Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12»   Waren pro Seite   59 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Vägglampetter Swedish Grace
QVARFORDTS INTARSIA, Mjölby, 1 par vägglampetter, Swedish Grace, mässing och intarsiadekor av figursceneri, mått 26x26x10 cm

Warennr.: 5737939
EUR 241 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15.08.2020
10:44
Sehen Sie mehr
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, to Left or Right, natlamper med hylde, hvidlakeret metal (2)
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, Left or Right, to væg / natbords lamper med hylde, udført i hvidlakeret metal. Mål ca. 32x19x16 cm. Modelfotos. Fremstår med varierende brugsspor. (2)

Warennr.: 5738527
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 15.08.2020
12:12
Robert Dudly Best - BestLite for Gubi. Væglampe model BL5
Robert Dudly Best - BestLite for Gubi. Væglampe med skærm af sortlakeret metal samt stel af forkromet metal, model BL5. Design fra 1930. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5714115
EUR 201 DK, Helsingør, Støberivej 15.08.2020
16:15
Par vintage sengelamper (2)
Par vintage sengelamper med metalskærme med bort af stjerner. 1950erne. Fremstår med aldersvarende brugsspor og senere lakering. (2)

Warennr.: 5737303
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 15.08.2020
18:40
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af palisander,
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af palisander, H. vægbeslag ca. 40 cm. Formgivet 1952. Fremstillet hos Le Klint, model 332. Monteret med plisseret skærm. Fremstår med brugsspor

Warennr.: 5737362
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 15.08.2020
18:50
EUR 148

Warennr.: 5714108
20:25
EUR 114
To par lampetter af udskåret træ (4)
To par lampetter af udskåret, bemalet og guldstafferet træ i rokoko og empire stil. H. 35/39 cm. Fremstår med overfladiske mærker og skrammer. (4)

Warennr.: 5722747
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 16.08.2020
12:12

Warennr.: 5727199
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 16.08.2020
15:21
Murano, vier Wandappliken / Wandleuchten (4)
Murano, vier Wandappliken / Wandleuchten. Konstruktion aus mundgeblasenem, honigfarbenem Glas, Kristallglas und goldfarbenem Metall. Mit jeweils 2 Armen. B. ca. 36 cm. Leichte Gebrauchsspuren. ein Steckblatt fehlend, stellenweise kleine Bestoßungen an den Steckteilen. (4)

Warennr.: 5723936
EUR 600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.08.2020
19:20
EUR 55
Poul Henningsen. 2/1 Væglampe, Louis Poulsen 1930-erne
Poul Henningsen 1894-1967. 2/1 Væglampe med arm af bruneret messing, 2/1 skærmsæt af trelags opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen 1930-erne. Fremstår med senere monteret fatning og skærmsæt.

Warennr.: 5613748
EUR 1.074 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16.08.2020
19:44
Et par store forgyldte væglamper af nyklassicistisk stil (2)
Et par store forgyldte væglamper af nyklassicistisk stil af porcelæn, bassin formet, rigt støbt med blade, guirlander og gennembrudt græsk frise i toppen. Ant. Italien. H. 50 B. 35 D. 21 cm. (2) Se også varenr. 5727845

Warennr.: 5727843
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.08.2020
20:12
Drei Wandleuchter und eine Stehlampe, Metall (4)
Drei Wandleuchter und eine Stehlampe, Metall. Konvolut bestehend aus drei Wandleuchten aus Metall mit geschwungenen Armen in grüner und goldfarbener Fassung, jeweils mit zwei Brennstellen versehen, H.23cm, L.29cm, T.12cm, sowie einer Stehlampe aus Metall in grüner Fassung, auf einem geschwungenen...

Warennr.: 5728001
EUR 250 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16.08.2020
20:43
Andrée Putman, Leuchte / Wandleuchte, Edelstahl, Opalglas, Entwurf für die Ebel-Filialen, München, 1986
Andrée Putman, Leuchte / Wandleuchte, Edelstahl, Opalglas, Entwurf für die Ebel-Filialen, München, 1986. Puristische Wandleuchte aus Edelstahl mit einer Konstruktion von drei Edelstahlträgern, die mithilfe eines Motors mehrfach verlängerbar sind, am Kopf der Stahlträger ist ein längs ...

Warennr.: 5700964
EUR 1.600 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16.08.2020
21:49
Tre standerlamper af aluminum (3)
Tre standerlamper af aluminium, 2 med justerbare højder, H. fra 128-141 cm. Fremstår med brugsspor, buler samt 2 med defekte fatninger. (3)

Warennr.: 5740457
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 17.08.2020
12:42
Stor væglampet af forgyldt metal, Hans Kögl stil, antagelig Italiensk
Stor væglampet af forgyldt metal prydet med blomster og bladværk, arme til tre lys. H. 80 cm. B. 110 cm.

Warennr.: 5714379
EUR 1.074 DK, Hørsholm, Hammervej 1 17.08.2020
18:23
Sæt på fire forgyldte væglamper af nyklassicistisk stil (4)
Sæt på fire forgyldte væglamper af nyklassicistisk stilaf porcelæn, bassin formet, rigt støbt med blade, guirlander og gennembrudt græsk frise i toppen. Ant. Italien. H. 50 B. 35 D. 21 cm. 1 lampe med løs stykke der skal limes igen (medfølger) (4) Se også varenr. 5727843

Warennr.: 5727845
EUR 456 DK, Roskilde, Store Hedevej 17.08.2020
19:44
Focus VIP for Seeddesign. Par væglamper (2)
Focus VIP for Seeddesign. Par væglamper. Stel af sortlakeret metal, skærm af mat hvidt glas. Arm med elevation, afbryder på bagplade, sort stofledning L. 74 cm., Ø 12 cm. (2)

