Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
  ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
John Taylor, Stockuhr / Bracket Clock, 1780
Stockuhr / Bracket Clock von John Taylor, hergestellt in England um 1780. Mahagoni-Gehäuse, versilbertes Messing-Zifferblatt. Seitenglas in blau. Silent / Strike Mechanismus. Maße: H ca. 55cm, B ca. 20cm, L ca. 35cm. Die Uhr befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit sehr geringfügigen ...
Warennr.: 5256912
EUR 5.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22.03.2019
20:59:00
EUR 2.450
BORDSPENDYL, omkring år 1900
BORDSPENDYL, urverk märkt Louis Boname, omkring år 1900. Fodral i mässing. Emaljerad urtavla. Pendyl medföljer. Höjd 56 cm.
Warennr.: 5277956
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
13:14:00
Sehen Sie mehr
Bordsur mässing och sten
BORDSUR, 1800-talets slut, mässing och sten, höjd 42 cm
Warennr.: 5277997
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
15:00:00
Sehen Sie mehr
Samuel Marti. Fransk kaminur, ca. 1900
Fransk kaminur af guldbemalet metal og hvid marmor, støbt med siddende og musicerende mandsfigur, hvidemaljeret urskive med arabisk talangivelse, værket mærket S. Marti et Cie. Pendul og optræksnøgle medfølger. Ca. 1900. H. 37,5 cm. Fremstår med brugsspor, emaljeafslag på urskive, manglende ...
Warennr.: 5278809
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 23.03.2019
18:43:00
Walt, Uhr / Tischuhr / Kaminuhr, Holz, Messing, 20. Jahrhundert
Walt, Uhr / Tischuhr / Kaminuhr, Holz, furniert, Messing, 20. Jahrhundert. Konstruktion aus einem Korpus aus Holz auf vier Löwenfüßen, floralen und ornamentalen Messingbeschlägen, goldfarbenen Intarsien und einer Bekrönung aus einem sitzenden Knaben, Uhrwerk von Franz Hermle, mit ...
Warennr.: 5253943
EUR 1.200 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23.03.2019
20:35:00
EUR 600
Nils Berg, Uhr / Tischuhr / Kaminuhr, Holz, 18. Jahrhundert, Stockholm
Nils Berg, Uhr / Tischuhr / Kaminuhr, Holz, Metall, 18. Jahrhundert, Stockholm. Konstruktion aus einem geschwungenen Korpus aus Holz auf vier Füßen mit ornamentalem Dekor und volutenförmigem Abschluss, rundes Ziffernblatt mit zwei ornamentalen Zeigern, hinter Glas, seitlich zwei Metallbeschläge ...
Warennr.: 5220397
EUR 900 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23.03.2019
21:36:00
EUR 450
Musse Pigg-klockor
MUSSE PIGG-KLOCKOR, 4 st, väckarklocka diam. 22 cm, Walt Disney productions, väggklocka Lorus Quartz diam. 26 cm, 2 st. armbandsur, swiss made, diameter 34 mm.
Warennr.: 5278195
EUR 150 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 24.03.2019
11:18:00
Sehen Sie mehr
Omega chronometre mantle clock
OMEGA, chronometre, mantle clock, wood, brass, 1940's, manual winding, 8 days going "jumping seconds", movement no. 9890441, diameter 140x140 mm
Warennr.: 5278237
EUR 956 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24.03.2019
15:42:00
Sehen Sie mehr
Jaeger Le Coultre Atmos 1960's
JAEGER LE COULTRE, mantel clock, Atmos, brass, 1960's, decor of ships, H 22,5, W 16,5 D 12 cm
Warennr.: 5278238
EUR 1.434 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24.03.2019
15:48:00
Sehen Sie mehr
Jaeger-LeCoultre atmos mantel clock
JAEGER-LECOULTRE, mantel clock, Atmos, 1970´s, case in metall, powered by the difference in temperature, dial painted in imitation of lapis lazuli, movement no. 410366, cal 526-5, height 220, 130x180 mm
Warennr.: 5278266
EUR 1.912 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24.03.2019
18:36:00
Sehen Sie mehr
Uhr / Kaminuhr / Tischuhr, Marmor, Kupfer, Frankreich, wohl 19. Jahrhundert
Uhr / Kaminuhr / Tischuhr, Marmor, Kupfer, Frankreich, wohl 19. Jahrhunder. Kastenförmiger Korpus auf einem rechteckigen Sockel, rundes Ziffernblatt mit zwei Zeigern, seitlich mit zwei Kupferbeschlägen mit Henkeln, Bekrönung aus Kupfer, H.40cm, B.21cm, T.12cm, altersgemäße Gebrauchs- und ...
Warennr.: 5273212
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24.03.2019
20:35:00
The Royal Geographical Society, Uhr / Weltuhr, Holz und Messing, 1979
The Royal Geographical Society, Uhr / Weltuhr, Holz, Messing, 1979. Konstruktion aus Messing auf lackiertem Holzsockel, zylindrische Stundenangabe mit schwarz-gold lackierter beweglicher Erdkugel, ober- und unterseitig mit Herstellerplakette, H.28cm, B.22cm, T.22cm, altersgemäße Gebrauchs- und ...
