Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Anders Pehrsson for Atelje Lyktan. 'Bumling' væglampe
Anders Pehrsson for Atelje Lyktan. 'Bumling' væglampe af hvidlakeret metal, med gitter af plast. Ø 20 cm. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5281661
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 27.03.2019
14:31:00
To væglamper af messing med plisserede skærme. (2).
To væglamper af messing med plisserede skærme. L. 70 cm. H. 15 cm. skærme Ø. 30 cm. Fremstår med brugsslitage. (2).
Warennr.: 5276948
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 27.03.2019
17:49:00
Ifö badeværelseslampe samt Thorn Floodlight (2)
Ifö badeværelseslampe i porcelæn og glas, Hvid H 20 cm. samt Thorn Floodlight model PRT12 23x16 cm. Begge fremstår ubrugte i original emballage. (2)
Warennr.: 5285455
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 27.03.2019
19:00:00
Væglampe, SLV, model Arlina T5, L. 128 cm
SLV, model Arlina T5 væglampe af børstet metal / alu. samt glas, L. 128 cm - lyskilde maks: G5 T5 energisparepære 28W, materiale: metal / aluminium & glas. I org. emb. Udstillingsmodel, fremstår med håndterings / brugsmærker. NB det første foto er et modelfoto. Vejl, butikspris er 2.322 kr.
Warennr.: 5236756

Neuware
EUR 242 DK, Odense, Kratholmvej 27.03.2019
19:20:29
Vilhelm Lauritzen. Væglampe. 'Pladespilller-lampetten' fra Radiohuset, messing
Vilhelm Lauritzen. Væglampe af messing med drejeled. 'Pladespilller-lampetten' fra Radiohuset, fremstillet hos Louis Poulsen. L. ca. 19 cm. Fremstår med patina og brugsspor.
Warennr.: 5281357
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 27.03.2019
19:50:00
EUR 644
Svenskt Tenn modell 2389
JOSEF FRANK, vägglampa, Svenskt Tenn, modellnummer 2389, mässing, höjd 33 cm. . HISTORIK: Formgivna av Josef Frank redan vid 1920-talets slut för hans egen firma Haus und Garten i Österrike, ritningen tog han sedan med sig till Sverige när han började arbeta för Svenskt Tenn 1934.
Warennr.: 5282020
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27.03.2019
19:55:00
Sehen Sie mehr
Claus Bonderup. Fire væglamper af bruneret metal, model Selene (4)
Claus Bonderup. Fire væglamper af bruneret metal med skærme af mat hvidt opalglas, model Selene. Fremstillet hos Focus Lighting. L. 40 cm, skærm Ø 33,5 cm. Vægbeslag medfølger. Fremstår med manglende inderskærme. Brugsspor/patina. (4)
Warennr.: 5123168
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 27.03.2019
20:12:00
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af teak
Erik Hansen for Le Klint. Væglampe / sakselampe af teaktræ med plisseret skærm. H. 40 cm. Fremstår med få brugsspor.
Warennr.: 5285728
EUR 134 DK, Hørsholm, Hammervej 1 27.03.2019
20:57:00
EUR 161
Vittoriano Viganò for Astep. Væglampe model VV Cinquanta Twins.
Vittoriano Viganò for Astep. Væglampe model VV Cinquanta Twins med stamme af messing, hvidlakeret skærme. Justerbare skærme. Formgivet 1951. Relanceret 2017. Fremstillet for Astep. Fremstår ubrugt i original emballage. Modelfoto.
Warennr.: 5258590

Neuware
EUR 591 DK, Herlev, Dynamovej 27.03.2019
21:00:00
EUR 322
Carl Fagerlund vägglampor
CARL FAGERLUND, vägglampetter, 1 par, Orrefors, mässing samt klar glasmassa, höjd ca 17 cm
Warennr.: 5283358
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28.03.2019
10:36:00
Sehen Sie mehr
Wandleuchte / Deckenleuchte, von Domus der 1960/70er Jahre
Wandleuchte / Deckenleuchte, von Domus, der 1960er Jahre. Wandhalterung aus Metall mit Brennstelle, Lampenschirm aus Lunopal. Holzrahmen, Bezeichnet, Maße ca: B. 40 cm. H. 80 cm. Gebrauchsspuren. Wasserflecken auf Lampenschirm.
Warennr.: 5200273
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28.03.2019
13:11:18
Design Fritz Kurz för Orrefors
VÄGGLAMPETT, design Fritz Kurz, Orrefors, 1900-talets mitt, klarglas, i form av blad, höjd ca 29 cm
Warennr.: 5283529
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28.03.2019
17:14:00
Sehen Sie mehr
Schwarze Wandleuchte, schweizer Fabrikat zugeschrieben
Wandleuchte mit zwei, nach oben und unten gerichteten Brennstellen, Die Gestaltung der Fassung weist auf einen schweizer Leuchten Fabrikat hin. Metall-Gehäuse, schwarz lackiert. Innenseite des Lampenschirmes weiß lackiert.H. ca. 28 cm, D. 27 cm.Gewöhnliche Alters- und Lagerspuren. Teilweise ...
Warennr.: 5263857
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28.03.2019
19:10:00
Erik Hansen/ Le Klint, sakselampe af egetræ
Erik Hansen/ Le Klint, sakselampe af egetræ. Formgivet 1952. Fremstillet hos LeKlint. H. 32 cm. Fremstår med brugsspor. Ekstra fatning medfølger.
Warennr.: 5283079
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.03.2019
19:12:00
EUR 94
Vägglampa
VÄGGLAMPA, 1900-talets mitt, mässing, dekorerat glas, längd ca 107 cm
Warennr.: 5283610
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28.03.2019
20:10:00
Sehen Sie mehr
Friis & Moltke. Et par ACTA L53 væg / loftslamper (2)
Friis & Moltke. Et par ACTA L53 væg / loftslamper. Ø 32 cm. Grå. TC-F 36W kompaktlysrør. Fremstillet hos Lampas. NB. De første to fotos er modelfoto. Udstillingsmodel med minimale brugsspor. (2)
Warennr.: 5283713

