Kategorie
Zeit
Schätzpreis
123»   Waren pro Seite   85 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Orrefors. To karafler, vase, skål og stager af glas (6)
Orrefors. To karafler H. 27-30 cm. Vase H. 22 cm. Skål H. 11 cm. Ø. 24,5 cm. To fyrfadsstager H. 9 cm. Ø. 14,5 cm. Mindre brugsspor. (6)

Warennr.: 6032511
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 09.12.2021
13:07
EUR 174
Ubekendt kunstner. Kvadratisk fad af stentøj

Warennr.: 6098561
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 09.12.2021
13:46
Bing og Grøndahl. Vase m/ åkander, nr. 6436 2. sort.
Bing og Grøndahl. Vase m/ åkander af porcerlæn, nr. 6436 2. sort., H. 23 cm. Enkelte brugsspor.

Warennr.: 6119610
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 09.12.2021
14:49
Aluminia. Hans Henrik Hansen, Hjertevaser/ hjertestager (4)
Aluminia. Hans Henrik Hansen. Fire Hjertevaser - hjertestager - julestager i farverne gul, blå, rød og grøn. H. 7,5 cm. Brugsspor bl.a. krakelering i glasuren. Let krakelering ved munding. (4)

Warennr.: 6127959
EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09.12.2021
15:52
EUR 725
Vase i terracotta med stiliseret dekoration
Vase i terracotta med stiliseret dekoration i jordfarver h. 25 cm Ø30 cm.

Warennr.: 5997041

Neuware
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09.12.2021
15:57
Kinesisk gulvvase fra starten af det 20. århundrede
Kinesisk gulvvase fra starten af det 20. århundrede, rigt dekoreret. H. 60 cm. Fremstår med få brugsspor

Warennr.: 6124477
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 09.12.2021
18:52
Henny Waldorff/Rörstrand. Samling stentøj (9)
Henny Waldorff stentøj bestående af: Høj vase H. 28 cm, krukke H. 17 cm, 6 kopper 8 cm samt en Rörstrand vase H. 23 cm. Fremstår med lette brugsspor. (9)

Warennr.: 6125627
18:52
EUR 101
Bjørn Wiinblad. Fad, unika (cd)
Bjørn Wiinblad. Unika fad i blå/grøn/gul glasur. Ø 35 cm. På bagside signeret Bjørn Wiinblad 45 A.146. Fremstår med små afslag på kant.(cd)

Warennr.: 6125631
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 09.12.2021
19:02
Bodil Manz. Kande af porcelæn
Bodil Manz (f. 1943). Lille kande af glaseret porcelæn. H. 8,6 cm. Sign. under bunden. Fremstår med chip på tuden.

Warennr.: 6107821
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 09.12.2021
19:48
Bing og Grøndahl. Samling Mors dag platter (39)
Bing og Grøndahl. Samling Mors dag platter fra 1970-1996, heraf 2 x 1972, 2 x 1974, 2 x 1975 og 2 x 1979. (dog ikke 1993). Samt Royal Copenhagen. Samling Mors dag platter fra 1971-1977 heraf x 2 1973 samt 1986. (39)

Warennr.: 6126532
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09.12.2021
20:01
Royal Copenhagen/Bjørn Wiinblad. Årskrus, vase samt månedsplatter (6)
Royal Copenhagen/Bjørn Wiinblad. 3 årskrus 1974, 1975, 1983, Bjørn Wiinblad vase fra nymølle H. 13 cm samt 3 månedsplatter Ø 15 cm. Fremstår med få brugsspor (6)

Warennr.: 6117899
20:02
Salviati, Venedig. Vase i blå muranoglas.
Salviati. Vase i blå muranoglas. Signeret Salviati under bunden. H. 22 cm. Fremstillet af Salviati, Venedig, Italien. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6100558
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 09.12.2021
20:04
EUR 537
Art Deco vase
Art Deco vase af matteret glas. H. 24 cm, Ø ca. 17 cm. Fremstår med brugsspor, små afslag.

Warennr.: 6100740
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 09.12.2021
20:05
EUR 268
Cenedese Vitri. Fad af glas
Cenedese Vitri. Fad af multifarvet glas. Ø ca. 42 cm. Fremstillet af Cenedese Vitri, Murano, Italien. Fremstår med lette brugsspor.

Warennr.: 6109793
EUR 1.074 DK, Vejle, Dandyvej 09.12.2021
20:06
EUR 832
L. Hjorth. Samling vaser af lertøj (7)
L. Hjorth, Bornholm. Samling vaser af lertøj. H. 17 - 29 cm. Alm. brugsspor. (7)

Warennr.: 6128044
EUR 201 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09.12.2021
20:13
EUR 87
Erik Magnussen for Ipsen's enke. Opsats samt 2 fade (3)
Erik Magnussen for Ipsen's enke. Opsats H. 31 cm, Ø 28,5 cm samt 2 fade Ø 30 cm. Fremstår med små afslag (3)

Warennr.: 6085465
EUR 483 DK, Vejle, Dandyvej 09.12.2021
20:19
EUR 322
Antonio Pavia. Askebæger af messing, glas og plast
Antonio Pavia. Askebæger af messing, glas og plast. 28x28 cm. H. 5 cm. Fremstillet af Antonio Pavia med mærkat herfra. Fremstår med lette brugsspor.

