Kategorie  Schätzpreis
12» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Vicke Lindstrand glasservis City och Diamant
VICKE LINDSTRAND, glasservis, "City" och "Diamant", Kosta, ca 57+32 dlr, "City" bestående av: 12 vinglas (höjd 13 cm), 11 whiskey (höjd ca 8 cm), 8 selter (höjd ca 5 cm), 14 starkvinsglas (höjd ca 10 cm), 2 större vinglas (höjd ca 16 cm) och 10 snapsglas (höjd 11 cm), "Diamant" bestående av: 18 madeiraglas (höjd ca 8 cm ) och 14 selterglas (höjd ca 9 cm)
Warennr.: 5525743
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 10.12.2019
13:34:00
Sehen Sie mehr
Aimo Okkolin Smörboll fat
AIMO OKKOLIN, fat, "Kullero"(Smörboll), signerad Aimo Okkolin, Riihimäen Lasi Oy, fasetterad kristall, diameter 29,5 cm, höjd 7 cm
Warennr.: 5525778
EUR 500 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 10.12.2019
14:31:00
Sehen Sie mehr
Kastrup. Samling matætsede erinderings / lejligheds 'Til Erindring' glas (12)
Kastrup. Samling matætsede erinderings / lejligheds 'Til Erindring' pokaler el. ølglas, dekoration i form af roser, 2 stk. m/ afstød, H. 16 cm. Brugsspor. (12)
Warennr.: 5525428
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 10.12.2019
19:40:00
Ann-Sofie Romme for Holmegaard. 'Eclair' glasbesætning (60)
Ann-Sofie Romme for Holmegaard. 'Eclair' glasbesætning bestående af: 12 hvidvinsglas, 11 rødvinsglas, 6 champagneglas, 12 vandglas, 12 hedvinsglas, 7 snapseglas. Fremstår ubrugte og med etiketter fra Holmegaard..
Warennr.: 5523845
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 10.12.2019
19:46:00
EUR 101
Per Lütken for Holmegaard. En samling 'Jægerglas' (71)
Per Lütken for Holmegaard. En samling 'Jægerglas' best. af; 7 ølglas H. 16 cm; 13 rødvin H. 17 cm; 13 hvidvin H. 15 cm; 13 portvin H. 12 cm; 6 portvin H. 10 cm; 8 vandglas H 12 cm; 11 dessertglas H. 10 cm. Fremstår med brugsspor. (71)
Warennr.: 5524075
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 10.12.2019
20:24:00
EUR 121
Holmegaard 'Amager Twist' glas (50)
En samling glas 'Amager Twist Holmegård' bestående af. 8 rødvinsglas H. 18,5 cm,10 hvidvinsglas H. 14 cm. 12 hedvinsglas H. 11,5 cm, 10 snapseglas H. 11 cm. 1 snapseglas H. 12 cm samt 9 cognac/likør glas H. 8 cm. 1 hvidvinsglas med ujævnt kant. (50)
Warennr.: 5523835
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 10.12.2019
20:42:00
Holmegaard Twist - Amager glasbesætning (29)
Holmegaard samling glas 'Amager Twist Holmegård' bestående af 10 ølglas, 4 portvin, 5 hvidvinglas, 5 cognacglas, 1 rødvinsglas, 1 sherryglas og snapseglas. (29).
