Kategorie  Schätzpreis
1234567» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Axel Salto. Vase aus Steinzeug, cd
Axel Salto. Vase aus Steinzeug mit stilisierten Blumen. Modell 20824. Unterseite signiert sowie Monogramm. H 17 cm. 1. Wahl.
Warennr.: 5496688
EUR 2.685 DK, Roskilde, Store Hedevej 15.11.2019
19:00:00
EUR 2.013
Keramik vase
Keramik vase i Art-Deco stil rigt dekoreret h. 40 cm.
Warennr.: 5410111

Neuware
EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15.11.2019
19:18:00
EUR 174
Hans Hedberg Biot
HANS HEDBERG (1917-2007), skål med lock, starkeldsfajans, Biot, Frankrike, spräcklig glasyr i vitt och brunt, signerad, höjd ca 14,5, 36x26 cm
Warennr.: 5499398
EUR 1.114 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
19:36:00
Sehen Sie mehr
Kunstglas. Vase iform af et ansigt
Kunstglas. Vase af flerefarvet glas i form af et kvindeansigt. H. 37 cm. Usign.
Warennr.: 5477278

Neuware
EUR 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15.11.2019
19:41:00
EUR 215
Jais Nielsen for Royal Copenhagen. Keramik vase.
Jais Nielsen 1885-1961 for Royal Copenhagen. Vase af glaseret keramik dekoreret med ansigter H. 15,5 cm. Nummereret 20641. 1 sort.
Warennr.: 5478574
EUR 201 DK, Herning, Engdahlsvej 15.11.2019
21:01:00
EUR 148
Vas Josef Ekberg Gustafsberg
JOSEF EKBERG, vas, Gustafsberg, flintgods, sk sgraffito, blomsterdekor mot ljusblå fond, signerad, höjd 26, diameter 23 cm
Warennr.: 5499540
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 15.11.2019
21:56:00
Sehen Sie mehr
Par vaser, bojaner Kanton porcelæn (2)
Par Kanton bojaner vaser. 1900-tallet. Udført i porcelæn med dekorationer i form af personer og landskaber. Begge fremstår med manglende låg. H. 29 cm. (2)
Warennr.: 5476262
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
13:32:00
Vas glas Orrefors
VAS, glas, Orrefors, slipad dekor, signerad OF 31 GE 177, höjd ca 18 cm
Warennr.: 5499610
EUR 325 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 16.11.2019
13:36:00
Sehen Sie mehr
Michael Andersen & Søn. Stor krukke af glaseret keramik
Michael Andersen & Søn. Stor krukke af glaseret lertøj, buklet korpus, nr. 3787. H. 19 cm. Ø 30 cm.
Warennr.: 5490681
EUR 201 DK, Kolding, Trianglen 16.11.2019
14:13:50
EUR 121
Eva Jancke Björk
EVA JANCKE BJÖRK (1882-1981): vas, fajans, "Terra", Bo Fajans, 1934-48, höjd ca 24 cm.
Warennr.: 5499626
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 16.11.2019
14:30:00
Sehen Sie mehr
Skålar Kjell Engman respektive Ingegerd Råman
(2) KJELL ENGMAN, "Bon Bon", skål, Kosta Boda, glas med mönstrade inneslutningar av rött och blått, undertill signerad "Kosta Boda, Artist Coll. K. Engman, 59062", höjd ca 18 cm, diameter ca 27 cm. SKÅL, design Ingegerd Råman, flammig glasmassa i klarglas och orange, kant med förgyllning, höjd ca 9, diameter ca 15 cm
Warennr.: 5499632
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.11.2019
14:48:00
Sehen Sie mehr
Michael Andersen & Søn, skønvirke vase
Michael Andersen & Søn Bornholm, skønvirke vase af glaseret keramik, mærket MA&S, 1361. H.26 cm, Ø 14 cm.
Warennr.: 5495474
EUR 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.11.2019
14:53:24
Keramik vase
Keramik vase i Art-Deco stil rigt dekoreret h. 40 cm Ø34 cm.
Warennr.: 5413571

Neuware
EUR 376 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.11.2019
15:00:00
Par store vægplatter af terracotta ca.1880 (2)
Par store vægplatter af terracotta med centrale figurer i højt relief, mærket JM for Johann Maresch, ca.1880. Ø 40 cm. Ene platte med større afslag på bagsidens fodrand.
Warennr.: 5495461
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.11.2019
15:02:03
Uppsala Ekeby vas
UPPSALA EKEBY, vas, keramik, brun och vit glasyr, märkt UE Sweden 1648/1540, höjd 32 cm
Warennr.: 5499643
15:27:00
Sehen Sie mehr
Vaseformet prydvase i keramik
Vaseformet prydvase i keramik med hanke udspringende fra maskeroner h. 57 cm.
Warennr.: 5413572

Neuware
EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.11.2019
16:11:00
Vase i terracotta med stiliseret dekoration
Vase i terracotta med stiliseret dekoration i jordfarver h. 25 cm Ø30 cm.
Warennr.: 5409570

