Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Bitossi, Obstschale / Keramik Schale, Italien
Rötliche Bitossi-Schale mit klassischem Kreis- und Punktemuster. Italienische Keramik.H. 13,4 cm, D. 34 cmGeringe Gebrauchsspuren, ein Haarriss im Randbereich.
Warennr.: 5263846
EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.03.2019
19:44:00
Deckelvase aus der Manufaktur Fürstenberg
Deckelvase aus der Manufaktur Fürstenberg. Porzellan, Unterseitig mit Bodenmarke versehen und nummeriert. Maße ca: H. 58 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5259169
EUR 900 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22.03.2019
19:48:00
EUR 450
Konvolut Glasobjekte (7)
Konvolut Glasobjekte, handgeschliffe Schale mit geometrischem Muster mit einer Vase mit floralem Motiv. Maße ca.: D. 7-13 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5248030
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.03.2019
20:05:00
Gino Cenedese. Vasen und Flakon(3).
Gino Cenedese. Vasen und Flacon, Glas "vetro a scavo" (3) farbig. Alle Objekte sind signiert und mit Etikett. Maße Oktogonale Vase ca. H. 28 x D. 12 cm. Maße Flacon H. 21 x D. 22 cm, Maße Vase ca. H. 21 x D. 10 cm. Kein Chip.
Warennr.: 5258843
EUR 550 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22.03.2019
20:47:00
EUR 275
Friedl Holtzer Kjellberg skål Arabia
FRIEDL HOLTZER KJELLBERG, skål, Arabia, signerad Arabia F. H.K, höjd ca 6, diameter ca 17 cm
Warennr.: 5277913
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
11:24:00
Sehen Sie mehr
Berndt Friberg 1962
BERNDT FRIBERG (1899-1981), golvvas, Gustavsberg 1962, stengods, brun harpälsglasyr, signerad Friberg Gustavsbergs studio d, höjd ca 39 cm
Warennr.: 5277926
EUR 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
12:02:00
Sehen Sie mehr
Kähler. Vase af keramik
Kähler. Vase af keramik dekoreret askegrå glasur. Sign HAK. H. 21 cm. Fremstår med kanthank samt mindre chip på fodrand.
Warennr.: 5255213
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
12:06:00
Et par lågkrukker af grønt glas (2)
Et par lågkrukker af grønt glas, H. 60cm. Ø. ca. 12 cm. Begge med dekorerende slibninger af bladværk. (2)
Warennr.: 5257359
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
12:18:00
Birte Troust. Stort fad af glaseret lertøj. cd
Birte Troust. Stort fad af glaseret lertøj. Sign Birte Troust. H. 14 cm. Ø. 44 cm.
Warennr.: 5257352
12:19:00
En samling kunsthåndværk. Keramik og stentøj (5)
En samling kunsthåndværk. Bestående af tre skåle, signeret. H. 7-9,5 cm. Ø. 9-11 cm. L. 22 cm. Lågkrukke usigneret. H. 19,5 cm. B. 24 cm. Lågkrukke signeret i låget H. 13 cm. B. 25 cm. (5)
Warennr.: 5257353
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
14:08:00
Anniki Hovisaari for Arabia, unika skål
Anniki Hovisaari (1948-1974). Unika skål af porcelæn med mørkegrøn glasur, mærket i bund Arabia og signeret AH. H.6,5 x 15 x 13,5 cm.
Warennr.: 5277728
EUR 188 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.03.2019
14:22:00
To Kähler vaser med hanke ca. år 1900 (2)
To vaser i keramik fra Kähler´s keramiske fabrik i Næstved. En med rød lustreglasur anden dekoreret med blå, brun og sort glasur h. 13-13.5 cm. Mrk. monogram HAK i bunden ca. år 1900. Med brugsspor (2)
Warennr.: 5277277
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.03.2019
14:47:00
Et par krukker af porcelæn med montering af bronze. (2)
Et par krukker af porcelæn med montering af bronze, rigt dekoreret med fugle, blomster og bladværk. 1900-tallet. H. 31 cm. Ø, 27 cm. (2)
Warennr.: 5274562
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
15:11:00
EUR 201
Vaser Gunnar Nylund samt Egon Larsson
GUNNAR NYLUND, EGON LARSSON, vaser, 2 st, för Rörstrand och Höganäs keramik, glaserat flintgods, monogramsignerade, höjd 14-15 cm
Warennr.: 5278011
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 23.03.2019
15:28:00
Sehen Sie mehr
Svend Hammershøi for Kähler, vaser af glaseret keramik (3)
Svend Hammershøi for Herman A. Kähler. Turkis vase med ornamenter dekoreret med turkis glasur h. 23 cm (med små glasurafskallinger) Firesidet vase på fod med blå glasur dekoreret med ornamenter, sign. på siden h. 9.5 cm. Fremstår med ældre rep. på kantrand. Vase med turkis glas h. 10.7 cm. Med ...