Warennr.: 5279602
EUR 350 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24.03.2019
21:15:00
EUR 275
Angelus vejrstation
Angelus vejrstation med ur, hygrometer, barometer og termometer. H 16 cm. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5272958
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25.03.2019
13:06:00
Art Deco kaminur af marmor med bueskytte
Art Deco kaminur af marmor monteret med person i form af patineret bueskytte h. 51 cm L. 61 cm. Urværk skiftet (org. medfølger) usign. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Warennr.: 5275657
EUR 1.074 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25.03.2019
17:26:00
EUR 537
Wanduhr / Kaminuhr. Messing / Holz.
Wanduhr / Kaminuhr, Konstruktion aus Holz und Messing. Maße ca: H. 50cm. Gebrauchspuren. Lauritz.com garantiert nicht die Funktionalität.
Warennr.: 5277781
EUR 250 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26.03.2019
11:08:54
EUR 85
Uhr / Kaminuhr / Tischuhr, Messing, französisch, 19. Jahrhundert
Uhr, Kaminuhr / Standuhr, französischer Stil, Goldfarbem dekor und mit einer weiblichen Figur aus Bronze als Aufsatz, Messing, Schwarzem Zifferblatt mit römischen Ziffern. Schwarzer Korpus mit goldfarbener Applikationen, 19. Jahrhundert. Maße H. 44cm, L. 31cm, B. 11cm. Gebrauchsspuren, Uhr defekt...
Warennr.: 5283331
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26.03.2019
13:45:11
EUR 325
Arne Jacobsen og Rosendahl. Vægur, model Bankers Clock
Arne Jacobsen og Rosendahl. Vægur, model Bankers Clock i stål med Quartz urværk. Fremstillet hos Rosendahl. Ø 21 cm. Fremstår med kanthak og gravering.
Warennr.: 5278472
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 26.03.2019
13:55:22
Sokkler til glaskupler m.m. (10)
Samling ældre sokkler til glaskupler m.m. bestående af: Elipseformet sort træsokkel 42x20cm. Elipseformet træsokkel m. intarsia 41x21cm. Elipseformet sort træsokkel 35,5x17,5cm. Elipseformet sort træsokkel 47x20cm. Elipseformet sort træsokkel 53x26cm., Elipseformet sort træsokkel, m. brune ...
Warennr.: 5279536
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 26.03.2019
19:13:00
Kaminur af forgyldt zinkmetal, urhus prydet med ridder til hest,
Kaminur af forgyldt zinkmetal, urhus prydet med ridder til hest, hvid emaljeret urskive med romer og arabertal. 1800-tallets slutning. H. 41,5 cm. B. 30 cm. sor tmalet sokkel plade medfølger, optræksnøgle og pendul medfølger.
Warennr.: 5277078
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 26.03.2019
19:31:00
Kaminuhr mit Paar Kerzenständer. Messing / Stein (3).
Kamin-/ Uhr, Konstruktion aus einem Korpus aus Stein und Messing, dazu passende Kerzenständer. Maße ca: Uhre, H. 62 cm, Kerzenständer H. 51 cm. Gebrauchspuren. (3) Lauritz.com garantiert nicht die Funktionalität.
Warennr.: 5277786
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26.03.2019
20:17:00
EUR 50
Tre ældre glaskupler med sokkel (3)
Tre glaskupler med sokkel bestående af: Elipseformet sokkel af dekoreret og forgyldt træ m. glaskuppel, L 33 x B 22 cm, samlet højde 53 cm.Elipseformet, sortbejdset træsokkel med glaskuppel, L 33 x B 18 cm, samlet højde 39 cm. Rund profileret sortbejdset sokkel af træ med glaskuppel, Ø 23 cm, ...
Warennr.: 5279477
20:55:00
EUR 94
Kaminur i Louis Seize-form. 1800-tallets 2. halvdel
Kaminur i Louis Seize-form af bronze og hvid marmor, prydet med blomsterkurve og -ranke, stående på helsøjler og ottekantet base, fritsvingende pendul, urskive med arabertal.1800-tallets 2. halvdel. H. 44, B. 29 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fremstår med brugsspor, ...
Warennr.: 5283782
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 27.03.2019
20:35:00
Cartier. Bordur/rejseur af forgyld metal med lys skive, 1990'erne
Cartier. Bordur/rejseur af forgyld metal, lys skive, optrækskrone med cabochonsleben rød sten, quartz urværk. Mål: 50 x 63 mm. Medfølges af original pose og etui. Fremstår med brugsspor, ridser på bagkasse. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet og kender...
Warennr.: 5255628
EUR 617 DK, Vejle, Dandyvej 27.03.2019
20:55:00
EUR 295