Warennr.: 5526337
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 10.12.2019
21:00:00
Glasservis Helga
GLASSERVIS, "Helga", 57 dlr., klar glasmassa, 1900-tal, bestående av: 11 rödvinsglas, 10 vitvinsglas, 10 desertvinsglas, 12 selterglas, 6 snapsglas, 8 punschglas/likör
Warennr.: 5527329
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 11.12.2019
21:50:00
Sehen Sie mehr
Glasservis Kosta Boda
GLASSERVIS, Kosta Boda, 17 dlr, bestående av: 9 champagneglas, 8 snapsglas, etikettmärkta, höjd ca 24 resp. ca 15 cm
Warennr.: 5528161
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 12.12.2019
12:20:00
Sehen Sie mehr
Silvia glasservis
INGEBORG LUNDIN, "Silvia", glasservis, 27 dlr, Orrefors, formgivningsår 1957, bestående av: 8 vinglas, 11 starkvinsglas, 5 selterglas, 3 grogglas
Warennr.: 5528180
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 12.12.2019
13:18:00
Sehen Sie mehr
Medus Lumière Versace
GIOVANNI VERSACE, "Medusa Lumière", 28 dlr, Rosenthal, bestående av 4 champagnestrutar, 6 vitvinsglas, 4 rödvinsglas, 3 selterglas, 6 starkvinsglas, 4 konjakskupor, karaffpropp, originalkartonger medföljer
Warennr.: 5528289
EUR 942 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 12.12.2019
18:28:00
Sehen Sie mehr
Karaffel og snapseglas med prikker, ca. 1950'erne(7)
Karaffel og snapseglas af klart glas dekoreret med prikker. Karaffel H. 17,5 cm, glas H. 4,5 cm. Fremstår med brugsspor. To snapseglas med små afslag.(7)
Warennr.: 5520426
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 13.12.2019
13:51:16
Rosenthal
ROSENTHAL, Glasservisdelar, 40 + 5 dlr, bestående av 10 ölglas, 9 vitvinsglas, 7 rödvinsglas, 6 starkvinsglas, 7 nubbeglas, 1 champagneglas, medföljer även 5 glas av annan modell från rosenthal
Warennr.: 5528644
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 13.12.2019
15:12:00
Sehen Sie mehr
Glasservis Cappelin
CAPPELIN, glasservis, 63 dlr, Murano, 1900-talets första hälft, etsad signatur, bestående av 15 champegnekupor, 12 vitvinsglas, 17 rödvinsglas, 17 starkvinsglas, 2 karaffer
Warennr.: 5528720
EUR 1.130 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13.12.2019
17:24:00
Sehen Sie mehr
Champagneglas med friherrlig krona
CHAMPAGNEGLAS, 10 st., klar glasmassa, 1900-talets mitt, slipad dekor av friherrlig krona, höjd ca 10 cm. . Ingår i temaauktionen: Silver och det dukade bordet
Warennr.: 5528739
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13.12.2019
18:11:00
Sehen Sie mehr
Lyngby Glasværk. 'Tosca' glasbesætning samt glas med slibninger (50)
Lyngby glasværk, glasbesætning Tosca med guldkant bestående af: 11 rødvinsglas, 12 hvidvinsglas, 11 likørglas. Samt glas med slibninger bestående af 2 ølglas, 6 hvidvinsglas, 8 snapseglas. (50)
Warennr.: 5520239
EUR < 125 DK, Hørsholm, Hammervej 1 13.12.2019
19:37:00
Ingeborg Lundin Elisabeth Orrefors
INGEBORG LUNDIN, "Elisabeth", glasservis, 72 dlr., för Orrefors, skärslipad dekor, bestående av: 12 champagneglas, 12 rödvinsglas, 12 vitvinsglas, 12 snapsglas, 12 selterglas samt 12 dessertvinsglas, höjd ca 9-19 cm. . Ingår i temaauktionen: Silver och det dukade bordet
Warennr.: 5528911
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13.12.2019
21:31:00
Sehen Sie mehr
Vicke Lindstrand, Sickan, glas (17 )
Vicke Lindstrand. Glas, 17 st, "Sickan". 11 st, likör/snapsglas. 6 st desservinsglas. Bruksslitage, smärre nagg på ett av snapsglase vid foten (17 )
Warennr.: 5529507
EUR < 125 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 14.12.2019
09:39:05
EUR 28
Bertil Vallien "Oktav" servisdelar
BERTIL VALLIEN, "Oktav", glasservisdelar ,49 dlr, bestående av: 13 tumblare, 10 vitvin, 2 rödvin 1 glögg, 6 starkvin, 3 martini, 3 bålskålar, 2 ishinkar, 2 vaser, 1 champagne, 2 olja/vinäger, 3 rödvinskaraffer, 1 skål
Warennr.: 5529111
EUR 377 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 14.12.2019
16:10:00
Sehen Sie mehr
Erik Höglund Tratt Boda
ERIK HÖGLUND, "Tratt", glasservis, 41 dlr, Boda, 1970-tal, bestående av: 5 ölglas, 2 snapsglas, 2 starkvinsglas, 11 vinglas, 2 martiniglas, 19 likor/punchglas, delvis etkiettmärkta
Warennr.: 5529118
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 14.12.2019
16:24:00
Sehen Sie mehr
Ludwig Moser og sønner. Nitten krystalglas med guldkant (19)
Ludwig Moser og sønner. Nitten krystalglas/ snapseglas med guldkant, H. 10 cm. Model Splendid. Fremstår med brugsspor, herunder hovedparten med chipafslag på kanter og fod. Guldkanter med nogle minimale chips/ afskalninger. (19)
Warennr.: 5529515
EUR 805 DK, Roskilde, Store Hedevej 14.12.2019
19:19:40
Anne Nilsson glas "Clown" Orrefors
ANNE NILSSON (född 1953), "Clown", champagnestrutar, 2 st, handmålad polykrom dekor, signerade samt märkta med etikett, höjd 27 cm.
