Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12»   Waren pro Seite   41 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Glasservis Kosta 1900-talets början
GLASSERVIS, Kosta glasbruk, omkring år 1900, 77 delar, optikblåsta kupor med slipad dekor av blommor och girlander, 12 rödvinsglas, 14 vitvinsglas med klar kupa, 11 vitvinsglas med grön kupa, 14 selterglas, 5 ölglas, 8 starkvinsglas, 7 likörglas, 6 champagneskålar, höjd 9-15,5 cm

Warennr.: 5774655
EUR 436 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
12:15
Sehen Sie mehr
10 vinglas Harlequin Berit Johansson Gense
BERIT JOHANSSON, "Harlequin", 10 vinglas, Gense, kupa av klarglas, polykroma ben och fötter med påklippt polykrom slinga, signerade B. Johansson Gense, etikettmärkta Czech Republic, höjd 24 cm

Warennr.: 5774699
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
13:25
Sehen Sie mehr
Snappsglas Reijmyre Glasbruk Gustav III
SNAPPSGLAS SAMT KARAFF, 12 dlr, sannolikt Reijmyre Glasbruk, bestående av 1 karaff samt 11 snapsglas, etsad dekor med Gustav III monogram , höjd på glas ca 16,5, karaff ca 20 cm

Warennr.: 5774814
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21.09.2020
17:04
Sehen Sie mehr
Bertil Vallien Chateau
BERTIL VALLIEN, glasservis, "Chateau", ca delar, bestående av: 12 vitvinsglas, 1 rödvinsglas, 1 karaff, 2 tillbringare, höjd ca 15-27 cm

Warennr.: 5774895
19:17
Sehen Sie mehr
Samling rømerglas (14)
Samling rømerglas H. 18 cm. 2-3 stk med kantafslag i bunden på fodrand. (14)

Warennr.: 5770639
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 21.09.2020
19:24
Rosenthal Studio Linie. Romanze. Bjørn Wiinblad. Samling glas (37)
Rosenthal Studio Linie. Romance. Bjørn Wiinblad (1918-2006). Glasbesætning bestående af - fremstå let duggede pga. af smuds: 9 vinglas H. 15 cm 15 vinglas H. 11 cm 12 hedvinsglas H. 9 cm + 1 stk. m/ afstød Brugsspor. (37)

Warennr.: 5761140
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 21.09.2020
19:30
Christian VIII / Berlinois samt snapseglas (31)
Christian VIII / Berlinois bestående af: 14 rødvinsglas H. ca. 5 cm, 1 vingas H. 13 cm, 6 hedvinsglas H. 11,5 cm, samt 10 snapseglas på højt stilk med snoninger H. ca. 22 cm. (7 stk. med stribet cuppa) (31)

Warennr.: 5770608
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 21.09.2020
20:25
Elvira Madigan vinglas
KOSTA, "Elvira Madigan", 12 dlr, rödvinglas skärslipning och graverad dekor, höjd ca 14 cm

Warennr.: 5775007
EUR 388 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21.09.2020
21:09
Sehen Sie mehr
Holmegaard glasværk. Amagerglas, model Twist
Holmegaard Glasværk. Amagerglas, model Tvist bestående af 7 snapseglas med tekst. 'skål', Salud', m.m H. 22 cm. (6)

Warennr.: 5769410
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22.09.2020
14:27
Champagnestrutar Goldy
ULRIKA HYDMAN VALLIEN, "Goldy", champagnestrutar, 2 st, Kosta Boda, signerade, höjd ca 25 cm
2 originalkartonger medföljer

Warennr.: 5776330
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22.09.2020
15:32
Sehen Sie mehr
En samling krystalglas (16)
en samling krystalglas bestående af: 2 champagnefløjter med rhombeformede slibninger H. 18,5 cm, samt besætning krystalglas 3 champagnefløjter, 5 rødvinsglas H. 17,5 cm, 6 hvidvinsglas H. 16 cm (16)

Warennr.: 5771865
17:29
Glasbesætning fra Holmegaard Derby og Muret (38)
Glasbesætning fra Holmegaard Derby : 5 rødvinsglas H. 14 cm. 10 portvinsglas H. 10 Muret: 22 portvin H. 9,5 cm. 1 snaps H.8 cm (38)

Warennr.: 5764784
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 22.09.2020
17:47
IKEA vinglas 1700-talsserien
IKEA, "Enhörna", vinglas, 9 st, ur 1700-talsserien, 1990-tal, etikettmärkta samt signerade BCV 1994, höjd ca 19 cm

Warennr.: 5776415
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22.09.2020
19:18
Sehen Sie mehr
Erika Lagerbileke "Intermezzo"
ERIKA LAGERBIELKE, "Intermezzo", 60 cl, rödvinsglas, 8 st

Warennr.: 5776467
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22.09.2020
20:10
Sehen Sie mehr
Remmare
REMMARE, 18 st, 1900-tal, grön glasmassa, dekor med vindruvsklasar, höjd ca 18 cm

Warennr.: 5776538
21:21
Sehen Sie mehr
Signe Persson Melin Ruben Boda
SIGNE PERSSON MELIN, "Ruben", vinglas, 10 st., klar glasmassa, Boda, formgivna 1967, höjd 15 cm

