Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...6»   Waren pro Seite   163 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Bordlamper, model Marala, hvid (2)
Bordlamper, model Marala, m/ hvid kantet skærm, nickel, forkromet metal m.m., H. 90 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2)

Warennr.: 5462178

Neuware
EUR 322 DK, Odense, Kratholmvej 21.09.2020
08:45
EUR 101
Tre bordlamper, model Helena sort (3)
Tre bordlamper model Helena, bemalet gips, med afbryder på ledning, monteret med plisserede skærme, H. med skærme ca. 58-48-46 cm. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. (3)

Warennr.: 5726792

Neuware
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 21.09.2020
10:35
To bordlamper, model Chili, sort (2)
To bordlamper model Chili, sortlakeret metal, gennembrudt overflade, indvendigt guldfarvet. H. 22,5 cm. Ligger i org. emballage. (2)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.

Warennr.: 5717953

Neuware
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 21.09.2020
11:47
Bordslampa Laura Ashley
BORDSLAMPA, Laura Ashley, samtida, fot i metall, höjd ink skärm ca 54 cm

Warennr.: 5774689
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
13:15
Sehen Sie mehr
Art Deco. Bordlampe af glas og metal
Art Deco. Bordlampe af forkromet metal med kvadratisk fodstykke, påsat kvadratisk glasplade, over hvilke justérbare kvadratiske plader af glas. Monteret med stofledning. H 13 cm. B. og L. 10x10 cm. Brugsspor og små afslag på glas, restaureret.

Warennr.: 5718261
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 21.09.2020
14:05
EUR 94
Bordslampa
BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft, mässing, plisserade textilskärmar, höjd 49 cm

Warennr.: 5774745
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
15:03
Sehen Sie mehr
Bordslampor
BORDSLAMPOR, 2 st, EMÅ samt oidentifierad, 1950/60-tal, lackerad metall samt mässing, höjd 28 - 31 cm.

Warennr.: 5774778
16:02
Sehen Sie mehr
Kvinde torso i mosaik med lys.
Lampe / skulptur i glasfiber beklædt med ca 1 cm2 store stykker multifarvet glasmosaik. Står på sokkel af sortmalet træ, monteret med fatning, ledning og afbryderknap. Højde 62 cm. Bredde 30 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Warennr.: 5670384

Neuware
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 21.09.2020
17:43
Bordslampa 1900-talets första hälft
BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft, mässing, skärm av glas, höjd ca 46 cm

Warennr.: 5774849
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 21.09.2020
18:05
Sehen Sie mehr
Petroleumslampe af messing, mrk. 'Fregatten Jylland'
Petroleumslampe af messing, mrk. 'Fregatten Jylland' eksemplar nr. 3148. Skærmkuppel af glas med bobler, H. ca. 60 cm. Fremstår med brugsspor, områder med rust.

Warennr.: 5767676
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21.09.2020
19:05
Cecilie Manz. Bordlampe, model Caravaggio hvid
Cecilie Manz. Bordlampe, model Caravaggio, skærm af hvidlakeret metal. Designet af Cecilie Manz. Diameter 18 cm., Højde 51,7 cm. Fremstår ny i original emballage. Modelfotos.

Warennr.: 5756114

Neuware
EUR 295 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21.09.2020
19:11
Shawn Littrell. Fire Ninety LED bordlamper med dæmperfunktion (4)
Shawn Littrell. Fire Ninety LED bordlamper med dæmperfunktion. Til bordmontering. Sortfarvet inkl. Lampehoved kan indstilles i alle retninger. LED (dioder) med klart varmt hvidt med god farvegengivelse. Lyset kan dæmpes. Energieffektiv 6W. LED er meget holdbar og skal aldrig skiftes. Formgivet af...

Warennr.: 5651793
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21.09.2020
19:15
Bordlampe
Bordlampe af metal monteret med skærm af hvidt glas. Petroleumslampe omgjort til el. Brugsspor. H 55 cm.

Warennr.: 5773521
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 21.09.2020
19:24
Bordlampe, Fog & Mørup, model Kongelys, messing
Fog & Mørup, Kongelys bordlampe stel m/ messing m.m. & skærm af hvid plast / messing, H. 53 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. tryk på skærm m.m.

Warennr.: 5766038
19:35
EUR 94
Bordlampe, Louis Poulsen, PH 80 af Poul Henningsen
Poul Henningsen for Louis Poulsen, PH80 standerlampe, stel med skærme af akryl samt top i rødt/sort kunststof (fatning løs), stander af forkromet messingrør monteret på sort fod, ledning med afbryder, H. 67 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. revne ved topskærm m.m.

Warennr.: 5768994
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 21.09.2020
19:40
EUR 148
Sidse Werner & Leif Alring for Fog & Mørup. 'Formland' bordlampe
Sidse Werner & Leif Alring for Fog & Mørup. 'Formland' bordlampe af orangerød bemalet metal, akryl kugleformet plastskærm. Formgivet 1970, fremstillet hos Fog & Mørup. Virkede ved indlevering, Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fremstår med Aldersrelateret slitage.

