Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12»   Waren pro Seite   33 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Hidenori Kuge for Lightyears. Væglampe. Model Takeru
Hidenori Kuge for Lightyears. Væglampe af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Lightyears. Model Takeru. I original emballage. Udstillingsmodel. Håndteringsspor.

Warennr.: 6096139

Neuware
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
11:47
Poul Henningsen. Stel til nedadlysende væglampe med krum arm. 1930'erne
Poul Henningsen 1894-1967: Stel til Nedadlysende væglampe med krum arm af bruneret messing,. Fatninghus af bakelit med Louis Poulsens logo samt Patented og PHlamp. Indvendig stemplet PH-2,5 og Patented. Fremstillet hos Louis Poulsen, produceret fra 1933-39. . Litteratur: Jørstian, m.fl.: 'Tænd!',...

Warennr.: 6121854
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
14:13
EUR 456
Italiensk væglampe af glas fra 70'erne
Italiensk væglampe af glas fra 70'erne. H. 23 cm, B. 10 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Warennr.: 6109665
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:27
EUR 215
Et par østrigske væglamper i glas (2)
Et par østrigske væglamper i glas og metal. H. 36 cm, B. 13 cm. Fremstår med brugsspor (2)

Warennr.: 6101505
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:40
EUR 510
Arne Jacobsen. Par AJ væglamper (2)
Arne Jacobsen. Par væglamper af hvidlakeret metal. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen, model AJ-væg. H. 25 cm. Fremstår med brugsspor og reparation på den ene. (2)

Warennr.: 6119661
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:48
EUR 430
Tom Ahlström & Hans Ehrlich. 'Brutalist' væglampe, Murano og smedejern
Tom Ahlström & Hans Ehrlich. 'Brutalist' væglampe af Muranoglas og smedejern. H. 72 cm, B. 40 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Warennr.: 6109909
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:52
EUR 644
Væg/bordlampe med flexarm. 1940'erne
Væg/bordlampe med flexarm. 1940'erne. L. 55 cm. Fremstår med brugsspor. retouchering af lampeskærm.

Warennr.: 6122986
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 29.11.2021
15:18
Robert Dudley Best for Bestlite. Væglampe, model BL5
Robert Dudley Best. Væglampe af sortlakeret metal og forkromet metal, justerbar lysarm. H. 55 cm. Fremstillet hos Bestlite, model BL5. Fremstår med brugsspor / beskidt.

Warennr.: 6121706
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29.11.2021
16:49
EUR 161
Par væglamper (2)
Par væglamper af kobber og hhv. teak og teakbejdset pine. L. 19.5 cm. (2)

Warennr.: 6122529
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 29.11.2021
18:02
Asger BC. Tre væglamper(3)
Asger BC. Tre væglamper. L. 56 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og skrammer.(3)

Warennr.: 6122603
18:46
Sakselampe m/ Le Klint skærm, fyrretræ, 1900-tallets 2. halvdel
Sakselampe m/ Le Klint skærm (tryk), fyrretræ, 20. Årh. 2. halvdel, L. 35 cm. Brugsspor.

Warennr.: 6112867
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 29.11.2021
19:38
EUR 94
Loftlamper / spots, Louis Poulsen, Magasin af Vilhelm Wohlert (7)
Vilhelm Wohlert for Louis Poulsen, Magasin (143203) downlight af hvidlakeret metal, H. 10 cm, Ø 8 cm. Fremstår med brugsspor. (7)

Warennr.: 6108904
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 29.11.2021
19:39
EUR 215
Loftlamper / spots, Louis Poulsen, Magasin af Vilhelm Wohlert (9)
Vilhelm Wohlert for Louis Poulsen, Magasin (143201) downlight af hvidlakeret metal m/ dåsefatninger, H. 13 / 16 cm, Ø 10,5 cm. Fremstår med brugsspor. (9)

Warennr.: 6108909
EUR 242 DK, Odense, Kratholmvej 29.11.2021
19:49
EUR 161
Tobi Scarpa for Flos. Væglampe, model Ariette 1
Tobi Scarpa for Flos. Væglampe af glasfiberkonstruktion med udspændt strukturpræget og flammesikret dug. H. 80 B. 80 cm. Fremstillet hos Flos, model Ariette 1. Fremstår med lettere brugsspor.

Warennr.: 6123364
19:53
Fransk væglampe fra 70'erne i messing
Fransk væglampe fra 70'erne i messing. H. 50 cm, B. 18 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. NB. Uden glas.

Warennr.: 6076996
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
20:12
EUR 671
Et par franske kugleformede væglamper i glas fra 70'erne (2)
Et par franske kugleformede væglamper i glas og farvet metal fra 70'erne. H. 32 cm, B. 20 cm. Fremstår med brugsspor, afskalninger. (2)

Warennr.: 6109778
EUR 1.074 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
20:21
EUR 805
Kaiser. Væglampe i matteret glas fra 70'erne
Kaiser. Væglampe i matteret glas fra 70'erne. Ø 38 cm. Fremstillet af Kaiser, Tyskland. Fremstår med lette brugsspor.