Neuware
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 28.03.2019
20:26:00
Zwei Florale Wandleuchten / Wall Appliques aus Murano Glas, wohl Barovier & Toso (2)
Zwei Florale Wandleuchten / Wall Appliques aus Murano Glas, wohl Barovier & Toso. Konstruktion aus Messing in Form eines Astes, montiert sind vier, bzw. ein Blatt aus weißtransparentem Glas. Maße ca.: H. 76/35 cm, B. 60/20 cm, T. 17/14 cm. Geringe Gebrauchsspuren, bei der Einzelleuchte fehlt die ...
Warennr.: 5263288
EUR 900 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28.03.2019
20:40:00
EUR 450
Vägglampor Falkenbergs belysning
VÄGGLAMPOR, 1 par, 1900-talets andra hälft, Falkenbergs belysning, modell 8132, stomme av mässing, skärmar och raster av grön respektive vit plast, diameter ca 20 cm
Warennr.: 5283633
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28.03.2019
20:56:00
Sehen Sie mehr
Væglamper / loftlampe, Studio Italia Design, model Bubble, Ø 47 cm
Studio Italia Design, model Bubble væglamper / loftlampe af chrom metal & mat glas, Ø 47 cm, H. 17 cm - lyskilde maks: 4 stk 33W, materiale: glas / metal. I org. emb. Udstillingsmodel, fremstår med lettere håndterings / brugsmærker. NB det første foto er et modelfoto. Vejl, butikspris er ...
Warennr.: 5262490

Neuware
EUR 430 DK, Odense, Kratholmvej 29.03.2019
15:10:00
EUR 188
Mats Thorén & Lars Bylund for Louis Poulsen 'Malmø' T 5 væglamper (2)
Mats Thorén & Lars Bylund: 'Malmø' To grålakerede uplight væglamper model T5/16 39 W et kasse med lysstofrør medfølger. Fremstillet hos Louis Poulsen, Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)
Warennr.: 5281225
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 29.03.2019
17:37:00
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, væglampe BL5.
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, væglampe BL5, farve: offwhite og krom, H. 55 cm. Udstillingsmodel, fremstår i original emballage. Enkelte ridser og mærker kan forekomme. Modelfoto.
Warennr.: 5269686

Neuware
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 29.03.2019
19:58:00
EUR 114
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, væglampe BL6.
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, væglampe BL6, farve: white og krom, H. 56 cm. Udstillingsmodel. Enkelte ridser og mærker kan forekomme. Afbryder mangler.
Warennr.: 5287773

Neuware
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 30.03.2019
13:14:41
Fire væglampetter med prismer (4)
Par væglampetter af messing/forgyldt bronce, behængt med prismer. samt 2 uden prismer. Fremstår med brugsspor, enkelte løse prismer medfølger (4)
Warennr.: 5275975
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 30.03.2019
14:53:31
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, væglampe BL5, farve: white og krom, H. 55 cm. Udstillingsmodel. Enkelte ridser og mærker kan forekomme. Mangler øverste beslag (upper cap)
Warennr.: 5270079

Neuware
15:30:41
FLOS, Romeo Babe K W af Philippe Starck, sølv (2)
Philippe Starck for FLOS, Romeo Babe K W væglamper / spots, aluminium, glas, plast & polycarbonat, Ø 11 cm, H. 17 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Warennr.: 5278427
EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 30.03.2019
15:41:07
Lampeproducent. Væglampe
Lampeproducent. Væglampe af egetræ. H. 22 cm.
Warennr.: 5278528
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 30.03.2019
15:44:07
Arne Jacobsen. AJ væglampe
Arne Jacobsen. Væglampe af sortlakeret metal. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen, model AJ-væg. H. 24,5 cm.
Warennr.: 5283236
EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 30.03.2019
15:51:46
EUR 242
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe, eg, model 324
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af egetræ, model 324. Formgivet 1952. Max længde 92 cm. Alm. brugsspor, uden skærm.
Warennr.: 5287347

Neuware
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30.03.2019
17:19:00
Wandlampen (2)
Paar Wandlampen gefertigt aus Messing und Glas. Elektrifiziert jeweils eine Fassung E14. Maße jeweils ca.: H. 27 cm, D. 8 cm. Die Lampen befinden sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchsspuren und Kratzern, die Unterseite eines Glaskolbens ist bestoßen, es fehlen Scherben. Die ...
Warennr.: 5238550
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 30.03.2019
18:18:00
Flos, væglampe, model Pochette
Flos, Pochette væglampe af forkromet metal. H. 15 L. 20. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5282533

Neuware
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 30.03.2019
18:35:00
 1 2 3  >>