Warennr.: 5772633
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 21.09.2020
19:41
EUR 201
Bordslampa
BORDSLAMPA, 1960/70-tal, i ljuspunkt, fanér i teak samt färgat glas, skärm i textilt material, höjd med skärm ca 62 cm

Warennr.: 5774932
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21.09.2020
19:54
Sehen Sie mehr
Bordslampa
BORDSLAMPA, 1900-tal, Frankrike, kupa samt lampfot i glas, höjd ca 40 cm

Warennr.: 5774940
20:02
Sehen Sie mehr
Fotbollslampa
BORDSLAMPA, 1930/40-tal, i form av fotbollsspelare, sten och mässing, ekollonfötter, höjd 29, diameter 15 cm

Warennr.: 5774944
20:06
Sehen Sie mehr
Lampe / Tischleuchte, 925er Silber, Holz, Stoff
Lampe / Tischleuchte, 925er Silber, Holz, Stoff. Konstruktion mit einem Fuß aus 925er Silber in der Gestalt eines Weinstrauches mit Blattwerk und Trauben, unterseitig mit einem gestuften Sockel aus schwarz lackiertem Holz versehen, mit einem Lampenschirm aus grauem Stoff, mit einem punzierten ...

Warennr.: 5723724
EUR 2.450 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21.09.2020
20:09
EUR 45
Bordlamper, model Marala (2)
Bordlamper, model Marala, med hvide skærme og afbryder, nickel, forkromet metal m.m., H. med skærm 59 cm. Nye og i ubrudt emballage. (2)

Warennr.: 5778278

Neuware
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 21.09.2020
20:10
Giovanni Grignani, Schreibtischleuchte Modell Bautta für Lamperti, Italy
Schreibtischleuchte Modell Bautta. Italienisches Design von Giovanni Grignani für Lamperti. Unterseitig bezeichnet. Mehrfach verstellbare Konstruktion aus schwarz lackiertem Metall, farbigem Kunststoff und satiniertem Glasdiffusor, ausgestattet mit im Sockel eingebautem 2.Stufenschalter und einer...

Warennr.: 5757941
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21.09.2020
20:13
Poul Henningsen. To ældre 3/2 mellemskærme med guldkant. (2)
Poul Henningsen. To ældre 3/2 mellemskærme med guldkant. Ø. 26. H. 7.5. cm. (2)

Warennr.: 5690392
EUR 913 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21.09.2020
20:15
Poul Henningsen. Tischleuchte PH 4½/3
Poul Henningsen. Tischleuchte PH 4½ / 3 mit Stamm aus brüniertem Messing, gegossene Schirmhalter, Fassung aus Bakelit. Oberschirm aus Zink, Mittel- und Unterschirm aus Opalglas. Schalter am Stamm, obere Abschlussplatte aus Messing, Schraube aus Kunststoff. Ø 45 cm, H. 58 cm. Mittel- und ...

Warennr.: 5700771
EUR 2.013 DK, Herlev, Dynamovej 21.09.2020
20:16
EUR 1.235
Achille. & Pier Giacomo.Castiglioni, Tischleuchte Modell Snoopy für Flos in schwarz
Tischleuchte Modell Snoopy, italienisches Design von Achille & Pier Giacomo Castiglioni für Flos. Entwurf von 1967. Konstruktion mit Stand aus Marmor, Reflektor aus schwarz lackiertem Metall. Mit Aufkleber bezeichnet. Maße ca.: H. 37 cm, B. 39 cm. Original verpackte Neuware.

Warennr.: 5764769

Neuware
EUR 750 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21.09.2020
20:20
EUR 375
Christian Dell, Idell Schreibtischleuchte / desk lamp Modell 6751 für Kaiser Leuchten, Germany
Schreibtischleuchte der Idell Serie Modell 6751. Entwurf von Christian Dell und Kaiser Leuchten für Kaiser Leuchten, Germany. Verstellbare Konstruktion aus lackiertem und brüniertem Messing und Stahl, ausgestattet mit einer Lampenfassung E 27.Maße ca. H. ca. 46 cm, Ø 33,5 cm. Sehr Leichte, ...

Warennr.: 5767293
EUR 350 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21.09.2020
20:26
EUR 65
Orientalsk bordlampe m/ skærm.
Orientalsk bordlampe m/ skærm. Figur forestillende tempeldanserinde, udført i bemalet messing. H. 60 cm incl skærm. Brugsspor. Af nyere dato.

Warennr.: 5735092
EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21.09.2020
20:31
Cecilie Manz. Bordlampe, model Caravaggio sort.
Cecilie Manz. Bordlampe, model Caravaggio, skærm af sortlakeret metal. Designet af Cecilie Manz. Diameter 18 cm., Højde 51,7 cm Fremstår ny i original emballage. Modelfotos.

Warennr.: 5762765

Neuware
20:32
Wand- / Tischleuchte der 1960/70er Jahre von Reggiani, Italy
Wand- / Tischleuchte der 1960/70er Jahre. Wohl Entwurf von Reggiani, Italy. Verstellbare Konstruktion aus senfgelb lackiertem und verchromtem Metall, ausgestattet mit einer Lampenfassung E 14 und Schnurzwischenschalter. Die Leuchte lässt sich mittels der, in der Grundplatte angebrachten, ...

Warennr.: 5756314
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21.09.2020
20:34
Paar Tischlampen (2)
Paar Tischlampen, Schaft aus Messing, mit chinesischer Keramikfiguren auf Lotosblumen. Lampenschirm in Trapezform, mit beigem Stoff. Maße ca. H. 55 cm B. 27 cm T. 22 cm. Gebrauchsspuren. (2)

Warennr.: 5772611
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21.09.2020
20:36
EUR 45
12345...6»