Warennr.: 6100733
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
20:27
EUR 403
Raak Amsterdam. Et par væglamper fra 70'erne (2)
Raak Amsterdam. Et par væglamper fra 70'erne i grå og hvid metal. H. 47 cm, B. 47 cm. Fremstillet af Raak, Amsterdam med mærkat herfra. Fremstår med brugsspor, skrammer (2)

Warennr.: 6085271
EUR 913 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
20:53
EUR 510
Limburg. Et par væglamper i glas og messing (2)
Limburg. Et par væglamper i glas og messing. H. 38,5 cm B. 13,5 cm. Fremstillet af Limburg, Glashütte, Tyskland. Fremstår med få brugsspor (2).

Warennr.: 6077000
20:54
EUR 671
Thorn & Jakobsson. Væglampe, model 'Oyster' i hvidt metal
Thorn & Jakobsson. Væglampe, model 'Oyster' i hvidt metal. Monteringsvejledning, skruer samt afstandsstykker til montering medfølger. B. 45 cm, H. 19 cm. Fremstillet af Thorn & Jakobsson, Danmark. Fremstår med minimale brugsspor

Warennr.: 6112548
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
21:01
Mazzega. Væglampe fra 70'erne i glas og metal
Mazzega. Væglampe fra 70'erne i matteret glas og metal. H. 25 cm, B. 25 cm. Fremstillet af Mazzega, Italien. Fremstår med brugsspor, let overfladerust.

Warennr.: 6100737
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
21:01
EUR 295
Louis Poulsen Væglampe model 32024
Louis Poulsen Væglampe model 32024. Monteret med glasskærme, grålakeret stål. 24 x 24 cm H. 12 cm. Fremstår med alm. brugsspor, skrammer, mærker.

Warennr.: 6063067
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 30.11.2021
10:17
Arne Jacobsen, Væglamper, model 'Eclipta' (2)
Arne Jacobsen, 1902-1971. 'Eclipta' væglamper, Ø 35 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår uden fatning og med brugsspor. (5) OBS tekst ændret!!

Warennr.: 6060171
EUR 349 DK, Herlev, Dynamovej 30.11.2021
14:07
EUR 268
Kaare Klint for Le Klint. To bordlamper model 306 (2)
Kaare Klint for Le Klint, model 306, to Kip bordlamper / væglamper af messing, monteret med plisseret skærm. H. inkl. montering ca. 40 cm. Fremstår med lette brugsspor. (2)

Warennr.: 6123641
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30.11.2021
16:53
EUR 228
Reif Dresden. Bauhaus / industriel væglampe

Warennr.: 6123439
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30.11.2021
19:20
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af bøg, model 324/35.
Erik Hansen for Le Klint, sakselampe af bøg, med plisseret skærm af plast. H. ca. 31 cm. Formgivet 1952. Fremstillet hos Le Klint, model 324/35. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6119059
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 30.11.2021
20:25
EUR 188
Paar französische Wandleuchen aus den 1940ern, aus handgeschnitztem, vergoldetem Holz
Paar französische Wandleuchen aus den 1940ern, aus handgeschnitztem, vergoldetem Holz. H. 64 cm, B. 32 cm. Altersbedingter Verschleiß. (2)

Warennr.: 6123584
EUR 2.148 DK, Vejle, Dandyvej 30.11.2021
20:38
EUR 1.477
Bagués, Paris. Wandleuchte aus Messing, 1950er
Bagués, Paris. Wandleuchte aus Messing, 1950er, mit 2 Lichtquellen. H. 43 cm, B. 32 cm. Ausführung: Bagués, Paris, Frankreich. Mit Patina.

Warennr.: 6123554
EUR 1.611 DK, Vejle, Dandyvej 30.11.2021
20:50
EUR 1.289
Design By Us. Væglampe - til fordel for Red Barnet
Design By Us. New Wave Optic væglampe. Glas. D. 17. cm. Ø. 26 cm. 2,5 m sort stofledning med afbryder og lyskilde. Smuk væglampe lavet i bølgende klart glas og med en klar glasindsats i midten. Væglampen er designet af danske Design by Us, som er kendt for at designe belysning med karakter. ...

Warennr.: 6118077

Neuware
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 01.12.2021
12:05
EUR 174
Caprani væglampe
Caprani væglampe af formbøjet bøg, vægbeslag af sortlakeret metal. Design by Mads Caprani for Caprani Light A/S, Denmark, 1970'erne. L. 48 cm.

Warennr.: 6124339
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 01.12.2021
18:33
12»