Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...7»   Waren pro Seite   193 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Liana Nakashidze. Lika. Porzellanschale.
Liana Nakashidze (1969 in Rustavi/ Georgien - lebt in Berlin). Lika. Schale. Porzellan mit Glaspulver. Unterseite signiert und datiert. Maße ca. 30 x 20 cm. Liana Nakashidze studierte erst Grafikdesign an der Kunsthocshule in Batumi. Dann schloß sie 1989 ihr Studium der Malerei an der ...

Warennr.: 5607005
EUR 150 DE, Hamburg, Große Elbstraße 07.08.2020
20:24
Stig Lindberg vas
STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg studio 1940-tal, fajans, handmålad polykrom dekor, signerad med Gustavsbergs studiohand samt målarsignatur för Maja Snis (anställdes på Gustavsberg 1941, död 1950), höjd ca 26 cm

Warennr.: 5733184
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08.08.2020
11:12
Sehen Sie mehr
Erik Höglund 7 delar
ERIK HÖGLUND, askfat 6 st samt vas, glasmassa, signerade och numrerade, höjd vas ca 14, askfaten ca 10x5 - 14x14 cm

Warennr.: 5733204
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 08.08.2020
13:00
Sehen Sie mehr
Uppläggningsfat
UPPLÄGGNINSFAT, glaserad keramik, Coimbra, Portugal, 1900-talets andra hälft, polykrom dekor av hund och frukter, längd 48 cm.

Warennr.: 5733217
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 08.08.2020
14:04
Sehen Sie mehr
Minigrytor ´Le Creuset´ Frankrike (4)
Minigrytor ´Le Creuset´ Frankrike Höjd 8 Ø 10 cm Nyskick (4)

Warennr.: 5685051
EUR < 125 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 08.08.2020
14:33
EUR 29
Bålskål, ´Svea´, Gustafsberg.
Bålskål, ´Svea´, Gustafsberg, 1900-talets början. Höjd 13,5 Ø 26 cm. Bruksslitage, två nagg på foten.

Warennr.: 5694530
14:33
EUR 34
Michael Andersen, Bornholm. Vase model 4882-3 med rillet korpus
Michael Andersen, Bornholm. Vase model 4882-3 med rillet korpus og glasur H. 25 cm. Stemplet modelnummer, byvåben samt gamle klistermærker fra Michael Andersen.

Warennr.: 5733696
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08.08.2020
14:37
EUR 134
Vas Vicke Lindstrand Kosta
VICKE LINDSTRAND, vas, Kosta, klar glasmassa, etsad dekor av nätmöster samt två katter, gravyrmärkt Kosta Lg260, höjd ca 31 cm

Warennr.: 5733226
EUR 290 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08.08.2020
14:40
Sehen Sie mehr
Inger Persson Rörstrand
INGER PERSSON, Rörstrand, Ateljé, 2 skålar, delvis glaserat stengods, diameter 11,5 och 14 cm, höjd 8,5 och 7,5 cm

Warennr.: 5733229
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 08.08.2020
15:04
Sehen Sie mehr
Royal Copenhagen og Dahl Jense. Isbjørn, vase og skåle af porcelæn (4)
Royal Copenhagen. Isbjørneunge nr. 729. Vase dekoreret med svaner i landskab, nr. 1955/1217. Skål dekoreret med Dansk Esso hovedsæde i København, nr. 4506. Dahl Jensen. Skål med krakele glasur dekoreret med blomster og bladværk, nr. 120/244. I. sort. (4)

Warennr.: 5712630
EUR < 125 DK, Hørsholm, Hammervej 1 08.08.2020
15:29
West Germany: 5 kander/vaser (5)
West Germany: 5 kander/vaser med brugn rød og blå glasur. H 14-21 cm. Brugsspor. (5)

Warennr.: 5733379
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08.08.2020
15:37
Kastrup Glasværk og Orrefors m.fl. Karafler og vaser af klart glas (7)
Kastrup Glasværk m.fl. Par karafler med snoet stilk. H. 27 cm. Tysk karaffel H. 24 cm. Karaffel med ikke tilhørende prop, montering af sølv. H. 28 cm. Vase H. 26 cm. Skål H. 8 cm. Nils Landberg for Orrefors. Vase med signatur og monogram i bunden. H. 21 cm. (7)

Warennr.: 5712650
EUR 134 DK, Hørsholm, Hammervej 1 08.08.2020
17:09
Gunnar Nylund Rörstrand
GUNNAR NYLAND, Rörstrand, 4 delar, 3 vaser höjd 8,5, 19 och 20 cm, skålfat diameter 19 cm

Vas i brun-beige glasyr från Rörstrand medföljer, höjd 17,5 cm

Warennr.: 5733259
17:28
Sehen Sie mehr
Hertha Bengtsson AJ Höganäs Keramik
HERTHA BENGTSSON, vas, Höganäs, Ateljé, 1960-tal, glaserat stengods, höjd 18 cm

Warennr.: 5733261
17:36
Sehen Sie mehr
Eva stæhr Nielsen for Saxbo. Stor skål nr 446
Eva stæhr Nielsen. Stor skål udført og mærket Saxbo 446 signeret E. ST. N. Brændingsfejl i bunden. H 12,5 cm. Ø 25,5 cm.

