Kategorie  Schätzpreis
123» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Vilhelm Lauritzen. Væglampe, model VL38, hvid
Vilhelm Lauritzen. Væglampe, model VL38 af børstet messing og hvidt pulverlakeret aluminium, justerbar. Ø. ca. 13,5 cm. H. 19 cm. BR> VL38 bordlampe blev oprindeligt designet af Vilhelm Lauritzen i samarbejde med Louis Poulsen i anledning af opførslen af Radiohuset på Frederiksberg, der i dag ...
Warennr.: 5420773
EUR 188 DK, Kolding, Trianglen 10.12.2019
13:18:00
EUR 161
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, to Left or Right, natlamper med hylde, hvidlakeret metal (2)
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, Left or Right, to væg / natbords lamper med hylde, udført i hvidlakeret metal. Mål ca. 32x19x16 cm. Modelfotos. Fremstår med varierende brugsspor. (2)
Warennr.: 5500683
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 10.12.2019
16:40:00
Louis Poulsen. Tre væglamper af messing (3)
Tre væglamper af messing og akryl . Ø. 27 cm. H. 20 cm. Fremstillet af Louis Poulsen. Lamperne har været monteret på Lions kollegiet på Tuborgvej som er tegnet af Palle Suenson. Fremstår med brugsspor, malingrester, manglende skruer til montering af skærm og let anløbet.
Warennr.: 5355101
EUR 591 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
18:35:00
EUR 87
Poul Henningsen. Par 'PH-hat' væglamper (2)
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Et par 'PH-hat' væglamper af hvidlakeret metal, Ø 23 cm. Udført hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, herunder bl.a. ridser og mærker; 1 lampe mgl. afbryder; mgl. el. afklippede ledninger. Indvendig bærearm med mgl. gummitop; Bemærk, mindre variationer i ...
Warennr.: 5522039
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 10.12.2019
19:19:00
Greta Grossman for Gubi. Cobra Væglampe Mat Hvid
Greta Grossman for Gubi. Cobra Væglampe Mat Hvid. Højde, 33,3 cm. Diameter 28,9 cm. Udstillingsmodel. Enkelte mærker og ridser.
Warennr.: 5526810

Neuware
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
19:26:00
Louis Poulsen. Par væglamper af messing (2)
Par væglamper af messing. Ø. 22 cm. H. 18 cm. Fremstillet af Louis Poulsen. Lamperne har været monteret på Lions kollegiet på Tuborgvej som er tegnet af Palle Suenson. Fremstår med brugsspor, malingrester, mindre skævhed i skærme, uoriginal skruer til underskærm og let anløbet.
Warennr.: 5354485
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
19:34:00
EUR 376
Poul Henningsen. Tre 'PH-hat' væglamper (3)
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Tre 'PH-hat' væglamper af hvidlakeret metal, heraf 2 stk. Ø 23 cm. samt en Ø 30 cm. Udført hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, herunder bl.a. ridser og mærker. De mindste lamper kan ej holdes i position; ene mgl. ledning samt afbryder; Alle lamper mgl. ...
Warennr.: 5522058
19:44:00
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe, model 324/35
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af bøgetræ med plisseret skærm, model 324/35. L. ca. 60 cm. Fremstår med brugsspor, skærm med mindre buler.
Warennr.: 5523880
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 10.12.2019
19:45:00
EUR 134
Paar Wandleuchten von Preico Leuchten Leinau, 1970er Jahre (2)
Paar Wandleuchten, 1970er Jahre (2). Metall und Glas. Altersgemäße Gebrauchsspuren. Maße ca.: H. 16 cm, B. 18 cm. (2)
Warennr.: 5296273
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10.12.2019
20:00:00
Einer Graa og Henning Helger. To væglamper, model 'Alux skråstråler' (2)
Einer Graa og Henning Helger. Par væglamper med stamme og skærm af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen, model 'Alux skråstråler'. H. 28 cm, D. ca. 32 cm. Fremstår med alder, brugs- og håndteringsspor, herunder ridser, buler og mærker. (2)
Warennr.: 5526336
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 10.12.2019
20:27:00
Arne Jacobsen. Par AJ væglamper, hvidlakeret, nummerbevis (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Par AJ-væglamper af hvidlakeret metal. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen. L. ca. 32 cm. Udstillingsmodeller i original æsker med nummerbevis, minimale håndteringsmærker. Modelfotos. (2)
Warennr.: 5525547
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
20:33:00
EUR 564
Arne Jacobsen. Tre væglamper, model Eklipta, Ø 35 cm (3)
Arne Jacobsen 1902-1971. Tre væglamper, model Eklipta Ø 35 cm. Fremstillet og mærket hos Louis Poulsen. 1 lampe med små afslag ved montering på bagsiden. (3)
Warennr.: 5522856
20:50:00
EUR 295
Geschwungene Wandleuchte aus Stahl, 1970er Jahre
Geschwungene Wandleuchte aus Stahl, 1970er Jahre. Maße: ca. H. 30 cm, B. 15 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren. Lauritz.com garantiert nicht die Funktionalität.
