Kategorie  Schätzpreis
12» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Otte champagneskåle (8)
Otte champagneskåle på sort fod med cuppa dekoreret med spiraler i hvidt og guld. !930'erne. H 10,5 cm. (8)
Warennr.: 5398413
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 22.11.2019
20:58:08
Glasservis Diamant Vicke Lindstrand
VICKE LINDSTRAND, "Diamant", glasservis, Kosta, totalt 57 dlr, bestående av: 11 snapsglas, 12 rödvinsglas, 12 champagnestrutar, 10 selterglas, 12 grogglas
Warennr.: 5505078
EUR 232 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23.11.2019
10:21:00
Sehen Sie mehr
Chr.VIII/ Berlinoirs. Otte champagnefløjter (8)
Chr.VIII/ Berlinoirs. Otte champagnefløjter H. 17,8 cm (8)
Warennr.: 5503410
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 23.11.2019
18:17:00
EUR 201
Konvolut kleine Gläser (27)
Konvolut kleine Gläser (27) verschieden ausgeformte und skalierte Gläser Ø Maße: H. 6, Ø 10 cm. geringe Gebrauchsspuren vorhanden.
Warennr.: 5452024
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23.11.2019
19:42:00
Per Lütken for Holmegaard. 'Vintergæk' champagneglas og vase (7)
Per Lütken for Holmegaard. Sæt på seks 'Vintergæk' champagneglas i klart glas med indlagte hvide og grønne farver. H. 20 cm. Med fejl på kummen. Høj 'Vintergæk' vase på hvid fod h. 39.5 cm (skæv) (7)
Warennr.: 5506416
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.11.2019
19:45:00
EUR 242
Whisky Karaffe mit 6 Gläsern (7)
Whisky Karaffe mit 6 Gläsern, gefertigt aus Kristallglas, handgeschliffen, Maße ca.: H. 10-22 cm, D. 8-11 cm, Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren. (7)
Warennr.: 5449354
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23.11.2019
20:39:00
EUR 45
Samling service av glas (34)
Samling service av glas, slipat glas. 8 st rödvinsglas, höjd 18 cm. 7 st vitvinsglas, höjd 16 cm. 7 st selterglas, höjd 13 cm. 12 st likörglas, höjd 12 cm. Bruksslitage (34)
Warennr.: 5491246
EUR < 125 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 24.11.2019
09:01:00
EUR 28
Glasservisdelar, slipade kristallglas (59)
Glasservisdelar, slipade kristallglas. 10 st vinglas, höjd 18 cm. 9 st öl/grogglas, höjd 13 cm. 11 st likörglas, höjd 11 cm. 9 st snappsglas, höjd 14 cm. 12 st martiniglas, höjd 12 cm. Gott skick (59)
Warennr.: 5492270
09:14:00
EUR 28
Vinglas 1800-tal
VINGLAS, 4 st snarlika, 1800-tal, slipad dekor, höjd ca 12 cm. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5505825
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24.11.2019
17:24:00
Sehen Sie mehr
Royal Copenhagen. 'Blå blomst' kaffestel (39)
Royal Copenhagen. "Blå blomst" kaffestel, bestående af: 11 kaffekopper m. 12 underkopper 8261. 11 kagetallerkener 8092. 1 skål 8155. 1 skål 8008. 1 løvformet fad 8002. 1 tandstikholder 1801. 1 kaffekande m. låg 8189. I alt 39 dele, primært 1. sort (38).
Warennr.: 5504608
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 24.11.2019
19:54:00
Vinglas
VINGLAS, 12 st., slipad dekor, höjd ca 15 cm. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5506005
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24.11.2019
20:43:00
Sehen Sie mehr
Star Glasschnitt-Kollektion, sechs Gläser / Sektgläser, Kristallglas, Glastiefschnitt (6)
Star Glasschnitt-Kollektion, sechs Gläser / Sektgläser, Kristallglas, Glastiefschnitt. Konvolut bestehend aus sechs Gläsern aus Kristallglas der Glas-Kunstgraveure Rudolf Schwamberger und Robert Schwamberger, mundgeblasen und mit Hand-Flächenschliff, jeweils mit Schnittmotiven von Gemälden des ...