Warennr.: 6034011
20:22
EUR 134
Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde oval frugtkurv med fad (2)
Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde oval frugtkurv med fad. Frugtkurv nr. 1/1059 H. 11,5 cm, L. 30 cm. 1. sort. Underfad nr. 1/1060. 1. sort. L. 33 cm.

Warennr.: 6126767
EUR 537 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09.12.2021
20:43
EUR 1.812
Stor karaffel samt vase af muranoglas (2)
Stor karaffel af gult muranoglas H. 45 cm, B. 19 cm samt vase af grønt muranoglas H. 20 cm, Ø 7 cm. Fremstår med lette brugsspor. (2)

Warennr.: 6123549
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 09.12.2021
20:50
EUR 242
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. Samling af vaser, skåle og figurer (12)
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. Seks vaser, to skåle, to asietter, to bjørneunger formgivet af Knud Kyhn. (12)

Warennr.: 6127447
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09.12.2021
20:53
Eva Stæhr-Nielsen for Saxbo. Lille kaffekande af stentøj, nr. 34
Eva Stæhr-Nielsen (1911-1976) for Saxbo. Lille kaffekande af stentøj, dekoreret i grå-gylden glasur. Stemplet Saxbo samt nr. 34. Sign. E.St.N. Fremstår med lille glasurafslag ved selve kandens øverste rand.

Warennr.: 5974667
EUR 564 DK, Vejle, Dandyvej 09.12.2021
20:55
EUR 430
Royal Copenhagen. Vase og kagefad helblonde musselmalet (2)
Royal Copenhagen. Vase nr. 1043 og kagefad nr. 1023. I. sort. Vase fremstår med små afslag på fødder. (2)

Warennr.: 6128102
20:55
EUR 188
Aldo Londi for Bitossi. To vaser (2)
Aldo Londi for Bitossi. Rød trekantet vase. H. 16,5 cm. Mærket Italy V700 / 18. Fremstår med revne på bunden. Vase med blå, brun samt orange glasur. H. 21 cm. Mærket Italy B6 / 20. Små chip glasur afslag. (2)

Warennr.: 6116597
EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10.12.2021
11:45
Murano og Holmegaard mm. (7)
Murano elefant Made in Italy', H 26 cm - B 15 cm. Holmegaard to blomsterformede fyrfadsstager H. 7/10 cm. to Vmc lysetager H. 5 cm. To vaser af krystalglas H. 17/24 cm. (7)

Warennr.: 6112223
EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10.12.2021
12:01
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Fire platter (4)

Warennr.: 6056962
EUR 174 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2021
13:32
EUR 134
Gerd Bøgelund for Royal Copenhagen (3)
Gerd Bøgelund (1923-1987). Vase nr 22060 H 7,5 cm 1. sortering, lysestage nr 22234 Ø 12,5 cm 3. sortering, og øloplukker nr 22309 H 11 cm 4. sortering af stentøj. Udført hos Royal Copenhagen. (3)

Warennr.: 6122703
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.12.2021
14:42
EUR 134
Bjørn Wiinblad. 'Celia'. Aflangt fad, nr. 3503, samt tallerken (2)
Bjørn Wiinblad . 'Celia'. Aflangt fad, nr. 3503, L. 42 cm., tallerken Ø. 27 cm. Fremstillet af Nymølle. Fremstår med brugsspor. (2)

Warennr.: 6122242
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2021
14:46
Bjørn Wiinblad skål, Nymølle mm (13)
Bjørn Wiinblad (1918-2006) Skål no. V13-73 (med to små afslag) to indrammede tryk 22x31 cm, Jacob E.Bang for Nymölle. Stage nr. 3313-468, BW. Nymölle cylinderformet vase nr. 3157-1315, kantet fyrfadsstage h. 13 cm, nr. 9795. De fire årstider platter Ø35.5 cm (forår med afslag bagpå) fad Ø22 cm...

Warennr.: 6080766
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.12.2021
19:25
EUR 134
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl (5)
Royal Copenhagen. Lågkrukke med skib, nr. 2562. Samt krabbeskål, nr. 2465, Ø. 24 cm Samt seks vaser. H. 6-22 cm. Bing & Grøndahl. To vaser, 12-13 cm. 1-2. sort. (10)

Warennr.: 6128030
EUR 161 DK, Nivå, Stejlepladsvej 10.12.2021
20:01
Daum, France. Fransk frugtskål, glas
Fransk frugtskål af glas, sign. Daum, France. 1960/70'erne. H. 16 L. 40 cm. Fremstår med minimal kant nederst ved ved.

Warennr.: 6118497
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11.12.2021
14:38
123»