Warennr.: 5296283
20:56:00
Claesson Koivisto Rune, zwei Wandleuchten Lean für Muuto (2)
Claesson Koivisto Rune, zwei Wandleuchten Lean für Muuto. Aluminium und Stahl, weiß pulverbeschichtet. H. ca. 31 cm, Dm. 16,4 cm, L. 17 cm. Ausstellungsstücke (2)
Warennr.: 5520122
EUR 150 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10.12.2019
21:34:00
Christian Dell, Bauhaus Wandlampe / Scherenleuchte, für Kaiser Idell
Christian Dell, Bauhaus Wandlampe / Scherenleuchte, für Kaiser Idell. Frühere Ausführung. Konstruktion aus schwarz lackiertem Metall. L. max 93 cm. Dm. 16 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Flugrost, Lackabrieb.
Warennr.: 5476785
EUR 350 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10.12.2019
21:41:00
Lampe / Wandleuchte, Spanien, 1950er Jahre
Lampe / Wandleuchte, Spanien. Prunkvoller Wandleuchter im maurischen Stil aus vergoldetem Messing, belegt mit farbigen Swarowskisteinen und Kristallen, mit bezeichnendem Etikett, neun Brennstellen, H.75cm, B.40cm, T.21cm, minimale Gebrauchs- und Reibespuren.
Warennr.: 5386042
EUR 1.300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10.12.2019
21:58:00
EUR 45
Warennr.: 5375441
22:24:00
Vägglampa
VÄGGLAMPA, 1900-talets andra kvartal, blästrat glas, dekor av växter, mässingsfästen, för 2 lysrör., mått 62x25x9,5 cm
Warennr.: 5527055
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 11.12.2019
10:24:00
Sehen Sie mehr
Warennr.: 5420729
EUR 188 DK, Kolding, Trianglen 11.12.2019
13:18:00
EUR 148
Vägglampa
VÄGGLAMPA, 1900-talets andra kvartal, blästrat glas, dekor av kvinnofigur med harpa, 3 ljuspunkter, mått 59x15x10 cm
Warennr.: 5527119
13:20:00
Sehen Sie mehr
Warennr.: 5472186
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 11.12.2019
13:55:00
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, Fire Left or Right, natlamper med hylde, hvidlakeret metal (4)
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, Left or Right, Fire væg / natbords lamper med hylde, udført i hvidlakeret metal. Mål ca. 32x19x16 cm. Modelfotos. Fremstår med varierende brugsspor. (4)
Warennr.: 5494570
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 11.12.2019
16:40:00
Jan Wickelgren, 3 Sonata væglamper fra Fagerhult (3)
, 3 Sonata væglamper fra Fagerhult . H. 50 cm. I ubrugt i original emaballage,.
Warennr.: 5478813
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11.12.2019
16:51:00
Stor væglampet i Fransk stil
Stor væglampet i Fransk stil af bemalet metal, med blade og blomster med fire lyskilder, af nyere dato, H. 80 B. 110 cm. Fremstår med nogle bøjede blade.
Warennr.: 5527769
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 11.12.2019
18:05:00
Warennr.: 5516783
EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 11.12.2019
18:55:00
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af eg
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af eg, H. ca. 53 cm. Formgivet 1952. Fremstår med brugsspor, herunder bl.a. inderste stav med afslag nederst.
Warennr.: 5521759
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 11.12.2019
19:39:00
Warennr.: 5523883
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 11.12.2019
19:45:00
EUR 101
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, væglampe BL10, offwhite
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, bordlampe BL10 farve: mathvid og krom, H. 55 cm. Udstillingsmodel, fremstår i original emballage. Enkelte ridser og mærker kan forekomme. Modelfoto
Warennr.: 5516512

Neuware
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 11.12.2019
20:00:00
EUR 148
Warennr.: 5420753
20:18:00
EUR 121
Barovier & Toso, Leuchte / Deckenleuchte, Muranoglas, Italien, 1960er Jahre
Barovier & Toso, Leuchte / Deckenleuchte, Muranoglas, Italien, 1960er Jahre. Deckenleuchte mit einem runden Schirm aus Eisglas, mit fünf Brennstellen versehen, D.51cm, T.12cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Warennr.: 5524897
EUR 250 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 11.12.2019
21:07:00
123»