Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Skottlampor 5 st
VÄGGLAMPOR / SKOTTLAMPOR, 5 st, varav 2 med kupor, 1900-talets andra hälft, stomme i mässing, längd ca 40 cm
Warennr.: 5498275
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 13.11.2019
10:12:00
Sehen Sie mehr
Holm Sørensen / Hassel & Teudt. En samling reservedele til væglamper
Svend Aage Holm Sørensen. Reservedele til 'Skulptur Lampet' i form af to vægbeslag samt div. glasstave, flere af disse med defekter, revner mm. samt flere gået fra i limning. Endvidere fra Hassel & Teudt. Reservedele til væglamper bl.a. i form af to vægbeslag samt skærme af glasstave, flere af ...
Warennr.: 5496415
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 13.11.2019
13:43:00
Geschwungene Wandleuchte aus Stahl, 1970er Jahre
Geschwungene Wandleuchte aus Stahl, 1970er Jahre. Maße: ca. H. 30 cm, B. 15 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren. Lauritz.com garantiert nicht die Funktionalität.
Warennr.: 5296283
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 13.11.2019
15:05:01
Paar Wandleuchten von Preico Leuchten Leinau, 1970er Jahre (2)
Paar Wandleuchten, 1970er Jahre (2). Metall und Glas. Altersgemäße Gebrauchsspuren. Maße ca.: H. 16 cm, B. 18 cm. (2)
Warennr.: 5296273
15:20:37
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af bøg
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af bøg med plisseret skærm, H. vægbeslag ca. 32 cm. Fremstår med brugsspor,
Warennr.: 5495934
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 13.11.2019
18:35:00
EUR 128
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, to Left or Right, natlamper med hylde, hvidlakeret metal (2)
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, Left or Right, to væg / natbords lamper med hylde, udført i hvidlakeret metal. Mål ca. 32x19x16 cm. Modelfotos. Fremstår med varierende brugsspor. (2)
Warennr.: 5472186
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 13.11.2019
18:39:00
Warennr.: 5457030
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 13.11.2019
18:50:00
Annell, Ikea. Industriel vægprojektør samt bordlampe (2).
Annell, Ikea. Industriel vægprojektør samt bordlampe. Annell, justerbar 150W industriel vægprojektør m. hus af aluminium. H. 21 til 33 D. 28 til 43 cm. samt halogen bordlampe af lakeret metal designet for Ikea af Harry Allen, H. 40 L. 65 cm. Transformer og pærer medfølger ej. Fremstår med ...
Warennr.: 5493723
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 13.11.2019
19:13:00
Simon Henningsen, Tivolilampe, Divan II væglampe.
Simon P. Henningsen. Tivoli væglampe af forkromet og lakeret metal, hængende fra sortlakeret bøjle til montering på væg. Formgivet i 1962 til Divan II i Tivoli. Fremstillet hos Lyfa. Lampen er ikke længere i produktion. Lampe H. 22. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5494021
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 13.11.2019
19:55:00
EUR 295
Poul Henningsen. Tre 'PH-Hatte', væglamper (3)
Poul Henningsen. Tre PH-hatte væglampetter af hvidlakeret metal, indvendig rosa bemalet. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 30 cm. Fremstår med almindelige brugsspor (3)
Warennr.: 5495685
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 13.11.2019
19:57:00
EUR 174
Claesson Koivisto Rune, zwei Wandleuchten Lean für Muuto (2)
Claesson Koivisto Rune, zwei Wandleuchten Lean für Muuto. Aluminium und Stahl, grau pulverbeschichtet. H. ca. 31 cm, Dm. 16,4 cm, L. 17 cm. Ausstellungsstücke (2)
Warennr.: 5375440
EUR 150 DE, Hamburg, Große Elbstraße 13.11.2019
20:01:00
Warennr.: 5472188
20:23:00
Messing Wandleuchter im Empirestil (4)
Messing Wandleuchter im Empirestil (4) vier gleiche Wandleuchter in zwei unterschiedlich beschaffenen Messingoberflächen, E14 Maße: H.35, B. 19, T. 11 cm. nicht auf Funktion überprüft.
Warennr.: 5444874
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 13.11.2019
20:25:00
Par væglamper af messing (2)
Par væglamper af messing monteret med skærme. fremstår med alm. brugsspor. Udgået fra Illums Bolighus.
