Kategorie  Schätzpreis
12345» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Hertha Bengtsson vas
HERTHA BENGTSSON, vas, Rörstrand, unik, numrerad 226, stengods, diameter 12 cm, höjd 14,5 cm
Warennr.: 5531761
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 16.12.2019
11:32:00
Sehen Sie mehr
Lockurna fajans Bo fajans
EVA JANCKE BJÖRK (1882-1978), lockurna, Bo fajans, glaserad med blå fiskar, märkt Bo - 3420 AK, höjd ca 52 cm
Warennr.: 5531779
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 16.12.2019
12:24:00
Sehen Sie mehr
Stig Lindberg vas
STIG LINDBERG, vas, 1961, Gustavsberg, stengods, spräcklig glasyr i grönt och brunt, signerad Stig L, höjd ca 27 cm
Warennr.: 5531790
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
13:02:00
Sehen Sie mehr
Vas Mona Morales Schildt
MONA MORALES SCHILDT, vas, Kosta, klart glas med blått underfång, signerad Kosta SH 182, höjd ca 19,5 cm
Warennr.: 5531806
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16.12.2019
13:34:00
Sehen Sie mehr
Aluminia/Royal Cpoenhagen. Skåle, lampe mm (5)
Aluminia. Marselis skål nr. 2630 mål 17.5x17.5 cm. Aluminia bordfad med fugl Ø32 cm (kanthak) Aluminia skål nr. 3126 Ø18 cm, Aluminia bordlampe nr. 870/3819 h. 29 cm excl. montering. Aluminia/Kgl. fad dekoreret med fugle nr. 2015 Ø25.5 cm. (5)
Warennr.: 5526448
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
15:01:12
Gunnar Nylund fågel skålar
GUNNAR NYLUND, 5 delar, chamotte, glaserat stengods, i form av fågel höjd 15 cm, 2 skålar samt två vaser, 1960/70-tal, signerade bl.a GN Rörstrand
Warennr.: 5531835
EUR 235 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.12.2019
15:04:00
Sehen Sie mehr
Gunnar Nylund fat
GUNNAR NYLUND, fat, Rörstrand, stengods, gråbrun glasyr, märkt GN, längd ca 42 cm
Warennr.: 5531838
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
15:10:00
Sehen Sie mehr
Melike Ababiyanik Royal Copenhagen
MELIKE ABABIYANIK, vas, för Royal Copenhagen, glaserat stengods, modellnr 22131, stämplad med mästarsignatur, höjd 7, diam 12 cm
Warennr.: 5531857
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.12.2019
16:04:00
Sehen Sie mehr
Edward Hald "Åskväder" Orrefors
EDWARD HALD, "Åskväder", skål, Orrefors, överfång i blått, graverad dekor av ljungande blixtar, skrämda djur och människofigurer, signerad Orrefors, Hald, 291. 116 SP, höjd ca 11, diameter 14,5 cm
Warennr.: 5531859
EUR 377 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
16:08:00
Sehen Sie mehr
Vaser och ljusstakar glas
VASER, LJUSSTAKAR, 8 st., färgad glasmassa, främst Finland, 1900-talets andra hälft, "Carmen", "Pompadour", med flera, höjd ca 14-24 cm
Warennr.: 5531873
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
16:36:00
Sehen Sie mehr
Stig Lindberg Gustavsberg miniatyr
STIG LINDBERG, 3 delar, bestående av två vaser samt lockask, glaserat stengods, 1960-tal, höjd 7-8 cm, signerade Stig L och Gustavsbergs studiohand
Warennr.: 5531881
17:08:00
Sehen Sie mehr
Glaskunst. Skål, fad og opsats (3)
Glaskunst. Skål, fad og opsats bestående af: Kjell Engaman for Kosta Boda dekoreret glasskål H 18 cm. Ø 27 cm. Olivenskål fra Holmegaard Ø 25 cm. Opsats af klart og hvidt glas H 21 cm. (3)
Warennr.: 5520480
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 16.12.2019
17:32:00
Gunnar Nylund 2 vaser Rörstrand
GUNNAR NYLUND, vaser, 2 st., "Chamotte", grönglaserat chamottegods, Rörstrand, djupstämplade undertill, höjd ca 21 respektive 12 cm
Warennr.: 5531893
17:32:00
Sehen Sie mehr
Stig Lindberg vas
STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg, 1950/60-tal, glaserat stengods, signerad Stig L samt studiohanden, höjd ca 21 cm
Warennr.: 5531911
18:26:00
Sehen Sie mehr
Krug / Gefäß / Kanne, Ton
Krug / Gefäß / Kanne, Ton. Großer Krug aus Ton in Balusterform, dunkelbraun lasiert, Oberfläche stellenweise reliefiert mit abstraktem Muster, mit Ausgießer und Henkel versehen, H.74cm, D.34cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Bestoßungen.
Warennr.: 5521830
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16.12.2019
19:00:00
Arne Bang. Kugleformet vase af stentøj. nr. 52
Arne Bang 1901-1983. Kugleformet vase af stentøj, dekoreret med grønlig glasur samt prydet og modelleret med bladværk.Fremstår med 2 afslag på blade. H. 14 cm. Sign. Monogram AB samt nr. 52.