Warennr.: 5495020
EUR 2.450 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24.11.2019
22:00:00
EUR 55
Warennr.: 5495021
22:00:00
EUR 50
Vinglas 1800-tal
VINGLAS, 18 st.,1800-tal, höjd ca 14 cm
Warennr.: 5508170
EUR 232 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25.11.2019
10:36:00
Sehen Sie mehr
Gunnar Cyrén ''Elixir' vinprovarglas
GUNNAR CYRÉN, "Elixir", vinprovarglas, 12 st., Orrefors, klar glasmassa, höjd ca 17 cm
Warennr.: 5508171
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25.11.2019
10:37:00
Sehen Sie mehr
Monica Bratt Reijmyre
MONICA BRATT, Reijmyre, 12 st, champagneglas, olikfärgat glas, höjd 15 cm
Warennr.: 5508174
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25.11.2019
10:40:00
Sehen Sie mehr
Nils Landberg servisglas Illusion
NILS LANDBERG, "Illusion", delar av glasservis, Orrefors, 44+2 dlr, bestående av: 18 vitvinsglas (19), 2 champagneglas (24), 5 selter (7,5), 10 starkvinsglas (16,5), 6 likörglas (14), 3 punschglas (12)
Warennr.: 5508186
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25.11.2019
11:07:00
Sehen Sie mehr
Erik Höglund Tratt Boda
ERIK HÖGLUND, "Tratt", glasservis, 41 dlr, Boda, 1970-tal, bestående av: 5 ölglas, 2 snapsglas, 2 starkvinsglas, 11 vinglas, 2 martiniglas, 19 likor/punchglas, delvis etkiettmärkta
Warennr.: 5508187
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25.11.2019
11:08:00
Sehen Sie mehr
Remmare
REMMARE, 14 st (10+4), Trelleborgs glasbruk, gula och gröna, graverad dekor av vinrankor, varje ben med 4 påklipp, höjd ca 19 cm
Warennr.: 5508310
13:41:00
Sehen Sie mehr
Vinglas Gunnar Cyrén Nobelservisen
GUNNAR CYRÈN, 25 delar, "Queen Blå", ur Nobelservisen, Orrefors, bestående av 11 champagne (h.23,5 cm), 8 rödvin (h.21 cm), 6 vitvin (h.19 cm), klar kupa på vridet blått ben, höjd ca 22,5 cm
Warennr.: 5508517
EUR 464 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25.11.2019
18:40:00
Sehen Sie mehr
Samling äldre glas
GLAS Samling med fem äldre glas, 1700-1800-1900-tal, slipad dekor, höjd 9-19 cm
Warennr.: 5508564
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 25.11.2019
19:53:00
Sehen Sie mehr
Glasservis
GLASSERVIS slipad dekor, totalt 84 dlr, kvadratisk fot, 1900-tal, bestående av; 21 selterglas, 21 cupglas, 17 vinglas, 19 starkvinsglas, medföljer 6 vinglas med snarlik dekor
Warennr.: 5508567
EUR 371 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 25.11.2019
19:56:00
Sehen Sie mehr
Glasservis
GLASSERVIS, 63 dlr, slipad dekor, bestående av: 14 vinglas, 25 starkvinsglas, 10 likörglas, 14 selterglas, höjd 8-11 cm
Warennr.: 5509477
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26.11.2019
10:01:00
Sehen Sie mehr
En samling diverse glas. (39)
Karaffel og 10 rødvinsglas med forgyldt spiral. H. 21,5 og 30,5 cm. Glasbesætning med slebet bladranke, bestående af 4 rødvinsglas, 3 hvidvinsglas, 5 hvidvinsglas med grøn cuppa, 5 portvinsglas og 6 snapseglas. Samt 5 div. vinglas, prydet med blad- og båndværk. H. 18 cm. (39)
Warennr.: 5487988
EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 26.11.2019
13:22:00
Elis Bergh vitvinsglas Kosta
ELIS BERGH (1881-1954), vitvinsglas 11 st, "Kent", Kosta, 5 st med rutslipad grön kupa och fasettslipad klar fot, höjd 13 cm
Warennr.: 5509945
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 26.11.2019
18:11:00
Sehen Sie mehr
Glasservis
GLASSERVIS, 70 dlr., klar glasmassa, 1900-talets första hälft, skärslipad dekor, bestående av: 23 vitvinsglas, 23 selterglas, 24 starkvinsglas, höjd ca 8,5-12 cm
Warennr.: 5509956
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26.11.2019
18:22:00
Sehen Sie mehr
Römerglas und Kristallteller (11)
Fünf Römergläser, verschiedenfarbige und ausgeformte Gläser H. 20-22 cm. Sechs Kristallteller Dm. ca. 16 cm. Gebrauchsspuren. (11)
Warennr.: 5502056
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26.11.2019
19:01:00
Per Lütken for Holmegaard, 'Charlotte Amalie' glasbesætning (77)
Per Lütken for Holmegaard, "Charlotte Amalie" glasbesætning, bestående af: 16 vinglas H. 18 cm. 13 vinglas H. 21 cm. 14 vinglas H. 16 cm. 6 champagnefløjter H. 23 cm. 13 hedvinsglas H 13 cm. 15 snapseglas H. 13 cm. I alt 77 dele glas (77).
Warennr.: 5496620
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 26.11.2019
20:39:00
EUR 242
Seks vinglas med farvet cuppa (6)
Seks vinglas med farvet cuppa, prydet med slibninger i form af drueklaser, H. ca. 17 cm. Fremstår med brugsspor. (6)
Warennr.: 5492583
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 26.11.2019
20:52:00
Bertil Vallien champagneglas Millennium
BERTIL VALLIEN, "Millennium", champagneglas, 6 st, Bertil Vallien, Kosta Boda, signerade och numerade, höjd ca 26, i 3 st originalschatull
Warennr.: 5511428
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27.11.2019
11:27:00
Sehen Sie mehr
12»