Warennr.: 5277271
EUR 456 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.03.2019
15:48:00
EUR 242
Holmegaard /Per Lütken, mfl. To vaser og to skåle af violetfarvet glas. (4)
Holmegaard. Per Lütken. Violet trefløjet vase, H. 27 cm. Fionia, trefløjet skål af farvet glas, H. 12 cm. Provence skål af farvet glas, Ø. ca. 27 cm. Der medfølger en næbvase af glas med mørkviolette striber, H. 25 cm(4)
Warennr.: 5271537
EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 23.03.2019
16:58:00
Daum Nancy. Art nouveau vase
Daum Nancy. French glass vase with open-work cover in shades of yellow and orange. Motif with forest lake. H. 40 cm. Early 20th century. No signs of wear.
Warennr.: 5256726
EUR 2.685 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
17:00:14
EUR 1.342
Skål Rolf Palm
ROLF PALM (född 1930), skål, stengods, Mölle, signerad Palm 1966 Mölle, diam ca 34 cm
Warennr.: 5278070
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 23.03.2019
18:02:00
Sehen Sie mehr
Art nouveau opsats
Art nouveau / jugend opsats med stamme af patineret messing iform af kvinde og børn. Herover skål af krakeléret porcelæn dekoreret med bladværk. H. 22 cm. Ø 20 cm.
Warennr.: 5273087

Neuware
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.03.2019
18:24:00
Bjørn Wiinblad. Stage i form af rytter, model L.5
Bjørn Wiinblad. Stage af glaseret keramik i form af rytter, dekoreret med blå glasur på hvid bund. Sign. monogram, L.5 Danmark 70'. H. ca. 41 cm.
Warennr.: 5269882
EUR 832 DK, Aarhus, Egå Havvej 23.03.2019
18:25:00
EUR 403
Royal Copenhagen, B&G Kähler, samling porcelæn (8)
Royal Copenhagen, B&G Kähler, samling porcelæn bestående af B&G: Figur af dreng med sten i skoen nr. 2275, Forel nr. 1803 Royal Copenhagen: Vase Fajance nr. 635/3121 H 18,5 cm., Krus motiv Himmelbjerget H 13,5 cm., fad nr. 167/2883, platte nr.128/1665, askebæger mrk. American Tobacco Company,. ...
Warennr.: 5269602
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23.03.2019
18:26:00
Arne Bang / Svend Toxværd, isspand med sølvmontering
Isspand af stentøj udført af Arne Bang (1901-1983) med montering af sølv udført af Svend Toxværd, med flettet hank, sølvmonteringen udformet som vindrueranker. Sign. AB. H. 13 cm. Ø 14,5 cm.
Warennr.: 5277713
EUR 403 DK, Aalborg, Nibevej 23.03.2019
18:51:00
EUR 242
Stort Kähler fad
Stort Kähler fad med brun/grønlig glasur h. 12 cm Ø44.5 cm. Mrk. HAK Danmark fra 1960érne
Warennr.: 5271152
19:03:00
En samling fade / skåle m.m. af lertøj og fajance, 1800-tallet (7)
En samling fade / skåle m.m. af lertøj og fajance, bestående af 2 dørslag samt 2 skåle / dejfade af delvist glaseret lertøj, en skål samt stegefad af fajance, en jydepotte-kande m. låg. 1800-tallet. Fremstår med aldersrelaterede brugsslitage, to med revner. (7)
Warennr.: 5272995
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 23.03.2019
19:12:00
Vase i Art nouveau-stil
Vase i Art nouveau -stil med gennemslebet overfang i form af blomster og bladværk h. 33 cm.
Warennr.: 5258421

Neuware
EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.03.2019
19:13:00
Otto Brauer for Holmegaard. Flaskevase
Otto Brauer for Holmegaard. Vase af grønt glas. H. 37 cm. Fremstår med ridser.
Warennr.: 5261032
EUR 242 DK, Aarhus, Egå Havvej 23.03.2019
19:23:00
Lauritz Hjorth. Rundt fad af lertøj
Lauritz Hjorth. Rund fad af lertøj. Mrk. i bunden 'L. Hjorth Malene'. Ø 29,5 cm.
Warennr.: 5246677
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.03.2019
19:28:00
Vilhelm Bjerke Petersen
VILHELM BJERKE PETERSEN, vas, Rörstrand, 1952, glaserat stengods, höjd 19 cm
Warennr.: 5278120
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 23.03.2019
19:54:00
Sehen Sie mehr
Otto Brauer for Kastrup/Holmegaard. Vase med høj hals, Otto Brauer for Kastrup/Holmegaard. Vase med høj hals. .
Otto Brauer for Kastrup/Holmegaard. Vase med høj hals, fladt mundstykke, blæst i rødt glas med hvidt overfang. H. 37,5 cm.
Warennr.: 5275844
19:54:00
EUR 94
Bjørn Wiinblad fad, lertøj
Bjørn Wiinblad 1918-2006. Ovalt fad af glaseret lertøj, dekoreret med motiv af kvinde. Sign. Bjørn Wiinblad 79. 46 x 33 cm.
Warennr.: 5277158
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 23.03.2019
19:58:00
EUR 322
 1 2 3 4 5  >>