Warennr.: 5532156
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
19:01:00
Zwei Vasen, 'De Drie Klokken', Delfter Keramik, Niederlande, 18./19. Jahrhundert (2)
Paar Vasen, 'De Drie Klokken', Niederlande, 18./19. Jahrhundert. Zwei oktogonale Vasen aus Delfter Keramik mit blauer Bemalung auf weißem Grund, mit Figuren- und Landschaftsmotiven, die von Rocaillen und floralen Ornamenten gerahmt sind, unterseitig mit Herstellerbezeichnung, H.24cm, B.14cm, ...
Warennr.: 5501678
EUR 375 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16.12.2019
19:29:00
Vase i terracotta med stiliseret dekoration
Vase i terracotta med stiliseret dekoration i jordfarver h. 25 cm Ø30 cm.
Warennr.: 5409570

Neuware
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
19:40:00
Jacob bang. Vase af stentøj
Jacob Bang (1932-2011). Vase af glaseret stentøj, H. 24 cm. Trykstemplet under bunden 'Jacob Bang - Danmark'. Fremstår med nogle chipafslag ved kanter øverst og nederst samt under bund.
Warennr.: 5530372
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
19:41:00
Niels Kähler. Vase af keramik
Niels Kähler (1906-1979). Vase af keramik dekoreret med grålig/sort glasur. Stemplet i bund 'HAK, Nils'. H. 17 cm.
Warennr.: 5531672
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
19:44:00
Nanny Still Riihimäen Lasi
NANNY STILL, "Apollo", "Grapponia", ljuslykta, flaska, 2 dlr., glas, Riihimäen Lasi, 1960/70-tal samt flaska av annan formgivare, höjd ca 19-28 cm
Warennr.: 5531976
19:55:00
Sehen Sie mehr
Kaj Franck vaser
KAJ FRANCK (1911-1989): Vaser, 5+1 st, "Hyrrä", Nuutajärvi Notsjö, en signerad och daterad Kaj Franck -61, delvis etikettmärkta, höjd 17 cm
Warennr.: 5531984
20:03:00
Sehen Sie mehr
Slesvig. Rokokofad af fajance, 1700-tallet
Slesvig. Fad af fajance, skævknækket og med blåmalet dekoration, 1700-tallet. Signeret 'S'. L. 46 cm. Fremstår med glasurafslag, limet reparation med spor efter tidligere klinkning.
Warennr.: 5531213
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:07:00
St. Kongensgade. Fajancefad, 18.årh.
Fajancefad med afskårne hjørner og dekoration i blåt. Mål 42,5 x 31 cm Udført på St. Kongensgadefabrikken, 18.årh. Sign. B (signaturen vist i 'Gammel dansk fajance' af Kai Uldall s. 99). Fremstår med reparation (gennemgående revne limet og klinket).
Warennr.: 5531216
20:16:00
EUR 215
Karin Björquist Indigo Gustavsberg
KARIN BJÖRQUIST (1927-2018), "Indigo", vaser, 2 st., stengods, Gustavsberg, blå dekor, märkta med studiohanden, höjd ca 18-24 cm
Warennr.: 5531997
20:16:00
Sehen Sie mehr
Axel Salto. Vase aus Steinzeug, cd
Axel Salto. Vase aus Steinzeug mit stilisierten Blumen. Modell 20824. Unterseite signiert sowie Monogramm. H 17 cm. 1. Wahl.
Warennr.: 5517726
EUR 2.013 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
20:30:00
EUR 1.678
Jean René Gauguin für Bing & Grøndal. Unikale Vase/Skulptur aus Steinzeug (cd)
Jean René Gauguin (1881-1961) für Bing & Grøndahl. Unikale Vase/Skulptur aus 'Chamotte' Steinzeug, modelliert mit Gesicht, teilweise innen mit blau/weißer Glasur verziert, H. ca. 22 cm. Signiert JR Gauguin sowie B&G Monogramm. Mit Rissen vom Brennen.
Warennr.: 5521882
EUR 1.611 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
20:35:00
Glassköljare 1800-tal
GLASSKÖLJARE, 3 st., klar glasmassa, 1800-talets slut, slipad dekor, en graverad med monogram DO under krona, höjd ca 9-10, diameter 10-11 cm
Warennr.: 5532018
20:37:00
Sehen Sie mehr
Kuverttallrikar
HUTCHENREUTER, kuverttallrikar 18 st, porslin, gulddekor i relief med monogram, stämpalde Made in Czechoslovakia Karlsbad, diameter 27,5 cm
Warennr.: 5532029
20:48:00
Sehen Sie mehr
Wilhelm Wagenfeld, Vase, Glas, 1920er Jahre
Wilhelm Wagenfeld (1900-1990), Vase, Glas, 1920er Jahre. Große Vase mit einem bauchigen Korpus, schmalem Hals und breiter Öffnung, blauer Farbverlauf, H.41,5cm, D.31cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, minimale Kratzer im Glas.
Warennr.: 5514364
EUR 250 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16.12.2019
21:04:00
EUR 45