Kategorie  Schätzpreis
12345» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Bordslampa
BORDSLAMPA, "Klubban", ÖIA, kromat stål, höjd 49 cm
Warennr.: 5531786
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
12:38:00
Sehen Sie mehr
Maria Berntsen for Holmegaard. Pendel og bordlampe af klart glas, model One (2)
Maria Berntsen for Holmegaard. Pendel Ø. 40 cm. H. 40 cm. og bordlampe Ø. 40 cm. H. 39 cm. af klart glas, model One. Fremstår med minimale brugsspor.
Warennr.: 5532461
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
13:29:26
Italiensk bordlampe af kanneleret blå glas
Italiensk bordlampe med korpus af kanneleret blå glas, montering af messing under fatningen. H. 30 cm.
Warennr.: 5532495
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
13:51:44
Bordlamper, model Satna, m/ beige skærme (2)
Bordlamper, model Satna, metal m/ sølv finish m.m. & m/ beige skærme, H. 66 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende udleveringen. Da ...
Warennr.: 5396621

Neuware
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
14:15:00
Bordlamper, model Maralla m/ Empire natur skærme (2)
Bordlamper, model Maralla m/ Empire natur skærme, antik messing m.m., H. 61 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende udleveringen. Da ...
Warennr.: 5292502

Neuware
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
14:29:00
2 Bordlamper, model Roma, m/ ovale skærme, str. L (2)
Bordlamper, model Roma, m/ ovale skærme, lamper af forkromet metal m.m., str. L, H. 73 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com, Odense vedrørende udleveringen. ...
Warennr.: 5266931

Neuware
EUR 242 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
14:34:00
Bordlamper, model Madrid m/ hvide bomulds skærme (2)
Bordlamper, model Madrid m/ bomulds skærme, antik messing m.m., H. 49 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende udleveringen. Da udleveringen af...
Warennr.: 5281274

Neuware
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
14:36:00
Bing & Grøndahl. Tre bordlamper af porcelæn (3)
Bing & Grøndahl. Tre bordlamper af porcelæn, nr. 6715. H. 33 cm eksklusiv fatning og lampeskærm. Fremstår med almindelige brugsspor, herunder afslag på lampeskærmsholdernes plast. (3)
Warennr.: 5516467
15:01:00
EUR 94
Samling arkitektlamper m.m., bl.a. LUXO m.m., 1900-tallets 2. halvdel (3)
Luxo arkitektlamper m/ holder til bord, justerbar i højden, skærme Ø 20-21 cm samt Louis Poulsen, LamPetit bordlampe (afstød ved fod) i orange plast, justerbar højde, H. 20 cm. Fremstår med brugsspor. (3)
Warennr.: 5512404
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
15:14:00
Russisk bordlampe i pompejansk stil, 1800-tallets 2. halvdel
Russisk vaseformet bordlampe af porcelæn, dekoreret i farver og guld med kvindeportræt antageligt forestillende kejserinde Eugenie af Frankrig i kartouche, monteringer af messing m.m., monteret til el (senere), 19. Årh. 2. halvdel, m/ boret hul, H. inkl. montering ca. 67 cm. ...
Warennr.: 5518133
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
15:17:37
Lauritz Hjorth. Lampefod af sortbrændt terracotta, modelleret med ugler
Lauritz Hjorth 1834-1912 Lampefod af sortbrændt terracotta, modelleret med ugler i relief, stemplet L. Hjorth, Bornholm nr. 653. Lampemonteringen er aftagelig. H 61 cm inkl montering.
Warennr.: 5497434
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
15:51:00
EUR 87
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Silver', Made in Germany
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Silver', Made in Germany. Leuchte macht Dimmen des Lichtes, das meist in der verborgenen Technik eines Schalters statt findet, zu einem intuitiv nachvollziehbaren Vorgang. Leuchtquader lässt sich stufenlos aus dem ...
Warennr.: 5488423
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.12.2019
15:54:40
Kinesiske bordlamper af porcelæn 1900 tallet (2)
To kinesiske vaser af porcelæn monteret som bordlamper, polykrom dekoration med figur scenerier og skrifttegn. H.27-28 cm ex. montering. èn med hårrevne, én med afslag på fodrand. Starten af 1900 tallet.
Warennr.: 5532100
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
16:33:00
Michael Andersen/Søholm Lamper + Døbefont (3)
1 stk. Michael Andersen keramik bordlampe i brune /beige farve nr. 6258 H 15,5 cm. u/fatning 1 stk. Michael Andersen keramik Døbefond i krakeleret grå/grøn udvendigt, indvendig rød brun glasur farve nr. 4645-2 H 14,5 cm., glasur afslag på fod. 1 stk. Søholm bordlampe H u/fatning 20 cm. ...
Warennr.: 5490446
17:56:00
Gunnar Nylund bordslampa
GUNNAR NYLUND, bordslampa, chamotte, Rörstrand, chamotte, blå glasyr, höjd exkl,. lampsockel ca 23 cm
Warennr.: 5531901
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.12.2019
18:06:00
Sehen Sie mehr
Bordlamper, model Roma, m/ ovale skærme, str. L (2)
Warennr.: 5266968