Warennr.: 5731091

Neuware
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 17.08.2020
19:56
Jasper Morrison m.fl. Par mini Glo-Ball samt par 'Tragten lamper (4)
Jasper Morrison. Et par mini Glo-ball C/W, Ø ca. 11 cm. Fremstår ubrugt i originale æsker. Endvidere et par 'Tragten' lamper, ant. til loftmontering, L. ca. 60 cm. Ene bagkasse/ vægbeslag ej monteret, medfølger løst. Fremstår med alders- og brugsspor, ridser og mærker. (4)

Warennr.: 5740519
EUR 215 DK, Roskilde, Store Hedevej 17.08.2020
20:11
Hans-Agne Jakobsson. To sæt væglamper af messing (4)
Hans-Agne Jakobsson. To sæt væglamper af messing. tre skærme mangler. Alm. brugsspor. (4)

Warennr.: 5736020
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 17.08.2020
20:38
Kristian Sofus Hansen & Tommy Hyldahl. Væglampe model Le Six Double, messing.
Kristian Sofus Hansen & Tommy Hyldahl. Væglampe model Le Six Double af messing. B: 13 cm, D: 67 cm, H: 84 cm. Fremstillet for Norr11. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris 2.999 DKK.

Warennr.: 5706888

Neuware
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 18.08.2020
13:50
Hans-Agne Jacobsson. Tre væg lampetter af messing og glas (3)
Hans-Agne Jacobsson. Tre væg lampetter af messing. Med skærme af røgfarvet glas. H. 24, D. 20 cm. Fremstår med små afslag nederst på skærme, ellers almindelige brugsspor. (3)

Warennr.: 5739935
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 18.08.2020
14:27
Vägglampor
FAGERHULT, vägglampor, 1 par, mässingsplåt, 2 ljuspunkkter vardera, längd 23, bredd 15, höjd 6,5 cm vardera

Warennr.: 5741510
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 18.08.2020
16:42
Sehen Sie mehr
Hans-Agne Jacobsson. To armet væglampet af messing og glas.
Hans-Agne Jacobsson. To-armet væglampet af messing. Med skærme af røgfarvet glas. H. 24, B. 32, D. 20 cm. Fremstår med små afslag nederst på skærme, manglende ledning. Brugsspor. (2)

Warennr.: 5739947
EUR 188 DK, Herlev, Dynamovej 18.08.2020
19:20
Paar Wandleuchten der 1980/90er Jahre von GKS Leuchten, Germany (2
Paar Wandleuchten der 1980/90er Jahre, Entwurf von GKS Leuchten - Gebrüder Knapstein Sundern, Germany. Mehrfach orientierbare, stufenlos höhenverstellbare Konstruktion aus gebürstetem, vernickeltem Metall, ausgestattet mit Drehdimmer am Reflektor und einer Lampenfassung E 27 für ...

Warennr.: 5631779
EUR 150 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18.08.2020
19:23
Hans-Agne Jacobsson. Par To-armede væglampetter af messing og glas
Hans-Agne Jacobsson. Par To-armede væglampetter af messing. Med skærme af røgfarvet glas. H. 24, B. 32, D. 20 cm. Fremstår med små afslag nederst på skærme, ellers almindelige brugsspor. Manglende ledning.(2)

Warennr.: 5739949
EUR 376 DK, Herlev, Dynamovej 18.08.2020
19:26
Marianne Tuxen for Louis Poulsen. Væglamper (4)
Marianne Tuxen for Louis Poulsen. Fire væglamper af hvidlakeret metal, model Safir, Ø. 23,5 cm. samt mini Safir, Ø. 16 cm. Heetil ekstra løsdele. Fremstår med brugsspor. (4)

Warennr.: 5741647
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 18.08.2020
20:09
EUR 94
Zwei Wandappliken / Wandleuchter, Metall, vergoldet (2)
Zwei Wandappliken / Wandleuchter, Metall, vergoldet. Zwei Wandappliken aus vergoldetem Metall mit floralem Reliefdekor und der mittigen Darstellung eines Löwenkopfes, mit jeweils drei geschwungene Leuchterarme mit entsprechenden elektrischen Brennstellen, H.38cm, B.22cm, T.14cm, altersgemäße ...

Warennr.: 5661658
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18.08.2020
21:00
Bruno Gecchelin, Skipper & Pollux, Wandleuchte / Deckenleuchte, Modell 'Mezzaluna', Stahlrohr, verchromt, Italien, 1970er Jahre
Bruno Gecchelin (*1939) für Skipper & Pollux, Wandleuchte / Deckenleuchte, Modell 'Mezzaluna', Stahlrohr, verchromt, Italien, 1970er Jahre. Wandleuchte mit einem konvex gebogenen, verchromten Arm und einem winkelverstellbaren, halbrunden und flachen Lampenkopf aus weiß lackiertem Stahl, mit einer...

Warennr.: 5680260
EUR 250 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18.08.2020
21:11
Väggarmatur
TOBIA SCARPA, "Foglio", väggarmatur, 1 par, Flos omkring 1966, väggfästen i aluminium, skärmar i kromad metall, höjd 21, bredd 31 cm

Warennr.: 5742540
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19.08.2020
12:36
Sehen Sie mehr
Vägglampor Tolomeo Faretto
MICHELE DE LUCCHI & GIANCARLO FASSINA, "Tolomeo Faretto", vägglampor, 3 st, Artemide, Italien, polerad och anodiserad aluminium, etikettmärkning, höjd ca 23, djup 25 cm

HISTORIK: Tolomeo-serien har numera blivit moderna lampklassiker och vunnit flera prestigefulla designpriser, bl.a. Compasso d'Oro.

Warennr.: 5742555
13:30
Sehen Sie mehr
12»