK II. Ca. 1939. Ø 50 mm. Rückkapsel gestempelt G. S. MK. II sowie Nr. A. 9432. Restauriertes Zifferblatt. Rückkapsel mit kleiner Beule. Die Uhr funktioniert, Lauritz.com übernimmt keine Gewähr für die Funktion.
Warennr.: 5485039
EUR 2.013 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17.11.2019
20:14:00
EUR 510
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld med doublé kæde
Dobbeltkapslet 'Zeta' lommeur af 14 kt. guld, støvkapsel af metal, guillocheret for- og bagkapsel, forkapsel med graveret monogram. Ø 50 mm. Vægt ekskl. kæde ca. 67,4 g. Medfølges af chatelaine i forgyldt metal med plade af sort plast. Værket fungerede på vurderingstidspunktet. Fremstår med ...
Warennr.: 5495342
EUR 483 DK, Vejle, Dandyvej 17.11.2019
20:17:00
EUR 255
Fickur i 18 k guld
FICKUR, 18 k guld, 1800-talets slut, innerlock metall, ankargång, boettnr. 81431, diameter 46 mm
Warennr.: 5501263
EUR 232 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 18.11.2019
14:46:00
Sehen Sie mehr
Panelur
PANELUR, 1900-talets första hälft, vitmetall / mässing, vitemaljerad urtavla, blånerade visare, ankargång, boettnr. 496651, diameter 67 mm
Warennr.: 5501282
15:30:00
Sehen Sie mehr
Elgin Watch Co. Dobbeltkapslet lommeur af 14kt. guld.
Elgin. Dobbeltkapslet lommeur. Urkasse af 14 kt. guld, hvid skive med arabertal, separat sekundviser, plexiglas, automatisk værk. Ø. 45 mm. Vægt inkl. urværk: ca. 101 gr. Syretestet til 14 karat. Fremstår med brugsspor, gravering på den ene side. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com ...
Warennr.: 5501553
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 18.11.2019
19:39:00
EUR 403
Omega. Lommeur af sølv.
Omega. Enkeltkapslet lommeur af sølv, hvid urskive med arabertal, logo samt subdial til sekundangivelse. Automatisk værk. Stemplet 800. Ø. 50 mm. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Warennr.: 5492020
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 19.11.2019
19:57:00
Uhrwerke / Uhren, Metall, vergoldet, 18. Jahrhundert (6)
Uhrwerke / Uhren, Metall, vergoldet, Deutschland. Uhren mit Stunden- und Minutenzeiger, schwarze Ziffern auf weißem Ziffernblatt, vergoldete und roségoldene Zeiger, mit extra Sekundenzeigerfeld, Quartz Uhrwerk, teilweise Signaturen und Nummerierungen auf der Rückseite, D. je 4,5cm, altersgemäße ...
Warennr.: 5489912
EUR 1.800 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19.11.2019
20:08:00
Samling lommeure og reservedele, flere i sølv
Samling lommeure og reservedele, flere med urkasser i sølv. To stk. til nøgleoptræk. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og defekter. Ingen af urene gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet.
Warennr.: 5503016
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 19.11.2019
20:34:00
Uhrmacherwerkzeug und Uhren / Taschenuhren, Holz und Metall
Uhrmacherwerkzeug und Uhren / Taschenuhren. Konvolut bestehend aus diversen Spezialwerkzeugen für Uhren, sowie mehreren Taschenuhren, innenseitig teilweise mit Herstellerangaben, L.2-13,5cm, B.8-19,5cm, T.4-14cm, D.4-7.5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, geringfügige bis starke ...
Warennr.: 5479505
EUR 800 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19.11.2019
21:09:00
Engelsk Bravingtons military WWII lommeur.
Engelsk Bravingtons military WWII lommeur. Stemplet på bagkasse GS/TP samt nummeret 036097Ø. 52 mm. Fremstår med brugsspor, samt løs bagkasse. Uret går, Lauritz.com garanterer dog ikke for funktionaliteten.
Warennr.: 5465877
EUR 242 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19.11.2019
21:18:00
Geneve/City, fickur, silver/vitmetall (2)
Geneve/City, fickur, silver/vitmetall. 1 st, silver, Geneve, Record Watch Company, diam 5 cm. 1 st, vitmetall, City, diam 5,5 cm. Bruksslitage, Cityuret saknar sekundvisare. Ingen funktionsgaranti lämnas (2)
Warennr.: 5491047
EUR < 125 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 20.11.2019
10:50:00
EUR 28
Fickur i 14 k guld
FICKUR, 14 k guld, 1900-talets första hälft, innerlock i metall, vitemaljerad urtavla, ankargång, diameter 38 mm, vikt med fastlödd kedja i gulmetall ca 50 g
Warennr.: 5503753
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20.11.2019
13:14:00
Sehen Sie mehr
Uhr / Taschenuhr, Metall
Uhr / Taschenuhr, Metall, vergoldet, mit Stunden- und Minutenzeiger, schwarze Ziffern auf weißem Ziffernblatt, mit Kette mit Federringverschluss, D.5,5cm, Kettenlänge: 45cm, partiell minimale Befleckungen.
Warennr.: 5419795
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20.11.2019
21:00:00