Kategorie
Zeit
Schätzpreis
   Waren pro Seite   8 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
John Warmink. Engelsk lygteur i kasse af egetræ
John Warmink. Engelsk lygteur i kasse af egetræ, urskive med månefase. John Warmink, London. 1900-tallets sidste halvdel H. 26 cm. Nøgle medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten og kender ikke servicehistorikken på uret.

Warennr.: 6113337
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:13
Japy Frères stor kaminur, 'Tigre au serpent' efter Pierre Varnier. Japy Frères stor kaminur 19 årh.
Japy Frères stor kaminur med urhus af støbt patineret metal med figur: 'Tigre au serpent' efter Pierre H. Varnier (1826-1890), signeret på bagsiden, urskive med guirlander og arabertal, marmor sokkel, urværk stemplet Japy Frères, 19 årh. H. 46 L. 57 D. 22 cm. Fremstår med manglede slangehoved, ...

Warennr.: 6122976
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 29.11.2021
19:43
L'Epée - 1839. Sainte-Luxanne, Paris. Fransk rejseur
L'Epée - 1839. Fransk rejseur af forgyldt metal. Front, sider og bagklap med facetslebet glas, top med oval facetslebet rude med kig til værk. Hvid urskive med romer- og arabertal samt separat timevisning, betegnet L'Epée, Fondée en 1839, Sainte-Luxanne, Paris'. Optræksnøgle medfølger.

Warennr.: 6118928
EUR 430 DK, Aalborg, Nibevej 29.11.2021
20:15
EUR 322
To konsolure / kaminure bla. Japy Freres af messing (2)
To konsolure / kaminure bestående af kaminur med Japy Freres værk i kasse af messing ca. 1900, H. 32 cm., B. 22,5 cm., D. 7,5 cm. Pendul og optræksnøgle medfølger. Mercer bordur i kasse af metal. H. 20 cm., B. 17 cm., D. 7,5 cm. Optræksnøgle medfølger. Lauritz.com indestår ikke for ...

Warennr.: 6121833
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29.11.2021
20:20
Fransk kaminur af forgyldt zink
Fransk kaminur af forgyldt zink. Urskive med romertal. H 44 cm. Brugsspor, skive og fødder let løs. Nøgle medfølger ikke.

Warennr.: 6123630
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30.11.2021
18:46
Cartier 'Diabolo'. Rejse-/bordur med lys skive - box + cert. 1999
Cartier 'Diabolo'. Rejse-/bordur i forgyldt metal med lys skive med romertal, alarm-funktion, quartz urværk. Ø. ca. 61 mm. Medfølges af boks, manual, servicepapir fra 2010 samt certifikat fra Boutique Cartier i Milano fra 1999. Fremstår med brugsspor. Uret gik på vurderingstidspunktet. ...

Warennr.: 6108675
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 30.11.2021
19:01
EUR 591
Fransk kaminur af af bemalet metal, ca. 1900
Fransk kaminur af bemalet metal, skive med arabertal, base af marmor. Plakette: Retour de Moisson. Par Aug. Moreau. H. 44 cm.

Warennr.: 6122643
EUR 322 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30.11.2021
19:34
EUR 242
Staffordshire urholder/figur af fajance
Staffordshire urholder/figur af fajance H.28 cm. Fremstår med mindre afslag.

Warennr.: 6118383
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 02.12.2021
17:44