Warennr.: 5777694
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23.09.2020
10:32
Sehen Sie mehr
Orrefors cognacskupor
ORREFORS, cognacskupor, 16 st., delvis etikettmärkta, höjd ca 11 cm

Warennr.: 5777735
12:26
Sehen Sie mehr
Gullaskruf remmare
GULLASKRUF, remmare, 12 st., rökfärgad glasmassa, 1900-talets första hälft, slipad dekor av vinrankor, höjd ca 20 cm

Warennr.: 5777742
12:40
Sehen Sie mehr
Antikke glas med tøndeformet kumme og knap på stilk (25)
Antikke glas med tøndeformet kumme og knap på stilk. Bestående af: 11 rødvinsglas. H. ca. 15 cm. 12 snapseglas. H. ca. 8 cm. Dertil 2 ukurante glas. H. ca. 13 cm. I alt 25 glas. 2 snapseglas fremstår med afslag på fod.

Warennr.: 5771650
EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23.09.2020
16:50
Bjørn Nørgaard. Seks vandglas med indgraveringer. (6)
Bjørn Nørgaard. Seks vandglas med cylindrisk korpus på kvadratisk fod, udført i klart glas med signatur indgraveret. Fremstår nye og i original emballage. Indgraveringen fremstår med små grater. (6)

Warennr.: 5746779
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23.09.2020
17:49
Servisglas
SERVISGLAS, ca 59 dlr, olivslipade, bestående av: 26 vinglas, 16 likörglas, 7 portvinsglas, 7 snapsglas, 3 starkvinglas

Warennr.: 5777859
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23.09.2020
18:00
Sehen Sie mehr
Glas
GLAS, 22 dlr, 1900-talets andra hälft, möjligen Böhmen, fasettslipad dekor med förgylld bård, bestående av 7 vitvinsglas, 5 selterglas, 3 tumlare, 7 sherryglas , höjd ca 10,12 samt 17 cm

Warennr.: 5777861
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23.09.2020
18:04
Sehen Sie mehr
Lyngby glas, 'Nordlys' (62)
Lyngby glas, 'Nordlys' bestående af 12 vinglas h.15 cm, 7 cognac h.10 cm, 6 hedvin h.11,5 cm, 10 likør h.9 cm, 12 snaps h.8,5 cm, 6 ølglas h.ca.11 cm og 8 ølglas med anden facon h.11 cm. Alm. brugsspor.

Warennr.: 5778341
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.09.2020
18:50
Royal Copenhagen, dele til spisestel Gemma. (16)
Royal Copenhagen, dele til spisestel Gemma, bestående af fem bouillonskåle med låg nr 14690, seks underskåle til bouillonskåle nr 14690, æggebæger, serveringsskål H. 10 cm, sovsekande, serveringsfad med låg nr. 11669, fad nr. 14677. Sovsekande med mindre indvendigt afslag. (16)

Warennr.: 5775530
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 23.09.2020
19:15
Vitvinsglas 12 st
VITVINSGLAS, 12 st., gråtonad glasmassa, stam med invändig droppe, höjd 20 cm

Warennr.: 5777893
19:22
Sehen Sie mehr
Champagneglas olivslipade
CHAMPAGNEGLAS, 12 st., snarlika, klar glasmassa, 1800-talets slut, olivslipade, höjd ca 11-12 cm

Warennr.: 5777895
19:26
Sehen Sie mehr
Tre biedermeier Berliner Weisse-glas samt tøndeformet drikkekrus 'Hankeglas', 1800-tallet (4)
Tre Berliner Weisse-glas med stor kumme med slebet markering af 0,3 liter, de to med hvid rand, alle på stilk med knap, H. 20, 21 og 23 cm, Ø 14 og 13,5 cm. Endvidere en kande, 'Hankeglas', med tøndeformet korpus og påsat hank, med slebet dekor i form af bladranke og påskriften: "Nie versiege ...

Warennr.: 5770227
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 23.09.2020
20:16
Servisglas, Kosta
SERVISGLAS, 26 dlr, Kosta, rutslipad dekor, bestående av 7 grogglas, 10 vinglas, 5 selterglas samt 4 likörglas

Warennr.: 5778859
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24.09.2020
14:46
Sehen Sie mehr
Glasservis
GLASSERVIS, 1900-tal, 103 dlr, sannolikt Cappelin, Murano, Italien, bärnstensfärgad glasmassa med kant i blått, bestående av: 19 rödvinsglas, 15 vitvinsglas, 15 starkvinsglas, 15 sherryglas, 19 champagnekupor, 17 selterglas, 1 par kannor, karaff med propp

Warennr.: 5778984
EUR 485 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24.09.2020
19:16
Sehen Sie mehr
Baccarat glasservis
GLASSERVIS, 142 dlr, sannolikt Baccarat, Frankrike, pantograferad dekor, bestående av: 29 rödvinsglas, 16+31 vitvinsglas, 12 champagnekupor, 17 starkvinsglas, 4 karaffer med propp, 1 par tillbringare, 3 skålar på fot, 28 sköljskålar

Warennr.: 5778992
EUR 388 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24.09.2020
19:32
Sehen Sie mehr
12»