Neuware
18:40:00
Bordlamper, model Roma, m/ kantede skærme, str. L (2)
Bordlamper, model Roma, m/ kantede skærme, lamper af forkromet metal m.m., str. L, H. 73 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com, Odense vedrørende udleveringen....
Warennr.: 5267069

Neuware
18:41:00
Verner Panton. Panthella Mini.
Verner Panton. Bordlampe model Panthella Mini af orange dybtrukket stål. Fod af aluminium. 3 lysniveauer. Fremstillet af Louis Poulsen. Mærkat herfra. H. 33,5 cm. Ø. 25 cm. Fremstår med alm. lette brugsspor.
Warennr.: 5531310
EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
19:05:00
EUR 161
Ukendt lampeproducent. Bordlampe, 1960'erne
Ukendt lampeproducent. Bordlampe af messing, fod og skærm af grålakeret metal. 1960'erne. H. 38 Ø 34 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte ridser på skærm.
Warennr.: 5531455
EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 16.12.2019
19:09:00
Bordlamper, model London, hvide skærme (2)
Bordlamper, model London, m/ hvide ovale skærme, lamper af forkromet metal m.m., H. 86 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende ...
Warennr.: 5522769

Neuware
19:15:00
Damo bordlampe, sort.
Damo bordlampe af mat sort metal, med afbryder og drejbar skærm, Højde 48 cm. Diameter 38 cm. 2 x 60w E27-fatning (stor) m/ afbryder. Fremstår ubrugt i original emballage.
Warennr.: 5517780

Neuware
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 16.12.2019
19:20:00
Le Klint. Tre bordlamper (3)
To Kaare Klint / Le Klint, model 306, Kip bordlampe / væglampe af mat messing. H. inkl. skærmholder 36 cm. Fremstår med enkelte ridser og brugsspor. Aage Petersen for Le Klint. Teleskop bordlampe, model 328 af messing. Justerbar højde. Fremstår med brugsspor. (3)
Warennr.: 5531317
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
19:27:00
EUR 255
Greta M. Grossman. Bordlampe, model Cobra
Greta M. Grossman 1906-1999. Bordlampe, model Cobra, Farve Warm Sand lakeret metal skærm og fod. Afbryder i messing, Flexstamme af forkromet metal. Højde 34 cm. Skærm Ø27 cm. Ledningslængden 170 cm. Fremstillet hos Gubi. Udstillings model. Fremstår med få brugsspor.
Warennr.: 5532139
EUR 201 DK, Aalborg, Nibevej 16.12.2019
19:46:00
Jaime Hayon, Tischleuchte 'Josephine M' für Metalarte
Tischleuchte 'Josephine M', design von Jaime Hayon für Metalarte. Fuß aus Porzellan. Oberfläche: Platin. H. ca. 75 cm. Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5526923
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.12.2019
19:47:00
EUR 45
Paar vergoldete 2-flammige Leuchter mit Putten (2)
Paar 2-flammige Leuchter aus teilweise vergoldeter Bronze, Schaft in Form von Kerzenarme tragender Putte, auf Sockel aus rotbuntem Marmor. H. 48 cm.
Warennr.: 5529284

Neuware
EUR 1.101 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
19:50:00
EUR 228
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, bordlampe BL1. Offwhite
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, bordlampe BL1, farve: offwhite og krom, H. 52-85 cm. Udstillingsmodel, fremstår i original emballage. Enkelte ridser og mærker kan forekomme. Modelfoto
Warennr.: 5516496

Neuware
19:54:00
EUR 134
Poul Henningsen u. a. Zwei Klavierlampen mit PH Schirmset (2)
Poul Henningsen u. a. Zwei Klavierlampen aus verchromtem und bemaltem Metall, mit PH 2/1 Schirmset aus Mattglas. Ø 20 cm. Fassungsgehäuse aus weißem Bakelit. H. ca. 21 cm, L ca. 43 cm. Normale Patina und Verschleiß. (2)
Warennr.: 5486977
EUR 1.342 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
20:00:00
EUR 617
Poul Henningsen. 'Spørgsmålstegnet' Tischlampe, 1930er
Poul Henningsen 1894-1967. 'Spørgsmålstegnet', Tischleuchte mit verstellbarem Gestell und Fassungsgehäuse aus Bakelit, 2/2 Schirmset aus 1-Schicht gelbem/mattiertem Glas mit dazugehöriger unterer Schale, Schaltergehäuse mit durchgehendem Schalter . Lampenschirmgestell gestempelt P.H.-2 Patented ...
Warennr.: 5500542
EUR 6.174 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
20:02:00
EUR 3.356
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4/3 bordlampe med stamme af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 56 Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor, lette ridser på foden.
Warennr.: 5518173
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:15:00
EUR 376
Bordlamper, model Tampa m/ lyse skærme (2)
Bordlamper, model Tampa, m/ lyse skærme, lamper af hammerslået metal m.m., H. 45 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende udleveringen. Da ...
Warennr.: 5526899

Neuware
20:15:00