Warennr.: 5494658
EUR < 125 DK, Hørsholm, Hammervej 1 13.11.2019
20:50:00
Vägglampor Boréns
VÄGGLAMPOR, 1-par, Boréns, omkring 1960-talet, 3 ljuspunkter vardera, stomme i mässing samt kupor i pressglas, längd ca 36 cm
Warennr.: 5498699
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 14.11.2019
11:03:00
Sehen Sie mehr
Vägglampor Boréns
Warennr.: 5498782
13:48:00
Sehen Sie mehr
Vilhelm Lauritzen. Væglampe, model VL38, hvid
Vilhelm Lauritzen. Væglampe, model VL38 af børstet messing og hvidt pulverlakeret aluminium, justerbar. Ø. ca. 13,5 cm. H. 19 cm. BR> VL38 bordlampe blev oprindeligt designet af Vilhelm Lauritzen i samarbejde med Louis Poulsen i anledning af opførslen af Radiohuset på Frederiksberg, der i dag ...
Warennr.: 5420738
EUR 188 DK, Kolding, Trianglen 14.11.2019
14:50:00
Vagnslyktor 1 par 1900-talets första hälft
VAGNSLYKTOR, 1 par, mässing, 1900-talets första hälft, total höjd ca 65 cm
Warennr.: 5498870
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 14.11.2019
17:12:00
Sehen Sie mehr
Domus line. Seks halogenlamper fra KS Design (2)
Domus Line. Seks halogenlamper model Class. lamperne er beregnet til montering oven på skabe eller lign. Lamperne er produceret i børstet stål monteret med sandblæst glas. Trafo og halogen pære medfølger. Ubrugt og i original kasse. 20W 12V. (2)
Warennr.: 5492529
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 14.11.2019
17:37:00
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, Fire Left or Right, natlamper med hylde, hvidlakeret metal (4)
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, Left or Right, Fire væg / natbords lamper med hylde, udført i hvidlakeret metal. Mål ca. 32x19x16 cm. Modelfotos. Fremstår med varierende brugsspor. (4)
Warennr.: 5405355
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 14.11.2019
18:56:00
Arne Jacobsen. AJ væglampe 'Dark Green' mede nummerbevis
Arne Jacobsen 1902 - 1971. AJ væglampe af metal. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår ubrugt i original emballage med tilhørende nummerbevis.
Warennr.: 5494790

Neuware
EUR 403 DK, Kolding, Trianglen 14.11.2019
19:01:00
EUR 349
Warennr.: 5479863
EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 14.11.2019
19:16:00
Vägglampa Art Déco
VÄGGLAMPA, 1920-tal, Art Déco, stomme i brons samt skärm i opalglas, höjd ca 47 cm
Warennr.: 5498955
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 14.11.2019
19:43:00
Sehen Sie mehr
Pierre Forsell lampetter Skultuna
PIERRE FORSELL, "Pendel", 1-par lampetter, Skultuna, mässing, höjd ca 46 cm
Warennr.: 5498964
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 14.11.2019
19:52:00
Sehen Sie mehr
Arne Jacobsen. AJ væglampe 'Dark Green'
Warennr.: 5494791
20:06:00
EUR 349
Mässings spott
LAMPA, 1900 talets mitt, mässing, skärm med perforerat mönster, skärmens höjd 21 cm
Warennr.: 5499009
EUR 300 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 14.11.2019
20:31:00
Sehen Sie mehr
Väggarmatur Luco
LUCO, vägglampa, 2-armad, 1900-talets mitt, ledade armar i mässing, lackerad metall, märkt Luco 2312-2 samt AJH 7 PATS, längd ca 43 cm
Warennr.: 5499089
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 14.11.2019
21:34:00
Sehen Sie mehr
Norr11. Industrial Wall lamp, Large/Black
Norr11. Industrial Wall lamp, Large/Black. Aluminium. Højde: 37,5 cm. Diameter: 42,5 cm. I emballage, åbnet. Ridser og mærker kan forekomme. Modelfoto.
Warennr.: 5483015

Neuware
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 15.11.2019
11:54:00
Vägglampa Arteluce "Wall"
P.A KING, S. MIRANDA & G.L ARNALDI, "Wall", vägglampa, Arteluce, Italien, formgiven 1979, metall och glas, längd 38 cm, ej uppackad och i originalkartong
Warennr.: 5499195
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
12:14:00
Sehen Sie mehr
En samling på fire væglamper med hvide glasskærme, mærket Esedra 349414 EK (5).
En samling på fire væglamper med hvide glasskærme, mærket Esedra 349414 EK GX 24g-2 Ø. 32 cm. Fremstår med brugsslitage, fejl og mangler, der gives ingen garanti for funktionen, en ekstra glasskærm medfølger. (5),
Warennr.: 5433842
14:28:00
 1 2 3  >>