Kategorie  Schätzpreis
ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Bordsur
BORDSPENDYL, 1900-tal, svartmålad, förgylld beslag, krönt av konstnär, höjd ca 42 cm, nyckel och pendel finns
Warennr.: 5531787
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
12:40:00
Sehen Sie mehr
Bordsur
BORDSPENDYL, 1900-tal, förgylld zink, delvis emaljerad urtavla, höjd ca 44 cm, nyckel och pendel finns
Warennr.: 5531803
EUR 235 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
13:28:00
Sehen Sie mehr
Bordsur alabaster 1800-talets andra hälft
BORDSUR, alabaster, 1800-talets andra hälft, dekor av mässing, höjd ca 37 cm
Warennr.: 5531886
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 16.12.2019
17:18:00
Sehen Sie mehr
Bordspendyl senempire
BORDSPENDYL, 1800-talets mitt, seempire, urtavla med romerska siffror, förgylld och patinerad brons, dekor av kurtiserande par, höjd ca 45 cm, nyckel o pendel finns. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5531899
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
18:02:00
Sehen Sie mehr
Bordsur
BORDSPENDYL, 1800-talets slut, förgylld zink, emaljerad urtavla, höjd ca 31 cm, nyckel och pendel finns
Warennr.: 5531909
18:22:00
Sehen Sie mehr
Junghans. Bordur i kasse af mahogni
Junghans. Bordur i kasse af mahogni, siret med ornamenter af messing, urskive med romertal. Ca. 1900. H. 57 cm. Fremstår med brugsspor herunder løst spir på top. Nøgle medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Warennr.: 5511159
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 17.12.2019
17:14:06
Fransk kaminur, PH Mourey. 1800-tallets slutning
Fransk kaminur af forgyldt metal og alabast, støbt med stående kvinde, puttier, bladværk mm. Urskive med romertal. 19. årh. H. 48,5 cm. Sign. PH Mourey. Pendul mangles. Optræksnøgle medfølger. Alm. alders / brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Warennr.: 5449359
EUR 376 DK, Herning, Engdahlsvej 17.12.2019
20:53:00
Bordspendyl
BORDSPENDYL, med glaskupa, 1800-talets slut, svärtat fodral med mässingsbeslag, emaljerad urtavla med romerska siffror, höjd 61 inkl kupa, nyckel och pendel finns
Warennr.: 5533895
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 18.12.2019
13:02:00
Sehen Sie mehr
Fransk kaminur, bronze patineret zink og marmor ca 1880
Fransk kaminur af bronze patineret zink rekt. sokkel af broget marmor, urhus støbt og stemplet FRANCE, dekoreret kvinde der spiller Luth (knækket i toppen), hvid emaljeret urskive med arabertal og guirlander, H. 39 B. 53 D. 18 cm, ca 1880, nøgler og pendul medfølger. Fremstår med knækket Luth i ...
Warennr.: 5532245
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 18.12.2019
14:19:48
Forgyldt Kaminur. Frankrig
Forgyldt Kaminur af bronze og messing, Frankrig. Front rigt dekoreret med rocaille, øverst figur med landskab, emaljeret urskive, visere af jern. Urværk nr. 337 fra Pannard. Nøgle medfølger ikke. H. 33 cm. Diverse pyntegenstande, skruer og dele mangler, herunder pendul. Lauritz.com garanterer ...
Warennr.: 5535903
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 19.12.2019
19:55:00
Fransk kaminur af forgyldt bronze. 1800-tallets sidste halvdel
Fransk kaminur af forgyldt bronze, dekoreret med matematikeren Denis Papin Vapeur siddende med hånden på sin dampmaskine. Hvidemaljeret skive med romertal. Base af sort marmor. H. 40 cm. Medfølgende optrækkernøgle.
Warennr.: 5516374
EUR 671 DK, Hørsholm, Hammervej 1 19.12.2019
20:49:00
Bordspendyl 1700-tal
BORDSPENDYL, 1700-tal, Louis XVI, fodral i skuret trä, bronserad samt bemålad, urtavla i fajans, urverket signerad Simon Steinbach, höjd 55 cm
Warennr.: 5535063
EUR 471 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20.12.2019
11:14:00
Sehen Sie mehr
Bordsur omkring 1900
BORDSUR, omkring 1900, trä med bemålad marmorimitation samt bronsdetaljer, höjd 30 cm
Warennr.: 5535529
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21.12.2019
12:02:00
Sehen Sie mehr
Fransk Art Deco kaminur med skulptur af E. Guy.
Fransk Art Deco kaminur med skulptur af E. Guy. Starten af 1900 tallet. Urhus af metal, glas og marmor. Urskive af metal med Arabertal. På toppen monteret skulptur af E. Guy af kobber og bronze. Pendul og optræksnøgle medfølger. H. 58,5 cm., B. 41 cm., D. 12 cm. Fremstår med alm. brugsspor, små ...
Warennr.: 5460107
EUR 671 DK, Herning, Engdahlsvej 22.12.2019
21:15:00