Neuware
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.11.2019
16:35:00
Michael Andersen & Søn, skønvirke opsats
Michael Andersen & Søn Bornholm, skønvirke opsats / frugtskål af glaseret keramik, mærket MA&S, 1407, Denmark. Ca. 1900. H.17 cm, Ø 28 cm.
Warennr.: 5495472
16:54:00
EUR 174
Warennr.: 5409569

Neuware
17:43:00
EUR 87
Berndt Friberg skål
BERNDT FRIBERG (1899-1981) och STIG LINDBERG (1916-1982): Gustavsberg skålar, glaserat stengods, signerade i godset, höjd mellan ca 6,5-8 cm. . Ingår i keramik temaauktion
Warennr.: 5499687
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.11.2019
17:51:00
Sehen Sie mehr
Michael Andersen & Søn, skønvirke champagnekøler
Michael Andersen & Søn Bornholm, skønvirke champagnekøler af glaseret keramik, håndtag i siderne, mærket MA&S, 385, Denmark. Ca.1900. H.23 cm, Ø 22 cm. Mindre brændingsfejl på begge sider.
Warennr.: 5495476
EUR 456 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.11.2019
17:55:00
Bing & Grøndahl bisquit, kander og relief.(3)
Bing & Grøndahl bisquit, kander og relief bestående afKande H. 17 cmKande m/guldkant, slidt H. 21 cmRelief Ø. 14 cmFremstår med opbevaringssmuds.(3)
Warennr.: 5497379
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.11.2019
18:06:00
Royal Copenhagen. Gulvvase
Royal Copenhagen. Gulvvase nr. 2105/66. H 36 cm. 2. sort.
Warennr.: 5496964
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 16.11.2019
18:06:00
Lyngby Porcelæn. Lyngby vaser og lampe (5)
Lyngby Porcelæn. 'Lyngby' vaser. 1 stk. H. 25 cm i sort. 3 stk. H. 10 cm i hvid, grå og sort. Lampe LP#01 i grå. Vejledende udsalgspris samlet ca. 2000 DKK. (5) Denne vare er en del af en auktion over eksklusive designmøbler, belysning og boligtilbehør fra Casanova ApS under konkurs.Læs mere ...
Warennr.: 5480932

Neuware
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.11.2019
19:06:00
Saxbo lampe/vase Eva Stæhr-Nielsen samt vase af Vase af Kirsten Weeke. (2)
Saxbo lampe/vase af stentøj, Eva Stæhr-Nielsen dekoreret med blank blå glasur. 2 Sort. Sign. E.St.N. Saxbo. H 33,5 cm. Medfølgende lampemontering. Lille vase H. 7 cm. af Kirsten Weeke. Sign. K W Saxbo. Fremstår med mindre hårrevne.
Warennr.: 5497110
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
19:19:00
EUR 87
ELOA. Supernova I. Schale.
ELOA Unique Lights. Supernova I. Amber Iridescent. Große Schale aus Mundgeblasenem Glas. Maße ca. 27 x 40 x 27 cm. Neu. ELOA Unique Lights schafft Einzelne Leuchte die im Raum schweben. Daher ist jede Name nach einen Stern oder Konstellation benannt. Es sind Unikate die in Berlin entworfen ...
Warennr.: 5479574

Neuware
EUR 600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.11.2019
19:38:00
EUR 45
Bertil Vallien glas i blåspräckligt underfång
BERTIL VALLIEN, vaser och skålar, 7 st, klarglas med blåspräckligt underfång, signerade undertill B Vallien, den större vasen osignerad, höjd ca 7-33 cm
Warennr.: 5499727
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.11.2019
19:38:00
Sehen Sie mehr
Royal Copenhagen und B & G, Copenhagen. Konvolut von Porzelanvasen (7).
Royal Copenhagen. Bing & Grøndahl. Konvolut von Porzellan-Vasen (7). - Royal Copenhagen, Schale mit Hummer-Dekor, Maße ca. Durchmesser 18 cm. - Royal Copenhagen, Vase mit Schmetterling-Dekor, Maße ca. 20 x 13 cm. - Vase mit Küstenlandschaft- Dekor, Ohne Marke, Unterseitig 'Made in ...
Warennr.: 5473938
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.11.2019
19:49:00
Dorte Heide. Unika. Bojan af stentøj, cd
Dorte Heide (1942-2005). Bojan / lågkrukke af stentøj. Signeret i bund. H 14, 12,5 x 11 cm.
Warennr.: 5448402
EUR 456 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.11.2019
20:06:00
EUR 201
Skålfat Ursula Printz Gustavsberg studio
URSULA PRINTZ, skålfat, Gustavsberg studio 1940-tal, handmålad dekor av kvinnoansikte och blommor i gult, grönt, rosa, lila, gulgrönt och svart samt blått, signerad Gustavsberg studio och målarsignatur för Ursula Printz, höjd 4,5, 18x16,5 cm
Warennr.: 5499745
20:14:00
Sehen Sie mehr