Warennr.: 5529204
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 14.12.2019
19:28:00
Sehen Sie mehr
Jacob E. Bang for Holmegaard. 'Ida' med guldkant glasbesætning (46)
Jacob E. Bang for Holmegaard. 'Ida' med guldkant glasbesætning bestående af, 7 x grønne hvidvinsglas H. 12,5 cm. 8 x vandglas H. 11 cm. 13 x hedevinsglas H. 10,5 cm. 1 x Rødvinsglas H. 14,5 cm. 10 x snapseglas H. 8,0 cm. 1 x snapsglas H. 8,3 cm. 6 x likørglas H. 8 cm. Fremstår med mindre slid på ...
Warennr.: 5529403
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 14.12.2019
19:48:00
Anne Nilsson "Clown" snappsglas
ANNE NILSSON, "Clown" snappsglas, 5 st, märkt Orrefors Sweden, medföljer även 1 champagnestrut av Gunnar Cyrén, höjd på snaps ca 19 cm, champagne 22 cm
Warennr.: 5529216
19:52:00
Sehen Sie mehr
12 ölstop
ÖLSTOP, 12 st, glas med överföringstryck, lock i vitmetall, reklamobjekt märkta Bosch, samtida, H ca 16 cm
Warennr.: 5529260
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 14.12.2019
21:20:00
Sehen Sie mehr
Jacob Bang for Holmegaard, Gisselfeldt glas med guldkant (63)
Jacob Bang for Holmegaard, Gisselfeldt glas med guldkant bestående af: 15 rødvinsglas H. 12 cm. 13 hvidvinsglas H. 12 cm. 8 portvinsglas H. 8,5 cm. 14 snapseglas H. 6,5 cm. 11 likørglas H 6,5 cm. 2 karafler H. 25 cm. (63)
Warennr.: 5472825
EUR 268 DK, Hørsholm, Hammervej 1 15.12.2019
15:41:00
Holmegaard. Michael Bang & Jacob E. Bang. Monte Carlo &Twist / Amager. Diverse glas (12)
Holmegaard. Michael Bang. 6 Monte Carlo champagneglas, sort knap, H. 26,4 cm. Samt Jacob E. Bang. 5 Twist / Amager høje snapseglas H. 22 cm + 1 stk. m/ ridse. Brugsspor. (12)
Warennr.: 5522149
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 15.12.2019
19:40:00
Karaffe mit Schnapsgläsern, 1940er Jahre (5)
Karaffe mit vier Schnapsgläsern, 1940er Jahre, handgefertigt. Rauchglas mit Golddekor. H. 4,5 cm / 18 cm. Gebrauchsspuren, teils Chip am Rand. (5)
Warennr.: 5525482
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 15.12.2019
21:30:00
Ludwig Moser og sønner. Tolv dessertglas, model Splendid (12)
Ludwig Moser og sønner. Et sæt på tolv dessertglas med guldkant, H. 6 Ø 12 cm. Fremstår med alm. brugsspor, herunder guldkant med enkelte minimale chips/ afskalninger. (12)
Warennr.: 5527922
EUR 671 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
20:10:00
Ludwig Moser og sønner. Syv krystalglas med guldkant (7)
Ludwig Moser og sønner. Syv krystalglas med guldkant, dekoreret med florale slibninger, H. 11,5 cm. Model Splendid. Fremstår med brugsspor, herunder guldkanter med nogle minimale chips/ afskalninger; enkelte glas med chipafslag langs kanten. (7)
Warennr.: 5529514
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
20:21:00
12»