Kategorie  Schätzpreis
ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Fransk kaminur, PH Mourey. 1800-tallets slutning
Fransk kaminur af forgyldt metal og alabast, støbt med stående kvinde, puttier, bladværk mm. Urskive med romertal. 19. årh. H. 48,5 cm. Sign. PH Mourey. Pendul mangles. Optræksnøgle medfølger. Alm. alders / brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Warennr.: 5449359
EUR 403 DK, Herning, Engdahlsvej 15.11.2019
20:35:00
EUR 201
Reseur silver England
RESEUR, 2 st., silver, England, Birmingham 1911 resp. 1922, höjd ca 9,5-11 cm
Warennr.: 5499634
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.11.2019
15:00:00
Sehen Sie mehr
Bordur - 1900-tallet
Bordur fra begyndelsen af 1900-tallet. H 58 cm, B 35 cm. Pendul medfølger, nøgle mangler. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5471810
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17.11.2019
18:10:00
Bordspendyl 1800-talets senare del
BORDSPENDYL, 1800-talets senare del, slagfunktion, föreställande en kvinna i skördetid efter E. Fuchs,. bronserad metall, sockel av sten, montage av förgylld metall, höjd 62 cm
Warennr.: 5500249
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.11.2019
20:45:00
Sehen Sie mehr
Fransk kaminur af forgyldt zinkmetal
Fransk kaminur af forgyldt zinkmetal. Rokoko stil Rigt ornamenteret kasse med rocaille, blomster og guirlander. Hvid emaljeret urskive med romertal. Mekanisk urværk med timeslag. H. 52 cm. B. 60 cm. Fremstår med brugsspor og brud på bladværk.
Warennr.: 5501629
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 18.11.2019
15:00:00
Skeppsur
SKEPPSUR, "Schatz, Royal Mariner", mässing samt monterad på träplatta, plattans mått ca 25x25 cm, nyckel finns
Warennr.: 5501330
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 18.11.2019
17:18:00
Sehen Sie mehr
Televox og Reform bordure (2)
Televox bordur af bakelit H 23 cm og Reform bordur af træ H 21 cm, B 40 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)
Warennr.: 5497005
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18.11.2019
19:49:00
Fransk Art Deco kaminur med skulptur af E. Guy.
Fransk Art Deco kaminur med skulptur af E. Guy. Starten af 1900 tallet. Urhus af metal, glas og marmor. Urskive af metal med Arabertal. På toppen monteret skulptur af E. Guy af kobber og bronze. Pendul og optræksnøgle medfølger. H. 58,5 cm., B. 41 cm., D. 12 cm. Fremstår med alm. brugsspor, små ...
Warennr.: 5460107
EUR 671 DK, Herning, Engdahlsvej 18.11.2019
20:05:00
Uhr / Kaminuhr / Tischuhr, Marmor, Kupfer, Frankreich, wohl 19. Jahrhundert
Uhr / Kaminuhr / Tischuhr, Marmor, Kupfer, Frankreich, wohl 19. Jahrhunder. Kastenförmiger Korpus auf einem rechteckigen Sockel, rundes Ziffernblatt mit zwei Zeigern, seitlich mit zwei Kupferbeschlägen mit Henkeln, Bekrönung aus Kupfer, H.40cm, B.21cm, T.12cm, altersgemäße Gebrauchs- und ...
Warennr.: 5273212
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18.11.2019
20:09:00
Bordsur
BORDSPENDYL, Louis XVI, brännförgylld brons, vit och svart marmor, urhus med emaljerad urtavla, arabiska siffror, märkt a paris, höjd 45 cm, dragnyckel och pendel medföljer
Warennr.: 5502630
EUR 464 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19.11.2019
21:32:00
Sehen Sie mehr
Bordsur Louis XVI stil Frankrike
BORDSUR, Louis XVI stil, 1900-talets första hälft, Frankrike, mässing samt marrmor, nyckel saknas, höjd ca 34 cm
Warennr.: 5503730
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 20.11.2019
12:27:00
Sehen Sie mehr
Engelsk standerur
Engelsk standur i kasse af massiv og fineret med intarsia, top flankeret af helsøjler, hurskive med romertal og dekoration. Pendul, to lodder samt optræksnøgle medfølger. H. 230 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Warennr.: 5500677
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 20.11.2019
19:04:00
Kaminur, o. 1880
Kaminur af forgyldt metal, ca. 1880, på toppen stående ung mand i haveomgivelser med gartnerredskaber, hvidemaljeret urskive med romertal. H. 40 cm, B. 33 cm. To optræksnøgler medfølger. Brugsspor, genstand i mandens hånd afknækket, urskive med små revner. Lauritz.com garanterer ikke for ...
Warennr.: 5500562
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 20.11.2019
19:48:00
Uhr / Kaminuhr / Tischuhr und zwei Vasen / Ziervasen, Bronze, Marmor (3)
Uhr / Kaminuhr / Tischuhr und zwei Vasen / Ziervasen, Bronze, Marmor. Konvolut bestehend aus einer Tischuhr mit Putten / Engelsfiguren und Schwalben aus Bronze und einem Marmorsockel sowie zwei Bronzevasen auf Marmorsockeln mit floralem Dekor, H. 27,5-35cm, B. 19-45cm, T. 18,3cm, altersgemäße ...
Warennr.: 5408179
EUR 750 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20.11.2019
21:05:00
Fransk empire vaseformet kaminur af forgyldt og patineret bronze. Ca. 1810
Fransk empire vaseformet kaminur af forgyldt og patineret bronze med urskive af forgyldt bronze prydet med hvidemaljeret timekrans med romertal. Ca. 1810. H. 45 cm. Pendul og optrækkernøgle medfølger. Fremstår med få brugsspor.
Warennr.: 5501053
EUR 1.611 DK, Hørsholm, Hammervej 1 21.11.2019
10:38:00
EUR 671
Große Napoleon III Porzellan 'Blue de Roi' Kamingarnitur (3)
Große Napoleon III Kamingarnitur aus Porzellan 'Blue de Roi' und vergoldeter Bronze, bestehend aus vasenförmiger Kaminuhr mit weiß emailliertem Zifferblatt signiert FD Berthoud A Paris' sowie Paar Kandelaber mit geschwungenen Armen verziert mit Blumen und Blattwerk. Eine Vase bezeichnet Sévres. ...
Warennr.: 5463460
EUR 4.027 DK, Hørsholm, Hammervej 1 21.11.2019
19:52:00
EUR 2.215
Urværk med skive af tin, 1700-tallet
Urværk med skive af tin med araber- og romertal. Skive med forsølvet bladværk. Monteret på plade. H. 40 cm. Pendul og lod medfølger. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5495947
EUR 134 DK, Hørsholm, Hammervej 1 21.11.2019
20:01:00
Rokoko kaminur / konsolur, forgyldt træ, 1700-tallet
Rokoko kaminur / konsolur. Udskåret, lyst bemalet og forgyldt træ, 1700-tallet. Antageligt dansk. Urskive af messing. Nøgle & pendul medfølger. H. 48. B. 27. D. 13 cm. Brugs- og alderspatina / aldersrelateret stand.
Warennr.: 5490424
EUR 671 DK, Odense, Kratholmvej 21.11.2019
21:40:00
Bordsur, malakit/metall, signerad L.C.T., 1900-tal.
Bordsur, malakit/metall, signerad L.C.T., 1900-tal. Längd 27, höjd 14 cm. Bruksslitage. Fungerade ej vid katalogisering.
Warennr.: 5497315
EUR 1.857 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 26.11.2019
10:58:00
EUR 32