Warennr.: 5733738
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08.08.2020
17:38
EUR 128
Mari Simmulsson Upsala Ekeby
MARI SIMMULSSON, Upsala Ekeby, 3 delar, vas ur serien "Fenix", delvis glaserat stengods, vas höjd 25 cm, skålfat diameter 22 respektive mått 22x22 cm

Warennr.: 5733266
18:04
Sehen Sie mehr
Carl-Harry Stålhane Rörrstrand
CARL-HARRY STÅLHANE, Rörstrand, stengods, 3 delar, en Ateljémärkt, en från Designhuset samt en del ur serien "Entré", diameter 18, 20 och 22 cm.

Warennr.: 5733267
18:08
Sehen Sie mehr
Zylindervase, Entwurf: Erwin Eisch
Zylindervase, Entwurf: Erwin Eisch, gefertigt aus Glas, mit einem Opart Dekor, rückseitig signiert, Maße ca.: H. 19 cm, D. 10 cm, Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren.

Warennr.: 5685120
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 08.08.2020
19:08
EUR 45
Lillemor Mannerheim
LILLEMOR MANNERHEIM, vas, glaserat stengods, "Mangania", Gefle, höjd 18,5 cm.

Warennr.: 5733284
19:12
Sehen Sie mehr
Vibeke Fischer. To skåle af glaseret keramik (2)
Vibeke Fischer. To skåle af glaseret keramik, korpus dekoreret med geometriske mønstrer. H. 8-12, Ø. 13-22 cm. Sign. i bunden VF samt dat. 12 og 14. Fremstår med et glasurafslag samt brændingsfejl. (2)

Warennr.: 5733446
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 08.08.2020
19:25
Konvolut diverse Objekte aus der Manufaktur KPM (3)
Konvolut diverse Objekte aus der Manufaktur KPM, gefertigt aus Porzellan, teils handstaffiert, rückseitig mit Bodenmarke versehen, bestehend aus: 1 Vase, H. 14 cm, D. 15 cm, 1 Schale, D. 14 cm, 1 Mokkatasse mit Untertasse, D. 6-12 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (3)

Warennr.: 5685118
19:46
Bodil Manz. Unikale Schale, rund. cd
Bodil Manz (geb. 1943). Unikale Schale aus dünnem Porzellan in runder Form, mit geometrischem Muster. Unterseite signiert. H. 18, Ø 28 cm. Mit Haarriss - siehe Foto Nr. 7.

Warennr.: 5698633
EUR 1.074 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08.08.2020
19:51
EUR 295
Per Lütken for Holmegaard, stor Dråbevase
Per Lütken for Holmegaard, stor Dråbevase af lyseblåt glas h.42 cm. Fremstår med brugsspor i form overfladiske ridser.

Warennr.: 5732459
19:55
EUR 376
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Juleplatter fra perioden 1972 – 1976 (5)
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Juleplatter fra perioden 1972 – 1976, bestående af 1972, 1973, 2 x 1974 samt 1976. Ø. 29 cm. Én i original æske, de øvrige uden æske. (5)

Warennr.: 5692849
EUR 174 DK, Vejle, Dandyvej 08.08.2020
20:05
EUR 87
Kalte Ente, Kristall/versilbert, F. W. Quist, Esslingen, 1930/50er Jahre
Kalte Ente, Kristall/versilbert, F. W. Quist, Esslingen, 1930/50er Jahre. Konischer, gedrehter Glaskorpus. Glatte Messingmontage mit Restversilberung. Kugelrasten auf dem scharniertem Deckel und dem montiertem Ohrenhenkel. Glaseinsatz mit entsprechendem Metalldeckel. Korken im gutem Zustand. ...

Warennr.: 5720606
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 08.08.2020
20:13
Stig Lindberg fajans
STIG LINDBERG, (4), fat, vas samt 2 kannor med lock, fajans, signerade med Gustavsbergs studiohand samt fajansmålarens signatur (bl.a. Giowanni Pugno), höjd ca 5-31 cm

Warennr.: 5733315
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08.08.2020
20:14
Sehen Sie mehr
Mundblæste glas vaser, stager og skål (5)
Samling kulørt glas: Multifarvet skål, H 7 cm. Ø. 19 cm, mundblæst vase i ravfarvet glas med bobler, H. 16,5 cm, Rosa mundblæst vase H. 8 cm, to stager af nyere dato i rød og blå glas, Ø. hhv. 11 og 10 cm. (5)

Warennr.: 5725414
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 08.08.2020
20:32
Zylindrischer Pinselbecher aus Porzellan, China
Zylindrischer Pinselbecher aus Porzellan, China, gefertigt aus Porzellan, handstaffiert und glasiert, rückseitg mit Stempel versehen, Maße ca.: H. 28 cm, D. 12 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.

Warennr.: 5685125
20:58
Henkelvase Elchinger mit Jugendstil-Blumendekor
Henkelvase der Manufaktur Elchinger Fils Soufflenheim, Steingut glasiert, mit poychromem Jugendstil-Blütendekor, wohl um 1915, mit Bodenmarke der Manufaktur Elchinger sowie den geritzen Numerierungen '119' und '10'. Höhe ca. 11,5 cm, Breite bis ca. 19 cm.

Warennr.: 5689747
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 09.08.2020
10:03
Toini Muona relief / fat
TOINI MUONA, keramikrelief, bladmotiv, sign. TM, Arabia. 1950-tal, brungrön glasyr, 17,5x17,5 cm

Warennr.: 5734010
EUR 300 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 09.08.2020
10:42
Sehen Sie mehr
12345...7»